DENG NIET LANGER TEGEN SALT-2 NAVO-interesse anti- tankwapen Weer aanslag in Baskenland Beierse politicus zou spion zijn Twee militairen Arabisch leger doodgeschoten b 1 Man bijt hond: drie jaar cel Rhodesische grondwet Blanken stemmen voor Smith: Vrachtwagenchauffeurs gaan weer rijden Ceausescu: NAVO en Warschau Pact opheffen Politieke status wordt afgeschaft Aftreden geëist onderhandelaar metaalconflict „Overwinning gezond verstand” Eva Parkeren Fiets op slot Requisietenman fi L JE 3 WOENSDAG 19 7 9 JANUARI 3 1 BINNEN- EN BUITENLAND door Nico Scheepmaker L 1 i West-Duitsland r- i- t J ie •1 i J» (Van onze redactie buitenland) WASHINGTON. Terwijl de Chinese media een ware golf „Ameri ka” over de Chinese hoofden uitstorten en Deng Xiaoping een ster op de Amerikaanse televisie aan het worden is, hebben president Carter en de eerste communistische-Chinese leider op staatsbezoek in de VS de afgelopen dagen de basis gelegd voor samenwerking op een breed terrein, nog binnen een maand nadat de twee landen hadden besloten hun betrekkingen strakker aan te halen. trijfël I Carter en Deng plaveien PRESIDENT CEAUSESCU Britse stakingen breiden zich uit (Van onze redactie buitenland) 4X r De monteur was bezig een televisie toestel te repareren, toen de hond hem in zijn werk begon te hinderen. De man werd zo kwaad, dat hij de hond in het oor beet. Het dier beet de man op zijn beurt in de neus. De monteur rende woedend naar huis, haalde een geweer op, en eiste van de eigenaar van de hond, dat deze het dier zou „uitleve ren”. Toen de eigenaar dit weigerde, bedreigde de monteur hem met het geweer. De politie heeft de monteur tenslotte ontwapend. De hond is nog springle vend, maar het televisietoestel is nog steeds kapot, Maar goed, een open plek om te parke ren vlak voor het gebouw waar de held moet zijn, is in theorie altijd nog mogelijk; het overkomt mij ook wel eens. Dus waar om Peter Faber niet? Volkomen ondenk baar is het echter dat Monique van de Ven in Haarlem aan komt fietsen, haar fiets op de standaard zet (en het is een knap, Vlot fietsje), zonder de fiets op slot te zetten naar binnen gaat om de nacht met Maria Schneider door te brengen. De volgende ochtend komt ze weer naar buiten, stapt op haar fiets zónder enige verbazing 'te tonen dat deze niet op slot staat en er überhaupt nog is, en fietst weg. Dat kan natuurlijk niet in Nederland anno 1979. Daarmee vervals je de geschie denis. Je kunt zeggen dat het een onbete kenend detail is, dat het daar helemaal niet om gaat, maar dan voel ik toch meer voor de redering van J. B. Charles, die in „Volg het spoor terug” schreef: „Ik lees dat generaal Omar Bradley in zijn oorlogsmemoires over de bevrijding van Parijs in augustus 1944, schrijft hoe generaal Jacques Leclerc met zijn troep dermate feestvierend de hoofdstad nader de, dat hij een scherpe opdracht moest ontvangen om op te schieten en de stad te nemen, waarop Leclerc en de zijnen zich dan eindelijk over de klinkerwegen van Normandië naar Parijs reppen. Het is mij voldoende, te weten dat Leclerc niet Jac ques heette en dat er in Normandië hele maal geen klinkerwegen zijn” Als die kleinigheden niet waar zijn, zul len de grotigheden ook wel niet waar zijn, redeneerde J. B. Charles. Waarom deed Monique haar fiets niet op slot toen ze de nacht bij Maria ging doorbrengen, en waarom liet ze haar fiets, opnieuw van slot af, gewoon in de hal van het flatgebouw staan waar ze woonde, voordat ze met de lift naar boven ging om niet voor de vól gende ochtend weer beneden te komen, heb ik aan Nouchka van Brakel gevraagd. Ze begreep mijn ongerustheid. De requi sietenman had een fiets zonder slot opge duikeld, en er was geen tijd meer geweest om daar verandering in te brengen. Zo kan één onnadenkende requisietenman vóör eeuwen een onjuist historisch beeld voor het nageslacht vastleggen van een tijds gewricht waarin zelfs de binnenbakken van de Amsterdamse metalen straatvuil- niskorven met een stevig slotje aan de buitenbakken zijn vastgemaakt. P 5- ir President Carter, VS-ambassadeur in China Leonard Woodcock en de Chinese vice-premier Deng Xiaoping verlaten het Witte Huis in Washington. Gisteren ver- Volgens waarnemers verlopen de be sprekingen tussen Carter en Deng voor treffelijk en zijn vanavond de gebruikelij ke samenwerkingsakkoorden te tekenen, voordat Deng op reis gaat naar Atlanta, Houston en Seattle, alvorens van daaruit de terugreis naar China te aanvaarden. De belangrijkste onderwerpen van ge sprek waren de afgelopen dagen Korea, de Sovjet-Unie en Vietnam. Deng heeft duide lijk gemaakt dat hij de Sovjet-Unie be schouwt als een „broeiplaats” voor oorlog, een standpunt dat hem het applaus ople verde van Carters adviseur op het gebied „Er is door ons in een zeer open sfeer de basis gelegd voor verder routine-overleg”, aldus Carter gisteren na afloop van het tweedaagse overleg met de Chinse vice- premier. Deng zei „er thans nog meer van overtuigd te zijn dat er grote perspectieven (voor samenwerking, -red.) tussen Ameri ka en China zijn geopend op verschillende terreinen”. Mede door vlak voor het begin van de besprekingen door Deng gedane krasse uitlatingen over de Sovjet-Unie („de pool- beer die bedwongen dient te worden door de vorming van een gezamenlijk front van China, het Westen en Japan”) zou er giste ren geen slotcommuniqué komen, om de betrekkingen tussen Washington en Mos kou niet nodeloos in gevaar te brengen. Deng zou intussen niet langer gekant zijn, na gesprekken met Carter, tegen een nieuw akkoord ter verdere beperking van strategische wapens, dat de VS met de Sovjet-Unie willen sluiten. Deng, China kortom, acht zo’n pact een vorm van wes telijke zelfmoord, maar hij zou nu de on vermijdelijkheid ervan inzien. Veel vrachtwagenchauffeurs zijn na drie weken staking weer aan het werk gegaan. Gisteren werd een doorbraak in de onderhandelingen bereikt. Een onaf hankelijke bemiddelingsinstantie in het zuidwesten van Engeland heeft chauffeurs een basisloon van 256 gulden per week toegekend. Dat is slechts vier gulden min der dan de bestuurders hadden geëist. ■ir Ian Smith brengt zijn uit op het refe rendum (Van onze redactie buitenland) SAN SEBASTIAN. Gisteren is in Anzuola, in Spaans Baskenland, een 54- jarige zakenman door onbekenden vanuit een passerende auto doodgeschoten. De daders wisten te ontkomen. De Spaanse politie schrijft de aanslag toe aan de Baskische afscheidingsbewe ging ETA. Sinds begin dit jaar heeft het politieke geweld in Baskenland al aan der tien mensen het leven gekost. Het wapen lijkt op een bazooka. Met de nieuwe vinding, waarmee over enige tijd de Britse infanterie wordt uitgerust, zou ook de Russische T-72-tank kunnen wor den doorboord. Deze tank is uitgerust met de dikste pantserplaten die tot nu toe bij oorlogsvoertuigen zijn gebruikt. gistermiddag weten, dat de speciale status „Spganse politieke vluchteling” is verval len. Volgens de woordvoerder van het mi nisterie betekent dit dat elke Spanjaard van nu af aan dezelfde status zal bezitten als welke buitenlander dan ook in Frank rijk. „Nu Spanje democratisch is en over een grondwet beschikt, heeft het geen zin meer om voor de Spanjaarden een aparte uitzondering te maken”, aldus de woord voerder. Dit betekent dat de Spanjaarden die nog een geldige vluchtelingenkaart hebben, binnenkort een bericht krijgen dat hun status is vervallen en dat zij, net zoals elke andere buitenlander in Frank rijk, een normale verblijfs- en werkver gunning krijgen. De Franse autoriteiten zullen de Spanjaarden met een geldige vluchtelingenkaart niet dwingen om het land te verlaten. Zonder de naam van een bepaald land te noemen lijkt de Roemeense president on der andere te doelen op de aanwezigheid van Russische troepen in Tsjechoslowa- kije. In het interview zegt Ceausescu dat de bewapeningswedloop zulke afmetingen heeft aangenomen dat de sociaal-economi- sche ontwikkeling wordt beïnvloed, even als de levensvoorwaarden van de verschil lende volken. y 1 de week bijeen om de ontwerp-grondwet te bekrachtigen, nu deze de instemming van de blanken heeft gekregen. Vervol gens worden in april voor het eerst alge mene verkiezingen gehouden, waaraan de kiesgerechtigden van zowel de 250.000 blanken als de 6,7 miljoen zwarten mogen deelnemen. De twee voornaamste groeperingen die geijverd hebben voor verwerping van de ontwerp-grondwet, de rechtse Rhodesi- sche Actiepartij en de liberaal-conserva- tieve alliantie „Redt Ons Land”, hebben laten weten dat zij zichzelf zullen ontbin den. i- e »n: ale en •en rft. ■le- n P l- d r 1- n st it ir it is) •d. en >ot en al- >m ou tse lif er- MADRID (AFP). De' Roemeense pre sident en partijleider Ceausescu wil dat de NAVO en het Warschau Pact gelijktij dig worden opgeheven. In een vraagge sprek met het Madrileense dagblad Pue blo zegt Ceausescu dat vreemde troepen uit gebieden van andere landen moeten worden teruggetrokken. n n le »e iie iar □r- le- te- dit ?ze jze le- lek Q F ti Q t n li nt k- n- ti- js n- m n- m it sn is k- >n •P in u- u- s. Nu is een film natuurlijk toch altijd een uitsnede uit het leven waarin de hoeken gemakshalve, en uit tijdgebrek, worden afgesneden, waardoor er altijd net een parkeerplaats vrij is op het ogenblik dat de filmheld er met zijn auto aan komt schéu- ren. Ik loop nog steeds met plannen voor een speelfilm rond waarin een beeld schoon meisje, dat op zeven hoog in een flatgebouw bezig is een uitgebreide maal tijd te bereiden omdat haar moeder komt eten, vermoord zal worden door de oom zegger van haar tante; een kwestie van bloedwraak dus, het meisje (Pier Angeli zou ik graag in die rol hebben laten spelen) en de oomzegger komen beiden uit Sicilië. We zien de oomzegger in zijn Fiat de flat naderen, maar helaas, er is geen plaats om te parkeren, en de rest van de film (onge veer vijf kwartier lang) zien we hem ver geefs naar een open plek voor zijn auto zoeken, terwijl we, door middel van tus senshots, ondertussen op de hoogte blijven van de vorderingen van de maaltijd van het neuriënde meisje. De film eindigt er mee dat de oomzegger zonder benzine komt te staan, en de pompbediende niet bereid is zijn pistool aan te nemen in ruil voor een paar liter benzine. van de nationale veiligheid, Brzezinski, de man van de harde lijn in de regering, maar ook van een aantal Amerikaanse conser vatieven. Deze hebben er tijdens het Chi nese bezoek de grootste moeite mee om Deng enerzijds bijval te betonen, terwijl zij anderzijds blijven treuren om het lot dat Taiwan nu ten deel valt. Adviseurs van de president maken er geen geheim van te hopen dat de bespre kingen van Deng met Congresleden een matigende invloed zullen hebben op de eisen die het Congres stelt voor verder gaande Amerikaanse verplichtingen ten aanzien van Taiwan. Deng van zijn kant heeft beloofd dat China geen geweld zal toepassen om Taiwan weer bij China te voegen. In het derde en afrondende gesprek van gisteren heeft de Chinese vice-premier overigens definitief ingestemd met de uit wisseling van Amerikaanse en Chinese journalisten. Ziekenhuizen, scholen, ambulancedien sten, de vuilophaaldiensten en begraaf plaatsen worden in vrijwel het hele land door de acties getroffen. Het ambulance personeel rijdt in de meeste steden alleen nog in spoedgevallen. In sommige plaatsen gebeurt ook dat zelfs niet. Bestuurders van de Londense metro hebben met acties ge dreigd. In de grote Engelse steden stapelt het vuil zich op. In Liverpool zijn honderden lijken in een leegstaande fabriek opgesla gen, omdat de doodgravers het werk heb ben neergelegd. Het stakende overheidspersoneel be hoort tot de laagst betaalden en eist een minimumloon van 240 gulden per week. Specialisten, ziekenhuisconsulenten en artsen hebben premier Callaghan gisteren gevraagd onmiddellijk tussenbeide te ko men om de staking die de nationale ge zondheidszorg aantast een halt toe te roe pen. LONDEN. De Britse regering blijft geconfronteerd met een toename van de stakingen in het land. Alleen de vrachtwagenchauffeurs lijken op korte termijn hun acties te beëindigen. Maar het gemeentepersoneel, dat veertig procent loonsverhoging eist en de nationale gezondheidszorg hebben de stakingen uitgebreid. Werkgevers in andere regio’s stemden met hetzelfde bedrag in. Deze loonsverho ging betekent een stijging van twintig pro cent. Dat is vier keer zoveel als de rege- ring-Callaghan had gewild. De premier heeft aangekondigd dat de regering niet van plan is een dwingende loonmaatregel af te kondigen. Wel blijft het kabinet er volgens de bewindsman naar streven dat de loonsverhogingen zoveel mogelijk tot vijf procent beperkt blijven. Dwingende loonmaatregelen hebben volgens Callag han niet meer succes dan vrije loononder handelingen. Franse politie pakt Spaanse Basken op (Van onze redactie buitenland) MADRID. De Franse politie beeft gisteren bij verrassing in Zuid-Frankrijk 23 Spaanse Basken gearresteerd, die betrokken zouden zijn bij acties van de Baskische afscheidingsbeweging ETA op Spaans grondgebied. Cremer, die sinds 1966 in de Beierse Landdag zit en tevens burgemeester is van Lengfurt, is afgelopen donderdag voor het laatst gezien. De verdenking tegen hem heeft volgens het parket in Karlsruhe niets te maken met het overlopen naar het Westen van een functionaris van de Oostduitse inlichtin gendienst, op 20 januari. „Een vrouw als Eva” is een film die u zeker moet gaan zien.'Niet omdat het'de mooiste film is die ooit gemaakt is, of z^fs maar de beste Nederlandse film aller tij den, maar gewoon omdat hij de moeite waard is en je bezighoudt. Bij de perspre mière merkte ik dat ik in het begin zat tegen te stribbelen, sceptisch bleef, maar gaandeweg gaf ik me toch gewonnen, al was het dan niet aan de rol van de man, die door Peter Faber wordt gespeeld. Ik zat maar steeds te denken: ik ken, in de wijde omtrek van mijn vrienden- en kennissen kring, niet één man die zó zou reageren pp de ontdekking dat zijn vrouw verliefd is geworden op een vrouw. Ik geloof ook niet dat in een gezin waarin zoiets gebeurt, op die manier gereageerd zal worden. Regis seuse Nouchka van Brakel verzekerde ,n)e echter dat Peter Fabers rol weliswaar geen letterlijke kopie was van een authen tiek geval, maar de samenvatting was van een aantal gelijksoortige gevallen, waarin soms nog heftiger, nog dommer gerea geerd werd dan in de film. klaarde Deng niet langer tegen verdere besprekingen tussen de VS en de Sovjet- Unie over een nieuw SALT-akkoord te zijn. BEIROET (Reuter). Twee soldaten uit de Verenigde Arabische Emiraten die deei uitmaakten van het Arabische vre- desieger in Libanon zijn gisteren in de Libanese hoofdstad Beiroet doodgescho ten. Drie militairen raakten gewond. Het Arabische vredesleger beschuldigt rechtse groeperingen ervan op de soldaten te hebben geschoten. Deze groeperingen beschuldigen op hun beurt de Syriërs van de aanslag. I BONN. De vertrouwenslieden van de vakbond IG Metall in twee bedrijven van Hoesch, Westfalenhutte en Phoenix, heb ben het aftreden van Kurt Herb geëist. Herb was tijdens de zes weken durende staalstaking als voorzitter van de IG Me- tall-afdeling Essen de voornaamste vak- bondsonderhandelaar. Herb wordt verweten dat door hem de arbeiders de strijd tegen de ondernemers hebben verloren. Door het begin dit jaar bereikte akkoord is er geen sprake van een geleidelijke invoering van de 35-urige werkweek, zoals die aanvankelijk door de bond was geëist. Direct na het moeizaam bereikte com promis was duidelijk dat er grote ontevre denheid heerste bij de IG Metall-achter- ban. Weliswaar stemde aanvankelijk meer dan vijftig percent van alle betrokken ar beiders voor het akkoord, maar al spoedig brak de kritiek los. Aanvankelijk leek het erop dat deze zaak vooral binnen de vak bond IG Metall zou spelen. Maar door het openbaar geëiste aftreden van Kurt Herb zijn de interne moeilijkheden van de bond nu ook naar buiten gekomen. Vakbondsvoorzitter Loderer en Herb staan nog steeds achter het met de staalon- dernemers afgesloten contract. Dat de ver trouwenslieden bij de twee Hoesch-bedrij- ven persoonlijke consequenties verlangen, maakt de positie van het tweetal onzeker'. De vertrouwenslieden zijn immers de re presentanten van de basis van de West- duitse arbeidersbeweging. Zij zijn door de vakbond niet vrijgesteld, maar door hun collega’s gekozen als verbindingspersonen met de vakbondsleiding. (Van onze redactie buitenland) MÜNCHEN. De Beierse Landdag heeft gisteren op verzoek van het parket van de federale procureur-generaal in Karlsruhe, de parlementaire onschend baarheid opgeheven van de 58-jarige dr. Friedrich Cremer, die wordt verdacht van spionage. Zeven van deze arrestanten, die niet de status van politieke vluchteling bezitten en daartoe ook geen aanvraag hadden inge diend, zijn als sociale delinquenten aan de Spaanse politie uitgeleverd. Onder hen zouden zich twee leden van de radicale vleugel van de terreurbeweging ETA-Mili- tar bevinden. Zodra het nieuws van de arrestatie zich verspreidde onder de 200 Spaans-Baski- sche politieke vluchtelingen in Zuid- Frankrijk, verliet een groot aantal van hen z’n woning en verscheen die ochtend niet op het werk. Het Franse ministerie van Justitie liet Het Spaanse ministerie van Binnenland se Zaken toonde zich zeer verheugd over de actie van de Franse autoriteiten. Men beschouwt de arrestaties in Zuid-Frank rijk als een eerste resultaat van de bespre kingen van Marcelino Orega, de Spaanse minister van Buitenlandse Zaken, die op 13 januari zijn Franse collega verzocht maatregelen te nemen tegen de Spaanse terroristen, die vanuit Zuid-Frankrijk in het Spaanse Baskenland terreuracties on dernemen. (Van onze redactie buitenland) EDINBURGH. Een rechtbank in het Schotse Edinburgh heeft gisteren een televisiemonteur tot drie jaar ge vangenisstraf veroordeeld, omdat hij een hond had gebeten en de eigenaar van het dier had bedreigd. LONDEN (Reuter). Verschillende NAVO-landen hebben belangstelling ge toond voor een nieuw Brits antitankwa pen, dat volgens het Britse ministerie van Defensie elk bestaand pantser kan door boren. weg voor samenwerking (Van onze redactie buitenland) SALISBURY. Met zeer grote meerderheid hebben de blanke kiesgerechtigden in Rhodesië gisteren hun fiat gegeven aan de ontwerp-grondwet voor een zwart meerder- heidsbewind. Toen 37. van de 50 kiesdistricten met hun uitslag op de proppen waren gekomen, bleek ruim 85 percent van de uitgebrachte stemmen voor het ontwerp en slechts 13 percent tegen, terwijl ongeveer een percent ongeldig was. Volgens een regeringswoordvoerder heeft circa 70 percent van de 90.000 blanke kiesgerechtigden aan het referendum deelgenomen. Premier Ian Smith die eens heeft gezwo ren dat er in Rhodesië in geen duizend jaar een zwart meerderheidsbewind zou ko men, toonde zich ingenomen met de uit slag, die hij een overwinning voor het gezonde verstand noemde. Na deze waarschijnlijk laatste verkiezin gen waaraan uitsluitend blanken konden deelnemen, komt het parlement waarin de blanken de meerderheid bezitten, volgen-

IJmuider Courant | 1979 | | pagina 3