Vrouwencafé Heemskerk i I Ruim 3,7 ton voor Grote onzekerheid op de scholen Openbare diensten en gebouwen onbereikbaar zonder glijpartijen Tafeltennistoernooi voor scholieren Rectificatie Toeslag Debetrente I saneringsproject Munnikenweg Geen spreekuur Voorjaarsreis bejaarden mm Heemskerk komt week later op televisie Kwaliteitseisen bloembollen VOLKSDANSLES VOOR SCHOLIEREN Architektenwinkel nog steeds beschikbaar Rommelmarkten „Zanglust” Runder verse worst: Expositie en beurs van mineralen Schoonmaak Bank Mees Hope nv Hulpverlening in Heemskerk Ziekenhuis Brandweer uw Keurslager BEVERWIJK-HEEMSKERK 19 7 9 JANUARI W (Van een onzer verslaggeefsters) BEVERWIJK/HEEMSKERK. Helaas vormen de gemeenten Be verwijk en Heemskerk geen uitzondering op de regel, dat er in het kader van de gladheidsbestrijding nagenoeg niets wordt gedaan voor de voetgangers en fietsers. 100 gram 1.30 De per advertentie op 30 januari 1979 aangekondigde verlaging van de toeslag met een ‘A% voor debetstanden in rekening- courant zal geen doorgang vinden. De toeslag blijft tot nadere aankondiging gehandhaafd op 2%. ml k 1 (ADVERTENTIE) (ADVERTENTIE) BEVERWIJK. Vanwege het succes van de rommelmarkt, organiseert het Be verwijkse mannenkoor „Zanglust” ook dit jaar weer rommelmarkten en wel op zater dag 28 en maandag 30 april in de garage van Van Lieshout aan de Markt. Er wor den onderhandelingen gevoerd met een volksdansgroep om tijdens de markten voorstellingen te verzorgen. Voor de rom melmarkt kan „Zanglust” best nog wat spullen gebruiken. Een telefoontje naar de nummers 31566, 28924 en 34781 is vol doende om de voorwerpen bij u thuis te komen ophalen. (Van onze Haagse redacteur) HAARLEM. De pedagogische aca demies en de scholen voor de opleiding van kleuterleidsters in de regio verke ren al geruime tijd in onzekerheid over de toekomst Hoewel het Vlekkenplan geen volledige opheldering geeft wordt al wel duidelijk dat de problemen zich in Kennemerland zullen toespitsen op de pedagogische academie Da Costa in Santpoort-Zuid, de rooms-katholieke scholen in Beverwijk en Heemstede en de kleuterleidstersopleiding in Haarlem (Kleine Houtweg). herhaalde sneeuwschuifoperaties wel op de fietspaden terecht gekomen. Aan de parallelwegen was nauwelijks iets gedaan. De fietsers gingen dan ook terecht maar op die mooie schone rijbaan fietsen, zoals overal elders. HEEMSKERK. De vorige week in Heemskerk gemaakte televisie-opnamen voor de NOS-rubriek „Van Gewest tot Gewest” zouden op woensdag 31 januari worden uitgezonden. De uitzending van die beelden is echter een week uitgesteld. (Van een onzer verslaggeefsters) HEEMSKERK. Van de folder „Hulp verlening in Heemskerk en omgeving” is thans een heruitgave verschenen onder auspiciën van de sektie Sociale Dienst verlening. Deze folder werd voor de eer ste maal uitgegeven ter gelegenheid van de in 1976 gehouden welzijnsmarkt. Die Sektie Dienstverlening indertijd opge zet met behulp van de Heemskerkse Ge meenschapsraad is na een periode van betrekkelijke rust sinds een half jaar weer opnieuw van start gegaan. een film te maken. Een moeder kon haar kinderwagen niet meer tegen houden op het hellende ijsvlak en ging onderuit. An deren waagden de glijpartij maar met de paal als einddoel om zich aan vast te grijpen. Sprong het licht op groen dan moesten zij in diepe plassen en een com plete ijs- en sneeuwbrei op het niet meer te gebruiken fietspad stappen om de rij baan van de Breestraat, volmaakt schoon, te bereiken. Aan de overzijde hetzelfde verhaal, maar dan andersom. BEVERWIJK. Groot was de belang stelling van de bloembollenkwekers voor de inleidingen die dinsdagavond in de vei- lingkantine gehouden werden over de vraag „Waarom een nieuwe kwaliteitskeu- ring voor de bloembollen? Men was van Santpoort tot Alkmaar gekomen om te luisteren naar drs. A. F. G. Slootweg van de Rijkstuinbouw voorlich tingsdienst in Lisse en ir. H. van Os van de Bloembollenkeuringsdienst. Drs. Slootweg beet het spits af en gaf een antwoord op de vraag waarom nieuwe kwaliteitseisen zijn opgesteld. Is het om de ambtenaren aan het werk te houden of verbetering te brengen in het bloembollen assortiment met name de tulpen en iris sen? De Plantenziektenkundige dienst en de Bloembollenkeuringsdienst hebben nu al leen maar bevoegdheden om zieke partij en af te keuren. Maar men wil via selectie- keuringen komen tot verbetering van de bloembollenkraam. En dat dit hard nodig is bleek wel uit het verdere verhaal van drs. Slootweg. Men kent nu reeds een vrijwillige selectiekeuring waarbij 8% van de tulpen is ondergebracht, 40% iris sen en 10% gladiolen. Drs. Slootweg licht de sluier op van de nieuwe selectie keurin gen en wat dat gaat kosten. Men krijgt certificaten voor goed gekeurde partijen. Waar de gemeente niets doet, gebeurt in vele gevallen gewoon niets. Voor bejaar den, gehandicapten, invaliden moet het gewoon onmogelijk zijn zich buitenshuis te begeven als dat voor jonge en gezonde mensen op bepaalde plaatsen al zo moei lijk is. En de gemeenten hebben het al te druk met de doorgaande wegen, de brand putten, enzovoort. BEVERWIJK. Wethouder ir. J. Camfferman is verhinderd op maan dag a.s. zijn spreekuur te houden. (Van een onzer verslaggeefsters) BEVERWIJK. Sinds 1974 funktio- neert in het buurthuis „Wijk aan Duin” de architektenwinkel, te vergelijken met een instelling als de wetswinkel. Men kan dus nu op woensdagavond 7 februari van 19 uur af kijken naar de Heemskerkse beelden, met onder meer een intervieuw met burgemeester J. H. Kok. Aanleiding tot het televisieprogram ma was het verschijnen van het boek „Heemskerk onderweg van verleden naar heden”, samengesteld door mr. J. W. Groesbeek, oud-rijksarchivaris in Haar lem. Onbeschrijfelijk was daar toen echter nog de manier waarop mensen zich van de parkeerplaats naar de ingang van het Heemskerkse ziekenhuis moesten bege ven. Alsof ze daar uit waren op klandizie. Toen we iemand zagen vallen bij een bus halte gingen we daar eens op letten. In de abri’s was de dooi al zodanig, dat men daar kon staan met vaste grond onder de voe ten. Maar overal in Beverwijk en Heems kerk zagen we dat de mensen vanuit de abri’s de bussen niet zonder gevaar voor gebroken ledematen konden bereiken. Ve len pasten ook hier de methode toe van een „glijer” nemen naar het bushaltepaaltje toe. Aan die bushalten is gewoon al die tijd niets gedaan. Raadscommissie. Dinsdagavond 13 februari om 20 uur vergadert in het Stads kantoor de raadscommissie midden- slandszaken. Op de agenda staan o.a. de vervuiling van de weekmarkt en de laatste ontwikkeling rond de renovatie van de Breestraat. De Heemskerkse brandweer en de dienst gemeentewerken zijn vorige week donderdag begonnen met het sneeuw- en ijsvrij maken van de 700 brandkraanput- ten. Die moeten als er brand is natuurlijk wel direct te gebruiken zijn en niet onder sneeuw of ijs verborgen zitten. Bvroren zijn ze niet want de brandweer heeft die dingen zo goed onderhouden, dat zo’n in wendige bevriezing vrijwel uitgesloten is. Zo ook in Beverwijk waar de 2 boven grondse en 951 ondergrondse brandkra nen tegen een „vriesstootje” kunnen. Openbare Werken is thans druk doende de deksels van de kranen goed zichbaar te maken door de centimeters dikke ijslaag er af te bikken. Geen problemen dus met de kranen, aldus de Beverwijkse brand weer. mies, Bergen in het noorden en Heemste de in het zuiden. We praten al jaren met Bergen over samenwerking. In het afge lopen jaar is dat contact erg intensief geworden. Wij vinden dat op z’n minst de vorming van een dependance in overwe ging genomen moet worden. Het zou een groot verlies voor de gemeente zijn wan neer dit Hoger Beroeps Onderwijs uit Beverwijk verdwijnt”, aldus de heer Et- tema. Dat tijdstip hadden we gekozen, omdat het flink dooide, de grotere verkeerswegen zeer goed te berijden waren en trottoirs en dergelijke ook keurig schoon en absoluut niet meer glad waren, waar men deze had schoon gemaakt. Waar dat niet was ge beurd maakte het dooiwater de trottoirs en dergelijke evenwel tot spiegelgladde ijsbanen, waarop mensen zich slechts met moeite staande konden houden. De tegen stelling was dus compleet. Vooraf willen we stellen, dat het beslist niet onze bedoeling is verwijten te laten aankomen bij de mensen die beroepshalve in de afgelopen weken bijna het onmoge lijke hebben verricht om de wegen nog zo goed mogelijk berijdbaar te houden; al die werkers die onder de meest bizarre om standigheden en op de meest ongelegen tijden hun werk hebben gedaan. Voor hen past slechts een woord van hulde voor de geweldige inzet. Die werkzaamheden worden evenwel verricht volgens een min of meer vast patroon van gladheidsbestrijding. En Ne derland en die gladheidsbestrijding blij ken gewoon niet meer te zijn ingesteld op een winter zoals we die nu beleven. Blijkbaar staat h£t niet in het schema van werkzaamheden in het kader van de gladheidsbestrijding, om die oversteek plaats, de drukste in de gehele noordelijke IJmond, schoon te houden. Zo bestaat er kennelijk ook bij de PTT geen dienstorder om de postkantoren bereikbaar te houden. Bij het hoofdpostkantoor aan de Laan van Meerestein was het één grote ijsvlakte, met precies voor de toegangsdeur een smal schoon gemaakt paadje. Op de parkeer plaats zagen we mensen met de hand hun auto wegduwen naar de straat, omdat deze op de parkeerplaats niet kon worden ge start (water op de ijsvlakte). Maar die auto wegduwen ging ook al haast niet omdat je in de gehele omgeving van het postkantoor nergens meer stevig kon staan. Angstvallig klemt deze mevrouw zich aan een paal vast. Een beeld zoals onze fotograaf dat bij een bushalte te Heems kerk vastlegde. Adjunct-directeur Beekman van de ka tholieke academie De La Salie in Heem stede geeft zijn school een grote overleve- vingskans, wanneer het op een keus tus sen Beverwijk en Heemstede aankomt. „Maar ook wij weten niets zeker. Een voordeel voor ons is waarschijnlijk dat wij al een duidelijke streekfunctie ver vullen. We trekken studenten aan uit een groot gebied. Bovendien beschikken we over nieuwe gebouwen en zijn we groter dan Beverwijk”, aldus Beekman. Direc teur Ettema van de Beverwijkse acade mie ziet wel in dat er iets moet gebeuren. „Wij verkeren in de nadelige positie dat we ingeklemd zitten tussen twee acade- We hebben dinsdagmorgen tegen elf uur een korte rondtoer gemaakt en als je er dan speciaal op let zie je verbazingwekkende taferelen. n waarom zou u ‘t met minder doen De oversteekplaats bij C en A in de Beverwijkse Breestraat leek dinsdag op een glijbaan. De voetgangers die wilden oversteken hielden zich aan elkaar vast om niet onderuit te gaan. schoon, het was op dat moment bijna onmogelijk om de oversteekplaats te be reiken, ook voor mensen die zeer goed ter been zijn. Het gedeelte bij de paal met de drukknop belt namelijk enigszins en het was de moeite waard geweest om daar Wat vroeger overal als regel gold en in bijna alle gemeenten in de plaatselijke verordeningen stond schijnt niet meer te gelden, althans er wordt niet meer op gelet, namelijk het schoon houden van het trottoir voor het eigen huis. Woensdagmor gen zagen we dat vooral oudere mensen daar druk mee bezig waren, maar oók hele straten waar niemand even die moeite nam. Het wel doen schijnt aanstekelijk te werken, want waar er één was begonnen volgden er vaak meer met als resultaat dan soms een schoon trottoir voor een hele rij huizen langs. Ja, dan kijk je toch ook even bij het politiebureau aan de Breestraat. Tenslotte gaf de politie vroeger bekeuringen als men zich niet aan de plaatselijke verordening had gehouden. Maar aan het trottoir voor het politiebureau was niets gedaan: spekg lad. Veel winkeliers in de Breestraat zorg den er wel voor, dat de mensen veilig hun zaken konden betreden, maar daarin speelt natuurlijk ook een beetje eigen be lang mee en dat mag ook best De rijbaan van de Breestraat was per- fekt te berijden, maar alle sneeuw was bij Wanneer het in het christelijk pedago gisch onderwijs tot een keus moet komen tussen Oegstgeest en Santpoort-zuid dan heeft directeur Kroeger van de Da Costa, een eerste voorkeur voor samenwerking met Alkmaar. Santpoort-Zuid zou dan de zuidelijke dependance worden. Een tweede mogelijkheid is dat Santpoort de noordelijke depandance van Oegstgeest wordt en een derde alternatief de opsplit sing van Oegstgeest over Den Haag en Santpoort. Kroeger: „Natuurlijk willen we het liefst gewoon zelfstandig blijven voortbe staan. Wij zijn helemaal geen concurrent van Oegstgeest. De leerlingen die ten noorden van het Waterleidinggebied wo nen komen bij ons, wonen ze zuidelijker, dan gaan ze naar Oegstgeest. Ik vind dat men tot nu toe bij het opstellen van dit plan volledig aan de belangen van de studenten voorbij is gegaan. Het is wel leuk om grenzen te trekken, maar de leerlingen komen toch naar de school die voor hem het gemakkelijkst bereikbaar is”. De samenstelling van de groep is anders geworden. Deze bestaat nu uit een tiental mensen die bij de hulpverlening zijn be trokken. Uitbreiding van de groep is altijd mogelijk. Een van de eerste nieuwe initia tieven is geweest de oprichting van de Algemene Hulpdienst, die op 22 januari van start is gegaan en die nu ook in de nieuwe folder is opgenomen, waarin ver der de spreekuren en adressen met een korte omschrijving van de aard van de hulpverlening is opgenomen van de ge meentelijke sociale dienst, het Algemeen Maatschappelijk Werk IJmond, de Gere formeerde Stichting voor Maatschappelijk Werk, Gezinsverzorging, Wijkverpleging, Dienstencentrum voor bejaarden en de A.A., werkgroep Heemskerk. Daaraan zijn toegevoegd een aantal hulpverlenings- adressen in de omgeving, die ook in Heemskerk werken, namelijk de Sociaal Psychiatrische Dienst, Het Bureau voor Levens- en Gezinsmoeilijkheden, het Me disch Opvoedkundig Bureau, de Rutger- stichting, de Wetswinkel Beverwijk, het Alpha Kamerbemiddelingsbureau, de Stichting Blijf van m’n lijf, het Leger des Heils en de Stichting S.O.S. De folder wordt gratis ter beschikking gesteld en deze wordt verspreid via de gemeentelijke sociale dienst, de bibliothe ken, de buurthuizen, welzijnsinstellingen, de bejaardenflats en via de wachtruimten van huisartsen, tandartsen en het zieken huis. Een lekkere variatie die u slechts 12 minuten zachtjes hoeft te braden. Smaakt overal heerlijk bij. BEVERWIJK. Mineralex uit Bever wijk houdt op zaterdag 3 februari van 10 tot 17 uur in De Nieuwe Slof een expositie en verkoopbeurs van mineralen, gesteen ten, fossielen, schelpen en koralen. Op de beurs kan worden gekocht en geruild. Or ganisator is de heer A. Vizee uit Bodegra ven. BEVERWIJK. Onder auspiciën van de Commissie Culturele Vorming Lagere Schooljeugd krijgen de Beverwijkse basis scholieren de komende maanden weer volksdansles. In de periode van 5 februari tot en met 16 mei zal mevrouw Bodewes leerlingen en leraren van de klassen 1 tot en met 4 van het gewoon en buitengewoon lager onderwijs in contact brengen met de diverse soorten volksmuziek en volksdan sen. Iedere klas krijgt tweemaal één uur les. De belangstelling is de laatste tijd wat teruggelopen en daarom vestigen de sa menwerkende architecten nog eens de aandacht op het feit, dat de architekten winkel nog steeds spreekuur houdt elke eerste en elke donderdag van de maand van half acht tot half negen. Tijdens die spreekuren kan men met de dienstdoende architekten praten over ver bouwingen, stadsvernieuwing, proceÜure- problemen, technische problemen en der gelijke. Adviezen worden niet alleen gege ven aan individuele personen, maar ook aan bewonersgroepen, huurdersverenigin- gen en andere belangengroeperingen. Ook verbetering van de woonomgeving, de aanzet voor woonerven en dergelijke kun nen worden besproken. De architekten van de architektenwin kel zijn aangesloten bij een landelijke or ganisatie, die vooral drempelverlagend wil werken. Ook bij het Jozefziekenhuis te Heems kerk was het probleem om ongedeerd bij de ingang te komen. Dit ochtendprogramma wordt geleid door Marianne van Dam en iedere vrouw is welkom om half tien. Peuteroppas is mogelijk voor kinderen vanaf twee jaar. Nadere inlichtingen verstrekt A. Koop man, telefoon 41772. Het lijkt niet overbodig voor eventueel volgende strenge winters de gladheidsbe strijding beter te coördineren: wie maakt het trottoir bij de bushalten schoon, wie- houdt het ziekenhuis bereikbaar, wie let op de trottoirs bij de openbare gebouwen, de oversteekplaatsen, de apotheken, etce tera. De gladheidsbestrijding lijkt nu te beperkt gericht te zijn op het rijdende houden van het autoverkeer en de brand veiligheid. (Van een onzer verslaggeefsters) HEEMSKERK. Niet op 8 januari, zoals eerder de bedoeling was, maar op 8 februari zal het programma in het Vrou wencafé Heemskerk (buurthuis „He Zandkraai” anders zijn dan gewoonlijk. Centraal staat communicatie via drama tische expressie, gebaren en lichaams- uitingen. BEVERWIJK. Het Ministerie van Volkshuisvesting en Ruimtelijke Ordening heeft het nieuwbouwproject in de sane- ringsbuurt Munnikenweg de „Goed en Goedkoop-subsidie” toegekend. Per wo ning bedraagt de bijdrage 4000 hetgeen voor de 93 woningwetwoningen een be drag van ruim 372.000 oplevert Het geld wordt besteedt aan diverse voorzieningen in en rond de huizen, zoals een uitgebouwd entreeportaal, het doortrekken van de da ken van de bergingen, speelvoorzieningen in de buurt, groot dakraam op zolder i.p.v. klein, dubbele beglazing op woonlaag in vaste delen en een wasmachineaansluiting op zolder. (Van een onzer verslaggeefsters) BEVERWIJK. Juist in deze tijd moet' het voor de bejaarden een aardige gedach- te zijn, dat eens het zonnige voorjaar weer; zal aanbreken en dat men dan weer een gezellige busreis kan maken. De datum is al vastgesteld door het comité dat jaarlijks die dagtocht voor de Beverwijkse bejaar- den organiseert. Dat wordt woensdag 9; mei. Het comité maakt die datum maar vast bekend, opdat andere organisaties die; ook reisjes organiseren voor de bejaarden met die datum rekening kunnen houden. (Van onze tafeltennismedewerker) BEVERWIJK. Er blijkt in Beverwijk een groeiende belangstelling te bestaan voor de jaarlijkse schooltafeltenniswed- strijden. De subcommissie tafeltennis van de Beverwijkse schoolsportcommis- sie heeft ditmaal aanmelding ontvangen van 24 teams, die voortkomen uit tien scholen, die zich hiervoor hebben opgege ven. De wedstrijden zullen worden gehou den in de speelzaal van Rapidity aan de Eenhoornlaan, welke zich bevindt achter de Grote Houtweg. Vanaf deze week wordt telkens na schooltijd elke dag, behalve op woensdag, na vier uur gespeeld. Er zijn zes poules van vier teams ingedeeld. De winnaars van de poules gaan over naar de halve finales. De nummers twee hebben nog mogelijkheid om via een herkansing zich te plaatsen. De halve finale bestaat uit twee vierkampen, waarvan de nummers een en twee zich plaatsen voor de finale-vierkamp. De beste ploegen zullen mogen deelnemen aan het Nederlands Basisscholen Kampioen schap. Dit aantal is afhankelijk van het aantal teams in andere plaatsen. De supervisie over dit tafeltennisgebeu- ren berust bij de heer Joop Zuiderwijk, voorzitter van Rapidity en tevens de pro- paganda-functionaris in het hoofdbestuur van de N.T.T.B. Eerder in deze ijstijd verbaasden we ons er over, dat zelfs het trottoir voor het dienstencentrum voor bejaarden in Heemskerk niet even schoon was ge maakt. Dat bleek woensdagmorgen wel het geval te zijn. Gladheidsbestrijding totaal niet gericht op fietsers en voetgangers Toen kwamen we bij de officiële over steekplaats, ter hoogte van V.&D. Waren de trottoirs voor de winkels daar redelijk BMHI

IJmuider Courant | 1979 | | pagina 9