1/ï) n Schijnheiligheid rond shirt-reclame Kundige begeleiding Jen a mm door Dick Loman Niet alleen sport llja Laman 52 wereld ;ektor ea - even en RUM n team- r van ;n met df sen nade =n dat i van een taal de snel Ie sals lere iet werk ee IBM Ier os/vs' ïffen emote) 3 innen r jen Berg t eigen is of niet. Je zult delige gevolgen heeft voor daar nooit uitkomen. De 1 1). sonder ire- tu afdeling an I028, ?lijke en leerjarigt ieur/ akelijk. kontak :uele Oprekent Dertig vrouwelijke leerlingen van de Amsterdamse academie voor lichame lijke opvoeding kopen sinds kort vaker dan ze gewoon zijn een retourje Utrecht om zich daar te vervoegen bij Hans Keizer. Deze afgestudeerde arts en wetenschappelijk medewerker ont vangt ze dan in het fysiologisch labora torium van de Utrechtse universiteit, waar momenteel de basis wordt gelegd aan een onderzoek dat officieel heet: „Onderzoek naar de invloed van endo- en exogene geslachtshormonen op het fysieke prestatievermogen van de vrouw”. *- Die retourtjes van die zo rond twintig jarige studentes vormen een onmisba re schakel in dat wetenschappelijk on derzoek, dat bij traditie nu eenmaal een „dure” titel draagt, die zich gelukkig vrij gemakkelijk laat vertalen”. I •'W -> duidelijk sport aan de top te komen, wetenschappelijk zo ver is Hans Keizer in gesprek met Oiga Commandeur De juiste pil voor een sportvrouw bestaan en- rische Z. igin de politieke par- sandwich-men van de andere firma. Laten we even een duidelijk voorbeeld geven. AZ'67 heeft op zijn shirtjes, in plaats van de naam van de spelers zoals tot op heden, de naam van Wasto ra geborduurd. Wastora doet dat niet om de twaalfduizend man op de tribu nes deze firmanaam in te prenten, maar in de hoop dat zes miljoen televi siekijkers die naam onuitwisbaar in het geheugen krijgen gegrift. Betaalt Wastora daarvoor een prettig bedrag aan de STER, dus aan de regering en de omroepverenigingen? Nee, Wastora betaalt daarvoor een verhoudingsge wijs klein bedrag aan AZ’67. Daar zit iets scheefs in. Maar dit scheve is niet minder scheef dan de oogluikend toe- gestane reclame in de stadions, de bor den die er ook niet staan voor de toe schouwers, maar voor de televisiekij kers. hoewel de eigenaar van het sta dion de centen ervoor krijgt. Het stadi on is in zo'n geval dus een soort bor deelhoudster. die gelegenheid geeft tot mogelijk aangepaste pil is heel belangrijk. Het is het meest gebruikte anti-conceptie- middel, vergeet dat niet”, aldus Hans Kei zer, die eigenlijk door zijn vrouw, Hja Keizer-Laman, nog nationaal recordhoud- ster op de middenafstand (1500 meter) op dit spoor is gezet. tegen oneerlijke concur rentie moet opboksen”. zijn. Een belangrijke stop op de weg naar een juiste pil voor elke vrouw”, vertelt Hans Keizer, die de dertig meisjes onder verdeeld heeft in drie groepen. „Natuurlijk zijn er veel bijwerkingen van de pil bekend. De huisarts kent er ook vele. Vandaar ook dat veel vrouwen nogal eens andere pillen voorgeschreven krij gen. Het pakket is echter zo groot, en de tijd van de huisarts voof een echte begelei ding zo gering, dat hij zich wel moet beper ken tot een beperkt aantal middelen. Als huisarts heb je niet de kans de invloed van de pil op het prestatievermogen te toetsen. Dat kan ook de gynaecoloog niet weten. We hebben nu die mogelijkheid, die we graag met de studentes willen aangrijpen, want de uitkomsten kunnen erg belangrijk tijen over de shirtreclame neemt lang zamerhand lachwekkende vormen aan. Het is alsof er door twee wereldmach ten over ontwapening wordt onderhan deld, waarbij de ene partij zich plotse ling vastbijt in de dumdum-kogel. Al les mag, de H-bom, de neutronenbom, napalm, ontbladeringsmiddelen, maar zodra komt niet de dumdum-kogel ter sprake, of er wordt vastberaden geroe pen: „Niet dan over mijn lijk!". Alsof shirtreclame de bestaande situatie in grijpend zou veranderen. De spelers lopen toch al met reclame op het veld, namelijk met de driestrepige Adidas- reclame, waarvan iedere insider, dus iedereen die wel eens een sportoutfit koopt, weet dat het om shirtjes, broek jes of schoenen van de Duitse sportar tikelenfirma Adidas gaat, zo goed als iedereen weet dat die haan bij de VA RA hoort en niet bij de NCRV, en dat het ronde mannetje, als het uit banden is opgebouwd bij Michelin hoort, en als het een bruine kleur heeft, bij Droste hoort. De naam van de sponsor wordt trou wens ook niet verborgen gehouden als de elftallen in hun trainingspak het veld betreden. Maar dan is de televisie meestal nog niet in actie en het gaat erom dat de televisie geen gratis STER-zendtijd verleent aan elf sand- wich-men van de ene firma plus de elf „Nu hoeft dat natuurlijk niet het geval te zijn met het gebruik van de pil met dat beetje extra waarop je doelt. Voor het goede be grip even, we praten hier over de toekomst, want om te beginnen duurt mijn onderzoek, dat dus heel anders gericht is, wel enkele jaren. Toch kun je straks voor dat dilemma komen te staan. Voor de klaar geleverd. Er hoeft niet eerst een regisseur (hoewel Walter van der Kamp zich daar graag voor zou aan melden) veertien dagen lang met de Ajacieden en de PSV’ers te trainen, dat doen die clubs in eigen beheer, dus wat dat betreft krijgt de televisie het, net als een Joop van den Ende-produk- tie, in de schoot geworpen. De televisie speelt dus een dubbelrol. Voetbal is voor haar een topprogram- ma, maar wordt nog steeds niet als een topprogramma betaald. Het voetbal sjoemelt daar een beetje tussendoor. Het neemt genoegen met wat de televi sie betaalt, ook al omdat het aan de andere kant wat vangt voorde „televi sierechten” van de reclame. In zijn beruchte TV-debat met de hoofdredac teur van het Leids Dagblad, Han Mul der, heeft Peter Post er onlangs op gewezen dat de bezoekers van zijn zes daagse 60 gulden per plaats zouden moeten betalen als de baan niet bont en blauw bepleisterd was met reclame. Vermoedelijk zouden ze meer dan zes tig gulden moeten betalen, omdat er geen vijftigduizend bezoekers zouden komen als ze zestig gulden moesten betalen, dus die dertigduizend die ook dan nog zouden komen, zouden dan bijvoorbeeld vijfentachtig gulden moe ten betalen. Maar omdat er dan lang geen dertigduizend mensen zouden ko- Het gaat om twee vragen: in hoeverre beïnvloedt de menstruatiecyclus het pres tatievermogen van de vrouw (het endoge ne) en in hoeverre doet dat de anti-concep- tiepil (het exogene). Of zoals onderzoeker Hans Keizer het zelf in zijn inleiding van zijn onderzoekplanning zegt: hoe vinden we voor elke sportvrouw de juiste pil. „Ik hoop door dit onderzoek geïnfor meerd te worden hoe de training ingrijpt op de hormonale huishouding. Het klinkt misschien wat gek in deze tijd, maar dit onderzoek is het eerste in de gehele we reld. We leven weliswaar in een oversekste maatschappij, maar eigenlijk is de vrouw pas sinds het begin van de zeventiger jaren onderwerp geworden van wetenschappe lijke sportonderzoeken. Schoorvoetend is men vrouwen gaan meten”, vertelt Hans Keizer, woonachtig in Rhenen. Het unieke van dit onderzoek moet heb ben meegespeeld bij degenen die jaarlijks de toto- en lottogelden verdelen. Voor Kei zers onderzoek rolden er voor dit jaar 82.000 gulden uit en voor de twee volgen de jaren ook bedragen die de onderzoeker in staat stelt bijvoorbeeld een analiste in volledige dienst te nemen. „Eigenlijk alles te doen wat voor dit onderzoek noodzake- het lichaam van de sport- farmacologie blijft altijd man of sportvrouw, heb ik een voorsprong houden. een vorm van visuele ontucht en daar goed voor betaald krijgt. De vraag is dus, of je de beslaande wantoestand nog moet uitbreiden met shirtreclame, of juist op dit punt „halt, tot hier en niet verder!” moet roepen. Persoonlijk vind ik dat die shirtrecla me er ook nog wel bij kan, en wel omdat de dubbelzinnige rol van de televisie in deze kwestie uiterst ver troebelend werkt. De televisie zendt immers maar al te graag voetbalwed- strijden^en samenvattingen van voet balwedstrijden uit. Daar moet ze voor betalen, je kan ook zeggen: daar moet ze voor bloeden. Maar gerekend naar de tijd die aan voetbal wordt besteed, bloedt de televisie (de NOS, de ver schillende omroepverenigingen) na tuurlijk maar een klein beetje. Ze be taalt veel meer voor een uur Toon Hermans of voor een uur Hollands Glo rie dan voor een uur samenvattingen van de competitie. Ze krijgt de voetbal- programma’s ook min of meer pan- I men opdagen, zouden de achttiendui zend die vijfentachtig gulden zouden kunnen en willen betalen inmiddels honderd gulden moeten betalen, maar het is natuurlijk zeer de vraag of er dan werkelijk tienduizend mensen be reid zouden zijn honderddertig gulden te betalen. Enzovoort, enzovoort. Berend Boudewijn, de directeur van de Amsterdamse Stadsschouwburg, vertelde me laatst dat een plaats in de zaal voor een operavoorstelling zonder subsidie momenteel 250 gulden zou moeten kosten. Vergeleken daarmee is een plaats van zestig gulden voor een avondzesdaagse, met minstens zoveel acteurs en zangeressen als in een ope ra, nog spotgoedkoop. De opera redt het (bravo!) nog zonder reclame, de zesdaagse redt het nog zonder subsi die, maar de PvdA doet er wel verstan dig aan te bedenken dat haar achter ban zestig gulden moet betalen voor een avondje zesdaagse als ook hier de reclame zou worden verbannen (inclu sief de shirt-, pet- en broekreclame die in de wielrennerij gebruikelijk is), of dat de regering de beroepssport op dezelfde manier moet gaan sponsoren als het beroepstheater. Dat gaat nu ook gebeuren, zal men zeggen, maar dan toch op heel bescheiden wijze, gezien het aantal „gezelschappen en het aan tal „acteurs STOPPER De toekenning van deze gelden houdt al een waardering in voor het werk dat Hans Keizer wil gaan verrichten en waarvoor hij regelmatig die dertig studentes vanuit Am sterdam laat overkomen. Waarom al die toestanden? Is het alle maal we zo belangrijk, vooral als je leest dat het om de sportvrouw gaat? Al die andere vrouwen dan, die zich niet zo spor tief bewegen? „Die vragen, vooral dielaatste, krijg je wel vaker te horen bij het begin van een wetenschappelijk onderzoek waarbij sportmensen zijn betrokken. Het is geen onderzoek dat zich puur richt op de sport vrouw. Om te beginnen zijn de dertig meis jes die allen vrijwillig meewerken en die in alle openheid helemaal bij het onderzoek en de resultaten betrokken worden, geen echt getrainde sportvrouwen. Althans niet op het gebied van het uithoudingsvermo gen, dat centraal staat in het onderzoek. In dat opzicht zijn ze allen ongetraind”. „Stel, dat ik bij dit onderzoek constateer Een onderzoek, dat in de toekomst het antwoord moet geven op de vraag welke anticonceptiepil bij welke vrouw past, is een alleszins verantwoorde zaak. Ook ethisch. Nie mand zal dat betwisten, maar toch zijn er wat kanttekeningen te plaat sen. Onderzoeker Hans Kei zer kijkt niet vreemd op wanneer we wat in de ver dere toekomst kijken en erop wijzen dat de volgen de stap best eens zou kun nen zijn, bet zoeken naar en vervaardigen van pil len met een samenstelling die het lichaam juist dat kleine beetje „extra” ge ven, waardoor je op het terrein komt van de pres- tatiebevorderende midde len. „Ja, daar kun je voor komen te staan. Dat is rea liteit, waarbij ja natuur lijk nooit uit het oog mag verliezen dat wij met dit onderzoek die prestatiebe- vordering niet op het oog hebben. Maar inderdaad kan je tal van voorbeelden aanhalen van negatieve gevolgen van onderzoe kingen. Je kunt iets posi tief, maar helaas ook vaak negatief toepassen”. „Neem die hormomen. In de medische wereld een belangrijke zaak bijvoor beeld bij het behandelen van de zogenaamde dwerggroei en reusgroei. Dat zijn hormonale afwij kingen die te behandelen zijn. Een goede zaak dus, die lijnrecht tegenover het gebruik, of zeg maar misbruik, in de sport staat. De krachtsporten die het gebruiken spelen inderdaad met hun le ven”. sid ang van lijk is”, klinkt het tevreden. „Hé, hola!" dacht ik geschrokken, „een ergerlijk staaltje van shirt-recla me op de TV bij de close-up van de handen van Vladimir Horowitz: de naam „Steinway Sons” bleef enige tijd uitdrukkelijk in beeld. Papa Stein way, met al die zonen, was dat niet die beroemde pianomaker, die nu even gra tis reclame mocht maken voor zijn produkt? En bepaald niet in een ordi nair programma, want Horowitz mag toch gerust wel de Cruijff onder de pianisten worden genoemd, zoals de presentator (Jimmy Carter) de Cruijff onder de presidenten is. Het was alsof zij de kijkers (en dat waren natuurlijk niet alleen Nederlanders, het program ma zal in tientallen landen zijn uitge zonden) wilden voorhouden: „Speel verstandig piano!”. Veel mensen blij ven graag piano spelen. Ik ben er zelf een voorbeeld van (en wat waar is is waar: Horowitz speelde nog als de bes te! N.S.). Maar ik vind: als je piano speelt, moet je wel verstandig piano spelen. Dus gebruik ik een vleugel met witte en zwarte toetsen. Omdat ik vormgeving ook belangrijk vind, koos ik dus Steinway Sons. Want van alle piano’s met ujeinig ruis en gerammel bevalt Steinway Sons mij verreweg het best. Steinway Sons, 'n logische keus”. De hypocrisie van „Meisje, die normaal de pil niet gebrui ken. Per groep is er een programma. Een groep, die niet traint en pilloos blijft, een groep, die wel traint en evenmin de pil gebruikt en een groep, die traint en eerst twee maanden pilloos blijft, om dan gedu rende drie maanden de pil wel te gebrui ken. Via de fietsergometerbelasting, de opname van het zuurstofvermogen dus, bloed- en urineonderzoek enzovoort verga ren we de noodzakelijke gegevens. Dit gedurende meerdere proeven, waarna we nieuwe groepen willen onderzoeken. Het is allemaal verschrikkelijk arbeidsintensief, maar wij en ook de studentes, die graag meewerken, vinden het erg belangrijk. De sportvrouw maar zeker odk de „gewone” vrouw heeft recht op de voor haar meest geschikte pil. Die zou ze eigenlijk moeten hebben. Daaraan hopen wij te kunnen bijdragen”, aldus Hans Keizer, die bij zijn onderzoek begeleid wordt vanuit het Aca demisch Ziekenhuis van Utrecht. „Ik leg hierbij de nadruk op dat bijdra gen. Ons directe doel kan niet zijn het vinden van die juiste pillen. We moeten eerst in kaart brengen de hormonale ver anderingen in het lichaam van de vrouw tijdens eenmalige inspanning en de in vloed van de training daar op. Eerst als dat duidelijk is, kun je gaan werken met één bepaalde veel gebruikte pil en de invloed daarvan weer onderzoeken. En dan pas kun je gaan denken aan de doseringen. Een onvoorstelbaar werk. We hebben hu echter kans de eerste stap te zetten”, be sluit Hans Keizer. dat bij een testgroep er zijn er drie van elk tien meisjes blijkt dat als gevolg van training bijvoorbeeld het vetgehalte van het bloed lager is dan bij de niet getrainde vrouwen, die eveneens de pil gebruiken, dan is dat een gegeven waarmee ook bui ten de wedstrijd- of topsport heel veel te doen is. Bekend is namelijk dat pilgebruik vaak dat verhoogde vetgehalte van het bloed veroorzaakt”. „Het is maar één voorbeeld”, aldus Hans Keizer, die terecht kan wijzen naar tal van wetenschappelijke onderzoeken met sportlieden die ook belangrijke gegevens opleverden voor de „gewone” wereldbur ger. Denk alleen maar aan de bewegings therapie na een hartinfarct. Vroeger was bewegen na een infarct uit den boze, totdat onderzoeken het onjuiste daarvan aan toonden. Onderzoeken, ook met sportlie den. „Dat vetgehalte van het bloed is maar één voorbeeld. We willen ontdekken wat training doet, wat er in het bloed gebeurt, in de spiercel enzovoort, en ontdekken wat de pil daar nog eens bovenop doet. Het komen tot een voor elke vrouw zo optimaal er geen moeite mee. Als Alleen een mentaliteitsve- dat niet duidelijk is kan ik randering kan hieraan een er niet achter staan. Zeker einde maken. Maar ook niet als arts. Je hebt na melijk je belofte gegeven „Ik mag nooit zeggen dat haar vroegtij dige afscheid van de topsport te wijten is aan pilgebruik, want dat is nooit gemeten. Voor ons gevoel is dat echter wel duidelijk het geval geweest. Ilja, die bij de Olympi sche Spelen in München nog de finale op de 1500 meter haalde, wilde in ’73 nog een keer „knallen”. We hadden gehoopt dat ze onder de vier minuten zou komen. Ze kwam echter uit op 4.19.0. Constant klaag de ze over vermoeidheid. Een volledig li chamelijk onderzoek leverde niets op. In ’74 stopte ze met de pil, waarna de klach ten verdwenen. Toen was het al te laat voor een knappe afsluiting van haar car rière. Dja was niet de enige met die ver- moeidheidsklachten, meer meisjes hadden en hebben die”. die zie ik niet komen”. „Wij zullen het gelukkig dat je er naar zult streven wel uit onze malle kop ha- mensen beter te maken en *en prestatiebevordering niet ziek”. zo centraal te stellen als in Een duidelijk stand- Oostbloklanden”, klinkt punt, maarWe hoeven het fel uit de mond van Hans Keizer niet aan te Hans Keizer, die overi- sporen zich wat verder te gens niet zo ver wil gaan bewegen op een terrein, zich onmiddellijk achter dat je als een randgebied de Franse sportarts Klein kunt zien. op te stellen, die beweert „Een ethische kant ervan. Daar- een utopie. Ja, er is nu over heb ik een duidelijke vooruitgang geboekt bij mening”. het opsporen van de ana- „Zolang duidelijk is bole steroïden, maar niet aangetoond dat het ge- alle zijn opspoorbaar. azijn opspoorbaar, bruik van prestatiebevor- Neem testosteron. Toon derende middelen en maar eens aan in hoeverre dan begin je al met aange- het gevondene lichaams- paste voeding geen na- Een vraag die ik kan be- dat men dat kan. Nog- grijpen, want die topspor- maals, ik zeg niet dat het ter ik praat over vol- gedaan wordt, omdat ik wassenen, van kinderen zelf de bewijzen niet heb, moeten ze met hun handen maar er is natuurlijk geen afblijven weet dat hij sprake van „zo ver zijn”. Het kan, gelukkig maar. Voor de mens een goede ,4e kunt dan neen zeg- zaak, mits toegepast op de gen, daarbij de kans lo- plaats waar het hoort, ter pend dat die topsporter bevordering van het gene- „het” toch neemt. In Bel- zingsproces en niet el- gië gaat het zo over de ders”, aldus Hans Keizer, toonbank. Je krijgt dan die bij de KNAU lang de een gevaarlijke wildgroei, midden- en lange-afstan- Ik hel dan ook meer over ders trainde en nu advi- naar de mening dat je die seur is van de medische topsporter moet helpen commissie. via een kundige begelei- „Overigens vind ik dat ding, waardoor het gevaar die gehele problematiek zoveel mogelijk wordt in- van de prestatiebevorde- gedamd”. rende middelen nu eens in „Ik geloof niet dat je er haar geheel bekeken moet bent met een keihard worden. Het verschijnsel neen. Natuurlijk ben ik te- ervan in de sport wordt te gen doping, tegen al die geïsoleerd behandeld, middelen. Het mooiste zou Hasj kan en mag, terwijl zijn als elke vorm van do- gevolgen als hersenschade ping opgespoord zou kun- zijn aangetoond. Kijk, dat nen worden, maar dat is bedoel ik nou verschrikkelijk dat bijvoorbeeld Rusland moeilijk gebied. Stel, dat de turnsters „wetenschap- je door een topatleet pelijk" klein houdt, wordt gevraagd hem een „Ik heb daarvoor geen handje te helpen, want hij bewijzen, maar dat het komt in het seizoen in de kan is duidelijk. Dat be- baan tegen atleten die wel wijst het genezen van bij- iets gebruiken. Dat kan voorbeeld die reusgroei, een goed doordachte die ik al eerder aanhaalde, vraag zijn van een volwas- En laat men dan alsje- sen man of vrouw, die zich blieft niet aankomen met alles ontzegt om in de verhalen dat het oostblok

IJmuider Courant | 1979 | | pagina 33