Van Tunen zeer koele Rijden op kunstijs verleerd Niesten pessimistisch AMSTELVEEN WERKTE TWEEMAAL ACHTERSTAND WEG buitenspel sportpuntiq Deel 1: De vrouw BfiWl HUCiiHE: KWiSH navigator SPELER-TRAINER JOHAN OVER DE LINDEN OVER VOLLEYBALPLOEG: 3 Cijfers CAO Tien jaar geleden ■MHi NIEUWE KADETT HUREN? Jogging Bouwens Autoverhuur Aanklacht 2 V 22 23 SPORT WOENSDAG 3 1 19 7 9 JANUARI mt. 3 Libelle overal te koop f 1,60. Deze week in Libelle het eerste artikel over sterilisatie. Lees het openhartige verhaal van een jonge moeder (2 kinderen) die zich vijf jaar geleden liet steriliseren. Ze vertelt hoe ze via lang praten met haar man tot die beslissing kwam en wat het voor haar betekende. Een gynaecoloog vertelt over de me dische aspecten van de operatie. Volgende week alles over de sterilisatie van de man. onder redactie van Jan van der Nat itge- rich- ienst •at ver- i de Vlee- ons poe- Bouwjaar 1978 ƒ27,50 per dag, inkl. 100 km en verzekering Excl. BTW en benzine Langere huurtijd op aanvraag Kampervest 23, Haarlem Tel. 312638 .00- r en één- end- ,L. t BI tot succesvol team Zege angstig Flamingo’s y i STERILISATIE ’8-43 ik (Van onze volleybalmedewerker) HEEMSKERK. Als één van de groot ste verrassingen die het huidige volley- balseizoen op landelijk niveau met zich heeft meegebracht, geldt zonder meer de voortreffelijke wijze waarop Europa Meubel/ODIN in de derde divisie debu teert. Niet alleen is ODIN overduidelijk bezig af te rekenen met het fabeltje dat een gepromoveerde ploeg uit „distrikt 13” het slechts één jaar volhoudt in de natio nale competitie; de ploeg behoort momen teel zelfs tot de sub-top van de derde divisie H. Fixx heeft aangevoeld dat „Jogging”-, de letterlijke vertaling is „voortsukke len of sjokken”, een geweldige vlucht zou nemen in de Verenigde Staten. Jog ging is een begrip geworden in het leven van ruim twintig miljoen Ameri kanen, die meerdere malen in de week maar in vele gevallen ook dagelijks hun kilometers lopen ter verbetering van de lichamelijke conditie. „Trimmen”, was het woord dat aan het eind van de zestiger jaren een begrip werd in Ne derland. Jogging is meer. De jogger is een veredelde trimmer. Hij of zij kijkt niet op een kilometertje. Bij de mara thon van New York gingen 11.2000 lo pers en loopsters van start voor de afstand van 42 kilometer en 195 meter. Het waren er ruim 9000 meer dan een jaar tevoren. neming” als zij zouden weigeren zich aan de „Spaanse regels” te onderwer pen. De partij van Needham tegen Cas tanon was vastgesteld over 12 ronden, maar de Spaanse organisatie besloot er vijftien van te maken. „Zo kan het niet langer”, aldus Mullan, „het wordt de hoogste tijd dat de EBU gaat ingrijpen. De betaalde voetballers hebben na lang onderhandelen eindelijk een ak koord bereikt over een CAO. Voorlopig is men het eens over werktijden en het minimum-loon. Het is te hopen dat de heren voetballers zich niet al te strak zullen gaan houden aan die werktijden, anders moeten de clubs nog overgaan strijd voor het duo Jan Janbroers-Hans Perrier zeker niet. Jan Janbroers: „Am stelveen mag dan wel onderaan staan, maar de eerste de beste ploeg is het toch zeker niet”. Het hardlopen is de afgelopen jaren onderwerp geweest van twee boeken, die als film een succes werden. „De Eenzaamheid van de Lange-Afstandlo- per” en „Marathon Man” haalden ech ter nooit de verkoopcijfers van „The Complete Book of Running” (alles over lopen), dat ruim een jaar geleden geschreven werd door de Amerikaan James F. Fixx. Het boek staat al een jaar zeer boog op de Amerikaanse ver kooplijsten en Fixx behoeft zich voor lopig geen financiële zorgen te maken. (Van onze basketbalmedewerker) HAARLEM/IJMOND. Dat het spelen van Flamingo’s tegen het onderaanstaan de Amstelveen voor de basketbalcompeti- tie geen onverdeeld genoegen is geweest. Duitsers staan bekend als maniakale cijferverzamelaars. Er is bijna geen sportonderwerp te bedenken of West- duitse bladen drukken cijfertjes af. Het sportweekblad „Der Kicker” zocht uit hoeveel doelpunten Gerd Müller tegen welke clubf heeft gemaakt. Zijn Bun- desliga-produktie staat op 365 treffets. Hamburger SV kreeg de meeste „Mül- ler-Tore” te incasseren: 27. „Eervolle” achtervolgers zijn doelverdedigers van Kaiserslautern (23) en MSV Duisburg (22). Jackson (28) toch naast de winst. Een doeltreffende actie van Paul van Solm leverde BOB een gelukkige 110-109 over winning op. Stand: EBBC 24-44. Parker 22-36, Nat. Ned. Donar 23-34, Musette R/Z 24-34, Delta Lloyd 24-22, BOB 24-18, Punch 24-14, Fla mingo’s 25-14, Frisol-R 24-12, Amstelveen 24-10. Het toonaangevende Britse blad „Boxing News” heeft in een aantal artikelen geklaagd tegen wat het noemde „Een opeenvolging van erger nis, kwellingen en ongemakken onder gaan door Britse boksers in Spanje” in het afgelopen seizoen. Harry Mullan, redacteur van het boksblad vroeg, in het hoofdartikel, de Europese Boksu- nie (EBU) de Spaanse boksbond en de betrokken promotors disciplinair te straffen. ker gewonnen. Vladimir Kovalev bezet na de verplichte figuren in de strijd om het Europese kam pioenschap kunstrijden in Zagreb de eer ste plaats. Marina Tsjerkassova en Sergej Sjagraj kan de titel bij het paarrijden na de korte kür al nauwelijks meer ontgaan. (ADVERTENTIE) derd bij de Heemskerkse ploeg. Van een „ongeorganiseerde puinhoop” die in de promotieklasse op degraderen stond, heeft Over de Linden ODIN het team omge vormd tot een enthousiaste en talentrijke derde-divisionist Het grootste probleem waar ODIN momenteel mee kampt, vormt de omvang van de selectiegroep voor het eerste team; slechts acht spelers. Een basis die veel te smal is. Ook al omdat ODIN nauwelijks over een achterban kan be schikken, wat blijkt uit de lage klasserin gen van het tweede en derde team in de distrikts-eerste klasse'. „Gelukkig is de op vang van jeugdspelers bij ODIN momen teel goed verzorgd, mede doordat een aan tal spelers van het eerste team zich belast heeft met de jeugdtrainingen", aldus Over de Linden, „want het is duidelijk dat er op korte termijn iets moet gebeuren”. Johan over de Linden, die zelf in de ere divisie heeft gespeeld en als trainer o.a. werkzaajn is geweest bij Molenwiek, is nog lang niet uitgekeken op ODIN. „Ik ver wacht dat ons prestatieniveau nog meer vooruit zal gaan. Spelers als Paul Oort- huijsen en Henk Raspoort moeten nog wel meer routine opdoen, maar hebben veel mogelijkheden. Een Eddy Gijsbers heeft het meest atletische vermogen van ons allemaal. Alleen moet hij nog veel agres siever worden. Volgend jaar moet dat er zeker uitkomen, omdat ODIN niet te lang in de derde divisie mag blijven hangen. We moeten daarom volgend seizoen bewust (Van onze sportredactie) HEEMSKERK. Jos Niesten, de lange- baanschaatser uit Heemskerk, die dit sei zoen diverse malen tot opzienbarende prestaties is gekomen, ziet weinig moge lijkheden om vanavond, tijdens de mara thon van Groningen (de laatste rit in de strijd om de nationale titel) opnieuw uit te blinken. Niesten gaat er bij het overwegen van zijn kansen van uit, dat hij door de vele wedstrijden op natuurijs het schaatsen op kunstijs een beetje verleerd is. tot het ophangen van prikklokken in de dugouts. Trouwens werkonderbrekin gen en langzaam-aan-acties kunnen voor het publiek erg vervelend wor den Speler-trainer Johan over de Linden is tot nu toe dan ook goed te spreken over de verrichtingen van zijn ploeg. „Aanvanke lijk had ik als doelstelling een ruime mid- denmootpositie te bereiken. Het is echter gebleken dat het niveauverschil tussen de top van de promotieklasse en de derde divisie niet zo groot is. Daarom ben ik tevreden met de vierde plaats die we mo menteel innemen, ook al ben ik ervan overtuigd dat er meer in had gezeten”. Met die laatste constatering heeft de 35- jarige fysiotherapeut Over de Linden be paald geen ongelijk. Naast het respect dat de Heemskerkse ploeg door het onbevan gen, enthousiaste aanvalsspel heeft afge dwongen, mag niet vergeten worden dat ODIN nog te vaak onnodige verliespunten lijdt. Karakteristiek hiervoor is dat ODIN van de zeven vijfsetters, die het huidige seizoen tot op heden heeft opgeleverd, er maar liefst vijf heeft verloren. Johan over de Linden: „Dat is geen kwestie van een tekort aan kwaliteit, maar meer van een gemis van ervaring. Het aanvalsspel in de derde divisie is allemaal wat sneller en geraffineerder dan de meeste jongens ge wend zijn. Wel is het zo, dat ODIN nog te j onregelmatig speelt. Bij vlagen ontbreekt het de ploeg aan voldoende fanatisme. Een i wedstrijd brengt een bepaalde gespannen- I heid met zich mee, die voor de spelers een drempel vormt. Is die eenmaal gepasseerd, en de concentratie is optimaal, dan loopt het bij ODIN echter ook meteen als een trein”. Ten opzichte van 3'/z jaar geleden, toen Johan over de Linden als trainer bij ODIN startte, is er wel het één en ander veran- De controverse die speelde rond Da ve Needhams Europese titelgevecht in Leon tegen Roberto Castanon is de laatste van een serie incidenten, waar bij Britse boksers in Spanje betrokken waren”, zei Mullan. Hij beweerde dat Billy Aird en ’Jim Watt, die beiden be gin dit jaar in Spanje in de ring kwwa- men voor een Europees titelgevecht, nog steeds zouden wachten op de beta ling van de opbrengsten uit de televisie rechten. Colin Powers, een andere En gelse bokser, „moest zich verkleden in een kleine schuur en daarna aantreden in een soort verplaatsbare arena” tij dens zijn Europese titelgevecht in het lichtweltergewicht. Volgens Mullan, werden Needham en zijn helpers „bedreigd met gevangen den (Delta Lloyd, BOB en Punch) het eredivisieschap veilig kunnen stellen”. In Oud-Beijerland hielden BOB Punch elkaar vrijwel de volledige wed strijd in evenwicht. Na een 55-51 ruststand werd het voortdurend stuivertje wisselen, Punch, dat op de valreep een 94-88 ach terstand ongedaan maakte, greep ondanks de inbreng van Zeilstra (39), Taylor (29) en Niesten: „Ik vind rijden op kunstijs toch een speciaal iets. Mij ligt het niet en ik weet zeker dat er vanavond vele rijders zullen zijn, die op kunstijs beter weg kunnen komen dan ik. Alleen onder speciale oïn- standigheden, veel wind bijvoorbeeld of regen, waardoor het uitrijden van de ma rathon niet alleen op techniek aankomt, zie ik voor mijzelf wel kansen om hoog te eindigen”. Als rijders die op het Groningse kunstijs wel kansrijk zijn, tipt Niesten gerenom meerde schaatsers als Arie Eriks en Co Giling. heeft de Haarlemse formatie gisteravond in de goed bezette Beijneshal weer eens moeten ondervinden. Weliswaar zegevier de Flamingo’s uiteindelijk verdiend met 84-87, maar een walk-over was de wed- Wellicht zal Barry Hughes binnenkort gehuld in „De Barry Hughes Kwis”-shirt en met een „De Barry Hughes Kwis"-sticker op de pet het veld van Haarlem betreden. Deze frappante attributen werden in opdracht van de KRO vervaar digd in verband met de op stapel staande „Barry Hughes Kwis”, een vrolijk programma vol rumoer, gein en ongein. De eerste opnames werden reeds gemaakt en naar aanleiding daarvan gaat men bij de KRO nu beslissen of het programma werkelijk op het scherm komt. De stickers en de T-shirts zijn erin ieder geval al. een gooi doen naar promotie, al zal de stap naar de tweede divisie wél vrij groot zijn”. Wat ODIN op het huidige myeau erg mist, is een vaste coach. Over de Linden: „Met de combinatie speler-trainer heb ik geen enkele moeite, zeker niet gezien de situatie bij ODIN dat een echte vrienden club is. Het is echter verre van ideaal dat ik vaak ook nog als coach moet optreden. Dat gaat onder meer ten koste van mijn eigen capaciteiten Een coach moet vooral kun nen letten op de tegenpartij. Hij moet de spelers kunnen wijzen op de zwakke plek ken en het gat in het blok. Als je in het veld staat, ontgaan dat soort zaken je natuur lijk erg vaak”. Motiveren en perfectioneren zijn vol gens Johan over de Linden de voornaam ste taken van een volleybaltrainer. „Een trainer moet op het juiste moment extra prikkels kunnen geven. Verder omvatten mijn trainingsoefeningen zo veel mogelijk het spelelement, omdat een volleyballer het liefst de bal aan zijn hand voelt”. Vanavond speelt ODIN om 20.30 uur in de Beijneshal de belangrijke competitie wedstrijd tegen het als tweede geklas seerde HVS 2. Over de Linden: „Ik geef ons beslist winstkansen. We zullen tegen HVS een snel spelletje moeten spelen en ons goed moeten instellen op hun lastige opslag, want HVS is niet in eerste instan tie een team met veel kracht of souplesse, maar primair een slimme ploeg, met veel ervaring in huis”. (Van een medewerker) BEVERWIJK. Als enige Neder landse equipe reden chauffeur Henk Vossen en de Beverwijkse navigator Henk van Tunen afgelopen vrijdag de 47ste editie van de Rallye van Monte Carlo uit.. Na het opmaken van de balans was een 55e plaats een goede klassering in een rallye waarbij oor spronkelijk 275 equipes van start gin gen. „Dat grote aantal was voor mij een duidelijke verrassing. Het waren er ai weer 45 meer dan vorig laar”, aldus Henk van Tunen over het eve nement dat bij de rallyerijders als „het grootste spektakel in onze sport” wordt gezien. Henk van Tunen lijkt ogenschijnlijk zo koel als het"besneeuwde wegdek, een eigenschap die voor een navigator een eerste vereiste is. „Voor dat de rallye begint heb ik het wedstrijdschema in feite al gereed liggen. Het evenement zelf is eigenlijk niet meer dan een af ronding van een periode van drie maanden. In deze periode komt het aan op drie belangrijke aspecten waarbij het „gevechtsklaar” maken van de auto op rekening van de chauffeur komt. De organisatie van het randgebeuren ver zorg ik van A tot Z. Niet alleen voor onszelf maar eveneens voor het hele team van medewerkers”. De twee rijdendè deelnemers moeten een heel team van medewerkers heb ben om het huzarenstukje te kunnen volbrengen. Een begeleidingsploeg van acht monteurs stond ditmaal ter be schikking. Een noodzaak volgens Henk van Tunen. „Zonder deze mensen redt niemand het. Zij verzorgen de auto van top tot teen. Als rijder en navigator ben je constant onderweg en tijd om dan nog de noodzakelijke reparaties toe te passen is er voor de rijders niet”. Evenals voor Henk van Tunen en chauffeur Henk Vossen uit Tegelen is het rallyegebeuren ook voor de service- bemanning louter en alleen liefhebbe rij. Spaargeld en vakantiedagen zijn daarbij de enige facetten die om de hoek komen kijken. Een liefhebberij die de bekroning moet vinden in de finish van de dit jaar nummer 63 dra gende equipe. Gestart vanuit Lausanne werden er gedurende zes dagen zo’n vijfduizend kilometers doorgedraaid. Eén ware uitputtingsslag, niet alleen lichamelijk, maar vooral geestelijk. Henk van Tu nen: „Tijdens het rijden, wat vaak uren achtereen gedaan moet worden, kan geen gesprek opgezet worden. Aanwij zingen van de navigator als „scherpe bocht rechts” e,d. worden blindelings door 'de chauffeur opgevolgd. Het is een pure mentale conditieslag. Een fout kan letterlijk dodelijk zijn”. Het samen spel tussen chauffeur en navigator; de één blindelings vertrouwend op het rij ver mogen van de ander en op de juist heid van de gegevens. Niets mag en kan er te veel gezegd worden. Angstige stil te tijdens mistflarden, een eindeloos getuur in de nacht. Twee naamlozen in het legioen der rallyerijders. Begrij pend knikken, seconden uittellend, ho pend dat de servicebemanning hen niet in de kou zal laten staan. Het intens genieten van het in de laatste avond van start mogen gaan. Want dan is er de echte Monte-Carlosfeer. Nog nagenietend vertelt Henk van Tunen: „Natuurlijk is het een ervaring om alle grote jongens aan het vertrek te zien. Het mooiste moment van de hele rallye vind ik de passage op de Turrini waarna Monte Carlo in zicht komt. Honderdduizend mensen beleven die laatste nacht mee. Werkelijk een fasci nerend gezicht voor alle equipes. En dan het arrivée in Monaco zelf. Weten dat je als enige Nederlandse equipe aankomt. Dat is enorm”. Wat alle equipes niet weten is hun positie in het klassement. Het kan een 40e of een 70e plaats zijn. Uitrijden is dan echter het parool. Tpch bleken Van Tunen en Vossen met name die laatste avond een goede prestatie te hebben geleverd. Aanvan kelijk gestart als nummer 80 werd na afloop van de laatste twee klasse- mentswedstrijden een 55e plaats becij ferd. Henk van Tunen: „We zaten in feite in onwetendheid. Nagegaan kon worden of er wat equipes ingelopen waren, maar hoeveel, dat was volsla gen onduidelijk”. Twee nachten rust in zes dagen, 5000 kilometer, nauwelijks conversatie, snelle maaltijden en vertrouwen en vreugde na de aankomst. Voor Henk van Tunen was het zijn vijfde deelna me aan de rallye van Monte Carlo. Zelfs daar blijft hij koel onder. Precies tien jaar geleden maakte de wielrenner Tiemen Groen bekend dat hij definitief met fietsen zou stoppen. De toen 22-jarige professional, die maar liefst vier maal wereldkampioen werd in zijn betrekkelijk korte carrière, kon geen onderdak meer vinden bij een profploeg en hield het verder voor ge zien. TOEN: „Zonder contract kan je het niet verdienen en daarom stap ik nu helemaal uit de sport”. Tiemen weigert dagelijks zijn leven te riskeren om als „sappelaartje” fanatiek te vechten voor een paar tientjes. En dat betekent dan het einde van een stormachtige wieler- loopbaan. Hij klom hierip tot grote hoogte. De gevierde achtervolger hoop te zichzelf in 1969 alsnog waar te maken op de weg. Door tegenslagen zonk hij echter weg in de vergetelheid". NU: Tiemen Groen heeft tien jaar na zijn plotselinge vlucht uit het wielerwe- reldje, nog dezelfde verbittering over zich. „Ik wil niets meer met het wielren nen te maken hebben”, zegt de stugge Fries. Groen, die zijn fantastische pres taties op de baan bij de wegrenners nooit kon waarmaken en daarom snel uit het peloton werd gelost, heeft het allemaal van zich afgezet. „Ik wil er niet eens meer aan denken, dus laat staan dat ik er nog over wil praten”, zegt Groen, die na het af breken van zijn loopbaan als wielerprof een handeltje in antiek is begonnen. Groen: „Sinds een jaar of tien heb ik een Leeuwarden een antiekwinkel. Daar praat ik veel liever over dan over mijn verleden als wielrenner. Johan over de Linden: „Een trainer moet op het juiste moment extra prikkels kunnen geven". Wim Pol is er in geslaagd het baanre cord van Deventer op de 3000 meter scher per te stellen: 4.19.1. Cock Slakhorst was snel op de 10.000 meter met een tijd van 15.31.00, eveneens een baanrecord. in de komende drie belangrijke wedstrij- jje gebroeders Vollebregt hebben bij 2 Cannes de eerste race in de Flying-Dutch- manklasse, meetellend voor de wereldbe- en „ODIN van degradant Duidelijk bewees de thuisclub in dit be langrijke treffen meer tegen zichzelf te vechten dan tegen de lastige tegenstander. Hans Perrier: „De angst om deze belan grijke wedstrijd te verliezen speelde ons vanavond duidelijk parten”. Aan de yer- keerde kant van de score heeft Flamingo’s in deze wedstrijd overigens niet vertoefd, maar zowel in de eerste helft bij 32-32 als in de tweede spelperiode bij 72-72 nestel den de gasten zich via een tussensprint toch weer naast Flamingo’s. Moeilijk hadden de Haarlemmers het na de basketwisseling vooral met de Ameri kaan Sellers (10-23), die met succes het wapen van de drive tegenover de Haarlem- se zone stelde. Mede door de deze keer niet i zo dominerende Amerikanen bleef de wedstrijd tot het einde spannend. Op het beslissende moment was het echter toch weer Tony Parker (12-21), goed gesteund door André van der Vlugt en balvirtuoos Emill Hagens (6-10), die de bakens tijdig verzette. De deze keer wat nerveus opere rende Haarlemmers, die niet het niveau bereikten uit de duels tegen EBBC en Parker, maakten het zichzelf extra moei lijk door een matig schot. Van geluk mocht 'Flamingo’s nog spreken, dat Amstelveen in de tweede helft niet meer kon beschik ken over „Tree" Marioneaux, die na een in de eerste spelperiode opgelopen enkelbles sure aan de kant moest blijven. Ontevreden was coach Jan Janbroers overigens niet. „Winnen zonder uitblinkers is voor ons niets nieuws. Bevredigend is het bovendien dat je tot winst komt zonder I dominerende Amerikanen. Overigens heb ik dit duel geen moment het gevoel gehad i dat we zouden verliezen. Met de goede sfeer, die er thans in de ploeg is moeten we j i w.

IJmuider Courant | 1979 | | pagina 23