Enthousiasme Winterwandeling groot „Zo met nieuws bezig zijn is een avontuur omdat het in Nederland niet eerder is gelukt’’ OR: laksheid kost KLM geld „Wie kwam er in mijn huisje?” EXTR IATE WEEKEND BRUSSEL-ANTWERPEN tl 1 Lè E 125,- pp VIC Meer dan vijfhonderd aanmeldingen binnen I 1 I DE-ICERS HADDEN SCHADE KUNNEN VOORKOMEN” ■■WH 9 ZATERDAG IJMOND 19 7 9 FEBRUARI 3 J u ri NFU (N: z JW IS 10/11 maart en 17/18 maart 1979 tevens doen bij: I NIEUWSNET-COÖRDINATOR NEDERLAND DICK HELLINGMAN: 1 OVER 4 DAGEN IN DE KIOSK. Boekingen kunt Reisbureau NZH-Cebuto, Stationsplein perron D, Haarlem Reisbureau Kerkman, Grote Krocht 20, Zandvoort (Van onze streekredactie) SCHIPHOL. De KLM had deze winter aan zienlijke verliezen kunnen voorkomen, wanneer tijdig de nodige ijsbestrijdingsapparatuur was ge kocht. Dat is de stellige mening van de onderne- mingsraad van de luchtvaartmaatschappij. In een brief aan de directie wordt opheldering gevraagd over het „falend investeringsbeleid”. Meermalen, zo blijkt uit de brief, heeft de OR de directie dringend gewaarschuwd. (Van een onzer verslaggevers) HAARLEM. Huurders, die een door „doorstroming” vrijgekomen huurwoning hebben betrokken, betalen in het algemeen een huur, die in een gunstiger verhouding staat tot hun inkomen, dan huurders die een splinternieuw huurhuis bewonen. Het inkomen en beroepsniveau van de eerste groep is in het algemeen lager, dan dat van de nieuw bouwbewoners. Dit blijkt uit onderzoek van de werkgroep Regionaal en Lokaal Woningmarktonderzoek in Noord-Holland. OPSTAPPLAATSEN: 4 (ADVERTENTIE) Nieuwbouwbewoners besteden B n 18.00 (ADVERTENTIE) iO-2039 boiler n.75 MEK 6 10 /eg 85 Mijn naam en adres zijn: Naam: Adres: Woonplaats: OORDEEL ZELE wn i kan- ir In samenwerking met het reisbureau NZH-Cebuto organiseren wij: ardhou- nkamer metsel- in eiken ling. 3 a parket. begla- ne ber- as met jemak- le mid- open jwgas- irdhou- natuur- ikam. toilet, ilet, 3 is en Het aanbod aantrekkelijke woningen in de tweede en derde schakel zal volgens het rapport bovendien slinken, wanneer een- gezinshuurhuizen worden verkocht. In 1976 is acht percent van de bij het onder zoek betrokkèn huurwoningen verkocht aan de volgende bewoner. Van de bij het onderzoek betrokken eengezinshuurhui- zen werden er na de verhuizing 22 percent verkocht. Bij de andere woningtypen was dit 5 percent. „Deze verkoop van eenge- zinshuizen zal er toe bijdragen, dat de huursector steeds meer naar verhouding minder gevraagde woningen zal omvat ten”, zo wordt in het rapport geconsta teerd. Dit pleit dus tegen de van zekere een veel te dure woning, met behulp van een ontoereikende huursubsidie. De men sen moeten daarbij zoveel van hun be steedbare inkomen voor de woning inleve ren, dat zij onder het bestaansminimum dreigen te geraken. Deze ervaringsfeiten kloppen met de constatering uit het rap port van de werkgroep regionaal en lokaal woningmarktonderzoek, dat de verhou ding tussen inkomen en huur in nieuwe woningen minder gunstig is, dan bij de woningen van de tweede schakel. Daarbij moet worden bedacht, dat de nieuwbouw volgens het rapport vooral werd betrok ken door de wat hogere inkomensgroepen in vergelijking met de bewoners van de „tweede schakel” in de verhuisketen. Hoe moeilijk moet de situatie dan niet zijn voor de lagere inkomensgroepen, die op nieuw bouw zijn aangewezen. Bovendien zijn de cijfers sinds het onderzoekjaar 1976 wat dat betreft alleen nog maar slechter ge worden. Het alternatief, als dat al bestaat, is echter niet veel gunstiger, namelijk het terugvallen op een onaantrekkelijke wo ning in een veelal onaantrekkelijk gebied. Volgens het rapport geeft aantrekkelijke nieuwbouw wel als resultaat, dat ook wat aantrekkelijker woningen beschikbaar ko men in de tweede doorstromingsschakel, wat weer positief doorwerkt naar de derde schakel. Deze constatering botst met de roep die door de aannemers-wereld is aan geheven, dat de nieuwe volkswoningbouw weer eenvoudiger moet worden (de in ver gelijking met een aantal jaren terug veel aantrekkelijker en gevarieerder geworden nieuwbouw zou te veel kosten om winstge vend te kunnen zijn). politieke zijde gepropageerde verkoop van woningwetwoningen. Dat doorstroming kan leiden tot getto vorming wordt in het rapport bevestigd voorzover het gemeenten betreft, die bin nen de eigen grenzen over weinig bouw mogelijkheden beschikken. Dit kan name lijk aanleiding geven tot selectieve migra tie, d.w.z. het wegtrekken van groepen met een aantal kenmerken (hoog inkomen, kin deren). Dat betekent dat groepen met an dere kenmerken (bijvoorbeeld laag inko men, jong, geen kinderen) achterblijven. Volgens het rapport is dat met name het geval in Amsterdam. Een gegeven, dat ook blijkt uit een aantal rapporten, dat de Provinciale Planologische Dienst heeft ge maakt als ondersteuning van het streek plan voor het Amsterdam-Noordzeeka- naalgebied. Dit gegeven, gecombineerd met het feit dat de kleine, onaantrekkelijke en goedko pe woningen (van bijvoorbeeld de derde schakel) in bepaalde buurten bij elkaar staan, leidt vervolgens tot het getto-idee. In deze buurten treft men een concentratie aan van groepen, met bepaalde gemeen schappelijke kenmerken, (jong, kinder loos, smalle beurs). En dat heeft weer consequenties voor het voorzieningen-ni- veau (eenzijdige klandizie voor winkels, met als gevolg een verschraling van de aangeboden koopwaar, onvoldoende kin deren om scholen in stand te houden, etc.). Gettovorming doet zich echter niet al leen voor in het oude stedelijke gebied. In de groeikernen zijn vergelijkbare ver schijnselen waar te nemen. Wethouder IJs- sels van Alkmaar wees daar al op in de persconferentie, waar het probleem van de tekortschietende huursubsidie en bij stand en de te dure woningwetbouw aan de orde werd gesteld. In de nieuwbouwwijken die de laatste decennia in de uitbreidingsplannen van de steden zijn gegroeid zijn „bebouwings- vlekken” te onderscheiden van verschil lende data. Deze „vlekken” verschillen on derling sterk wat betreft prijs, overheer send type woning, stedebouwkundige op zet en bevolkingssamenstelling. Er zijn be trekkelijk oude „vlekken”, met veel lelijke lage flatjes en eentonige eengezinshuizen en met betrekkelijk lage huren. Daar wo nen de „overlopers” van het eerste uur. Want in de afgelopen weken van ijs en sneeuw was het onderbinden van de glad de ijzers verleidelijker dan de gedachte aan een grootse wandeltocht. Maar Henk Horsman is verre van ontevreden. Groe pen, gezinnen en individuelen stuurden hun bonnetjes in en trekken straks de stoute wandelschoenen aan. Niet alleen het lekker uitwaaien is voor hen aantrek kelijk, ook de gezelligheid, de onderlinge In de maand januari heeft de KLM gekampt met een aanzien lijke inkomstenderving, doordat vliegtuigen aan de grond moesten blijven staan als gevolg van ijzel en sneeuw. De schade had volgens de OR-leden beduidend minder kunnen zijn, wanneer de KLM over meer en moderner „de-icers" had Ged. Oude Gracht 82 (Haarlem Centrum) Soendaplem (Haarlem-Noord) Cahforniëplem (Haarlem Schalkwijk) Raadhuisstraat 60. Heemstede Rijksstraatweg 103, Bennebroek (fa. v Staveren) Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden Zeestraat 18. Beverwijk Westzijde 23. Zaandam Wandelweg 34. Wormerveer Wilt u mij per omgaande nadere informatie zenden over de prestatie- wandeltocht op zondag 18 februari. arwater, eer. Ei- ie ge- INEP- ainop ge k., Ideaal (Van een onzer verslaggevers) HAARLEM. Ruim vijfhonderd spor- tievelingen reageerden inmiddels op de oproep deel te nemen aan de Damiate Winterwandeling van Henk Horsman, het Haarlems Dagblad, de IJmuider en Be- verwijkse Courant. De wandeling, die op 18 februari gaat gebeuren, gaat via woes te en ruige paden en duinen en langs kilometers strand. Als de weergoden or ganisator Henk Horsman van de strandzesdaagse wat beter gezind wa ren geweest was het aantal deelnemers aan „de dertig van Kennemerland' waar schijnlijk veel groter geweest. Wilt u nog meer informatie, dan kunt u bellen naar Henk Horsman. Zijn telefoon nummer is 02230-18975. broederlijke sfeer is enorm belangrijk tij dens deze tocht. En wat te denken van de beker welverdiende erwtensoep en de broodjes, die onderweg klaar staan. Ook de EHBO-post draait op volle toeren, want blaren ontbreken tijdens zo’n wandeling nooit, die horen er gewoon bij. Wilt u de uitdaging van Henk Horsman en Damiate aannemen, dan kunt u zich nog tot 14 februari aanmelden via het opsturen van onderstaande bon naar het Haarlems Dagblad, postbus 507 in Haar lem of naar Henk Horsman, postbus 299 in Den Helder. Vermeldt u in de linkerboven hoek van de enveloppe of briefkaart even WANDELTOCHT. Als u de bon heeft in gestuurd ontvangt u een deelnemersfor- mulier. Deze formulieren zijn ook ver krijgbaar bij alle kantoren van het Haar lemse Dagblad en de IJmuider en Bever- wijkse Courant. De kosten die aan de winterwandeling van 18 februari zijn ver bonden, bedragen ƒ7,50. De wandelaars krijgen aan het einde van de tocht een medaille en een gratis consumptie aange boden. beschikt om de toestellen van hun ijslaag te ontdoen. Hoe groot de schade nu is, is nog niet becijferd. Het moet echter om miljoenen guldens gaan. De gekozen leden van de ondernemingsraad hebben de KLM- directie om opheldering gevraagd. Ze willen weten waaron hun eerdere waarschuwingen in de wind zijn geslagen ei. waarom de aanschaf van het nodige ijsbestrijdingsmaterieel zo lang op zich laat wachten. OR-secretaris J. G. J. Miermans: ..Waarschijnlijk speelt een grote rol, dat we de laatste jaren alleen maar zachte winters hadden. De waakzaamheid is daar door wellicht afgenomen”. Volgende week donderdag zal de KLM-directie antwoordt i op de vragen van de ondernemingsraad. De KLM-persdienst kon vandaag geen antwoord geven op vragen over de schade als gevolg van het winterweer. „Dat hebben we zo één-twee-drie niet uitgezocht”, aldus een woordvoerder. echtparen van middelbare leeftijd, waar van de kinderen inmiddels het huis heb ben verlaten. Er staan schoolgebouwen, waaraan nauwelijks meer behoefte is van uit de wijk zelf. Voorzieningen voor de ouder wordende mens ontbreken echter. De nieuwste „bebouwingsvlekken” ken merken zich door hoge huren, veel koop woningen met hoge woonlasten, betrekke lijk jonge gezinnen met (nog niet) school gaande kinderen. Er is een piek-behoefte aan scholen, die over een jaar of vijftien overbodig zullen zijn. Tussen beide uiter sten zijn er vlekken met een zeker „over- gangs-karakter”. Maar de bevolkingssa menstelling per vlek is in toenemende ma te eenzijdig. Deze tendenzen worden voor een deel bevestigd in het rapport van de werkgroep woningmarktonderzoek, deels bleven zij buiten het onderzoek, omdat dit zich alleen bezig houdt met doorstroming. De proble- m'atiek van de „zittenblijvers” blijft buiten beschouwing. Het rapport heeft als speelse titel meegekregen „Wie kwam er in mijn huisje?”. Het is het tweede rapport met deze naam. Anderhalf jaar geleden ver scheen het eerste „Wie kwam er in mijn huisjes”, met gegevens uit het jaar 1975. Uit het nieuwe rapport blijkt dat de nieuwbouw van 1976 voor 81 percent door doorstromers werd betrokken. 19 percent van de nieuwbouwbewoners was dus „starter” op de woningmarkt. Het aantal flatwoningen in de nieuwbouw was 29. Voor de tweede schakel was dit percenta ge 45. In de nieuwbouw bedroeg het per centage huurwoningen in 1976 66 percent, in de doorstroom-schakel was dat 84 per cent. Uit recentere cijfers blijkt als bekend een ernstige stagnatie in de productie van huurwoningen, terwijl de productie van (premiejkoopwoningen zonder noemens- waardige problemen verloopt Ook dit probleem is door GS bij het Rijk aan de orde gesteld. De gemiddelde maandhuur in de nieuwbouw van 1976 bedroeg 350 tegenover ƒ261 in de doorstromingsscha kel. Zoals gezegd is de prijs van nieuwe woningen intussen sterk opgelopen. Nieu we woningwetwoningen komen hier en daar al op ongeveer 500 gulden in de maand. Staatssecretaris Brokx heeft hier in onlangs ingegrepen met een regeling waarbij een lager percentage van de stich- tingskosten is verrekend in de aanvangs- huur. Boekingen bij al onze kantoren: Haarlems Dagblad: IJmuider Courant: Beverwijkse Courant: De Typhoon: Het statistisch materiaal is uit 1976. Maar het ondersteunt de noodkreet over het onbetaalbaar worden van de nieuwe woningwetwoningen en het uiteenvallen van het stedelijk gebied in Getto’s van verschillende sociale klassen. Zoals ge meld hebben gedeputeerde Van der Knoop, wethouder IJssels van Alkmaar en wethouder Van den Berg van Haarlem nog onlangs de aandacht van de landelijke overheid gevraagd voor dit verontrusten de verschijnsel. De door doorstroming beschikbaar ge komen huurwoningen waren veelal flats en bovenwoningen. Het aantal responden ten onder de nieuwe bewoners van deze woningen dat tevreden was met de pas betrokken woning was lager, dan bij de I nieuwbouw (60 percent tegenover 86 per cent). Het aantal jongeren zonder kinderen iH eerstgenoemde groep is sterker verte genwoordigd dan in de nieuwbouw. Van degenen, die zich in een vrijgeko- men huurwoning vestigden was zestig per cent op zijn beurt weer doorstromer uit een nog minder aantrekkelijke woning: De derde schakel in de verhuisketen. De ver- houding tussen derde en tweede schakel is ongeveer hetzelfde als tussen tweede en eerste schakel (nieuwbouw). De derde schakel bestond voor een groter deel uit flats of bovenwoningen: huizen die door menigeen onaantrekkelijk worden gevon den, maar die wel veel goedkoper zijn, dan de woningen in de tweede en eerste scha kel van de verhuisketen, dus gemakkelij ker te betalen voor de mensen met de smalle beurs. Voor de laagst betaalden is er de keus (als die er is) tussen een onaantrekkelijke doorstroomwoning of een dure nieuwe wo- ning, waarvoor men krom moet liggen. Nieuwe woningwetwoningen dreigen zo duur te worden dat de huursubsidie in toenemende mate te kort schiet. Er bestóat zelfs het gevaar, dat nieuwe woningwetwo ningen duurder worden dan de huursubsi- diegrens, wat betekent dat er helemaal geen subsidie meer te verkrijgen is, zodat het volle pond moet worden betaald. De nieuwe woningwetwoningen, bedoeld voor de lagere inkomensgroepen dreigen zo voor juist deze groep onbetaalbaar te wor den. Volgens wethouder Van den Berg van Haarlem staat evenwel in veel gevallen geen andere keus open dan het huren van (1-pers kamer 25,- extra) groter deel inkomen aan huur Een uitstekende gelegenheid om eens een kort vooqaarstripje te maken Zaterdagsmorgens rijden wij naar Brussel, 's Middags krijgt u ruim gelegenheid om de stad te bezichtigen en te winkelen. We overnachten in het Europahotel. een 1e klas hotel met bad. wc. radio, telefoon en airconditioning bij alle kamers Na het diner maken we een korte stadsrondrit De volgende morgen rijden we naar Antwerpen, waar u naar hartelust kunt snuffelen op de beroemde Vogeltjesmarkt. Ook in de Rubensstad maken we een korte stadsrondrit Het diner is in Nederland, met vooraf een borreluurtje met gezellige muziek Thuiskomst ca. 20 00 uur. Bi) de prijs is inbegrepen: koffie met gebak op de heenreis, diner, overnachting (op basis van een 2-pers kamer), ontbijt, diner in Rijsbergen. vervoer per touringcar, belastingen en een reisverzekering NB de lunches in Brussel en Antwerpen, en eventuele consumpties zijn NIET bij de prijs inbegrepen Bij boeking van de reis geeft u op waar vandaan u wilt vertrekken. De vertrektijd en de gewenste opstapplaats worden op de kaart vermeld U dient dan ook vanaf dat punt te vertrekken. Omdat de deelname beperkt is, is vroegtijdig reserveren gewenst 7.50 uur Beverwijk, voor de ingang Station NS 8 00 uur IJmuiden. NZH-bushalte ..Marktplein” voor het postkantoor 8 15 uur Haarlem. Stationsplein perron K 8.30 uur Haarlem-Schalkwi|k. parkeerterrein winkelcentrum t/o kantoor Haarlems Dagblad 7 45 uur Krommenie, voor de ingang Station NS 8.00 uur Zaandam. Typhoongebouw. Westzijde 23

IJmuider Courant | 1979 | | pagina 9