Uitspraak op initiatief Stoffelen(PvdA): Amerikaan steelt 68 kilo uranium leveren STILTE IN TEHERAN Onderzoek naar Sid Vicious overleden Dissidenten kandidaat Opperste Sovjet Egypte zal Israel olie Ben Bella spoedig vrij maagdelijkheid nu verboden Thailand gealarmeerd door invasie Kampuchea ,EG-Commissie laks in kwestie Turkije’ Se’ I I 1 Na Indiaas protest r 3 BINNEN- EN BUITENLAND 3 FEBRUARI ZATERDAG 1979 ievlek i Prijs gisteren tgereikt ud-pro- docent I :en van I is inge- burgen and die of Ne- k heeft j chappe- lieden itratie sluiting lam een ele cen- louders- ;middag ise, wel- gen het len voor avens STRAATSBURG. De Assem blee van de Raad van Europa heeft gisteren in Straatsburg de 21 bij de raad aangesloten landen gevraagd oorlogsmisdaden niet te laten verjaren en de minstens 3.000 tot 10.000 zware oorlogsmis dadigers die nog vrij rond lopen op te sporen en te bestraffen. Het verzoek was in het bijzonder ge richt aan West-Duitsland, waar de verjaringstermijn op 31 december van dit jaar afloopt. ering rwbond p reis dse Za- yertrok- gen aan t er be- i van de centra- istad op overleg I ninister 1 STOFFELEN ge- Lachende Khomeini negeert Baktiar Bootvluchtelingen illegaal gedropt >esloten een aan idsman ien van agenbe- nlandse I bericht. ineerde I lukkers ageveer ;r hoog- )it heeft ter sta at met een honder- van een nieuwe 1 n, heeft onder- j ekdins- kansen vers en liiiteq ing. De lok door i bevon- ist gaan, en twee rn Wijk: i proces, ezwaren :er wor- het met iopen"). I >t erken- •den uit angende ;erste of lijven in heuwer- kazerne- erlof en it alleen moeten, t vereist sen, met Dwang lover de voor de vijze uit rtijerx, De kandidaten zijn de marxistische his toricus Roy Medvedev en mevrouw Loud- mila Agapova, een dissidente die al jaren tevergeefs een uitreisvisum probeert te krijgen om zich bij haar man in Zweden te kunnen voegen. Thailand vreest ondertussen de volgen de „domino” te worden die bezwijkt, en in een nerveuze sfeer probeert de militaire regering initiatieven te ontplooien om aan de nieuwe situatie het hoofd te bieden. Gisteravond wemelde het op de luchtha ven van Bangkok van marechaussees. In verband met de Vietnamese inmenging in Kampuchea had de Nationale Vergade ring net een nieuwe wet aangenomen, waardoor justitie en politie het recht krij gen iemand die van communistische sym pathieën wordt verdacht, 480 dagen in voorarrest te houden voor verhoor. Een groot aantal mede-generaals feliciteerde daarop premier Kriangsak en bracht hem naar het vliegtuig. Hij ging naar Washing ton om bij president Carter extra wapens te kopen voor rond de 75 miljoen gulden. Dat geld zal, aldus Kriangsak, voor het grootste deel moeten worden onttrokken aan ontwikkelingsplannen voor de achter gebleven gebieden van het platteland. Kri angsak heeft ook een nieuwe ambassadeur in Peking benoemd, die onder meer te maken krijgt met de Chinese wens om via Thailand mensen en materiaal door te voeren naar de pro-chinese Rode Khmers in Kempuchea. Officieel ontkent Bangkok dat het hier- (Van onze redactie buitenland) BANGKOK. In Kampuchea (Cam bodja) leveren de Rode Khmers nog steeds hevig verzet tegen de Vietnamese troepen en hun plaatselijke bondgenoten. Ze zeggen in de afgelopen maand maar liefst 14.000 soldaten te hebben gedood, belangrijke provinciesteden te hebben heroverd, de hoofdstad Pnom Penh te bedreigen en het hele Zuidwesten weer te beheersen. (Van onze redacteur in Spanje, Peter Hattink) MADRID. De toekomstige president van Algerije, kolonel Benjedid Ghadly zal als staatshoofd zo spoedig mogelijk Ben Bella vrijlaten. Voorts streeft Ghadly die woensdag voor het buitengewoon congres van de staatseenheidspartij Front de Li beration Nationale (FLN) tot kandidaat voor het presidentschap werd aangewe zen, naar een vreedzame oplossing van het geschil met Marokko over de Sahara. De Bondsrepubliek werd niet met name genoemd in de op initiatief van het Twee- de-Kamerlid Piet Stoffelen (PvdA) gedane uitspraak: de Assemblee, waarin parle mentariërs uit twintig landen zitting heb ben', vroeg in het algemeen de regeringen de Conventie van 1974 te tekenen en te bekrachtigen, volgens welke misdaden te gen de menselijkheid niet kunnen verja ren. Khomeini, die vandaag een persconfe rentie zou geven, hulde zich in stilzwijgen en verscheen, voor het eerst lachend, voor het raam van zijn verblijf in de Teheraan- se binnenstad aan tienduizenden diepge- roerde gelovige mannen en vrouwen die hem kwamen bezoeken. Donderdag had hij bij zijn terugkeer in felle bewoordingen het aftreden van het op het leger steunende „illegale” kabinet Baktiar geëist, maar nog niet de voorlopi ge regering voor de te stichten Islamitische republiek bekendgemaakt, wat een directe confrontatie met het huidige kabinet zou hebben betekend. In een nieuwe toenaderingspoging zei aan medewerking wil verlenen, maar offi cieus schijnen door de lucht voorraden te worden aangevoerd, die dan over zee naar een eiland voor de kust van Kampuchea worden verscheept. De Assemblee vroeg de regeringen van de Raad van Europa ook een speciale lijst van wegens misdaden tegen de menselijk heid gezochte personen op te stellen, na te gaan of in elk land een speciale officier van justitie voor het vervolgen en bestraf fen van oorlogsmisdadigers kan worden benoemd en in het algemeen contacten tussen opsporingsautoriteiten en snelle uitwisseling van gegevens zo veel mogelijk te vergemakkelijken. Baktiar in een Frans radio-interview be reid te zijn ministers in een kabinet van nationale eenheid op te nemen, die voor Khomeini zijn, mits zij voldoende interna tionale allure zouden hebben. Baktiar, die donderdag Khomeini’s eis tot aftreden afwees, zei te zullen trachten de ayatollah te negeren, als hij een Islami tische republiek in Iran zou uitroepen. „Nu Khomeini hier is kan hij ons met bepaalde kwesties helpen, kunnen wij zijn oordeel aanvaarden inzake religieuze of sociale kwesties, maar wanneer hij als minister van Buitenlandse Zaken zou willen funge ren. dan „waarlijk neen”, zo zei de pre mier. „Een staatsgreep door het leger zit er niet in, want de regering heeft dit goed in de hand en uiteindelijk ben ik met de terugkeer van Khomeini akkoord gegaan, daar hij binnen het land „minder gevaar lijk” is dan wanneer hij vanuit het buiten land leiding geeft aan de oppositie”, zo zei de premier. Volgens regeringskringen heeft Baktiar samen met het leger plannen opgesteld om direct elke Iraniër te arreste ren die in Khomeini’s revolutionaire raad zou worden benoemd en zou de regering, nu Khomeini in Iran is, zo nodig, in het uiterste geval tegen de ayatollah kunnen optreden. In elk geval zal, als de bevolking tot aanvallen op hoofdkwartieren of ban- Van het niet laten verjaren van misda den tegen de menselijkheid gaat een pre ventieve werking uit, aldus Stoffelen. Fa scisme en neo-fascisme vormen een con stante bedreiging en steken in diverse Westeuropese landen de kop weer op. „De situatie is niet dramatisch, maar wij moe- Stoffelen had er sterk de nadruk op gelegd dat het niet gaat om wraak, dat de kwestie van verjaring niet alleen West- Duitsland, maar ook andere landen, als Nederland, aangaat, maar dat het zulke afschuwelijke misdaden betreft dat zij eenvoudig niet ongestraft mogen blijven. Oorlogsmisdaden zijn niet alleen tijdens de tweede wereldoorlog, maar in bijna elke oorlog begaan. opnieuw te verlengen (zoals al in 1965 en 1969 is gebeurd). Het is echter zeer de vraag of een derge lijk wetsontwerp de vereiste meerderheid krijgt. In de Assemblee van de Raad van Europa behoorden de Westduitse christen democraten tot de minstens acht afgevaar digden, die tegen de oproep stemden om de Conventie te tekenen en bleek een West duitse socialist tot de stemonthouders te behoren. Zes uur nadat de schepen waren ver dwenen hoorden de Filippijnse autoritei ten, via radioboodschappen, dat er Vietna mese vluchtelingen waren gedropt op een van hun eilandjes. De radioboodschappen zijn van een vissersboot uitgezonden door enkele van de nog op zee verblijvende vluchtelingen en waren onder andere be- Ondervraagd over het effect van de ge beurtenissen in Iran op het olievraagstuk tussen Egypte en Israel, zei president Sa dat: „Ten aanzien van dit onderwerp be staat er tussen ons geen verschil van me ning. Het belangrijkste is de volgende stap in de vredesbesprekingen”. Iran was tot nu toe een belangrijk olieleverancier van Israel, maar de ayatollah Khomeini heeft gezegd dat hij Israel (en Zuid-Afrika) van de lijst van klanten zal afvoeren. De gebeurtenissen in Iran beginnen langzamerhand gevolgen te krijgen voor de olieprijzen, zo luidt de voorzichtige con- élusie die gisteravond in oliekringen in Antwerpen vernomen kon worden. Dat oordeel baseerde men op prijsverhogingen die zich, volgens deze kringen, momenteel in Rotterdam voordoen, waar de prijs van ruwe olie de laatste dagen, aldus nog steeds de Antwerpse kringen, gestegen zou zijn met 15 dollar per ton. Antwerpen is via een oliepijpleiding met Rotterdam verbonden. In „normale” om standigheden, zo merkt men in Antwerpen op, bedragen de prijsschommelingen vrij wel nooit meer dan tien tot 25 dollarcent. Het stoffelijk overschot van Vicious werd gisteravond om half zeven onze tijd aangetroffen in de slaapkamer van de woning van een vriendin in het stadsdeel Greenwich Village van New York. Vicious, die 21 jaar is geworden, wa bassist in de niet meer bestaande groep d< „Sex Pistols”. Op borgtocht van 50.000 dollar was hij voorwaardelijk vrij, han gende zijn berechting op verdenking van moord op zijn vriendin Nancy Spungen, die op 12 oktober-in de kamer die zij met hem deelde in het Chelseahotel, vermoord met een jachtmes was aangetroffen. Volgens de FBI had de 39-jarige Amerikaan door middel van dreigbrie ven aan de fabrieksdirectie laten weten dat hij het uranium terug zou geven in ruil voor 100.000 dollar. Het licht verrijkt uranium is later op acht kilometer van de kerncentrale te ruggevonden. De gevaren voor de ge zondheid van de omwonenden zouden minimaal zijn geweest. Deskundigen hebben verklaard dat het onmogelijk zou zijn om het behulp van dit uranium een kernbom te ma ken, zonder te beschikken over inge wikkelde en kostbare installaties. Hoe het mogelijk was dat zo’n grote hoeveelheid door de gebruikelijke con trole kon komen, kon de directie van de kerncentrale ook niet verklaren. (Van onze redacteur in België, Jan Gerritsen) BRUSSEL. De EG-landen hebben de Europese Commissie op de vingers getikt omdat het dagelijks EG-bestuur geen voorstellen heeft ontworpen voor hulp aan Turkije, dat een zeer ernstige econo mische crisis doormaakt. Als gevolg van de laksheid van de Commissie kunnen de ministers van Buitenlandse Zaken van de Negen volgende week geen beslissing ne men over steun aan Turkije, dat ruim drie maanden geleden al dringend om steun verzocht. LONDEN (Reuter). Engeland heeft gisteren na een officieel Indiaas protest zogenaamde maagdelijkheidstests voor Aziatische vrouwen die naar Engeland komen om er te huwen verboden. Het Britse ministerie van Binnenlandse Zaken heeft gisteren bevestigd, dat een Indiase vrouw vorige week op de Londen- se luchthaven Heathrow medisch is on derzocht om vast te stellen of zij ooit een kind ter wereld had gebracht. India protesteerde bij het Britse ministe rie van Buitenlandse Zaken. Zulke onderzoeken zouden Britse immi- gratie-ambtenaren moeten helpen om vast te kunnen stellen of verklaringen van vrouwen dat zij naar Engeland komen om met een Brit te trouwen op waarheid be rusten. Volgens het ministerie van Binnenland se Zaken was de 35-jarige vrouw in kwes tie, toen zij met haar verloofde uit Nieuw Delhi aankwam in Londen, onderzocht omdat een immigratie-ambtenaar het ver moeden had dat zij al gehuwd zou kunnen zijn. De vrouw gaf schriftelijke toestem ming voor het onderzoek na een verkla ring in haar eigen taal te hebben gekregen. Toen bleek dat zij nooit een kind had gehad, had zij toestemming gekregen voor een verblijf van drie maanden in Enge land. Volgens de verklaring die het ministerie heeft gepubliceerd, hebben de immigratie- ambtenaren zodanige instructies gekregen dat zij medische controleurs geen op dracht kunnen geven passagiers te onder zoeken met het doel vast te stellen of zij kinderen hebben gebaard of seksuele rela ties hebben gehad. i bij het ouwnij- I dat de it-uitke- tuurder gdurige t weken L ;ent. De tot 1500 ering er acties. TEHERAN (UPI/Rtr./AFP). Gisteren is na de tumultueuze terugkeer van aya tollah Khomeini, donderdag, in Teheran een onheilspellende stilte gevallen. De geestelijke leider negeerde botweg een nieuwe poging van-premier Baktiar om een opening in het conflict te zoeken en een burgeroorlog te voorkomen. Dat die uit zou kunnen breken als een oplossing uitblijft, is nauwelijks meer aan twijfel onderhevig. Er werd gisteren slechts in geringe mate gedemonstreerd in de Iraan- se hoofdstad. De uittocht van buitenlan ders neemt intussen gigantische vormen aan. NEW YORK (UPI). Sid Vicious, de Britse ster van de „punk rock" die voor waardelijk op vrije voeten was hangende zijn berechting op verdenking van moord op zijn vriendin, is gisteren overleden aan een te grote dosis heroïne. De politie ver moedt opzet. De Conventie kan pas in werking treden als zij door drie landen is getekend en bekrachtigd. Luxemburg zou nu ook heb ben besloten de Conventie te aanvaarden. In West-Duitsland overweegt de socialis tische SPD een initiatief-wetsontwern in te dienen om hetzij verjaring onmogelijk te maken, hetzij de termijn waarbinnen oor logsmisdadigers kunnen worden vervolgd Tot nu toe heeft slechts één land, Frank rijk, de Conventie getekend. De Neder landse regering stelde zich tot voor kort op het standpunt dat zij de Conventie niet behoefde te tekenen, omdat in Nederland oorlogsmisdaden niet verjaren. In Straats burg werd gezegd dat Nederland tot nu toe niet heeft willen tekenen, omdat de rege ring over aanwijzingen beschikte dat West-Duitsland een dergelijk besluit niet zou toejuichen. Thans zou Nederland, me de onder druk van de Tweede Kamer, tot de overtuiging zijn gekomen dat van on dertekening en parlementaire bekrachti ging een zekere voorbeeldwerking zou uit gaan. MOSKOU (AFP). Een groepje Russi sche dissidenten heeft twee tegenstanders van het huidige bewind in de Sovjet-Unie kandidaat gesteld voor de komende ver kiezingen voor de Opperste Sovjet, het parlement van de Sovjet-Unie. d- Complete chaos op de luchthaven van Teheran, waar gisteren duizenden bepakt en bezakt naar het buitenland trachtten te ontkomen uit vrees voor mogelijke gewelddadigheden rond de machtsstrijd tussen Khomeini en Baktiar. stemd voor de Hoge Commissaris voor Vluchtelingenzaken van de VN in Manilla, Blatter. Hem werd dringend om hulp ge vraagd, maar Blatter ontkende later een boodschap te hebben ontvangen. De Filippijnse regering is verontrust over het feit dat de kleine vissersboten zo maar de territoriale wateren kunnen bin nenvaren en mensen kunnen laten afzet ten, zonder dat de marine daarvan iets gemerkt heeft. De marine heeft nu de uitdrukkelijke opdracht gekregen te pa trouilleren aan de ingang van de baai van Manilla, waar al eerder een vluchtelingen schip zonder opgemerkt te worden kon binnenvaren. In deze baai ligt de Tung An met aan boord 2.000 vluchtelingen al vanaf decem ber vorig jaar te wachten om aan land te mogen gaan. Als binnen tien dagen geen enkel Westers land zich aanmeldt om de vluchtelingen op te nemen zal het schip naar internationale wateren worden sleept. ten ons het gevaar bewust zijn en in elk geval nazi-misdadigers verhinderen deze fascistische of neo-fascistische activiteiten aan te moedigen.” Het Tweede-Kamerlid Joop Voogd (PvdA), een van de weinigen die met zo veel woorden zei dat er in de kampen als Auschwitz, Treblinka en Sobibor meer dan anderhalf miljoen oorlogsmisdadigers zijn geweest, van wie minder dan 12.000 zijn bestraft, noemde het „een onverdraag lijke gedachte dat een misdadiger als (kamparts) Mengele, als vrij man naar zijn land zou kunnen terugkeren en beweren dat Auschwitz nooit heeft bestaan”. ken en dergelijke overgaat, dit met kogels worden beantwoord, aldus Baktiar. In Teheran zelf bleef het gisteren rustig. Duizenden aanhangers van Khomeini trokken in vreedzame betogingen door de straten onder de leuze „dood aan Baktiar”. In de stad Semnan in het noordoosten van Iran kwamen twee mensen om als gevolg van een botsing van‘betogers met veilig heidstroepen. Het ziet ernaar uit dat Baktiar er op speelt, dat de mythe die rond Khomeini als „man die alles beter zal maken" kon be staan, zolang hij in het buitenland was, zal vervagen zodra de Iraniërs weer met de werkelijkheid van alle dag worden gecon fronteerd. Want over Khomeini’s oproep door te blijven staken, zei hij in het inter view: „Als dat doorgaat, zal men genoeg krijgen van Khomeini. De verliezen van de afgelopen drie maanden zijn nog ernstiger dan die in de hele periode van de afgelo- nen 25 jaar”, zo zei hij. Benzine was gisteren ih Teheran voor het eerst na zes weken weer rijkelijk voor handen. vandaag zouden de Iraanse staatsradio- en televisie hun programma’s in het hele land weer volledig gaan hervat ten nadat sinds augustus op beperkte schaal was gewerkt tengevolge van de algemene staking van radio-en tv-mensen. journalisten en technici. Ben Bella, de eerste minister en presi dent van het onafhankelijke Algerije, kwam op 19 juni 1965 door een staatsgreep van zijn naaste medewerker Houari Bou medienne ten val. Boumedienne, toenma lig minister van Defensie, nam de macht over en zette Ben Bella onder levenslang huisarrest in een buitenwijk van Algiers. In tal van internationale organisaties wordt gesproken over steunverlening aan Turkije, dat heeft te kampen met een stag nerende economische ontwikkeling, een reusachtige werkloosheid en een astrono misch grote buitenlandse schuld. Begin december kwam een Turks verzoek om hulp aan de orde bij de NAVO-minister- raad. In de OESO (de club van rijke lan den) en het Internationale Monetaire Fonds wordt gewerkt aan hulp voor Anka ra. De Europese Negen stelden hun beraad over steun aan Turkije al enige keren uit. Afgelopen woensdag zou de Europese Commissie uiteindelijk voorstellen vast stellen, die dan naar de lidstaten zouden worden gestuurd. De Commissie schoof het Turkije-dossier echter opnieuw een week voor zich uit, nadat moeilijkheden waren gerezen over de Turkse textielex- port naar de Gemeenschap. Daarover vond woensdag wél spoedberaad plaats met de Turken. Turkije, dat met de Europese Gemeen schap is geassocieerd, is met Malta het enige land rond de Middellandse Zee dat geen overeenkomst met de Gemeenschap heeft afgesloten inzake vrijwillige beper king van textielexport naar de EG. Ankara betwist het recht van de EG om zelf het plafond voor de Turkse importen vast te stellen. Gezien de moeilijke economische situatie in Turkije wilde de Europese Com missie daar dan ook maar van afzien. Dit was echter niet naar de zin van Engeland, dat erop aandringt dat tenmin ste aan de Turkse export van katoendraad een limiet wordt gesteld. Andere EG-lan den willen meer zekerheid dat de Turkse exporteurs zich aan afgesproken mini mumprijzen houden. Over deze proble men werd woensdag zonder veel resultaat gesproken in de zogenaamde Associatie raad (de Negen en Turkije). Blijkbaar om Ankara onder druk te zetten, schoof de Europese Commissie haar besluit over voorstellen inzake EG-hulp dus een week uit. De meeste EG-landen betreuren het op treden van de Commissie. In Brussel vraagt men zich af of het geschil over de export van katoendraad uitstel rechtvaar digt niet betrejeking tot gconomisctig jiulp die Turkije dringend nodig heeft. Daarbij kan er nog op gewezen worden dat de textielexport een van van inkomsten is Turkse economie. Turkije heeft een enorm tekort op de betalingsbalans in relatie tot de Negen. Ter illustratie: bij de financiële hulp van de Gemeenschap wordt gesproken over een fonds van 850 miljoen gulden (dat Ankara ter beschikking staat als het een protocol hierover tekent) en een nieuw fonds dat waarschijnlijk dubbel zo groot wordt. Dan kan er ook nog gewezen wor den op het Turkse verzoek gedurende de komende vijf jaar ontlast te worden van de verplichting van het Associatieakkoord een reeks douanetarieven af te bouwen of op te heffen. De afbraak van deze tarieven zou de Europese export naar Turkije nog gaan vergemakkelijken. CAIRO (AFP). President Sadat van Egypte heeft gisteren bekendgemaakt dat zijn land olie zal leveren aan Israel tegen de internationale marktprijs. In zijn geboortedorp Mit Aboel Kom zei Sadat dat hij goedgunstig had gereageerd op een verzoek van Israel olie uit Sinai te mogen blijven betrekken, nadat het schiereiland aan Egypte is teruggegeven. ap de. weinige bronnen voor‘de zeer zwakke Raad van Europa tegen verjaring oorlogsmisdaden WASHINGTON (Reuter). De Amerikaanse Federale Recherche (FBI) heeft gisteren een man aange houden, die ervan wordt verdacht 68 kilo uranium uit de kerncentrale, waar hij werkzaam was, te hebben gestolen. SINGAPORE/MANILLA (DPA). Twee grote schepen met Vietnamese vluchtelin gen hebben op een onbewoond eilandje voor de kust van de Filippijnen 604 Vietname- zen heimelijk aan land gezet. Ruim de helft van deze vluchtelingen zijn vrouwen en kinderen. De twee schepen met aan boord nog 2.000 Vietnamese vluchtelingen hebben daarna weer koers gezet naar open zee. s

IJmuider Courant | 1979 | | pagina 3