rs Dorpsraad Driehuis ijvert voor oplossing verkeersproblematiek Oorzaak en omvang schade nog volkomen onduidelijk College respecteert autonomie Stisa binnen opbouwwerk havcn- Ixrichten V ir ijmondnicuws nt 1* OMVANG SCHADE R SNEEUWLAAG NOG ONDUIDELIJK „GEWETENSFUNCTIE TEGENOVER DE OVERHEID” Niet kieskeurig Noodkreten BRAND BUURTHUIS DE MEL Velsense afvaardiging naar vogelshow Breda PENSIOEN BIJ 40-JARIG DIENSTJUBILEUM 4 5 VELSEN-IJMUIDEN DINSDAG 30 JANUARI 19 7 9 ‘n Hh IHII £1 y (Van een onzer verslaggevers) VELSEN. Onder het spoor- wegviaduct aan de Stationsweg in IJmuiden-Oost is een gevaarlijk gróót gat ontstaan in het asfalt- dek. Direct gevolg van het strooi zout dat met kwistige hand wordt uitgestrooid om de Velsense we gen berijdbaar te houden. De Vel sense dienst Openbare Werken, die het bewuste gat provisorisch met een klinkerlaagje opgevuld heeft, vreest het ergste voor juist die weggedeelten die voor het in vallen van de vorst al in slechte staat waren. L t ,50 ezoek at het aard- jorza- n had i B. en de in- elder- denen lar de lie in uur jur De normale slijtage wordt door inwer king van pekel versneld. In de asfaltlaag ontstaan gaten die pas bij temperaturen boven nul grondig hersteld kunnen wor den. Voor Velsen lijkt de schade tot nog toe niet alarmerend. „Pas na verdwijning van de ijskorst van de wegen kan echter een duidelijk beeld worden verkregen”, aldus een woordvoerder van de dienst die in Velsen voor het wegonderhoud verant woordelijk is. ik u graag geef was: geen zorgen voor de dag van morgen”. Velen maakten vervolgens van de gele genheid gebruik de familie Kramer de hand te drukken. Niet alleen als functionaris op de afde ling Burgerzaken heeft de heer Kramer bekendheid gekregen, maar evenzeer in zijn functie van kaartjescontroleur bij Tel star en zaterdagse hulp bij de bloemen- stand van zijn zoon in de Lange Nieuw- straat ter hoogte van V D. „Nog een paar weken met dit weer en je kunt meerkoeten rapen” voorspelt hij. Het voedselgebrek komt voor de watervogels in deze vorstperiode niet alleen. Ook in ouderwets strenge winters kunnen koeten het redelijk goed bolwerken zolang het (Van een onzer verslaggevers) VELSEN. In de commissie welzijns- aangelegenheden is woensdag hartige discussie te verwachten over de samen levingsopbouw in Velsen en de rol van de Stisa (Stichting Samenlevingsop bouw) binnen dat geheel. Wethouder H. J. Scheeper van welzijnszaken, komt hierover met een discussiestuk op tafel. Ook vanuit de Stisa zelf is over deze materie een soortgelijk stuk verschenen waarvan de inhoud in grote lijnen over eenkomt met de opvattingen van B. en W. over vorm en inhoud van het plaatse lijke opbouwwerk. De Stisa herhaalt in haar praatstuk letterlijk de formulering van het ministe rie van CRM over de eigen doelstellingen (de bevolking prikkelen tot zelfwerk zaamheid om de weïzijnssituatie in de woonomgeving op te vijzelen) en ook de middelen om het gestelde doel te berei ken. Opbouwwerk kan, volgens de Stisa- opvatting, directe raakpunten hebben met de politiek. „Voor het opheffen van duidelijke probleemsituaties kan een bij drage worden geleverd aan besluitvor mingsprocessen vanuit de bevolking wat tenslotte uitmondt in politiek. Als de Sti- VELSEN-NOORD. Verzeker ingsex- perts hebben zich vandaag beziggehouden met het vaststellen van de omvang van de del om het gestelde doel te bereiken, wordt genoemd gerichte informatie over de welzijnsmaterie, goede onderlinge contacten tussen belanghebbenden en een vaste overlegplatform hiervoor. De beheerders van de duinterreinen in en rond Velsen (PWN en Natuurmonu menten) doen met de heersende vorst niets extra’s voor de vogels. De fazanten krijgen hun dagelijkse portie voorgescho teld op de bestaande voederbanen. Ten gerieve van vinkachtigen en andere zaad- eters is het voermengsel iets fijner van samenstelling dan normaal. De ervaring is dat kleinere vogels met dit weer de bewoonde wereld opzoeken. „Het pro bleem lost daarmee zichzelf min of meer op”, zo merkt een PWN-woordvoerder la coniek op. schade die door vuur en bluswater is toegebracht aan buurthuis De Mei. Het gebouw aan de Geelvinckstraat werd zon dagnacht gedeeltelijk door brand ver nield. Die schade wordt geraamd op een bedrag van circa 150.000 gulden. is- de ■n, iet >r- -ie ,80 ,60 ,50 ,70 i,50 i,75 m ad- n een deden i. lef op m ver- jringe Iksge- Itaten n, vin- st dat onze- an de B. en veten- DRIEHUIS. In Driehuis krijgt de nog piepjonge Dorpsraad meer en meer vaste contouren. Na de officiële oprichting op 14 november 1978 volgde de taakverdeling in het negenmansbestuur. Een ideeënbus, opengesteld bij sigarenmagazijn De Ruyter aan de Driehuizerkerkweg, leverde inmiddels een vijftal urgenties op. MAANDAG VERTROKKEN: Waterland, Antwerpen,-Kretinga, Klai peda; Viscount, IJmuiden, Poole; Kentsho- re, IJmuiden, Contplat; Horrsundet, Vel sen, Rotterdam; Margreet, Londen; Union- sun, Gent; Titan service, IJmuiden, Cont plat, AmstelloydVelsen, Contplat; Meteri- an express, Southampton; Ectonia, Huil, Gemstone, Hamburg. DINSDAG VERTROKKEN: Staer, Brunsbuttel; Riga, Kopenhagen; Buchensteun, Bremen; Julia, Solvesborg, IJmuiden. a’s de in ar- :h- ?o- iet ’s, o- is- lO- n- in ar- ie- ar- rd •rs 'O- jd Uitje. Dankzij de inspanningen van de wederzijdse recreatiecommissie brengt de jeugd van de voetbalverenigingen VSV en SVIJ donderdag 1 februari een bezoek aan het Ahoy-sportcomplex in Rotterdam, waar een sportieve happening wordt bijge woond. De bussen vertrekken om 17 uur De bevolking moet geactiveerd wor den. B. en W. en de Stisa zijn het op dat punt volmondig met elkaar eens. Het college waarschuwt hierbij echter wel voor een te afzijdige rol van de opbouw- stichting. Werkeloos toezien kan nooit worden gerechtvaardigd door het feit dat problemen anders dan lange officiële weg naar u doorgespeeld worden, zo wordt veelbetekenend opgemerkt. Het college kan het Stisastandpunt over het eigen functioneren (onafhankelijk van de overheid) tenvolle onderschrijven. Een toekomst voor de Stisa als onderdeel van een overkoepelende welzijnsinstan- tie („een breder opgezette Velser Ge meenschap”) komt B. en W. als het meest gewenst voor. Het opbouwwerk heeft een gewetensfunctie tegenover de overheid en het particulier initiatief. Het zou on juist zijn als diezelfde overheid daar di rect via een overkoepelende welzijnsin- stantie de lakens uitdeelde, zo wordt in het discussiestuk gesteld. De ongemakken van de hardnekkige winter raken de mensenwereld slechts zij delings. Het blijft bij het dagelijkse opont houd voor het woonwerkverkeer. Meer direct wordt de vogelwereld getroffen door de aanhoudende vorst. Vooral nu die met steeds verse sneeuw en ijzel gepaard gaat. Uit kringen van vogelliefhebbers klinken herhaaldelijk noodkreten: „Doe meer voor onze gevleugelde vriendjes”. Bij het zien van de talloze voederakties direct bij de huizen lijkt dat alarmgeroep nauwe lijks op z’n plaats. Dat de vogelwereld desondanks veel tekort komt blijkt al snel bij een rondrit door de gemeente. Bij de pont over het Noordzeekanaal drommen massa’s meerkoeten bijeen. Wachtend op voedselhulp van voorbijgangers die af en toe inderdaad ook met brood, visresten en ander keukensafval komen aandragen. Die vorst houdt te lang aan” verzucht de (Van een onzer verslaggevers) VELSEN. Vergezeld door zijn vrouw, getrouwde zoon en dochter met hun res pectievelijke echtgenoten en vier klein kinderen vormde de heer W. Kramer gis termiddag het middelpunt Van een tot de laatste plaats toe bezette kantine van het stadhuis. Het bereiken van de pensioenge rechtigde leeftijd en een 40-jarig dienstju- bileum waren voldoende'aanleiding voor een feestje in zakformaat. Compleet met oprechte woorden van dank en waarde ring, bloemen en veel cadeaus als stoffe lijke blijken van erkenning. Strooizout bedreiging voor asfalt op Velsense wegen sa in de gewenste richting suggesties doet en assisteert, is deze stichting zon der meer al politiserend aan het werk”. De Stichting Samenlevingsopbouw Vel sen zegt hierbij duidelijk als onafhanke lijke opbouwinstantie kritisch te staan tegenover het doen en laten van de plaat selijke overheid. Opvatting hierover: Op bouwwerk houdt in het signaleren van bestaande tekorten toe te schrijven aan nalatigheid van die overheid dan wel het particulier initiatief en daarbij komt al gauw een brok kritiek om de hoek kij ken. Na eerdere uitlatingen hierover in onze bladen vanuit het Stisa-bestuur, wordt in het „praatpapier” opnieuw gehamerd op een goed bemand werk in de woonbuur ten. De rijksbijdrageregeling voor wel- zijnsdoeleinden zou moeten voorzien in extra mankracht daarvoor maar de ui teindelijke opzet van buurtopbouwwerk is voor de Stisa nog vaag op dit moment. B. en W. Velsen onderschrijven de in zichten van de Stisa over vorm en inhoud van het Velsense opbouwwerk volledig. Een commentaar, vervat in het „discus siestuk samenlevingsopbouw” op de commissie-agenda, kan daardoor tot wat kanttekeningen beperkt blijven. Als mid- Bij vorst en overvloedig gebruik van strooizout zijn ook de voetgangersover- steekplaatsen met een zwart-witmarke- ring van rubber kwetsbare punten. Dit materiaal heeft de neiging bij pekelge- bruik los te laten van de asfaltonderlaag. De meeste VOP’s gaan op dit moment onder een compacte ijslaag schuil. Ook hierover dus geen duidelijk beeld op dit moment. Velsenaar L. de Vries, eind vorige week in het nieuws als redder in de nood voor de vogels van het bos en van de waterkant. keiharde sneeuwlaag is uitgestrooid brood nu nog hun enige redding. Olieresten op het water vormen een tweede bedreiging op het nog open liggende Noordzeekanaal. Het verenpak verliest door de binnendrin gende olie zijn isolerende werking. Het ijskoude kanaalwater kan doordringen tot op de onbeschermde huid. Het gevolg: een longontsteking en onherroepelijk de dood. De heer De Vries wil voor het reinigen van olieslachtoffers waarin hij inmiddels erg bedreven is, een Velsens vogelopvangcen- trum van de grond helpen. Geen tegenhan ger van eenzelfde Haarlemse voorziening naar een dépendance. „Broodnodig voor een gemeemnte waar het aantal olieslacht offers zich juist in deze vorstperiode op hoopt”, verklaart hij. Met veel open water is Velsen een favoriete verblijfplaats voor watervogels. Op het Noordzeekanaal en ook buiten de pieren bestaan thans voor vogelkenners volop gelegenheid voor soms unieke waarnemingen. Veel broedvogels van noordelijker streken houden zich in grote troepen op binnen de pieren of voor de kust. Met die enorme vogelconcentra- ties krijgt De Vries een probleem naar zich toegeschoven daar normaliter, ook buiten het winterseizoen, ook het hele kustgebied gespreid is. In Driehuis worden de vogels van bos en veld in deze tijd van voedselschaarste door het echtpaar De Niet bijgestaan. Een parti culiere hulpaktie ging maandag bij hun woning aan de P.C. Hooftlaan van start. Aan de wegkant een jutezak met het uitno digende bijschrift „Hier keukenafval”. Daaronder te verstaan oud brood en ook schillen. „Alle eetbare waar is welkom. Kieskeurig zijn ze niet met deze aanhou dende vorst”, zegt mevrouw De Niet die haar man bij de voederakties terzijde staat. De inhoud van de jutezak bij het tuinhek wordt met andere ingezamelde voedselresten dagelijks uitgestrooid op vaste voerplekken op het landgoed Beeckestijn, het Pontplein in Velsen-Zuid (eerder genoemde koetenconcentratie), het IJmuidense havengebied en bij de tankval in het duingebied bij Driehuis. VELSEN. Van de volière vereniging „Vogelvrienden-Fauna-Felisena” heeft zich al een twintigtal leden opgegeven voor een bezoek aan de internationale vogeltentoonstelling op 2 februari in ge bouw „Het Turfschip” te Breda. De tocht hierheen wordt met particuliere auto’s gemaakt. Vertrektijd om half negen 's ochtends vanaf het hoofdpostkantoor te IJmuiden. Een aantal inwoners van Driehuis vroeg via de ideeënbus om meer aandacht voor de verkeersveiligheid in het dorp (met name voor fietsers en voetgangers op doorgaande wegen), invoering van kabeltelevisie, voorzieningen voor het grote percentage bejaarden in Driehuis en versterking van de onderlinge band tussen de inwoners. De Dorpsraad, die inmiddels de stichtingsvorm heeft aangenomen, zoekt naar een passend vignet als beeldmerk op alle correspondentie. Een driemansjury beoordeelt de inzendingen van de prijsvraag die hiervoor is uitgeschreven. Voor een vignet worden tot 28 februari ontwerpen verwacht op het adres van de ideeënbus (Driehuizerkerweg 75). Het nieuwe bestuur van de Dorpsraad heeft bij B. en W. van Velsen een gesprek aangevraagd. Na een uiteenzetting over de doelstellingen (bevordering van de leefbaarheid in Driehuis) komen hier aan de orde de knelpunten in Driehuis op verkeersgebied en ook de financiële basis van de dorpsraad. Donaties vormen nu nog de enige inkomstenbron. Hiervoor staan open het postgironummer 2366188 en rekeningnummer 37.35.49.733 bij de plaatselijke Rabobank. MAANDAG AANGEKOMEN. T. Akasaka, New Castle, IJmuiden; Sig ne, tholstrup, Fredericia, IJmuiden; Tan talus, Rotterdam, IJmuiden; Concord fuji, Vlissingen, IJmuiden; Pearl marine, Cont plat; Can azobe, Douala; Astronomer, Wil lemstad; Sunnanhav, Karlstad, Zaandam; Vyandra, Kaliningrad, Velsen; Jessie Maersk, Milfordhafen; Trans Germania, Hamina; Vaermland, Kristineham; Vasco- E, Harlingen, IJmuiden. DINSDAG AANGEKOMEN: Duraidah, Izmir; Sondith, R’dam, IJmui den, Kirsten DK, Maassluis; Talarah, Da kar; Gretke Oldendorff, R’dam, Smitlloyd 1, Contplat, Velsen, Andrea, Gr. Yar mouth. Bij het vaststellen van die schade wordt onder meer hinder ondervonden van het feit dat het pand nauwelijks te betreden is omdat de vloerhoogte circa vijftig centi meter onder het oppervlak van de omrin gende grond ligt. Ook over de oorzaak van de brand tast men nog volledig in het duister. Wel wordt door mensen die zijdelings bij het buurt huiswerk in De Mei betrokken zijn gesug gereerd dat de brand iets te maken zou hebben met de reeds geruime tijd durende controverse die bestaat tussen staf en be stuur van het buurthuis. De door die controverse sterk teruggelo pen activiteiten zullen, voor zover moge lijk, worden voortgezet in het nabijgelegen gebouw De Bijenkorf dat reeds geruime tijd dienst deed als peuterspeelzaal. Burgemeester mr. P. J. Molendijk schet ste de levensloop van de jubilaris die in 1914 was geboren in oud-IJmuiden waar vader Kramer toen een nettenboeterij an nex tuigenmakerij had. Vlak voor de twee de wereldoorlog kwam de heer Kramer via de Luchtbewakingsdienst in gemeentelij ke dienst. Toen werd gezocht naar een functionaris voor de afdeling bevolking viel het oog op de betrouwbare Kramer. „De keus had niet beter kunnen zijn”, merkte burgemeester Molendijk op. „U heeft u in die functie doen kennen als een uiterst behulpzaam man met een hoog ontwikkeld sociaal gevoel. U leeft als een begenadigd mens door de makkelijke ma nier waarmee u met mensen om kunt gaan”. Burgemeester Molendijk overhan digde de jubilaris een gouden horloge als blijk van waardering en aandenken. Gemeentesecretaris mr. A. P. van Uffe- len gaf een opsomming van de diversiteit van functies en werkzaamheden die de staat van dienst van de heer Kramer mar keerden. „U heeft”, zo memoreerde de heer Van Uffelen, „de tijd meegemaakt dat de mensen zich dood moesten werken om te kunnen leven”. Over het beeld dat als herinnering van de scheidende jubila ris zal achterblijven bij het stadhuisperso- neel merkte hij op: „Een doortastend, ijve rig, actief, alert en loyaal man. Altijd soli dair met collega’s.” De heer Van Uffelen liet zijn woorden vergezeld gaan van een fles Franse cognac, een radiotoestel en een paspoort waarin de handtekeningen van de schenkers. Het hoofd van de afdeling Burgerzaken de heer Mathijsen zei aan de heer Kramer een heftige discussiepartner te hebben ge- ha^ en een vriend te hebben overgehou den Hij roemde de collegialiteit en harte lijkheid en besloot, voordat hij een verre kijker als cadeau overhandigde, met de woorden: „Wim je bent één van ons en je blijft één van ons”. Na even vriendelijke en lovende woor den van de voorzitter van de Nederlandse Bond van Gemeenteambtenaren de heer Hoek, was het de jubilaris zelf die woorden van dank sprak voor de belangstelling, de cadeaus en voor de wederkerige vriend schap die hij gedurende al die jaren zei te hebben ondervonden. „Ik prijs me geluk kig dat ik ’s morgens altijd blijmoedig de deur uit ging en er ’s avonds weer even blijmoedig binnenstapte. Mijn recept dat groen op het land nog bereikbaar is. Gras- etende meerkoeten zijn dan het normale beeld. Met gras en ander groen onder een Dank en waardering van gemeente voor W. Kramer ir Een fraaie radio van het personeel van het stadhuis. Een gedrang van jewelste bij het Pontplein in Velsen-Zuid, waar drom men meerkoeten om een hap eten bede len (boven). ir Een gat in het asfalt op een riskante plek, pal onder het viaduct in de Sta tionsweg te IJmuiden-Oost. Pas na de vorst is grondig herstel mogelijk (rechts). De jutezak bij het tuinhek in Drie huis. Dè methode om ten behoeve van de hongerende vogels een voorraadje te vormen (links). ■F F i ii

IJmuider Courant | 1979 | | pagina 5