NEC-PSV gaat niet door Ministeriële ontwerp- beschikking uitgelekt verdronken Limburger wordt Koffie en thee burgemeester weer goedkoper van Hillegom nijman Bedrijfsleven geeft toe aan Arabische boycot Brand in trein ONNiVNN •NO r de Starlet iserv.a. f11550.- +2 j. garantie Barnhoorn /TOYOTA Vietnamezen De Boet Bonden boos BümSS over verhuizing rijksloodswezen Billy Carter speelt sheriff van het weer HAARLEM het woord is aan... Onderzoek Tweede-Kamercommissie agenda pagina Zijlweg 9 - Haarlem (023) 32 09 21 A Vannacht lichte vorst Smit Internationale in jaarverslag: „Tankerhospitalen” kunnen milieurampen voorkomen Rustieke meubelen Alleenstaanden De boer op En verder i wal ■I DINSDAG 6 FEBRUARI 1979 WAARIN OPGENOMEN DE KENNEMER COURANT EN HET DAGBLAD VOOR UMUIDEN 69ste jaargang no. 79 2 2, 3, 4 f 1 F Weerrapporten Binnen- en buitenland Plaatselijk nieuws Kunst Radio en televisie/Strips Beurs Sport 5,6,7 9 Telefoonbeantwoorders Bagehot: «4 (ADVERTENTIE) f. 11 14 15,17 (Van onze Haagse redacteur Theo Klein) DEN HAAG. Het Nederlandse bedrijfsleven heeft zich vaak onderworpen aan de tegen Israel gerichte boycotbepalingen van de Arabische landen. In een aantal gevallen hoeven Nederlandse bedrij ven zelfs niet schriftelijk aan de boycoteisen te voldoen, omdat hun Arabische zakenpartners er op grond van het gegroeide vertrouwen vanuit gaan, dat de Nederlanders zich zonder meer aan die voorwaar den zullen houden. (Van onze redactie binnenland) HAARLEM. De Binnenlandse Veiligheids Dienst (BVD) krijgt binnenkort bij ministeriële beschikking een beslissende stem bij solli citaties van ambtenaren. Dat wil zeggen als minister Wiegel zijn zin krijgt. Het gaat hier om ongeveer 65.000 vertrouwensfuncties bij de overheid. Daarnaast wil Wiegel dat iédere sollicitant bij de rijksover heid door de BVD op zijn of haar achtergronden wordt gecontroleerd. Aldus een vandaag uitgelekte ministeriële ontwerp-beschikking. Umuider Courant (Van onze sportredactie) Beslissende stem voor BVD bij sollicitaties I I j *1 De bonden zijn erg boos over dit besluit, dat volgens hen al door het kabinet is genomen. Men is ervan overtuigd dat de ingreep bij het rijksloodswezen arbeids plaatsen gaat kosten. ABVA-bestuurder J. de Hond: „De beleidsbeslissing van het kabinet hangt als los zand aan elkaar”. (Zie ook pagina 2) De rol van de BVD bij sollicitaties zal als de beschikking van kracht wordt, aanmer kelijk veranderen en de invloed van deze dienst sterk toenemen. Tot nog toe fungeert de BVD uitsluitend als doorgeefluik. De veiligheidsdienst ver zamelt gegevens over de persoon die naar een van de 65.000 vertrouwensfuncties bij de overheid solliciteert. Die gegevens wor den vervolgens zonder op- of aanmerkin gen naar het betrokken departement ge stuurd. Het ministerie oordeëlt dan zelf op grond van de beschikbare informatie of de sollicitant al dan niet aanvaardbaar is. De bezwaren tegen de sollicitant worden op het departement zelf geformuleerd. Dat gaat als de beschikking van kracht wordt, veranderen. De inlichtingendienst zal dan uitmaken wie geschikt is en daar naast zal de BVD in afwijking van de tot nog toe gebruikelijke gang van zaken, ie dereen die bij het rijk wil werken gaan controleren op zijn of haar antecedenten (Van onze redactie binnenland) UTRECHT. Door een mankement aan de zogeheten hoogspanningszekering is vanmorgen een deel van de voorste coupé van een treinstel bij Wolfheze, in de buurt van Arnhem, uitgebrand. (Van de streekredactie) HILLEGOM. Vandaag is de benoe ming te verwachten van drs. J. L. E. M. Hermans tot burgemeester van Hillegom. Hermans bekleedt nu dezelfde functie in het Limburgse dorp Hulsberg. Hij was vier jaar geleden de eerste en tot nu toe enige WD-er die in Limburg tot burge meester werd benoemd. Voor zijn ambte lijke loopbaan was de liberaal directeur van de stichting maatschappelijke dienst verlening in Sittard. KOOP vanaf 575,- HUUR vanaf 20,- p.m. NATEBO-AMSTELVEEN, tel. 020-456456 KOEALA LOEMPOER (AP). Negen Vietnamese bootvluchtelingen zijn zondag verdronken nadat zij schipbreuk hadden geleden voor de kust van Maleisië. De andere 33 opvarenden slaagden erin de kust veilig te bereiken. Het CIDI beschuldigde bovendien een aantal Nederlandse bedrijven ervan te ge makkelijk aan de boycoteisen toe te geven. Het zwartboek veroorzaakte in de Tweede Kamer voldoende opschudding om de par lementariërs in actie te brengen. Zé vorm den een bijzondere commissie, om na te gaan wat er van de CIDI-beweringen waar is. Tenslotte is het Informatiecentrum par tij in deze, dus was het zaak om een breed samengestelde Kamercommissie op on derzoek uit te sturen. Dat ook de parle mentariërs nu tot de conclusie zijn geko men dat het Nederlandse bedrijfsleven zich in het algemeen vaak onderwerpt aan de tegen Israël gerichte boycotbepalingen en de overheid zich nogal hypocriet op stelt, zet het CIDI-standpunt dat er maat regelen genomen moeten worden alleen nog maar kracht bij. Zaken zijn zaken, maar er zijn natuurlijk grenzen... gegrilde kippen Gen. Cronjéstr. 31 - Tel. 253630 - Haarlem Het geeft te denken dat de Nederlandse regering enerzijds de opvatting huldigt de boycot niet te erkennen en zich derhalve afzijdig houdt, maar dat tegelijkertijd ambtenaren op de ministeries van dezelf de ministers niet toegestane boycotdocu- menten onder hun neus krijgen zonder daar iets tegen te doen. Sterker nog, ze doen net alsof ze niets zien. Alleen de handtekeningen worden gecontroleerd, wat er verder op de paperassen staat kan ze niet schelen. Hetzelfde geldt voor de [Kamers van Koophandel. Zo’n halfslachti ge houding siert de Nederlandse overheid niet. laten met de lekgeslagen Griekse tanker Andros Patria. Verder haalde hij aan dat een bergingsploeg van Smit in het recente verleden tevergeefs zes havens in het Cari bische gebied langs is geweest met een tanker op sleeptouw terwijl een andere ploeg ooit eens vijf maanden met een tan ker heen en weer voer tussen de Perzische Golf, Japan en de Fillipijnen. Veel bewolking en overdag ten zuiden van de grote rivieren kans op regen. Matige zuidoostenwind. Minimum tem peraturen van min 1 graad in Zeeland tot ongeveer min 6 graden in Groningen en Drente. Middagtemperaturen even boven nul. Niets is onverkwikkelijker dan een deugdzaam mens met een bekrompen verstand. „Het komt er op neer dat de betrokken bedrijven zich vrijwillig en zonder dat zij daar een schriftelijke verklaring voor hoe ven te geven aan de boycot onderwerpen”, concludeert de bijzondere kamercommis sie, die zich bezig houdt met een onderzoek naar de gevolgen van de Arabische boycot voor Nederlandse bedrijven en personen. Tenslotte zou bij de bouw van nieuwe schepen een simpele sleepkettingbevesti- ging aangebracht moeten worden waar door het vastmaken van een sleepboot bij slecht weer een stuk makkelijker wordt. Deze suggesties worden gedaan in het jaarverslag van het zeesleepvaart- en ber gingsbedrijf Smit Internationale. In een toelichting op het verslag zei de voorzitter van de hoofddirectie P. Kleyn van Willigen dat de noodhavens langs de gehele olieroute vooral noodzakelijk zijn om het milieu te beschermen. De „tanker hospitalen” zouden in beschutte baaien moeten komen waar weinig mensen wo nen en die makkelijk afgesloten kunnen worden. Kleyn van Willigen onderbouwde zijn betoog met een aantal voorbeelden, zoals de weigering van havenautoriteiten van diverse Spaanse en Portugese haven steden om de bergers van Wijsmuller toe te (Van onze redactie binnenland) DEN HAAG. De ambtenarenbonden hebben in een telegram aan minister-pre sident Van Agt hun ongenoegen geuit over het bericht dat het rijksloodswezen verhuist van het ministerie van Defensie naar het departement van Verkeer en Waterstaat. AMSTERDAM (ANP). Koffie, opios- koffie en de meeste theesoorten zijn vanaf morgen goedkoper. De adviesprijs voor de hoofdsoorten koffie gaat met tien cent per pak van een half pond omlaag en komt daarmee op ƒ3,74. Oploskoffie wordt gemiddeld 16 cent per twee ons goedkoper. De prijsverlaging van thee bedraagt gemiddeld vijf cent per ons. Het is de tweede prijsverlaging voor koffie en thee dit jaar. Volgens de Vereni ging van Nederlandse Koffiebranders en Theepakkefs is dit het gevolg van ontwik kelingen op de wereldmarkt. NIJMEGEN. De inhaalwedstrijd NEC-PSV, die voor morgenavond op het programma stond, is andermaal uitgesteld. Het hoofd van de grond- technische dienst van de KNVB, ir. Bremerkamp, kwam zich vanmorgen in Nijmegen persoonlijk op de hoogte stellen van de gesteldheid van het Goffert-terrein. Hij kon niet anders vaststellen dan dat het veld nog altijd onbespeelbaar is. De resultaten uit dat nu nog vertrouwe lijke rapport, zullen later deze maand wor den gepubliceerd. Ze zullen als basis moe ten dienen voor een Kamerdebat over dit onderwerp. Een parlementaire enquête vindt de commissie overbodig. Directe aanleiding tot het onderzoek van de Ka mer was een vorig jaar gepubliceerde Zwartbtoek van het Centrum voor Infor matie en Documentatie Israel, waarin de Nederlandse overheid een lankmoedige houding en het bedrijfsleven, medewer king aan de boycot werd verweten. De commissie heeft in tegenstelling tot I het CIDI geen namen genoemd en heeft zich beperkt tot het verzamelen van gege vens. Welke conclusies daaraan verbon den moeten worden voor het beleid van de Nederlandse overheid in deze kwestie, zal in de Tweede Kamer uitgemaakt moeten worden. Uit het onderzoek blijkt dat de Nederlandse officiële instanties soms een hypocriete rol spelen. De Nederlandse re gering stelt zich op het standpunt de Ara bische boycot niet te willen erkennen. Zij onderhoudt daarom ook geen contacten met het Arabische Boycot Bureau. De commissie heeft niettemin vastgesteld dat het Ministerie van Economische Zaken in het „Vademecum voor de In- en Export” inlichtingen verschaft over belangrijke as pecten van de boycot. Zie verder pagina 13 Weersverwachting van het KNMI morgenavond: Hoewel de bijzondere commissie zegt I geen oordeel te willen geven, blijkt uit het rapport toch wel waar ze heen wil. Er worden diverse handvatten aangereikt, die de regering kan grijpen wanneer ze I Werkelijk iets tegen de boycot wil doen. Het is echter de vraag hoe ver de Tweede (Van een onzer verslaggevers) IJMUIDEN. Voor tankers in nood moeten „tankerhospitalen” ingericht worden waar deze schepen gelost en even tueel gerepareerd kunnen worden. Dat voorkomt dat bergers, met een lekgesla gen tanker op sleeptouw, van de ene naar de andere haven varen maar nergens naar binnen mogen. Ook zou er een centrale I commandopost voor het organiseren van bergings- en opruimingsoperaties moeten komen terwijl gezagvoerders verplicht moeten worden een scheepsongeval te melden in de allereerste fase. De ministers zijn nogal verdeeld over I de rol van kernwapens. Met name de opvattingen van de ministers Schotten van Defensie en Van der Klaauw van Buitenlandse Zaken lopen nogal uiteen. Zie pagina 2 Het Nederlandse bedrijfsleven is drie weken lang de Arabische boer op, via een varende expositie aan boord van de Tor Skandinavia tracht de Nederlandse zakenman alsnog greep te krijgen op de Arabische markt Volgens ingewijden komt deze actie eigenlijk vijf jaar te laat. Onze medewer ker aan boord laat weten of een en ander toch naar wens, verloopt De gestrande reizigers konden hun reis met een andere trein vervolgen. In ver- band met de brand moest een aantal trei- 1 nen vervallen. iiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiinnnniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii Bevestiging boycot i Het rapport van de bijzondere Kamer commissie Arabische boycot, dat wij van daag als eerste krant publiceren, is eigen lijk een bevestiging van de beweringen, die Vorig jaar al door het Centrum voor Infor matie en Documentatie Israël werden ge lanceerd. Het CIDI verweet de Nederland se overheid toen een lankmoedige houding ten opzichte van de boycot, die nergens in de Westerse wereld zijn weerga kent. Het Informatiecentrum had slechts één posi tieve maatregel van de regering tegen de boycot kunnen vinden, het verbod van de toenmalige minister van Binnenlandse Za ken De Gaay Fortman om verklaringen over iemands godsdienst af te geven. Die documenten worden door de Arabische staten gebruikt om zich ervan te vergewis sen dat de bedrijven met wie ze zaken doen, geen Joodse werknemers sturen. Een berg gegevens over de huidige en wenselijke huisvesting van alleen staanden en tweepersoonshuishou dens. Dat is het resultaat van een inder tijd ingesteld onderzoek naar de wensen van die twee deelgroepen van de Be- verwijkse woningzoekenden. Veel wij zer is men er niet van geworden. (zie plaatselijke pagina’s) Kamer wil gaan met haar druk op het j kabinet. Die aansporing zal voornamelijk uit de fracties van de Partij van de Arbeid en het CDA moeten komen. Het is echter bekend dat de breuklijn tussen voor- en tegenstanders van krasse maatregelen dwars door die partijen loopt. Een uitge breide rapportage van de Tweede-Kamer- commissie is natuurlijk nooit weg, maar het gaat erom wat het parlement (en de regering) er mee doen. Het komende Ka merdebat over deze kwestie zal een keuze brengen: laat Nederland zich ringeloren ten bate van een goede handelsgeest of nemen we stelling tegen de Arabische dwang? ir Ondanks de lang aanhoudende winter heeft moe- der natuur zich niet in de war la ten brengen. In Dronten heeft een boer bij de eerste warme zonnestra len de lammetjes buiten gelaten. •Cr De actrice Annie Potts strikt hier nog even de stropdas van Btlly Carter, de broer van de Amerikaanse president. Hij doet mee aan de film „Flatbed Annie and Sweetiepie: Lady Truckers". Zijn rol: die van assistent-sheriff.

IJmuider Courant | 1979 | | pagina 1