CDA'er Hennekam over PvdA-motie: Nieuwe stappen VVCS Sterke start Rini van Bracht in NK-driebanden In vijfde test-match tegen Australië Geen voetbal toto-lorto sportpuntig Amateurbokser na ml gevecht overleden Björn Borg in kwartfinales Wagen Lammers total -loss fel over shirtreclame -I Duidelijkheid nodig i 'll 8 Verzet Incident K 22 23 19 7 9 FEBRUARI 2 VRIJDAG SPORT ft (7 023) uitspraak vragen de drie fracties, die in de Tweede Kamer een ruime meerderheid vertegenwoordigen, in een motie die gisteren, op de derde dag van de begrotingsbehandeling van het ministerie van CRM, is ingediend. (Van onze sportredactie) DEN HAAG. De Tweede-Kamerfracties van de PvdA, het CDA en D’66 eisen van staatssecretaris Wallis de Vries van CRM, dat de overheid geen subsidie voor de gezondmaking van het betaald voetbal verleent als shirtreclame in die bedrijfstak wordt ingevoerd. Om deze A Arnold Mühren in ongelijk gesteld •tie. Rini van Bracht: aan kop na twee ronden Royale zege Engeland hegemonie ih Test Cricket in volle garig. '5: „1. Marty Riessen, die vroegere dubbelspel- partner van Tom Okker, verloor in drie’ sets van Pat Dupre: 6-3, 6-7, 2-6. De Zuidafrikaanse Greer Stevens heeft haar spectaculaire comeback na een knie operatie in Chicago voortgezet. In de twee de ronde van het internationale darnes- toemooi in de Amerikaanse stad schakel de zij in twee sets de Amerikaanse Ann Kiyomura uit: 6-4, 6-3. Andere uitslagen van de tweede ronde zijn: Anne Smith (VS)-Yvonne Vermaak (Zaf) 6-4, 6-3. Mima Jausovec (Joe)-Sharon Walsh (VS) 7-5, 7-5, Kerry Reid (Aus)-Pam Teeguarden (VS) 2- (Van onze sportredactie) SASSENHEIM. Na de eerste dag van het Nederlands kampioenschap drieban den staat Rini van Bracht gebeiteld aan kop en dat is zeer opmerkelijk, want de 31-jarige Waalwijker heeft in zijn rechter oog nog maar 40 procent licht. Een nieuwe operatie aan het oog, dat twee jaar gele den bij een auto-ongeluk ernstig bescha digd werd, bracht wel verbetering, maar het wordt nooit meer honderd procent. Het gevolg: Rini van Bracht heeft bij bepaalde spelpatronen grote problemen omdat hij de diepte mist. Bij sectie bleek dat de 25-jarige Rodriguez niet was overleden aan de gevolgen van de treffers die hij in het gevecht had gekregen doch aan een hartafwijking. Bij sectie bleek het hart van Rodriguez tweemaal zo groot te zijn als normaal. ..Hij had nooit toegeldten mogen worden tot het toernooi", aldus de arts, die de sectie verrichtte In de tweede ronde van zijn partij tegen Francis Ricottilli, liet zwaargewicht Rodriquez plotseling zijn handschoenen zakken ten teken dat hij de partij wilde staken. Het is de tweede keer in de 53-jange geschiedenis van het Golden Gloves-toernooi dat een bokser sterft. De eerste maal gebeurde dat in 1974. NEW YORK. In een ziekenhuis in New York is enkele uren na een gevecht dat hij voor het bekende „Golden Gloves” toernooi had gebokst, de Amerikaanse amateur Francisco Rodriguez overleden. waarover nog steeds een discussie gaan de is en met betrekking waartoe van regeringszijde mogelijk nieuwe maatre gelen zijn te verwachten. De vraag of het stelsel strijdig is met de wet, moet echter ontkennend worden beantwoord, aldus de uitspraak, omdat voor de overgang van een speler naar een andere club geen toestemming van zijn oude club is ver eist. De rechtsgeldigheid van het nieuwe contract wordt niet aangetast als de twee i 6 9 8 6 6 4 8 3 9 9 4 4 6 6 8 clubs het over de transfervergoeding niet eens kunnen worden. Mühren had aangevoerd dat deze reg lementaire loskoppeling van arbeidsovereenkomst en overgangsver- goeding slechts schone schijn is en dat de vergoeding in de praktijk wel degelijk een belemmering vormt voor de vrijheid om een contract aan te gaan. Het hof stelt daarentegen dat uit een (beweerde) on juiste toepassing niet voortvloeit, dat het stelsel zelf strijdig zou zijn met de wet. De Vereniging van Contractspelers (WCS) betreurt het dat in de zaak Müh ren tegen de KNVB en FC Twente het gerechtshof juridisch en arbeidsrechter lijk beschouwd geen principiële uit spraak heeft gedaan over de rechtmatig heid van het transfersysteem, dat onder de naam van vergoedingssysteem in het betaalde voetbal bestaat. De WCS stelt dat het Amsterdamse hof de zaak in hoofdzaak verenigingsrechtelijk heeft getoetst, waardoor de onduidelijkheid over de rechtmatigheid van het Neder landse transfersysteem blijft voortdu ren. De WCS is van plan de strijd tegen het transfersysteem voort te zetten en overweegt met een daarvoor geschikte zaak naar de bodemrechter te stappen. Pakistan verloeg India met 2-0 in een ser(e van drie test-matches. Op zijn beurt is India zeer sterk voor de dag gekomen in de wedstrijden tegen hun gasten uit West- Indië. Deze laatste formatie heeft enorme verliezen geleden aan het Packer-circus en dat is duidelijk te merken. De eerste drie wedstrijden eindigden weliswaar in een „draw”, maar de vierde werd door India gewonnen en in de vijfde werd West-Indië deze week van een innings-nederlaag ge red door de regen en door het feit dat de Indiase ex-captain en nog altijd levensge vaarlijke offspinner Bisham Bedi twee vingers bfak bij een poging een vang op eigen bowlen te doen. De Indiërs scoorden 566 voor 8, waaronder maar liefst drie centruries, te weten van Gavaskar (120), Vengsarkar (109) en Kapil Dev (100 not out). Pakistan is op het ogenblik op bezoek in Nieuw-Zeeland en deze twee landen, die in de afgelopen zomer Nederland bezoch ten, zullen de komende weken elkaar in een serie van drie testmatches bestrijden. De voorbereidingen op het grootste we- reldtoernooi aller tijden in mei en juni in Engeland zijn in volle gang, ook in Neder land. ZEIST. De KNVB heeft alle wed strijden voor de zaterdag- en zondag- amateurcompetitie afgelast. Ook heb ben alle afdelingen de wedstrijden voor het hele weekeinde afgelast, ter wijl de wedstrijden voor de jeugdelf- tallen betaald voetbal evenmin door gaan. De beslissing over het program ma in het betaalde voetbal wordt van daag genomen. AMSTERDAM (ANP). Het door de KNVB gehanteerde vergoedingenstelsel bij transfers is niet in strijd met het beginsel van de contracteervrijheid en evenmin met het Europees recht. Dat concludeert het gerechtshof te Amster dam in zijn uitspraak in hoger beroep van het kort geding, dat de voetballer Arnold Mühren aanspande tegen de voetbalclub FC Twente en de KNVB. Het hof bekrachtigde hiermee de uit spraak van de president van de Utrecht se rechtbank. gaan slapen. In de openingsronde. draafde hij met een verbluffende tussensprint van 21 caramboles in tien beurten langs Piet de Jong. In de avondseance hield hij zich de taai terugvechtende Henny de Ruyter van het lijf. Herman Popeyus glom alsof hij zijn ne gende nationale titel al op zak had na een ijzersterke opening tegen De Ruyter: 44 beurten. De 52-jarige houwdegen duwde na een zwakke start een verschrikkelijke demarrage uit zijn keu. De toeschouwers in de fonkelnieuwe sporthal Wasbeek van Sassenheim stonden perplex: 30 carambo les in de laatste 12 beurten: een eindschot van 2,5 gemiddeld. Een technisch goede partij die Herman Popeyus begroette met een uitgebreid diner en een tikkeltje voor barige feestvreugde Daarna viel hem de tegenstand van Tiest Brosens koud op de maag. Na een gelijk opgaand duel gaf Popeyus in de slotfase te veel kansen weg. Tiest Brosens, de Breda se kastelein, die altijd tuk is op een stuntje. toverde series van 6 en 3 op het groene laken, waarna Popeyus het wel kon verge ten; stand na 52 beurten 55-49 voor Bro sens. Twaalf slopende beurten later ging Brosens winnend uit. In de nabeurt reali seerde Popeyus het verschil tot een caram bole. 4 4 2 2> 2 0 0 DEN HAAG. Voor de hoofdprijs van lotto vier van zondag 28 januari heeft zich één winnaar gemeld. Hij ontvangt een brutobedrag van ruim zeseneenhalve ton. Bij toto vier waren daarentegen zo veel winnaars, dat dertien goed niet meer dan 42,60 oplevert. De derde prijs werd door zoveel mensen gewonnen dat het bedrag onder de rijksdaalder zakte, waar door niet wordt uitbetaald. Het bedrag wordt verdeeld over de eerste en de twee de prijs. windsman wil eerst overleg met het be taald voetbal en de externe geldgevers, voordat hij eventueel besluit zich als subsi diegever terug te trekken. Een meerderheid in de Tweede Kamer deelt de mening van de staatssecretaris echter niet. Joop Worrell van de PvdA, indiener van de motie: „De Kamer is des tijds akkoord gegaan met het verlenen van subsidie voor de gezondmaking van het betaald voetbal. Dat is vooral gebeurd om de verder gaande invloed van de commer cie tegen te gaan. Daarom juist dient een combinatie van shirtreclame en subsidie te worden verworpen". Voorts stellen de drie fracties in hun motie, dat de subsidiegelden die voor het lopende voetbalseizoen zijn toegezegd, ge blokkeerd moeten blijven. In november van het vorig jaar had Wallis de Vries de subsidiekraan dicht gedraaid, omdat het betaald voetbal toen shirtreclame wilde invoeren. Het besluit van het betaald voet bal werd weliswaar vernietigd, maar de subsidiegelden bleven geblokkeerd. De Kamer wil dat die blokkade gehandhaafd blijft. l RICHMOND. Björn Borg heeft de kwartfinales van het internationale toer nooi in Richmond bereikt. De Zweed had totaal geen moeite met de Nieuwzeelan- der Russell Simpson: 6-1, 6-2. Een verras sing was de nederlaag van de als vijfde geplaatste Corrado Barazzutti tegen Tim Wilkinson: 3-6, 4-6. 36 60 60 56 53 60 60 59 49 60 56 60 46 60 34 60 63 63 65 65 56 56 64 64 174 173 177 >74 >75 >74 >75 >76 >76 >76 >72 >74 >74 >74 >72 De uitslagen eerste ronde: De Jong Van Bracht Van der Looy De Wilde Brosens Van der Smissen De Ruyter Popeyus 62 62 72 72 76 76 44 44 1.016 0.888 1.101 0.846 0.757 0.870 0 680 0.571 0.952 0.923 0 861 0.946 1.071 0 937 0.921 8 4 6 4 5 6 4 0.793 0 967 '0.775 0.833 0.605 0.789 0.772 1.363. Zweden heeft in de halve-finalewed- strijd voor de Europese zone van het bad- mintontoernooi om de Thoma's-Cup tegen Engeland een beslissende 5-3 voorsprong genomen. In de eindstrijd speelt Zweden op 17 en 18 februari in Ümea tegen Dene marken. In het toernooi om de Europese basket- balbeker voor landskampioenen zegevier de Real Madrid in Madrid met 90-76 over Maccabi Tel Aviv. In Athene versloeg Ju- ventud Badalona Olympychos met 95-84. De Zesdaagse van Kopenhagen is ge wonnen door de Nederlander René Pijnen en zijn koppelgenoot de Deen Gert Frank Het duo had een ronde voorsprong op de rest van het veld en verzamelde bovendien de meeste punten (728). FC Twente heeft tijdens zijn trainings- Mühren wendde zich in het najaar van 1978. toen zijn contract met de FC Twente afliep, tot de rechter, nadat on- derhandelingen over zijn indiensttreding bij Ajax waren stukgelopen, omdat de twee clubs het niet eens konden worden over de trasfersom. FC Twente wilde voor Mühren zes ton hebben, maar de Amsterdamse club wilde niet hoger dan vier ton gaan. Bij het daarop volgende kort geding vocht Mühren het thans geldende vergoe dingensysteem van de KNVB principieel aan. Hij stelde dat FC Twente onrecht matig handelde door hem op grond van dit systeem te belemmeren in zijn pogin gen om bij Ajax in dienst te treden. De president van de Utrechtse rechtbank vond van niet en wees zijn eis af. Hoewel Mühren inmiddels een contract had ge sloten met de Engelse club Ipswich Town, tekende hij niettemin hoger be roep aan Het hof overweegt in zijn vonnis, dat het niet heeft te oordelen over de maat schappelijke aanvaardbaarheid of wen selijkheid van dit vergoedingenstelsel. De regering had hij monde van staatsse cretaris Wallis de Vries al eerder te kennen gegeven dat zij een uitspraak over het inhouden van de subsidiegelden niet juist acht zolang het betaald voetbal nog geen definitieve beslissing over de invoering van shirtreclame heeft genomen. De be- Een ander uniek incident deed zich in Adelaide voor. De Australische batsman Rick Darling werd getroffen door een korte bal van fastbowler Willis. Dat ge beurt wel meer in modern cricket, maar Darling werd in de hartstreek getroffen en zakte in elkaar. De dichtstbijzijnde Engelse fielder Emburey voelde geen pols en paste onmiddellijk hartmassage toe. Een van de umpires bracht met mond op mond beademing Darling weer helemaal bij zijn positieven. De batsman verliet het veld, maar kwam de volgende dag terug om zijn inning voort te zetten! Ook op andere fronten is de strijd om de De VVD, voorstander van én subsidie én shirtreclame, verzet zich fel tegen de motie. Wim Keja: „De staatssecretaris heeft gelijk, dat nu nog geen uitspraak kan worden gedaan. In het rapport Ge zonder Betaald Voetbal, dat in juni van het vorig jaar door de Kamer is aanvaard, wordt gepleit voor inspraak van alle be trokkenen in het gezondmakingsproces. Maar juist de volksvertegenwoordiging wil dat overleg bij de eerste gelegenheid afkappen door zonder meer te stellen dat bij invoering van shirtreclame geen sub sidie moet worden verleend”. Bovendien verwijt Keja de meerderheid van de Tweede Kamer een willekeurige houding. „Shirtreclame is bij tal van spor ten die door de overheid direct of indirect worden gesteund, een aanvaard verschijn sel. Nu het betaald voetbal shirtreclame overweegt, vindt de Kamer plotseling dat er opgetreden moet worden. Dat moet dan ook op andere terreinen van de sport ge beuren”, aldus de WD-woordvoerder. CDA-woordvoerder Hennekam: /„We hebben ons inderdaad bereid verklaard het betaald voetbal financieel te helpen. Maar dat wil nog niet zeggen dat we voor standers van shirtreclame zijn. Ik bena druk nogmaals, dat de sport de commercie nodig heeft. Maar er zijn grenzen. Ter wille van de duidelijkheid is een kameruitpraak op dit moment noodzakelijk. De grens wordt erdoor aangegeven". Staatssecretaris Wallis de Vries voelt er weinig voor zich nu al over een combinatie van shirtreclame en subsidie uit te spre ken. Daarom ontraadde hij enkele dagen geleden de Kamer hem via een motie tot uitspraak te dwingen. De Kamer daarente gen hield vast aan haar standpunt en dien de de motie toch in. Wallis de Vries zal op 13 februari, wanneer de begrotingsbehan deling in de Tweede Kamer wordt voortge zet, duidelijkheid moeten verschaffen. Voor de staatssecretaris zijn er slechts twee mogelijkheden. Of hij legt zich neer bij «en uitspraak van de Kamer dat er geen subsidie moet worden verleend bij invoering van shirtreclame, óf hij weigert de motie uit te voeren. In het eerste geval lijdt Wallis de Vries een politieke neder laag, in het tweede geval loopt hij het risico met een motie van afkeuring van de Tweede Kamer te worden geconfron teerd. Met Van Bracht handhaafde Joop de Wilde zich als enige ongeslagen aan de kop. De Delftenaar, die geen nationale titels achter zijn naam heeft staan, is de (Van onze cricketmedewerker) ADELAIDE. De vijfde testmatch tus sen Australië en Engeland is wederom in een grote overwinning voor de Engelsen geëindigd. De stand in de serie is nu 4-1 voor de Britten. Op 10 februari begint de zesde en laatste testmatch tussen beide landen. In de internationale wereld van het Test Cricket lijkt Engeland op dit mo ment de sterkste te zijn. Op het toneel ontbreken bijna alle grote cricketers, om dat die in het cricketcircus van TV-mag- naat Kerry Packer door Australië trek ken. Engeland is er vooralsnog in ge slaagd de klap van het verlies van hun coryfeeën het snelst en het best op te vangen. In Adelaide kwam de Engelse suprema tie vooral tot uiting in de tweede innings. Na de eerste innings had Engeland een voorsprong van zegge en schrijve vijf runs (169-164). Voor Engeland was Botham de grote held met een score van 74 runs. Het zou hem aan het eind van de wedstrijd de „man of the match' -prijs opleveren. Die beslissing viel overigens pas na lang be raad want in de tweede Engelse innings werd een formidabele prestatie geleverd door Taylor, de wicketkeeper, die drie runs voor zijn eerste Testcentury, op 97. sneuvelde. Na een score van 132 voor 6 (Boycot 49) brachten Taylor en Miller (64) de stand op 267 voor 7 en was Engeland in een dominerende positie gebracht. John Emburey. kwam als nummer 9 tot zijn hoogste testscore en zal met zijn 42 runs een gelukkig man zijn geweest. Als linkse spinbowler bleef hij deze wedstrijd zonder spectaculaire successen. laatste twee jaar in speelsterkte gestegen. Hij boekte twee regelmatige overwinnin gen, tegen Van der Looy en Piet de Jong. Vooral zijn tweede zege (60-36 in 63 beur ten) doet vermoeden dat Joop de Wilde een aardig woordje kan gaan meespreken. Australië kwam in de tweede innings alweer niet verder dan 160 runs. Het En gelse bowlen en fielden is hen veel te moeilijk en de Australische batsmen mis sen in doorsnee de broodnodige ervaring in Test Cricket. Meest besproken man is en blijft Geoff Boycot. Hij telegrafeerde deze week naar zijn county Yorkshire dat hij de komende zomer toch weer beschikbaar zal zijn, ondanks het feit dat hij van zijn captaincy in oktober werd ontheven. In Australië liet hij o.a. van zich horen döor een hooglopende ruzie met een Austra lisch parlementslid, dat vanuit het publiek een bemoedigende opmerking maakte toen Boycot in de vorige test op de eerste bal uitging. Hij schold de parlementariër stijf, deze eiste publiekelijke excuses en Boycot haalde voor de zoveelste maal in zijn carrière op negatieve wijze de voorpa gina's van de Engelse en Australische kranten SAO PAULO. De wagen van de Zand- voortse autocoureur Jan Lammers is gis teren tijdens de training voor de Grote Prijs van Brazilië (formule 1) total loss geraakt. kamp in Spanje een oefenwedstrijd ge speeld tegen FC Barcelona. De Enschede- se formatie won met 2-1. Het paard Moneymaker is voor de Lord Maire-prijs, de supertriokoers van de dra verijen in Hilversum op zondag 4 februari, niet startgerechtigd. Het paard voldoet niet aan de bepalingen voor het deelnemen aan supertriokoersen. Jan Hoffman heeft voor de vierde maal de Europese titel kunstrijden bij de heren veroverd. In Zagreb behaalde de Oostduit- ser een krappe overwinning op de Rus Kovalev. Bij de dames staat de wereld kampioene Anett Poetzsch op de eerste plaats. De Oostduitse reed de beste ver plichte figuren en kreeg plaatscijfer twaalf tegenover de Westduitse specialiste op dit gebied Dagmar Lurz 17. De Neder landse Astrid Jansen in de Wal eindigde op dit onderdeel als 22e. Op de derde dag van de internationale skiyachtingwedstrijden in Cannes zijn Erik en Sjoerd Vollebregt in de vierde wedstrijd van de FD-klasse als tweede geëindigd Tweede ronde: De Jong De Wilde Van der Looy Van der Smissen De Ruyter Van Bracht Brosens Popeyus Het resultaat van lotto en toto van afge lopen zondag is: Lotto vier: in deze lotto vielen 21.864 prijzen. Inleg: 3.483.541,00. Prijzenbe- drag: 1.770.884.43. Eerste prijs: een winnaar, die bruto 666.666,67 ontvangt; tweede prijs: een winnaar, die bruto 165.468,20 ontvangt; derde prijs: 157 winnaars, die elk bruto 1580,90 ontvan gen; vierde prijs: 10.668 winnaars, die elk 31.00 ontvangen; vijfde prijs: 11.037 win naars. die elk 29,90 ontvangen. Toto vier: in deze toto vielen 26.379 prij zen. Inleg: 514.484,00. Prijzenbedrag: 244.379,90. Eerste prijs: 3.293 winnaars, die elk 42,60 ontvangen; tweede prijs: f 23.106 winnaërs, die elk 4,40 ontvangen. Door het enorm grote aantal winnaars van de derde prijs daalde het prijsbedrag on der de 2,50 gulden. Dit wordt niet uitge keerd en het bedrag van de derde prijs wordt in gelijke delen verdeeld over de eerste en de tweede prijs. De Nederlander, die zelf overigens geen letsel opliep, kwam in een bocht van het circüit plotseling terecht in het gras, waar na Lammers de controle over zijn wagen verloor De Britse coureur John Watson heeft van de internationale sportcommissie van de FIA een boete van 10.000 Zwitser se franken ongeveer 12.000 gulden* gekre gen. Dit verklaarde Teddy Mayer, de mana ger van het McLaren Formule 1-race team waarvoor de Brit rijdt, gisteren in Sao Paulo. Mayer hoorde van de sport commissie dat dit lichaam Watson verant woordelijk stelt voor de massale botsing die op 21 januari enkele seconden na de start plaats vond. Volgens een woordvoerder van het McLarënteam zijn de vier punten die Wat son verkreeg door zijn derde plaats in de race hem niet afgenomen. De mogelijk heid bestaat dat de sportcommissie later in deze maand in Parijs hierover alsnog zal praten. Christ van der Smissen zit muurvast. De titelverdediger klopte Brosens in een bar slechte partij (76 beurten). Hij was blijk baar zo kapot van die slechte ouverture, dat hij er tegen de Brabantse nieuweling Eddy van der Looy helemaal niets meer van brouwde. De nederlaag (56-60 in 65 beurten) kwam hard aan. De Smis had een verklaring bij de hand: „Ik kom zo uit het 47 1 en heb voor dit toernooi nauwelijks zes partijen getraind. De overgang is te groot". Dat mag wel waar zijn, het is geen excuus voor zijn slechte spel en zijn reek sen bijna-caramboles. Als je Van der Smissen zo ziet spelen, vraag je je af hoe hij vorig jaar kampioen heeft kunnen wor den. Het voormalige driebandentalent heeft nu alles op één kaart gezet. In de voorwed- strijden voor het bandstoten faalde hij en daarom is hij gedoemd tot eenzijdigheid. Het driebanden blijft zijn enige mogelijk heid om zich internationaal te kwalifice ren. In Sassenheim is een trip naar het Europees kampioenschap volgende maand in het Westduitse Düren te verdie nen. „Ik speel nu alles of niets. Kwalitatief ben ik veel minder dan vroeger. Dat is slecht voor het zelfvertrouwen. In de com petitie draai ik nog altijd rond de één gemiddeld. Dus moet ik het, normaal ge sproken, kunnen redden. Ik heb alleen wat medewerking van de anderen nodig". Rini van Bracht won zijn eerste partijen in respectievelijk 62 en 56 beurten. Toen hij vervolgens zag dat zijn rivalen Van der Smissen en Popeyus in de tweede ronde het schip in gingen, kon Van Bracht rustig Björn Borg 6, 7-5, 7-6. Marise Kruger (Zaf)-Wendy Turnbull (Aus) 6-4. 4-6. 6-2, Sue Barker (Eng)-Virgima Ruzici (Roe) 6-1. 6-3. Stand (resp punten, hoogste serie, alg gemid delde) Van Bracht De Wilde Popeyus Van der Smissen Brosens De Ruyter De Jong „Het is nu alles of niets

IJmuider Courant | 1979 | | pagina 23