Indiening bij uitblijven kabinetsvoorstel 1 I P Beatrix jarig het weer Prijzenslag om V S-vluchten tegen verjaring nazi-misdaden Meisje schiet twee man dood r lichtreklame wnla iïuunflh Foundation Lingerie Speciaalzaak r Gijzeling in ambassade Iran I afgelopen r de Starlet iserv.a. f11550.- +2 j. garantie Barnhoorn Ltoyota Helft Duitsers 17 u- w het woord is aan... vandaag: Fokker-man komt SCHADE ZES TOT ACHT TON nijman HAARLEM I om bij testvlucht F Paspoort Later opklaringen agenda pagina I. En verder HALVE PRIJS Havengebied E bbbw DINSDAG 30 JANUARI 1979 (ADVERTENTIE) Ambrose Bierce: WAARIN OPGENOMEN DE KENNEMER COURANT EN HET DAGBLAD VOOR UMUIDEN 69ste jaargang no. 73 pagina; i 2 4 (Van onze redactie binnenland) NEEDE/HAARLEM. De Partij van de Arbeid is nagenoeg gereed met een eigen initiatiefwetsontwerp over abortus en dreigt dat in te dienen, als het kabinet zelf niet spoedig met zo’n ontwerp komt. Dit bleek gisteravond duidelijk tijdens een spreekbeurt van het Tweede- Kamerlid voor de PvdA, Ed van Thijn, voor de afdeling van zijn partij in het Gelderse Neede. Uit een enquête is gisteren gebleken, dat in ons land nauwelijks enige Telefoonbeantwoorders Weerrapporten Binnen- en buitenland 2, 3, 4 Plaatselijk nieuws5,6,7 Kunst9 Radio en televisie/strips11 Beurs-10 Sport13,15 Bibliotheek9 steun bestaat voor het harde abortusstandpunt van bisschop Gijsen van Roermond. 4 JÜ1 Bi IJmuider Courant Abortus-ontwerp PvdA afgerond 10 tie die een enorme vóór-publikatie heeft I l Felle uitslaande brand in centrum van Haarlem (ADVERTENTIES) Zie pagina 2 Weersverwachting van het KNMI tot morgenavond: Prinses Beatrix viert morgen haar 41ste verjaardag Wijma was door Fokker uitgezonden naar de eigenares van het vliegtuig, de Franse luchtvaartmaatschappij Air Rou- ergue. Zondag maakte het vliegtuig een proef vlucht, nadat enkele werkzaamheden wa ren voltooid. Tijdens de landing veronge lukte het vliegtuig. Volgens de eerste be richten die Fokker van Air Rouergue heeft ontvangen, had het ongeluk geen techni sche oorzaak, waaruit kan worden afge leid dat de vliegers voor het 800 meter hoog gelegen vliegveld van Rodez een aan- vliegfout hebben gemaakt. Wijma was de enige Nederlander, de anderen waren Fransen. Hij laat een vrouw en vier kinde ren achter. voorziening van de Kleine Houtstraat af te sluiten. In de loop van vandaag is de stroomvoorziening hersteld. Tot vanmor gen tien uur is de brandweer bezig geweest met nablussen. Vanochtend kon de politie geen nadere mededelingen doen over de oorzaak van de brand. Het vermoeden bestaat, dat kortsluiting de brand heeft veroorzaakt, maar de politie sluit brandstichting niet uit. Zij schat de schade op zes tot acht ton. De Chinese vice-premier Deng Xiao ping (Teng Hsiao-pong) heeft tijdens zijn bezoek aan de Verenigde Staten gezegd dat de redenen voor oorlog zichtbaar toenemen. Hij doelde duidelijk op de naar zijn mening aanwezige, dreiging van de Sovjet-Unie. Zie pagina 3 CDA-fractieleider Lubbers heeft gis teren in Haarlem felle kritiek geleverd op VVD-minister Van der Klaauw van Bui tenlandse Zaken. De opmerking van de bewindsman dat door zijn beleid het internationale vertrouwen in Nederland is hersteld kwalificeerde Lubbers als „onbeholpen en „onzinnigDe CDA- politicus nam het op voor Van de Klaauws voorganger, de PvdA-er Van der Stoel. Vannacht mogelijk een bui en mini mumtemperaturen om het vriespunt. Overdag ook enkele opklanngen en middagtemperaturen circa plus 3 gra den. Tot matig toenemende wind, draai end naar west tot noord-west. Een jaar is een periode van 365 teleurstellingen. KOOP vanaf 575,- HUUR vanaf ƒ20,- p.m. NATEBO-AMSTELVEEN, tel. 020456456 Het college van Beverwijk is door het nader beleidsstandpunt van Gedepu teerde Staten inzake de havenontwikke lingen op de noordoever niet gerust gesteld. Integendeel, het gemeentebe stuur is nog ongeruster geworden, want uit de reactie van G S. is gebleken dat er geen afdoende waarborgen worden ge schapen voor een verantwoorde ontwik keling in het gebied. Zie plaatselijke pagina's SAN DIEGO (Reuter/UPI/AP). Een 16-jarig meisje heeft gisteren met een ge weer twee mensen doodgeschoten en ne gen kinderen verwond. Vanuit haar huis tegenover een lagere school in het Califor- nische San Diego nam zij met het half- automatische wapen het schoolgebouw onder vuur. Het schoolhoofd en de con ciërge werden dodelijk getroffen. Tegenover verslaggevers verklaarde het meisje, Brenda Spencer, dat zij gewoon zin in de schietpartij had gehad. „Ik heb een hekel aan de maandagen. Dit maakt de dag wat vrolijker. Ik doe het voor de lol". Het geweer waarmee het meisje schoot, had ze van haar vader gekregen. „Mijn vader zal trots zijn op wat ik gedaan heb met zijn kerstcadeau”, aldus Brenda die zei marihuana-sigaretten te hebben ge rookt. BAD- EN STRANDMODE WINKELCENTRUM CRONJE 52 Haarlem-N., Tel. 252329 (Van. onze stadsredactie) HAARLEM. Een felle uitslaande brand heeft vanmorgen een winkel met schuim- rubberartikelen in het gedeelte van de Kleine Houtstraat tussen de Kampervest en de Gedempte Oude Gracht volledig verwoest (zie foto). Aangrenzende percelen liepen zware rook-, water- en brandschade op. Door attent ingrijpen van politie, brandweer en voorbijgangers zijn geen slachtoffers gevallen. Zes bewoners van omliggende panden konden op tijd hun huizen verlaten. Gistermiddag heeft Willem Kramer af scheid genomen van zijn collega s in het Stadhuis van Velsen. Dat hield verband met het bereiken van de pensioenge rechtigde leeftijd. Maar intussen had Kramer er ook 40 jaar bij de gemeente opzitten. Een groot deel van die jaren werkte hij op de afdeling Burgerzaken. Duizenden paspoorten verstrekte, hij aan Velsenaren Bij zijn afscheid kreeg de jubilaris zelf een paspoort. Daarin stonden de namen van de collega's die hem bovendien verrasten met een fles geestrijk vocht en een radio. Zie de plaatselijke pagina's Kamerlid Van Thijn had gisteren geen i goed woord over voor het „nog niet gebo ren” wetsontwerp van het kabinet-Van Agt. Hij hekelde vooral het feit dat WD- en CDA-bewindslieden een andere uitleg geven aan de zogenoemde vijf dagen be- (Van een onzer verslaggevers) SCHIPHOL. Op de Noordatlantische route dreigt opnieuw een tarievenslag te ontstaan, nu de Amerikaanse luchtvaart maatschappij Braniff International, ta- I rieven tussen Amsterdam, Boston en Dal- les-Fort Worth in Texas wil invoeren die ver onder de laagste tarieven van KLM en Braniff, die in juni lijndiensten op Am- sterdam wil beginnen, wil in het hoogsei- zoen 640 gulden voor een retour naar Bos ton en 818 naar Dallas-Fort Worth. In het laagseizoen moeten deze tarieven res pectievelijk 488 en f 684 worden. Het goedkoopste tarief per KLM of National voor een retour New York is op het ogen blik 715. De Rijksluchtvaartdienst be raadt zich nog over goedkeuring dan wel afwijzing van deze tarieven. In de Amerikaanse luchtvaart is het, anders dan in Europa, niet ongebruikelijk op een nieuwe route een zeer laag „intro- ductietarief" te voeren. Na verloop van tijd plegen deze lokkertjes weer te ver dwijnen. Volgens Charles S. South, onder directeur van Braniff, zal het opstaptarief tussen Nederland en de VS echter „ten minste zes maanden” worden gehand haafd. I was vertrokken. llllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll Holocaust „Holocaust”, een Amerikaanse film over de uitroeiing van Joden tijdens de tweede wereldoorlog, is nog niet in Nederland vertoond, maar zal eerlang in een van onze I televisieprogramma's worden genomen. De reden: het is een Amerikaanse produk- J----1- gekregen door de massale reacties van Duitse televisiekijkers en daarom vinden onze t.v.-programmeurs dat zij die film niet aan ons mogen onthouden. Daarmee is „Holocaust” wat ons betreft naar de hoek van de recreatieve sensatie verscho ven - een hoek waarin deze Amerikaanse produktie ook eigenlijk van begin af aan heeft gezeten. Het is immers niet aan te nemen dat de keuze van het onderwerp is ingegeven door het oprechte verlangen, de Duitsers nu eindelijk eens precies te vertellen wat landgenoten en voorzaten van hen tijdens de oorlog hebben misdreven. Filmkenners hebben trouwens verzekerd, dat de film een niet al te getrouw beeld van de werke lijkheid geeft. Men moet dus aannemen dat de makers hebben gezocht naar een onderwerp dat gelegenheid gaf in te spelen op de honger naar schokkende, indruk wekkende visuele tragiek, waarmee de t.v.-kijker vart vandaag voor zijn toestel zit en die alleen nog maar te stillen valt met optimale beeldeffende, en kaas. En dat zou nu, na bijna veertig jaar, eindelijk diep in de Duitse ziel hebben gegrepen. Waar televisie al niet goed voor is.En dan te bedenken dat er over de gehele wereld filmarchieven bestaan die de rauwe realiteit van de Jodenmoord in onvervalste, niet opgepoetste opnamen be vatten. Films die door sadistische kampbe wakers tijdens, en dodelijk geschokte geal lieerde oorlogverslaggevers na de oorlog zijn gemaakt en waarmee men blijkbaar weinig of niets gedaan heeft met betrek king tot de informatie aan de Duitsers zelf. Men neemt nu aan, dat „Holocaust" de Duitse mentaliteit heeft veranderd. Dat is een absurde veronderstelling, die geen lo gica vertoont. De wereld heeft trouwens geen behoefte aan een mentaliteit, die door een enkele geromantiseerde film is veran derd. Want dat zou een vreemde mentali teit zijn, waarin grotere gevaren zouden schuilen dan in de oorspronkelijke. De dramaturgie kan geen mentaliteiten ver anderen. Alleen de naakte waarheid kan dat, en dan nog alleen als de drager van die mentaliteit uit fundamentele onwetend heid tot dan toe heeft gedwaald. Heeft een bombastische t.v.-film de taak van de naakte waarheid en haar vertolkers over genomen? Men klaagt wel eens over de funeste invloed van de t.v., maar meestal alleen wanneer men het over „slecht geweld" heeft. Misschien wordt die invloed over trokken, maar in het geval van „Holo caust” wordt aan de t.v. een veredelende invloed toegeschreven die zeer zeker slechts een tijdelijke, geprikkelde senti mentaliteit zal blijken te zijn. Die prikkeling van sentimentaliteit staat ons nu nog te wachten, want wij hebben er ons kijkgeld al voor betaald. „Holocaust” kan Nederlanders van omtrent de vijftig niet meer nader informeren. Die weten er alles van, en meer zelfs dan de Amerikaan se filmmakers. En wat het effect betreft op de jongeren die nog niet volledig waren ingelicht, zal „Holocaust" te vergelijken zijn met de geschiedenis van de uitroeiing der Indianen: Vreselijk! Maar gelukkig is het maar een film Illlllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll i HAMBURG (DPA). Steeds meer Westduitsers zijn van mening dat nazi- misdaden, begaan tijdens de Hitler-dicta- tuur van 1933 tot 1945, niet mogen verja ren. Uit een opiniepeiling die in opdracht van het tweede net van de Westduitse televisie werd gehouden blijkt dat 47 per cent van de ondervraagden vindt dat na- zi-moorden zonder tijdslimiet moeten worden vervolgd en opgespoord. Bij eer dere opiniepeilingen was slechts 32 per cent tegen verjaring. De ommezwaai in de publieke opinie wordt gezien als gevolg van de Ameri kaanse televisieserie Holocaust, over de i uitroeiing van joden in het Derde Rijk, i Deze serie heeft onverwacht veel weer- klank gekregen. (Zie ook pagina 3) KOPENHAGEN. Een gijzeling in de ambassade van Iran in de Deense hoofd stad Kopenhagen is gisteravond zonder ongelukken afgelopen. Gistermiddag be stormden Iraanse studenten de ambassa de van hun land en namen twee perso neelsleden een ambassadesecretaris en de chauffeur in gijzeling. De studenten beëindigden hun actie na negen uur, toen hun een telefoongesprek werd toegestaan met de ambassade van Iran in Parijs. Volgens de politie zijn de’ studenten lid van een „religieuze bewe ging" en zouden ze via de Parijse ambassa de contact gezocht hebben met de verban nen geestelijke leider Khomeini. (Zie ook pagina 4) (Van onze streekredactie) BADHOEVEDORP. De 42-jarige Fokker-employé Herman Wijma uit Bad- hoevedorp is zondag in het Zuidfranse Rodez om het leven gekomen toen het vliegtuig waarin hij zat, een Fokker F-27 Friendship, verongelukte bij de landing. Vier andere inzittenden werden eveneens gedood, een zesde werd ernstig gewond. Ongeveer tien minuten voor drie ontdek ten voorbijgangers een sterke rookontwik keling boven een winkel met schuimrub- berartikelen. Door met stenen ruiten in te góoien en door op bellen te drukken sloe gen zij alarm. Tevens werd ogenblikkelijk de brandweer gewaarschuwd. Het vernie- j len van de ruiten had echter tot gevolg, dat veel meer zuurstof de brand bereikte, waardoor het vuur binnen een mum van tijd snel om zich heen sloeg. In een fractie van tijd stond het pand in lichterlaaie. Toen de brandweer ter plekke arriveer de was er al sprake van een uitslaande brand. Met vijftien stralen, een hoogwer ker en een ladderwagen werd het vuur bestreden. Heemsteedse collega's verleen den assistentie. Nadat de zes bewoners uit de omliggen de panden waren gehaald, bestond aan vankelijk de vrees, dat er nog iemand in het brandende gebouw aanwezig moest zijn. Maar later bleek, dat de betrokken j bewoner de dag daarvoor naar Zaandam I was vertrokken. Tegen vier uur kon het sein „brand meester” worden gegeven. Wegens kort- i sluiting wakkerde het vuur even later weer National Airlines liggen, aan en daarom werd besloten de stroom- i Haarlem Heemstede I 5 I ..i— MkI.I.-n-h.K /uiiitr-hil denktijd voor de vrouw. Als de CDA-visie over de bedenktijd juist is, dan blijft de betutteling van de vrouw gehandhaafd, aldus Van Thijn, die opmerkte dat zijn fractie hierin aanleiding had gezien de voorbereiding van een eigen wetsontwerp ter hand te nemen. Volgens minister Ginjaar van Volksge zondheid, met zijn collega De Ruiter van Justitie opsteller van het regeringsont werp, zal het kabinetsvoorstel niet gewij zigd kunnen worden. „Op een enkel detail na is geen amendering mogelijk, zonder dat de wezenlijke opzet van ons wetsont werp wordt aangetast”, aldus Ginjaar in een interview in het blad AR-Staatskunde. Intussen is duidelijker dan ooit, dat nau welijks van belangrijke steun kan worden gesproken van het Nederlandse volk voor het abortusstandpunt van bisschop Gijsen van Roermond. Dat komt naar voren in een enquête onder 733 Nederlanders van achttien jaar en ouder, welke het bureau Lagendijk in opdracht van het weekblad „De Tijd” heeft gehouden. Slechts twaalf percent van het Neder landse volk is het eens met het standpunt van de katholieke gezagsdrager, dat r.-k. politici die akkoord gaan met een wet die abortus onder bepaalde voorwaarden toe laat, buiten de kerk moeten worden ge- plaatst. Oneens daarmee is het 87 percent. Uitgesplitst naar godsdienst bleek dat van de rooms-katholieken 10 percent het met de bisschop eens was, van de her vormden 19 percent, van de gereformeer den 10 percent en van de buitenkerkelij ken 11 percent. Van alle ondervraagden was 22 percent mèt de bisschoppen Gijsen en Simonis tegen elke wet die abortus onder bepaalde voorwaarden toelaat. In zijn opvatting dat homoseksuelen die naar hun geaardheid leven buiten de kerk moeten worden geplaatst, vindt bisschop Gijsen slechts bijval onder 8 percent van de ondervraagden; 91 percent was het fa liekant met hem oneens. (Zie ook pagina 2) BiJjjfc

IJmuider Courant | 1979 | | pagina 1