OVER EEN MAAND NIEUWE VERGADERING Van Aardenne machteloos SVR zoekt kampeerboeren Rohwedder lid raad van bestuur Estel Ford-conflict OLGA bijgelegd VERZET TEGEN 5 GROEIT erg groot Belastingdruk in Nederland rPnTTERS ..linia MENTHOL Johan Cruijff bevordert roken „Slagvaardiger beleid langdurig werklozen IS helpt jaren bij hoest? MINISTER OVER MAATREGELEN: jr Kijken is kiezen uit Olga’s brochure „Het Rijke Slapen’ OLGA KOI A VRIJDAG (Van onze redactie economie) EK n van 3 leef- illicita- •nisch: o o 5 5 rvaar- achni- ïbriek 2032 t o o o o o o o o o o o o o la 0 o o o o o o DEN HAAG. Overeenkom stig zijn toezegging en de af spraak die daarvoor is gemaakt in de centrale commissie voor geor ganiseerd overleg in ambtenaren zaken heeft minister Wiegel van Binnenlandse Zaken zich de afge lopen weken beraden over de vraag of in plaats van het in Be stek ’81 neergelegde voornemen de trend in de jaren 1979 tot en met 1981 halfjaarlijks met een half procent te verlagen, maatre gelen zouden kunnen worden voorgesteld die ook de instem ming van de vijf centrales van overheidspersoneel kunnen ver werven. 19 ECONOMIE Wiegel doet centrales ambtenaren voorstellen ■tr MINISTER VAN AARDENNE MINISTER WIEGEL Kritiek Rekenhof op beheer EG 5 Oe een loteerd (ADVERTENTIE) jdrijf. (Van onze redactie economie) (Van onze parlementsredactie) 22829 t.b.v. Nat. Puzzelactie „Het Gehandicapte Kind” (Van onze redactie economie) ADVERTENTIE) (Van onze redactie economie) DEN HAAG. Minister Van Aardenne van Economische Zaken staat machteloos tegenover de verkoop van DSM-woningen in Nijmegen. In antwoord op vragen van de PvdA-Kamerleden Kombrink en Van Dam schrijft de bewindsman dat de over heid geen bevoegdheid heeft een bepaald soort huurovereenkomst voor te schrij ven. DEN HAAG. De samenvoeging van voor Voor de centrale van hogere ambtena ren zijn de voorstellen blijkens een eerste voorlopige reactie van voorzitter A. A. J. Meijer, bespreekbaar. In het gesprek van de minister met de vijf centrales over een mogelijke aftop- ping van de prijscompensatie, waarvan de opbrengst voor directe aanwending ten behoeve van de werkgelegenheid zou zijn te gebruiken, (ook hierover liepen de me ningen al eerder uiteen) heeft de minister een en ander bezien tegen het licht van een gedifferentieerde korting op de trend zoals boven aangegeven. Voor twee van de centrales, het ACOP en de CCOOP, bleken de voorstellen van de minister echter op voor die centrales belangrijke punten onaanvaardbaar. Dit hebben voorzitter Jan Dutman van het ACOP en voorzitter Wabe Wieringa van de CCOOP gezegd. Minister Wiegel is vandaag naar de Ne derlandse Antillen vertrokken. De eerst komende vergadering van de centrale commissie zal over veertien dagen (15 fe bruari) worden geleid door de plaatsver vangende voorzitter, S. Kloosterman. BRUSSEL. De Euro pese Commissie moet nog een kleine 40 miljoen gul den terugkrijgen die in vijf jaar (1971-1976) ten onrech te zijn uitbetaald. Het gaat om bijdragen uit het Euro pese Landbouwfonds, die frauduleus werden geïnd door handelaren en produ centen die misbruik maak ten van steunregelingen. Dit staat in het eerste jaar verslag van het Europese Rekenhof, dat onlangs is verschenen. Het Europese Rekenhof, dat in Luxemburg is geves tigd, werd in 1975 opge richt. Op 1 juni 1977 begon het hof, dat negen leden telt, daadwerkelijk met zijn werk. De taak van deze jongste Europese instelling is tweeledig: het Rekenhof moet toezien op de wettig heid van alle ontvangsten en uitgaven in de Europese Gemeenschap en het moet een effectief financieel be heer bevorderen. In het eerste jaarverslag - over 1977 - spuit het Euro pese Rekenhof pittige kri tiek op tal van diensten bij (Van onze redacteur in Brussel, Jan Gerritsen) Deze brochure staat vol met spring boxen, spreien, gordijnen, kussens, hoofdborden en matrassen. Welke smaak u ook prefereert, u vindt hel bij Olga. Bestel de brochure en binnen enkele dagen kunt u zichzelf over tuigen. Stop uw naam en adres met daarbij f 1. aan postzegels ingesloten, in een als brief gefran keerde envelyp en stuur deze naar Olga ol maak f I, over |>ergiro. U ontvangt dan de uitgehreide, K kleurrijke brochure van 24 pagina's over Olga's Rijke Slapen: Olga, Postbus 16, Leiden, Postgiro 12002 Daarop staan reis- en verblijfkosten van bezoekende gezins- en familieleden, kosten van bloemen of een versnapering, verplichte aanschaffingen van pyjama's en ondergoed, extra huishoudelijke hulp als de vrouw des huizes het slachtoffer is, begrafeniskosten (tot en met de kosten van het „begrafenismaal” met alles wat daarbij hoort), de advertentiekosten, rouw- en bedank- kaarten. Als man of kinderen door opname een bezoek van de moeder loon (inkomsten dus) derven, staan die ook op de schadestaat. En bijvoorbeeld ook de extra hulp die in een zaak of bedrijf nodig kan zijn voor enige tijd. hebben. Niemand kwam kennelijk op het ideeeens even bij deskundigen te informeren, die met „extra kosten” regelmatig wel te maken hebben. Zo zijn er de „aan- sprakelijkheidsverzekeraars", die aan de lopende band bij „verkeersletselschaden” en „medische letselscha den" (gevolgen van zogenaamde medische kunstfouten en van zogenaamde ziekenhuisongevallen) lange lijsten krijgen van de nagelaten betrekkingen. NIJMEGEN. Dr. R. Rohwedder is met ingang van 1 januari dit jaar be noemd tot lid van de raad van bestuui van Estel Hoesch-Hoogovens). Rohwed der zal in 1980 de dan aftredende plaats vervangend voorzitter van de raad van bestuar H. Solbach, opvolgen. AMSTERDAM (ANP). Het al negen maanden lopende loonconflict bij Ford Nederland in Amsterdam, dat deze week heeft geleid tot stakingen, is gisteren bij gelegd. Wiegel zei na afloop van de vergadering dat uit zijn voorstellen ieder duidelijk zou worden dat hij vasthoudt aan zijn opvat tingen over reëel en open overleg met de vijf centrales van overheidspersoneel. De mihister heeft geprobeerd de weerklank van de opvattingen, zoals die in het infor mele overleg gedurende de voorafgaande vergaderingen van de centrale commissie zijn geuit, zoveel mogelijk in zijn voorstel len op te nemen. DEN HAAG (ANP). De Reclame Code Commissie heeft haar veto uitgesproken over advertenties van het Niemeyercon- cern, waarin Johan Cruijff ten tonele wordt gevoerd om de verkoop van siga retten te bevorderen. LONDEN (ANP). De Nederlander be taalt na de Zweed en de Noor de meeste belasting ter wereld. Dit staat in het jong ste economische bulletin van de Britse Lloyd’s Bank. De bank heeft de verhou ding onderzocht tussen de druk van belas tingen en sociale premies en het bruto nationaal produkt (BNP), de waarde van de geproduceerde goederen en diensten in een land. :laim, ten. In een andere advertentie laat Niemeyer Johan Cruijff zeggen, dat men verstandig moet roken. Daarmee wordt de roker mis leid, want hier wordt de onjuiste indruk gewekt dat het roken van teer- en nicotine- arme Roxy Dual verstandig is. De sigarettenfabriek heeft bedoeld ro kers er op te wijzen, dat men, wanneer men nu eenmaal rookt, verstandig moet roken, maar dat komt volgens de Code commissie onvoldoende duidelijk naar vo ren. Ische en ■sen. r dit i euvel aan. Tot eind vorig jaar was Rohweddei staatssecretaris van Economische Zaken van de Bondsrepubliek. Als lid van de raad van commissarissen van Estel is dr. ing. Horst Nasko benoemd Nasko is al lid van de raden van commissa rissen van Hoesch A. G. en Hoesch Werke AG. De Kamerleden Van der Doef en Haas- Berger (beiden PvdA), Jansen (PPR) en Spieker (PvdA) hadden minister Albeda een forse serie vragen gesteld over de maatregelen, die positiöf discrimineren voor vrouwen, jongeren en arbeidsinten- j. sieve projecten. De bewindsman wees erop dat het kabi- net ook geld heeft uitgetrokken voor een p aantal proefprojecten. Ook komt er zo’n 50 a 60 miljoen gulden beschikbaar voor ex- perimenten in de quartaire sector, de niet- t commerciële dienstverlenende bedrijven. Het voorstel van Wiegel aan de vijf cen trales over korting op de trend en reserve ring van een deel van de prijscompensatie ten behoeve van de werkgelegenheid houdt in dat de voor alle niveaus voorge nomen gelijke korting van een half pro cent wordt vervangen door een gedifferen tieerde korting. Een groot aantal van de centrales, aldus de minister in zijn voor stel, heeft in de gesprekken laten blijken een gedifferentieerde korting van mini maal 0,3 procent tot maximaal 0,7 procent boven de bekende stapjes van een half procent voor iedereen. Andere centrales voelden daar weinig voor. Kern van het conflict was dat de ruim 400 arbeiders die de Ford-Transitbus in elkaar zetten aanspraak maakten op een hogere loongroep. Zij meenden daar recht op te' hebben omdat hun collega’s die de Ford vrachtwagen assembleren, wel in die hogere loongroep zitten. Ford-directie zeg de vorig jaar toe dat de „Transit-arbei- ders” (die daarvoor aan de eenvoudigere personenautoband stonden) eerst goed moesten leren hoe een bus te assembleren, waarna zou worden bekeken of ze een loongroep konden opschuiven. Nu, negen maanden later, was dat nog steeds niet gebeurd. De 400 zullen nu binnen afzienbare tijd in de hogere loongroep worden ingedeeld. De twee gestaakte middagen worden even eens uitbetaald. Hoewel het tekort aan „kampeerboeren” in andere delen van het land minder nij pend is, zijn nieuwe deelnemers uit die regionen ook welkom, omdat de SVR de kampeerders een zo groot mogelijke keuze wil bieden. De SVR zegt dagelijks stapels lijsten met handtekeningen van verontruste kam peerders binnen te krijgen. Deze handte keningenactie werd begonnen in verband met de komende behandeling van de ont- werp-Kampeerwet in de Tweede Kamer. In de betrokken advertenties, waarover Konsumenten Kontakt zich had beklaagd, laat Niemeyer zien „wat Johan Cruijff al niet bij zich heeft” en daar is dan een pakje nicotine-arme Roxy Dual sigaretten bij. Dat is misleidend vindt de Codecommissie met Konsumenten Kontakt, omdat op deze manier wordt gesuggereerd, dat dit merk sigaretten zo onschuldig is, dat een (top)sporter het zonder eventuele schade lijke gevolgen kan roken. De commissie vindt het ook ontoelaat baar dat per advertentie wordt gesugge reerd, dat roken zich zeer wel verdraagt met het beoefenen van sport en dat het roken van Roxy Dual het leveren van sportieve prestaties niet in de weg staat. Het gevaar is aanwezig, meent de commis sie, dat velen aan de verleiding om te roken minder weerstand zullen bieden, nu blijkt, dat zelfs een man als Johan Cruijff rookt. fondsen 1,10 10,25 1,50 446,50 MEERKERK (ANP). De Stichting Vrije Recreatie (SVR) in Meerkerk zoekt boeren in de randstad die bereid zijn om tegen een redelijke prijs seizoenkampeer- ders op hun land een kampeerplek te bieden. Volgens de stichting worden vele kampeerders door de forse prijsverhogin gen van de officiële campings van hun plek verdreven. Tijdens het wekelijkse vragenuurtje in de Tweede Kamer weersprak de bewinds man suggesties van de oppositie dat de samenvoeging in feite een bezuinigings maatregel is. zou kosten en wie dat moet doen. De ziekenhuizen voelen er in ieder geval niets voor. Sociaal gezien worden inderdaad de laagstbetaalden benadeeld door deze maatregel, die niet gaat gelden voor mensen met een particuliere ziektekostenverzeke ring. Het besparingsargument is zwak. Verder is al lang bekend dat juist bejaarden drie keer zo vaak in het ziekenhuis worden opgenomen en d; ar dan twee keer zo lang liggen als andere Nederlanders. En dan die „bespaarde kosten” door ziekenhuisopna me? Die werden door de regering gesuggereerd en tijdens moeizame besprekingen in een Ziekenfonds raadscommissie cijfermatig als compromis geopperd. Dat zou niet meer mogen zijn dan gemiddeld 5 voor „levensmiddelen”. Maar ook toen al werd men zich bewust van het bestaan van allerlei met ziekenhuisver blijf voor het gezin of de familie waartoe de patiënt(e) behoort, meekomende kosten. Van zulke kosten weten ziekenfondsen en Zieken fondsraad mets, omdat ze daarmee nooit te maken K) 0 10 1 o !0 >0 10 10 0 >0 10 10 o 10 0 10 10 0 10 '0 10 o )e I I I I I I I I I I De Kamerleden hebben de minister erop gewezen dat de Stichting Pensioenfonds DSM-chemie haar hele woningbezit in Nij megen af wil stoten. Volgens Van Aarden ne gaat het nu om de verkoop van 78 woningen. Al eerder werd een complex van 66 woningen verkocht aan zittende huurders of particulieren. De positie van de huurders wordt, volgens het pensioen fonds, beschermd door bepalingen in de koopacte. afieOtga fripoly h besluit heeft kunnen geven. Op de desbe treffende vergadering van december wa ren te weinig leden, vertegenwoordigers van maatschappelijke groepen, aanwezig, aldus de minister. De Europese Gemeen schap heeft wetenschappe lijke onderzoekscentra in het Italiaanse Ispra en het Duitse Karlsruhe. Ook daar was niet altijd sprake van zuinig beheer. In Karlsruhe wilden de Duitse autoriteiten niet instem men met een programma voor bescherming van de installaties en door het uit stel dat als gevolg daarvan optrad, stegen de kosten aanmerkelijk. Over alar minstallaties schrijft het Rekenhof droog komisch: „Effectieve prijscontrole was niet mogelijk in ver band met het geheime ka rakter van deze installa ties". 3 108,0u 48.50 155,50 1.11 146,00 41,10 7,40 86,00 19,90 51,00 109,50 37,60 52,00 48,00 69,00 28,00 56,10 129,50 102,20 86.80 33.00 98,50 69,70 113.10 52.30 36,00 36,00 63,50 76.50 42,30 35,00 647,00 45,80 56,70 48,50 41.00 44,80 136,20 38,00 41,00 138,00 53,80 37,50 3,10 53,00 137,00 64,00e 97,00 172,00 53,70 54,50 122,00 44,00 26,00 65,20 54,00 94,50 50,50 32,00 116,00 87,20 52,10 51,50 172,50 35,00 77.20 111,00 51.20 49,30 38,10 39,60 300,00 590,00 205,00 148,00 325,00 drie werkgelegenheidsmaatregelen langdurig werklozen in één algemene maatregel is gebeurd vanuit het streven naar een slagvaardiger beleid. Volgens minister Albeda (Sociale Zaken) zijn door de samenvoeging de procedures verkort en vereenvoudigd, terwijl de wachtperio- de afgeschaft kon worden. In Zweden gaat 53,3 procent van het BNP naar belastingen en sociale uitgaven. Dit land wordt op enige afstand gevolgd door Noorwegen met 47,4 procent, Neder land met 46,7 procent en Denemarken met 45 procent. Minder wordt betaald in Frankrijk (39,2 procent van het BNP), West-Duitsland (38,2), Italië (37,8) en Groot-Brittannië (36,6 procent). De bank wijst er op dat in sommige landen, waar sterk wordt geprotesteerd tegen overmatige belastingdruk, dit gevoel sterk subjectief is. De Amerikanen in het bijzonder maken zich erg druk over de belastingen, maar betalen „slechts” 30,4 procent van hun BNP. Uitgesproken ge ring is de belastingdruk in Japan met slechts 20,5 procent. Voorzitter Matthieu Vaes van de RKCOP zei alleen zijn eigen oordeel over de voorstellen te kunnen geven: hij is zeer teleurgesteld. Hoe zijn centrale er over zal denken, moet nog worden afgewacht, om dat die centrale bonden omvat die er an ders tegen aanzien. De moeilijkheden voor de centrales en voor de centrales onderling beginnen met de voorstellen over de kor ting op de trend en de reservering van een deel van de prijscompensatie ten behoeve van de werkgelegenheid. ACOP en CCOOP willen dat er een aftopping van de prijscompensatie komt voor het overheid spersoneel. Die aftopping komt in de voor stellen van minister Wiegel niet voor. 479,00 329,00 4,10 6,45 de Europese Commissie, het dagelijks EG-bestuur, die op de centjes van de Europese belastingbetalers moet passen. Zo mag de commissie wel wat meer haast maken met het terug vorderen van frauduleus geinde subsidies, steunpre- mies, etc. ten behoeve van het Europese Landbouw fonds, vinden de Luxem burgse rekenaars. De Europese Commissie beklaagt zich over gebrek aan medewerkers om de genoemde 40 miljoen terug te krijgen, maar dit argu ment wijst het Rekenhof volledig van de hand. De commissie krijgt ook een uitbrander wegens haar „buitengewone traagheid” om gaten in de verordenin gen met betrekking tot de handel in landbouwpro- dukten te stoppen. Het duurde drie jaar voordat een eind kwam aan een in gewikkelde handel met du- rumtarwe (via Engeland en Nederland) die de handela ren in dit produkt flinke subsidies opleverden. Over het Europese socia le fonds kon het Rekenhof nog geen oordeel vellen omdat de boekhouding „verward en vol fouten" Wiegel heeft deze voorstellen gisteren tijdens het overleg van de centrale com missie gelanceerd. was. Het Europese regiona le fonds - het derde belan grijke financiële instru ment van de Europese Commissie na landbouw- en sociaal fonds, krijgt te weinig medewerking van de EG-landen, aldus het Rekenhof. De commissie, die moet toezien op de be steding van geld uit dit fonds in de lidstaten, kreeg in Frankrijk geen officiële documenten over de pro jecten waarvoor steun werd gegeven. Het zou dus best kunnen dat dit deel van de „ombui gingen” in de gezondheidszorg het kabinet lelijk gaat opbreken. Als het „vijfje" eigen bijdrage per verpleeg- dag wel wordt aanvaard, blijft er dit jaar een opbrengst van 80 miljoen. Dat schat het ministerie tenminste. Niemand' weet of het waar is, er zijn twijfels genoeg over. Uitgerekend moet nog worden hoeveel de inning van de bijdragen Hen van de vele voorbeelden uit de veelkleurige, 24 pagina 's dikke brochure van Olga. DEN HAAG. Er is een storm opgestoken tegen het „ziekenfondsvijfje” (om het maar kortweg zo te noe men) van mevrouw Veder-Smit, staatssecretaris van Volksgezondheid. De medische wereld wil er niet aan, de ziekenfondsen zien alleen maar problemen bij de uitvoering, in de Ziekenfondsraad breekt men er zich het hoofd over, de vakbeweging en actiegroepen pro testeren en in het parlement lijkt alleen de VVD nog zonder meer akkoord te gaan met de invoering van de „eigen bijdrage” per 1 april. De minister heeft een aantal maatrege len voorgesteld: 1. Ingaande de huidige trendperiode die op 1 juli van het vorige jaar is begonnen, de mutaties in het werknemersdeel van de Ziekenfondswet en de werkloosheidspre- mies met de trend te verrekenen.; 2. Zo mogelijk eveneens met ingang van de huidige trendperiode de bestaande groep van circa veertig collectieve arbeids contracten die van belang zijn voor de trend, te vervangen door die groep van contracten die voor de aanpassing van sociale uitkeringen geldt. Daarbij zal het bestaande systeem van voorschotten en nacalculaties worden gehandhaafd. 3. In de korting op de trend wordt zekere differentiatie aangebracht. 4. Die door Wiegel voorgestelde korting op de trend geldt in elk geval voor dit jaar. Hij heeft de vijf centrales voorgesteld dat ook voor volgend jaar en 1981 een af spraak daarover wordt gemaakt. 5. Een deel van de prijscompensatie voor het overheidspersoneel wordt met terug werkende kracht per 1 januari gereser veerd en bestemd voor het dienen van de werkgelegenheid bij de overheid en/of de quartaire sector. Dit laatste voorstel heeft de bedoeling een eenmalige maatregel te zijn. Dfe vijf centrales van overheidspersoneel hebben in de vergadering van gisteren de centrale commissie een voorlopige reactie gegeven. Het is hun bedoeling over de voorstellen beraad te plegen met hun ach terban. Met het oog daarop zal over een maand, op 1 maart, een vergadering van de centrale commissie onder voorzitter schap van Wiegel worden gehouden, waar in over en weer de uitkomst van het nadere beraad zal worden gegeven. F De bewindsman zal zijn maatregel toe tje wil lichten in een mondeling overleg met de deze - vaste Kamercommissie voor Sqciale Za- ken. Hij gelooft dat de misverstanden over j de maatregel zijn ontstaan doordat een I adviescommissie geen oordeel over het <ing IS I

IJmuider Courant | 1979 | | pagina 19