ie TWEE DODEN NA VUURGEVECHT Tito zou zijn hertrouwd 1 I Ook Washington beschuldigd Harde reactie Pravda na rede Deng in VS Arrestaties na overval op radiostation CHINESE COWBOY ing vermiste Mexicanen VAKBOND DREIGT STEUN AAN LABOUR IN TE TREKKEN igd Amnesty vraagt naar lot 300 Opstand in Afghanistan Kapitein schip bootvluchtelingen wordt vervolgd 1 Weer doden bij NAVO-oefening Mogelijk geen verjaring van oorlogsmisdaden Korter werken op Europees m“kt niveau bereiken 1 ijgt Buddingh’ Nijhoff 3 BINNEN- EN BUITENLAND 19 7 9 FEBRUARI (Van onze redactie buitenland) i'l u door Nico Scheepmaker QANA. Zes miliairen van de vredesmacht van de Verenigde Naties in Zuid-Libanon zijn het afgelopen weekeinde omgekomen. Bij een vuurgevecht met Palestijnse guerrillastrijders sneuvelden twee mili tairen, afkomstig van de Fidji-eilanden en vier Noren kwamen om toen de helikoper waarmee zij de slach toffers van het vuurgevecht wilden ophalen, neer stortte. Bij de gevechten kwam ook een Palestijn om. I 2 MAANDAG 5 trijfël Zes VN-militairen m textiel, Z-Libanon omgekomen Unie aan te vallen. V Beslissende week voor Callaghan ;elente (Van onze redacteur in Engeland Henk Leffelaar „Onze Vader die in de hemelen zijt, wij danken U voor Uw barmhartigheid, Uw zoon Jezus - geprezen zij zijn naam’ - kwam wederom in ons midden staan en volbracht, als toen Hij op aarde ging, een wonderbare spijziging. Wederom, herderloos als wij zijn, bevonden wij ons in een woestijn. Geen voedsel bood het berooid gebied, het elders kopen konden wij niet. Maar Hij was met ons in dat oord. „Geef hun te eten”, klonk zijn woord. Voorts, nadat men te zamen las de geringe mondvoorraad die er was, deed Hij ons zitten groepsgewijs, nam, toen wij zaten, de vergaarde spijs, zag op ten hemel, zegende ’t brood, brak het, - en wat ternauwernood had kunnen volstaan voor één gezin, bleek, toen men het uitdelen ging, voor een geheel volk te volstaan. Grote dingen hebt Gij ons aan gedaan. Wij danken U voor Uw barmhartigheid, onze Vader die in de hemelen zijt”. Ik heb in het Rijksinstituut voor Oor logsdocumentatie al het fotomateriaal dat over de voedseldroppings bestaat zorgvul dig bekeken, maar op geen enkele foto heb ik parachuutjes ontwaard, waaraan de Amerikaanse pakketten en de Engelse zakken met levensmiddelen een zachte landing hadden kunnen maken. In een artikel in de NRC van vorige week vrijdag zegt de dichter Leo Vroman over zichzelf: „Eigenlijk heb ik een slecht en daardoor vruchtbaar geheugen, waarmee ik me van alles dat nooit gebeurd is duidelijk kan herinneren”. Blijkbaar heeft Cees Buddingh’ eenzelf de vruchtbaar geheugen, want die para chuutjes zaten, dacht hij, toch onuitwis baar in zijn geheugen gegrift. Dat wil ik hem niet afstrijden, maar voedsel hing er niet aan, al was het alleen maar omdat zijn woonplaats Dordrecht nooit het genoegen van voedseldroppings heeft gehad. Mijn vraag aan Buddingh’ was natuurlijk, op welke wijze hij de eerste strofe van zijn sonnet aan de historische werkelijkheid, wilde aanpassen. Dat bleek hij, op instiga tie van de schrijver Bob den Uyl al gedaan te hebben, zelfs op een duivels geraffineer de wijze, die je niet achter een zo gemoede lijke Dordtenaar gezocht zou hebben. Die eerste vier regels luiden in den vervolge aldus: „En toen, toen vielen plotseling als manna die Zweedse wittebroden uit de hemel. Ik zie ze nog, boven de Reeweg, als engelen van deeg aan hun valschermpjes zweven”. Hij heeft, als alibi voor zijn „vruchtbare geheugen”, dus gewoon zijn droom inge last, en je kan veel kwaads rondvertellen van dromen, maar niet dat zij historisch betrouwbaar dienen te zijn... In het laatste nummer van het literaire tijdschrift Tirade, begint een sonnet van C. Buddingh’ aldus: Mooi hoor, mooi symbolisch vooral, „er staat niet wat er staat” om Nijhoff zelf even te citeren, maar eigenlijk is het ge dicht „Zweeds Wittebrood” dat mevrouw C. E. van der Goes-Pijpers uit Haarlem me toestuurde, mij toch liever: „We zaten altijd in de keuken met z’n vijven. ’t Was wel klein, maar ’t was je hele huis. Passen en meten hoor, met al die lijven! Maar ’t was er warm, want daar stond het fornuis. Daar warmde moeder het gaarkeuken- eten, Daar aten wij de laatste roggepap. Ik was toen acht, ik zal het nooit vergeten. ’t Was zo knus, al zaten we dan krap. Ik had nog nooit gehoord van chocolade. De grote mensen hadden narigheid. Eens vond ik een pinda in een tafellade... Een wonder uit een lang voorbije tijd. En toen was daar het wittebrood uit Zwe den. Een heel ver land. Daar rook het vast altijd Zoals toen in de keuken, lang geleden, Waar mijn eerste feestmaal werd bereid”. jkomen at haar lijfsver- ukte en dat de n State iuw La- ■rblijfs- 'rijkste evrouw i in een nen op het wie een PARIJS (AFP). De 35-urige werk week is alleen op Europees niveau te verwezenlijken, zo heeft Edmond Maire, secretaris-generaal van de CFDT (de soci alistisch georiënteerde vakcentrale) gis teren verklaard in een radio-interview. Hij vond het niet realistisch te menen dat een 35-urige werkweek, met volledig be houd van salaris en een gelijktijdige groei van het aantal arbeidsplaatsen, in één Eu ropees land afzonderlijk tot stand kan komen, als de ontwikkeling in de andere Europese landen niet in eenzelfde richting gaat. Maire toonde zich bezorgd over de „xe- nophobie-campagne” van de Franse com munistische parij, die herhaaldelijk haar verontrusting heeft uitgesproken over de greep van de Westduitse economie op Eu ropa. Hij veronderstelde dat de overwe gend communistische vakcentrale CGT zich hierdoor zou laten beïnvloeden, maar de CFDT zal er voor waken niet „in de valstrik van het nationalisme te trappen”, aldus Maire. Zijn vakcentrale wil werken aan een eensgezind optrekken van de Franse en Westduitse arbeiders tegen de genen die verantwoordelijk zijn voor de crisis, die uiteindelijk beide landen treft. Tito’s eerste vrouw, met wie hij in 1918 trouwde, is overleden. Hij trouwde opnieuw in 1939, maar is later van zijn tweede vrouw gescheiden. Met Jovanka Budisavljevic trouwde hij in 1952, toen hij 60 was en zij 28. Volgens de zegsman, die niet met name genoemd wilde worden, is Tito al een tijdje geleden gescheiden en her trouwd met de Joegoslavische zangeres Gertrude Minutic. Officiële instanties in Belgrado wilden het bericht bevesti gen noch ontkennen. verdrag ter beperking van strategische kernwapens, Salt-2. Jackson verklaarde tegenover journalis ten' dat Deng hem informeel had laten weten dat China binnenkort de beperkin gen op de emigratie zou opheffen, hetgeen de nog bestaande handelsbeperkingen tus sen de VS en China op zou heffen. China zou, aldus senator Jackson, hier mee geplaatst worden op de lijst van meest-begunstigde naties. Voor de handel is dit belangrijk vanwege kredieten voor in- en uitvoer. De NUPE is op de drie na grootste geldschieter van de Labourpartij. Verleden jaar droegen de half miljoen bondsleden bijna 700.000 gulden af aan de partijkas. Het bondsbestuur voelt zich beledigd en in de steek gelaten door de kritiek van de regeringsfunctionarissen op het stakingsbeleid. Kritiek of geen kritiek, het simpele feit is, dat zo’n 1500 ziekenhuizen van de 2300 die onder het beheer vallen van de Britse nationale gezondheidsdienst alleen nog maar noodgevallen in behandeling kunnen nemen. In de praktijk komt de staking van het lager personeel (schoonmakers, keukenbemanning, wasdienst, helpers die bijv, zuurstofcylinders aan- en afvoeren) erop neer dat alleen nog zeer urgente operaties kunnen worden uitge voerd, dat de patiënten het met karige maaltijden moeten stellen, dat beddegoed verbrand moet worden omdat het niet meer te desinfecteren is en dat zich buiten de zieken huizen grote bergen vuilniszakken opstapelen. PARIJS (AFP). Amnesty Internatio nal heeft de Mexicaanse legering ophelde ring verzocht over het lot van 300 vermis te Mexicanen. HONG KONG (AP en Reuter). De kapitein van het Taiwanse vrachtschip Hoey Fong, dat een maand lang met drie duizend vluchtelingen uit Vietnam voor de haven van Hong Kong heeft gelegen, is gisteren officieel in staat van beschuldi ging gesteld wegens het vervoeren van een te groot aantal passagiers. De kapitein beweert dat hij de vluchte lingen in volle zee heeft opgepikt. e Euro- iiur van ing van 1. Doel werpen de EG sn”. „En toen, toen vielen plotseling als manna die Zweedse wittebroden uit de hemel. ’k Zie ze, in mijn droom, boven de Reeweg, als engelen van deeg aan kleine valschermp jes zweven”. Tito en zijn vrouw Jovanka zijn sinds 1977 niet meer samen in het openbaar verschenen. Van partijfunctionaris sen werd vernomen dat Tito kwaad was op zijn vrouw omdat zij enkele legerofficieren had gesteund met wie hij overhoop lag. Geruchten over een scheiding doen al maan den de ronde in Belgrado. De nieuwe mevrouw Tito maakt geen deel uit van het gezelschap waarmee Tito zijn reis door het Midden-Oosten maakt. „Ze bleef liever thuis”, aldus de zegsman. waren onmiddellijk dood, zo is van VN- zijde meegedeeld. Sinds de aankomst in maart vorig jaar van de eerste contingenten VN-troepen in Zuid-Libanon zijn twintig VN-militairen gedood. De bataljons die het meest getrof fen zijn, zijn die van Senegal en Noorwe gen, die elk vijf militairen hebben verlo ren. Enkele tientallen „blauwhelmen” zijn gewond geraakt. Alleen de Nigeriaanse en Nepalese ba taljons hebben tot dusver geen verhezen gehad. Het Ierse bataljon heeft een gewon de. De organisatie heeft de regering ver zocht een commissie in te stellen die moet nagaan onder welke omstandigheden de 300 mensen zijn verdwenen. In een communiqué herinnert Amnesty er aan, dat de Mexicaanse regering heeft meegedeeld dat 154 mensen zouden zijn gedood bij botsingen met leger of politie. De anderen zouden onder onopgehelderde omstandigheden zijn gedood of zijn onder gedoken. Amnesty wil voorts mepr bijzon derheden over een recente verklaring van de Mexicaanse regering waarin ze ontkent dat er enige samenwerking bestaat tussen de overheid en de „witte brigades”, een organisatie die studenten, boeren en vak bondsleiders heeft ontvoerd. Volgens de lezing van het PFLP zijn de Fidjiërs met schieten begonnen. Het front zegt dat een van hun mannen werd dood geschoten toen hij naar het dorp ging om sigaretten en kranten te kopen, maar het gaf geen verklaring voor de gang van zaken. Het fundamentele probleem, zo zei de regionaal bevelhebber van het front, is dat wij een tegenstrijdige opdracht hebben. „Wij behouden ons het recht voor hier te zijn om de zionistische vijand te bestrij den, terwijl Unifil is gekomen om de vrede te handhaven. Als zij ons proberen te weerhouden van onze taak, zullen er uiter aard botsingen zijn”. In een PFLP-com- muniqué dat in Beiroet is uitgegeven wordt het bataljon uit Fidji verantwoorde lijk gesteld voor de dood van de Palestijn se commando, en gewaarschuwd voor „de gevolgen van deze misdaden”. De VN-helicopter met Noorse militairen benaderde Qana langs een ongebruikelij ke route, om buiten het schootsveld te blijven, en stortte neer toen de helicopter tegen een hoogspanningsleiding vloog. De inzittenden een arts, een verpleger, een piloot en een boordwerktuigkundige ene conferentie met stakingsleiders naar de andere holt, heeft het afgelopen weekeinde in een opmerkelijke toe spraak voorgesteld om een soort nationale verzoenings commissie op te richten, waar zowel de bonden als de regering met hun eisen en klachten zouden kunnen ko men. Een tweede voorstel was, dat de regering ieder jaar een bijeenkomst zal beleggen met de vakbondsleiders om de nationale economie door te lichten en te bespreken welke maatregelen genomen zouden kunnen worden. De vakbonden voelen niet veel voor een verzoenings commissie. Zij zien daarin een beknotting van hun invloed en macht. Wat de jaarlijkse bespreking betreft, zijn zij voorzichtig geïnteresseerd, maar wachten af of zo’n con claaf niet zou kunnen leiden tot een vorm van gedwongen medeplichtigheid in het beleid van een regering waarin ze geen vertrouwen hebben. De voorstellen van Callaghan worden in de eerste plaats dan ook gezien als snoepjes voor de algemene verkiezin gen, die zeer waarschijnlijk wel kort nadat deze stakings golf is uitgewoed, zullen worden uitgeschreven. Labour kan zich er dan op beroepen dat het in staat is gebleken, zelfs met een parlementaire minderheid, zijn positie te handhaven en de wateren te kalmeren. id) cretaris alsnog aan de dartina KATTERBACHZBAMBERG (Reuter en AP). De NAVO-winteroefening „Refor- ger ’79” heeft in de afgelopen week weer drie levens gekost, zo is door de Westduitse politie bekendgemaakt. Het totaal aantal doden bedraagt nu vijf. Een botsing zou de drie soldaten fataal zijn geweest. De oefeningen zijn in verband met het slechte weer voorlopig gestaakt. FRANKFORT (Reuter). De Westduit se minister van Justitie, Hans-Jochen Vo gel, heeft gisteren in een radio-interview verklaard dat hij het waarschijnlijk acht dat de wet op verjaring van misdrijven zodanig wordt gewijzigd, dat de vervol ging van oorlogsmisdadigers mogelijk blijft. Volgens de huidige Westduitse wet verloopt eind december de termijn waar binnen oorlogsmisdadigers vervolgd kun nen worden. Volgens de minister was er, onder in vloed van de uitzending op de televisie van de serie Holocaust een verandering opge treden in de algemene opinie ter gunste van het wijzigen van de wet. Hij uitte de LONDEN. Deze week kan voor de Labourregering van premier James Callaghan beslissend worden als de stakingen van lager ziekenhuispersoneel, ambulance chauffeurs, vuilnisophalers en grafdelvers niet worden beëindigd. Vooral bij de vakbond van overheidsemploy- és (NUPE) zijn de gemoederen zó verhit, dat het bestuur zelfs overweegt de banden met de Labourpartij te ver breken. Duizenden vrijwilligers door het hele land hebben zich aangemeld en worden ook wel ingezet, maar een aantal ziekenhuizen is zo bevreesd voor verdere acties van de vakbond, dat het bestaande korps vrijwilligers is ge vraagd zijn diensten op te schorten. Een ziekenhuis in Bristol heeft in de afgelopen twee weken duizend patiën ten die op de lijst stonden om geopereerd te worden opnieuw op een wachtlijst moeten plaatsen. De regering hangt verder een nationale staking boven het hoofd van employés van de waterleidingbedrijven. Dit zou tot ernstige problemen kunnen leiden, niet alleen in huishoudens en bedrijven die veel water gebruiken, maar vooral voor de riolering in de grote steden. De bondslei- ders zouden vandaag bekend maken of de staking zal worden afgekondigd. Premier Callaghan, die als een brandweerman van de LONDEN (DPA). De regering van Afghanistan tracht met hulp van de Sov- jet-Unie een opstand tegen het bewind in het land de kop in te drukken. Dit meldde gisteren het Britse conservatieve dagblad Sunday Telegraph. Er is sprake van massa-executies en Russische piloten zouden volgens het Brit se dagblad, bombardementen uitvoeren op kampen van rebellen. De opstand zou uitgaan van de stam der Pathanen, die woont in het gebied dat grenst aan Pakis tan. KOEWEIT (UPI). De 86-jarige president Josip Broz Tito van Joego-Slavië is gescheiden van zijn vrouw Jovan ka en hertrouwd met een 35-jarige operazangeres, zo is gisteren vernomen van een Joegoslavische functionaris, die president Tito vergezelt op zijn reis door een aantal Arabische landen. Een van de grootste dichters, Martinus Nijhoff, schreef „Wonderbare spijziging”, een gedicht waarvan niemand de aanlei ding zal vermoeden die niets afweet van de gift van het Zweedse wittebrood. q hoop dat het parlement hierover een be slissing zal nemen vóór het zomerreces. „Daar- e afwe- het be- dat van belang voort let zou iet juist er een het Me- :elf als en. Assisië getrof- i de me len. Het ’s is he rt voor- betrek- itie tus- g en de e voor- betrek- vastleg- gevens. hoogle- igetrok- De Palestijnen beweren dat de soldaten uit Fidji het vuren hebben geopend, maar volgens betrouwbare ooggetuigen zijn de eerste schoten gelost door het Volksfront voor de Bevrijding van Palestina (PFLP). De moeilijkheden ontstonden volgens deze zegslieden toen twee PFLP-guerrilla’s vanuit hun naburige basis naar de plaats Qana kwamen. Een Fidji-schildwacht bij een controlepost waarschuwde hen dat ze niet met hun wapens het dorp konden binnengaan. Toen de man zich afwendde, werd hij tweemaal in de benen geschoten en nog eens in de zij terwijl hij viel. De soldaat zocht dekking, maar werd nog driemaal in zijn linkerarm getroffen. Eenkele minuten later schoten de Pale stijnen een andere Fidje-soldaat, die hon derd meter verder in een jeep zat buiten de VN-bevelspost, in het hoofd. De Palestijn die had gevuurd were onmiddellijk dood geschoten door een wachtlopende VN-mi litair. Daarop openden guerrillastrijders in de omringende heuvels het vuur met automatische wapens en anti-tankgeschut. Van VN-zijde is geen commentaar gegeven □p het incident, maar volgens de ooggetui gen sloegen vijf granaten in in het gebouw van de VN-post van Qana en in de naburi ge kliniek van de eenheid uit Fidji. Bij het incidentin Qana vielen een dode en een gewonde. Een raketbeschieting op een Unifilpost twee kilometer verder, kostte het leven aan nog een militair, terwijl hier drie gewonden vielen. ROME (AP). Agenten van de Italiaan se geheime politie en van de para-militaire carabinieri hebben gisteren in Rome het linkse radiostation Radio Proletaria over vallen en 27 mensen gearresteerd op be schuldiging van illegaal bezit van wapens. Er zouden enkele pistolen gevonden zijn. Drie gewapende mannen hebben giste ren in de Italiaanse stad Cento de 67-jarige industrieel Lino Fava ontvoerd. De man bezit een graanfabriek in zijn woonplaats. Onbekenden belden later de vrouw van Fava op en eisten 4 miljoen gulden aan losgeld. Het is de vierde ontvoering in Italië dit jaar. De Amerikanen trakteerden hun hoge gast, de Chinese vice-premier Deng Xiaoping (Teng Hsiao-ping) tijdens het weekeinde op een onvervalste rodeo en een rit in een oude postkoets. Glunderend nam Deng, getooid met cowboyhoed, plaats in het vehikel. Na een bezoek aan Seattle aan de Ameri kaanse westkust zal Deng vandaag de thuisreis aanvaarden. De beschuldiging van de Sovjet-Unie, welke verscheen in het dagblad van de communistische partij, de Pravda, was de felste reactie tot nu toe op het bezoek van Deng aan de Verenigde Staten. Volgens de Pravda heeft Deng van de Amerikanen alle gelegenheid gekregen de Sovjet-Unie te belasteren en is het „de gemeenschappelijke anti-Russische hou ding” die de basis vormt van het gemeen schappelijk belang van de VS en China. De Chinese vice-premier heeft gisteren dn Seattle besprekingen gevoerd met sena- I tor Jackson. Deze laatste wordt gezien als een van de meest uitgesproken tegenstan- i ders van de Sovjet-Unie en van een nieuw SEATTLE/MOSKOU (UPI/Reuter). De Sovjet-Unie heeft de regering Carter er gisteren van beschuldigd de Chinese vice-premier Deng Xiaoping (Teng Hsiao-ping) tijdens zijn bezoek aan de Verenigde Staten gelegenheid te hebben gegeven de Sovjet- Unie aan te vallen.

IJmuider Courant | 1979 | | pagina 3