VEEL PARTIJEN AFGEBROKEN Straf Hovenkamp gehandhaafd AKKOORD OVER CAO III Tienkampen erg onoverzichtelijk EC-WEDSTRIJD VOOR KEIZER 3 Vuleens^ Dat betekent kolommen méér in op uw Lottoformulier extra kansen op fsooa» Kr :l >o: 9’J I COMMISSIE VAN BEROEP BEVESTIGDE VONNIS rden iaarlem DO lee v H. V v.a. 5 Vijk aa Jm. Te - I Hl I W-'kw I •ÖMS 99 49 95 95 95 89 99 39 49 l I jn ■9; i -. I 19 1 99 I 12 13 DINSDAG SPORT 3 0 JANUARI 19 7 9 ■r Twee kolommen extra kosten maarf 1,50 meer. Voor vier kolommen betaalt u dus f 3,- plus f 0,25 administratiekosten. Als dat geen gokje waard is. tl LAUSANNE. Het bestuur van het Internationaal Olympisch Comité heeft de ondertekening van het verdrag met de organisatoren van de Spelen van 1984 uitgesteld. De overeenkomst tussen het IOC, Los Angeles en het Nationale Olympische Comité van de Verenigde Staten zou gisteren in Lausanne plaatsvinden. )E- I c 0) ■5 c co O - 5^7*^ -^■Wz' -..43 I -II i I II CK (Van onze schaakmedewerker) nog steeds betere positie voor Andersson. I (Van onze sportredactie) ft, (ADVERTENTIE) Hooghoudt f Hr ■tr P. H. van den Bos: kunst en vliegwerk. netenlaan am 56-58 A: (ADVERTENTIE) ■-JI MM B in aan: ;matie i Haag Sosonko stelde zich tegen Nikolac soli de op en probeerde met een doorstoot langs de c-lijn op de damevleugel tot actie te komen. Dat was wel nodig ook, want de Joegoslaaf zat aan de andere kant van het bord ook niet stil en smeedde snode plan nen voor de zwarte koningsstelling. De heren hielden elkaar goed in het oog, wikkelden af naar een eindspel met zware stukken, dat terecht bij het afbreken re mise werd gegeven. Hort, die door de kinderen al is omgedoopt tot „Bromsnor” kreeg een cadeautje van Ree, toen deze op simpele manier een pion verspeelde. Het was gewoon een blunder maar de aanwezigheid van ongelijke lo pers gaf hem nog remisekansen. Hort of ferde zijn loper en hield uiteindelijk aan dit stuk drie pionnen over. In de avond uren zou hij moeten bewijzen of dit in het ontstane dame-eindspel voldoende zou zijn voor de zege. Hij bracht Ree wel in het nauw, maar bij hernieuwde verdaging is de winstgang nog steeds dubieus. Uitslagen 9e ronde: Hort-Ree afgebro ken. Gaprindasjvili-Garcia remise. Niko- lac-Sosonko remise. Poloegajevski-Hüb- ner remise. Dzindzindasjvili-Timman af gebroken. Andersson-Miles afgebroken. Stand na de 9e ronde: 1. Poloegajevski 6. 2-3. Hübner 5'/«. Sosonko 5‘/i. 4. Andersson 5 afg. 5-6. Miles 4*/« afg. Timman 4*/» afg. 7. Garcia 4. 8-10. Dzindzindasjvili 3‘/« afg. Hort 3'/« afg. Ree 37« afg. 11. Gaprindasjvili 3. 12. Nikolac 2'/i. DEN HAAG. De onderhandelingsde- legaties van FBO (Federatie Betaalde Voetbalorganisaties) en VVCS (Vereni ging voor Contractspelers) hebben in principe een akkoord bereikt betreffende de hoofdpunten van de te sluiten collec tieve arbeidsovereenkomst voor de Ne derlandse betaalde voetballer. Over de belangrijkste geschilpunten, toepassing van de wet op het minimumloon en het vaststellen van het aantal arbeidsuren voor full- en semiprofs, werden de delega- Dat laatste getal is echter variabel en afhankelijk van andere arbeid. de aanhouikr Mint (Van onze schaakmedewerker) WIJK AAN ZEE. Nog twee speelda gen en ook voor de tienkampers is het 41ste Hoogovensscbaaktoemooi voorbij. Daar hier en daar nogal wat afgebroken partijen te beslissen zijn, zijn de ranglijs ten allerminst overzichtelijk. Vaststaat wel dat in de reserve-meestergroep de Amsterdammer Frans Borm een goede kans gaat maken op de eindzege, nu hij de Santpoortse schaakmeester Van Geet overrompelde. Ook na de uitspraak bleef Hovenkamp zelf van oordeel dat hij straf verdiende. „Maar”, zo stelde de AZ-speler, „gelet op de omstandigheden, blijft het een hoge straf. Ik was een beetje op de weg terug, ik zat weer bij het Nederlands elftal en nu sta ik een maand stil, naast de winterstop, die nu al bijna twee maanden duurt. En dan moet je maar af wachten hoe dat zich verder ontwikkelt. Teleurgesteld blijf ik wel”, aldus Hugo Hovenkamp. PIET TEELING :- (Van onze sportredactie) VOLENDAM. Volendammer Jan Kei zer heeft als enige Nederlandse arbiter een halve-finalewedstrijd in de Europa Cup 1 toegewezen gekregen. Het betreft de re- turnwedstrijd Dynamo Dresden-Austria Wien. Deze wedstrijd wordt op 21 maart gespeeld. De eerste wedstrijd vindt plaats op 7 maart. WIJK AAN ZEE. Het Hoogovens- schaaktoemooi mag in de beginfase een wat tam verloop hebben gehad, nu de beslissende fase is aangebroken, is er van vredelievendheid geen enkele sprake meer. Evenals zondag werden gisteren in eerste instantie liefst vijf van de zes par tijen afgebroken. Weliswaar kwamen So sonko en Nikolac direkt na het afbreken alsnog remise overeen maar voordien was slechts één wedstrijd beslist. Dat was trouwens wel de belangrijkste partij van de dag tussen leider Poloegajevski en één van zijn naaste belagers, de Westduitser Hübner. Het treffen werd remise, maar ook hierin is stevig om het begeerde winstpunt gestreden. Los Angeles niet zeker van Spelen Terwijl Andersson notities maakt, lest Miles zijn dorst. De partij werd gisteravond ook in de tweede zitting afgebroken. ■■e ■S man Berry Bertels trachtte aan te voeren, door nog eens op de clowneske vertoning van Haarlem-trainer Barry Hughes te wij zen, niet ingaan. „Ik neem zonder meer aan dat er omstandigheden zijn geweest, die minder prettig waren voor de spelers, maar een speler van het kaliber als Hoven kamp, moet weten, dat het toedienen van een kopstoot op een voetbalveld niet thuis hoort. „Dat iemand dan wanneer hij geïrri teerd is, overgaat tot beledigingen of graf lieden is tot daaraan toe, maar geweldda digheden horen nu eenmaal niet op het veld thuis”, aldus mr. Da Costa. Ook het pleidooi van mr. Bertels, om Hovenkamp twee wedstrijden minder te schorsen, omdat Frans Reuser vrijuit was gegaan voor een overtreding, die zeker bestraft had moeten worden met een gele kaart, zette weinig zoden aan de dijk. De commissie van beroep vroeg bevestiging van de straf, omdat de opzet van de trap van Reuser niet kon worden bewezen, zelfs niet aan de hand van de door AZ’67 meege brachte videobeelden van het duel tussen Haarlen en AZ. Zijn koning liep zich warm om daadwer kelijk aan de strijd deel te nemen, waartoe een uitgebreide wandeling over het bord volgde. Het paard-lopereindspel met we derzijds vier pionnen werd afgebroken in dat niet het geval zijn, dan zal het IOC dit besluit het Olympisch Comité van de Verenigde Staten misschien zou willen meedelen in de eventueel te maken win sten en ook mede-eigenaar zou kunnen worden van een deel van de olympische accommodatie. Op die vrees is de overeen komst tussen Los Angeles en het Nationale Olympische Comité gebroken. Hard gevochten is er ook in de partij Andersson-Miles. De altijd goedlachse Zweedse dreumes heeft zichtbaar plezier in het spel, een uiterlijke waarneming die gewoon opvalt bij de meeste andere scha kers met veelal norse gezichten, driftige gebaren en vooral in tijdnood hyperner veuze handelingen. Andersson is de rust zelf, loert op een klein voordeeltje om dan te trachten in een afwikkeling dit minuscu le plusje in het eindspel tot winst te realise ren. Hij is de man met zitvlees die je murw speelt of je geduld doet verliezen. Tegen de Engelsman Miles, die zich dus niet aan de strijd kon onttrekken, werd het een aange nomen damegambiet, een opening, die An dersson wel zal hebben voorzien. Er volg den al snel wat afwikkelingen, die tot een soort figurenspel leidden, waarin Anders son met recht een grootmeester is. Deze liet zich in de opening al beetnemen en streed al spoedig voor een verloren zaak. Met zijn taktisch vernuft probeerde hij nog wel het een en ander te redden maar een speler als Borm is er de man niet naar een lonkende zege uit handen te ge ven. Van Geet is nu verplicht woensdag zijn achterstallige partij tegen de Brit Po- vah te winnen om in elk geval naast Borm te komen. De Engelsman heeft ook nog een kans hoewel hij tegen de Amerikaan Zrinscak totaal verloren kwam te staan. In de B-groep remiseerde leider Law vanuit een Nimzo-Indische opening met Ballon en bracht zijn totaal op 6 punten waarmee hij een vol punt voorbleef op de Braziliaan Miranda die tegen de Bulgaar Drumev niet verder kwam dan remise. Harry Lips die zijn score wat had kunnen opvijzelen te gen de toch niet zo sterke Da Silva uit Brazilië slaagde hierin niet en is nu in de laagste regionen beland. De Heemskerker Branicki blijft in 1B na remise met zijn clubgenoot Dubbeldam de beste kansen behouden op de eindzege al is de Duitser Gerlings met een halve punt achterstand nog lang niet uitgeschakeld. De Haarlemmer Kuypers werd in 2A door zijn concurrent Van Eybergen (Bussum) verslagen en verloor daarmee de gedeelde leiderspositie. In de derde groep heeft de Beverwijker Nuyen zijn kans op de eindze ge niet in gevaar laten brengen. Hij zege vierde over Imhof maar moet nog steeds de Finse Aatolainen op een half punt dul den nu deze de Westduitser Nothnagel met lege handen liet staan. De Haarlemse dér- by Lips sr.-Herfst werd in het voordeel van Lips beslist. Weliswaar kan hij de Chileen Martinez niet meer uit het leiderszadel wippen maar een hoge eindklassering zit er zeker in. Een belangrijke partij werd gespeeld in 5A tussen leider P. H. van den Bos (Bloe- mendaal) en P. Roos (Beverwijk). In een Siciliaans gevecht nam Roos het heft in handen en zette Van den Bos zwaar onder druk. Deze kon zich met kunst en vlieg werk staande houden, maar zal bij het afbreken toch weinig gerust zijn geweest over de afloop van het eindspel waarin hij een paard heeft moeten prijsgeven maar nog tegenkansen heeft behouden door een ver opgerukte vrijpion. In elk geval is Van den Bos voorlopig de leiding kwijt aan P. de Haas (Heerhugowaard) die tegen de Francaise Tagnon weliswaar niet verder kwam dan remise maar daaraan voorlopig toch voldoende had. De Beverwijker Gra- pendaal bleef hier goed in de strijd ook al was zijn remise met de laag geklasseerde Zaankanter Van den Berg wat teleurstel lend voor hem. In 5B heeft Seesink (Bever wijk) zich door een ongeval moeten terug trekken. Dat betekent voor zijn laatste tegenstanders een reglementair winst punt. In het gevecht om de eerste plaats Poloegajevski en Hübner speelden een korte maar wel felle strijd uit, waarin de Rus wat voordeel had via druk langs de c- lijn. Bij veel tegenstanders zou zo’n voor deel voldoende zijn geweest om de winst af te dwingen, maar bij Hübner moet je van goede huize komen om hem op de knieën te krijgen. Groot strateeg als hij is kom je hem als het ware twee keer tegen en vindt hij altijd wel weer iets om leven in de brouwerij te houden. Wellicht bedenkt hij zulks, wanneer hij niet aan zet is, en con stant door de arena ijsbeert, de armen slap naar beneden hangend alsof hij alle ver moeidheid wil laten afdruipen. Een zorg vuldige voorbereiding stelde hem in staat de zwakke c-pion op te spelen en toen zat er ook voor Poloegajevski niet meer dan remise in. Winst zou hem opnieuw naast Poloega jevski op kop kunnen brengen. Dat geluk te hem bij hervatting niet en zal vrijwel zeker ook in derde zitting niet gebeuren. Het Siciliaanse gevecht op Gaprindasjvi li en Garcia bood gelijke kansen. De wat teruggevallen Russin (zij kreeg drie neder lagen op rij) speelde weer fantasierijk en probeerde in wederzijdse tijdnood de zwarte koning te overrompelen. Garcia antwoordde met een verrassende paardzet (Pg5), waarmee hij het gif uit de vijandelij ke aanval haalde en na enkele afwikkelin gen tot een nog niet geheel duidelijke afge broken stelling kwam. Nadere analyses wezen uit dat Gaprindasjvili bij goed spel duidelijk winstkansen zou krijgen. Zij benutte ze evenwel niet, waarna het remise werd. Morgen is een rustdag. Don derdagmorgen 10 uur begint de laatste ronde met de partijen Gaprindasjvilli- Ree, Nikolac-Hort, Poloegajevski-Garcia, Dzindzindasjvilli-Sonsonko, Andersson- Hübner en Miles-Timman. TJERK DE JONG z ft, ft. i moest Van Driel (Haarlem) het afleggen tegen M. de Haas (Heerhugowaard) en kan nu nog slechts op het zilver hopen. Uitslagen afgebroken partijen voorgaande ronden: Reserver-meestergroep A: Borm-Lund- quist remise, Van Geet-Berg remise, Lind-Straat 0-1; Reserve-meestergroep B: Drumev-Dieks 1-0; groep IA: Stuifbergen-Lodeweges 1-0, Hauwert- Holscher 1-0, Gelpke-De Zwart 0-1, Holscher- Blijstra remise; groep 1B: Watson-Spoden 0-1, Delamarre-Branicki 0-1groep 2A: Otashleaski- Kuypers remise; groep 2B: Belle-'t Hart remise, Spaans-Van Nieuwenhuizen 1-0; groep 3: Ove- rath-Kerkmeester 0-1 Uitslagen: Reservemeestergroep Straat-Lee remise, Berg-Lind afgebroken, Borm-v. Geet 1-0, Zrinscak-Povah 0-1, Vlam- Lundquist 0-1. Reservemeestergroep B: Ballon- Law remise, Dieks-Björk 0-1, Miranda-Drumev remise, Westeveld-Vogel remise, Da Silva-Lips 1- 0. Groep IA: Hauwert-Lodeweges 1-0, Blijstra- Stuifbergen afgebroken, Apking-Holscher afge broken, De Zwart-Berlacki remise, Manouck- Gelpke remise. Groep 1B: Belamaric-Boom re mise, Branicki-Dubbeldam remise, Spoden-De- lamarre afgebroken, Noorlandt-Watson remise. Groep 2A: Bührs-Mondria remise, Rakhorst- Mulder remise, Otashleaski-Larsson afgebro ken, Garcia-Pike 1-0, Eybergen-Kuypers 1-0. Groep 2B: Belle-Keizer remise, Knutsson-Roos- endaal remise, v. Nieuwenhuizen-’t Hart afge broken, Oving-Spaans afgebroken, Greben-v.d. Berg afgebroken. Groep 3: v.d. Gaag-Overath remise, Nothnagel-Aatolainen 0-1Kerkmeester- Franssen 1-0, Imhof-Nuyen 0-1 Groep 4: Lips- Herfst 1-0, v. Tuyl-De Raad 1-0, Rose-v. Eist remise, De Brie-Martinez 0-1, Lems-Kastelein 0- 1. Groep 5A: Tagnon-De Haas remise, Wijker- Escudero 1-0, Pannenbücker-Grapendaal remi se, Roos-v.d. Bos afgebroken. Groep 5B: See- sink-Bronneberg 0-1 regl., Maat-Duin 0-1, Boers- ma-Spate afgebroken, Kaschte-Arias remise, De Haas-v. Driel 1-0. ot, li HUGO HOVENKAMP van Reuser had gezien als een poging van broodroof, „Op dat moment moet ik in een vlaag van blinde woede hebben gehandeld en gaf ik hem een kopstoot Ik ben er echter van overtuigd, dat wanneer hij ver der van me af had gestaan, hij een schop of een klap zou hebben gekregen”, aldus de AZ-speler, die overigens al tijdens de be handeling van zijn kopstoot door de tucht- commissie van de KNVB, een schuldbe kentenis had afgelegd. Mr. Da Costa wilde van de verzachtende omstandigheden die Hovenkamps raads- Jan Timman vond ditmaal Dzindzin dasjvili op zijn pad, de man waarvan dit toernooi is komen vast te staan dat hij in enkele nevenaktiviteiten meer energie aan de dag legt dan in de op het programma staande schaakpartijen. Tegen Timman moest hij tegen wil en dank in de slag, ties het tijdens de afgelopen dagen eens. Met de CAO voor voetballers is een aantal van 800 profs en semi-profs gemoeid. Het bereikte akkoord gaat nu naar de achter bannen van werkgevers- en werknemers organisaties. De ledenvergaderingen heb ben het laatste woord. Het overeengeko men aantal arbeidsuren voor full-profs is bepaald op 34 en voor semi-profs op 20. ZEIST. Hugo Hovenkamp, speler van AZ*67 en het Nederlands elftal, is er niet in geslaagd om in hoger beroep zijn schor sing van vier wedstrijden na het uitdelen van een kopstoot ongedaan te krijgen. Mr. W. S. da Costa, voorzitter van de commis sie van beroep van de KNVB, eiste beves tiging van het vonnis van de tuchtcom- missie. Hovenkamp, die in het duel tussen Haar lem en AZ’67, de Haarlem-speler Frans Reuser met een kopstoot velde („ik handel de in een reflex na een trap tegen mijn linkerknie”) slaagde er, bijgestaan door zijn raadsman Berry Bertels, niet in, om in die trappende beweging van Reuser, opzet te bewijzen. In zijn eerste verweerschrift had Hoven kamp onder meer gesteld, dat hij er van overtuigd was, dat Frans Reuser hem het ziekenhuis in had willen schoppen en dat het hem overduidelijk was geworden, dat Reuser op zijn kwetsbare plek loerde”. Het Haarlem-slachtoffer ontkende, dat hij met die instelling in het veld was geko men. „Iedereen”, aldus Reuser, „weet dat Hovenkamp de WK in Argentinië heeft gemist door een operatie aan zijn linker knie, maar dat ik hem daarom opzettelijk zou hebben geraakt, toen hij weer op de weg terug was naar het Nederlands elftal, lijkt nergens op”. Hovenkamp stelde gisteravond tijdens de behandeling van het hoger beroep op het sportcentrum in Zeist, dat hij de trap want de Nederlandse grootmeester wilde wel wat van de opgelopen schade tegen Poloegajevski uitwissen. De Nederlander schiep zich kansen op de koningsvleugel, waar Dzindzindasjvili zijn heil aan de da- mekant zocht. De Israëliër voerde een in de lucht hangend stukoffer uit, maar kreeg er uiteindelijk toch maar twee pionnen voor Mm terug, minder dan hij moet hebben voor zien Voor Timman werd het toen zaak de angels uit de stelling te halen om zo in het sj.’ eindspel zijn materiële voordeel in winst om te zetten. Zover kwam het in eerste ft zitting niet. Het duel werd afgebroken met goede vooruitzichten voor Timman. De partij wordt niet vandaag maar morgen uitgespeeld, omdat Timman gisteren va der werd van een dochter. Hij speelt dus woensdag met een extra dame. Hans Ree werd door de Tsjechoslowaak Hort nogal onder druk gezet. Voor de wat teleurstellende Hort was het de hoogste tijd iets aan zijn tanende reputatie te doen. 699,- n 129566. Poloegajevski hield Hübner op afstand 4; - Gisteravond verklaarde IOC-directeur rantie heeft geen bijdrage in de kosten te Monique Berlioux, dat het IOC besloten moeten leveren. De partijen vonden elkaar had Los Angeles één maand de tijd te ten slotte via een min of meer gekunstelde geven tot overeenstemming te komen met oplossing waar het Olympisch Comité van het Amerikaans Olympisch Comité. Met de Verenigde Staten zich garant zou ver dien verstande dat de ondertekening van klaren voor de kosten. Die oplossing de contracten tussen Los Angeles en het kwam op losse schroeven te staan toen Los IOC voor 1 maart moet geschieden. Mocht Angeles zich realiseerde dat op basis van x l—x 1 V.oX T/^/^ -Sfx 1- 1..1X 1 x 2— l— naar andere kandidaten zoeken om de zomerspelen van 1984 te huisvesten. Het uitstel betekent dat er in werkelijk heid nog steeds geen stad is die de spelen van 1984 zal organiseren. Los Angeles is voorlopig als organisator aangewezen, maar dat uitgangspunt zal ook weer verla ten kunnen worden. Acht maanden geleden leek de zaak met Los Angeles rond te zijn gekomen, maar van dat moment is er niets definitief ge worden en er moet zelfs worden gerekend met de mogelijkheid dat tijdens de verga dering van het IOC, begin april in Montevi deo de zaak weer wordt teruggedraaid en de inschrijving voor het organiseren van de spelen van 1984 opnieuw wordt open gesteld. De basis van het probleem tussen Los Angeles en het IOC ligt in de financiering van de spelen. De stad in Californië wil organisator zijn, mits de burgerij de ga-

IJmuider Courant | 1979 | | pagina 13