Litho's van Duitse meester en glas van Willem Heesen bij Galerie Klein Paul Wunderlich getoond als visioen surreële mythes xl Uitstekend streven Research Centrum Dans Dansers in klankentuin van koper Peter Faber houdt zijn publiek aangenaam bezig streekgenoten exposeren Schumanns Frauenliebe ing Avond met Cooymans en Kokkelmans Soioprogramma rommelig van structuur Dikvoormekaarshow gaat theater in Dichterliebe Ambachtelijk Wist u dat wi j uw gordijnen op maat maken, ook velours. 13 KUNST 19 7 9 FEBRUARI •VRIJDAG 2 I tele- I I J NOORDHOLLANDS PHILHARMONISCH ORKEST - E w 1» HAARLEM. Tot de meest hoopvolle ontwikkelingen in de Haarlemse kunstwereld behoort de groeiende belangstelling die Galerie Klein (Krocht 6) sinds de opening eind 1978 heeft onder vonden. Dwars tegen de heersen de opvattingen in als zou kwalita tief hoogwaardige beeldende kunst als handelsobject in deze omgeving weinig kans maken, ziet Christhilde Klein kans om haar publiek in een luttel aantal maan den zodanig uit te breiden dat er een aanlokkelijke toekomst gloort waarbij zowel publiek als kunste naars baat kunnen vinden. Voor op staat natuurlijk dat het huidige beleid kan worden voortgezet waarbij kwaliteit op de eerste plaats komt maar waaraan ook een degelijke onderbouw kan worden gegeven. Commercie hoeft geen vies woord te zijn als het betekent dat ook het beste zijn weg naar het publiek kan vinden. I 1 I -i JOHAN VAN KEMPEN sn, hoe ?h (7, CEES STRAUS I (14, (ADVERTENTIE) iologie >en. zelf. rokka- •ie. 50. gin en n?, tv- tv-se- Concertgebouw Haarlem, dinsdag 6 februari 1979 - 20.15 uur VIJFDE CONCERT SERIE A •A- Willem Heesen: glasobjecten (unica) uit verschillende series. i hon- telijke ik ook lingen ingen. zragen 1 licht io-ont- er van atuur, mede- onden Itelevi- üjnen- uur). demie: wijs. Peter Faber in een van zijn mannetjes in de Peter Fabershow. O- Paul Wunderlich: „Selbst als Adam met Anton und Adler", eenmalige, met de hand ingekleurde litho, niet gedateerd. AMSTERDAM. Tot en met zaterdag is de Concertzaal van het Shaffy Theater omgebouwd tot een klankentuin vol opge hangen koper in platen en buizen en stuk ken ijzer aan touwtjes, waartussen avond aan avond een aantal dansers en muzikan ten naar hartelust kunnen stoeien. Het geheel is georganiseerd door het pas opge richte Research Centrum Dans en de voor stelling heet Een Environment. Op het laatst wordt het zelfs dramatisch, want de enige beweging, die ze nog niet herhaald hebben is een omarming en de twee dansers staan ieder aan weerszijden van een serie hangende koperen buizen. Na een lange aarzeling vliegen ze elkaar in de armen met al die samenknallende bui zen ertussen een perfect dramatisch ge entree f 12,- (a.i.) c.j.p. geldig kaartverkoop en plaatsbespreken aan de kassa van het Concertgebouw, Lange Begijnestraat 13, Haarlem van 10-15 uur; telefonisch 32 09 94 van 12-15 uur. Elisabeth Cooymans behoeft geen intro ductie meer. Deze alt-mezzo is een van de weinige Nederlandse vocalisten die een groot intellect en het zingen met hart en ziel in de vertolking kunnen verenigen. Dat hiervoor onder meer een volledige technische beheersing nodig is, spreekt vanzelf. Haar goed geconserveerde, veel zijdig getimbreerde stem functioneert dan ook feilloos: als een gespannen boog. Ditmaal werd men met Cooymans' kwa liteiten - waaronder een perfecte dictie, haarzuivere intonatie en een uiterlijk sobe re maar daardoor extra indringende pre sentatie - geconfronteerd in een geheel aan Schumann gewijd programma. In het ver loop van de door haar allereerst gezongen „Frauenliebe und -Leben” worden de dy namische aanduidingen hoe langer hoe meer vervangen door psychologische. Nu is het toch al zo dat bij Elisabeth Cooy mans het dynamisch organisme van de voorgedragen liederen nooit wordt ver stoord; de klankverschillen zijn door haar afgeschermd tegen alle geluiden die over dreven zouden kunnen aandoen. En in dramatische passages voert ze de volume- contrasten zodanig op, dat de intieme en vooral persoonlijke sfeer van elk lied altijd bewaard blijft. Bij zo’n aanpak spitst het publiek als het ware nog eens extra de oren, merkend dat de zangeres de dramatische spanningen liever alleen maar aantipt dan ze te over drijven. Zo werd per woord, per fraai gevormde frase en via de bedoelde intensi teit, de expressie door haar waargemaakt. Innigheid, onrust, smart, extase: Elisabeth Cooymans toonde het als een visioen. Hoe groot een expressief begeleider ook in zijn terughouding kan zijn werd duide lijk in het spel van pianist Rudolf Jansen, die de ideale muzikale partner van de zangeres bleek. En dat niet alleen in de Frauenliebe-cyclus, maar ook nog eens in een dit Schumann-programma complete rend aantal nostalgieke verrukkingen, waarbij de genuanceerde zang een vol maakte reflectie vond in de meesterlijk verklankte pianopartijen. maar wiens „mezza-voce” grote charme heeft. Beweeglijk en levendig uitbeeldend, lijkt deze zanger zich allereerst te richten op de uiterlijke kant van de tekst. Hij representeert een Zuidelijke natuur en toont zich - ook al zou zijn stem daar misschien meer draagkracht voor moeten krijgen - als het ware voorbeschikt voor de daaraan verwante uitingen, namelijk: de opera. Wat de liedkunst betreft, realiseert deze jonge kunstenaar zich kennelijk ook nog onvoldoende, dat de buitenkant van de persoonlijkheid terug moet treden om tekstdichter en componist op de voor grond te kunnen stellen. En dat die instel ling juist niet een tekort aan expressiemo gelijkheden veroorzaakt, maar integen deel de ideale situatie schept voor het vervullen van de artistieke taak. De restricties op zijn vertolkingen zijn zeker niet op een gebrek aan geestelijke mobiliteit terug te voeren. Kokkelmans weet bovendien best wat het lied omvat, maar is op deze wijze niet in staat om zijn begrip (met de rede) in het muzikale ge beuren (psychologisch en intuïtief) om te zetten. Op het lyrisch vloeiende vlak heeft hij daar niet zo’n last van. Maar zodra de muziek koortsig is met grote contrasten en er dramatiek in het spel is, schiet de uit-, beelding zijn eigenlijke doel voorbij. In de weergave van verlangen, liefde en vreugde kon de kenmerkende, hier altijd aanwezi ge ondertoon van melancholie, nauwelijks worden nagevoeld. En in een droomlied als „Allnachtlich im Traume” was er zelfs een volmaakt onvermogen waarneembaar om de geëigende spanning op te roepen, laat staan te continueren. ROTTERDAM (ANP). Het succes van de Dikvoormekaarshow voor radio en tele visie heeft geleid tot een theaterproduktie onder dezelfde naam, geschreven door An dré van Duin, aldus Nederlandse Artiesten Management bv. Na proefvoorstellingen in april gaat de produktie met pasen offici eel van start. Het programma bestaat voor de pauze uit parodieën, quiz, muziek, zang en een goochelillusie. Daarin worden de Dikvoormekaarfiguren voorgesteld. In het tweede deel treden deze figuren in hun televisiekostuums op in een voor theater geschreven scène. i Mala Lotto- tforgen. ,g: amu- zart-Wit .35 Dal De formule die bij de vocale serie van het Haarlems Concertgebouw dit jaar wordt gehanteerd - een vpcalist(e) van ge vestigde reputatie deelt het recital met een jonge collega die nog naam moet maken - hield in dit geval voor de pauze een eerste kannismaking in met de uit Maastricht afkomstige tenor Peter Kokkelmans, bege leid door de pianiste Tonie Ehlen. Het was een gbede gedachte er een hele Schumann- avond van te maken en dan, hoe kan het logischer, de „Dichterliebe" in dit pro- grammagedeelte aan de orde te stellen. Want zoals „Frauenliebe und -Leben" de bundel voor de vrouw is, zo is de cyclus „Dichterliebe” die van de man. En om de inhoud ervan te vertolken, stuit je in beide opusnummers op dezelfde moeilijkheden. In het geval van Peter Kokkelmans. waar muzikale aanleg en mogelijkheden evident bleken, wees deze keuze overigens op een grote onbevangenheid om niet te zeggen overmoed, ten aanzien van zijn benade ring van het klassieke liedrepertoire. Kok kelmans is beslist een sympathieke podi- umverschijning en begiftigd met een milde en lichte stem, die misschien nog wat uit bouw in de hoogte en de laagte behoeft. -radio i extra Ie ru- n sal lemen name »yste- stereo- kamer rde te t. 19.15 lüpfer e. 20.00 ramma tuitend: 8. 22.05 ■n (Be- 15 Jour- 30 Bil tnagazi- 3. 20.00 r Sache re. 21.50 Extra. IRQ »rta- tua- idse ieeft te- •llah van han- i La nd 2 ding is >roble- ;coop” ig van ima in s aan ngst Ailsa Berk in Environment in het Shaf fy Theater. Zij geeft zaterdagavond een solovoorstelling in de Toneelschuur Haar lem. (Foto Bob van Dantzig). HAARLEM. Sinds Elisabeth Cooy mans als lerares verbonden is aan het Amsterdams Conservatorium, is deze zan geres minder frequent te horen dan voor heen. Nu zich gisteravond in de Tuinzaal van het Haarlems Concertgebouw weer zo’n tamelijk uitzonderlijke gelegenheid daartoe voordeed, verzamelden zich daar danook de ware kenners en liefhebbers van de liedkunst. bruik van een ongemeen gloeiende aarde- kleur die in het geheel van zijn collectie opeens heel duidelijk aanspreekt. Heesen geeft zijn vazen in heel simpele vorm weer. Meestal zijn het cylinders die aan de bovenzijde een lichte verdikking krijgen of die, precies het tegenoverge steld, een wijduitlopende rand hebben. Het zijn vormen die ingang vonden door de produkties van de Koninklijke Glasfa brieken in Leerdam. Op zich is dat niet zo vreemd, want Heesen heeft daar 23 jaar gewerkt en zijn glasblazerij, onderge bracht in een voormalig stoomgemaal, staat niet ver van Leerdam. In dit ambachtelijke bedrijf, dat een pleidooi voor kleinschaligheid op zich is, ontwikkelt Heesen een traditie op het ge bied van de glaskunst die van een zeker lef getuigt. Hoewel zijn vormen dus nog terug grijpen op reeds gevestigde stijlen, moet het toch een heel avontuur zijn om een publiek voor deze kunstvorm warm te laten lopen dat daar traditioneel weinig mee van doen heeft gehad. We zijn immers betekent geen weggegooide uren. Het is allemaal best leuk en genoeglijk, maar de echte vonken blijven uit. Sommige onder delen zijn ook te breed uitgesponnen, zoals de filmspeler die telkens zijn scène over doet en zijn interviewprogramma met denkbeeldige mensen aan het slot. Koste lijk zijn typeringen als „meneer Fabers bodyguard” en de assistent van meneer Faber, die het publiek moet bezighouden tot meneer zelf komt. Maar ver boven de sfeer van het publiek bezig houden komt de Peter Faber Show nu in elk geval nog niet uit. Hoe goed Faber zijn mimeacts ook brengt, wat hij doet is op zo’n moment te obligaat. Misschien moet het allemaal nog wat groeien. *ry III. rama. i van konaal erefor- Neder- I Door de verschillende uitgangspunten van de meewerkende dansers, die ook nog per avond verschillen, zijn de resultaten van hun botsingen met dit environment zeer uiteenlopend, variërend van nuffig tot vitaal, van humoristisch tot dramatisch en van loze improvisatie tot het uitvoeren van een fraaie conceptie. deze kl .nkenrijkdom beweegt, voegt daar weinig met haar beweging aan toe. Alleen als ze zich op een gegeven moment treite rig tussen de spelers en hun instrumenten opdringt wordt haar aanwezigheid even interessant. Het is de bedoeling van het Research Centrum Dans met deze, of met andere dingen blijft doorgaan, uitdagingen voor dansers te vormen om zodoende tot ver nieuwing en ontwikkeling te komen. Een uitstekend streven, dat in ieder geval een heel plezierige en speelse avond oplevert. 10 Jour- ran een 15 Rio lurnaai. missar. (Tot en met 28 februari, geopend van dinsdag tot en met vrijdag van 12-17.30 uur, op zaterdag van 12-17 uur en boven dien op donderdagavond van 19-21 uur. De expositie wordt vanavond om 20.30 uur door drs. E. Meyer geopend). UTRECHT. Gekleed in een scharla kenrood uniformjasje over zijn grijze jeans en met op het hoofd een gebreid wit ijsmutsje, loopt Peter Faber affiches te verkopen van zijn soioprogramma dat zo dadelijk beginnen zal. Zo’n affiche stelt een vrolijke kindertekening voor, ge maakt door Peters zoontje. Het is het „handelsmerk" geworden van De Peter Faber Show, die na een aantal probeer- voorstellingen donderdag in de Blauwe Zaal in première ging. Die kindertekening karakteriseert wel een beetje de sfeer van het programma, dat zich in de loop van de avond onbevangen en speels ontrolt. Hoogtepunt donderdagavond, werd het niet in het programma aangekondigde paar Caridad Garcia leerlinge moderne dans aan de Theaterschool in Amsterdam en Frank Bantle klassiek danser bij het Scapino Ballet. Zij exposeren samen een aantal fraaie losse bewegingen, die niets met al dat rondom opgehangen me taal te maken hebben, maar daarna wor den al die gebaren nog eens herhaald, nu wèl in relatie met de dingen rondom waar door ze opeens een betekenis krijgen. genoemd met hoogst persoonlijke opvat tingen over dit isme. Surrealisten zijn schilders van de droom waarbij de nadruk wordt gelegd op het collectief gemeen heb ben van veelal dezelfde symbolen die je daarom ook archetypen kunt noemen. Wat Wunderlich nu doet houdt wel een verwij zing in naar dit „algemene” surréalisme maar hij verbindt er tevens zijn eigen droomwereld aan. Zo ontstaat een kunst vorm die zich niet laat lezen aan de hand van een bekende symbolentaal, maar die een entree biedt tot een zeer persoonlijke kennismaking met de betrokken kunste naar. Het is in dit verband ook typerend dat de waardering voor het werk van Wun derlich gelegen zal zijn in het feit van wat de kijker zelf als ervaring te bieden heeft Wunderlich laat zich vanuit veel gezichts punten benaderen, maar hoe persoonlij ker je opvatting over zijn gebruikte sym bolentaal is, des te meer zal hij te vertellen hebben. Wat daarnaast als een soort constante aanwezig is blijkt uit zijn visie op de kunst geschiedenis. Vanaf het vroege werk tot het meest recente blijt Wunderlichs voor liefde voor datgene in welks sporen hij treedt. Er komen in zijn werk veelvuldige verwijzingen naar renaissancistische mo tieven Voor; Dürer bijvoorbeeld wordt vaak geciteerd terwijl bijna ieder werk een licht-Italianiserend karakter heeft. Wun derlich kan dan ook een maniërist worden genoemd die graag „in de stijl van” wil werken, maar dat nog net niet tot zijn levensdoel heeft uitgeroepen. Opvallend is dat het vroege werk dit eclectische streven zeer nadrukkelijk stelt. De latere litho’s zijn op dit punt subtieler geworden, meer ingetogen ook alsof soms de adem wordt ingehouden. Naarmate dit proces zich sterker ontwikkelde, is Wun derlich ook meer aandacht gaan besteden aan het scheppen van zijn mythes die meer en meer een erotische lading meekrijgen. Het is een vorm van erotiek die geen enkele agressie kent, eerder vrouwelijk (zacht, teder, accepterend) overkomt dan het tegendeel. Willem Heesen stelt als glasblazer het ambachtelijke in zijn werk op de voor grond, maar is er tevens van overtuigd dat de artistieke graad zo hoog mogelijk moet worden opgevoerd. Hij doet dat met rela tief eenvoudige, maar sterk sprekende middelen die hun grootste kracht vinden in het abstracte karakter. Wat Galerie Klein van Heesen toont zijn zijn vazen, kommen en druppelvormen, stuk voor stuk gebruiksvoorwerpen die zich echter evengoed als zelfstandige objecten laten gebruiken. Heesens uitgangspunt is steeds de melkwitte kleur die hij aan het glas geeft waar tegen een decor van blauwe, grijze of groene lijnen met een riet-achtig karakter wordt geplaatst. De meestekleu- ren zijn beschouwend, behalve bij het ge- De nieuwe expositie waarmee deze maand wordt ingezet, mag wat dat betreft gerust een topper worden genoemd. Klein heeft de bekende Duitser Paul Wunderlich hier naar toegehaald, wiens in ons land weinig getoonde litho's de hoofdmoot van de expositie vormen naast enkele goua ches van zijn hand en een serie indrukwek kende glas-unica van Willem Heesen. Klein toont niet alleen actueel werk van Wunderlich, er is een overzicht ontstaan van wat hij de laatste acht jaar op het gebied van lithograferen heeft gedaan. Dat is daarom zo interessant omdat Wun derlich in die periode vrij veel veranderin gen heeft ondergaan, zonder dat hij af breuk aan zijn uiteindelijke stijl van wer ken heeft gedaan. Wunderlich kan een surrealist worden Erg humoristisch is de danseres Caroli ne Dokter studente aan de Rotterdamse Dansacademie die als een kat in een vreemd pakhuis tussen al die dingen rond dartelt, af en toe eens ergens tegenaan stoot en achterna gezeten wordt door de slagwerker Ed de Vos die tussendoor een grote variëteit aan roffels op het rondom hangende koper slaat. Als een stel stoeiende kinderen en niet meer dan dat, komt een twintigtal dans- expressieleerlingen van de Rotterdamse Dansacademie tevoorschijn, terwijl zës leerlingen van de Studio Anne Walseman met een in zijn eenvoudigheid bijna ritueel werkende looppasdans, gecombineerd met hoorbare ademhaling en kreten, rede lijk goed de aandacht weten vast te hou den. De beste danseres (moderne techniek) is zeker Ailsa Berk, die zaterdagavond een solovoorstelling in de Toneelschuur zal geven. Haar bewegingen zijn fraai en vi taal en vertonen ook nog veel fantasie, al heb ik er weinig structuur in kunnen her kennen. Zij wordt begeleid door niet min der dan vijf slagwerkers, die optreden ónder de naam Bimetaal, en aardig wat herrie aan al dat koper weten te onttrek ken. De beste musici van de avond zijn echter de beide slagwerkers Kees van Zeist en Harry de Wit, die er in slagen een half uur lang de hele ruimte in klank tot leven te brengen, waarbij ze steeds wisselen van wat we dan maar instrumentengroepen zullen noemen, want ze maken al die kope ren platen en buizen, de grond, ijzeren blokken en stokken werkelijk tot muziek instrumenten. De groep heet Mezzing en Vanavond opent in Galerie Bouma in de Hhidenstraat 3 in Amsterdam een exposi tie van de schilders Haije Gemser uit Vel- ser-Zuid en Margreet Bouman uit Haar lem. Van beiden zijn qlieverfschilderijen te zien, terwijl Gemser ook vertegenwoor digd is met aquarellen in gemengde tech niek. De opening heeft om 20 uur plaats. Men kan er tot en met 24 februari op dinsdag tot en met vrijdag van 12-18 uur terecht, op zaterdag van 12 tot 17 uur. Galerie 777 aan de Oosteinderweg 261 in Aalsmeer toont tot en met 2 maart lino- drukken van Jan van Geem uit Spaarn- dam. Ook deze expositie wordt vanavond om 20 uur geopend. Galerie 777 is op dinsdag tot en met donderdag van 9-18 uur geopend, op vrijdag van 9-21 en op zaterdag van 9-17 uur. Een hele reeks mannetjes brengt Faber in dit soioprogramma tot leven. Hij is daarin niet alleen met ontspannen plezier zichzelf, maar laat een aantal mensen zien bij wie allemaal wel een klein steekje ge vallen is. Daar zit veel aangenaam kijk- en luisterwerk bij, maar toch lijkt het alsof niet werkelijk tot de kern wordt doorge drongen. Als Peter Faber een man laat zien bij wie alles van binnen door techni sche uitvindingen vervangen is, dan ver wacht ik daar meer achter. Peter Faber is zijn theatercarrière be gonnen als mimespeler. Later kwam hij terecht bij het Werkteater, waar vooral op basis van improvisatie toneel wordt ge maakt. Die vorming heeft gezorgd dat hij z’n vak tot in de puntjes beheerst. Fabers ervaring en scholing bij het Werkteater en het ontbreken van een geijkte toneel- schoolopleiding vormen denk ik samen zo’n beetje de acteur die zonder alle onna tuurlijke bijgeluiden en toneeltoontjes waarmee zoveel spelers behept zijn, schijnbaar zonder inspanning zijn werk doet. In De Peter Faber Show gebruikt Faber zijn ervaring en talent op een ongedwon gen manier. Hij praat bijna voortdurend tegen het publiek, als Faber zelf, of als het mannetje dat hij maakt. Het is alsof hij in kleine scènetjes wil laten zien wat hij zelf zo’n beetje van het leven denkt. Dat kan soms boeiende momenten opleveren, maar over het geheel genomen bezit het pro gramma toch te weinig draagkracht. Het is wat rommelig van structuur, heeft wat weg van een grabbelton waarbij de opge diepte verrassingen telkens een beetje te genvallen. wel een volk van schilders en pottenbak kers, maar voor glaskunst bestaat slechts onderwaardering. Heesen volgt daarbij de lijn die ook door de keramisten is getrok ken: maak eerst goed verzorgd werk dat algemeen kan worden gewaardeerd en ga dan langzamerhand de grenzen verleggen. De keramische kunst heeft daar grote baat bij gevonden zodat ze een werkelijk antwoord kan geven op het mechanische stukgoed. Het is voor Heesen te hopen dat hij in de nabije toekomst een breder ge hoor, ook bij collega’s kan vinden. De glaskunst zou er door in ons land op een beter peil kunnen komen. dirigent: ROELOF VAN DRIESTEN solist YEREMY MENUHIN - piano programmaMozart - Cassation in G gr.t. KV 63 Beethoven - Pianoconcert no 3 Janacek - Taras Bulba K (ADVERTENTIE) Haarlems Gordijnenhuis Kim van der Boom, die zich temidden van CONRAD VAN DE WEETERING KO VAN LEEUWEN Spec laalzaak m gordi|ner^en vitrages Kleine Houtstraat 42 Haarlem Tel 023-323925 s Maandags gesloten

IJmuider Courant | 1979 | | pagina 13