Inbraken al lang geen nieuws meer Phoenix biedt maar Bremerkamp velden met rust een set tegenstand BADKAMERS Show Löcher blijft bij Jong Hercules :n LSTI T. Van Gennip derde op kunstijsbaan WAND- EN VLOERTEGELS OPEN HAARDEN DCO „topscorer'’ met achttien insluipingen POLITIE KRITISEERT CLUBBESTUURDERS Briefjes I. In onze nieuwe SHOWROOM kunnen wij u een uitgebreide kollektie tonen van: SPECIALE AANBIEDING KOUDENHORN 60 SHOWROOMKEUKENS tegen zeer gereduceerde prijzen I WOLLWb 5 Po»t m L NOC LUR. 24 VRIJDAG Verwijt OPENINGSTIJDEN: di. t/m vr. zaterdags van 8.30-16.00 uur 8.00-12.30 uur 13.30-18.00 uur KOUDENHORN 54-56 Tel 023-321212-322368 s maandags gesloten donderdag s avonds geopend tot 21.00 uur. 3ISHI (Van onze sportredactie) HAARLEM/IJMOND. In braak in clubhuizen van voetbal verenigingen en vernielingen aan het interieur zijn de laatste jaren schering en inslag geworden. Het in het Reinaldapark huizende CBS was in het voorbije weekend weer eens het doelwit van vanda len en werd met een flinke scha depost opgescheept. Andere ver enigingen uit de regio hebben ook al eens of meerdere keren onge wenst bezoek gehad. Met zo’n achttien inbraken spant DCO de kroon. Op alle mogelijke manie ren wordt geprobeerd het kwaad te keren. Maar omdat de meeste clubhuizen erg afgelegen liggen, lijkt er haast geen kruid tegen gewassen. Het aanleggen van alarminstallaties achten de clubs over het algemeen een te kostbare investering. SPORT Clubs vinden beveiliging tik... M (ADVERTENTIE) (ADVERTENTIE) KEUR BOUWMARKT In het clubhuis van het bijna vijftigjari ge DCO aan de Belgiëlaan is in de laatste zes, zeven jaar zoals gezegd liefst achttien keer ingebroken. Het heeft de club zo'n tien tot vijftienduizend gulden schade be rokkend. „Enige jaren geleden hadden we op aanraden van de politie een hond als bewaking op ons complex genomen. Toen is er acht maanden lang niet ingebroken vertelt oud-secretaris E. Doomebosch, die nog steeds nauw met DCO verbonden is. Zijn zoon Dick heeft het secretariaat in middels overgenomen. „Die hond mochten (Van onze sportredactie) HAARLEM. De vernielingen die het afgelopen weekeinde in de kantine van de voetbalvereniging CBS zijn aangericht hebben wéér eens de aandacht gevestigd op een euvel dat een veel grotere omvang heeft dan men aan de hand van dit incident mogelijk zou veronder stellen. Het schrikbarende feit doet zich namelijk voor dat inslui ping in clubhuizen nauwelijks meer tot echt nieuws kunnen wor den gerekend. Bij de politie in Haarlem komen gemiddeld drie meldingen per week van dit soort delicten binnen. die zelf zovele malen het slachtoffer is geweest. Sinds FC Schalkwijk het complex aan de Boerhaavelaan heeft betrokken, is er al drie keer ingebroken. „De laatste keer was zo'n drie weken terug. Toen is zo'n beetje alles vernield", laat voorzitter P. Blokker weten. „Vaantjes werden van de muur getrokken en de mooie klok van de HVB die we bij de opening van het clubgebouw kregen, moest het ook ontgelden. De radio- installatie hebben ze meegenomen, maar de televisie laten staan. Die was blijkbaar te zwaar. We hebben een schadepost van twaalfduizend gulden, zijn weliswaar ver zekerd, maar krijgen toch niet alles ver goed". The Smash trok in de eerste set onmid dellijk fel van leer. Tegen de harde Castri- cumse aanval bleef Phoenix het antwoord aanvankelijk volledig schuldig (7-2), maar (Van onze volleybalmedewerker) CASTRICUM. Voor de vijftiende maai in successie heeft het damesvolley- baiteam van The Smash een 3-0 competi tiezege behaald. Opnieuw werd zodoende een stap gezet in de richting van het kampioenschap van de derde divisie. Toch heeft het er gisteren geruime tijd naar uitgezien dat Smit BeheerPhoenix in Sporthal „De Bloemen” er als eerste in zou slagen de lijstaanvoersters een set te ontfutselen. Evenals vorige week tegen Allides slaagde Phoenix er echter niet in een zeker lijkende voorsprong in setwinst om te zetten. voor diefstal of vernieling al geen geluidsinstallatie, radio of televi sietoestel meer" Op korte afstand van het sportpark spe len Heemstede en VEW aan de Ringvaart laan. Zij hebben daar gezamenlijk een clubhuis. „De laatste twee jaar hebben wij vrijwel geen last gehad”, zegt penning meester C. J. Diependaal van Heemstede. „Alle sloten hebben we extra versterkt en bovendien houden de mensen van het na bij gelegen woonwagenkamp de zaak in de gaten. Daar zijn we erg gelukkige mee". Zandvoortmeeuwen heeft twee clubhui zen. „Er wordt wel een paar keer per jaar bij ons ingebroken en meestal op het com- Het restaurant van RCH in het Heem steedse sportpark heeft ook al eens onge wenst bezoek gehad. „Wat moet je daar nou tegen doen?”, meent Racingbestuur- der J. Bokhove gelaten, „het gebeurt over al. Het aanschaffen van een alarminstal latie is vreselijk duur. We nemen de radio- installatie, het geld en de sigaretten zo veel mogelijk mee, laten lichten branden en prikken een briefje op het toegangshek met de mededeling dat er voor de heren inbrekers niets valt te halen”. zouden hebben. Is dit inderdaad de realiteit of staat de burgerij, jbij gebrek aan voldoende kennis, wat al te lichtvaardig klaar met haar kritiek? plex aan de Vondellaan”, aldus secretaris E. van Petegem. „Het is vaak kwajongens- werk. We hebben al onbreekbare ruiten laten aanbrengen. De ramen aan de stati- onskant zijn dichtgetimmerd, alle deuren worden op slot gedaan en tóch komen ze er in. Zelfs op klaarlichte dag. Ernstige ver nielingen zijn ons gelukkig gespaard ge bleven". Dat het clubhuis van Zandvoort meeuwen aan de Van Lennepweg minder last heeft van inbraak, komt volgens Van Petegen omdat het dicht bij flats ligt. BOTEN MOTOREN CARAVANS Niet alleen hebben de verenigingen te maken met mensen die in de weekeinden en de late avonduren vpor ernstige over last zorgen, ook binnen het eigen ledenbe stand zijn personen te vinden die, om welke reden dan ook, het nodig achten vernielingen aan te richten. v De voetbalvereniging Beverwijk ging lange tijd diep gebukt onder het bezoek van elftallen die vooral in de kleedkamers een grote puinhoop achter lieten. Van van dalisme op de zaterdag- of zondagnacht heeft de club minder last. Penningmeester A. van Duivenvoorde meent dat de oor zaak daarvan gezocht kan worden in de ligging van het complex. „Als een inbreker gesnapt zou worden, dan komt hij niet gemakkelijk weg, omdat het hele complex is omgeven door een brede sloot waar niet zo maar overheen te komen is”. Om niet al te zeer door ongewenste be zoekers op kosten te worden gejaagd zijn de meeste verenigingen overgegaan op een beheersysteem waarbij alle waardevolle artikelen 's avonds door een bestuurslid mee naar huis genomen worden. De heer Maas, voorzitter van Waterloo: „Wij heb ben speciaal de boxen van onze geluidsin stallatie in het plafond weggewerkt. Daar naast nemen we al het geld wat er is mee Een denkwijze die door steeds meer verenigingen wordt overgenomen. Wel licht de enige afdoende manier, niet enkel voor een sportclub, om van dit bedenke lijke tijdsverschijnsel af te komen. „Hierbij doet zich nu het opmerke lijke feit voor dat bij sportvereni gingen hooguit één percent van ge dupeerden van deze mogelijkheid gebruik maakt. Ik herinner met dat De Brug contact met ons heeft op genomen en dat sommige clubs van het Van der Aartsportpark van de ze mogelijkheid gebruik hebben gemaakt. Kijk, daarom vind ik de verwijten die men ons soms maakt niet helemaal terecht. En laat iede reen nu niet denken dat we alleen maar kostbare oplossingen heb ben. Op verzoek sturen we eerst de genoemde brochure, zodat men op de hoogte is van de beveiligingsmo- gelijkheden. gaan dan ter plekke de situatie bekijken en brengen vervolgens ons advies uit. Verder wordt er gepatrouilleerd. Maar dat is natuurlijk niet hetzelfde als een permanente bewaking”. Bij naaste buur Ripperda brachten de onverlaten gelijktijdig een bezoek. „Wij hebben mogelijk het geluk gehad dat ze eerst bij Schalkwijk zijn geweest", meende secretaris John Buis, „want de schade viel bij ons mee. Toch kan ze op tweeduizend gulden geschat worden. Je mag wel een beer in de kantine zetten als beveiliging” Ripperda en Schalkwijk beraden zich erover gezamenlijk via de portier van het tegenover hun complex gelegen Elisabeth Gasthuis tot een soort alarmsysteem te komen. Voorlichter A. J. van de Leur van de Haarlemse politie meent dat dit laatste dikwijls het geval is en staaft dit met voorbeelden uit de praktijk. Zijn mening: „Als punt één kan worden geconstateerd dat de meeste clubgebouwen zonder •ORATION Alla modellen 1979 nu In onze show room, ook nog enkele overjarige mo dellen en occasions tegen speciale prijzen. Windsurfers kanos, rubberboten, roei-, vis-, zeil-, sport- en speedboten Dag- en weekendkrutsers, motorjachten w.o. Freetime, Pioneer, Crescent. Flet cher, Qiastron, Shetland, Baytmer, Saga en Marco Grote sortering occasions Yamaha en Chrysler b.b-motoren 2 t/m 150 pk. grote sortering occasions, overjarige en demonstra- tiemotoren in diverse merken I Paradiso vouw-iiftcaravans. Fendt toercaravans, Munsterland toercaravans w.o Lord. Munsterland en Siësta uitvoering Diverse inruiloccasions en nog enkele overjarige modellen tegen aantrekkelijke prij zen Zuiderzeeweg 2-Amsterdam-O (tussen Scheilingwoudefbruggen) Telefoon 020-947527-655701 Ab Löcher stelt plezier in zijn trainer- schap op de eerste plaats. „Ik moet mijn hobby met genoegen uit kunnen voeren. En dat lukt bij Jong Hercules uitstekend. Daarnaast was van doorslaggevende bete kenis dat het bestuur ontvankelijk bleek voor mijn eisen". Tot die eisen van Löcher behoort onder meer het verplicht stellen van het twee keer in de week trainen en het opzetten van een goed georganiseerde begeleiding van de elftallen. Ab Löcher is reeds twee jaar aan de Beverwijkse voetbalvereni ging verbonden. Ook het clubgebouw van Hillegom aan de Leekstraat ligt in de bebouwde kom. En dat is volgens kantinebaas Johan van Dijk toch een voordeel. „Van groot vandalisme is gelukkig nog geen sprake geweest”, merkt hij op. „Maar vorig jaar april heb ben jongelui op klaarlichte dag ingebro ken. zijn frikandellen gaan bakken, heb ben de telefoon in het frituurvet gegooid en de zaak laten branden. We hadden toen veel rook- en roetschade. De laatste keer is er in september bij ons ingebroken door een vent die op rooftocht was door de streek en ook andere sportcomplexen al met een bezoek had vereerd. Hij gapte bij ons de geluidsapparatuur mee. Maar wij hadden het geluk dat hij al snel bij een verkeerscontrole werd gepakt. Daardoor kregen we onze apparatuur terug” (Van onze sportredactie) BEVERWIJK. Ab Löcher zal nog een jaar trainer blijven van Jong Hercules. Na onderhandelingen met het bestuur en na een in de voetbalwereld uniek gebeu ren; een rollenspel waaraan spelers en trainer deelnamen, werd duidelijk dat alle partijen de samenwerking wensten voort te zetten. we van sport- en jeugdzaken niet langer handhaven, omdat hij iemand van deze dienst bedreigd zou hebben”, aldus Door- nebosch sr. „Alles van waarde wordt zo veel mogelijk mee naar huis genomen. Maar je kunt toch moeilijk de hele tent meenemen. Het is een hopeloze bedoening. Ons nieuwe clubhuis komt dichter bij de bewoonde wereld te liggen en verder wordt er een alarminstallatie aange bracht". Het bestuur van DCO heeft beslo ten CBS een helpend handje toe te steken. Het schenkt een bedrag van honderd gul den. Een sympathieke geste van een club Het clubhuis van Geel Wit aan de Van Oosten de Bruynstraat in Haarlem ligt dicht bij de huizen tamelijk gunstig. „Er is een keer een poging tot inbraak gedaan vertelt secretaris N. Oudt. ..Maar we heb ben onbreekbaar glas en daarom bleef het bij een poging. We laten boven de deur en de bar licht branden voor de politie en hebben verder het geluk dat er veel leden in de buurt wonen die een oogje in het zeil houden” (Van onze sportredactie) ZEIST. Nu de condi tie van de sportvelden door vorst, sneeuw en dooi is aangetast, is het uiterst onverstandig te proberen de terreinen bespeelbaar te maken. Ir. Bremerkamp, hoofd van de grondtechnische dienst van de KNVB, doet een dringend be roep op de voetbalvere nigingen de velden met rust te laten. „Het heeft geen enkele zin de vel den van sneeuw te ont doen of gaten te prikken om het dooiwater weg te laten lopen. Die hande lingen belemmeren slechts het proces om de bespeelbaarheid van de velden te bespoedigen", aldus Bremerkamp. dem hebben, waar geen sneeuw ligt, is die ijslaag in sommige gevallen 20 cm dik. Ook het rollen van de sneeuw heeft geen zin. De sneeuw wordt dan geplet, waardoor er een laagje water ontstaat en dan onmiddellijk be vriest”. dit soort vandalisme te doen Hij vervolgt: „In Heemstede hebben we in het verleden wel eens een avond belegd met politiemensen om te onderzoeken wat er tegen dit euvel kan worden ondernomen Men kwam niet verder dan een uitwisseling van ervaringen. Als ie mand een redelijke oplossing weet houd ik me aanbevolen" Waarmee de mening overeind blijft als zouden alarminstallattes voor ver afgelegen clubhuizen nau welijks zin hebben. Posten kan hooguit wanneer er vermoedens zijn dat er iets op til is. Baarsen: „Honden bieden ook geen oplos sing. In het verleden is dat bij DCO geprobeerd, maar dat was geen succes. Bovendien geeft het beden kingen van de kant van de dieren bescherming. Treurige toestand. In veel clubhuizen staan uit angst meer slecht zijn beveiligd. Die lo pen de grootste kans meermalen door ongewenste elementen te wor den bezocht. Verder speelt de afge legen ligging van veel gebouwen een rol. Dus: een betere beveiliging, bijvoorbeeld met een elektrotech nisch systeem. Verder bestaat nog steeds het misverstand dat de zoge noemde toeter onvoldoende zou zijn. Die is hooguit bruikbaar voor clubhuizen in de buurt van de be bouwde kom. Clubs met afgelegen gebouwen zouden bijvoorbeeld op de zogeheten stille alarmering een aansluiting rechtstreeks met de politie via de telefoonlijn aange sloten moeten worden. Maar ik geef meteen toe dat dit een vrij kostbare geschiedenis is". Misschien is het weinig bekend, maar de afdeling voorlichting van de Haarlemse politie verstrekt kos teloos adviezen wanneer hierom wordt gevraagd. Bij 95 percent van het aantal inbraken in alle mogelij ke behuizingen stuurt de afdeling voorlichting de gedupeerden een brochure waarin mogelijkheden staan om een tweede insluiping te voorkomen. Als men daarop rea geert wordt door de politie de situa tie bekeken en aan de hand daar van advies verstrekt. Zegt voorlichter A. van de Leur: Het prikken van gaten om het smeltwater af te voeren is evenmin bevor derlijk voor de conditie van het veld. Het water bevriest namelijk onmid dellijk weer in de koude gTond. De vorst kan ove rigens veel schade aan de velden brengen. Bremer kamp: „De grasmat ver stikt door de ijslaag. Daarom mogen we blij zijn, dat op de meeste vel den sneeuw ligt. De sneeuw i poreus genoeg om zuurstof door te la ten". en ook andere echt kostbare dingen zul je bij ons ’s nachts niet in de kantine aantref fen”. Voor de voetbalvereniging De Kenne- mers is de overlast die vandalen aanrich ten de laatste jaren afgenomen. Daarvóór had de vereniging erg veel last van mensen die hoofdzakelijk het complex bezochten om er te ruïneren. De heer Zijp: „Tranen schoten me in de ogen toen ik een paar jaar geleden de situatie na een inbraak kwam opnemen. Het was allemaal zo zin loos. IJs over de vloeren, lampen kapot. Onze terreinen zijn inmiddels afsluitbaar door een groot hek. En op het complex wonen meerdere mensen zodat het met narigheid op dit moment meevalt". Erg vaak krijgen jonge mensen de schuld van inbraken en vernielingen aan eigendommen van verenigingen. Een maatschappelijk verschijnsel, waarop de heer Maas, na jarenlange ervaring in het onderwijs, een duidelijke kijk heeft. „Ik denk dat het hoofdzakelijk komt door de verhouding tussen ouders en jeugd. Er is voor jonge mensen in deze onzekere tijd te weinig steun, te weinig vertrouwen ook. De jeugd weet niet meer waar ze heen moet. Vandalisme, zuiver én alleen om onbehagen af te reageren is daar dan een gevolg van. Voor mij en voor Waterloo staat het vast dat door het organiseren van veel activiteiten voor de jeugd en door het samen met de jeugd werken aan een ant woord op dit soort ongewenste uitspattin gen een oplossing voor de problemen aan wezig is”. gaandeweg wisten de Beverwijkse dames zich onder de druk uit te worstelen. Verde digend raakte de thuisclub op 11-14 zelfs in grote moeilijkheden, doch de bevrijdende laatste klap bleef uit, waardoor The Smash alsnog het dreigende setverlies wist af te wenden: 16-14. De ploeg van Gerrit van der Brink kwam deze tegenvaller niet meer te boven en doordat The Smash bovendien steeds be ter op dreef raakte, was er voor Phoenix weinig eer meer te behalen in de resteren de sets. De pass lag zwak, waardoor de Beverwijkse aanval nauwelijks nog ge vaarlijk kon worden. Moeiteloos drukte The Smash dan ook via 15-7 en 15-6 door naar het zoveelste succes in een schier eindeloze zegereeks. Phoenix daarentegen behoort na de vierde achtereenvolgende nederlaag nog steeds tot de potentiële de gradatiekandidaten in de derde divisie. In deze materie wordt de politie nogal eens gezien als een instantie die onvoldoende optreedt. Het ver wijt doet dan opgeld dat er in tegenstelling tot vroeger onvol doende wordt gepatrouilleerd waardoor booswichten vrij spel periode ligt volgens Bre merkamp niet in de lijn der verwachting. „Het weer is te grillig. De win ter is nog nauwelijks be gonnen. Na enkele dagen dooi kan het weer gaan vriezen. ‘Als de dooi bij voorbeeld in maart in treedt, dan kun je reder- lijkerwijs verwachten dat er geen nieuwe vorst periode komt. Maar in ja nuari is daar helemaal niets van te zeggen”. Veel amateurvereni- gingen proberen zelf de velden een beetje op te knappen. Hoewel Bre merkamp begrip heeft voor de goede bedoelin gen van die 'verenigin gen, raadt hij die zelf werkzaamheden ten sterkste af. „Ik kan tegen die clubs alleen maar zeggen: Laat de velden met rust. De kans op ex tra schade aan de toch' al slechte terreinen is erg groot. En wat men ook doet, de velden zijn toch niet bespeelbaar te ma ken. Dat moeten we aan de natuur over laten Zo heeft het geen enke le zin de velden sneeuw vrij te maken. Bremer kamp: „Die sneeuw dient juist als beschermings laag tegen de vorst. Het is ons gebleken, dat velden die onder een sneeuw laag bedekt zijn onge veer 10 cm ijs in de bo- Hoe groot de schade uiteindelijk zal zijn, kan nu nog niet worden be paald. „Er zijn aan deze vorstperiode zowel voor- als nadelen verbonden", zegt Bremerkamp. „Nu er niet gevoetbald wordt, komen de velden tot rust. Straks zullen ze weliswaar intensiever worden gebruikt, maar dat is niet zo erg. Het gras groeit dan weer, zo dat de mat sterker is dan in de winter". Door de grillige weers omstandigheden zijn de meeste sportvelden er zeer beroerd aan toe. „Alleen in het oosten en zuidv esten van Neder land .s de situatie iets be ter” zegt Bremerkamp. ..Wij hebben te maken met verschillende weers omstandigheden. Vorst, sneeuw en dooi wisselen elkaar constant af. Van daag kan het dooien en morgen weer vriezen. Zo lang er geen langdurige dooiperiode intreedt, kunnen we niets doen Zo'n langdurige dooi Klaas Baarsen van de Haarlemse stichting amateurvoetbal (de be langenvereniging van de clubs) moet tot zijn spijt constateren „dat het vrijwel onmogelijk is iets tegen (Van onze schaatsmedewerker) AMSTERDAM. Yvonne van Gennip heeft op de Amsterdamse kunstijsbaan Jaap Eden een derde plaats behaald bij het gewestelijk kampioenschap voor junioren-C. Bij de jongens was Jobs Hof- ste de beste vertegenwoordiger van de Haarlemse kunstijsbaan. Hij eindigde als negende. In de regio Umond is de situatie niet veel anders. Regelmatig worden ook hier verenigingen ongewenst bezocht door personen die er ogenschijnlijk alleen op uit zijn eens een flinke ravage aan te richten. Dat de bereikbaarheid van de kantines, de mogelijkheid om ongezien weg te komen en de aanwezigheid van derden op het terrein wel degelijk invloed hebben op de keuze van het lastig te vallen objekt blijkt uit de namen van de clubs die regelmatig getroffen worden. Onder zeer goede omstandigheden wer den deze wedstrijden verreden, waarbij voor de meisjes een 500 en 1000 meter en voor de jongens een 500 en 1500 meter op het programma stond. De 500 meter meis jes werd gewonnen door Marieke Stam uit Alkmaar. Haar tijd: 48.1. Yvonne van Gennip werd knap derde in 50.5. Ook de 1000 meter werd gewonnen door Marieke Stam: 1.42.9. Yvonne van Gennip noteerde 1.48.8. Bij de jongens werd Bennie Noor man kampioen mede dankzij zijn goede 500 meter. Belangrijkste uitslagen Meisjes junioren C 1. Marieke Stam (Alkmaar) 48.1 1.42.9 - 99 550. 2. Marja Bouwens (Alkmaar) 49.6 - 1.44 3 - 101.700. 3. Yvonne van Gennip (Haarlem) 50.5 1.48.8 104.900; Jongens: 1. Bennie Noorman (Amster dam) 44.5 - 2.28.8 94 100. 2. Peter Bolding (Alkmaar) 46.6 - 2 26 9 - 95.567 3 Jan Visser (Alkmaar) 46.2 - 2.29.6 96.067. 9 Jobs Hotste (Velsen) 48.3 - 2.32 1 99.000, 16 René Tuinen burg (Haarlem) 50.1 2.39.1 - 103 133. van gebouw te kostbaar Eenzaam gele gen clubgebou wen nog tè dik wijls een willi ge prooi van vandalen. Vol gens de politie hoeft dat niet altijd het geval te zijn.

IJmuider Courant | 1979 | | pagina 25