Uitleveren van Voor installatie nieuwe wapens Onderhandelingen EG Acties van Surinaamse ambtenaren Straaljager ik achtergrond Strijd in Cambodja laait op VN-helikopter moest vuur Ondergrondse in Oeganda actief neergestort met Spanje begonnen Proli mogelijk ontwijken As Peking-Washington isoleert Moskou Mensensmokkelaar in flat vermoord 1 r fii Terbregge Regen Dijbeenfractuur Markeerbom Ministerieel overleg Midden-Oosten W»' ‘7^ 2 3 BINNEN- EN BUITENLAND 1979 DINSDAG 6 FEBRUARI rafici e. boter aking nthal xport bruik I nu het door Nico Scheep makerij 1 (Van onze redactie buitenland) LONDEN. Vakbondsvertegenwoordigers van de meer dan 100.000 werknemers bij de 36 fabrieken van de Britse automobiel industrie British Leyland hebben gisteren met overgrote meerderheid besloten tot een staking voor onbepaalde tijd. Reden voor de staking is een bekendmaking van de bedrijfsleiding dat wegens produktieverlies tijdens de staking van vrachtwagenchauffeurs het geld Voor uitbeta ling van prestatieloon ontbreekt. Britse auto-industrie bedreigd door staking Mondale komt haar ons land MONDALE o I bond is .O voor bericht middag nbeleid NV put itstand- mst en vers in (taal en wensen igelijks ischap, »en EG- tten af- Tot nu ‘rstrekt idelijks een. De nidden- worden Je jaar- staking magoge i is die ’s mid- maan- in Gro- n leven aanlei- gulden uit het ïffende aterlei- n over Set on een zo 1 de be- zal in leenten gehou- laatsen Ik glimlachte meewarig. Op het afwerp- terrein Terbregge, in de Alexanderpolder bij Rotterdam, waren op de dagen dat er voedsel werd gedropt (en dat was elke dag vanaf 30 april tot en met 8 mei 1945) tussen de vijfendertighonderd en vierdui zend vrijwilligers, doorgaans van 8 uur ’s morgens tot 18.00-21.30 uur ’s avonds (dat varieerde), in de weer om de afgewor- pen Engelse zakken en Amerikaanse pak ketten te verzamelen en naar de paard-en- wagens te brengen. Die brachten ze naar de Rechter Rottekade, waar ze overgela den werden in de groenteschuitjes (zgn. „Westlanders”), beurtschepen, tjalken en bakken van de Gemeentereiniging en an dere soorten schepen. Van Terbregge zijn 91 scheepsladingen voedsel in 55 verschil lende schepen afgevaren, en 10 autovrach- ten weggereden, die bij elkaar 265.000 colli (pakketten, zakken) van Terbregge naar Rotterdam hebben vervoerd. te wer- jmeente De regeringsleiders van de VS, de Bondsrepubliek, Frankrijk en Groot-Brit- tannië hebben, naar verluidt, daarover op het Franse eiland Gouadeloupe overeen stemming bereikt. Politieke waarnemers in de VS nemen de mededeling dat de uitnodiging voor Mondales bezoek van Nederland is uitge gaan, met een korrel zout. De VS hebben er groot politiek belang bij de Noordeuro- pese NAVO-bondgenoten te overtuigen van Amerika’s strategische bedoelingen. Ook is duidelijk dat de vraag of Europa de opstellingsplaats moet worden van een raket die uitsluitend de bedoeling heeft de Sovjet-Unie te treffen, kan leiden tot grote winsten binnen de NAVO. Mondale zal naast Nederland ook de Skandinavische landen bezoeken. ten zien, die op grote schaal in Oeganda zouden zijn verspreid en waarin Oegande- se zakenlieden, ambtenaren en soldaten worden opgeroepen, in opstand te komen tegen de Oegandese president Idi Amin. Volgens de woordvoerder is de SUM een betrekkelijk nieuwe organisatie. Over de structuur en het leiderschap van de bewe ging wilde hij geen bijzonderheden geven. De officiële radiozender van Oeganda maakte gisteravond bekend, dat de daders van de bomaanslagen zijn gearresteerd. Het zou gaan om „saboteurs” die zijn uit gezonden door de Tanzaniaanse president Nyerere en door de uitgeweken vroegere president van Oeganda, Milton Obote. De toestand in Kampala, de hoofdstad van Oeganda, werd gisteren weer rustig genoemd. begraven of te cremeren. Zij hebben het gedaan op voorwaarde dat zij voor het wegwerken van die achterstand extra wor den betaald. De regering heeft afgelopen weekeinde wat water in de wijn gedaan door te ver klaren dat zij een loonsverhoging van tien percent acceptabel acht in plaats van vijf percent, wat tot nog toe haar hoogste bod was geweest. De bonden eisen echter over het algemeen veel meer. Het personeel van reinigingsdiensten is nog steeds in staking, waardoor huisvuil zich steeds hoger opstapelt. Ambulances van het leger staan weer klaar in de Britse hoofdstad omdat het personeel overwerk weigert. Tienduizenden scholieren werden naar huis gestuurd omdat bij ongeveer 2000 scholen de keukenstaven en het on derhoudspersoneel niet werkt. Als de overheid niet akkoord gaat met 13,9 percent loonsverhoging legt deze week een deel van de 33.000 werknemers bij waterleidingbedrijven het werk neer of begint een stiptheidsactie. A Door de al weken durende staking van de vuilnisopha lers gaan bepaalde gedeelten van Lon den steeds meer lij ken op een openbare vuilnisbelt, zoals hier Leicester Squa re. Om een ratten- plaag te voorkómen, is op het plein gif gestrooid. ZÜRICH (AP en ÜPI). Een Zwitsers zakenman die voor aanzienlijke geldbe dragen honderden Oosteuropeanen naar het Westen heeft gesmokkeld, is gister ochtend dood aangetroffen in zijn flat in de stad Zurich. Hij bleek neergeschoten te zijn. Het slachtoffer, de vijftigjarige Hans Ul rich, had in het verleden verklaard dat geheime diensten van verscheidene Oost- europese landen het op zijn leven hadden gemunt. Bekend was echter dat hij ook in het Westen veel vijanden had. LONDEN (AP en Reuter). De recht bank in Engeland heeft besloten dat de 31- jarige Astrid Proll moet worden uitgele verd aan West-Duitsland. De Westduitse wordt ervan verdacht lid te zijn geweest van de Baader-Meinhofgroep en van een aantal terroristische activiteiten zoals het neerschieten van twee politiemannen. De vrouw heeft vijftien dagen om in beroep te gaan. lingen twee jaar gemoeid zal zijn, zodat de Spaanse toetreding pas op zijn vroegst op 1 januari 1982, maar waarschijnlijk nog een jaar later, een feit zal worden. Met de ratificatie van het toetredingsverdrag is immers ook nog een jaar gemoeid. WASHINGTON (Reuter). De Ameri kaanse minister van Buitenlandse Zaken Cyprus Vance heeft gisteren voor het Huis van Afgevaardigden verklaard dat de volgende stap in het vredesoverleg in het Midden-Oosten een bijeenkomst op ministerieel niveau zal zijn. Waar ik ook nooit bij stil heb gestaan is, dat niet alleen de parachuteloze pakketten en zakken bij het neerkomen vaak bescha digd werden, maar dat zij ook zelf mensen en eigendommen konden beschadigen. Ne genendertig huizen aan de Terbregsche- weg liepen schade op, variërend van ver nielde dakpannen en gaten in het dak, via badkamer beschadigd, bad vernield, piano beschadigd, 600 broeiramen vernield, twee koeien door pakketten getroffen, 1 ge dood, 1 ernstig gewond (en afgemaakt), tot „omhulsel van markeerbom en eenige hchtkogels in achter- en voorkamer” en loods en paardenstal gedeeltelijk door in slaan markeerbom afgebrand”. Boven dien werden bij Terbregge een politie agent gedood en verschillende mensen min of meer ernstig gewond. Bij Duindigt werden drie, bij Utrecht werd één persoon ernstig gewond. In feite valt dat nóg mee. als je bedenkt dat veel pakketten en zak ken ver buiten de afwerpterreinen terecht kwamen. Waar je niet zo bij stil staat, althans waar ik nooit bij heb stilgestaan (zei ik tot een tweetal vrienden met wie ik over de voed- seldroppings in april-mei 1945 sprak), is het aantal mensen dat elke dag dat er voedsel gedropt werd op zo’n aangewezen terrein bezig is geweest om al die zakken en pakketten te verzamelen en te verwer ken. Doe eens een gok?! Ze wisten dus dat ze een hoog aantal moesten noemen, hoger dan ze tot dan toe in gedachten hadden gehad. De een zei: tweehonderd?, de ander gokte op vierhon derd. De organisatie die dat vergde, op zeer korte termijn! Al die individuele vrijwilli gers, of vrijwilligers in groepsverband (le den van het Watersnoodcomité bijvoor beeld), waren ondervoed, en moesten al die dagen natuurlijk van eten worden voorzien. In een zeer uitvoerig, getikt rap port dat de heer W- Th. ten Bosch uit Maarn mij ter kennisname toestuurde, wordt er aan herinnerd dat al die vrijwilli gers de eerste zes dagen in de stromende regen moesten werken, en de laatste drie dagen in grote hitte, waarbij zij meestal nog tot aan de enkels in het water of de modder stonden, en de zware pakketten via de inderhaast neergelegde planken en metalen platen met een totale lengte van 2 kilometer, over een afstand van vaak hon derden meters naar de wagens moesten brengen. Het terrein Terbregge lag name lijk 6,55 meter onder Amsterdams Peil (een poldertje in de polder), werd om de 40 meter doorsneden door sloten, en was door de aanhoudende regenval drassig en doorweekt. Veel pakketten moesten moei zaam uit de sloten worden opgevist en bij al die ellende kwam dan ook nog, dat de eerste dagen het verstrekken van de war me hap te wensen overliet. Er werden kaken uitgedeeld, en de ploegbazen kre gen toestemming chocolade uit de pakket ten als bijvoeding te verstrekken PARAMARIBO (ANP). Ambtenaren in Suriname voeren sinds gisteren acties om van de regering-Arron gedaan te krij gen dat deze een extra loonsverhoging toekent. Stiptheidsacties worden uitgevoerd bij de posterijen, de belastingdienst, het ha ven- en loodswezen, de reinigingsdienst en het ijkwezen. Het onderwijzend personeel geeft les tot half elf ’s ochtends en meldt zich dan ziek. De acties zouden morgen worden uitgebreid. Vance zei er niet bij of zo’n bijeenkomst al formeel geregeld is, en zo ja. wanneer die dan zou plaatsvinden. De Amerikaanse minister zei dat de ont wikkelingen in Iran het noodzakelijk ma ken dat Egypte, Israel en de Verenigde Staten met nog meer inzet aan het vredes initiatief gaan werken. Vance zei ook dat de speciale afgezant Alfred Atherton ’’geen tastbaar resultaat” had geboekt bij zijn recente reis door het Midden-Oosten. Hij verklaarde dat de Verenigde staten nu wel een duidelijk beeld hebben van de stand van zeiken in het gebied. BANGKOK (AP en AFP). De strijd tussen aanhangers van de gevallen Rode Khmer-regering in Cambodja en de nieu we door Vietnam gesteunde machtheb bers is de laatste dagen toegenomen. (Van onze redactie buitenland) NAIROBI. Een ondergrondse groe pering, die zich de Redt Oeganda Bewe ging (SUM) noemt, heeft gisteren de ver antwoordelijkheid opgeëist voor bom aanslagen, afgelopen zondag, op brand stoftanks en electriciteitscentrales in Oe ganda. Een woordvoerder van de beweging liet in de Keniase hoofdstad Nairobi namflet- «Ml Volgens waarnemers trachten de Viet namese troepen in een grootscheepse actie ëen eind te maken aan de guerrilla ten zuiden van de hoofdstad Pnomh Penh. Deskundigen uit Thailand en het Westen in Bangkok bevestigen de berichten. De troepen van het voormalig bewind zouden vanuit zee door China worden bevoorraad. In plantages in het oosten van de Cam bodjaanse provincie Kompong Cham zijn tienduizenden lijken gevonden, zo heeft het Cambodjaanse persbureau SKP giste ren gemeld. Veel bewoners in dit gebied waren van Vietnamese afkomst. Vorig jaar werd van hier uit een poging gedaan het Rode Khmer-regime omver te werpen. uitrusting aan China zullen leveren. De Russen zijn tevens achterdochtig omdat Carters adviseur Zbigniew Brzezinski, tijdens zijn bezoek in mei vorig jaar aan Peking, heeft laten blijken een nieuw beleid voor te staan van nauwe consulta ties met de Chinese leiders over strate gisch- en wereldbeleid. Brzezinski gaf zijn naaste medewerker binnen de Ame rikaanse Nationale Veiligheidsraad, Sa muel Huntington, toestemming Chinese functionarissen in te lichten over een geheim Amerikaans overzicht van de strategische situatie en de Amerikaanse militaire kracht. lorteert ktprijs. ie ver- ir gege- die zij uitvoer oerd en de uit-' idvlees. iigheid iropese en zelf a. trijfël GLÜCKSBURG (AP). Opnieuw is een Westduitse Starfighter neergestort. Het toestel is neergekomen in de buurt van het Nordseestrand. De 24-jarige piloot kon zich in veiligheid brengen, aldus een woordvoerder van de Westduitse strijd krachten. Het aantal neergestorte Westduitse Star- fighters is nu 204. De Bundeswehr heeft er nog 500. Bij de aanlegkade moest natuurlijk een waterdichte verkeersregeling worden uit gedokterd, veertig man deden doorlopend dienst als controleur („te vermelden is nog dat een der controleurs tijdens het achter volgen van een individu, dat zich met ge dropte levensmiddelen uit de voeten trachtte te maken, getroffen werd door een Engelschen zak met levensmiddelen en daardoor een dubbele dijbeenfractuur opliep”), kortom, mijn simplistische ge dachte dat die voedselpakketten pro bleemloos op een terrein werden gedropt in de buurt van een groot, wit kruis, waar na enige tientallen mensen ze op een kar laadden en te bestemder plaatse brachten, sloeg weer eens nergens op. Uit een ander rapport, mij toegestuurd door ing. A. I. Pathuis uit Haarlem, blijkt trouwens dat er op de tien afwerpplaatsen door 5294 vliegtuigen in totaal 897.170 zakken en 72.868 pakketten werden afgeworpen, en het is duidelijk dat je zo’n hoeveelheid niet zonder organisatie, hoe geïmproviseerd ook, kunt verwerken. De ommekeer in het China-beleid van Amerika is tot standgebracht zonder een belangrijke negatieve reactie van het Amerikaanse Congres of van het Ameri kaanse publiek. Maar de nieuwe band met China kan plotseling, om velerlei redenen, ook weer verslechteren. Nie mand is er bijvoorbeeld helemaal zeker van hoe solide Dengs positie is binnen (Door onze redacteur in Brussel Jan Gerritsen) BRUSSEL. Spaanse arbeiders in de EG-landen moeten zo snel mogelijk de zelfde rechten krijgen als arbeiders uit andere landen van de Europese Gemeen schap. Dit moet gebeuren tijdens de on derhandelingen over Spanjes toetreding tot de EG. Dit betoogde de Spaanse minis ter Calvo Sotelo (Europese zaken) giste ren bij de officiële opening van de onder handelingen die moeten leiden tot het Spaanse lidmaatschap van de Europese Gemeenschap. De onderhandelingen tussen de Europe se Gemeenschap en Spanje beloven moei lijk te worden: van de drie kandidaat- leden van de EG Griekenland, Portugal en Spanje heeft het laatste land het grootste economische gewicht. De Spaan se industrie (staal, scheepsbouw, textiel) is al een geduchte concurrent voor de indus trie in de EG-landen en de Spaanse land bouw zal vooral voor de Franse boeren een nieuwe sterke mededinger op de Europese markt worden. Spanje diende in juli 1977 het formele verzoek om toetreding tót de Gemeen schap bij de Europese commissie in. De onderhandelingen, die gisteren formeel werden geopend, zullen pas in de herfst van dit jaar concreet op gang komen. Verwacht wordt dat met de onderhande- Dit is gisteren door functionarissen van de Verenigde Naties bekendgemaakt. De helikopter, met twee bemanningsleden en twee officieren van de gezondheiddienst aan boord, was opgeroepen door troepen van de Fiji-eilanden, die nabij de plaats Qana in een vuurgevecht waren gewikkeld met guerrillastrijders. De helikopter zou gewonden komen ophalen. Bij de schietpartij tussen de VN-troepen én de guerrilla’s werden twee Fiji-soldaten en een guerrillastrijder gedood. Sinds maart vorig jaar, toen de VN- troepen na de invasie van Israel in Zuid- Libanon hun stellingen betrokken, kwa men tot nu toe in totaal 21 soldaten om het leven van de 5000 man sterke VN-vredes- macht (Unifil); zes door vijandig vuur, zes door bomexplosie en negen door verkeers ongelukken. (Van onze redactie buitenland) Het bezoek van de Chinese vice-premier Den Xiaoping (Teng Hsiao-ping) aan de Verenigde Staten, dat gisteravond werd beëindigd, lijkt de bezegeling van een opmerkelijk nieuwe relatie tussen Peking en Washington met daarbij het welhaast onvermijdelijke gevolg, dat de Sovjet-Unie in een enigszins geïsoleerde internatio nale positie is gebracht. Het overbruggen van de historische kloof tussen de Verenigde Staten en de Volksrepubliek China zou kunnen lei den, zo menen politieke waarnemers, tot een belangrijke Machtsverschuiving in de wereld ten gunste van de VS en ten koste van de Sovjet-Unie, al wordt er in Washington nadrukkelijk op gewezen, dat het streven naar normalisatie van de betrekkingen met Peking qgn weg is vol met valkuilen. Maar onmiskenbaar is, dat als Deng zijn opmerkelijke uitspraken gedaan tij dens zijn achtdaagse bezoek aan de VS waar kan maken, dat zal leiden tot een belangrijke versteviging van de relatie Peking-Washington: Tegenover het Amerikaanse Con gres zei Deng „dat Peking een vreedzame oplossing nastreeft van het probleem tot hereniging van Taiwan met het vaste land. Zijn garantie zou de bevolking van Taiwan blijvend ademruimte verstrek ken en de gelegenheid bieden tot een vreedzame ontwikkeling. Tot Amerikaanse zakenlieden zei de Chinese vice-premier, dat China „vele miljarden dollars” in het buitenland zal uitgeven om Amerikaanse produkten en technologische kennis te verkrijgen. Dit kan resulteren in een belangrijke uitbrei ding van de handel. Tegen senator Henry Jackson, de conservatieve democraat i%it Washing ton, zei Deng dat China een liberaal emigratiebeleid zal voeren waardoor het zich aanvaardbaar zou maken voor grote economische kredieten en een normale handelsstatus tegenover de Verenigde Staten. De regering Carter heeft geprobeerd de Sovjet-Unie duidelijk te maken dat de Amerikaans-Chinese toenadering niet gericht is tegen Moskou en Amerikaanse functionarissen hebben bij vele gelegen heden gezegd, dat Washington geen mili tair materieel aan China zal verkopen. Maar Russische diplomaten zijn, om ver schillende redenen, zeer achterdochtig. Washington heeft ook te kennen gegeven dat het zich niet noodzakelijk zal verzet ten als westerse bondgenoten militaire BEIROET. Uit een voorlopig onder zoek van het helikopterongeluk, waarbij zaterdag vier Noorse officieren van het Unifil-leger in Zuid-Libanon om het leven kwamen, is gebleken dat de helikopter neerstortte na een manoeuvre om vijan dig vuur te ontwijken. (Van onze redactie binnenland) WASHINGTON. De Amerikaanse vice-president, Walter Mondale, komt in april naar Nederland, in het kader van een breedschalige Amerikaanse poging om in de Noordeureopese NAVO-landen begrip te wekken voor de noodzaak in Europa nieuwe wapens te installeren, als tegenwicht voor de Russische militaire dreiging. Het zal daarbij vooral gaan om vervangende middelen voor een verouderd en te grof taktisch nucleair arsenaal, om de vraag of Europa Amerikaanse „Cruise”-raketten op zijn grondgebied wil en over de politieke consequenties van het bouwen van raketten voor de middellange afstand, die vanuit Europa de westelijke gebieden van de Sovjet-Unie kunnen treffen. het leiderschap in Peking. Hij lijkt eenzij dig beslissingen te hebben,genomen om de garantie te verkrijgen dat zijn vier moderniseringen zullen slagen en China economisch in de lift zullen brengen via hulpcontracten op lange termijn met het buitenland. Deng lijkt een oude man die haast heeft, maar er is geen enkele waar borg dat hij op zekere dag niet voor de derde maal uit de gratie zal vallen en zal worden veroordeeld hls „een Ameri kaanse cowboy” of „een onverbeterlijke aartskapitalist” De Chinese communistische ideologie kan het kernpunt worden van grote me ningsverschillen met de Verenigde Sta ten. Het eerste gebied waarop moeilijk heden kunnen ontstaan is dat van de mensenrechten, een zaak waaraan China volgens velen te weinig aandacht be steedt. Tenslotte zullen de Verenigde Sta ten wellicht moeten constateren dat de Sovjet-Unie zo achterdochtig is gewor den over hun Chinese stappen, dat zij een groeiende agressiviteit zal vertonen en moeilijk handelbaar zal worden. Amerikaanse functionarissen blijven voorlopig geloven dat de Russen nog steeds een SALT-akkoord met Washing ton willen sluiten, maar het is goed moge lijk dat de Russische leiders zullen pro beren Amerika van zijn nauwere banden met Peking af te brengen, bijvoorbeeld via uitstel van een SALT-akkoord. Het besluit wordt deze week aan het voltallige personeel voorgelegd en als dat akkoord gaat zal mogelijk vanaf de vol gende week maandag worden gestaakt. Zowel in vakbondskringen als bij Bri tish Leyland is men van het besluit ge schrokken. Granville Hawley, een hoge functionaris van de vervoersbond „Trans port and General Workers Union” zei: ,Het effect van een der gelijke staking zou catastrofaal voor de maatschappij kunnen zijn”. Pat Llowry, leider van de afdeling industriële betrekkingen van British Ley- land, zei: „Leyland zou zoiets niet kunnen overleven”. De voorgenomen staking van 2000 por tiers, kokkinnen en schoonmakers bij een aantal Londense ziekenhuizen is gisteren afgelast. Bijzonderheden over de overeen komst die bereikt werd tussen de minister van Sociale Zaken en de vakbond werden niet bekendgemaakt. Welingelichte krin gen deelden mee dat het geschil vermoede lijk wordt voorgelegd aan de arbitrage commissie van de regering. In Liverpool en Manchester gingen de doodgravers en het personeel van crema toriums weer aan het werk om een achter stand van 400 stoffelijke overschotten te X, l W: 4»

IJmuider Courant | 1979 | | pagina 3