Om kunstzinnige vorming scholieren te bevorderen in Moerbergschool Volle bak voor dichters en musici van bel Kranten nooit over lecsf voor een gratis proef abonne ment s Toneelwerkgroep Wederzijds drie weken actief mrnernisa Overdracht zuiveringsinstallatie Velsen aan Rijnland niet ver meer nErgcbcuren hierdin^en in de buurt waar je in de landelijke Onaniem o or GIRO 51360 STEUN ONZE JAARLIJKSE GELDINZAMEUNG ie nt 1 ft tl r Discussie-nota Ludiek poëzieprogramma in Witte Tejater Geen spreekuur NOG DEZE MAAND ORIËNTEREND GESPREK Duits jeugdkoor voor uitvoering naar Velsen Oude losplaats voor huisvuil gesloopt i i i m. 4 VELSEN-IJMUIDEN 19 7 9 FEBRUARI ZATERDAG 3 A Door Joke Dieben-Frerichs OMDAT HET HARD NODIG IS. (023) 319053 In de landelijke kranten leest u bijvoor beeld niet wat er in de gemeenteraadsverga dering besloten is. Evenmin vindt u in de landelijke bladen de bioscooptijden, kerkdiensten en de advertenties waarin koopjes in uw omge ving worden gevraagd en aangeboden. Of huizen. Of personeel. In de regionale krant leest u die dingen wel. Plus al het wereld en landelijk nieuws.- IJMUIDEN. De theaterwerk- groep „Wederzijds” gaat de ko mende drie weken een project uit voeren op de IJmuider Moerberg school. Het project, waarmee be oogd wordt de kunstzinnige vor ming van de schoolkinderen te bevorderen, gaat maandagmor gen van start met de opvoering van de kindervoorstelling ,,’t Is niet van jou” voor leerlingen van de hoogste drie klassen van het basisonderwijs, ’s Middags krij gen de onderbouw-leerlingen het zelfde stuk te zien. Net als bij de „bovenbouwers” gekoppeld aan een klassikale spelverwerking. I I Protestantse Begrafenisvereniging Want in feite is de regionale krant een dubbele krant met landelijk èn plaatselijk nieuws. Nieuws waar u dagelijks bij betrokken bent. I I I i i I ur I I I Rotterdam, Eendrachtsweg 49 Tel. 010-144888 l I I i I llll SO w w J l V ^3* Cees Koster en Chris Junge inwijdde met afwisselend poëzie- en muziekprogramma. Cees Koster leest voor uit eigen werk (ADVERTENTIE) 50 Naam: (ADVERTENTIE) Adres: Woonplaats: van sen- joen met ede- aan deer r de ids- 1de: P u vier van ms- sink drie ran- van Cra- tkig 80 60 50 70 50 75 lur ur In de daarop volgende weken zullen de „Wederzijds”-spelers regelmatig in het schoolgebouw aan de Kerkstraat te vin den zijn, om te proberen door middel van diverse spel verwerkingen de creatieve vermogens van de leerlingen verder te ontwikkelen. Voor de leraren van de Moerbergschool staan in dezelfde periode drie trainingsbijeenkomsten op het pro gramma, terwijl tenslotte ook de ouders door middel van een speciale ondervoor stelling op maandagavond 12 februari bij het project zullen worden betrokken. VELSEN. Het Oostfries Jeugd koor uit het Duitse Aurich doet Vel sen aan tijdens de Nederlandse tour nee die tussen 8 en 12 april wordt gehouden. De datum 10 april is ge prikt voor een uitvoering in de En- gelmunduskerk in Oud-Velsen. Ver der staan ook optredens op het pro gramma in Amstelveen en Hilver sum. B. en W. van Velsen hebben zich garant gesteld voor mogelijke tekor ten bij de uitvoering van 10 april. Daarvoor wordt onder meer geput uit de ruime liederenschat van onder meer Mozart, Mendelssohn, Schütz en Bach. I Stuur de bon in open envelop zonder postzegel aan: Damiate Pers Antwoordnr 416.2000 VC Haarlem VELSEN. Aan de zuidelijke oever van het Noordzeekanaal, aan de Oude Pont- weg, wordt een betonnen losplaats ge sloopt die sinds 1963 al niet meer inge bruik was. In opdracht van de gemeente Velsen gaat het aannemingsbedrijf De losplaats werd in het verleden gebruikt voor verscheping van Velsens huisvuil. Aanzienlijke hoeveelheden werden tus sen 1956 en 1963 vervoerd naar de gemeen ten Broek in Waterland en Landsmeer waar enkele meertjes met huisvuil wer den dichtgeplempt. De voor de oevervoor- ziening noodzakelijke vergunning van Rijkswaterstaat liep 1 januari af. Voor B en W was dit de directe aanleiding om op dit deel van de Kanaaloever schoon schip te maken. zijds” die uitvoert, kunnen zich bij de gemeente aanmelden en dat lijstje werken we dan successievelijk af.” de zuid-oever van het Noordzeekanaal rei nigt het afvalwater van de totale Velsense bebouwing uitgezonderd Velsen-Noord. De installatie is niet volledig meer op die Bijvoorbeeld voor: 25,- kan bij een melaatse de ziekte tot staan worden gebracht 250,- zenden wij revalidatiemateriaal voor gehandicapten 2.500,- kan een 4-persoons kraamkamer worden ingericht taak berekend. Met de overname op nog nader te bepalen datum krijgt Rijnland jaarlijks 555.000 zuiveringseenheden extra aangeboden. Begrafenissen. Crematies en Transporten AansprJ. MEYER. Fazantenlaan 3 IJmuiden (Oost) - Telefoon 14576 puz- tijd i de C. ER- Terwijl in de foyer de door Hanneke Glas fraai met viltstift op papier gezette gedichten van Koster en Junge te kijk hingen, opende presentator Maarten Dan- nenberg de avond in stijl met het voordra gen van een vers over twee broeken van de hand van de dichter Gerrit Krol. Na deze vingeroefening Kwamen de exposanten aan bod. Zowel Cees Koster (naar eigen zeggen beïnvloed door Remco Campert) als Chris Junge (bewonderaar van onder meer Gerrit Achterberg en Hans Lodei- zen) droegen voor uit eigen werk, van welke gelegenheid Junge meteen maar ge bruik maakte om een prijsje uit te loven voor diegene die hem helpen kon aan een toepasselijk rijmwoord op het verschijnsel „herfst”. De avond kon daarom al niet meer stuk toen de musici het podium betraden. Gert- Jan Prins (drums), Erik Boddeke (solo- Activiteiten van gezelschappen, kunste naars, creativiteitscentra en dergelijke dienen weliswaar een blijvende plaats op de Velsense scholen te behouden zo staat in de nota te lezen maar deze activiteiten kunnen door hun incidentele karakter bij de kunstzinnige vorming van schoolkinderen slechts een aanvullende rol spelen. Op welke wijze de scholen „er iets naast kunnen zetten” wordt in de nota meteen ook aangegeven: zowel het kleuter- als het basisonderwijs worden uitgeno digd eigen voorstellen bij de gemeente in te dienen, om het probleem van de geringe continuïteit bij de kunstzinnige vorming op te lossen. Hoewel de nota nog in het discussie- stadium verkeert (de reacties erop vanuit de betrokken instellingen worden momen teel gebundeld, waarna de nota ter afdoe ning naar het college van burgemeester en wethouders wordt gestuurd) hebben toch al drie scholen van de nieuwe mogelijk heid gebruik gemaakt. In overleg met de gemeente hebben zij een cursus beeldende vorming van start laten gaan. Volgens de heer Wielaard sluit de meer projectmatige aanpak waar „Wederzijds” de laatste tijd naar overhelt, perfect aan bij wat in de (maart vorig jaar uitge brachte) tweede gemeentelijke discussie nota over de bevordering van de kunstzin nige vorming van het schoolkind wordt betoogd. lingen voor het basisonderwijs, betekent het project op de Moerbergschool niets nieuws. Behalve met incidentele spelda- gen reist men met dit soort twee- of drie weekse projecten al geruime tijd de Noord-Hollandse scholen voor openbaar en bijzonder lager onderwijs af. IJmuiden maakt echter voor de eerste maal kennis met een meerdaags optreden van „Weder zijds” en met name gemeentelijk onderwij- sinspecteur P. Wielaard is erg gelukkig met dit initiatief. „Tot dit schooljaar”, zo verklaart de heer Wielaard zijn enthousiasme, „beperk ten de contacten met „Wederzijds” zich tot incidentele, éénmalige optredens in de di verse Velsense basisscholen. Zo’n enkele speldag zet echter weinig zoden aan de dijk; hoe waardevol deze activiteiten op zich ook zijn, verder dan tot een simpele kennismaking met toneelimprovisaties komt het toch niet. Dat probleem werd ook door „Wederzijds” erkend. Om het effect van hun schoolvoorstellingen te verhogen, ontwikkelden ze een meerdaags Indianen project. Dat project kon door tijdnood „Wederzijds” reist met z’n voorstellingen heel Noord-Holland af niet in IJmuiden worden uitgevoerd. Dit schooljaar bleek IJmuiden echter wel in het schema te kunnen worden ingepast. De komende drie weken doen zé met hun nieuwe toneel- project de Moerbergschool aan. In de maand maart komt de Kruisbergschool in Zeewijk aan bod. Daar wordt in grote lijnen hetzelfde project uitgevoerd. Verder staan dit seizoen nog twee speldagen op het programma, waarvoor de Gunning- en Marnixschool zijn uitgekozen.” De keuze van juist deze vier scholen is overigens een min of meer toevallige. Scholen die geïnte resseerd zijn in projecten zoals „Weder- VELSEN. Wethouder K. Bijl van ruimtelijke ordening houdt maandag geen spreekuur. Voor zijn collega mevrouw A. J. P. van Heel-Montijn (personeelszaken) vervalt het spreekuur van komende woensdag. Wethouder J. W. Meijer van sociale zaken houdt woensdagmiddag van half twee tot vier uur spreekuur. De vaste tijd hiervoor op maandag komt daarmee voor alleen deze week te vervallen. VELSEN. Nog deze maand worden op het Gemeenlandshuis in Leiden bespre kingen begonnen tussen de gemeente Vel sen en het Hoogheemraadschap Rijnland over overdracht van de Velsense rioolwa terzuiveringsinstallatie aan de Oude Pont weg. B. en W. van Velsen zijn meer en meer geneigd tot overdracht van de ver ouderde installatie die qua capaciteit niet meer geheel toereikend is voor de ge meente Velsen. gitaar), Frans Heeremans (basgitaar), Frank Barnhoorn (piano en gitaar), Maar ten Dannenberg (piano) en Ruud Junge (sousafoon) zorgden voor swingende muzi kale intermezzo’s, afgewisseld met gastop- tredens van de zangers/gitaristen Denijs Guyt, Ab Vos en Ad den Dongen. Het jonge publiek (net als „Onaniem” in hoofd zaak nauw betrokken bij het Velser Ich- thus College) liet zich bij dit alles niet onbetuigd. Afgaande op het enthousiasme van de toeschouwers lijkt een dergelijke „brandschermvoorstelling” in het Witte Tejater zeker voor herhaling vatbaar, ook al had het programma dan ook meer met humor dan met de literatuur van doen. Punt van besprekingen zijn bij het ko mende overleg tijdstip van de overna me door „Rijnk de financiële conse quenties voor Velsen en ook de gevolgen op het personele vlak. Velsen stond tot voor kort nogal afkerig tegenover over dracht aan het hoogheemraadschap. De Velsenaren zullen daarmee worden aange slagen voor de volledige reinigingsheffing die door „Rijnland” is bepaald op ƒ31,40 per vervuilingseenheid (per inwoner - red.). Per gezin, geschat op drie personen, wordt ƒ94,20 in rekening gebracht. Met een waterzuiveringsinstallatie die brood nodig aan vernieuwing en uitbreiding toe is werden heffingen van die grootte onver koopbaar geacht. Het algemeen bestuur van Rijnland vindt de Velsense benade ring bekrompen en weinig reëel. Recente uitspraak van dijkgraaf Van Knobelsdorff in dit verband: „Ons uitgangspunt is mee betalen voor de zuiveringstaak in ons hele werkgebied. Dan is het nauwelijks ter zake of de Velsenaar al of niet waar krijgt voor zijn geld.” De rioolwaterzuiveringsinstallatie aan 't de per il op het 1- - en te nde >mst rek- it zij e en rtte. ging Voor „Wederzijds”, de Amsterdamse theaterwerkgroep die zich sinds jaar en dag toelegt op de produktie van voorstel- (ADVERTENTIE) In het Oostfries Jeugdkoor zingejn 28 jongeren, alleen tussen 14 en 19 jaar en twee volwassenen. De leiding van het in eigen omgeving hoogge waardeerde koor berust bij de heer Winfried Schmidt, als vaste organist verbonden aan de Lambertuskirche in Aurich. Met de keuze van het liede renrepertoire is aansluiting gezocht met het Paasgebeuren. De Nederland se tournee vindt namelijk tussen Palmzondag en Goede Vrijdag plaats. Deze week leidde de toneelwerkgroep Wederzijds het project op de Moerbergschool in met een speciale leerkrachtenvoorstelling. In korte sketchjes maakten de spelers, voor deze gelegenheid gebombardeerd tot leden van de Bond van Kinderen van de Grote School, aanschouwelijk hoeveel baarlijke nonsens er in sommige leermiddelen en/of methoden is verwerkt. Op de foto het „bondsbestuur" in vergadering bijeen. (Van een onzer verslaggeefsters) IJMUIDEN. Tot de nok toe vol stroomde gisteravond de toneelzaal van het Witte Tejater, waar het Velsense gezelschap „Onaniem” de gedichtententoonstelling van (Aankruisen wat gewenst wordt.) IJmuider Courant. Beverwijkse Courant. Stuur mij 14 dagen gratis uw krant ter kennismaking. Daarna neemt u kontakt met mij op om te horen of ik een abonnement neem. Ik neem direkteen abonnement en ontvang de eerste twee weken uw krant gratis. Noteer mij voor een: Jaarabonnement Kwartaalabonnement. eerste- en tweedeklassers van het basison derwijs konden in de opbouw van het programma helaas (nog) geen activiteiten worden gepland. Om ook hen in contact te brengen met de dans als expressiemiddel is de leerkrachtencursus van belang. Wat dat betreft doet het ons groot genoegen,” zo besluit de heer Wielaard, „dat er voor die cursus bij de schoolteams zoveel be langstelling bestaat. Sommige scholen hebben zich met het complete team laten inschrijven. De interesse bleek zo groot, dat er in het voorjaar vier van dergelijke Scapino-cursussen voor leerkrachten van start gaan.” de theaterwerkgroep „Wederzijds” kun nen we de scholen dit seizoen bijvoor beeld ook nog een Scapino-project aanbie den.” Bij dat project dat van maart tot juni gaat draaien is zowel het kleuter- als het basisonderwijs betrokken. Om de con tinuïteit te waarborgen is een programma samengesteld, dat in principe jaar na jaar herhaald kan worden. Het omvat cursus sen voor het onderwijzend personeel, in het kader waarvan hen een beter begrip van de kunstvorm ballet wordt bijge bracht en activiteiten voor de klassen drie tot en met zes. Voor de kleuters en de Gemeentelijk onderwijs-inspecteur Wielaard: „Met dat in de nota verwoorde aanbod aan de scholen, eigen experimen ten op het gebied van de kunstzinnige vorming van de schooljeugd van start te laten gaan, willen we het eigen initiatief stimuleren. Naar onze mening moet je de scholen niet overstelpen met aanbiedin gen op het terrein van het creativiteitson- derwijs, maar juist bevorderen dat ze zelf met projecten komen. Wat niet inhoudt, dat de gemeente het verder af kan laten weten. Behalve het goedlopende AMV- project (algemene muzikale vorming op de basisscholen) en de voorstellingen van «KW

IJmuider Courant | 1979 | | pagina 5