Conflict KNOV en NCOV STAND HYPOTHEEKRENTE Rechtsomkeert Wall Street I Oostbloklanden na aanvankelijke opleving j hebben grootste visserijvloot Geen verhoging bouwsubsidies beurs deze week weer lager Weer record autoverkoop hoek van hólland harwich ^ÉI777 pHi F Chinese kleding vrijer FNV bitter teleurgesteld” over noodplan tussen de bedrijven door „Koffiedepot” Colombia ALTIJD Mi I elke dag en elke nacht, U van elke maand abbe auto? t lem lem 02 s! 78 f y i rW Ik' Wt IM 15 ECONOMIE ZATERDAG FEBRUARI 3 19 7 9 b - I (Van onze redactie economie) V. I te Leidse wol Opslagrente Bagagedrager Benoeming te 1 -f- 5 I Zenders DEN HAAG. De samenwerking tussen de beide ondernemersver- bonden in het midden- en kleinbedrijf lijkt in gevaar. Het Nederlands Christelijk Ondernemers Verbond (NCOV) en het Koninklijk Neder land Ondernemers Verbond (KNOV) kunnen }iet al geruime tijd slecht met elkaar vinden. Hun overlegorgaan dreigt te splijtennadat de organisaties ook op het gebied van eigen publiciteit al uiteen waren gegaan. Binnenkort valt daarover een beslissing. -1 J 4 Motobécanc. Fietsen opzh Frans. Scheepsbouw Argentinië (ADVERTENTIE) (Van onze redactie economie) Rentepercentages per 30 januari 1979. Naam Bank: Amrobank Bouwf. Ned. Gem. Ned. Middenstandsbank ose Geldt voor alle levensverzekeringmaatschappijen die lid zijn van de N.V.B.L. ij 1 - i C. 's;W> 4 koop/es alages (Van onze redactie economie) f138A UEjtJS Centraal Beheer Hypotheken Ennia Nationale Nederlanden Ned. Credietbank t.b.v. Nat. Puzzelactie ,,Het Gehandicapte Kind” De laatste jaren hadden de bonden een gezamenlijk maandblad, maar de KNOV is dit jaar met een geheel afzonderlijk blad verschenen zonder dat de organisatie daarover tevoren overleg had gepleegd met „zuster” NCOV. Een kwestie die nu aan de orde komt, is het voorzitterschap van het overlegorgaan, waarin men geza menlijk kwesties bespreekt op het brede terrein van het midden- en kleinbedrijf. Het NCOV is al enige tijd verbolgen, omdat het KNOV activiteiten op eigen houtje voert (zoals in de kwestie van de beunhazerij), waarvan de partner niet op de hoogte wordt gesteld. Dezer dagen moet het voorzitterschap van het overlegorgaan wisselen. Volgens de afspraken zou nu het NCOV aan de beurt zijn. Het KNOV er kent dat ook, maar zegt dat er nu een andere situatie is ontstaan als gevolg van de ontwikkelingen van de laatste jaren. Het NCOV had het voorzitterschap het laatst in handen voor 1975. Daarna waren achtereenvolgens het KVO (Koninklijk Verbond van Ondernemingen), het NKOV (Nederlands Katholiek Ondernemers Ver bond) en weer het KVO aan de beurt. Van 1976 tot en met 1978 zat echter dezelfde man op de voorzittersstoel: Wouter Per- quin, de huidige voorzitter van het KNOV, daarvoor eerste man van het KVO. Goed nieuws kwam van de kant van de rente-ontwikkeling want voor het eerst sedert maanden ging een grote bank ertoe over zijn rente voor grote kredieten met een kwart procent tot 11,5 procent te verlagen. Dit is ook de eerste wijziging in het rentepercentage in het nieuwe jaar zodat van een goed begin kan worden gesproken. Welis waar hield de betrokken bank nog een slag om de arm door van een voorlopi ge geste te wagen, maar de al enige tijd gekoesterde hoop op ontspanning in de Amerikaanse rentestand lijkt nu dus toch bewaardheid. Het eventueel sluiten van de benzi nestations in de avonduren doet echter toch weer denken aan de zwarte dagen van de Tweede Wereldoorlog of de olie crisis nu vijf jaar geleden. De positieve DEN HAAG (ANP). Staatssecretaris Brokx van Volkshuisvesting ziet geen aanleiding tot verhoging van de bouw subsidies als gevolg van invoering van een bouwnorm. die kan leiden tot doelma tiger bouwen. AMERSFOORT. In deze rubriek publiceren wij de rentepercentages voor eerste hypotheken op eigen woningen. Maar de schrik van een rantsoene ring sloeg de Amerikaanse beleggers toch in de benen wat op de beurs niet onbeantwoord bleef. Het slot van de maand lag echter merendeels een punt lager. Hetgeen het gevolg was van de in de tweede helft van januari opgetreden aarzeling. Deze stemming, die vooral ook deze week optrad, groeit grotendeels voort uit de nu op gang gekomen onderhandelingen aan het arbeidsfront en de daarbij ge bleken ernstige meningsverschillen. De kans op navolging van wat in januari in Engeland is gebeurd, zit menigeen niet zo lekker. Zodat het in feite alleen nog Nutsspaarbank W.-Nederland te Haarlem Rabobank (adviesrente) Rijks Post Spaarbank Stad Amsterdam Westland Utrecht/standaard no risk budget Annuïteitenhypotheek A.B.N. Rente vast gedurende: 5 jaar 1 jaar 5 jaar variabel 30 jaar 5 jaar 2 jaar 10 jaar 10 jaar 10/5 jaar 5 jaar 2 jaar 5 jaar 3 jaar 5/3 jaar variabel variabel 5 jaar 5 jaar 5/10 jaar 5 jaar variabel de beroepsbeleggers zijn die op het Damrak zaken doen. 1,25 1,25 1 1 2 2 2 1,5 1,5 1,5 1,5 1,5 1,5 1,5/2 1,5/2 1,5 1.5 1.5 Rentepct. met/zonder gemeentegar.: 9,0 9,0 9,0 9,0 9,0 9,4 9,0 9,25 9.0 9,05 9.0 9,3 8,9 8,7 9,0 8,9 8,9 9,25 9,0 8,9 8,7 9,0 9,0 9,0 9,0 9,2 9,6 9,0 Leidsche Wolspinnerij NV zal over het boekjaar 1978-1979 een onveranderd inte rimdividend van 6 procent uitkeren. De raad van beheer wijst er hierbij op, dat het interimdividend geen indicatie geeft over het slotdividend. Na de ABN heeft ook de AMRO Bank de opslagrente voor debetsaldi in rekening- courant verlaagd van 2 naar 1,5 pet. en wel met ingang van vandaag zo heeft de bank bekendgemaakt. beha s 35-37 Omdat NKOV en ,KVO met een fusie bezig waren (per 1 januari 1977 ingegaan) kwamen zij overeen Perquin het voorzit terschap toe te bedelen ook in 1976, toen het KVO formeel aan de beurt was. Bij het KNOV zegt men nu: „Gezien de krachten verhoudingen (ledental en aangesloten or ganisaties) komt ons het voorzitterschap toe in deze situatie, in ieder geval voor 1979”. De KNOV-woordvoerder vindt de zaak niet zo belangrijk, maar zegt zich te kun nen voorstellen, „dat het NCOV als kleine organisatie het vervelend vindt altijd op onze bagagedrager tè mogen meerijden”. Bij het NCOV vindt men dit punt van groot belang, „een wezenlijke voorwaarde voor het werken van het overlegorgaan'’. Deze organisatie beroept zich op de oude afspraken. „Als de heer Perquin voorzitter zou blijven, is dat voor onze leden een onduidelijke zaak. Zij zijn dat niet ge wend, vooral omdat hij dan ook woord voerder van het orgaan blijft”. Het NCOV-bestuur zal volgende week met zijn standpunt komen over het al of niet doorgaan op deze manier. Op de achtergrond speelt bij dit alles de fusie-ontwikkeling ook nog steeds een rol. Indertijd is er een streven geweest tot één ondernemersorganisatie voor het midden- en kleinbedrijf te komen, in plaats van drie (voorheen waren er vier). Dat streven is niet gelukt, wel fuseerden dus de „alge mene” en de roomskatholieke verbonden. De christelijke organisatie kon echter, ge zien de wens tot behoud van identiteit, niet meedoen. Zij heeft de verzoeken daartoe afgewezen. De heer B. J. H. Holties is met ingang van 1 april 1979 benoemd tot directeur van OBA Group BV (Overslagbedrijf Amster dam). Hij is thans algemeen directeur van Anaconda BV Amsterdam, de Europese dochteronderneming van The Anaconda Company uit de V.S. De heer G. M. G. I. van Lanschot, lid van de directie van Interzee Scheepvaartmaat schappij BV in Rotterdam, heeft eergiste ren zijn functie neergelegd. Hij is nu com missaris. Als opvolger van de heer Van Lanschot is benoemd de heer L. de Ro- mijn, die nu samen met de heer C. Groe nenboom de directie vormt. De heer Keisuke Egashira is benoemd tot president van Nomura Europe NV in Amsterdam. Hij volgt de heer Masao Ku- mon op. 9,25 9,0 9,25 9,0 9,3 8.9 8,7 9.0 8,9 8,9 9,25 9,0 8,9 8,7 Volgens de staatssecretaris behoeft op korte termijn niet te worden gevreesd voor tot 10 tor Daarbij komt dat ook het rentebe- loop niet duidelijk is. Sedert het nieuwe jaar begon, hebben korte perioden van rentedalingen en stijgingen elkaar opgevolgd. De laatste staatslening was op 8,25 procent en een emissiekoers van 100,5 procent nog een groot succes. Maar deze week moest de Rabobank voor een 8,5-procentlening de emissie koers op 99,5 procent stellen Bank Mees en Hope trok het voornemen de onlangs van drie op twee procent ver laagde opslagrente nog eens met een half procent te verlagen, schielijk in. Maar de Amrobank ging er gelijktijdig weer toe over. BOGOTA (AP). Als gevolg van een daling van de internationale koffieprij zen heeft de regering van Colombia voor de tweede keer deze week het zogenoemde „coffee refund” verlaagd en gesteld op 217 dollar voor een zak koffie van 70 kilo gram. Dat „refund” is de minimumprijs in dol lars die de koffietelers moeten deponeren op de staatsbank bij verkopen aan het buitenland. Door het dalen van de interna tionale koffieprijzen met 26 dollarcents per pond de laatste tijd is de zogenoemde „refund price” al in acht dagen 42 dollar gezakt. Minister van Financiën, Jaime Garcia Parra, heeft meegedeeld dat die dalingen normaal zijn deze tijd van het jaar, en dat Colombia over voldoende reserves aan vreemd geld beschikt „om het probleem aan te kunnen”. Bij deze hypotheken wordt onderscheid gemaakt tussen leningen met en leningen zonder gemeentegarantie. Tophypotheken blijven buiten beschouwing, omdat hierbij ook de persoonlijke omstandigheden van de aanvrager en het aan te kopen pand een belangrijke rol spelen. Tevens dient te worden opgemerkt dat het geldende rentepercen tage niet het enige criterium is voor de keuze van de juiste hypotheek. De gegevens voor dit overzicht zijn verschaft door de vereniging Eigen Huis in Amersfoort. AMSTERDAM (ANP). In Nederland zijn vorig jaar 584.585 nieuwe personen en combinatieauto’s verkocht, waarmee een nieuw autoverkooprecord werd be reikt, zo heeft de RAI in Amsterdam mee gedeeld. Vooral de Westduitse autofabrikanten (OPEL, BMW en VW) hebben vorig jaar van de hogere autoverkoop kunnen profi teren, maar ook de Amerikaanse auto’s ziet men, dank zij de goedkopere dollar, tegenwoordig steeds meer op de weg in ons land. De Franse merken hebben in het afgelopen jaar enig terrein moeten prijsge ven. Voor de eerste maal sinds 1963 moesten ook de Japanse merken in totaliteit een stapje terug doen. Hun marktaandeel eind 1977 bedroeg 19,8 percent, maar dat lag eind vorig jaar één percent lager (18.8). Ook de rage om de afgifteprijzen van pandbrieven te verhogen en goedkope re papieren in deze marktsector uit te geven, is gestopt, terwijl vrijwel geen enkele instelling de verlaging van de hypotheekrente van een koploper heeft overgenomen. Maar van een echte koersdaling op de obligatiemarkt was ook geen sprake. Het deze week bin nengekomen bedrijfsnieuws was zeer verdeeld. Centrale Suiker Maatschap pij kon de vorige winst behouden en geeft, behalve een onveranderd contant dividend van 3 gulden, nog een extra agiobonus van 10 procent. De koers schoot er vier gulden door vooruit. Zoals reeds opgemerkt bleef de stem ming in Amsterdam enigermate terug houdend. Dit was overigens ook vorige week al te zien na de ook hier te lande in januari flink aangetrokken beurs koersen. De internationale aandelen stegen in januari met 4 punten tot 78. De industriële aandelen met 6 punten en de beurs in z’n geheel ongeveer 5,5 punt. Op het Damrak ontstond weliswaar geen flauwe stemming maar er was toch overwegend sprake van een zeke re matheid en kleurloosheid hoewel er in Wall Street ook tijdens de flauwe dagen voor Nederlandse internationale belangstelling bleef bestaan. Hierdoor bleef deze sector deze week in Amster dam goed op peil. De reactie in Wall Street was deels technisch en deel op schrikeffecten gebaseerd. Ondanks dat er ook veel goed nieuws was. Positief nieuws kwam er vooral van de zijde van de grote concerns die de een na de ander met fraaie winstcijfers voor de dag kwamen. Doordat ook het vierde kwartaal van ’78 vaak weer flink hogere winsten heeft laten zien gaat menig bedrijf over tot dividend- verhoging en zelfs aandelensplitsing. Ook dit steunt de beurskoersen. Splitsing bedreigt ondernemersbonden een aanzienlijke stijging van de bouwkos ten als gevolg van een vergroting van der woonoppervlakte door de toepassing van deze norm. In antwoord op vragen van het PvdA- Kamerlid Kombrink zegt de staatssecreta ris ook niet te verwachten dat de toepas sing van de nieuwe norm zal leiden tot vergroting van het aantal typen materia len in de nieuwbouw als bij woningverbe tering en onderhoud. De nieuwe bouw norm zal vooralsnog niet verplicht worden gesteld en voorlopig nog gelden als „wenk”, waarna zal worden bezien of het wenselijk en mogelijk is deze te wijzigen in een „voorschrift”. AMSTERDAM. Deze week maakte Wall Street rechtsomkeert na de krachtige hausse van de vorige paar weken in de eerste helft van de week gingen hierdoor 20 punten verloren zodat januari werd afgesloten op circa 830 nadat het nieuwe jaar op 805 was binnengestapt. Al met al dus geen slecht resultaat ook al ging er op de laatste dag van januari 12 punten van de Dow Jones-index voor 30 industrië le aandelen verloren. Philips-dochter Pye TVT heeft een order ontvangen van de Italiaanse staatsomroep RAI voor de levering van 21 zendinstalla- ties ter waarde van ruim 6,5 mln. Philips GmBH gaat röntgenapparatuur, elekctro-akoestische systemen en verlich ting leveren aan de eveneens Duitse Bab cock voor het nieuwe Al Ain ziekenhuis in Abu Dhabi. Met deze opdracht is 4 mln. gemoeid. De lichtgroep van de Mexicaanse Phi- lips-organisatie heeft opdracht gekregen drie belangrijke wegtracjecten in de nabij heid van de Mexicaanse hoofdstad te ver lichten met lage druknatriuminstallaties. De order heeft een waarde van 2 mln. Afsluitprov. in proc.: ROTTERDAM (ANP). De landen van L de Oosteuropese economische gemeen- - schap Comecon hebben hun visserijvloot de laatste jaren zo sterk uitgebreid, dat 2 deze nu de grootste ter wereld is. De vloot t omvat ongeveer 5000 schepen met een t bruto tonnage van meer dan 7 miljoen, die K op alle wereldzeeën worden aangetroffen, t aldus het Instituut voor Maritieme Eco- F nomie in Bremen. Meer weten. Dienstregeling en Big Ben Tours programma van de Stoomvaart Maatschappij Zeeland liggen bij uw reisbureau of automobielclub Bij de ABN. de AMRO- of RABObank. Bij NS-inlichtingenkantoren. Of bel rechtstreeks SMZ. tel. 01747-3944, ook voor inlichtingen over vrachtvervoer O D, tyt hoofdste etaalklef nruil mc( 16. r '1 Waar Wall Street het me^st van schrok was de officiële aankondiging dat Amerika in april a.s. wel eens ge dwongen zou kunnen worden tot een rantsoenering van olie en benzine over te gaan. Dit vanwege het wegvallen van de altijd vrij grote olie-invoer vanuit Iran. Het ziet er dus naar uit dat de woelingen in Iran president Carter hel pen om het Amerikaanse publiek zui nigheid piet het energieverbruik te le ren want zo luidde het officiële com mentaar als dat zou gebeuren kon de rantsoenering wel eens achterwege blijven. van dit feit As natuurlijk het gunstige effect op de lopende rekening van Amerika’s betalingsbalans die naar verwachting in ’79 toch al aanzienlijk zal verbeteren en het grote tekort dat nog in ’78 bestond tenminste zal halve ren, zo niet tot een kwart terugbrengen. W'óll Win zo’n prachtige lichtgewicht Voorts hebben deze landen 620 varende visserijfabrieken met een tonnage van 3,2 miljoen. Dit is 89,7 percent van de verge lijkbare wereldvloot. wij garai o.a.: BMV Prachtai vendig al Mercedg en rame- 900: For van 49 .000 kr p en is u 8 .901 2- deur automa sur oranji deur gee 5.9Q tw. modi 77, 40.0C 950: For r rood oki er slecht - iel-liftba< en nieuw L... 3- deuti e 2 .95C en 2.001 to van oh orachtaut 30.000 r 5.000 km uit 1 6 T) eft slech Deze aul tentje aa1- n worder Zeer vee bril 1 95: reviseert sstaureer rad wiss» it u zoek- de moeit Crete fint De commissie Relatie overheid Neder lands scheepsbouwkundig proefstation heeft aan de minister voor Wetenschaps beleid een samenvoeging geadviseerd van de onderzoekafdelingen van het Neder lands Maritiem Instituut in Rotterdam met het Nederlands Scheepsbouwkundig Proefstation in Wageningen. De Comecon-vloot bestaat uit 4382 vaartuigen met een tonnage van 4,1 mil- UTRECHT (ANP). De Federatie Ne derlandse Vakbeweging is „bitter teleur gesteld” over het „noodplan” voor het noorden van het land waarmee de rege ring de komende drie jaar in Groningen, Friesland en Drenthe tienduizend nieuwe arbeidsplaatsen wil scheppen. De FNV betwijfelt niet alleen ernstig of het plan wel haalbaar is. Ook vindt de FNV het noodplan een „doorzichtige truc om de nadelige gevolgen van Bestek ’81 weg te poetsen”. De huidige werkloosheid wordt niet „ingelopen”. Een vervelend ge volg is bovendien dat het zogeheten Inte graal Structuurplan Noorden des lands (IPS), waaraan al enkele jaren is gesleu teld, pas weer na 1981 aan de orde komt, aldus de federatie. 100 T.V- st. Prt -255729 agd ALli 3S Ko el. 0255T In Argentinië is een wetsvoorstel aange nomen op grond waarvan de vrachtvaart tussen dit land en Europa voor tachtig procent dient te worden uitgevoerd met Argentijnse schepen. Het besluit heeft een golf van protesten ontlokt aan reders in zestien landen, waaronder Nederland. Ge zamenlijk zullen zijn hun regeringen ver zoeken dat Argentinië deze, wat zij noe men „draconische” wetgeving in de ijskast zet. De reders en verladers die het protest hebben ingediend zijn verenigd in de Eu ropese nationale verladers verenigingen en in de raad van Europese en Japanse nationale verenigingen van scheepseige naren. maande el Rekoi twendig K jr, 1 e eij kleur; - R6 TL '7 Luxe '7 1976, US 197 - inz., ing ,0. Finani Opmerkingen. De N.M.B. heeft haar tarieven verlaagd. De overige banken zijn gelijk gebleven. Nu de toenadering naar het Westen realiteit wordt, gaan de Chinezen ook wat vrijer denken over de kleding. Dit blijkt uit het nieuwe assortiment dat 32 kledingwinkels in Peking onlangs konden aanbieden. Het traditioneel geworden „Mao-pak” van de jaren na de Chinese revolutie wordt langzamerhand verdrongen door meer fantasievolle kostuums. imperia ipen. ve- o.t.k. Te. joen voor de visvangst en verwerking van het zeegedierte. Hiermee beschikken de E zeven Oostbloklanden (Sovjet-Unie, Polen, DDR, Tsjechoslowakije, Bulgarije, Roe- 7 menië en Hongarije) over 47,1 percent van de overeenkomstige wereldvissersvloot. (ADVERTENTIE) Motabécane fiets, t.w.v. 629,- ffljji

IJmuider Courant | 1979 | | pagina 15