I Directeur in benen geschoten gearresteerd Zenuwenoorlog spitst zich toe Veel steun voor bisschop Zwartkruis i Massale vechtpartij SPORT Arrestaties in spionagezaak in Groningse dancing Aanhangers van Ali Bhoetto SPORTS Onrust in Oeganda 5 LEKKE ZANDZUIGER IN HAVENMOND rss LiMI 5,49 het woord is aan... vandaag: het weer Mm Alcoholcontrole funest voor 22 bestuurders I ’n Aanrijding Rustig weer WW i agenda pagina 7 fl En verder VAN AMSTERDAM Koffieprijsverlaging Super Unie vacuümkoffie neem nou planning. ||g. ik, fO o (ADVERTENTIE) MAANDAG 5 FEBRUARI 1979 Erasmus: WAARIN OPGENOMEN DE KENNEMER COURANT EN HET DAGBLAD VOOR UMUIDEN 69ste jaargang no. 78 J. pagina's /el hm T i ■mg ÏM ONZE GROENTJESRUBRIEK DE GROOTSTE ETALAGE VAN KENNEMERLAND 12 13,14,15,16,17,19 500 gram bonen of 2x250 gram Snelfilter gemalen van 7,68-1,89 5.79 is verlaagde prijs Deze week extra laag grote sortering PLAN- en OVERZICHTSBORDEN. BEL 023-319272 de speciaalzaak voor kantoorefficiency (Van onze redactie buitenland) TEHERAN. In opdracht van de militaire gouverneur van de Iraanse hoofdstad, is vanmorgen in Teheran de oppositieleider Hadj Djavadi gearresteerd. Djavadi, die een van Iraans bekendste schrij- Weerrapporten2 Binnen- en buitenland2,3 Plaatselijk nieuws5, 6, 7,9 Kunst11 Radio en televisie/Strips.... 10 Beurs Sport. vers is en de oppositie-groepering „De Beweging” aanvoert, wordt ervan beschuldigd „opruiende en voor het leger beledigende artikelen” te hebben gepubliceerd. De politieke zenuwenoorlog in Iran tussen premier Baktiar en de religieuze leider Khomeini heeft zich dit weekeinde toegespitst, nu Baktiar opnieuw verklaarde niet te zullen aftreden en een islamitische overgangsregering, welke de ayatollah wil uitroepen, te zullen arresteren, zodra leden daarvan zich actief met de gang van zaken in Iran gaan bemoeien. t «I IJmuider Courant 1 ide Oppositieleider in Iran opgepakt 1 ir KHOMEINI It i Beth en Eric Heiden hebben het afge- SE?®® (ADVERTENTIES) Zie pagina 2 Zie pagina 3 L JCWaI SF pagina 4: Winter winnaar Top Tien- damtoernooi pagina 5: Slechte beurt van Flamingo’s pagina 6: Phoenix zet opmars voort otd I en ng De vier arrestanten hebben inlichtingen over een Arabisch land verzameld en doorgegeven aan een ander Arabisch land, TEHERAN. De burgemeester van Te heran, Javad Sjahrestani, is vanmiddag wegens corruptie gearresteerd. Hij zou tijdens zijn ambtsperiode als minister van Wegenbouw in 1973 persoon lijk voordeel hebben getrokken uit de aan koop van vrachtwagens. De arrestatie van de burgemeester kwam twee dagen nadat hij bij ayatollah Khomeini zijn ontslag als burgemeester had ingediend, waarna die hem weer in stalleerde. werd al de arrestatie gemeld van twee andere voormalige ministers, van Huisves ting en Ontwikkeling en van Financiën, op beschuldiging van corruptie. In de heilige stad Mashad zijn intussen al de eerste mensen veroordeeld volgens het islamitisch recht, zoals Khomeini dat wil invoeren. Vier mannen, die ervan werden beschuldigd achttien schapen te hebben gestolen, werden door de religieuze leider van de stad veroordeeld tot dertig zweep- (Van onze redactie buitenland) RAWALPAINDI. In Pakistan zijn dit weekeinde enige honderden aanhan gers van oud-premier Ali Bhoetto gear resteerd. De leider van het Pakistaanse militaire bewind, generaal Muhammad Zia Ui Haq, had opdracht tot deze arres- In totaal werden 533 voertuigen aangehouden. De controles werden uitgevoerd op de Europaweg, Kenne- merplein en in de Jansstraat. Gisteravond laat werd een taxi chauffeur, zijn broodwinning tijdelijk ontnomen. Wegens overmatig alco holgebruik kreeg hij een rijverbod opgelegd. Op de Fonteinlaan is gisteravond een 22-jarige verkoper uit Amster dam aangehouden wegens rijden on der invloed. Hij moest, na de bloed proef op het bureau, met een taxi naar huis. Hetzelfde lot trof een 36- jarige Amsterdammer die op het Prinsenbolwerk werd gepakt. De poli tie kreeg argwaan omdat de man zo voorzichtig reed. Weersverwachting van het KNMI tot morgenavond: Door kogels en door een ongeluk met een helikopter zijn in Zuid-Libanon zes VN-soldaten omgekomen. pagina 1Aanval Van der Leek op Vilé pagina 2: Van Bracht terug aan de top pagina 3: Ruud Wielart: als enige zeker van EK-indoor in Wenen De socialisten en democraten in de Tweede Kamer komen voorlopig niet met een initiatief-wetsontwerp met be trekking tot de abortus. Eerst wil men het kabinets-ontwerp bekijken waarvan publikatie deze week wordt verwacht. Zoet is de oorlog voor wie hem niet kent. Ma. t/m vrijd. 8.30-17 uur Door het aannemen van drie moties maakten de vertegenwoordigers van een - -1 in het bisdom Haarlem kenbaar, dat zij achter hun bis schop staan. Verder maakten zij duide- aldus de minister. Volgens niet bevesitgde berichten zou de diplomaat de Iraakse nationaliteit hebben, zo meldde het Zweedse persbureau. Hij was niet in Zwe den geaccrediteerd en geniet daarom geen diplomatieke onschendbaarheid. De Zweedse inlichtingendienst toonde zich vandaag zeer terughoudend over de zaak en ook de woordvoerder van het ministerie van Buitenlandse Zaken van Zweden weigerde ieder commentaar. STOCKHOLM (AFP). Een Arabische diplomaat en drie Zweden, onder wie een hoge politiefunctionaris, zijn in Stock holm gearresteerd op verdenking van spionage gericht tegen een Arabisch land. De Zweedse minister van Defensie, Lars de Geer, heeft dit meegedeeld. «VV .1 Weteringschans 136-140 Middenweg 89-99 taties gegeven om demonstraties tegen te gaan wanneer het Hooggerechtshof binnenkort uitspraak doet over het lot van Bhoetto. Deze werd door een rechtbank ter dood veroordeeld omdat hij opdracht zou hebben gegeven een politieke tegen stander om het leven te brengen. Tegen deze uitspraak ging de oud-premier bij het Hooggerechtshof in beroep. Bhoetto, die opgesloten zit in de centra le gevangenis in Rawalpindi, weigert sinds kort medische behandeling. Vol gens de hem behandelende arts vindt hij het geen zin hebben medicijnen tot zich te nemen als er toch binnen enkele dagen over zijn leven of dood wordt beslist. I uiljxu aiziaii aviikci uc uvui ojan Mtiiucm- de premier Baktiar. In een verklaring van gisteren spreekt de legerleiding tegen dat generaals besprekingen hebben gevoerd met Khomeini. Deze verklaarde eerder dat er contact was tussen hem en de legerlei ding. De verklaring van de legerleiding is slagen ieder. De KLM heeft dit weekeinde vluchte op Teheran geannuleerd, nadat twee inspec teurs van de Rijksluchtvaartdienst zater dag een rapport uitbrachten over de risi co’s van vliegen op de Iraanse hoofdstad. Als oorzaak van het annuleren van de vluchten noemt de KLM overigens het wolkendek boven de luchthaven van Tehe ran. De Rijksluchtvaartdienst beraadt zich vandaag over het rapport. z/Vzzwij geven u gaarne vrijblijvend een advies! Bij de vechtpartij waren naar schatting dertig personen betrokken. Er vielen zes gewonden, die ter plaatse konden worden behandeld. Van twee hui zen werden ruiten vernield terwijl ook een auto het moest ontgelden. De politie ver richtte twee arrestaties en nam een groot aantal slagwapens in beslag. Het wordt niet uitgesloten dat nog meer arrestaties zullen volgen. Het is in Marum al enkele weken onrus tig. Volgens de politie gaat het om vijf raddraaiers, zowel Groningers als Zuid- molukkers. Zij zouden bezoekers van de dancing al geruime tijd hebben lastig ge vallen. Burgemeester K. Weide van Marum had vrijdagavond nog een gesprek gehad met enkele horeca-exploitanten, jongeren en van vandaag naar Amsterdam gebracht voor herstel van de opgelopen schade. Hoelang de reparatie gaat duren is nog niet bekend, eerst 'moet bekeken worden hoeveel schade de motoren hebben opgelo pen nadat zij enige tijd onefer water heb ben gestaan. Volgens' een woordvoerder van Rijkswaterstaat is de duur van de reparatie bepalend voor de vraag of er extra zuigcapaciteit aangetrokken moet worden. „Wij houden regelmatig peilin gen om te kijken of de havenmond goed bevaarbaar blijft. Zoals het er nu voor staat kunnen wij het wel zo’n drie weken uithouden. Mocht de reparatie echter lan ger gaan duren dan drie weken dan moe ten er wel voorzieningen getroffen wor den”, aldus Rijkswaterstaat.- (Van onze stadsredactie) HAARLEM. Tijdens een drank- controle die de Haarlemse gemeente politie vanaf zaterdagavond 11 uur tot zondagmorgen half zes heeft ge houden werden 21 rijverboden opge legd. Eén Haarlemmer moest mee naar het bureau waar hem een bloed proef werd afgenomen. schip, dat in opdracht van Rijkswater staat de vaargeul tussen de pieren op de vereiste diepte houdt, liep daarbij een gat op van een vierkante meter ter hoogte van de machinekamer. Schipper A. Lagendijk kon de hopperzuiger nog net op tijd aan r de grond zetten bij de Zuidpier en voor kwam op die manier dat het schip zonk. De sleepboten Titan en Stentor van Wijs muller trachtten vanaf vrijdagnacht twee uur de IJsseldelta weer vlot te krijgen door op volle kracht te pompen, zodat de duikers bij het gat konden komen om het provisorisch te dichten. Dit lukte pas in de loop van zondag nadat de pompcapaci- teit was opgevoerd; na de noodreparatie werd het schip naar de Wijsmullersteiger gesleept. Vervolgens werd het in de loop daarom zo van belang, omdat er openlijk uit blijkt dat de ayatollah er niet in is geslaagd een wig te drijven tussen het leger en Baktiar. De steun van het leger is doorslaggevend in de machtsstrijd in Iran. Nadat in Teheran toestemming werd ge geven voor demonstraties voor Khomeini, zolang ze een vreedzaam verloop hebben, werden in de hoofdstad gisteren zowel demonstraties gehouden voor als tegen de regering van Baktiar. In een interview verklaarde de premier gisteren dat hij geen bezwaar had tegen het uitroepen van een schaduw-kabinet door Khomeini, zolang het maar bij het uitroepen daarvan blijft. Een groot aantal partijen in democratische landen stelt schaduw-kabinetten samen, aldus de pre mier. „Als de ministers van de ayatollah echter moeilijkheden veroorzaken, dan zal ik ze laten arresteren”. Radio-Teheran meldde gisteren de ar restatie van de oud-minister van Justitie en Toerisme, Reza Djianpour. Eerder NAIROBI. Volgens inwoners van de Oegandese hoofdstad Kampala, hebben militairen van het Oegandese leger gisteren verschillende inwoners van die stad doodgeschoten, nadat een opslagtank van brandstof en elektriciteitscentrales door ontploffingen waren beschadigd. Op alle wegen naar de hoofdstad zouden wegversperringen zijn opgericht die door militairen worden bewaakt. Volgens de inwoners, die vanuit het buurland Kenia werden opgebeld, is de toestand in Kampala gespannen. Gisteravond werden de uitzendingen van radio-Oeganda onderbroken, maar in de nieuwsberichten van vanmorgen werd niets gezegd over incidenten in de stad. President Amin van Oeganda heeft gisteren in een boodschap aan de Organisatie voor Afrikaanse Eenheid opnieuw geëist, dat Tanzania zijn troepen terugtrekt van Oegandees grondgebied. Tanzania ontkent troepen te hebben in Oeganda. SAN SEBASTIAN (AFP/Reuter/AP). De directeur van een Michelinfabriek bij de Baskische stad San Sebastian, Jorge Rouzier, is vanmorgen door onbekenden ontvoerd, in de benen geschoten en vervol gens weer vrijgelaten. Twee bewakers die ook waren ontvoerd zijn ongedeerd vrijge laten. De mannen waren uit hun kantoor meegenomen. CARROSStRIt REPARATIE BEDRUP^ f cApeldoorn&Zn r HAARLEM STEPHENSONSTRAAT 8 23 TEL. 023 244827 (Van onze redactie binnenland) GRONINGEN. In het Groningse Marum is het zaterdagnacht tot vechtpartijen gekomen tussen een groep Zuidmolukkers uit die plaats en bezoekers van een dancing. lopen weekeinde nog eens aangetoond dat zij van uitzonderlijke klasse zijn in de schaatssport. Eric Heiden won op over tuigende wijze vier afstanden van een kleine meerkamp in het Noorse Oerebro (illustratief voor zijn overmacht was het feit dat hij vier punten voorsprong had op Hilbert van der Duim, die als tweede eindigde) en zus Beth liet niets heel van de concurrentie in Den Haag. Tijdens de I wereldkampioenschappen voor dames op de Uithof kon zij de Amerikaanse het zich zelfs permitteren om op de 3000 meter ten val te komen. De beste Ne derlandse was debutante Ria Visser met een zesde plaats. Verder in onze sportbijlage: Khomeini, die zaterdag opriep tot een „heilige oorlog” als de premier niet af treedt, zou vandaag de vorming van zo’n regering bekendmaken. Intussen is duidelijk dat het leger pal blijft staan achter de door de sjah benoem- leden van de Zuidmolukse wijkraad. Na afloop van het gesprek bestond de indruk dat men bereid was het conflict uit de Wereld te helpen. Zaterdagnacht ontstond toch weer ruzie bij de dancing. De politie, die uit voorzorg al een aantal mensen achter de hand had gehouden, kon snel ingrijpen, ’s Middags waren in de sporthal van Marum zaalvoet- ballers met elkaar op de vuist gegaan, waarbij eveneens Zuidmolukkers betrok ken waren. De ongeregeldheden van zaterdagnacht worden vandaag besproken met de com missaris van de koningin in Groningen, mr. E. H. Toxopeus, politiefunctionarissen en ambtenaren van het Openbaar Ministe rie. Droog weer met mistgebieden, maar ook enkele opklaringen. Matige noor denwind. Minimumtemperaturen rond min drie graden. Middagtemperaturen iets boven het vriespunt. (Van een onzer verslaggevers) HAARLEM. Pastores en parochia nen van het bisdom Haarlem hebben afgelopen zaterdag tijdens een bijeen komst in het Goede Herdercentrum in Schalkwijk ondubbelzinnig hun ver trouwen uitgesproken in het beleid van monseigneur Zwartkruis, die zijn gezag wil uitoefenen in collegialiteit en dia loog. Onder het basispastoraat was gro te onrust ontstaan als gevolg van uitla tingen van de bisschoppen Gijsen en Simonis. De parochiegemeenschap Schalkwijk grööt aantal'dekenaten was van mening, dat deze uitlatingen een aanval betekenden op het beleid van bisschop Zwartkruis. Middels een hand- dat het basispastoraat betrokken wü tekeningactie en een bijeenkomst in het zijn bij het reilen en zeilen van de kerk en Goede Herdercentrum heeft de parochie- dat dat niet alleen een zaak ig die d gemeenschap geprobeerd steun te geven bisschoppen aangaat aan het bisschoppehjke beleid van Zie verder de stadspagina’s Zwartkruis. De sleepboot Titan van bureau Wijsmul ler in actie tijdens het leegpompen van de hopperzuiger IJsseldelta van de firma Van der Kamp uit Zwolle, die in de nacht van vrijdag op zaterdag binnen de pieren op een strekdam liep en lekstootte. Het X- 3^

IJmuider Courant | 1979 | | pagina 1