<F/ a ■H Het jachtseizoen is geopend Damiate Pers D5 NOTITIES OVER: IJmuider Courant ■I L 7 i CMRM1 M 19 7 9 MAANDAG FEBRUARI 5 4 t De affaire Letelier door Jan de Roos Race naar het Witte Huis door Henk Kolb 1 X w Een kennelijk bekeerd bewindsman door A. L. G. Spaan H V M U h d t< d n si d g' ei n si k P d zi VI ei d 1c n ti Cl n h w o. w ri te k s1 h o P V k P w S k b a: w te g' VI (c vitiw ’UW 4IIII I te 1 gesc der doel Vi heb Edward sch( IF .1 I n If (OOfcfi Brokx bekeert zich Een laffe moord op een dapper man De stadsvernieuwing zou het be de eventuele rol van de CIA in de 147,50 Intussen móet worden betwijfeld of veel boven tafel zal komen over zaak-Letelier en over de eventuele connecties tussen CIA en DINA. Tij dens het proces bleek, dat op 7 april 1978 (één dag voor de uitlevering van Townley door Chili aan de VS) een gebeurtenis plaatsvond, die in dit verband moet worden vermeld. Het subsidiestelsel was te weinig gericht op een rechtvaardiger woon lastenverdeling. Beneden de modale streep kwam er te weinig, daarbo ven te veel. Een herverkaveling van subsidies zou onrechtvaardigheden kunnen wegnemen, zonder dat het extra geld ging kosten. De subsidies zouden het gat tus sen de „betaalbare” en de werkelij ke woonlasten zodanig moeten ver kleinen dat de modale man zonder huursubsidie zou kunnen. (Dat is de „volkshuisvestingsprijs” die in 1979 op zo’n ƒ370,- per maand zou moe ten liggen). Het aantal woningwethuizen in het jaarlijkse bouwprogramma eer der opvoeren, dan verder laten in zakken. Er zou meer voor 1- en 2-per- soonshuishoudens moeten worden gebouwd. Gemeenten en corpora ties activeren met geld dat er voor klaar ligt in Den Haag. Positief moet ook worden beoor deeld de poging die Brokx onder neemt om vooral in het westen van het land, waar de woningnood zich het opvallendst manifesteert, tot ge drukte huren te komen en dat hij vooral in groei- en stadsvernieu wingsgebieden oog heeft voor de belangen van de zwaksten. Voor stadsvernieuwingsgebieden zijn al huurniveaus van 325 tot 340 ge noemd. Het oerwoud van verkoopregule- rende en vaak onrechtvaardig uit pakkende bepalingen van gemeen ten aanpakken en in betere regeling uniformeren. in Washington. In die maand werd hij minister van Buitenlandse Za ken, later van Binnenlandse Zaken en tot aan de staatsgreep van Defensie. Deze twee zaken spelen een belan grijke rol bij het proces dat momen teel in Washington plaats vindt. De openbare aanklager, Eugene Prop- per, heeft het PvdA-Tweede-Kamer- lid Relus ter Beek en Jan Joost Theunissen van het Chili-comité verklaringen laten afleggen over de rol van Letelier in de zaak-Stevin en DIRECTIE Damiate Pers b.v. Mr H C van der Mije stee gon: zelli toch Qi van HOOFDREDACTIE: Jos L Lodewijks E. Koning Op die dag tekende Earl Silbert, een van de medewerkers van openbare aanklager Eugene Propper, in San tiago met de Chileense onderminis ter van Binnenlandse Zaken Enri que Montero Marx een verklaring, waarin staat dat de Amerikaanse regering de informatiestroom over de moord op Letelier zou beperken. B. en W. van Groningen kondig den aan, geen opdrachten aan de Stevin Groep te zullen verstrekken als het bedrijf investeringen zou doen in Chili. Ook in andere ge meenten (Rotterdam, Delft en Zwol le) waren dergelijke geluiden te ho ren. Stevin zag uiteindelijk af van het project. Uit het eerder genoemde decreet van de regering-Pinochet blijkt, dat het generaalsbewind Le telier verantwoordelijk hield voor het niet-doorgaan van de investe ring. Eveneens zag men hem als de inspirator van de boycotacties van Rotterdamse havenarbeiders tegen Chileense goederen, die in februari 1976 werden gevoerd op het moment dat Letelier in Nederland verbleef. ginsel van betaalbare huren geen geweld mogen aandoen, omdat ze anders haar doel zou voorbij schie ten voor de lagere inkomens. De huurgewenningsbijdragen, in de begroting al afgeschaft, zouden weer in ere hersteld moeten worden, omdat die de doorstroming aanmer kelijk vergemakkelijken. De horizontale woningsplitsing door speculanten zou moeten wor den aangepakt. Staatssecretaris 3rokx Dat de bewindsman een groot aantal gemeenten met problemen gelegenheid heeft geboden de specu latie beter te bestrijden en meer huizen voor de eigen mensen te re serveren door de woningdistributie- regels te verscherpen (toewijzing tot ƒ540 huur en ƒ270.000 koop) is al eerder gekwalificeerd als een nood zakelijk instrument voor een betere woonruimteverdeling. En dat Brokx zich nu ook nog sterk blijkt te ma ken voor een scherpe controle op de verkoop van woningwetwoningen en voor de bouw van 1000 van deze woningen per jaar extra, getuigt eens te meer van zijn serieuze be doeling om de positie van de minst bedeelden in de volkshuisvesting in tot zijn critici Er kan méér in de politiek dan de oppositie voor mogelijk houdt. Tot die conclusie kwamen vriend en vijand van het kabinet-Van Agt, toen dezer dagen de meervoudig verguisde staatssecretaris mr. G. Brokx van Volks huisvesting zien in grote lijnen tot de opvattingen van zijn critici bekeer de. „Ik heb gezwegen en gewerkt”, luidde zijn nuchtere commentaar bij de presentatie bij een reeks opmerkelijk „solidaire” voorstellen. Hij wilde ook nog kwijt, dat hij niet eerder tot maatregelen was gekomen, omdat hij zich „eerst nog moest inwerken”. Bij het componeren van zijn rechtvaardiging is de bewindsman er blijkbaar van uitgegaan dat zijn critici in de mening verkeerden sinds zijn komst en die van minister Beelaerts met een herkenbaar „beleid” te maken te hebben gehad. Juist het ontbreken daarvan heeft maandenlang veroor zaakt, dat Brokx zowel vanuit eigen politieke gelederen (bestuurders, volkshuisvesters) als vanuit de oppositie op zijn huid werd gezeten. Natuurlijk werd de politieke kritiek op een niet al te overtuigend debuterende CD A-figuur in de Haagse arena vooral in het begin stevig aangezet. Maar naarmate enquêtes duidelijker maakten dat overdaad ook hier schaadt, werd ze reëler, bevatte ze minder elementen van overdrijving en versimpeling van zaken. En omstreeks het tijdstip dat de begroting 1979 verscheen, was er principieel nauwelijks verschil van mening over het nut van de bevordering van het eigen woningbezit, door het zittende kabinet, zij het dat de oppositie de minst betaalden meer wilde toestoppen, dan het kabinet. Medio vorig jaar barstte de storm over Brokx goed los, toen hij het land op onbeholpen wijze aanpraat te dat er een overschot aan goedko pe huurwoningen op de Nederland se woningmarkt was. De staatsse cretaris kwam tot het aantal van 80.000, afgeleid uit een onderzoek, waaruit dit cijfer tevoorschijn kwam als de som van waargenomen verhuislustigen, die vonden dat hun huizen te weinig woonkwaliteit bo den en daarom wilden „doorstro men” naar beter. Daarmee manoeu vreerde de nog onwennige staatsse cretaris zich regelrecht in de parle mentaire nesten. Vooral omdat tezelfdertijd ook de achtergebleven woningproduktie- cijfers op het conto van de zittende bewindslieden van Volkshuisves ting werd geschoven. Brokx beloof de op dat punt een knelpunten- en activeringstournee langs een zeven tigtal gemeenten. Daarvan gaven er enkele later als commentaar: „wie ons vraagt of we er iets aan hebben gehad, kunnen we slechts antwoor den dat er momenten waren waarop we ons afvroegen waar dit bezoek nu eigenlijk toe diende Sinds juni 1978 heeft de kritiek niet opgehouden zich te ontladen boven het hoofd van Brokx, die daar hoe langer hoe nerveuzer onder werd en zich in de Tweede Kamer slechts als een hakkelende Claudius uit de volkshuisvestingsdebatten redde, met steun van voornamelijk de CDA-fractie, die het ook maar een beschamende vertoning vond en er alles aan deed om het politieke gezicht van Brokx „aanvaardbaar” te houden. - Een paar punten van kritiek: De regeling beschut eigen wo ningbezit werkte onbevredigend. Moeilijke procedure en te weinig werkelijke keuzemogelijkheden. Geen landelijke inkomensgrens voor premiekoopwoningen. De sub sidies kwamen óók en tot schade van de méér behoeftigen in handen van sterke inkomensgroepen, die hun huis best helemaal zelf zouden kunnen financieren. „Deze persoon voert in het buitenland een publiciteitscampagne voor het tot stand brengen van een politiek, economisch en cultureel isolement van Chili. In het concrete geval van zijn optreden in Nederland heeft hij de haven- en transportarbeiders van dit land aangezet tot het afkondigen van een boycot van goederen uit en naar Chili en heeft hij bij de Nederlandse regering erop aangedrongen, investeringen van Nederlands kapitaal in Chili te belemmeren of te verhinderen”. Aldus een decreet van de Chileense junta van Augusto Pinochet van 10 september 1976, waarmee de persoon in kwestie, Orlando Letelier, het Chileens staatsburgerschap werd ontnomen. Elf dagen later kwam de statenlo ze Letelier bij een aanslag in Was hington om het leven. Een tijdbom, bevestigd onder zijn auto, maakte ook een einde aan het leven van Ronni Moffit, medewerkster van het Transnationale Instituut, waarvan Letelier directeur was. Dat instituut houdt zich bezig met het opstellen van programma’s ter bestrijding van honger, ongelijkheid en ellende in de wereld. Op 9 januari is in Washington het proces over de moord op Letelier begonnen. Verwacht wordt, dat het nog zeker enkele weken zal duren. Acht mensen zijn in staat van be schuldiging gesteld wegens samen zwering tot moord: vijf Cubaanse ballingen, van wie er twee voort vluchtig zijn, en drie functionaris sen van de Dirección Nacional de Inteligencia (DINA), de Chileense geheime dienst. Eén van hen is de voormalige DINA-chef generaal Manuel Contreras Sepulveda, die dagelijks placht te ontbijten met zijn zwager: de Chileense president. Contreras is, evenals de twee andere DINA-functionarissen, in septem ber vorig jaar in Chili gearresteerd. Het drietal heeft sindsdien militair huisarrest in de Chileense hoofd stad Santiago. Het Chileense hoog gerechtshof moet nog een beslissing En blijkbaar heeft de bewinds man ook zijn provinciale keurmees ters tot de orde kunnen roepen en gedaan gekregen dat woningbouw- plannen in een hoger tempo worden goedgekeurd dan voorheen. Nu het woningwetprogramma „geheel ge haald’.’ is, kan geen andere verkla ring dan deze worden gegeven, om dat het niet aannemelijk is dat de bewindsman tijdens zijn tournee een reeks bestemmingsplannen bij elkaar heeft getoverd, die in record tijd tot goedkeuringen van woning- wet-plannen hebben geleid. De nieuwe leiders interneerden hem op het Dawson-eiland, voor de Zuidchileense kust. In september 1974 maakte de regering-Pinochet de vrijlating van Letelier bekend. Na een kort verblijf in Venezuela bereikte hij de VS, waar hij het Transnationale Instituut in het le ven riep. Letelier maakte in die tijd ver schillende reizen naar andere lan den om het verzet tegen de junta te stimuleren. In 1976 bracht hij enkele korte bezoeken aan ons land en sprak met politici en vertegenwoor digers van het Chili-comité over het omstreden voornemen van de on- dernemingsmaatschappij Stevin Groep, proefboringen te verrichten naar delfstoffen in de kustwateren van Chili. Voor dit project (het ging om een bedrag van 62,5 miljoen dol lar, waarmee Nederland nr. één zou worden op de lijst van buitenlandse investeerders in Chili), was in 1975 een vergunning verleend door de Chileense regering. TBCfc s Het politieke jachtseizoen is de zer dagen in Amerika officieel geo pend. Het wild: het presidentschap waarover in november 1980 wordt gestemd. De jagers: mannen met politieke ambities, van wie het merendeel al eerder heeft gepoogd zich door het doornig struikgewas van de Amerikaanse samenleving een weg te banen naar de begeerde zetel in het Witte. Huis. Voor de republikeinen is die weg langer dan voor de democraten en het ligt dan ook voor de hand dat zij eer der op weg gaan. Ronald Reagan, ternauwernood verliezer van de republikeinse kandidatuur in 1976, is sprintend vertrokken. Hij heeft dé laatste dagen in Washington zo ongeveer met elke invloedrijke republikein gesproken die maar kon worden opgetrommeld, bij gelegenheid van het feit dat de partij toch bij een was om Detroit te kiezen als de plaats waar op 14 juli 1980 de definitieve republikeinse kandi daat moet worden gekozen. Voor de republikeinen in Detroit een passende keuze. Nier zozeer omdat Detroit in de voorbije jaren de reputatie heeft gekregen van de moorddadigste stad in Amerika, maar omdat, zoals een politiek waarnemer opmerkte, Detroit en de republikeinse partij er beide belang bij hebben zich aan de na tie voor te doen als iets beter dan zij werkelijk zijn. Ronald Reagan wordt op 6 fe bruari 69 jaar, maar de voormalige acteur en ex-gouverneur van Cali- fornië beweegt zich op het politie ke toneel als een jonge haan, ook al zijn vermoedelijk zijn veren in de juiste kleur bijgeverfd. Maar Rea gan heeft de juiste manoeuvres gemaakt. Hij is nu, na zijn bezoek aan de hoofdstad en zijn republi keinen, plotseling de man „rond wie de partij zich kan verenigen”. Evenwel, ook John Connally heeft zich kandidaat verklaard. nemen over een Amerikaans uitle veringsverzoek. Kroongetuige in het proces is Mi chael Townley. Hij is door de Chi- •- leense autoriteiten in maart vorig jaar aan de VS uitgeleverd. Townley heeft kort daarna bekend, dat hij in opdracht van de DINA en in samen werking met de Cubaanse ballingen de bom onder de auto van Letelier heeft geplaatst. In ruil voor zijn me dewerking aan het gerechtelijk vooronderzoek en aan het proces zelf, is hem beloofd, dat hij slechts 3*/2 jaar hoeft uit te zitten van de 10 jaar gevangenisstraf, waartoe hij vorig jaar is veroordeeld. Townley, geboren in 1943 in de VS, ging op 14-jarige leeftijd samen met zijn ouders naar Chili. Van 1966 tot 1970 woonde hij in Miami, in de VS, waar hij in contact kwam met Cubaanse ballingen. In 1970 keerde hij naar Chili terug. Tijdens de rege- ring-Allende (4 september 1970-11 september 1973) was hij actief in de extreem-rechtse organisatie Vader land en Vrijheid, die door terroristi sche activiteiten probeerde de rege- ring-Allende ten val te brengen. Gezocht wegens het opblazen van een zendmast, waarbij een bewaker om het leven kwam, week Townley in 1973 het land uit,- maar na de staatsgreep van 11 september van dat jaar vestigde hij zich opnieuw in Chili en trad in dienst van de DINA. Als zodanig zou hij volgens Saul Landau, Leteliers opvolger bij het Transnationale Instituut, betrokken zijn geweest bij aanslagen op promi nente tegenstanders van de junta in het buitenland. Twee concrete ge vallen zijn in dit verband genoemd: de moord op generaal Carlos Prats in september 1974 in de Argentijnse hoofdstad Buenos Aires en de mislukte aanslag op de christen democratische politicus Bernardo Leighton in Rome in oktober 1975. Townley heeft verklaard, dat hij midden 1976 van de DINA opdracht kreeg naar Washington te gaan om, in samenwerking met Cubaanse bal lingen, Letelier te „elimineren”. Letelier stond bekend als een fer vent tegenstander van het nieuwe Chileense bewind. Van 1971 tot mei Wie naar de nieuwste en in tegenspraak met de kritiek uiterst sober gepubliceerde maatregelen van Brokx kijkt, moet toegeven dat de bewindsman op de meeste van deze punten van kritiek thans met zinnige oplossingen heeft gerea geerd. Zo zijn de subsidieregelingen aanzienlijk verbeterd en zowel naar kostenstijging als kwaliteitseisen ge corrigeerd. In hun toebedeling dra gen ze meer dan ooit bij aan een rechtvaardiger woonlastenverde ling. Op de weg naar aanvaardbare huurniveaus zijn nu ook aanvaard bare stappen in de goede richting gezet, al zijn we er nog niet. De verdediger van de Cubanen, Paul Goldberger, ziet daarentegen als schuldige Townleyen de Amerikaanse inlichtingendienst CIA. Functionarissen van de CIA hebben verklaard, dat Townley tus sen 1970 en 1973 drie keer contact heeft gezocht met het CIA-bureau in Miami. De CIA zou daarop niet zijn ingegaan. Goldberger heeft aange- kondigd, dat hij binnenkort een ge tuige zal opvoeren, die kan aantonen dat Töwnley ook nog in 1975 en 1976 contact heeft gehad met de CIA; contacten waarop de inlichtingen dienst wél zou zijn ingegaan. Om zijn stelling over de rol van de CIA kracht bij te zetten, wijst de verdedi ging op de tegen Allende gerichte activiteiten van de Amerikaanse in lichtingendienst: vanaf 1963 pogin gen om de verkiezing van Allende te verhinderen en sinds 1970 pogingen om de regering-Allende te ondermij nen. In dit verband worden subver sieve, door de CIA geïnspireerde, acties breed geëtaleerd. Propper wil aantonen, dat de Chi leense regering alle reden had om de gehate Letelier uit de weg te ruimen. De aanslag werd door de DINA uit gevoerd, die daarvoor Cubaanse ballingen inschakelde, zo meent Propper. Die Cubanen, anti-commu- nistische tegenstanders van het Ca- stro-bewind, hadden alle reden om Letelier te haten. Immers, Letelier had zich tijdens de regering-Allende zeer beijverd voor goede betrekkin gen tussen Cuba en Chüi. Hij was ook enige tijd Chileens ambassa deur in Havanna geweest. V VOO tie-i keu acti voo volt in Connally zat als democratisch huil gouverneur van Texas in de 8en auto waarin Kennedy werd ver- hall moord en raakte zelf gewond. Hij I oud liep over naar de republikeinen, t adv nadat hij eerst nog een campagne indi „Democraten voor Nixon” had ge- organiseerd. Vervolgens werd. Connally minister van Financiën in Nixons kabinet van de laatste 14,80 42,60 f 56,50 167,70 220,50 0,75 De weduwe van de vroegere Chileense diplomaat Orlando Leterlier bij aankomst in het gerechtsgebouw van Washington de lijn van de regeringsverklaring niet te laten verslechteren, zoals het zich aanvankelijk liet aanzien. Brokx heeft gezwegen en gewerkt. En pas na een goed jaar „inwerken” is hij tot grotendeels dezelfde con clusies gekomen als zijn critici. Me de onder die druk en de aandrang van het parlement, heeft hij zijn beleid nu een wending ten goede gegeven. Dat siert de bewindsman, al houdt hij vol dat hij het zonder die kritiek ook best zo ver zou hebben gebracht. In elk geval is het komen de begrotingsdebat Volkshuisves ting daarmee al op voorhand ont daan van de meest explosieve con flictstof, zonder dat Bestek ’81 er door aan het wankelen is ge bracht BUREAU Redactie en administratie: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden postbus 18, 1970 AA IJmuiden tel redactie: 02550-15389 na kantoortijd: 02208-3577 tel adm 02550-15437 en 16450 postgiro: 273107 telex: 41866 ADVERTENTIES: telefoon 023 - 31 90 53 GROENTJES: gerubriceerde advertenties, uitsluitend telefoon 023 - 31 92 72 ABONNEMENTEN: - bij vooruitbetaling - per maand per kwartaal per post per jaar per post losse nummers buitenland per kwartaal BEZORGKLACHTEN: maandag t/m vrijdag van 18.30-19.00 uur zaterdags van 11.30-12.30 uur Uitsluitend telefoon: 02550-10519 voor Santpoort: 023 - 31 90 53 Oudeweg 12-14, Haariem tel 023 - 31 90 53 De subsidies zouden moeten wor den bijgesteld voor zelf uitgelokte hogere kwaliteitseisen en hogere stichtingskosten door stijgende grond- en bouwkosten. De verkoop van dat soort huizen aan rijkscontrole onderwerpen (geen uitverkoop). Hij genoot ruime belangstelling t meineed, omkoping en samenzwe- L ring ten behoeve van de melkin-t dustrie. Connally werd evenwel vrijgesproken. Terzijde staan de f leider van de republikeinse Se naatsfractie Howard Baker en ex- president Gerald Ford gereed om zich op een geschikt moment in de strijd te mengen. Aan democratische kant houdt Carter voorlopig zijn aankondi ging van een nieuwe kandidatuur voor zich, terwijl Jerry Brown, gouverneur van Californië, al druk in de weer is. Deze voormali ge jezuiet vertoont een opmerkelijk' ke handigheid in het zich aanpas sen aan omstandigheden die hem het beste uitkomen. Hij heeft opge roepen tot een nationale conventie over een aanpassing van de grond wet die de president verplicht een sluitende begroting op te stellen, maar het ziet er niet naar uit dat hij daarvoor veel steun zal krijgen. In de schaduw wacht E Kennedy op, de ontwikkelingen. I afd( C flaii de dagen en hij bleef Nixon trouw. de J -„JVee toen hij werd beschuldigd van geb nen zooi Ges uits r lege f. ten r Stuc kin< een 1 ze d waa pon haa schi niks bezi een als „He Een Alleen als zou blijken tijdens de lijk voorverkiezingen die begin 1980 1 dat in New Hampshire een aanvang f leer nemen dat Carter zou kunnen 1 sch( verliezen, zal hij zich in de strijd stra mengen, zeggen politieke kenners. zwa Carter echter blijft in de opiniepei- kinc lingen voorop lopen, zolang Ken-~-herl nedy niet wordt meegeteld. Dat" verschaft Kennedy een hoeveel heid macht die hij ongetwijfeld bekwaam zal hantereh.

IJmuider Courant | 1979 | | pagina 4