I i 0 I G s Geschiedenis mijner jeugd van Hendrik Conscience CHECK ONXOUR CHI .ra door Conny Manasse Ln VS wordt straf voor aanmaak verdubbeld door Thijs Jansen HARDNEKKIG NOORD-IERS VERZET IN LONG KESH Niet toevallig Goedkoop vk Strafbaar 4 1 W» o F/ 2* i 2- ■■■I HMfl DR. P. H. SCHRÖDE1 - Slechts gehuld in een deken en zittend in een kooi protesteerden vier leden van het Ierland Comité in de week voor Kerstmis vorig jaar bij de Britse ambassade in Den Haag. Op deze manier wil den zij aandacht vestigen op de, volgens hen beestachtige, wijze waarop in de Noordierse gevan genis Long Kesh de gedetineer den worden vastgehouden „Nederland is rijp voor een nieuw soort drugs Sinds kort wordt op de zwarte narcotica-markt in Nederland het uit Amerika overgewaaide roes middel „Angel Dust" te koop aange boden. De eerste slachtoffers zijn in middels behandeld in een Rotterdams ziekenhuis. Aan het woord is drs. M. P. V. Morival, hoofd van de onderaf deling alcohol en drugs bij de GG en GD in Rotterdam. CM MERCATORFONDS ANTWERPEN 1978 F1 Ft Hg I “Sis Politiebureau zwaar gebarncdeerd Het protest van de dekenmannen De Leeuw van Vlaanderen Engeltjes Stof zeer gevaarlijke drugs we te laat, laten we hopen dat we er nu op tijd bij kunnen zijn”. Angel Dust is een aantal jaren geledep worden al ruim een half jaar niet meer gewassen. De stank in het H- blok wordt ondragelijk genoemd. Eens in de zoveel tijd worden de cellen schoongespoten, inclusief de gevangenen daarin. De desinfecte rende stof (de bewakers dragen zuurstofmaskers) die de gevange nen op de blote huid wordt gespo ten, bezorgt hun tijdelijke blindheid en hoofdpijn. De gevangenen hebben last van In Amerika zijn gevallen bekend zoals die van een gebruiker die dacht dat hij ratten in zijn ingewanden had. Om die dieren te doden nam de gebruiker ratten gif in en overleed daaraan. Ook zijn gevallen bekend waarbij slachtoffers hun tanden uittrokken met een nijptang en waarbij men de ogen uit de kassen rukte. zijn, dan krijgt die heroïne een dodelijk effect. En het is pas merkbaar als het te laat is”. Na het gebruik is het niet denkbeeldig dat men acuut gek wordt. Dat kan dan een tijd duren. De uitwerking is echter bij ieder mens weer anders, zegt drs. Morival. Het is ook nog niet bekend hoe men een slachtoffer moet laten afkicken. Ook weet men nog niet veel over de geestelijke en lichamelijke verslaving, al dus drs. Morival. I J 1 t 1 1 i 1 1 I blijkt dat bekentenissen in veel ge vallen door middel van mishande ling zouden zijn afgedwongen. Voor deze „gewone misdadigers” werd een speciaal betonnen cellen blok op het terrein van Long Kesh gebouwd. Zes blokken, neergezet in H-vornl om contact tussen de gevan genen te voorkomen. In september 1976 kwam een van die „gewone gevangenen”, Kieran Nugent, als eerste in opstand tegen zijn status van crimineel. Hij weiger de gevangeniskledij te dragen en wikkelde zich, noodgedwongen, in zijn deken. Dit protest werd al spoe dig door na hem gevangen genomen republikeinen opgevolgd. De straf voor hun protest is, dat de gevangenen hun cel niet meer mo gen verlaten. Zij worden niet ge lucht, hebben geen recreatie, boe ken, radio of televisie, geen sigaret ten, voedselpakketten of studiema teriaal. Zij worden geïsoleerd in een cel die glanzend wit is geschilderd. Het licht brandt dag erf nacht. Zo mers staat de verwarming hoog, in de winter wordt hij afgezet. Maar uit een naar buiten gesmokkelde ver klaring, is gebleken dat het verzet van de gevangenen hiermee niet is gebroken. Integendeel. Zij hebben zelfs hun protest verhard. Sinds vorig jaar maart wordt er door hen een hygienestaking ge voerd. Zij wassen zich niet meer en vegen de cellen niet schoon. De eni ge sanitaire voorziening, een po, wordt niet meer door hen geleegd. Ook weigeren ze vers water te halen. De verscherpte actie werd onmid dellijk gestraft. Twaalf gedetineer den werden overgebracht naar de isolatieafdeling waar het nog slech tere voedsel de ondervoede licha- land niet. „Drie tot vier jaar geleden is het spul in Amsterdam eens opgedoken. Het is echter moeilijk met zekerheid vast te stellen wanneer Angel Dust is ge bruikt, want het wordt vaak als meng- produkt onder een andere naam op de markt gebracht”. Het is volgens drs. Morival zo goed als zeker dat de twee mannen, die enkele weken geleden in een Rotterdams zieken huis werden opgenomen, Angel Dust hebben gebruikt. „De twee werden met lichte verschijnselen opgenomen in het Dijkzigtziekenhuis. Zij kregen heroïne aangeboden waardoor Angel Dust was vermengd. De twee zijn inmiddels uit het ziekenhuis ontslagen”. Volgens Morival werden zij toevallig het slachtoffer van Angel Dust omdat het door de heroïne zat. Drs. Morival is van mening dat de opkomst van Engeltjes Stof in Nederland geen toevalligheid is. „Er zitten handela ren die de Nederlandse markt met Angel Dust willen infecteren. Zij gaan handig te werk en bieden het spul voordelig aan. Daarom vermoed ik dat er een syndicaat achter zit. Eerst probeert men zoveel mogelijk gebruikers te krijgen om dan het spul tegen hoge prijzen te verkopen”. „Nederland is overigens weer rijp voor een nieuw roesmiddel”, is de mening van Morival. Aan de hand van een statistiek- je legt hij uit: „Om de twee a drie jaar komt er een nieuw soort drugs op de Nederlandse markt. In 1965 was dat hasj, in 1968 LSD, in 1971-1973 amfetamines, vanaf 1973 heroïne, de laatste paar jaar cocaïne en nu Angel Dust”. „Er is nu nog geen reden voor paniek, maar we moeten wel zorgen dat we er op tijd bij zijn. Bij de introductie van de heroïne op de Nederlandse markt waren De prijs van het levensgevaarlijke An gel Dust is in vergelijking met heroïne nog vrij laag. „Honderd tot honderdvijf- tig gulden per gram”. Volgens Morival is het grote gevaar dat men het spul met duurdere drugs gaat vermengen. „Het is heel eenvoudig te maken en het kan in allerlei vormen op de markt worden ge bracht”. Het gevaar is niet denkbeeldig dat An gel Dust in mengvorm wordt aangebo den en wordt verwerkt in heroïne, hasj en marihuana. „Het zou dus kunnen dat veel mensen problemen krijgen zonder dat ze weten dat ze Angel Dust gebrui ken”. Het komt volgens Morival wel voor dat heroïne voor 30 percent uit een mengpro- dukt bestaat. „Als dat nu Angel Dust zou I c n I d i 1 1 1 1 l l c z b n v V b d S1 o d d d g G g b op de markt gekomen als pijnstiller, maar het middel PCP bleek echter hoogst onberekenbaar te zijn en werd In een oproep aan drugsgebruikers in het land zegt drs. Morival dat men zich niet moet laten misleiden door de mooie naam van het levensgevaarlijke roesmid del, dat vertaald in het Nederlands En geltjes Stof heet. „Het spul, waarvan de wetenschappelijke naam Phencyclinine (PCP) is, heeft niets met andere drugs zoals LSD of hasj te maken”, zegt drs. Morival. „Het middel wordt in de dierge neeskunde gebruikt. Het kan door drug gebruikers worden gerookt, gespoten, gegeten of in tabletvorm worden ge slikt”. „Een dosis van acht a twintig milli gram veroorzaakt bij de gebruiker spier- verstijving, gezichts- en spraakproble- men, tijdstoornissen, agressie, ontrem- ming, angstaanvallen en achtervolgings- waanzin. Er kan geheugenverlies optre den en het slachtoffer kan in coma gera ken”. „Aangezien je niet weet wat je in je handen krijgt gedrukt”, zegt drs. Mori val, „en de dosis vanaf acht milligram al snel is bereikt, moet het gebruik van Angel Dust als levensgevaarlijk worden I beschouwd”. Helemaal nieuw is het middel in Neder- Angel Dust is inmiddels niet aan de aandacht van het ministerie van Volks gezondheid ontsnapt. Staatssecretaris Veder-Smit heeft het middel phencyclini ne onder de werking van de opiumwet gebracht. Het besluit is vorige week van kracht geworden. Voor Angel Dust (dat ook wel „Superweed” of „Peace-Pill" wordt genoemd) gelden nu dezelfde strafbepalingen als voor stoffen als LSD en heroïne. In Amerika is Angel Dust een snel in opmars gekomen nieuwe drug. Veel jon geren daar ontdekten echter te laat dat Engeltjes Stof een sterk dierengenees middel is waarmee een volwassen gorilla kan worden geveld. In het Amerikaanse Huis van Afge vaardigden zijn voorstellen ingediend om de straf voor het aanmaken van En geltjes Stof van vijf tot tien jaar te ver dubbelen met een maximum van 20 jaar. De boete welke staat op de verkoop van het spul aan een minderjarige zou moe ten worden verhoogd tot 200.000 gulden. Verder wil men een campagne starten om het publiek op de hoogte te stellen van de vernietigende uitwerking van En geltjes Stof op de hersencellen. Het af- schrikeffect hiervan zou zeker levens kunnen redden. Demonstratie voor de Britse ambassade in den Haag, in december vorig jaar. tegen de onmenselijke behandeling van gevangen in de gevangenis in Long Kesh Het begin is verwondering. Je vraagt je af of het zin heeft nu, in onze tijd, een luxueuze uitgave te verzorgen van de jeugdherinnerin gen die een thans nauwelijks meer gelezen schrijver in 1855 schreef en die bovendien behoren tot de minst gelezen en minst populaire zijner boeken. Een uitgave bovendien die 145,- kost. Maar Marnix Gijsen leidt het werk in en dat geeft ver trouwen. Leest men dan in zijn Ver antwoording dat hij de tekst der Geschiedenis beschouwt als „taal kundig waarschijnlijk de meest fou tieve die Conscience ooit heeft ge- schreven” en dat hij daarin tal van wijzigingen heeft aangebracht, ja het boek heeft herschreven, dan voegt zich een lichte teleurstelling bij de verwondering. Als we dan al Conscience lezen, moet het dan niet een onversneden Conscience zijn wiens opgeschroefde overtrokken taal niet is gemoderniseerd en ver eenvoudigd? Ik denk aan heerlijke passages zoals de volgende uit Baas Gansendonck, toch een van zijn be kendste romans. Een jonkman be spiedt zijn medeminnaar: In al zijne leden bevend sprong hij recht als hadde eene slang hem gebeten. Uit zijn oog straalde een gloeiende blik; zijne tanden waren bloot; zijn vin geren kraakten hem in de woedende vuisten. Uit zijn keel klom een dof gebriesch, akelig en pijnlijk als de laatste zucht van eenen stervenden leeuw. Met zulke razernij stond hij te hijgen dat de gloeiende adem de opgespannen neusgaten zengde. En even verder: Zijne borst hijgde ge weldig; zijn adem versmolt in een akelig gorgelgeluid, terwijl zijne oogen met een somber vuur onder de neergezonkene wenkbrauwen gloeiden. Wat hem in het oor ge fluisterd was moest hem eene ijse lijke wonde in het hart geslagen hebben, want hij stond daar sidde rend als een riet en brullend als een leeuw. Is dat niet prachtige romantiek. Is dat niet de echte Conscience? En is het niet een beetje jammer dat daar van iets verloren is gegaan in Mar nix Gijsens bewerking? Juist die ge weldige pathetiek in de beschrijving van primitieve menselijke emoties en in de tekening van rechtlijnige karakters moet de Vlaamse eenvou dige lezer zo geboeid en meegesleept hebben. De vrek, de dronkaard, de edele boerenzoon, de hoogmoedige, de woekeraar, de opofferende moe der, de laffe verrader en de kuise maagd, dat zijn de figuren waarvoor je bij Conscience moet zijn. Zij be volken zijn historische romans als De Leeuw van Vlaanderen zowel als zijn talloze dorpsnovellen, landelij ke idyllen als De Loteling, Blinde Rosa of De arme Edelman. In beide genres komt de meeslepende vertel trant tot zijn recht. Want dat is het kernpunt: Conscience was een gebo ren verteller. Geen groot psycholoog of machtig beheerser van de taal, maar de schepper van een zeer per soonlijke verteltrant. En het is die men extra ondermijnt, aldus de eer,- der genoemde verklaring. „De cel len zijn geluiddicht. Er is geen raam. De enige ventilatie is een gat in de muur. Verder is er een houten bed en twee betonblokken, een po zon der deksel die expres niet elke dag wordt geleegd en het is veel te koud”. Maar ook de gevangenen die niet naar deze strafcellen werden over gebracht, werden extra hard aange pakt. Hun cel werd leeggehaald en de overvolle po boven de matrassen omgekeerd. De matras ligt overdag buiten de cel zodat de mannen nog slechts op de verwarmingsbuizen kunnen Zitten. De eigen uitwerpse len liggen in een hoek, de dekens huiduitslag, spierpijn, wormen. Schurft en leverziekten komen even eens vooij. Naar het bulletin ver meldt dreigt er binnen niet al te lange tijd een epidemie en zullen de eerste doden vallen. Toch zijn er nog geen berichten naar buiten gekomen over psy chisch ingestorte dekenmannen. Hieruit blijkt hoe sterk hun moreel en politieke overtuiging moeten zijn. Dit bijkt ook uit een, wederom naar buiten gesmokkelde brief: „De auto riteiten denken dat dit H-blok een afschrikmiddel is. Integendeel, de gevangenis heeft mij juist in mijn overtuiging gesterkt. Wij zijn Ieren en vechten voor Ierland.” daarom verboden voor menselijk ge bruik. In 1968 is men het in geringe mate gaan gebruiken als dierengeneesmiddel. Als een mens een kleine dosis van drie tot acht milligram gebruikt heeft het een roesgevend effect. „Men wordt high en de werking is verder gering. Het grote' gevaar is echter dat de acht milligram heel gemakkelijk wordt overschreden. De mensen reageren verschillend op An gel Dust, maar in Amerika is gebleken dat gebruikers de neiging hebben tot zelfvernietiging, zelfverminking en agressiviteit”. Hendrik Conscience onweerstaanbare verteller die Mar nix Gijsen heeft willen eren. En in derdaad: wie begint dit levensver haal te lezen van Consciences prille jeugd af tót zijn benoeming tot Grif fier van de Antwerpse Kunstacade mie, die blijft lezen. Zoon van eet Franse vader en een Vlaamse moe der, zwak van gezondheid, evenals de kleine Bilderdijk jaren aan hei bed gekluisterd, veel-lezer, latei schrijver van Franse verzen, en- thousiast nationalist die in 183( dienst neemt om zijn vaderland te bevrijden van de Hollandse over heersing, aan Belgische zijde strij dend in de Tiendaagse Veldtocht maar toch een vreemd soldaat me wie men eigenlijk geen raad wist. Er dan opeens die aanzet tot zijn eerste roman, zijn eerste poging om in het Vlaams te schrijven, de historische roman In het Wonderjaar, het boek dat vaders woede zou opwekken hoe waagde de zoon het een boek te schrijven in een taal die de vadei niet verstond? Daarna het grote sue ces: De Leeuw van Vlaanderen, de historische roman uit het verre ver leden, toen de Vlaamse wolweven en beenhouwers in de Slag der Gü den Sporen de Franse edelen vei sloegen. Dat was hu precies het boei dat het Vlaamse volk, pas vrij ei zelfstandig maar zonder traditie, no dig had. Het is eigenlijk jammer da Conscience zijn autobiografie na d( verschijning van De Leeuw niel heeft voortgezet. Hij heeft dat be wust niet gedaan omdat het tweede deel van zijn leven zich te zeer mei de geschiedenis der Vlaamse Bewe, gjng vermengde. En Conscience de romancier is weer een andere dar Conscience de voorvechter en strij der voor de rechten van zijn volk het volk van Vlaanderen. j De Geschiedenis mijner Jeugl I wordt in deze fraaie geïllustreerde editie ingeleid door Marnix Gijsen u in een pittig betoog. Daarop volger twee historische beschouwingei over de jaren rondom de Belgisch I Opstand. Wat betreft de Tiendaagsi Veldtocht moet ik bekennen mi nooit te hebben gerealiseerd dat he geordende Noordnederlandse legei toen niet tegen een gelijkwaardig althans gelijksoortig Belgisch legei opereerde maar tegen troepei slecht geleide, half gewapende ei ongeoefende guerrilla’s die vooi hun onafhankelijkheid vochten Conscience was een van hen. Hiei biedt zich een unieke gelegenheic historische feiten waarbij ons land was betrokken, ook eens van eet andere kant te bezien. En dat ii uitermate boeiend. In Long Kesh, ongeveer twintig kilometer buiten Belfast, zitten on geveer 350 Noordierse opstandelin gen, verdacht van lidmaatschap van het Ierse Republikeinse Leger (IRA) opgesloten, zo meldt het Ierland Bulletin, een uitgave van het Ierland Comité. Uit protest tegen het besluit van de Britse regering hen als gewone misdadigers te behandelen, weige ren de gedetineerden gevangenis kledij te dragen. Omdat het dragen van eigen kleding niet is toegestaan, zijn de gevangenen naakt. Zij heb ben slechts een deken om zich te verwarmen. Deze vorm van protest leverde hen in Noord-Ierland de naam blanket-men (dekenmannen) op. Vanaf 1971 gingen de republikei nen in Noord-Ierland zonder enige vorm van proces de gevangenis in. Dit werd mogelijk, aldus het Ierland Bulletin, toen de Britse regering de zogenaamde internering invoerde. Een ieder verdacht van IRA-sympa- thieën, kon willekeurig waar en wanneer worden gearresteerd. Na fel verzet hiertegen, waaronder een 35 dagen durende hongerstaking van de republikeinse gevangenen, trachtte de Britse regering de ge moederen te kalmeren'door het in stellen van een politieke status voor deze „IRA-gevangenen”. Het Ier land Bulletin licht toe wat deze sta tus betekende: „Ondergebracht in aparte barakken, konden de gedeti neerden zichzelf organiseren en zich politiek scholen. Zij mochten hun eigen kleding dragen en waren niet verplicht gevangeniswerk te ver richten. Bovendien mochten zij voedselpakketten ontvangen als aanvulling op het slechte gevange- nisvoer." Ondanks de voordelen die deze p'olitieke status de republikeinse ge- vangenen gaf, bleef het feit dat zij zomaar, willekeurig en zonder pro ces zaten opgesloten. Met massale demonstraties en huur- en belasting- stakingen betoogden duizenden Noordieren tegen deze gang van za ken. Onder druk hiervan, door groeiende verontrusting in het bui tenland en na beschuldigingen van Amnesty International, zag de Brit se regeling zich genoodzaakt dé in terneringsmaatregel te laten vallen. In 1975 werden de gevangenen die zonder enige vorm van proces wer den vastgehouden, vrijgelaten. Volgens het Ierland Bulletin ont wikkelde de Britse regering toen een nieuwe politiek om IRA-leden of veronderstelde leden onder de duim te houden. Voortaan zouden van een IRA-lidmaatschap verdachte bur gers als gewone misdadigers wor den opgepakt en berecht. Na een schijnproces, aldus het Ierland Bul letin. Uit naar buitengesmokkelde brieven en verhalen van bezoekers 4 SM 3 f-x Z 4

IJmuider Courant | 1979 | | pagina 20