CHINESE VICE-PREMIER ZET REIS VOORT Wraakactie in El Salvador: twintig doden Na bezoek aan Mexico Bootvluchtelingen mogen Filippijnen niet meer binnen Bevoegdheid Britse immigratiedienst Ambtenarenacties verwacht in Suriname ar Europese Commissie: zelfstandiger energiebeleid Joegoslavisch protest na vonnis Kroaten Celstraf geëist tegen Oostduits spionage-echtpaar Hobbelpaard Bijenkorf 2 BINNEN- EN BUITENLAND 19 7 9 VRIJDAG 2 FEBRUARI use >atie ling arige orbij- ks en ij ze- esten lit het agen- wer- iars nds eder- zlek aad iden lings- r zul- i vier (Van onze redactie buitenland) WASHINGTON. Vice-premier Deng Xiaoping van de Chinese Volksrepubliek heeft gisteren zijn bezoek van drie dagen aan Washing ton beëindigd. Hij heeft er tegenover president Carter danig afgegeven op de Sovjet-Unie en Vietnam en geruststellende woorden gesproken Over de positie van Taiwan, Vlak voordat Deng aan boord stapte van een helikopter voor een rondreis van vijf dagen door de VS, kreeg hij opnieuw een eresaluut van negentien kanonschoten. In Washington heeft Deng de indruk achtergelaten dat een nieuw hoofdstuk in de Chinees-Amerikaanse betrekkingen is opgeslagen. v- (Van onze redactie buitenland) Paus onder indruk liiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiim van hartelijkheid iiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimmiiiiimiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiim Onderzoek bij Aziatische vrouwen naar maagd-zijn Vrees olieprijsverhoging voor (Van onze redactie buitenland) Twee Israëlische waarnemers •dam •anse Ban- >chip iraar- ings- hter- is de j zat ach- Smit kaar teling t een die >eids- srake erder olgen opge- jr het atsen (Van onze redactie buitenland) PUEBLA/ROME. Een ogenschijnlijk nauwelijks vermoeide paus Johannes Pau lus II heeft gisteren zijn bezoek aan Mexico, waar hij onder meer de Latijns-amerikaan- se bisschoppenconferentie in Puebla bijwoonde, afgesloten en is teruggekeerd naar Vaticaanstad. (Van onze buitenlandredactie) DÜSSELDORF. Tegen het Oostduitse echtpaar Horst Schadpck en Marie-Louise Kranemann, dat ervan wordt verdacht on der meer vanuit Sittard spionage te heb ben bedreven, heeft (ie federale rechtbank in het Westduitse Dusseldorf, gisteren ge vangenisstraffen geëist van respectieve lijk twee jaar en negen maanden en twee jaar en zes maanden. Bij zijn aankomst verklaarde de paus, met gevoelens van dankbaarheid terug te denken aan de vele hartelijke begroetin gen die hem in Latijns Amerika ten deel waren gevallen. „Dat gevoel overheerst alle andere", zei hij. De paus heeft tijdens zijn bezoek zeker dertig toespraken gehou- SAN SALVADOR. Twee bomontplof fingen in politiebureaus in de hoofdstad van El Salvador, San Salvador, en een ontploffing in een gebouw van de Natio nale Garde in San Miguel, 215 kilometer buiten de hoofdstad, hebben gisteren 20 mensen gedood en een groot aantal ge wond. Hij is er zeer goed gevallen bij de senato ren, onder wie er velen waren die vreesden dat het aanknopen van formele betrekkin gen met Peking, ten koste van de relaties met de Chinezen op Taiwan zou gaan. Hoewel de vice-premier niet zover is willen gaan te beloven dat Peking nooit naar de wapens zal grijpen om Taiwan in te lijven, heeft hij wel gezegd dat dergelijk optreden in de afzienbare toekomst niet wordt over wogen. De regering-Carter zal zich overigens neerleggen bij een Congresmotie waarin voor de veiligheid van Taiwan wordt inge staan in het geval van agressie door de Chinese Volksrepubliek. De voorzitter van het Huis van Afgevaardigden, Thomas o’Neill, zei gisteren deze toezegging maan dag te hebben gekregen van minister van Buitenlandse Zaken Cyrus Vance, drie da gen nadat president Carter had gezegd dat hij zo’n motie niet nodig vond. De Chinese vice-premier heeft in zijn gesprekken met Carter zware nadruk ge legd op de wens van zijn land om samen met andere staten één front te maken tegen de „ijsbeer” de Sovjet-Unie die, aldus Deng. voor veel narigheid in de wereld verantwoordelijk is. Minister van Buitenlandse Zaken Vance heeft intussen verslag uitgebracht aan de Russische ambassadeur in Washington over het bezoek van de Chinese vice-pre- mier. Daaruit zou gebleken zijn dat de besprekingen van Deng in Washington geen schade hebben aangericht aan de verhouding tussen Amerika en Rusland en dat er voorts zeker een topconferentie komt tussen de presidenten Carter en Breznjev. Deng heeft Carter duidelijk gemaakt dat China achter het Cambodja van de verdre ven premier Pol Pot staat en lijnrecht tegenover de opstandelingen die het land onder leiding van Vietnam onder de voet gelopen hebben. Tot ieders verrassing ont moette Deng woemsdagavond in de Ame rikaanse hoofdstad de vroegere Cambod jaanse leider prins Sihanoek, die het be- wind-Pot in de Veiligheidsraad heeft ver tegenwoordigd Voordat Xiaoping zijn officiële verplich tingen in Washington afsloot, onderteken den de Verenigde Staten en China hun De Britse autoriteiten gaan daarbij uit van een simpel gegeven, namelijk dat iedereen die geen maagd is onmogelijk ongetrouwd kan zijn en dat iedere vrouw die maagd is op zijn best verloofd is. Dat is voor de immigratiedienst van belang om dat de talrijke, in Engeland woonachtige Indiërs of Pakistanen vaak proberen op illegale manieren vrouwelijke bloedver- De achtergrond van deze maatregel is geen overdreven bezorgdheid voor het welzijn van Britse mannelijke ingezete nen. die eerst haring of kuit moeten heb ben doordat zij in het huwelijk treden, maar om illegale immigratie te voorko men. De Assemblee (algemene ver gadering) van de Raad van Euro pa heeft gisteren in Straatsburg de ministers van Buitenlandse Zaken van Israel en Egypte ge vraagd binnenkort het woord te voeren over het Midden-Oosten- conflict. De Engelse socialist An drew Faulds vroeg zich af waar om alleen de bewindslieden van deze twee landen worden uitge nodigd. Faulds vond het reëler als vertegenwoordigers van Syrië en de Palestijnse bevrijdingsor ganisatie PLO „zonder wier me dewerking een blijvende vrede in het Midden-Oosten onmogelijk is” ook hun zegje zouden mogen doen. eerste verdragen van regering-tot-regering sinds dertig jaar. Die verdragen regelen wettenschappelijke samenwerking, cultu rele uitwisseling en consulaire bescher ming van eikaars onderdanen. In het gemeenschappelijk communiqué waarmee Carter en zijn Chinese gast hun besprekingen in Washington afsloten staat dat beiden tegen het streven van een land of bondgenootschap zijn andere staten te overheersen. Voorts zullen beiden hun steentje bijdragen aan de handhaving van de vrede, de veiligheid en de onafhanke lijkheid van alle landen en volkeren. Begin deze week had het Witte Huis laten meedelen dat er geen gemeenschap- Prins Norodom Sihanoek heeft in Was hington aangekondigd dat hij na een ge sprek met de Chinese vice-premier Deng Xiaoping (Teng Hsiao-ping) toch heeft be sloten naar Peking te gaan. Van daar uit wil hij de strijd tegen het nieuwe Cambod jaanse bewind voortzetten. Eerder had prins Sihanoek verklaard naar Frankrijk te zullen gaan. Beide landen hebben uitnodigingen aan voorzitter Hua Guofeng (Hwa Kwo-feng) om de Verenigde Staten en president Car ter om China te bezoeken, aangenomen. De twee broers werden ervan verdacht geweren, raketten en explosieven te heb ben geleverd aan terroristen om aanslagen te plegen op politici en gebouwen in Joego slavië. De rechtbank meende dat er onvol doende bewijs was geleverd om de twee daarop te veroordelen en sprak de ene broer vrij, terwijl de ander zes maanden gevangenisstraf kreeg wegens verboden wapenbezit. In Zagreb zijn gisteren drie Kroatische terroristen veroordeeld tot ieder vijftien jaar gevangenisstraf wegens een mislukte aanslag op president Tito drie jaar gele den. •tsten loogd jt 150 wordt 6 mil- India 225 meer iljoen )78. laagd ■n, die 4 mil- in 102 ngtot mbia, en op ericht t jaar den in maart in de Europese mi nisterraad behandeld. De EG kan zich volgens de Eu ropese Commissie maar op één manier effectief wapenen: vanaf 1985 moet ze haar netto-olie-in- voer beperken tot vijfhonderd miljoen ton per jaar. Het vorig jaar voerde de EG in totaal 485 miljoen ton olie in, meer dan 92 procent van alle be nodigde olie en meer dan de helft van de totaal gebruikte energie. De commissie verwacht dat in 1990 de EG nog steeds tachtig procent van de benodigde olie zal moeten invoeren. Behalve de olie gaat volgens de Europese Commissie ook de be schikbaarheid van uranium en (Van onze buitenlandredactie) MANILLA/JAKARTA. In de Filip pijnse hoofdstad Manilla is gisteren op nieuw een schip met Vietnamese vluchte lingen aangekomen. Filippijnse marine- vaartuigen houden twee andere schepen met ongeveer duizend vluchtelingen aan boord tegen. De regering van het land heeft besloten geen nieuwe vluchtelingen meer toe te laten. KEULEN/ZAGREB (AFP/UPI/DPA). Het Joegoslavische persbureau Tanjoeg heeft gisteren zijn verontwaardiging uit gesproken over de milde vonnissen die de Keulse rechtbank eerder die dag heeft uitgesproken over twee in West-Duits- land verblijvende Kroatische ballingen, de gebroeders Bilandzic. i sta- t het beda uilen ;ewe- >men èige- tatie, olda- Am- voor chte- antal t Ne at in leden t De rdam dcur- werd en in sterie krijgt rikke- 5 con- even- rijgen lijstje or de e Ko- gis- olie- hon- i. De •plat- d op een »iste- iof is ds vi- eder- vice- Min- C. H. >egon *n zal vier da en tieens ;e. De •n be- aardgas problemen opleveren. Er wordt rekening mee gehouden dat over een tiental jaren urani um zeer zeldzaam en kostbaar gaat worden. Bovendien gaan volgens de Commissie bij urani umleveranciers steeds meer poli tieke overwegingen een rol spe len. In de rapportage concludeert de Europese Commissie dat de invoer van aardgas steeds toe neemt. Volgend jaar zal de EG naar wordt verwacht een kwart van het benodigde aardgas moe ten invoeren. Over tien jaar zal dat volgens de Europese Com missie zelfs de helft zijn. Algerije, Noorwegen en ook de Sovjet-Unie zullen de belangrijk ste leveranciers zijn. Harrod’s levensmiddelenafdeling is be faamd, en zal dacht ik niet snel worden opgeheven, zelfs niet nu de consumenten van de jaren ’80 in de verte zichtbaar worden, waarbij het blijkbaar al te zien is dat zij „de grijsheid achter zich laten, levendig leven, en ervan houden zich te uiten”. Die mensen schijnen van muziek te houden, van lezen, van spelen en spellen en van reizen, maar blijkbaar niet van fotograferen en ook niet van het eten van al die exclusieve levensmiddelen die zij op hun reizen tegenkomen. Om de waarheid te zeggen hoop ik dat het afstoten van de levensmiddelenafde ling al die klanten zal weghouden die naar de Bijenkorf gingen omdat zij daar tege lijk hun brood, kaas, vleeswaren, jam, salades en andere, vaak wat exclusievere levenmiddelen konden kopen. Ik heb niet anderhalf jaar de bezoekfrequentie van de klant gemeten, zoals de Bijenkorf deed, maar ik voorspel toch dat de levensmidde lenafdeling na de uitbreiding zal terugko men. En verder spreek ik de hoop uit dat de speelgoedafdeling nu een beetje op peil wordt gebracht. In Harrod’s zag ik schitterende, maar ook heel dure hobbelpaarden, en toen kreeg ik een ingeving, zeg maar een droom. Ik zou naar de directeur gaan van de Bijenkorf, en hem aanbieden dat ik op de dagen voorafgaand aan Sinterklaas niet de rol van de sneldichter, maar de rol van een snelcolumnist zou vervullen (voor elke klant een afgepaste column), in ruil voor zo’n prachtig hobbelpaard. Maar voordat ik naar de directeur stapte, heb ik op de speelgoedafdeling gevraagd waar de „hobbelpaardenafdeling” was. De Bijen korf bleek helemaal geen hobbelpaarden te verkopen! Misschien dat de mensen van de jaren ’80 die niet van eten maar alleen van spelen en spellen houden er voor wie de vroege morgen van de toekomst al begonnen schijnt te zijn, te zijner tijd toch nog een hobbelpaard kunnen kopen in de Bijenkorf voor hun dochtertje. Dan is alle hoop nog niet verloren komst op de luchthaven Heathrow worden gelast. Om moeilijkheden te voorkomen wordt de vrouw-in-kwestie met beheerste Britse beleefdheid een formulier ter on dertekening voorgelegd waarin zij ver klaart dat het medisch onderzoek met haar toestemming plaatsvindt en dat zij geen bezwaar maakt tegen een inter-vagi- nale inspectie. Het merendeel van de vrouwen die uit India of Pakistan arriveren, hebben een dergelijk onderzoek nooit bij de hand ge had, zetten hun handtekening en worden vervolgens afgevoerd naar de medische inspectiekamer. Daar moeten zij zich, vol gens een van de slachtoffers, ontkleden (wat ook al tegen hun religie is) om vervol gens onderzocht te worden. In één geval werd de conclusie van de „gynaecoloog” op het vliegveld dat het meisje duidelijk al een keer zwanger was geweest, na een tweede en deskundiger onderzoek vernietigd. De vrouw werd wel iswaar niet uitgewezen maar dat is niet het eind van het verhaal. De medische rappor ten worden in de dossiers van de betrokke nen opgenomen, zodat iedere ambtenaar die zich later over haar moet ontfermen daar kennis van kan nemen. Deze praktijken blijken al geruime tijd plaats te vinden, en zelden of nooit betreft het bijvoorbeeld aanstaande Nederlandse vrouwen van Britse aspirant-echtgenoten. Een Britse gynaecoloog heeft de hele zaak „obsceen” genoemd. „Iedere vorm van in wendig onderzoek kan voor een vrouw een emotionele aangelegenheid zijn", zei hij, „en kan zelfs psychologische gevolgen hebben Dat' geldt des te meer voor Hin- De Chinese vice-premier Deng Xiaoping (Teng Hsiao-ping) nam gisteren, tijdens zijn achtdaagse staatsbezoek aan de VS. een kijkje in de Ford fabrieken in Hapeville. Links op de foto zijn vrouw, rechts directeur Henry Ford II. (Van onze redacteur in Engeland Henk Leffelaar) LONDEN. De Britse immigratiedienst heeft de bevoegdheid vrouwelijke immigran ten aan een gynaecologisch onderzoek te onderwerpen om vast te stellen of zij maagd zijn. Van die onberispelijke status en van hun documenten kan het afhangen of zij tot het Verenigd Koninkrijk worden toegelaten, of teruggestuurd naar hun land van herkomst wat in deze gevallen meestal neerkomt op India of Pakistan. Deng geruststellend over positie Taiwan pelijk communiqué zou worden uitgege ven, om de Sovjet-Unie aan de vooravond van de sluiting van een tweede SALT- akkoord tegen de verspreiding van kern wapens, niet nog eens in druk onder ogen te geven wat zij verbaal al heeft moeten aanhoren. „Hartelijk, opbouwend en vruchtbaar”, zo wordt de sfeer waarin Deng en Carter van gedachten hebben gewisseld geschilderd in het stuk, dat toch de titel „gemeenschappelijk perscommu niqué” meekreeg-. den en naar schatting twintig miljoen men sen ontmoet. Vlak voor zijn terugreis heeft de paus een vredesboodschap gestuurd aan de mi nisters van Buitenlandse Zaken van de Middenamerikaanse staten Nicaragua, Costa Rica, Guatemala en El Salvador. De bewindslieden van deze landen hadden kort daarvoor met de paus gesproken over de situatie in hun respectievelijke landen. Zij vroegen hem, ervoor te zorgen dat katholieke priesters zich niet meer scha ren aan de kant van guerrillabewegingen die in Latijns Amerika actief zijn. Tijdens zijn terugreis naar Vaticaanstad verklaarde de paus tegenover de interna tionale pers dat hij zeer onder de indruk was van de vitaliteit van het rooms-katho- licisme in Latijns Amerika. In het bijzon der noemde de paus de Mexicaanse kerk. Inmiddels heeft de Mexicaanse bis schoppenconferentie in Puebla de agenda goedgekeurd, waarop de vijf algemene discussiethema’s staan waarover de bis schoppen nu, in 22 kleine werkcommissies, gaan praten. Die thema’s zijn onder meer „evangelisering en menselijke vooruit gang”, „evangelisering, ideologie en poli tiek" en „de voorkeurskeuze van de kerk voor de armen". De werkzaamheden worden gecoördi neerd door een commissie van vijf bis schoppen, die door de deelnemers aan de conferentie is gekozen en die overwegend bestaat uit als progressief beschouwde bis schoppen. Een groep vrouwelijke theologen is naar Puebla gekomen om de bisschoppen erop te wijzen dat zij tot nu toe te weinig aan dacht hebben besteed aan de rol van de vrouw in de kerk. De verantwoordelijkheid voor de aan slagen is opgeëist door het revolutionaire volksleger ERP (Ejercito Revolucionario del Pueblo), dat door de regering als een terroristische organisatie wordt be schouwd. In een pamflet, gestuurd aan de plaatselijke media, wordt gezegd dat de aanslagen uit wraak zijn voor de moord op vijf personen, onder wie een katholieke priester, gepleegd door soldaten op 20 ja nuari dit jaar. zowel in Parijs als Londen, Berlijn en Kopenhagen geweest, maar van die noem het identiteitsproblemen heb ik weinig ge merkt, en in ieder geval hebben die er niet toe geleid dat de grote warenhuizen hun levensmiddelenafdeling hebben afge schaft. Londens beroemdste warenhuis, Harrod’s, heeft een heel uitgebreide le vensmiddelenafdeling, die toevallig nog ter sprake kwam in het televisieprogram ma waarin Michael Parkinson bekende personen interviewt. Die zaterdagavond dat wij in Londen waren, had hij de schrij ver Roald Dahl en Jonathan Miller te gast. Roald Dahl schrijft,, zoals men weet, heel ingenieuze, spannende verhalen, en Par kinson vroeg hein, hoe hij op zijn ideeën kwam en hoe zijn denkproces daarbij was. Roald Dahl dacht even na en vertelde toen dat een vriendin van hem, Martha geheten, zo onverstandig was geweest die voor naam in het telefoonboek te laten zetten, waardoor zij voortdurend om drie uur ’s nachts werd opgebeld door een „hijger”, die, wetend dat hij met een vrouw te doen had, haar met onzindelijke praatjes lastig viel. Terwijl zij dat vertelde, vertelde Roald Dahl, zag ik het vervolg van het verhaal al voor me. Martha zou op Harrod’s Meat Department, de vleesafdeling dus van Harrod’s, opeens de stem herkennen van de hinderlijke opbeller als die van de be leefde bediende op de vleesafdeling! Ze zou bij de directie informeren naar de naam en het adres van de man met het j smoesje dat hij haar aldoor zo correct en hulpvaardig bediende, waarna ze hem ’s nachts om drie uur zou opbellen met de mededeling dat zij de vörige dag was over leden, maar nu vanuit de hemel precies kon zien wie het was geweest die haar altijd had opgebeld, dus dat ze daarom nu hèm maar even belde bij de algemene vergadering heb ben zich pijnlijk verrast getoond over de opstelling van de West duitse christen-democraat Erich Mende ten aanzien van Israëli sche en joodse belangen. Mende was zoals recentelijk algemeen bekend is geworden van 1939 tot 1945 Wehrmachtsofficier en ver toonde zich ook na de oorlog nog met het Ijzeren Kruis. Hij is me- de-ondertekenaar van een ver klaring waarin bescherming wordt gevraagd van de joodse gemeenschap in Syrië. De Neder landse Kamerleden Voogd, Stof- felen (beiden PvdA), Mommer- steeg, Cornelissen (beiden CDA) en de VVD’er Portheine hebben samen met 34 anderen de verkla ring ondertekend. PARAMARIBO. Nu de onderhande- lingen tussen de Surinaamse regering en de Centrale van Landsdienaren Organisa ties (CLO) zijn vastgelopen, worden in Suriname acties van het overheidsperso neel verwacht. wanten het Verenigd Koninkrijk binnen te smokkelen. Nu is het moederland van het Gemene best wel vriendelijk maar niet altijd tole rant. De Britse regering heeft in dit geval als regel gesteld dat alleen echtgenoten of aantoonbaar aanstaande bruiden het land mogen binnenkomen. Deze regel is dan weer het gevolg van praktijken waarbij Aziaten hebben geprobeerd ook andere familieleden, zelfs grootmoeders, als echt genotes van 20-jarigen naar binnen te smokkelen. Het gynaecologisch onderzoek kan al na een oppervlakkige beoordeling van de as- pirant-immigrante door een ongetwijfeld bekwame ambtenaar onmiddellijk na aan- BRUSSEL/STRAATSBURG. De Europese Commissie, het dagelijks bestuur van de Europe se Gemeenschap, verwacht dat tussen 1985 en 1999 spanningen op de oliemarkt zullen ontstaan die prijsverhogingen tot gevolg kunnen hebben. In een gisteren gepubliceerd document heeft de Europese Commissie een be leidslijn uitgestippeld die de EG minder afhankelijk van oliepro- ducenten moet maken. Ook wordt voorgesteld de ener gievoorziening beter te spreiden en de samenwerking met ontwik kelingslanden op energiegebied te bevorderen. De plannen wor- door Nico Scheepmaker De vroege morgen van de töekomst is begonnen. Dat is de eye-catcher, de oog- vanger, waarmee de Amsterdamse Bijen korf in een paginagrote advertentie in een groot aantal dagbladen de indruk poogt te wekken dat er iets heel moois gaande is in het grootste warenhuis van Amsterdam, dat 65 jaar geleden, in 1914, werd geopend. Er waren twee afdelingen van de Bijen korf waar wij door de jaren heen vrij intensief gebruik van maakten: de fotoaf- deling, en de levensmiddelenafdeling. De eerste gaat dan ook verdwijnen, de tweede is al verdwenen. Want: „De Bijenkorf gaat veranderen omdat de tijd aangeeft dat ’t tijd is”. Als de tijd aangeeft dat ’t tijd is dat de afdelingen die wij regelmatig bezochten moeten worden opgedoekt, betekent dat dan ook dat de tijd aangeeft dat ’t tijd is dat wij zelf ook verdwijnen? Wat blijkt namelijk het geval? „Er is een nieuw stads leven aan de gang. Ook Parijs, Londen, Berlijn, Kopenhagen kampen met noem het identiteitsproblemen”. Je zal toch als copywriter op de wereld zijn gezet! De afgelopen vier jaar ben ik -

IJmuider Courant | 1979 | | pagina 3