Overheid gaat Molukkers aan werk helpen V Vanwege mislukken centraal overleg k ANIB tegen bijdrage van vijf gulden Dienstverlening in plaats van celstraf o Remigratie -commissie Suriname aan het werk en dan dit noq R A te het xx/eerj 3’ Amsterdamse raad akkoord met 1 mei F tl f| 4 I Installatie door minister Albeda 4 D J Terrorisme (Van een onzer verslaggevers) Toezicht Verminderd Gelijk Winkels Emancipatie Beurs ce- Hs aai eei po: kei bei Ch vei tre log rel Sa C v rale schi terii D daa naa bra ato< de en i voo a 3s 6 2 HAARLEM. CDA-fractie- voorzitter Ruud Lubbers heeft de opmerking van minister dr. C. A. van der Klaauw dat door diens beleid het internationale vertrou wen in Nederland is hersteld „on beholpen” en „onzinnig” ge noemd. r- i- ter BINNEN- EN BUITENLAND Lubbers noemt opmerking Van der Klaauw onzinnig 1 J Rechtsomlegging: straf met fluweel er omheen? (Van onze redactie binnenland) WEERRAPPORTEN 17 16 2 3 1 1 1 1 1 0.2 1 0.2 9 0 0.1 10 1 3 0.2 0.2 2 21 0.2 2 1 4 2 0.2 0 0 0.1 0 0.1 0.3 2 2 0 2 0 0 0 0 minister van Economische Zaken in het kabinet-Den Uyl kernachtig vast. Over die kernbewapening liet hij in Haarlem geen misverstand bestaan. Het CDA beschouwt de invoering van het neu tronenwapen niet als een vanzelfspreken de zaak. Lubbers noemde de escalatie van kernwapens „een griezelige zaak”. Vol gens hem luidt de actuele vraag „welke risico’s men durft te nemen om te de ëscaleren afbouwen) in kernwapens. Een lange weg”. Tijdens de Haarlemse bijeenkomst bleef de abortus provocatus niet buiten de dis cussie. Lubbers had er in zijn inleiding weliswaar niet over gerept, maar de be- AMSTERDAM. „Rechtsomlegging mag geen straf worden met een stukje fluweel er omheen”. Dat is de mening van mr. L. Hamer, voorzitter van de Coornhertliga, een vereniging voor strafrechthervorming, over het uit Amerika naar ons land overgewaai de streven om overtreders van de wet te helpen in plaats van hen in de gevangenis te stoppen. In kringen van criminologen wordt met gemengde gevoelens aangekeken tegen het fenomeen „rechtsomlegging”. Zo wordt gevreesd dat die aanpak zou kunnen uitgroeien tot een netwerk van sociale controle, waar geen doorkomen meer aan is voor verleners van rechtshulp. Een van de Kamerleden die in het gevolg van Lubbers meereisde, Piet van Zeil, deelde mee dat het kabinet nog voor janu ari 1980 met voorstellen zal komen om de belastingvrijevoet voor de vermogensbe lasting op te hogen. Aangepaste voorstel len overigens, want volgens Van Zeil zal dat fiscale voordeel alleen gelden voor bejaarden en sociale uitkeringstrekkers die eigenaren zijn van een huis. Iets eerder had Lubbers over deze kwestie laten we ten dat zo’n maatregel (de verhoging van de belastingvrijevoet van de vermogensbe lasting) gezien moest worden in samen hang met tal van andere maatregelen, o.a. het verminderen van de rente-aftrek. (Zie ook de stadspagina’s) Uitgangspunt bij beide soorten proefne mingen moet zijn dat het gaat om werk dat maatschappelijk zinvol is. Het moet ver richt worden samen met anderen die soortgelijk werk doen, vrijwillig of in dienstverband. Een andere voorwaarde is dat het in de vrije tijd kan worden gedaan. Het eerste model waarmee volgens de commissie geëxperimenteerd moet wor den, gaat uit van vrijwilligheid. In dat geval sluit de verdachte een overeenkomst tot dienstverlening met de reclassering. Als de officier van justitie met het voorstel kan instemmen, ziet deze af van verdere stappen om de verdachte berecht te krij gen. Het tweede soort experiment gaat om het voorleggen van een zorgvuldig voorbe reid dienstverleningsvoorstel aan de rech ter. Die zal dan, formeel gezien, de zitting schorsen om zich later te informeren over het verloop van de dienstverlening. Een schuldigverklaring zonder strafoplegging zou volgens de commissie-Van Andel een passend sluitstuk zijn van dit verplichte model van dienstverlening. Overigens vindt de Coornhertliga, dat het maatschappelijk werk voor gedeti neerden alleen maar echt van de grond kan komen, wanneer dit geheel in handen komt van het particulier initiatief. De ver eniging zegt dit naar aanleiding van pro- uitkering per 1 april weer een deel van hun koopkracht inleveren, aldus de ANIB in een persbericht. Het bestuur van ANIB gaat acties voor bereiden om te voorkomen dat op 1 juli een volgende korting op de sociale uitke ringen zal plaatsvinden. De Amsterdamse gemeenteraad is tegen de vijf gulden eigen bijdrage in de vorm zoals die door de regering is voorgesteld. Dit staat in een motie, die werd ingediend door de WD-fractie, en die gisteravond werd aangenomen met alleen de PSP te gen. De pacifisten lieten weten tegen elke vorm van een bijdrage eigen risico te zijn. De commissie, die al enige tijd aan het werk is, moet de regering adviseren over de Molukse problematiek. Voorzitter is mr. drs. L. C. Brinkman, raadsadviseur op het ministerie van Binnenlandse Zaken. In het algemeen, aldus Wiegel, is het de taak van de commissie om achterstanden op te ruimen die de Zuidmolukste gemeen schap in Nederland heeft. Maar ook nieu we problemen moet de commissie bestude ren. Het bejaarden-probleem is er een van, maar ook het sterk gestegen druggebruik onder Molukse jongeren. Het ministerie van Volkshuisvesting on derzoekt de mogelijkheid om extra wonin gen te bouwen voor Molukkers. Wiegel wil daarbij speciale aandacht voor Molukse bejaarden. Als die niet opgevangen wor den door de kinderen is de kans op sociaal isolement erg groot, zo zei hij. De minister deelde voorts mee, dat bin nen een paar weken een wetsontwerp te verwachten is voor een tweede adviescom missie, die door Molukkers bemand moet worden. in strafinrichtingen. Maatschappelijk wer kers, aldus de Coornhertliga, worden te veel gedwongen zich in te passen in het beleid van een inrichting. Bovendien moet de commissie de voor lichting aan belangstellenden over de mo gelijkheden tot remigratie en de voorberei ding daarvan verbeteren. Ook kan de com missie problemen signaleren en zo moge lijk oplossingen daarvoor aangeven. Voorzitter van de commissie is de direc teur voor emigratie van het ministerie van Sociale Zaken, J. L. Westhoff. Verder zit ten in de commissie: Vertegenwoordigers van de landelijke federatie van Surinaamse welzijnsstich- tingen. De goederenoverslag in de Nederlandse havens is volgens de gegevens van het CBS in het afgelopen jaar verminderd. In de eerste negen maanden werd 179,7 mil joen ton gelost, tegen 187 miljoen ton in dezelfde periode van 1977. De daling vond hoofdzakelijk plaats in de tankvaart: uit tankers werd 100,2 miljoen ton gelost, te gen 107,6 miljoen ton in 1977. Minister Tuijnman van Verkeer en Wa terstaat heeft de Tweede Kamer meege deeld dat gestreefd wordt naar een inten siever toezicht op schepen die gevaarlijke stoffen vervoeren. Het ligt in de bedoeling dat de patrouillediensten op de grote door gaande vaarwegen uitgebreid worden. In antwoord op vragen van de Tweede Ka merleden Van der Ven en Hermans (WD) zegt de minister dat de kwestie van de veiligheid op of langs vaarwegen „de volle aandacht” krijgt. In de groenteveiling te Bleiswijk begint vandaag de jaarlijkse Nederlandse tuin- bouwvaktentoonstelling. Op 26.000 vier kante meter tonen ruim 270 ondernemin gen en instellingen hun materiaal. De ten toonstelling duurt tot en met 3 februari. WOENSDAG 31 JANUARI Zon- en maanstanden Zon op 08.23 uur onder 17.25 uur Maan op 09.56 uur onder 22.03 uur Waterstanden IJmuiden Hoogwater 05.50 uur en 18.07 uur Laagwater 01.38 uur en 14.00 uur h. bew. regen geh. bew. zw. bew. geh. bew. h. bew. sneeuwbui zw. bew. regen zw. bew. sneeuw onbew. mist zw. bew. zw. bew. zw. bew. zw. bew. sneeuw 1. bew. geh. bew. sneeuw onbew. onbew. mist geh. bew. 1. bew. onbew. 1. bew. 1. bew. 1. bew. sneeuw regen onbew. zw. bew. geh. bew. h. bew. sneeuwbui h. bew. 1. bew. 1. bew. geh. bew. 1. bew. 2 2 2 1 3 1 3 2 3 3 3 14 -1 9 3 2 6 -5 2 4 -1 14 12 5 0 9 18 15 1 17 -8 7 15 15 -4 3 16 19 -0 0 1 0 1 1 1 2 1 2 1 5 -3 4 2 0 3 -10 -4 -0 -4 7 -1 4 -0 4 6 10 -6 6 -9 3 12 12 -7 0 -2 6 13 10 7 HILVERSUM (ANP). De ledenraad van de Algemene Nederlandse Invaliden- bond (ANIB) heeft zich in een brief aan het parlement fel gekeerd tegen de eigen bijdrage van vijf gulden die een deel van de ziekenfondspatiënten na 1 april zal moeten gaan betalen bij ziekenhuisopna me. Volgens de ANIB leidt de maatregel er toe dat de meest kwetsbare groepen in de samenleving opnieuw door een bezui nigingsmaatregel van de regering worden getroffen. DEN HAAG (ANP). Minister Albeda van Sociale Zaken heeft gisteren de com missie van overleg en coördinatie ten behoeve van remigratie naar Suriname geïnstalleerd. De commissie, overlegor gaan tussen overheid en particuliere or ganisaties op dit terrein, heeft tot taak voorstellen te doen voor een gecoördi neerde uitvoering van het remigratiebe leid. z z z zzo zzw zzo z z zzw nnw zzw o zzw zzw zzw wzw nnw windst. nw no w ono w zw zw nnw wnw z wnw ono wzw wnw w ono wnw zzo windst. nw nw windst. zw DEN HAAG (ANP). De regering stu deert op de mogelijkheid om Molukse jongeren op te nemen in het leger. Het gaat om Molukkers die niet in het bezit zijn van de Nederlandse nationaliteit. De overheid wil als grootste werkgever ook op andere terreinen Molukse werklozen een kans geven op een baan. Minister Wiegel van Binnenlandse Zaken zei dit gistermiddag in Den Haag bij de installa tie van de ICOM, een interdepartementa le commissie van dertien ambtenaren. Het aantal „verkoopplaatsen in de de tailhandel” is in 1978 met 1400 gestegen, zo heeft het registratiekantoor detailhan- del-ambacht meegedeeld. Ten opzichte van begin 1978 nam het aantal onderne mingen dat één winkel drijft met 580 toe en groeide het aantal filialen met 350. Het aantal markthandelaren nam toe met ruim 400. NCW pleit voor periodiek praten (Van onze redactie economie) Amsterdam De Bilt Deelen Eelde Eindhoven Den Helder Rotterdam Twente Vlissingen Z.-Limburg Aberdeen Barcelona Berlijn Bordeaux Brussel Frankfort Genève Helsinki Innsbruck Klagenfurt Kopenhagen Lissabon Locamo Londen Luxemburg Madrid Malaga Mallorca München Nice Oslo Parijs Rome Split Stockholm Wenen Zurich Casablanca Las Palmas New York Tel Aviv Tunis B reel vroi Kia van fun K Ben op Dui drai gist voe H die Eur CE1 Zwi voe: D nag tien voo spei D ter luit diei is o Dat wil nog niet zeggen, zo betoogde gisteren NCW-voorzitter ir. J. de Wit in een uiteenzetting over de voorlopige opvatting van het verbond op dit stuk, dat er op centraal niveau geen invloed zal worden uitgeoefend. Weliswaar kan worden ge sproken van een overleg volgens „ontmoe- tingsmodel”, maar daarvan kunnen terde ge stimulansen uitgaan waar het gaat om het beleid, dat in het algemeen steeds meer een lange-termijnkarakter krijgt. Problemen als de verdeling van de eco nomische groei kunnen centraal aan de orde komen, maar de feitelijke invulling van het loonoverleg in zijn engere vorm, met het invullen van procenten en andere gewenste cijfers, moet dan worden overge laten aan bedrijfs-en ondernemingsgewijs overleg. Voor deze zogenaamde gedecen traliseerde opzet zijn werkgevers en werk nemers naar de visie van het NCW ook rijp. Ook voor de overheid liggen de taken dan anders. Het presenteren van deze opvatting komt volgens De Wit mede voort uit de nauwe verbondenheid van het NCW met de christelijk-sociale gedachtenwereld. Verantwoordelijkheid georiënteerd op de richtlijnen van het rentmeesterschap en de solidariteit, is hierbij een belangrijk be grip. Het gaat dan om verantwoordleijk- heid, die zo dicht mogelijk bij de mensen moet worden gelegd. Tegelijkertijd is het een verzet tegen een veel gekoesterd stre ven om steeds meer verantwoordelijkheid bij de overheid te leggen. Wat dit betreft kan het NCW zich in grote lijnen aansluiten bij de visie die is uiteengezet in het CDA-rapport „Gesprei de verantwoordelijkheid”. Het gaat niet om het denken in machtstermen, maar om verantwoordelijkheid en om het ontmoe- tingspatroon voor het overleg, in plaats van de confrontatie, die vaak tot een heil loos verscherpen van tegenstellingen leidt. Gevolg van deze opzet is verbreding van de doelstelling van de onderneming, die bijdragen moet leveren aan het verwezen lijken van maatschappelijke doelstellin gen. Dit streven heeft ook gevolgen voor de bedrijfstakken en sectoren (branches) van het bedrijfsleven, waar nieuwe vormen van overleg en samenwerking nodig zijn. Deze spreiding van verantwoordelijkhe den hoeft echter zeker niet te leiden tot vermindering van de overheidstaken, zo meende ir. De Wit. kende pater J. Koopman, die al jaren tegen abortus vecht met de slogan dat het kin dermoord zou zijn, was present om de fractie-voorzitter enkele uitspraken te ont lokken. Lubbers: „We moeten ons realiseren dat de kwestie van abortus al jaren op tafel ligt. Wij zijn in gebreke gebleven, wij zijn er niet in geslaagd de samenleving effec tief te mobiliseren tegen de gegroeide praktijk. Als politicus, en ik spreek nu voor mezelf, ben ik verantwoordelijk als mens en als medewetgever. Ik moet mij dan de vraag stellen of ik wil, zo ik dat af kan dwingen, dat abortus in elk individu eel geval en in elke fase moet worden verboden. Dat standpunt, ik geef dat toe, laat zich verdedigen. Rest de vraag of ik dat wil? Dan zeg ik: als medewetgever heb ik ook een verantwoordelijkheid. Was de wet die er was misschien een schutting waarachter men zich kon verbergen om de problemen in de samenleving te ontken nen?”. Zich rechtstreeks tot pater Koopman wendend: „U moet weten dat de afweging die wij als CDA moeten doen een heel zware is. We worstelen intens met dit vraagstuk. Een definitief standpunt ken nen we als CDA nog niet”. De Tweede Kamerleden Haas-Berger (PvdA), Beckers-de Bruin (PPR) en Bis- schof (D’66) hebben minister Albeda van Sociale Zaken gisteren in Kamervragen gewezen op een uitspraak van de Europese Commissie waarin gesteld is dat in geen enkel land van de Europese Gemeenschap, ook in Nederland niet, mannen en vrou wen volledig gelijk beloond worden. Zij vrager de minister welke initiatieven hij denkt te nemen om vrouwen in met name de slechtst betaalde arbeidscategorieën beter te informeren over hun rechten. De vragen zijn ook bedoeld voor minister Wie gel van Binnenlandse Zaken en staatsse cretaris Kraayeveld-Wouters van CRM. DEN HAAG. Het sociaal-economisch overleg zou anders moeten worden ingericht. Dat vindt het Nederlands Christelijk Werkgeversverbond, mede vanwege het voortdu rend mislukken van het centraal overleg, dat is gericht op afspraken voor een bepaald jaar. Het NCW voelt meer voor een periodieke overlegsituatie, waarin werkgevers, werknemers en overheid kwesties voor de langere perioden bespreken. Daar worden dan grote lijnen getrokken, zodat voor de concrete details de beslissing wordt verschoven naar het niveau van de bedrijfstakken. Weer in binnen- en buitenland De regering heeft besloten over te gaan tot ondertekening van de overeenkomst betreffende de toepassing van het Euro pees verdrag tot bestrijding van terroris me. Minister De Ruiter van Justitie heeft dit meegedeeld in antwoord op vragen van het Tweede Kamerlid Roethof (PvdA). De overeenkomst werd tot stand gebracht in het kader van de Europese Politieke Sa menwerking. In dat rapport wordt gesteld dat dienst verlening een zinvol alternatief kan zijn voor (korte) onvoorwaardelijke gevange nisstraf. Het is volgens de commissie niet juist om nu al in het hele land te beginnen met het vervangen van celstraf door een of andere vorm van maatschappelijke dienst verlening. In het rapport aan de minister wordt aangeraden om twee jaar lang te experimenteren met twee verschillende vormen van dienstverlening. Daarna zal de commissie, aan de hand van de ervarin- blemen die ambtenaren van de reclasse- gen, opnieuw rapport uitbrengen. ring regelmatig ondervinden bij hun werk M 3 De CDA-voorman nam Van der Klaauws voorganger, de socialist mr. M. van der Stoel, in bescherming, zeggende: „Van der Stoel is op zijn wijze door enge partij-politieke k ders gebroken en heeft een beleid gestalte gegeven dat ons als CDA aansprak”. Lubbers deed die uit spraken aan het slot van een inleiding die hij hield op een CDA-bijeenkomst in de Haarlemse „Wintertuin”. „Onze invloed op de buitenlandse poli tiek”, zo begon Lubbers zijn hagepreek tegen Van der Klaauw die zichzelf tijdens de WD-partijraad in Zwolle een schou derklopje gaf, „is bescheiden en richt zich op verdediging van de internationale rechtsorde. Als klein land kunnen wij een bijdrage leveren om naar vermogen de mensenrechten aan de orde te stellen en een dimensie te geven aan ontwikkelings samenwerking. Aan deze principiële uit gangspunten heeft Van der Stoel in zijn beleid op de hem typerende wijze gestalte gegeven. Jammer van die uitlatingen van Van der Klaauw, aardige minister die ons altijd zo trouwhartig in de ogen kijkt”. Een ander aspect van het buitenlands beleid van het kabinet-Van Agt kreeg meer instemming van de fractie-voorzit ter. Hij noemde de uitzending van Neder landse soldaten naar Libanon een juiste zaak. „Als je terughoudend bent op het gebied van kernbewapening, moet je je ook positief opstellen tegenover zo’n uitge sproken vredesmissie als het sturen van militairen naar Libanon”, stelde de oud- Na de eerste korting van 0,3 tot 0,7 procent op de sociale uitkeringen op 1 januari jl., moeten mensen met een sociale Op een congres van de Coornhertliga dat dezer dagen in Amsterdm plaatsvond, over de zin en onzin van rechtsomlegging, werden waarschuwende woorden geuit over deze nieuwe trend in het bestrijden van de criminaliteit. „Het lijkt op ingrijpen als het al te laat is”, aldus de Utrechtse criminoloog mr. C. Kelk. Men acht het echter nodig en logisch om andere wegen in te slaan als blijkt dat van een strafrech telijke reactie niets meer is te verwachten. „Als we de nadelige gevolgen van de klassieke vrijheidsstraf afzetten tegen de gevaren van rechtsomlegging, dan is toch de keuze voor dat laatste niet zo moeilijk”, aldus mr. Hamer, voorzitter van de Coorn hertliga. In ons land wordt al druk studie gemaakt van de mogelijkheden van rechtsomlegging. Zo ontving minister De Ruiter van Justitie dezer dagen een tussen rapport van de commissie-Van Andel, die alternatieve straffen bestudeert. Vooruitzichten voor donderdag. Overdag dooi en ’s nachts lichte vorst. Later weer kans op neerslag. Aantal uren zon: 0 tot 3. Min. temp, omstreeks: -2 gr. Max. temp, omstreeks: +3 gr. Kans op een droge periode van minstens 12 uur: 60 procent. Kans op een geheel droog etmaal: 30 procent. AMSTERDAM. (ANP). De Amster damse gemeenteraad wil van 1 mei een erkende feestdag maken en op die dag het gemeentepersoneel vrij geven. Een vorige week door de linkse partijen ingediende motie hiervoor werd gisteravond aangeno men met de WD-fractie en twee leden van D’66 (onder wie wethouder Wolffensper- ger) tegen. De marine heeft besloten vrouwen toe te laten als piloot op de lange-afstandspa- trouillevliegtuigen van de marine-lucht- vaartdienst. Voor de opleiding, die op 30 juni start, kunnen vrouwen zich bij het ministerie aanmelden tot 1 maart. De Evangelische Broedergemeente. Het orgaan van overleg en samenwer king van de maatschappelijke emigratie- organisaties. Vertegenwoordigers van de ministeries van CRM en Ontwikkelingssamenwer king. Bij de installatie van de commissie zei minister Albeda de terugkeer van Surina mers en Surinaamse Nederlanders niet te zien als een Nederlands vraagstuk in die zin dat men er hier verlangend naar uit ziet. Uit economische en sociale overwegin gen is een land gebaat bij een bevolking van voldoende omvang. Om die reden kan het Suriname niet onverschillig laten dat eenderde deel van haar bevolking in het buitenland vertoeft. Daarom ook zullen Surinamers, die nu elders verblijven, vroe ger of later willen terugkeren om hun gaven en bekwaamheden in dienst te stel len van de ontplooiing van Suriname, zo stelde de minister. V bew org daa zog de dat RA gee: L hun acti E voo ’.’Ver zinj stel tie i ten aan Hij sch ein< ri v 1 I I S»; 4 -

IJmuider Courant | 1979 | | pagina 2