CNV: subsidie STUURGROEP ENERGIE ONDERZOEK: minimumloon afschaffen Sovjet-Unie dreigt banden scheepvaart te verbreken ’n Ei hoort erbij Tuinbouw Vakbeurs geopend Rabobank boekt Sombere situatie voor industrie grote steden in Overijssel Nutsspaarbank berekent rente kussen de (bedrijven door goed resultaat Steeds grotere markt kleine vliegtuigen Hoofdprijs, de sportieve Ford Fiesta 1300S. ook dagelijks Minder auto, meer bus in 1 19 WOENSDAG 3 I JANUARI 19 7 9 ECONOMIE 1 UIT CIJFERS AIR SERVICE HOLLAND GROEP BLIJKT: Prospectus lezing: W - s. (Van onze redactie economie) DEN HAAG. De Landelijke Stuurgroep Energie Onderzoek (ISEO) vindt, dat de open bare discussie in Nederland over het energie beleid momenteel te veel wordt beheerst door de discussie over de voor- en nadelen van kernenergie alleen. Dit schrift de ISEO in haar slotnota aan de ministers Peijnenburg (Weten schapsbeleid) en Van Aardenne (Economische Zaken). Oliebestrijding VS-stakingen Spaanse handel Reservefonds Werklozen Japan Poolse landbouw Opleiding -i -i-- Tw Miljoenenorders MOSKOU (ANP). De Sovjet- Unie heeft gedreigd alle trans- portovereenkomsten met buiten landse scheepvaartmaatschappij en te verbreken als het nieuwe controlesysteem op de vrachtta rieven zou resulteren in „discrimi natie van de Russische vlag”, zo blijkt uit publikaties van het Rus sische persbureau Tass. Vestiging definitief is U'" (Van onze redactie economie) discussie teveel (ADVERTENTIE) dsen ®rd ^el tl, (ADVERTENTIE) (Van onze redactie economie) i L tb.v. Nat. Puzzelactie „Het Gehandicapte Kind" '4| (Van onze redactie economie) TEUGE. Het gebruik van kleine vliegtuigen voor zakelijke en privé-doel- einden neemt nog steeds toe. Het blijkt onder meer uit de resultaten over het jaar 1978 van de Air Service Holland Groep (ASH), de grootste Nederlandse onderne ming op het gebied van de „kleine lucht vaart.” 10,22 1,10e 443.00 477,00 325,00 4,65 6,50 (Van onze redactie binnenland) DEN HAAG. In de drie grootste ste den is het gebruik van het openbaar ver voer in het woon-werkverkeer sinds 1971 met drie percent toegenomen (van 13 naar 16 percent), terwijl het aantal autoritten in datzelfde verkeer met twee percent (van 73 naar 71) is teruggelopen. Met deze geldelijke steun had de CNV toch al moeilijkheden omdat ook zeer winstgevende bedrijven ervoor in aanmer king kwamen. UTRECHT. De subsidie voor werkge vers die veel minimumloontrekkers in dienst hebben kan beter afgeschaft wor den. Tenslotte gaat de door de vakbewe ging gewenste structurele verhoging van dat minimumloon ook niet door. Dit schrijft het Christelijk Nationaal Vakverbond in het verbondsblad De Gids. Scheepvaartmaatschappijen uit de EG hadden de Russische staatshandelsvloot ervan beschuldigd vijftien tot zestig pro cent onder de algemeen geldende tarieven te werken. Van de zijde van de Sovjet-Unie wordt dit categorisch tegengesproken. Het systeem voor de controle van vracht tarieven in de scheepvaart geldt per 1 januari en wel voor de routes tussen Euro pa en Midden-Amerika en Oost-Afrika. De stuurgroep vindt, dat allereerst de meest fundamen tele vraag aan de orde moet worden gesteld: in welke mate zal onze maatschappij blijven streven naar een voortgaan de economische groei in de huidige trend? En in hoeverre zal dit streven worden belemmerd door de problemen rond de energievoorziening? „Indien de economische groei zich voorlopig blijft voortzetten en de energiebehoefte daarbij blijft stijgen, of in het gunstigste geval constant blijft, dan biedt de bespa ring (op energiegebied) slechts tijdelijk en in beperkte mate soelaas en is verdere toevoeging aan het energiepak- ket van steenkool en uranium onvermijdelijk", aldus de LSEO in haar rapport. probleem van de opslag van radio-actief afval. De LSEO wijst erop, dat ook de studie over de problemen van de wisselwerking tussen energiegebruik en maatschappelijk welzijn, met inbegrip van milieu en veiligheid, van het grootste belang is. „Direct daarop aansluitend volgen de studies en onder zoeken die kunnen leiden tot de verantwoorde toepassing van steenkool en uranium. Naar het zich laat aanzien zal de betekenis van zonne- en windenergie vooral na de eeuwwisseling aanzienlijk kunnen toenemen. Ook het onderzoek op dit gebied moet met voortvarendheid wor den gestimuleerd, temeer omdat juist deze terreinen voor een groot gedeelte binnen de mogelijkheden van de Ne derlandse industrie liggen en de ervaring heeft geleerd, dat de volledige ontwikkeling van nieuwe technologieën vaak enkele tientallen jaren vei-gt”, aldus het LSEO- rapport. De baggerbedrijven Koninklijke Volker Stevin NV (Rotterdam), Koninklijke Bos Kalis Westminster Group NV (Papen- drecht) en Baggermaatschappij Holland BV (Hardinxveld-Giessendam) hebben bij IHC Holland een opdracht geplaatst voor de bouw van een oliebestrijdingsvaartuig. Met de opdracht is ongeveer 40 mln ge moeid, aldus Volker Stevin. Het schip zal in eerste instantie dienstdoen als sleephop perzuiger voor het onderhoud van vaarwe gen. Het vaartuig moet volgend jaar wor den opgeleverd. Bij melding van een olie- ramp kan het vaartuig in enkele minuten worden geleegd en koers zetten naar de plek des onheils. Als gevolg van stakingen zijn vorig jaar in de Verenigde Staten 39 miljoen werkda- gen verloren gegaan, drie miljoen meer dan in 1977. Volgens het ministerie van Arbeid was, het cijfer het hoogste sedert 1974, maar was het aantal stakingen (4300) het kleinste sinds 1965 en het aantal sta kers (1,6 miljoen) het kleinste sedert 1963. Spanje heeft zijn handelsbalans over 1978 afgesloten met een tekort van 429,65 miljard peseta’s, na een tekort van 575,22 miljard peseta’s over 1977. De invoer be droeg verleden jaar 1,43 miljard peseta’s en de uitvoer 1,00 miljard peseta’s. Binnenkort nodigt Peru een aantal La- tijnsamerikaanse landen uit voor bespre kingen over de stichting van een Latijns- amerikaans Monetair Fonds, een zelfstan dige internationale organisatie die aange sloten landen moet bijstaan in tijden van problemen met hun betalingsbalans. Het Reservefonds van de Andes (Bolivia, Co lumbia, Ecuador, Peru en Venezuela) zal daartoe worden uitgebreid. 107,00 48,50 156,00 1,11 144,20 42,00 7,50 87,00 20,10 51,00 111,50 37,20 51,60 47,80 70,00 28,00d 58,00 129,40 103,30 86,00 32,00 98,00 69.70 117,00 52.00 36,00 37,00 65,00 78.50 43,10 35,10 646,00 46,70e 56,50 46,50 42,00 44,00 139,00a 37,50 40,00 134,00 55,50 39,10 2,90 53,50 137.1C 63,6( 97.2C 172,06 54,00 55,00. 117,00 44,00 27,10 64,50 55.50 94,10 49,00 31,90e 116,00 84,00 53,20 52,00 175,00 33,80 77,20 111,30 53,00 50,70 39,70f 40,50 300,00 610,00 198,00 150.00 320,00 (28), Frankrijk (2), Ierland (1), Denemar ken (5), België (3), Zweden (2) en Noorwe gen (1). De 15 maanden geleden geopende radio- en instrumentenwerkplaats van Air Servi ce Holland boekte in 1978 een omzet van 2 miljoen. UTRECHT. Dank zij de gestegen be drijfsomvang en de verminderde inflatoi re stijging van de bedrijfskosten heeft de Rabobankorganisatie het vorig jaar een bevredigend bedrijfsresultaat behaald, terwijl ook de groei van het bedrijf niet ver zal achterblijven bij die van 1977. 5 x De LSEO meent dat tot het magische jaar 2000 steen kool en uranium, dus kernenergie, de enige bronnen van voldoende betekenis zullen zijn om een belangrijke aan- vulling te vormen op olie en aardgas. Dit met alle conse quenties van dien. Deze situatie zal waarschijnlijk ook nog geruime tijd na de eeuwwisseling gelden. Bij eerdere gelegenheden wees de stuurgroep erop dat de verwachtin gen van zon en wind als energiebron niet te hoog gespan nen moeten zijn, wil men niet op de koffie komen. In vergelijking met Nederland als geheel steekt die ontwikkeling op de industriële arbeidsmarkt ongunstig af, zo stelt het ETIO somber vast. Binnen Overijssel ver liep de ontwikkeling het gunstigst in het noordoosten en het ongunstigst in Twente. Het ETIO komt tot de slotsom dat steeds duidelijk aan het licht komt dat sedert de recessie van '74/’75 er in Nederland, en met name in Overijssel, geen sprake is van een wezenlijk herstel van de totale S werkgelegenheid in de industrie. „Bepaalde bedrijven, die voor de econo- C mie van Overijssel van belang zijn, onder- L vinden nog altijd hinder van structurele factoren. Deze staan een duurzaam en bevredigend herstel van de industriële werkgelegenheid in de weg”, zo meent het ETIO Dit blijkt uit het prospectus van de 8,5 percent tienjarige obligatielening 1979 van 50 miljoen gulden van de Centrale Rabo bank. Over 1977 behaalde de Centrale Ra bobank met 1,013 aangesloten banken en 3110 vestigingen een winst van 244 mil joen. De zeer krachtige groei bij de Rabo bankorganisatie, die zich in 1976 en 1977 manifesteerde, heeft zich vorig jaar onver minderd voortgezet, zeker als rekening wordt gehouden met de afgenomen infla- tiegraad. Dit geldt zowel voor de krediet verlening als voor de toevertrouwde mid delen en ook voor de diverse andere vor men van dienstverlening. De groei van de spaargelden bij de Ra- bobanken geeft reden tot tevredenheid. De bereidheid tot sparen lijkt zeker niet afge- nomen. Dit is mede toe te schrijven aan de in verhouding tot de sterk verminderde inflatiegraad hoog gebleven rente. De middelengroei is vorig jaar negatief beïnvloed door de in vergelijking met voorgaande jaren verminderde liquidi- teitspositie van veel agrarische bedrijven. De afbrokkeling van de rentemarge, die al in 1976 en 1977 plaatsvond, zette zich in de eerste drie kwartalen van het vorig jaar gestaag voort. In het laatste kwartaal trad een stijging op onder invloed van de toen sterk verhoogde rentestanden op de geld en kapitaalmarkt. Vorig jaar weid de Rabobankorganisa tie weer geconfronteerd met een grote vraag naar vaste leningen. Naar verwach ting zal de sterke groei van de kredietver lening vooralsnog aanhouden. Uitbreiding van de bestaande middelen op de langere termijn acht de Rabobank dan ook ge wenst. Voor dit doel zal de opbrengst van de lening, waarop op 2 februari kan wor den ingeschreven, worden gebruikt, aldus het prospectus. Dit blijkt uit een onderzoek van de Ne derlandse stichting voor statistiek, ver richt in opdracht van de stichting Weg. De teruggang heeft alleen betrekking op het woon-werkverkeer in Amsterdam, Rotterdam en Den Haag, want over heel Nederland genomen is het gebruik van eigen auto’s in het woon werkverkeer toe genomen van 36 percent in 1971 tot 47 percent vorig jaar. Ook de gemiddelde afstand tussen woon- en werkdomein is toegenomen, terwijl lopen naar het werk steeds minder voorkomt. Van de benutters van het openbaar ver voer heeft 30 percent geen eigen vervoer middel; in 1971 was dat 43 percent. Omge keerd, wel een eigen vervoermiddel maar toch met openbaar Vervoer naar het werk, liggen deze percentages op 25 voor 1971 en op 35 voor 1978. Om onze aktie nog grootser te maken, hebben we een unieke hootdpriis De Ford Fiesta 1300S i het meest sportieve model van deze Ford serie Met de extra sterke 1300 cm’ motor 49 kW (66 DIN pk). van 0-100 km/u in 12.3 sec topsnelheid 158 km/u Om deze prestaties te ondersteunen heeft de 1300S versterkte vering en nastelbare schokbrekers Toerenteller. sportstuur en 'x ruitewissersmetmterval- schakelaar accentueren het sportieve karakter Waar de Fiesta 1300S erg zuinig mee blijft, zijn benzineverbruik en onderhoudskosten Het aantal werklozen in Japan is met correctie voor seizoensinvloeden in de cember vergeleken met dat van de voor gaande maand gedaald van 1,28 miljoen tot 1,22 miljoen. Het werkloosheidspercen tage zakte aldus van 2,31 tot 2,20. Gemid deld waren er verleden jaar per maand in Japan 1,24 miljoen mensen werkloos, een record. Het vorige record van 1,10 miljoen per maand werd in 1977 bereikt. De LSEO heeft inmiddels elf rapporten over deelstudies uitgebracht, er ligt echter nog een flink lijstje van onder werpen waaraan men niet is toegekomen, zoals de moge lijkheden om in de industrie energie te besparen en het Het controlesysteem op de vrachttarie ven in de scheepvaart is begin dit jaar in het leven geroepen door de landen van de Europese Gemeenschap. Westerse landen hadden hamelijk geklaagd dat vrachtta rieven van de Russische scheepvaart een stuk lager waren en er derhalve veel vracht met Rusische schepen werd mee gestuurd. De stuurgroep constateert met zorg, dat het overnemen van haar taak door de Raad voor het Energie Onderzoek (REO) nog niet mogelijk is, omdat de REO na twee jaar van voorbereiding nog steeds niet bestaat. „Daardoor is een vacuüm ontstaan in de beleidsvoorbereidende advise- ring met betrekking tot het energie-onderzoek”, aldus de LSEO in haar slotnota. Polen heeft de doelstellingen voor land bouw en industrie in 1978 niet gehaald. Premier Piotr Jaroszewicz zei deze week dat de agrarische produktie met 4,2 pro cent is toegenomen, terwijl het plan voor zag in een groei van 5,8 procent. Dit jaar zal Polen zeven miljoen ton graan en vee voer importeren, ongeveer evenveel als in elk van de afgelopen twee jaren. De structurele verhoging van het mini mumloon was volgens de vakbeweging nodig om in de pas te blijven met de welvaartsontwikkeling. Omdat de rege ring daar niets van wil weten kan de subsidieregeling ook beter overboord wor den gezet, aldus het CNV. In de afgelopen drie jaar heeft de ver koop van vliegtuigen bij ASH zich bijna verdubbeld. Werden in 1976 vijfenzestig toestellen verkocht, in 1978 waren het er 115. De omzet in die sector steeg van respectievelijk 7,5 miljoen tot 15 mil joen. Met name de vrqag naar tweemotori- ge Cessna’s nam toe. Daarvan leverde Air Service Holland er in het afgelopen jaar 21 af, tegen 9 in het voorgaande jaar. ASH, waarvan het hoofdkantoor is ge vestigd op het vliegveld Teuge, is Cessna- importeur voor Nederland. Behalve met verkoop van en onderhoud aan vliegtuigen houdt het bedrijf zich bezig met vliegoplei- dingen en verhuur van toestellen. Tot de ASH-groep behoort ook het lucht reclamebedrijf Air Advertising Holland B.V., dat - ondanks een seizoen met veel regen - goede resultaten boekte in 1978. De totale omzet van het concern bedroeg 24 miljoen gulden, een stijging met twintig procent ten opzichte van 1977. In 1976 werd 15 miljoen gulden omgezet. Van de verkochte vliegtuigen bleef vorig jaar ongeveer 35 procent in Nederland Air Service Holland kwam in het afgelo pen jaar onder meer in het nieuws door de start van een „stand by pilof’cursus, be stemd voor vrouwen van vliegers en ande ren die regelmatig in kleinere toestellen meevliegen. De opleiding is er op gericht een toestel veilig naar een luchthaven te vliegen en daar te landen, in geval de piloot bijvoorbeeld onwel wordt. Ook luchtvaartenthousiasten, die er nooit toe kwamen zelf een brevet te gaan halen, zagen in deze cursus een mogelijk heid meer direkt met het vliegen kennis te maken. In de afgelopen jaren ondervond Air Service Holland veel hinder van de slechte toestand van de start- en landingsbanen op Teuge. De ingebruikneming van de nieu we. verharde baan op 17 november j.l. zal - naar de direktie verwacht - een nieuwe stimulans geven aan alle afdelingen van het bedrijf. Behalve op Teuge heeft ASH ook vestigingen op het Rotterdamse Zes- tienhoven en in West-Duitsland. ZWOLLE. Uit door het Economisch- Technologisch Instituut Overijssel (ETIO) verstrekte gegevens blijkt dat de industriële werkgelegenheid in Overijs sel in de periode 1975-1978 met ongeveer 8700 arbeidsplaatsen is afgenomen. IBB-Kondor BV uit Leiden heeft een nieuwbouwopdracht ontvangen van Beiersdorf NV in Almere, een fabrikant van cosmetica, pleisters en zelfklevende tapes. Met de eerste fase (magazijn, expe- ditie- en produktie-afdeling) van deze op dracht is een aanneemsom van ongeveer 8 miljoen gulden gemoeid. Nog tijdens deze bouwfase zal, aldus IBB-Kondor, ook fase 2 in uitvoering komen (ketelhuis, kan tine, kantoorgebouw en bijkomende wer ken). De bouwtijd van het totale project bedraagt ongeveer anderhalf jaar. Vorige week donderdag 25 januari maakten wij er op deze pagina melding van dat de Centrale Rabobank met ingang van 1 april de dagelijkse rentebereke- ningsmethode gaat toepassen voor privé- rekeningen. Voor zover in dit bericht de indruk is gewekt dat andere banken in Nederland dit nog niet doen, de Nutsspaarbank en verschillende andere banken in ons land hanteren al sinds jaar en dag deze dage lijkse berekeningsmethode van de rente. Eind december vorig jaar had de Russi sche minister van Koopvaardij, Timofei Goezhenko, verklaard dat de combinaties van Russische èn andere scheepvaarton- dernemingen met succes opereerden in de Verenigde Staten, Groot-Brittannië. West-, Duitsland en andere landen op basis van het „socialistische principe van gelijke sa menwerking die voor beide partners van voordeel is”. Het geld dat op deze manier wordt uit gespaard, ongeveer zeventig miljoen per jaar, kan volgens het CNV beter woiden gebruikt voor het opsporen van werkge vers die het minimumloon ontduiken. Ook kan het geld worden gebruikt om mini mumloontrekkers die extra worden ge troffen door de kinderbijslagoperatie een extra steuntje in de rug te geven. Dat met de economische groei de behoefte aan energie toeneemt, behoeft weinig betoog: Om de Derde Wereld op een redelijk peil van welvaart te brengen, is zeer veel energie nodig. Dit wil overigens niet zeggen dat het groeipercentage van het energieverbruik en dat van de economische groei (vrijwel) gelijk zal zijn, zoals tot de oliecrisis van 1973 het geval was. Door de bezuinigings maatregelen vooral afgedwongen door de prijsverho ging van energie zal de economische groei minder energie-intensief zijn. De sportieve Ford Fiesta 1300S als geweldige hoofdprijs. De Amerikaanse computerfabrikant MCS-Micos heeft zich na een oriëntatiepe- riode van een jaar definitief in Amsterdam gevestigd. Het bedrijf levert uitbouw-com- puters voor het middelgrote en kleinbe drijf. Het kantoor in de hoofdstad is de 25ste internationale vestiging van MCS die sinds de oprichting in 1969 haar geconsoli deerde omzet zag stijgen tot 20 miljoen dollar. Tijdens de oriëntatiefase op de Ne derlandse markt heeft MCS al een aantal computersystemen geplaatst. Volgens Tass heeft het ministerie voor de Koopvaardij extra bevoegdheden ge kregen om maatregelen te nemen ingeval andere landen de Russische scheepvaart beperkingen zouden opleggen. Het minis terie heeft het recht gekregen overeen komsten met buitenlandse scheepvaart maatschappijen te verbreken als blijkt dat deze buitenlandse ondernemingen op ge zamenlijke routes er de voorkeur aan ge ven te varen met andere dan Russische schepen. Verder heeft het ministerie een vinger in de pap gekregen bij het charte ren van buitenlandse schepen door Russi sche ondernemingen. In de veiling van Bleiswijk Is dinsdagmiddag de Nederlandse Tuinbouw Vakbeurs geopend. De plechtigheid werd verricht door de heer Van Soest, directeur Akker- en Tuinbouw van het ministerie van Landbouw en Visserij. De beurs is geopend tot en met 3 februari. 1 X" -Bk „Kernenergie beheerst

IJmuider Courant | 1979 | | pagina 19