VERPLEEGKUNDIGEN MET PAKKET EISEN NAAR DEN HAAG FNV: schoolvakanties op elkaar afstemmen Fokker voldoet Fokker haalt aan eisen voor kwaliteit top-verkoper weer in huis 99 De meeste brillen ziet u niet. Mr.OptlcienJ.Grlt I r ,Bij directiewisseling onbeschoft gehandeld f Devaluatie dollar en slecht weer oorzaken h. itu i die 9 nkler h 41 Brief aan Noordhollandse gemeenten TTT TT 19 7 9 FEBRUARI VRIJDAG 2 (Van onze streekredactie) Gedipl. Contactlensspecial ist A.N.V.C. Gedipl Audicien F.I.D.A. Onze collectie is uiteraard veel groter dan wij hier kunnen tonen. Daarom nodigen wij u graag uit om bij ons de laatste brillenmode in monturen en getinte glazen te komen bekijken. Ook als u niets in een bril ziet, loont een bezoek toch de moeite. Voor een deskundige ogentest met professionele apparatuur. Of voor contactlenzen. Tot kijk dus. IJMOND I BRILHNN” IJmuiden, Bril ”lnn”, Kennemerlaan 92. Tel.: 02550 -1 50 72. lUIS SCHIPHOL. De maanden oktober, november en december 1978 hebben de Koninklijke Luchtvaart Maatschappij een verlies bezorgd van 9,8 miljoen gulden. In hetzelfde kwartaal van het voorgaande jaar werd nog een winst gemaakt van ruim 25 miljoen. De devaluatie van de dollar en het slechte weer heb ben de KLM nu echter parten gespeeld. (Van onze streekredactie) SCHIPHOL. De Koninklijke Nederlandse Stoomboot Maat schappij heeft zich de woede op de hals gehaald van de Vervoers bonden NVV, NKV en CNV. De bonden nemen het de KNSM zeer kwalijk dat zij zonder enig over leg een nieuwe directeur heeft ge- paracuteerd bij dochteronderne ming Transavia. Onlangs maakte KNSM-directeur Heuzeveldt, te vens president-commissaris van Transavia, de benoeming van Pe ter Legro als topman van de char termaatschappij bekend. Legro was tot voor kort Nederlands di recteur van de Amerikaanse luchtvaartmaatschappij PanAm. Gedipl. Optometrist O.V. Massale actie voor meer (Van onze streekredactie) personeel in ziekenhuis (ADVERTENTIE) 9 Vakbonden boos over beleid van Transavia dochter Mb 4 omstan- jel klein laar nu mer met ond. En genheid j (alleen eken en emaakt. maken? gen van Het zijn, aldus de KLM, incidentele factoren die een negatieve invloed op het resultaat hebben gehad. Net zoals het in 1977 incidentele factoren waren die een niet onaanzienlijke winst opleverden. De waardedaling van de Amerikaanse dol lar en daaraan gekoppelde valuta leidde tot koersverschillen die per saldo 13,5 miljoen gulden nadelig waren. Het jaar ervoor leverden koersverschillen nog een positief resultaat op van één miljoen. Het uitvallen van een aantal vluchten als gevolg van slecht weer had een nadelige invloed van om en nabij zes miljoen gulden op het resultaat. i _x Over het lopende boekjaar, dat in april wordt afgesloten, bedraagt de winst van de KLM nu 143,2 miljoen gulden. De eerste negen maanden van het voorgaan de boekjaar leverden bijna dertig mil joen gulden meer winst op. De bedrijf- somzet bedroeg de eerste drie kwartalen van dit boekjaar ruim 2,2 miljard gulden. Per aandeel van honderd gulden lever- De heer Drenth hamerde op het feit, dat de ziekenhuisdirecties, ziekenfondsen en ziekenkostenverzekeraars in het COZ in de meerderheid zijn en dat het dus voor hen, als zij zeggen de actie te steunen en dat doen ze, een koud kunstje is de normen te wijzigen. Hij riep de actievoerders op samen met de vakbeweging een vuist te maken en refereerde aan het alternatieve arbeidsplaatsenplan van de PvdA, dat het in de Kamer niet heeft gehaald. Ook pleitte hij voor een andere opleiding: niet intern, maar buiten het ziekenhuis. Nu zijn leer lingen én bezig het vak te leren én werkne mer. Een te zware belasting, vond Drenth. De heer Poot vroeg zich af of een roep om een algemene verruiming van de norm wel juist was. Hij pleitte voor een genuan ceerde aanpak, waarbij per ziekenhuis of inrichting bekeken wordt waar de schoen wringt. Nieuwland en Galesloot stelden zich volledig achter de eis en van de actie voerenden op. Beiden riepen op tot goed georganiseerde, liefst landelijke actie. Re gelmatig werden de sprekers met boege roep onderbroken. De verpleegkundigen lieten duidelijk blijken het theoretisch pra ten en in cijfers denken maar matig te vinden. De praktijk, daar gaat het om, gaf men het forum te verstaan. Een sketch, waarin door twee verpleegkundigen werd uitgebeeld hoe zwaar de taak van met name de leerling is, werd dan ook met donderend applaus beloond. Toen Philip- po opmerkte dat hier toch wel wat werd overdreven tracteerde de zaal hem op een fluitconcert. Uitbreiding van het personeelsbestand in de Nederlandse gezondheidszorg met 30.000 mensen gaat tegen de twee miljard gulden kosten. Dat geld moet worden ge vonden binnen de rijksbegroting, willen de ziekenfondsen en ziektekostenverzeke raars hun premies niet drastisch hoeven te verhogen. Het is de vraag of een derge lijk bedrag beschikbaar wordt gesteld. De regering wil juist bezuinigen op gezond- zorg is toegenomen. En dat ligt niet aan de normen, aldus Van Keulen. De heer Van Vossen bond de actievoerders op het hart dat de eis „verruim de normen, geloof waardiger gemaakt kan worden, door bin nen de ziekenhuisorganisaties het beschik bare personeel zo efficiënt mogelijk in te zetten. Dan kun je met meer recht van spreken om meer personeel vragen, omdat je in eigen huis het maximale bereikt heb. aldus de Deo-man. heidszorg zo leert Bestek ’81. Voor de verpleegkundigen is het een uitgemaakte zaak, dat het geld er moet komen, zoals zij met een luidkeels gezongen actielied, waarmee de avond werd besloten, nog eens onderstreepten. HANS INVERNIZZI HAARLEM. De vakanties van de la gere en de middelbare scholen moeten beter op elkaar worden afgestemd, vindt de Federatie Nederlandse Vakbeweging De FNV schrijft, dat gezinnen met kin deren op zowel lagere als middelbare scho len grote moeilijkheden ondervinden wan neer de vakanties niet parallel lopen. Die problemen steken vooral de kop op, wan neer de kostwinner te maken heeft met een verplicht en volledig gespreid vakantie- rooster. Dat is onder meer het geval bij Hoogovens en andere continu-bedrijven. Wanneer de kinderen op verschillende tijdstippen vakantie hebben, zijn de werk nemers gehandicapt bij de benutting van hun vrije dagen, aldus de FNV. in Noord-Holland. In een brief aan alle gemeentebesturen in de provincie dringt de FNV er op aan, hier de nodige aan dacht aan te besteden. Een overzicht van de vakanties gedurende het lopende schooljaar wijst uit, dat vele gemeenten er een potje van maken. Bij de gemeentebesturen dringt de fede ratie er op aan, voor het schooljaar 1979- 1980 een goede vakantieregeling uit te dokteren. Alle vakanties zouden moeten samenvallen. Het enige verschil zou mo gen zijn, dat de zomervakantie bij het voorgezet onderwijs wat langer duurt dan bij het lager onderwijs. De FNV zou het bovendien op prijs stellen, wanneer de gemeenten ook voor de vakanties van het lopende schooljaar nog correcties zouden aanbrengen. (Van onze streekredactie) SCHIPHOL. Fokkers verkoop maatschappij, VFW-Fokker Internati onaal, krijgt een nieuwe directeur: de 49-jarige heer Daan Krook. Krook is nu verkoopdirecteur van Airbus In dustries in Toulouse. Voor die functie was hij drie jaar geleden „uitgeleend” door het Fokker-concern, dat in de productie van de Europese Airbus deelneemt. afvaardiging van de verpleegkundigen in Kennemerland en Amsterdam op 12 fe bruari het COZ bestoken met leuzen en wat dies meer zij. Philippo zei verder, dat als alles doorgaat er dit jaar 4000 extra mensen kunnen worden aangesteld, ge middeld per ziekenhuis twintig man. Op den duur zou dit aantal moeten worden opgevoerd tot 30.000 personeelsleden voor A-, B-, en Z-inrichtingen. De personeelsproblematiek van de zie kenhuizen is een complexe zaak, maar feit is dat veel ellende is veroorzaakt door de gewraakte COZ-norm, die voorschrijft dat van het aantal verpleegkundigen 60 per cent leerling moet zijn en 40 percent gedi plomeerd. De actievoerders eisen, dat deze norm overboord wordt gezet omdat leer lingen veel te zware taken op hun schou ders krijgen, er te weinig aan hun begelei ding kan worden gedaan en de patiënt daarvan de dupe is. Uitbreiding van het totale personeelsbestand is ook nodig, stel len de verpleegkundigen wier actie ove rigens gesteund wordt door de directies omdat bij een verkorting van de verpleeg- duur er veel intensiever gearbeid moet worden. Immers, als mensen korter in een ziekenhuis verblijven moet er meer in een beperkte periode worden gedaan. Zaak is het voorts, dat de financiering van de ziekenhuizen veranderd wordt. Nu krijgt een ziekenhuis betaald voor elke dag dat een bed bezet is. Bovendien wordt de be hoefte aan personeel opgehangen aan de bedbezetting en ook dat is onjuist, aldus de verpleegkundigen. JIMte te i. Geen ir. 9264 b vrijge- m. gebr op leui ;entrum nnd. Br agevens I. Velsen en Zaanstad krijgen een pluim van de FNV, omdat hier de vakanties zo veel mogelijk parallel lopen. In Beverwijk en Heemskerk heeft de bond echter aan zienlijke verschillen vastgesteld in de va kantieperiode bij het lager en voortgezet onderwijs. Met name de paasvakantie le vert daar problemen op. In Haarlem zijn de verschillen minder groot, maar lopen de vakantieperiodes toch ook niet hele maal gelijk, aldus de vakbond. komen in de OR-vergadering zeer zelden aan de orde. Allengs wordt de OR gedegra deerd tot een orgaan dat in feite over niets anders kan meepraten dan de kleur van het toiletpapier of de verhoging van de koffieprijs”. In dezelfde trant, maar wat minder scherp geformuleerd, hekelt deze week ook het orgaan van de Vervoersbond CNV, ’t Seinlicht, de manier waarop Legro als directeur bij Transavia is gedropt. En de plotselinge manier waarop de huidige directeur Hanrath door de KNSM de laan is uitgestuurd. De Stoomboot Maatschappij is niet van plan te reageren op de aanvallen van de bonden, zo laat een woordvoerder desge vraagd weten. „Qui s’excuse, s’accuse”, is de stelregel aan de Amsterdamse Prins Hendrikkade, waar de uitlatingen van met name de FNV als een minderwaardig of fensief zijn ervaren. Inmiddels heeft secre taris A. Vooys van de Transavia-ondeme- mingsraad zich wel van het scherp gefor muleerde artikel in Onderweg gedistan tieerd. Hij geeft echter toe, dat er onder het personeel de nodige verbazing leeft over de plotselinge vervanging van directeur Hanrath door Peter Legro, die geschiedt op advies van een organisatiebureau. De Vervoersbonden zijn niet alleen ont stemd over het gebrek aan overleg bij de directiewisseling. Ook zijn ze bang voor de toekomst van de chartermaatschappij. informele contacten horen dat Legro di recteur zou worden. Er is helemaal geen overleg geweest. Geen adviesrecht, geen profielschets, helemaal niks" „Het zit ons erg hoog”, aldus Van de Zwaard. „Een paar jaar terug, toen het slecht ging met Transavia, toen waren we er wel goed voor om de narigheid op te knappen. Om als vakbond onze nek uit te steken. Onze mensen te vertellen dat de pot nu eenmeel leeg was en dat er dus niets te vragen viel, behalve de normale prij scompensatie dan. Op zulke momenten weet de KNSM ons wel degelijk te vinden. Maar als het gaat om een directiewisseling, dan verzuimt men bewust de vakbonden in te lichten”. „Tja, misschien zijn ze bij de KNSM niet zo van de vakbonden gecharmeerd. Maar dit soort optreden zijn we in de luchtvaart wereld niet gewend. Met de KLM en met Martinair hebben we heel goede contac ten. Daar worden we overal over geïnfor meerd”, zegt Van de Zwaard. In niet mis te verstane bewoordingen trekken de Vervoersbonden van de FNV tegen de stoombootfirma van leer in hun blad Onderweg van deze week. Citaat: „De onbeschofte wijze waarop de directiewis seling aan de OR bekend werd gemaakt, heeft het toch al nauwelijks meer aanwezi ge vertrouwen van de werknemers van Transavia in de KNSM tot een nulpunt doen dalen. Wezenlijke beleidszaken „Nu hebben we hem hier weer no dig”, verklaart een woordvoerder van de vliegtuigenfabriek op Schiphol de terugkeer van Krook. „Hij zal hier de heer Buley opvolgen, die binnen het bedrijf een andere functie krijgt”. Op de vraag of Buley als verkoopdirecteur niet voldoet, antwoordt de woordvoer der ontkennend. „Het is het beleid dat president-directeur Swarttouw. Die wil de beste mensen op de juiste plaatsen hebben. En de heer Krook is vliegtuig- verkoper in hart en ziel”. Bij Airbus Industries heeft Krook be langrijke verkoopsuccessen geboekt, onder meer door op de Amerikaanse markt te penetreren. Vanaf 1958 tot zijn uitzending naar Airbus Industries heeft Krook al bij Fokker op Schiphol gewerkt. De grote boosdoener is volgens de actie voerenden het Centraal Orgaan Zieken huistarieven (COZ), dat tot nu geweigerd heeft de bestaande normen aan te passen. Dat wil zeggen: daarover nog geen advies heeft uitgebracht, want het COZ heeft zelf geen zeggenschap. Ingewijden weten echter, dat de stem van het COZ ver doorklinkt. En vandaar dat er een berg kritiek op het orgaan werd gespuid. Het COZ had overigens geen afgevaardigde gestuurd, zodat de heer Philippo, die na mens de Nationale Ziekenhuis Raad (de vertegenwoordiger van de ziekenhuisdi recties) in het COZ zit de meeste klappen moest opvangen. Hij vertelde overigens na enig aandringen vanuit de zaal, dat het COZ op 12 februari over een verruiming van de normen praat en zei te verwach ten, dat het orgaan overstag zal gaan. Voorlopig mag gerekend worden op een kleine speelruimte; in de komende 3, 4 jaar zullen de normen dan zodanig wor den aangepast „dat we er allemaal tevre den over kunnen zijn”, aldus de heer Phi lippo. Hij wees er echter op, dat de uitspraak van het COZ nog door Veder-Smit be krachtigd moet worden en dat niet te vroeg gejuicht moet worden. Afgesproken werd dan ook de actie te richten op beïn vloeding van het besluit van de staatsse cretaris, middels de bustocht maar ook door een telegram te verzenden en de inmiddels verzamelde handtekeningen van 3000 betrokkenen aan te bieden. Om op alle fronten ingedekt te zijn zal een I ’HYPO- innen 2 blijvend rs b.v. Rijks- im. Tel. 18 uur 8618 waar bijna vijfhonderd mensen in vaste dienst zijn. De financiële positie van Transavia is volgens FNV-bestuurder Van de Zwaard uiterst hachelijk. „Dat is ons al jarenlang een doorn in het oog. De KNSM steekt geen kapitaal in het bedrijf. Er hoeft maar iets negatiefs te gebeuren dat tot liquidatie leidt, bijvoorbeeld als er klanten weglopen, of er is weinig of niets meer in huis. De vliegtuigen bijvoorbeeld, die zijn ofwel eigendom van de KNSM zelf, ofwel van een financieringsmaatschappij. En we vermoeden dat die financieringsmaat- schapij ook weer zeer nauwe banden met de KNSM heeft. Dat is onze grote angst: Transavia heeft geen cent eigen kapitaal”. Nu is het in luchtvaartkringen niet onge bruikelijk dat toestellen niet van de maat schappij zelf zijn, maar van een financier worden gehuurd. Van de Zwaard: „Inder daad. Maar als wij met de KLM of met Martinair gaan praten, dan zitten daar een paar financiële deskundigen die ons pre cies kunnen aantonen dat de verhouding tussen vreemd en eigen kapitaal gezond is. Daarvan is bij Transavia geen sprake. Vandaar onze vrees”. Het blad Onderweg rept van een grote argwaan onder het Transaviapersoneel ten aanzien van de plannen die de KNSM zou koesteren. Citaat: „De argwaan neemt toe, dat het bedrijf Transavia in feite uit niet meer bestaat dan een bureau en een stoel: een „lege BV” dus”. HAARLEM. Verpleegkundigen uit heel Kennemerland en Amsterdam en omgeving gaan massaal actie voeren voor meer personeel in algemene zieken huizen, psychiatrische inrichtingen en tehuizen voor zwakzinnigen, in de wandeling A-, B-, en Z-instellingen geheten. Tijdens een door circa driehon derd verpleegkundigen uit de regio bezochte actie-avond in het Elisabeth Gasthuis werd donderdagavond besloten, dat eind deze maand een groot scheepse bustocht naar Den Haag wordt gemaakt om staatssecretaris Veder- Smit van Volksgezondheid ervan te overtuigen, dat in de intramurale gezond heidszorg de toestand onhoudbaar is geworden. Patiënten komen te kort, personeel is overbelast geraakt, de kwaliteit van de interne opleidingen wordt ernstig bedreigd, zijn de hoofdpunten uit het actie program. Ook zaken in Gouda (3x), Waddinxveen, Nieuwerkerk a/d IJssel en Zwijndrecht (2x). de het derde kwartaal een verlies op van 3,46 (vorig jaar een winst van 7,08). De winst over de eerste negen maanden van het boekjaar bedroeg 33,67 (vorig jaar 51,94). Er zijn 3,9 miljoen aandelen KLM in omloop. Óp de beurs hebben de kwartaalcijfers van de luchtvaartmaat schappij donderdagmiddag een koersda ling teweeggebracht. In de namiddag no teerden aandelen KLM 111 gulden, tegen 115 gulden als slotkoers eerder op de dag. Nog enkele niet-financiële cijfers uit het kwartaalbericht van de KLM. De beladingsgraad daalde van 59,5 tot 58,9 percent. Het passagiersvervoer op de lijndiensten steeg met vijf percent, het vrachtvervoer met één percent en het postvervoer met zes percent. Het charter- vervoer was 36 percent lager dan in okto ber, november en december van het voorgaande jaar. istig ge Hlem IO,- p.m Spandoeken spraken duidelijke taal, gisteravond in het amfitheater van het Elisabeth Gasthuis, waar enige honderden verpleegkundigen zich voorbereidden op een massale actie, eind deze maand. Het forum, dat naast Philippo bestond uit de heren Van Vossen (directeur interne zaksm van het ziekenhuis Sint Joannes de Deo in Haarlem), Van Keulen (werkzaam in de centrale directie van Elisabeth Gast huis en Mariastichting in Haarlem en Dia conessenhuis in Heemstede), Drenth (Tweede-Kamerlid voor de PvdA, het CDA had het laten afweten), Nieuwland (van de Algemene Bond van Ambtenaren) en mevrouw Galesloot (Landelijke Actie Komité van verpleegkundigen), was het op de meeste punten met de actievoerders eens. Het plaatste echter wel de nodige kanttekeningen. Zo vroeg Van Keulen zich af, of er wel voldoende gemotiveerde mensen te vinden zijn om de nood in de verpleging te leni gen. De kranten staan vol met adverten ties, de werkloosheid in de gezondheids- sn onze iden die aties en «Ier b.v., sm, tel. (023)- dag t/m Maan- igs van KNSM bij In principe hebben de ondernemings raad van Transavia en de Vervoersbonden geen bezwaar tegen de persoon van Legro. De manier waarop hij het bedrijf is bin nengehaald, steekt met name de bonden echter mateloos. Kees van de Zwaard, bestuurder burgerluchtvaart van de Ver voersbonden FNV: „Voor de zoveelste keer zijn wij en de ondernemingsraad van Transavia door de KNSM belazerd. We moesten uit de krant en door middel van I SCHIPHOL (ANP). Het Fokkercon- cem heeft woensdag opnieuw een bewijs van erkenning van de Rijksluchtvaart dienst, een kwaliteitscertificaat, ontvan gen voor een periode van twee jaar. In tegenstelling tot de vroegere erkenning, die slechts voor elke vestiging afzonder lijk werd afgegeven, betreft het nu een erkenning voor het gehele Nederlandse concern. De erkenning machtigt Fokker om goed- keuringsbewijzen af te geven voor door het bedrijf geproduceerde vliegtuigen en onderdelen en voor de reparatie en onder houd daarvan. Volgens Fokker luidt deze erkenning een nieuwe periode in waarin, in samenwerking met de luchtmacht en RLD, moderne inzichten zullen worden toegepast op het gebied van de kwaliteits beheersing. De centrale kwaliteitsafdeling heeft hiervoor een nieuwe kwaliteitsorga- nisatie in de vijf Fokkers vestigingen nage noeg opgebouwd. Fokker heeft vorige maand ook van Ge neral Dynamics in Amerika bericht ont vangen dat het integrale kwaliteitssysteem van het Fokkerconcern nu aansluit op het door de Amerikaanse fabriek toegepaste systeem bij de produktie van F-16-vliegtui gen voor de luchtmacht. In het kader van de vorig jaar begonnen produktie van F- 16-toestellen, had General Dynamics als hoofdaannemer van het totale F-16-pro- gramma kwaliteitseisen aan Fokker ge steld. Fokker verwacht ook op korte termijn het NAVO-kwaliteitscertificaat te ontvan- Sen, waarmee dan aan de hoogste eisen van de Nederlandse krijgsmacht ten aan zien van garantie van een kwalitatief goe de produktiestroom is voldaan, aldus de concemleiding KLM lijdt tien miljoen verlies in drie maanden Kw. |l;u.

IJmuider Courant | 1979 | | pagina 11