Protest tegen uitbreiding van de IJmond MTS 1 P. Meijer-Beverwijk laagste Raad van Kerken mist directe band inschrijver 116 woningen Vredeswerkgroep met achterban De Volharding mengt klassiek en jazz ers De braafheid ten top bij het Speeltheater Lezing over Noron bij NMNH Haarlem mi j plan 1945 deze weck 1 BEZWAARSCHRIFT VAN OMWONENDEN Van Poulencs Marche tot Mengelbergs Dressoir rant Cursus boetseren en pottenbakken in buurtcentrum Zeewijk Cursus voor het zelfmaken van disco-kleding 1 I - DRUK BEZOCHTE „OPEN DAG” IN VIER SCHOLEN Onwaarschijnlijke Grapjes en Tranen” ■M 5 VELSEN-IJMUIDEN 1979 i L. AANBESTEDING MET RUIMTE VOOR PLANWUZIGING AANSTELLING CONTACTPERSONEEL BEPLEIT Top „Spijtig” 1 MAANDAG 5 FEBRUARI 4 - (Van een onzer verslaggevers) VELSEN. In het Velsense Stadhuis vond vorige week donderdag de aanbesteding plaats van de 116 woningen te bouwen in het kaalslag gebied tussen de Kanaalstraat, het Koningsplein en de President Krügerstraat in Oud-IJmuiden. Van de vijf bouwbedrijven die voor inschrijving waren uitgenodigd, kwam P. Meijer bv te Beverwijk als laagste uit de bus met een inschrijfbedrag van 8.793.500,-. Andere deelnemers waren Panagro te Warmond (inschrijfbedrag ƒ8.898.000,-). Holleman Zn. te Santpoort (ƒ8.921.000,-), Bot Zn. te Heerhugowaard 9.103.000,-), en tenslotte J. P. Zwart, een IJmui- dens bedrijf, dat voor 9.278.000,- inschreef. Conrector H. J. de Boer fungeerde met Ouders, veelal met kinderen, bijeen in de MAVO-afdeling voor een vrijblijvende kennismaking. V. I tend (Van onze stadsredactie) 147,50 JOKE DIEBEN-FRERICHS JAN BAART r L ■V Ichthus College maakt ouders wegwijs in onderwijsdoolhof iratisch - in de rd ver- ikeinen, npagne had ge- flair als gastheer in de Mavo-afdeling van werd, nanciën laatste trouw, [stelling gd van lenzwe- melkin- ïvenwel taan de nse Se- r en ex- eed om nt in de icht een stellen, uit dat crijgen. Edward elingen. dens de in 1980 ianvang kunnen le strijd' :enners. imiepei- ig Ken- ■ld. Dat loeveel- twijfeld 100 uur 30 uur 14,80 42,60 56,50 167,70 220,50 0,75 Qua leerlingenaantal zit de MAVO-tak van het Ichthuscollege duidelijk aan een IJMUIDEN. Na een periode van matig bezoek, mogen de kindervoor stellingen die elke eerste zondag van de maand in het Witte Te ja ter worden gegeven zich de laatste weken weer in een grote belangstelling verheugen. opleverde) bleven wachten, was aan het aanhoudende stoelengeschuifel en voe tengetrappel wel te merken dat de aan dacht meer en meer verslapte. Wellicht dat de hele kleintjes aan de voorstelling nog wat plezier hebben beleefd; maar de lagere schooljeugd voor wie de voor stelling bedoeld was, geeft toch echt de voorkeur aan wat meer actie, humor en een wat logischer opgebouwd verhaal. VELSEN. De Raad van Kerken in Velsen bepleit bij de aangesloten paro chies en kerkelijke gemeenten aanstelling van specialisten voor oorlog en vredes vraagstukken als vaste informant voor deze onderwerpen. Hiervoor zou iemand uit de besturen aangewezen kunnen wor den maar ook aantrekking van nieuwe mensen hiervoor bijvoorbeeld uit de plaatselijke IKV-kern wordt als moge lijkheid genoemd. (Van een onzer verslaggevers) VELSEN. In het buurtcentrum Zee wijk aan de Dennekoplaan in IJmuiden- West begint 13 februari om acht uur *s avonds een pottenbakcursus voor vol wassenen. De cursus omvat twaalf (dins dagavonden. Aleen Francis Poulencs „Marche” uit 1937 en Kurt Weills „Suite uit Dreigrosch- enoper” van 1928 komen uit het randge bied van het bestaande „klassieke” reper toire. De overige (Nederlandse) werken van het programma dateren uit de zeventi ger jaren en zijn veelal speciaal voor het orkest gecomponeerd: twee fanfares van Dick Borstlap, „Tango voor Jet” van Dide- rik Wagenaar, twee tango’s van Willem Breuker, „On Jimmy Yancey” en „Hymne to the memory of Darius Milhaud” van Louis Andriessen, „Moeilijkheden” van Klaas de Vries en „Dressoir” van Misha Mengelberg. Naast de aard van de composities was ook de speeltrant van De Volharding een soort tussenvorm tussen het strenge klas sieke orkest en het losse, improviserende jazzcombo. De speel-discipline in de noot voor noot van papier gespeelde werken was niet van de allerhoogste orde. Zo Ernstige bedenkingen laten de onderte kenaars horen tegen de consequentie dat het uitzicht van hun woningen in belang rijke mate zal worden weggenomen door dat bepaalde gedeelten van de nieuwbouw een hoogte van 10.80 meter zullen krijgen. De omwonenden keren zich tegen de „aan blik van een hoog en massief bouwsel van een niet in deze omgeving passende stijl”. HAARLEM. Tijdens een lunchbijeen- komst van het departement Haarlem van de Nederlandse Maatschappij voor Nijver heid en Handel wordt door drs. J. Achter straat een lezing gehouden over de verzor gingsstructuur in de Noron-lokatie. De heer Achterstraat is lid van de Provinciale Staten van Noord-Holland. De bijeen komst is op donderdag 22 februari in res taurant Lion d’Or en begint om 12 uur. Inlichtingen bij het secretariaat van de NMNH, telefoonnummer 319030, toestel 240. SANTPOORT. Achttien omwonen den van de IJmond MTS aan de Roos en Beeklaan in Santpoort-Noord hebben ge zamenlijk bij B. en W. een bezwaarschrift ingediend tegen het verlenen van een bouwvergunning voor uitbreiding van het schoolgebouw. De ondertekenaars zeggen zich rechtstreeks in hun belangen getroffen te voelen, zodat zij zich beroe pen op artikel 7 van de wet Administra tieve Rechtspraak Overheids Beschikkin gen (AROB). De aanbesteding, die aanvankelijk op 1 december vorig jaar gehouden zou wor den, werd toen uitgesteld op aandringen van het Wijkcomité Oud-IJmuiden. De le den van deze belangengroep voor het sane- ringsgebied Oud-IJmuiden, was vooraf in zage van bestek en tekeningen voor de konden inzetten van de blazers weleens exacter en unisono frasen strakker, maar het gemis aan die finesse werd gecompen seerd door een lekker smeuïg sfeertje dat de muziek levendig deed overkomen. Vooral het zeer ongewone werkje „Dres soir” van Misha Mengelberg, met onderde len als „lepelvaasje”, „theemuts” en „do minospel” kan ook alleen in zo’n informele omgeving zijn maximale humoristische ef fect krijgen. Ook de toegiften op het programma, de toneelmuziek „voor Sater” van (wederom) Louis Andriessen en het Portugese lied „Granda Villa Morena”, deelden volledig mee in deze ontspannen entourage. Een goed bezette zaal toonde met royaal applaus zijn waardering voor het orkest, één pianist en elf op hoorn, fluit, trompet, saxofoon of trombone blazende persona ges. De deelnemers krijgen instructie in het gebruik van meerdere soorten klei en ook gips. Hieruit worden gebruiksvoorwerpen vervaardigd maar ook mens- en dierfigu ren en zogenoemde „ruimtelijke vormen”. Voor het maken van bakjes en vaasjes is een draaischijf aanwezig. De volledige produktie wordt gebakken en geglazuurd. Adres voor informatie en aanmelding: Orionweg 225, IJmuiden (telefoon 02550- 17304). In Velsen verdiept zich de Werkgroep tegen de kernwapens in kwesties van oor log en vrede. De groep, in feite een kern van het Interkerkelijk Vredesberaad (IKV), is ontstaan uit de Velsense Raad van Kerken maar heeft formeel geen enke le binding met de aangesloten kerken. De aanstelling van vaste contactpersonen kan onderlinge vervreemding voorkomen, al dus de raad van Kerken in een schriftelij ke aanbeveling aan aangesloten kerkge nootschappen. De „Werkgroep tegen de kernwapens” zit met een tekort aan man kracht. Ook voor oplossing van dat pro bleem kunnen nauwere banden naar de kerken toe alleen maar praktisch nut heb ben, zo wordt gesteld. tien omwonenden een vérgaande ingreep in de bestaande woonomgeving. Zij menen dat de bouwvergunning ten onrechte is verleend omdat een bepaling in het be stemmingsplan Santpoort-Noord dat op het betreffende perceel ten minste vijftig percent onbebouwd moet blijven, niet in acht is genomen. Bovendien zal volgens de bezwaarden de rooilijn worden overschre den. toekomstige nieuwbouw toegezegd. Aan die toezegging was op genoemde datum nog niet voldaan. Het»bouwplan (van het architectenbureau Peters en Boogers) dat nadien wél op tafel kwam, kan om finan ciële redenen geen genade vinden in de ogen van de wijkbewoners. Met geschatte huren tussen ƒ500 en ƒ800 per maand kan de nieuwbouw niet in de woningbouw- sector gerealiseerd worden. De bewoners van Oud-IJmuiden zelf vallen daarmee buiten de boot als toekomstige huurder van de nieuwbouw. Het aktiecomité „Spij kers met koppen”, sinds enkele maanden bezig met de Velsense nieuwbouwproble- matiek, ziet wél mogelijkheden voor be taalbare bouw in het kaalslaggebied. In een alternatief bouwplan van dit comité zijn wijzigingen doorgevoerd die een be sparing van 120 tot 250,- kunnen ople veren op de huurbedragen vastgekoppeld aan het gemeentelijke bouwplan. B. en W. hebben zich tevoren tegen mo gelijke planwijzigingen ingedekt door een zogenoemde „afstandsverklaring” op te nemen in de bijkomende voorwaarden voor inschrijving. De betrokken aanne mers accepteren daarmee het risico van veranderingen aan het bouwplan van de architectencombinatie Peters Boogers dat voor hun inschrijving als basis heeft gediend. t houdt nkondi- idatuur Brown, nië, al lormali- lerkelij-., aanpas- lie hem ftopge- mventie VELSEN. Februari is de maand van I vooruitkijken. De goede tijd voor vakan- middelmatig studietalent. „Hij of zij kan dat nog net behappen”, wordt vaak ge zegd. Het drammen op kost wat kost die MAVO-opleiding kan voor het kind in kwestie een berg frustraties opleveren. Van de eerste klassers moet jaarlijks bij a tien procent de aanvankelijke school keus van pa en ma worden herzien. De docent H. Bierling, zaterdag ook pre sent als informant voor de ouders, ervaart zulke situaties als vervelend maar in een Een ander bezwaarschrift betreft de parkeeroverlast die naar de mening van de achttien Santpoorters onaanvaardbare proporties zal aannemen. Ze zijn boven dien bang voor een waardevermindering van een aantal woningen wegens „minder woongenot”. Op grond van al deze bezwa ren vragen de ondertekenaars B. en W. de verleende bouwvergunning alsnog in te trekken. vroeg stadium nog overkomelijk. „Het gaat om meisjes en jongens” zonder zit vlees”, de specifieke doelfiguren. In het beroepsonderwijs (lts, Ihno) zijn zij beter op hun plaats. Ouders ervaren dat negen van de tien keer als een terugverwijzing”. „Geheel ten onrechte” zegt de heer Bier ling. Het beroepsonderwijs wordt in brede kring zwaar ondergewaardeerd. De scho len uit die sector timmeren nogal eens aan de weg met veelzijdige leerprogramma’s die volop mogelijkhheden bieden voor „la ter.” Het helpt maar heel mondjesmaat. Ik vind dat spijtig”. kundige dienst voor Midden-Kennemer- oord en de vorderingen in die richting is het enige agendapunt Commissie ruimtelijke ordening. De commissie ruimtelijke ordening vergadert donderdagavond om half acht een voor- bereidingsbesluit ten behoeve van een Santpoorts bouwplan is hier het enige agendapunt Commissieberaad haven ontwikkeling. Vijf gemeentelijke commissies leveren een bijdrage aan een Velsense standpuntbepa ling over het streekplan Amsterdam- Noordzeekanaal in een gecombineerde vergadering die vrijdagmiddag om twee uur in het stadhuis begint Gedeputeerde Staten hebben over dit streekplan en het onderdeel havenontwikkelingen daarin in middels een standpunt ingenomen. De uit komst van een aantal wetenschappelijke onderzoekingen van de Commissie Open Beraad naar mogelijkheden en conse quenties van nieuwe havenontwikkelingen in IJmuiden is bekend en heeft waar het GS-standpunt als basis gediend. Aan de gecombineerde Het Speeltheater, dat gistermiddag in Velsen „Grapjes en Tranen” opvoerde, werd zelfs verrast met een vrijwel uitverkocht huis, des te pijnlijker is het, achteraf te moeten constateren dat de voorstelling een dergelijk grote toeloop eigenlijk nauwelijks verdien de. Het Speeltheater combineert in „Grapjes en Tranen” poppen- en to neelspel. Saskia Janse en Onny Hui- sink beheren respectievelijk een vrolij ke en een droevige poppenkast. De pop penkast van plezier wordt bewoond door Harlekijn, de grappenmaker en zijn vriendinnetje Rosalinde; in de ver vallen poppenkast leven prinses Sjaan en haar lakei Hopjes. De poppen uit de droevige poppenkast besluiten, aange lokt door Harlekijns’ zonnige humeur, naar de poppenkast van plezier te ver trekken. De verhuizing blijkt geen suc ces: aangezien hun poppenbaas niet meeverhuist verliezen de prinses en haar bediende hun stem, en om die weer terug te krijgen zit er niets anders op dan hun oude sjofele onderkomen weer op te zoeken. Hun anders zo treu rige poppenbaas is zó blij over hun terugkeer, dat hij met behulp van Har lekijn en Rosalinde z’n vroegere succes stuk „De Bloem” opvoert. Vastbesloten het leven in het vervolg van een wat optimistischer kant te bekijken trekt de poppenbaas daarna met zijn poppen verder. VELSEN. Donderdag 15 februari is de begindatum voor een nieuwe cursus „kle ding maken” bij het buurthuis „De brul boei” aan de IJmuidense Kanaalstraat. Jongeren tussen 11 en 16 jaar. kunnen hier onder vakbekwame leiding handigheid op doen, in het maken van discokleren alom bekend uit de films van John Travolta. De cursus beslaat tien (donderdag)middagen. Vaste tijd is vier tot zes uur. Inschrijven is mogelijk via het telefoonnummer 02550- 10652 of direct bij de staf van het buurt huis. top. Het aantal zesdeklassers in Velsen daalt de afgelopen jaren. De heer De Boer is daarom helemaal ingesteld op een da lende lijn de eerstvolgende jaren. Voorlo pig wordt nog even geprofiteerd van een duidelijke voorkeur bij de ouders voor „geleerdheid” en boekenwijsheid. De MA VO heeft in dat opzicht een zekere status op te houden. Het bij brengen van kennis staat voorop. Scholen voor specifieke „doe-kinderen” (met veel handvaardig- heidsvakken) worden nog steeds onderge waardeerd. De MAVO blijft een voorde- handliggende keus voor kinderen met een Biedt een dergelijk thema in beginsel kansen genoeg voor zowel vermakelijk poppen- als toneelspel: de magere uit werking van het verhaal door het Speeltheater stelde daarom dubbel te leur. Elke dramatische spanning ont brak de braafheid droop van de teksten af en van speltechnische verrassingen was geen sprake. De voorstelling sleep te zich maar voort en hoewel de jeugdi ge toeschouwertjes keurig op het einde van de onsamenhangende vertoning (die af en toe wél fraaie toneelbeelden In het bezwaarschrift wordt opgemerkt dat B. en W. de bouwvergunning op 19 december j.l. hebben verleend. Pas na 17 januari werd dit aan de omwonenden be kend, waardoor ze eerst toen van de bouw tekeningen kennis konden nemen. De on dertekenaars zeggen zich door deze gang van zaken gegriefd te voelen, aangezien ze al geruime tijd geleden aan B. en W. om bijzonderheden over de voorgenomen uit breiding hadden gevraagd, zowel wat de aard als wat de omvang betreft. Ze achten de door B. en W. gevolgde procedure in strijd met de beginselen van behoorlijk bestuur. De uitbreiding betekent volgens de acht- tie-afspraken maar ook voor een school keus die voor ouders van zesdeklassers actueel is. Voor een nadere oriëntering vooraf bood zaterdag het Ichthuscollege volop gelegenheid tijdens een „open dag” in de vestigingen in IJmuiden en Drie huis. In vier gebouwen van deze scholen gemeenschap was alles tussen tien uur en half een berekend op de ontvangst van >nd. Hij ouders met kinderen die na uitnodigende advertenties in de plaatstelijke kranten inderdaad ook massaal kwamen opzetten. IJMUIDEN. Het Witte Tejater ontving zaterdagavond het orkest De Volharding. Dit alternatieve muziekensemble - het wil geen onderscheid tussen „serieuze” en „Lichte” muziek - had naast twee beroemde historische namen alleen Nederlandse componisten op het programma staan. Een gezamenlijke noemer bij deze componisten is meestal te vinden in juist de vermenging van kunst- en volksmuziek. Commmisie onderwijs. In het Velsense stadhuis vormt een vergadering van de commissie onderwijs maandagavond om half negen de inzet van een druk vergader- programma. De onderwijscommissie be spreekt het werkplan 1979 van de onder wijsbegeleidingsdienst Midden-Kenne- merland en stelt verder over 1979 het be drag per leering vast voor de openbare basisscholen in Velsen en een vijftal scho len die onder het buitengewoon onderwijs resorteren. gecombineerde commissievergadering Commissie Volksgezondheid. Voor don- van vrijdag nemen deel de commissies derdag twee commissievergaderingen op ruimtelijke ordening, volkshuisvesting, de lijst. Nummer één beginnend om half economische zaken, verkeer en vervoer, vier ’s middag de commissie volksgezond- milieuzaken en tenslotte woonruimtever- heid. De vorming van een districtsgenees- deling. 1 de IJmuidense Doorneberglaan, een van de vier „poten” van het Ichthuscollege. Veel ouders kwamen zaterdag het school gebouw binnen met al vastomlijnde plan- nen voor verdere studie van de dochter of zoon die dit jaar aan „doorleren” toe is. Gesprekken met het schoolhoofd en de uitslag van een zogenoemde ISI-test (afge legd door vijfdeklassers) geeft bij de mees- ten al voldoende inzicht in de aanleg en studiemogelijkheden van het betrokken kind. De elf-jarige Annemieke de Haas is een voorbeeld. Samen met moeder draaft ze door de gangen en lokalen van de school waarvan de afmetingen haar duidelijk im poneren. Wat vindt ze belangrijk? Heeft haar nog iets gevraagd aan leraren van de school die overal rondlopen? „Eigenlijk niks”. „Of het moeilijk is dat houdt ze bezig. De talen vooral. Engels lijkt haar een makkie” springt mevrouw De Haas bij als Annemieke verder sprakeloos blijft. „Het vragen stellen doe ik in hoofdzaak. Een school moet er gezellig uitzien, niet al te groot. En daarmee hebben we goed i grond- geschoten met deze MAVO”. Voor de moe der lijkt de keus al gemaakt en ook de dochter ziet het al helemaal zitten. Volwassenen en ook de kinderen zelf hebben een duidelijke voorkeur voor de school op menselijke maat. Met de Mavo- afdeling Doorneberglaan 3, een afzonder lijk en duidelijk herkenbaar gebouw, kan dat allemaal nog net. Er zijn dit jaar 460 leerlingen. Een deel krijgt onderwijs in een schoolgebouw aan de Alexander Bell- straat. Die scheiding wordt niet als be- zwaarlijk eerder als voordeel gevoeld. „De kinderen gaan naar hun eigen school. Een L herkenbaar gebouw”. De Boer noemt dat steevast op als door ouders toch nog be- - gonnen wordt over dat „massale en onge zellige” dat de school Doorneberglaan 3 toch in zekere mate heeft.

IJmuider Courant | 1979 | | pagina 5