OPVALLENDE RECORDVERBETERING SEDOC TIJDENS NK-INDOOR Wereldrecords Winnaars s: Amerikanen superieur Simeoni mogelijk naar Rotterdam Kampioenen i Medisch onderzoek moet Sitters helpen I sportief I North Sea Ferries I I MAANDAG FEBRUARI 5 19 7 9 15 IMF te Alleen Ruud Wielart haalt limiet (Van onze sportredactie) Roy Sedoc: record (Van onze sportredactie) Zwemtop mist DAMES aansluiting (Van onze sportredactie) (Van onze sportredactie) (ADVERTENTIE) t.b.v. Nat. Puzzelactie Antwoordnr.800. „Het Gehandicapte Kind” le turn- vedorp. De Russin Vera Komisova heeft het wereldindoorrecord op de 60 meter hor den verbeterd met 0,01 sec. De Russische atlete zegevierde in 7,89 sec. EDMONTON (ANP). Tijdens inter nationale indoor-atletiekwedstrijden in Edmonton zijn twee wereldrecords geves tigd. Dan Ripley haalde bij het polsstok hoogspringen een hoogte van 5.63 meter en Renaldo Nehemiah brak op .de 50 meter horden zijn eigen wereldrecord met een tijd van 6.36. Een dag eerder in Toronto brak Nehemiah het wereldrecord op de 50 yards horden met een tijd van 6.04. ch lang- vereni- laatste gaat ko- waren le Boer ires niet npioene isse, die aan de jpenba- :ij onbe- 3e wed- ilist. Na nker en nten. id van ipioene yerd zij assures, ipioen- zij nu maken, leurge- itiona- nbaar- ig rust imuni- t opti- i Karei lassink sn Jorg enkele srs, die m wer- sleid te ser tus- lomen- en. De te star- /oor de >r vaak i schie- dat de aar de ar best t alleen :it ons op het ekerin- bij de ir meer Voor de rest van de smalle Nederlandse top volgt nu nog één kans om de limieten te halen. Dat is aanstaand weekeinde wan neer in het Rotterdamse sportpaleis Ahoy de open Benelux-kampioenschappen op het programma staan. Nu mag de Konink lijke Nederlandsche Athletiek Unie te al len tijde een paar atleten uitzenden, die niet aan de eisen hebben voldaan, maar met limieten op zak zijn er toch wat meer perspectieven. Ondanks het uitblijven van werkelijk goede tijden heerste er toch tevredenheid bij de kanshebbers. In Rotterdam is de baan duidelijk beter dan in Zwolle waar bovendien de samenwerking op bijvoor beeld de 1500 m volledig ontbrak. Wibo Lelieveld daarover: „Er waren geen af spraken gemaakt. Ikzelf zag nu die limiet (3.43.5) nog niet zitten. Mijn eindsprint is er nog niet. Komend weekeinde moet het lukken. Dan zullen er goede afspraken gemaakt moeten worden. Belgen of geen Belgen. Die limiet moet te halen zijn.” Lelieveld werd overigens op de 1500 m verslagen door Kor Louws, die na het kampioenschap op de anderhalve kilome ter in de open lucht ook het indoorgoud in beslag nam, en Joost Borm, al was het verschil minimaal. Ook voor 800 m-loper Arno Körmeling bevinden zich op de weg naar Wenen nog obstakels. Hij kon zaterdag zijn favoriete afstand niet winnen. Koen Gijsbers, die AMERSFOORT. Een op eenvoudige leest geschoeid medisch onderzoek bij drie zwemmers en vier zwemsters moet bondscoach Bert Sitters helpen topprestaties voor te bereiden. Op zijn initiatief en met instemming van de zwembond en zijn pupillen, hebben Harry Ranzijn en Casper Westerveld twee studenten in de medicijnen het afgelopen weekeinde tijdens de Speedo-Meet-zwemwedstrijden, een fysiologisch on derzoek verricht. ZWOLLE. Zegge en schrijve één at leet heeft zich na tweederde van het Ne derlandse indooratletiekprogramma kun nen plaatsen voor de Europese kampioen schappen, die aan het eind van deze maand in Wenen worden gehouden. Het is hoogspringer Ruud Wielart, die zonder noemenswaardige problemen de 2.18 m overschreed, die als limiet voor de EK is gesteld. De Hoofddorper was begonnen op 2.08. Hij passeerde die hoogte, evenals 2.11, 2.14 en 2.18 in de eerste poging. Daarna probeerde hij nog zijn eigen in- doorrecord te verbeteren. Dat stond en staat nog altijd op 2.22, want zijn drie pogingen om over 2.24 te zweven misluk ten alle. SAO PAULO. Hoewel Jan Lam mers zich, zoals verwacht, in de Grand Prix van Brazilië niet in het strijdge woel in de voorste gelederen heeft kun nen mengen, stemde zijn veertiende plaats hem toch tot tevredenheid. Voor naamste doel - het uitrijden van de 40 ronden op het bijna acht km. lange cir cuit nabij Sao Paulo - werd verwezen lijkt. Iets wat hem veertien dagen eer der in Argentinië door domme pech niet was gelukt. nauwelijks mee bezig gehouden in tegen stelling tot landen ajs Zweden en Italië, om van de Oostbloklanden maar te zwijgen. Ergens moet je beginnen de boel eens wat professioneler aan te pakken. Voor mij”, aldus Sitters, „is dat tijdstip nu aangebro ken”. Sitters komt met dit plan op het moment dat het Nederlandse topzwemmen ernstig in verval is geraakt. De Speedo Meet, het drje dagen durend internationale zwemga- la van Amersfoort, heeft dat overduidelijk aangetoond. Daar waar de Nederlandse zwemtop vorig jaar nog met vier eerste prijzen (Brigitha, Bosga tweemaal en Eef- ting) een handvol tweede plaatsen en twee nationale records uit een zwembad stapte, stak de oogst van de vierde internationale confrontatie (de eerste van 1979) schril af. opmeten en verwees daarmee het bijna 9 jaar oude indoorrecord van Jan Drent (7.50) naar de geschiedenisboeken. Sedoc toonde zich nauwelijks verrast met zijn recordverbetering, waarmee hij internati onaal echter nog niets heeft in te brengen. „Ik heb me dit jaar beter voorbereid op de indoor. Normaal richt ik me volledig op het zomerseizoen. Bovendien heb ik mijn stijl een beetje veranderd. Ik heb nu meèr snelheid en een andere hoek bij de afzet. Mijn voornaamste doel blijft echter het buitenrecord. Dat wil ik pakken. Hoe eer der hoe bever”, aldus de 24-jarige Amster dammer. En dat wordt duidelijk tijd, want de beste Nederlandse prestatie aller tijden staat nog altijd op naam van Henk Visser en dateert van 17 september 1956... Het tweede seniorenrecord kwam op naam van de Zeeuwse Karin de Nijs. Op tijdens de wedstrijd op je lichaam komen te staan”, aldus Lammers. De problemen leken in eerste instantie nog vergroot toen de Zandvoorter - op de voorlaatste startrij staand - ruim zeven seconden achter de uiteindelijk winnen de Ligier-Ford van Jacques Laffite - zijn Shadow moeizaam op gang kreeg. „Ik ging pas weg toen de andere coureurs al uit het zicht waren verdwenen. Ik kreeg de wagen niet op de juiste toeren. Ik denk dat ik het starten een beetje onderschat heb. Ik moet er de komende weken hard op oefenen.” Terwijl aan kop Laffite, die „Argenti nië al op zijn naam had gebracht en stalgenoot Depailler hun voorsprong op de vorig jaar zo superieure Lotussen van Andretti en Reutemann per ronde met anderhalve seconde vergrootten, vocht Lammers achterin het peloton een eenza me strijd uit. Kans op een eervolle positie had hij niet met zijn Shadow, die duide lijk tekort komt op de topwagens. Lam- Hoewel het in de cockpit twee keer zo heet was als in de buitenlucht (28 graden celsius), ondervond de kleine Nederlan der nauwelijks last van de warmte. „Ik was al veel meer ontspannen dan in Argentinië. Daar reed ik zelfs krampach tig op de rechte stukken, waar je alleen maar je stuur vast moet houden. Maar gisteren was ik met name in het tweede gedeelte van de race erg ontspannen. In de eerste twintig ronden had ik nog wel moeite om in het juiste ritme te komen.” Doordat links en rechts coureurs met pech naar de pits moesten, eindigde Lammers van de 24 gestarte coureurs Voor Nederland was er slechts één over winning, die ook nog eens op naam van Enith Brigitha kwam op de 100 meter vrije slag met een tijd van 58,24 sec. En dat terwijl de Amsterdamse haar zwemcarriè- re aan het afbouwen is en zich hoofdzake lijk te water begeeft voor het behoud van de slanke lijn. Enith Brigitha vormde eigenlijk een uit zondering binnen de op nogal wat plaatsen verjongde ploeg van bondscoach Sitters. De tijden van Annelies Maas (op de 200 meter vrije slag) en Fred Eefting (op de 100 meter rugslag) 2.10,94 en 59,87 had den weinig te betekenen. Kees Vervoorn, die zijn studie dit rpo- ment laat prevaleren boven zijn zwemcar- rière, moest in zijn enige finale (de 100 meter vlinderslag) genoegen nemen met Er is contact opgenomen met de nationa le bonden van Italië en Polen. De bedoe ling is om de Italiaanse wereldrecordhoud- ster hoogspringen, Sara Simeoni, naar Rotterdam te krijgen. Bij de Poolse bond is geïnformeerd naar de beschikbaarheid van Wszola (hoog), Kozakiewicz of SIu- sarski (beiden polshoog). De kans dat dit zal lukken moet overigens niette groot worden geacht, want op dit moment is er op het Unie-bureau in Utrecht nog geen reactie binnen. ZWOLLE. De sectie wedstrijdsport van de Koninklijke Nederlandse Atletiek Unie (KNAU) doet naarstige pogingen om de open Benelux-kampioenschappen, vol gende week in Rotterdam, wat aantrekke lijker te maken door deelneming van een paar Europese toppens. ig over dat de sen de ye ont- Ve zijn moet ng van i aange- n even- e top in meisjes naantal ïdorpse dan de ipioene bij de tussen beiden ?len, de kwam ares te- aog nét louden: seizoen laar net _is nu al len veel aakt zij selectie Ileana Is op de erleden i verte- npioen- aastiek, len. Zij gebles- en van 30.20, 2. Jansen 36.45, 2. jlorkum 32.85, 2. Groot-Brittannië heeft de indooratletie- kinterlandwedstrijd tegen West-Duitsland in West-Berlijn gewonnen. De eindstand bij de heren was 74,5 tegen 63,5. West- Duitsland won wel bij de dames: 59,5 tegen 45,5. 3000 WB Rotterdam Lammers: Natuurlijk, het heette opzienbarend, dat de regerend wereldkampioen Nick Nevid op zijn 200 meter schoolslag de Ameri kaanse „Stars en Stripes” vergat en zich niet kwalificeerde voor de finale, maar twee oudgedienden (Jack Babashoff en Jim Montgommery) maakten die ene mis stap weer goed. Montgommery zwom de snelste tijd op de 100 meter, die ooit in Nederland ge zwommen is (50.85) nog altijd een tijd om „u” tegen te zeggen zilveren Olym pisch kampioen Babashoff tikte als twee de aan in 52.01. Montgommery toonde ook op de 200 meter vrije slag aan dat hij één van de kandidaten voor de Spelen van Moskou blijft. In Amersfoort kwam hij met een tijd van 1.52.04 voor de dag, waarmee hij op nieuw goud behaalde. Prima tijden (nieuwe nationale records) bracht de Engelse Sharon Davies op de klokken op de 200 en de 400 meter wissel slag met respectievelijk 2.17.56 en 4.47.67 en 4.19.25 op de 400 meter vrije slag. Het opvoeren van 50-meter sprintwed- strijden op het programma van Amers foort gaf aan de vierde Speedo Meet een nieuwe dimensie. Met een tijd van 23.83 sec. benaderde Jim Montgommery de tijd, die de Zuidafrikaan Jonty Skinner twee jaar geleden realiseerde, toen hij zijn we reldrecord op de 100 meter van 49.44 boek te. x tekende. Ruud Wielart raakte zijn nationa le jeugdrecord (2.11) kwijt aan Joep Elen- baas, die over 2.12 m zweefde. Met die prestatie lijkt het hoogspringen een duw in de goede richting te hebben gekregen. Be halve Wielart en Elenbaas zitten nu ook Raymond de Vries en Eric Rollenberg bo ven de 2.10. De Vries sprong vorige week in Amerika, waar hij studeert, 2.11 en Rollenberg deed dat zaterdag. Voor Zeeland was het een verheugend weekeinde. Behalve Karin de Nijs toonde ook sprintster Els Vader dat zij op de weg terug is. Tijdens de interland tegen Noor wegen in Oslo, vorig jaar, kwam ze ten val en sukkelde daarna met blessures. In Zwolle bleek zij alweer vrijwel de oude. Zij won de 60 m in 7.63 voor Elly Hensen. „En dat terwijl mijn start slecht was”, bekende de atlete van Zeeland Sport. „Normaal pak ik Elly al op de eerste 20 m. Nu pas op het laatste stuk.” De prestaties van het afgelopen wee keinde zullen straks op de buitenbaan een vervolg moeten krijgen. Daarop is ook het hele trainingsschema van de Nederlandse atleten afgestemd. Indoor is voor vrijwel iedereen een leuke onderbreking van de winter. Niets meer en niets minder. JAN VAN DER NAT belang >artner en van Ik ge ms zal we een iben in keren ievorm j spon- serieus alf het an we ve wel Het was voor Lammers een vraagteken hoe hij geestelijk en lichamelijk zou reage ren op de conditievretende race. Mentaal was hij aangeslagen, doordat hij in Bue nos Aires op zijn teamgenoot De Angelis een ronde had moeten prijsgeven. Toen hij bovendien in de training voor de GP van .Brazilië zijn auto total-loss reed, waardoor hij met de reserve-wagen moest starten en daarnaast veel hinder ondervond van de zwaartekracht in som mige snelle bochten, die daar door de enorme snelheden twee keer zo groot was als normaal, namen zijn twijfels toe en zelfvertrouwen af. „We hebben voor de wedstrijd een an dere hoofdsteun aangebracht. Dat hielp enorm, want tijdens de race had ik eigen lijk geen last van de enorme krachten die Het bepaald niet schokkende niveau van de nationale indoorkampioenschappen werd enigszins omhoog gehaald door een aantal recordverbeteringen. De opvallend ste was die van verspringer Roy Sedoc. Hij liet zaterdagmiddag een afstand van 7.55m (Van onze sportredacteur) AMERSFOORT. Niet de Nederland se, maar de Amerikaanse zwemmers moesten de vierde editie van de Speedo Meet redden. Zelfs de Oranje-klanten konden zich op geen enkele wijze laten inspireren door het weinige publiek of door het gegeven voor eigen publiek (en televisiecamera's) te kunnen zwemmen. normaal gesproken de 400 m loopt, won in 1.52.4. Körmeling vólgde op 0.2 seconde. Tijden, die nog altijd drie seconden van de limiet zijn verwijderd. Met Wielart, Louws, Lelieveld, Körme ling, 3 km-winnaar Joost Borm en moge lijk de nu geblesseerde Klaas Lok, lijkt de koek voor Wenen volledig geconsumeerd. De rest van de Nederlandse atleten kon zich in de Zwolse tweedaagse niet) op de voorgrond plaatsen. Althans niet met pres taties, die internationaal aanvaardbaar zijn. De Nederlandse zwemmer Kees Vervoorn (l) feliciteert na de finale 100 meter vlinders lag de Amerikaanse winnaar Joe Bottom. De Nederlander werd zesde. De 32-jarige Harry Patist van de atle tiekvereniging Sprint uit Breda heeft za terdag in Apeldoorn de zesde midwinter marathon gewonnen. Hij maakte een tijd van 2 uur, 22 minuten en 21 seconden. Het was de eerste marathon, die Patist afleg de. Tweede werd de Deventenaar Gerard Mentink (Daventria) in 2.22,42 en derde de Zweed Bo Engwall in 2.23,58. >r-weg- ik met eerste tie van •komst ureurs. len vi jf ermijn estalte een zesde plaats, ruim 3,5 seconden achter Joe Bottom. „We hoeven inderdaad niet juichend het bad door te lopen” zegt Sitters, nadat ook hij tot de conclusie is gekomen dat zijn equipe het er eigenlijk een beetje bij heeft laten liggen. Gebrek aan conditie? „Het zou best kunnen, „zeker is dat wij interna tionaal de aansluiting hebben gemist”. PIET TEELING Jos Hermens is in Boston aan beide benen geopereerd door de Amerikaanse chirurg Leach. De Nijmeegse atleet ver trok vorige week naar de Verenigde Staten om op de orthopaedische afdeling van de Mike-fabrieken aangepast schoeisel aan te schaffen. Daar keeg hij het advies dr. Leach te raadplegen. Volgens Leach is de operatie geslaagd en hij gaf de atleet direct tachtig procent kans op volledig herstel. nu wat ik kan mers: „We zijn van plan iets eerder naar Zuid-Afrika te gaan, waar over een maand de volgende GP wordt gehouden. Er moet nog veel gebeuren aan de bolide. Begin mei hopen we een heel nieuwe wagen klaar te hebben, maar of die me teen ingezet kan worden in wedstrijden, is onzeker”. Bloedonderzoeken vlak voor en vlak na een race en het opnemen van de lichaams temperatuur moeten Sitters verder hel pen. Het onderzoek naar de temperatuur bevestigde in ieder geval dat met een li chaamstemperatuur v beneden de 37,5 graad, topprestaties uit den boze zijn. Bij hogere temperaturen valt er wel degelijk hard te zwemmen. De Engelse Sharon Davis leverde daarvoor indirect het bewijs door met koorts te water te gaan en in drie dagen tijd, drie nieuwe Britse records te zwemmen. Met dit onderzoek hoopt Sitters de basis te leggen voor een wat meer wetenschap pelijke benadering van het zwemmen in Nederland. Daarom ook nam hij de medi sche commissie in de arm, om de mogelijk heden van een betere begeleiding (juist op medisch gebied) te onderzoeken. Sitters: „Tot dusver hebben we ons hier HEREN 50 m. vrije slag: 1. Jim Montgomery (Vst) 23.83. 100 meter vrije slag: 1. Jim Montgomery (V.st) 50.85. 200 m. vrije slag: 1. Jim Montgomery (Vst) 1.54.04. 400 meter vrije slag: 1. Frank Pfuetze (Odl) 4.04.32. 15000 m. vrije slag: 1. Giovanni Nagni (Ita) 16.06.39, 100 m. schoolslag: 1. Larry Dowler (Vst) l. 06.44. 200 meter schooslag: 1. Gregor Arnicke (Odl) 2.26.12. 100 meter vlin derslag: 1. Joe Bottom (V.st) 55.24. 200 m. vlinderslag: 1. Levente Mady (Can) 2.07.13, 100 m. rugslag: 1. Rick Varey (Vst.) 58.22. 200 meter rugslag: 1. Ricke Garey (V.st) 2.04.83. 200 m. wisselslag: 1. Scott Spann (Vst.) 2.10.00. 400 m. wisselslag: 1. Alex Baumann (Can) 4.35.05. uiteindelijk als veertiende. „Ik ben daar erg blij mee. In tegenstelling tot Argenti nië heb ik maar twee minuten op De Angelis moeten prijsgeven. Ik weet nu wat ik kan. Er zit vooruitgang in.” Over zijn eerste GP-ervaringen zegt Lammers: „Het is eigenlijk iets zwaar der dan ik gedacht had. Bij de Formule-1 komt veel meer om de hoek kijken dan in de Formule-111. Na al mijn positieve resultaten in de Formule-111 dacht iede reen dat ik het wel even zou maken in de Formule-1, maar dat is natuurlijk onzin. Voorlopig ben ik blij met alleen het uitrijden van een race. In de loop van het seizoen moet ik proberen stapje voor stapje dichter bij de top te komen. Maar dat ik nog dit jaar eens bij de eerste zes eindig, moet onmogelijk worden geacht. Daar ben ik te onervaren en is de wagen te langzaam voor”, aldus Jan Lammers. Uitslag: 1. Jacques Laffite, Frankrijk (Ligier), 2. Patrick Depailler, Frankrijk (Ligier), 3. Carlos Reutemann, Argenti nië (Lotus), 4. Didier Pironi, Frankrijk (Tyrrell), 5. Gilles Villeneuve, Canada (Ferrari), 7. Jochen Mass, West-Duitsland (Arrows), 8. John Watson, Ierland (McLaren), 9. Ricardo Patrese, Italië (Ar rows), 10. John Jaboyille, Frankrijk (Re nault), 11. Emerson Fittipaldi, Brazilië (Copersucar), 12. Elio de Angelis, Italië (Shadow), 13. Derek Daly, Ierland (N177), 14. Jan Lammers, Nederland (Shadow). De lij^t van indoorkampioenen ziet er bij de dames en heren als volgt uit: Dames: 60 meter: Els Vader (Zeeland Sport) 7,63 seconden, 60 meter horden: Mieke Sterk (ADA), 8,73 secon- den, 400 meter: Wilma Hillen (TION) 57,22 secon- den, 800 meter: Elly van Hulst (Olympia’48) 2.10,2, 1500 meter: Karin de Nijs (RKHAV) 4.28.0 (Nederlands record), 3000 meter: Carla Beurs- kens (Festina) 9.26,1, hoogspringen: Sylvia Bar lag (ADA) 1,80 meter, verspringen: Sylvia Bar lag (ADA) 6,07 meter, kogelstoten: Jopie Baart (Edam) 12,94 meter. Heren: 60 meter: Raymond Heerenveen (Ar- go’77) 6,97 seconden, 60 meter horden: Jan Har land (Sparta) 8,17 seconden, 400 meter: Ad van de Meer (Ach. Et) 51,12 seconden, 800 meter: Koen Gijsbers (De Bataven) 1.52,4, 1500 meter. Kor Louws (De Gemzen) 3.50,2, 3000 meter: Joost Borm (Phoenix) 8.11,5, 3000 meter snelwande len: Hans van de Knaap (RWVj 13.48,8, hoog springen: Ruud Wielart (Haarlem) 2,18 meter, verspringen: Roy Sedoc (AAC) 7,55 meter (Ne derlands record), hinkstapsprong: Roy Sedoc [AAC) 15,43 meter, polshoog: Hans van der Pal (DEM) 4,50 meter, kogelstoten: Sjaak Ruhl (AVR) 15,90 meter. 4 I Sitters: „Wij hopen hiermee onder meer gegevens te verkrijgen over bijvoorbeeld een herstelperiode. Als je dat weet kun je bijvoorbeeld met kennis van zaken zeggen of iemand de ene dag een 400 meter en de volgende dag een 100 meter moet zwem men of misschien andersom”. z.io.iz. iuu m rugslag: i. nntje arme i I (Odl) 1.04.13. 200 meter rugslag: 1. An- tje Stille (Odl) 2.17.04. 200 m wisselslag: I 1. Sharon Davies (Gbr) 2.17.55. 400 me- I ter wisselslag:. 1. Sharon Davies (Eng). J Ruud Wielart: als enige zeker van EK in „Wenen”. de 1500 m realiseerde zij een tijd van 4.28.0. Ruim vijf seconden sneller dan Elly van Hulst vorige week tijdens de open oostelijke titelstrijd. En daarmee kwam de atlete uit Terneuzen, die tijdens het vorig zomerseizoen nauwelijks in ac tie kwam doordat ze kort voor de Neder landse kampioenschappen een achilles peesblessure opliep, opvallend terug. De overige vier records werden alle bij de jeugd Verbeterd. Maike Persoons (AAV’36 Alphen), een B-juniore nog, stel de de tijd op de 1500 m voor A-meisjes scherper (4.37.3) en haar clubgenote Mar jan Goedhart doorbrak bij het versprin gen de 6 m-barrière: -6.03. Sprinttalent Marjo Wijnbergen (ADA) evenaarde op de 60 m het jeugdrecord in 8.8, een tijd die elektronisch werd vastgesteld op 9.01, het geen wel een nieuwe nationale toptijd be- „Ik weet 50 meter vrije slag: 1. Lene Jenssen (Noor) 27.00. 100 m. vrije slag: 1. Enith Brigitha (Ned) 58.24. 200 meter vrije slag: 1. Missy Gehan (V.st) 2.05.79. 100 I m. schoolslag: 1. Sylvia Rinka (Odl) J 1.14.62. 200 meter schoolslag: 1. Ann I Tweedy (V.st) 2.40.03. 100 meter vlin- I derslag: 1. Jenny Rapp (V.st) 1.02.88. 200 m. vlinderslag: 1. Jenny Rapp (Vst) I 2.16.12. 100 m rugslag: 1. Antje Stille

IJmuider Courant | 1979 | | pagina 15