Automobilist maakt het politie lastig de Vilder Reuzenkabeljauw in IJmuiden Vrees voor toename verkeer in nu al drukke Kerkstraat Davitamon 10 rs A burgerlijke stand Win terweers tand voor het hele gezin Verkeersdrempels voor raad slechts als proef acceptabel ïr PHILIPS VIDEORECORDER M int RAAD VELSEN VERDEELD IN GELIJKWAARDIGE FRONTEN Gat Gespletenheid Marginaal Tweeslachtigheid KNELPUNT IN ROUTE GEVAARLIJKE STOFFEN Prima besteed” VELSEN F Woonerf is geen Haarlemmerolie VRIJDAG 4 r PHILIPS BANDEN PHILIPS VIDEOCAMERA (Van een onzer verslaggevers) 815 J IX* 9 J. ten Brink (D’66) VELSEN. Voor het vervoer van gevaarlijke stoffen van en naar de industrieterreinen in Vel sen zijn twee routes vastgesteld. Aan de zuidkant van het Noord- zeekanaal worden deze riskante transporten geleid over de Park weg, de Stationsweg, de Zuider- kanaaldijk, de Kerkstraat, de Ha venkade en tenslotte over de Dok- weg naar het IJmuidense indus trieterrein. Benoorden het kanaal is de aangewezen weg de Velser Traverse, de Rijk de Waalweg, en vandaar over de Wenckebach- straat naar Hoogovens. Verkeer naar de pont dient de Wencke- bachstraat, de Grote Hout- of Ko ningsweg en tenslotte de Pontweg te nemen. DE SLEUTELWINKEL voor ALLE sleutels VELSEN. De gemeente Vel sen gaat met de IJmondgemeen ten van gedachte wisselen over de mogelijke problematiek die voor zowel die gemeenten als Velsen zelf zal ontstaan als Vel sen toetreedt tot de Kennemer raad. Ook met die Kennemerraad zal van gedachte worden gewis seld om te kijken of men in die club bereid is Velsen als partner te accepteren zonder dat daaruit consequenties voortvloeien die het IJmondiale samenwerkings verband in gevaar brengen. Voor het eind van het jaar zal van het resultaat van dat tweezijdig overleg verslag worden uitge bracht aan de gemeenteraad. Aan de hand daarvan zal definitief worden besloten of - al of niet met een proefperiode - tot de Kennemerraad zal worden toege treden. VELSEN-IJMUIDEN (ADVERTENTIE) Motie D’66 haalt Kennemerraad O uit langdurige discussiesleur 9 9 redelijk alternatief” In een uitvoerig betoog ging de burge- „Wat voor voetgangers een beveiliging d) 1 (ADVERTENTIE) i d 7,50 ■I Het is overigens opmerkelijk dat zich de laatste dagen grote hoeveelheden kabel jauw vbor de kust bevinden. De meesten overigens in de vertrouwde maatklassen variërend tussen 40 en 77 centimeter. Nee, IJMUIDEN. Een 47-jarige automobi list, die gistermiddag in de Bethelgeuze- straat in Zeewijk betrokken was bij een aanrijding met een andere personenauto maakte toen de politie wat gegevens wilde noteren zoveel problemen, dat hij ter afkoeling moest worden meegenomen naar het bureau. De man weigerde hoe dan ook mee te werken aan het onderzoek, en stelde zich net als zijn toegesnelde vrouw en dochter nogal agressief op. Nadat over en weer wat onaangenaamheden waren uitgewisseld namen de agenten de recalcitrante IJmui- denaar mee naar het bureau. Na kalme rend te zijn toegesproken mocht de man weer naar huis. ^ntilli- >p vra- tmans onink- iroken aoven- iteit is geling oor de n Aru- zer tot <onin- weten en ze- ïdomi- jiaanse -itte de ‘ld van ig van in vol- e staat en van linister iken de 1 verle- 4,80 2,60 6,50 7,70 0,50 0,75 )uur uur werp een extra vergadering te reserveren. „Al was het”, zo merkte hij op, „slechts om onze noorder- en zuiderburen heel duide lijk te maken dat wij over de randen van ons dorp willen heenkijken en wel degelijk in staat zijn grootschalig te denken”. Het was het eerste „plaagstootje” van Ten Brink. Er zouden er meerdere - overi gens van iets zwaarder kaliber- volgen. De vertegenwoordigers van de Kenne merraad kwalificeerde hij als vierkoppige monsters die - zoals de situatie nu ligt - er deel van uitmaken voor een partij, een gemeente, een programma en.... het Ge west. „Als democraat moet je door een dergelijke gespletenheid wel ernstig ziek worden”, aldus Ten Brink. Vervolgens plaatste hij een levensgroot vraagteken bij het punt of men in Benne- broek en Heemstede wel partners zou vin den die begrip zouden kunnen opbrengen voor de IJmondproblematiek. Ook Th. Kruisman (CPN) liet geen ruim te voor twijfel over zijn idee tot toetreding tot het Kennemerland-gewest dat zo sterk lijkt afgestemd op het Haarlemse. De kos ten die naar zijn idee een verzwaring zou den betekenen voor de minst draagkrach- tigen waren voor hem al voldoende reden van het voornemen af te zien. D. H. Kuijper (Progressief Velsen) be pleitte dat bovengemeentelijke strukturen met een integrale bestuurs-doelstelling rechtstreeks door de bevolking zouden moeten worden gekozen. Zijn uitvoerige relaas mondde steeds weer uit in het be klemtonen van de noodzaak tot duidelijk heid. Een voorwaarde die hij miste in het meerderheidsvoorstel van het college. Hoewel hij ook kritiek had op de voor stelling van zaken in het minderheidsvoor- stel zei hij zich hier uiteindelijk toch in te kunnen vinden. De WD-er ir. G. A. Schoonkind achtte het hoog tijd dat het gat tussen gemeente en provincie zou worden opgevuld. In tegenstelling tot het standpunt van Kuijper merkte hij op dat er juist in geval van rechtstreekse verkiezingen door de bevolking een struktuur zou ontstaan met de kenmerken van een vierde bestuurs laag. Hij achtte het noodzakelijk dat Vel sen zijn bijdrage zou leveren tot het creë ren van de Kennemerraad tot een groot schalig overlegplatform. De grote voorstander van aansluiting bij de Kennemerraad H. A. de Boer (CDA) zette juist die punten op een rijtje waaruit, naar zijn zeggen, bleek hoe belangrijk het was niet langer te wachten met de beslis sing om deel uit te gaan maken van het Kennemer-samenwerkingsverband. „Het gaat er natuurlijk niet om om dubbel werk te doen of om werk met de vier noordelijke IJmondgemeenten te miskennen. De sug gesties van de tninderheidsnota geven op dit punt eerder blijk van een opzet om op wantrouwen in te haken dan van een po ging om in een dergelijke taakstelling die zaken uit elkaar te houden. In zijn visie beklemtoonde hij onder meer dat grote praattaken van de Kenne merraad en belangrijke doe-taken van de IJmond elkaar niet behoeven te bijten. „Wij verlangen naar de dag dat dat van Bennebroek tot Uitgeest wordt ingezien”, aldus De Boer. A. Schiltmeijer (PvdA) trok fel van leer tegen de bovengemeentelijke samenwer kingsvorm van de Kennemerraad. Hij voorzag dat de belangen van Velsen in die raad marginaal zouden worden afgedaan. Met nadruk beklemtoonde hij het bestaan de samenwerkingsverband met de vier noordelijke IJmondgemeenten dat naar zijn mening op geen enkele wijze op het spel mocht komen te staan. Scheeper: „Onze twijfels komen niet voort uit partijpolitieke overwegingen. Ze worden echter wel gevoed door gebrek aan informatie. In het gemeenteblad van de meerderheid van het college worden we geconfronteerd met een grote mate van tweeslachtigheid”. De Velsense raad ging donderdagavond unaniem akkoord met de routebepaling waarmee op een Velsens verkeerscircula tieplan vooruit wordt gelopen. Daarin zal uiteindelijk de afwikkeling van al het zware verkeer door de Velsense bebou wing worden geregeld. De liberaal F. G. van Hoek vroeg naar de voorzieningen op het punt van de ge luidshinder aan de yelsense scholen spe ciaal die aan de Kerkstraat. „De Kerk straat zit op een topbelasting door het langsdenderende verkeer. De betrokken scholen voldoen qua isolatie niet aan de voorwaarden van de Wet op de Geluids hinder. Met extravoorzieningen daarvoor zullen forse bedragen gemoeid zijn. Als die ooit noodzakelijk zijn valt wellicht aan andere bestemmingen te denken, ant woordde wethouder Witte vaag. Lange Nieuwstraat 183 Noordarcade - IJmuiden l) i rege- i eigen B zoge- igarde iet af, olitie- rband rd om- n aan- d ont- an het roep”, wordt s voor- ifonds, in op spraak ■damse ilder in ;en de Velserduinweg 173 - IJmuiden Tel. 12346 me dat Neder- loment ïgt Lees eerst de gebruiksvoorschriften z.-.. Waar hij bij herhaling had horen opmer ken dat het financieel voor Velsen te zwaar zou worden zei hij als politicus in de eerste plaats deze zaak op zijn politieke merites te willen beoordelen. Zelfs de meest doorgewinterde ouwe rot ten stonden met hun ogen te knipperen bij het aanschouwen van een kabeljauw met een lengte van 140 centimeter. „Nee”, moesten ook zij bekennen, „zo groot heb ben we ze nog nooit gezien. en zeulden verder langs de bakken met zeebanket van meer normale proporties. Zo niet de 32- jarige IJmuider vishandelaar Jan Zwa nenburg die de kanjer kocht die door een Urker visser betrekkelijk kort onder de Nederlandse kust was gevangen. De omvang van de dame, die geacht moet worden op het punt stond haar kuit te schieten, was 92 centimeter. De wijzer meester P. J. Molendijk in op de aangedra gen bezwaren tegen de voorgestelde aan sluiting bij de Kennemerraad. Mede door de afwezigheid van mevrouw Van Laake-Theunissen in de CDA-fractie werd het al snel duidelijk dat bij een eventuele stemming over het voorstel om de onderhandelingen met de Kennemer raad te openen - een voorstel dat overigens niet werd gesteund door het gehele college - tot een weinig aantrekkelijk resultaat aanleiding zou kunnen geven. De minderheid van het college dat met een eigen voorstel op tafel was gekomen bestond uit de wethouders J. W. Meijer en H. J. Scheeper. Hun standpunt stond lijn recht tegenover dat van hun collegepart ners en behelsde af te zien van toetreding tot de Kennemerraad omdat daarmee on der de huidige omstandigheden de be staande IJmondiale samenwerking in ge vaar zou worden gebracht. J. ten Brink, die als eerste de mening van zijn tweemansfractie mocht verwoorden het er geen twijfel over bestaan dat zijn fractie zich achter Meijer/Scheeper zou opstellen. Alvorens hij dat deed liet hij in niet mis te verstane bewoordingen blijken weinig plezierig getroffen te zijn dat niet de moeite was genomen voor dit onder - ten de bebouwde kom. Met de vaststelling bij de wet verplicht, borduurt Velsen voort op een bestaande situatie. De route is al lang en breed in gebruik bij chauffeurs met explosieven en gevaarlijke chemica liën in de laadbak. 'Noch in de Kerkstraat noch elders langs het traject valt een ver hoogd verkeersaanbod te verwachten”, verklaarde wethouder Witte. D. Kuyper (Progressief Velsen) had daar al direct ernstige twijfels over. Het tweede onder deel van het gemeenteblad hield in een kredietverstrekking 50.000) voor plaat sing van verkeerslichten in de Kerkstraat bij de bestaande voetgangersoversteek- plaats. Kuyper vreesde toenemende ver keersdrukte in deze straat ook van gewoon vrachtverkeer. Wethouder Witte verwacht te zo’n ontwikkeling juist niet. „De Kerk straat houdt zijn klinkerbestrating. Asfal- tering en verbeteringen nabij de kruising Juliana brug worden bewust achterwege gelaten. De Kerkstraat blijft daarmee een ongemakkelijke route. Meer verkeersaan bod verwacht ik daar beslist niet”, ant woordde Witte. Tussen hem en Kuyper bleef het echter een welles-nietesspelletje. Wat een boer niet kent dat éét hij niet” leek donderdagochtend het parool van „de handel” in de IJmuidense vishallen. ipraak dat de i volle- 'Jeder- in de i, om moet 1 in de iheids- Ook in tweede termijn bleek dat partijen naarmate de uren verstreken steeds duide lijker lijnrecht tegenover elkaar bleven staan. Van beide fronten werd toegegeven dat het zinloos was om verder te gaan met pogen elkaar te overtuigen van het eigen gelijk. Nadat er van verschillende kanten stemmen waren opgegaan om zowel het gemeenteblad als de door Ten Brink in het vooruitzicht gestelde motie aan te houden, greep de D’66-er de microfoon en zei zijn motie in stemming te willen brengen. Het CDA vroeg om beraad. De derde schorsingsperiode ging in. De strategie van de CDA-fractie werd al snel duidelijk toen De Boer, Ten Brink met klem ten derde en laatste maal verzocht de motie aan te houden. Een laatste poging.... In geval van Ten Brinks „nee” leek het CDA door de knieën te zullen gaan. Dienovereenkomstig geschiedde. Ten Brink persisteerde. Hij greep het voordeel van iets dat op dat moment, na vijf uur debatteren, nauwelijks meer twijfel te noemen was. Een mogelijke toetreding tot de Kenne merraad zal worden voorafgegaan door uitvoerige informatie. Naar de noordkant van het Noordzeekanaal en in de richting van Haarlem. In alle vormen van gewes telijk samenwerkingsverband waarbij Velsen is betrokken zit nog leven.’ (Van een onzer verslaggevers) VELSEN. De Velsense gemeenteraad had donderdagavond weinig moeite met een kredietvoorstel ten behoeve van extra voorzieningen binnen het woonerfgebied van de wijk Velseroord in IJmuiden-Oost. Een bedrag van 46.050,- wordt voldoende geacht voor versmalling van een aantal in- en uitritten, plaatsing van verkeersdrempels in de toegangswegen en plaatsing van plantsoenhekjes ter afscherming van het tot nog toe wat armetierige groen in de wijk. Het verbeteringsplan ten behoeve van deze woonbuurt omvat verder plaatsing van drie extra lichtmasten, afsluiting van een aantal brandgangen en tenslotte aan schaf van forse betonnen bloembakken meer bedoeld als beveiliging dan als deco ratie voor de woningen waarbij ze ge plaatst worden. Bezwaren tegen drempels als vorm van beveiliging, eerder geuit in de commissie verkeer, werden door de CDA’er H. van der Werff donderdag opnieuw onder woorden gebracht. „Een woonerf is geen Haarlemmerolie, geen middel voor alle kwalen”, zo begon hij. De bewoners van Velseroord verwachten een optimaal ef fect van de voorgenomen verbeteringen. Vooral van de drempels als markering van de niveauverschillen in de straten. Van der Werff had daar zijn twijfels over en vond alleen plaatsing bij wijze van experiment aanvaardbaar. In het gemeenteblad wordt de voorziening ook als zodanig gepresen teerd. Op proef voor 1 jaar met daarna mogelijkheid de situatie bij de toegangs wegen tot de buurt weer terug te draaien. Een schrijven van de landelijke Vereni ging voor Gehandicapten gericht aan B. en W. waarin verkeersdrempels voor rolstoel gebruikers ondingen genoemd worden werd door Van der Werff aangehaald ter ondersteuning van zijn twijfels. Meijer: „Als onze IJmondpartners al praten over het op spel zetten van een District Gezondheidsdienst dan is dat een ernstige zaak. Het wordt voor wethouders en ambtenaren een extra belasting. De financiële gevolgen zijn onduidelijk. In het kader van het beschikbare woningar- senaal wil de Kennemerraad een grens trekken bij het Noordzeekanaal. Maar toevallig hebben wij wel twee jaar gele den de IJmondpartners binnen het cen traal volkhuisvestingsbeleid gehaald met betrekking tot de Velserbroekpolder. Waarom is dat werk verricht?” Met wat minder omhaal van woorden maar zeker niet minder overtuigend wa ren het vervolgens de socialistische verde digers van het minderheidsstandpunt Scheeper en Meijer die onomwonden uit de doeken deden op welke gronden zij weigerden de tot stand gekomen relaties met de overige IJmondgemeenten te frus treren. De zuidelijke route loopt met uitzonde ring van het stukje Kerkstraat geheel bui- (ADVERTENTIE) betekent vormt voor de gehandicapte juist een onneembare barrière” besloot hij. Na hem ging de comrriunist Kruisman op exact dezelfde toer. Ook hij betwijfelde het nut en de noodzaak van de drempels: Een glooiend stuk plaveisel vond hij meer geschikt ter overbrugging van hoogtever schillen in de straat. Bij hem woog het ongerief voor de rolstoelgebruiker even eens erg zwaar. Het voorstel kreeg als geheel toch zijn steun om het experimente le karakter ervan. D. Kuyper (Progressief Velsen) dook met een kritische opmerking over de „dwarsliggerij” van de Dienst Openbare Werken. Even terug in de voorgeschiede nis van dit eerste woonerf in de gemeente. Velseroord kreeg in 1976 de woonerf sta tus. Openbare Werken voelde van meet af aan weinig voor aanvullende voorzienin gen die naar het oordeel van de bewoners kenmerkend zijn voor zo’n beschermde zone. Kuyper weet het moeizame overleg tussen het wijkcomité en gemeentelijke instanties over de aanbevolen verbeterin gen aan de hardnekkige tegenstand bij Openbare Werken. Dat zou de voorberei ding van het verbeteringsplan volgens Kuyper onnodig getraineerd hebben. „Openbare Werken was in deze zaak één van de adviserende instanties. Dat heeft uiteraard bij de voorbereidingen meege speeld”, antwoordde wethouder Th. C. Witte heel diplomatisch. het exemplaar waarmee we Zwanenburg lieten vereeuwigen was écht een buiten beentje! De CDA’er Van der Werff vroeg de situ atie in de Kerkstraat ondanks aan te bren gen verbeteringen nauwlettend in het oog te houden. Het geld voor de verkeerslich ten noemde hij prima besteed. Juist omdat het over verplaatsbare apparatuur gaat. Plaatsing wordt gecombineerd met een stopverood (voor auto’s) twintig meter ter weersz jden van de oversteekplaats waar leerlingen van de drie scholen in deze straat intensief gebruik van maken. T. Bot (CPN) wilde de mogelijkheid tot invoering van 30 kilometer als maximumsnelheid, eerder bepleit in de verkeerscommissie, alsnog onderzocht hebben. Wethouder Witte wees op de juridisch zwakke kanten van zo’n maatregel maar wilde het punt graag terugbrengen in de commissie ver keer. Dat was de strekking van een motie die J. ten Brink (D’66) indiende als een „rede lijk alternatief” voor de discussies over dit omstreden punt waarover de stemmen gisteravond bij een verhouding van 16 voor- en 16 tegenstemmers dreigden te staken. Na ruim vijf uur discussiëren werd de motie aanvaard met 28 stemmen voor en vier VVD-stemmen tegen. BEVALLEN: A. W. Bol-Verdonk, z.,IJmuiden; A. G. Schoonevelt-Kissing, d.. Amsterdam; M. Tuin-Jager, d., IJmuiden; W. C. de Vries- Vervloed, d., IJmuiden; S. Karaburun- Payraz, d., Velsen-Noord. GETROUWD; G. T. Rollenberg-A. E. Ottevanger, IJ muiden. OVERLEDEN: L. M. Vink, 95 jaar, weduwe van H. Rodenburg, Driehuis. ONDERTROUWD: C. A. M. Meijer, Haarlem en J. H. Ramerman, IJmuiden; T. Tieman en M. J. A. de Bot, beiden te IJmuiden; M. L. Strijker en J. H. M. Gleijs- teen, beiden te IJmuiden. >..-■« cgsctiaal sloeg door naar 34,5 kilogram. 's Middags ging de reuzevis op reis. Naar een winkelier in Geleen. Die zag er brood in. Vandaag - vrijdag dus - zou het dier een paar uur te kijk liggen op de markt in Hoensbroek. Om vervolgens te worden opgedeeld in smakelijke moten. Lekkerbekken voor Limburgse lekkerbek ken! Zwanenburg schatte de leeftijd van de bovenmaatse handelswaar rond de 25 jaar en het aantal eitjes in de kuit rond de 10 miljoen.

IJmuider Courant | 1979 | | pagina 5