RAI vol auto’s EEN KWART EEUW AUTO’S IN BEELD Bij de foto’s 1 8 tm 18 FEBRUARI AMSTERDAM rai Appeltje tegen vuile voorruit Nadelen Minder gebruik Diesel Oplossingen Ruimer J 18 r r 1 (Van onze medewerker voor automobilisme) In de afgelopen kwart eeuw heeft de auto zich een domine rende positie veroverd in het woon-werkverkeer, de struc tuur van de woongebieden en de recreatie. Dit gegeven wordt door de 41ste autotentoonstelling in het Amsterdamse jRAI-gebouw (van 8 t.m. 18 februari) nog eens dik onder streept. Niet alleen door de 118 exposanten die uit landen als Amerika, Spanje, Korea, Brazilië, Japan, Duitsland en Rus land hun nieuwste modellen tonen. Maar ook nog eens door een unieke stand, waarop zo’n twintig voorbeelden van auto’s uit het heden en uit de jaren vijftig zijn samenge bracht. Een blik op deze stand leert hoe geraffineerd de ontwikke ling van de auto is voortgeschreden en hoe onweerstaanbaar dit voertuig nu wel werken moet op ons allen. Zeker van zichzelf staan ze te glanzen: de nieuwe Polonez uit Polen, de Pony uit Korea, de Honda Prelude, de Mazda 626 en de Volkswagen Iltis. /?A/' GARAGE 'i i De kracht van de auto Porsche 924 Turbo wordt op de doorgaande verbindingen. Zodat we nog vele jaren lang au- personen AMSTERDAM. De tweejaarlijkse tentoonstelling van personenau to’s in de Amsterdamse RAI wordt dit jaar gehouden van donderdag 8 tot en met zondag 18 februari. Op deze 41e show tonen 118 exposanten 75 automerken uit vijftien landen. Naast personenauto’s staan er ambulances en combinatiewagens, onderdelen, toebehoren en handge- reedsc happen. schikbare energie. Om dit doel te bereiken heeft de Amerikaanse overheid tot nu toe de strengste eisen ingesteld. Bijvoorbeeld het voorschrift dat elke Amerikaanse auto in de komende jaren moet voldoen aan een gemiddeld brand stofverbruik. Zo’n eis dwingt de auto-industrie tot soms vergaande wijzigingen in het concept van de auto. Het is duidelijk, dat daarmee de auto- ontwerpers niet meer de vrijheid van vroeger hebben. Maar zij moe ten zich schikken in eisen, die van buitenaf worden gesteld. Dat dit door die ontwerpers niet alleen maar als negatief wordt beoor deeld, wordt bewezen door een uit spraak van ing. F. H. van Winsen, hoofd personenauto-ontwikkeling van Daimler-Benz: „Wij auto-inge- nieurs nemen deze uitdaging aan en zien het als een aansporing naar nieuwe oplossingen te zoeken". De dag voordat de Personenau- to-RAI wordt geopend, 7 februari, wordt een ondergrondse parkeer garage in gebruik genomen. Met een capaciteit van 1500 auto’s is het de grootste ondergrondse au- tostalling in Nederland. De garage, waarvoor het tarief is vastgesteld op 2,50 per dag, bestaat uit twee verdiepingen. Er is een onder grondse verbinding met het RAI- autotentoonstelling is de drukst bezochte show in Nederland. ondanks de technische vooruit gang nauwelijks is gewijzigd. Tijdens de tentoonstelling wordt bovendien een nog niet in gebruik zijnd deel van rijksweg A-10, de ringweg om Amsterdam, toegan kelijk gemaakt voor parkeerders. Langs de zuidkant van Amster dam is de A-10 in oostelijke rich- Deze RAI-tentoonstelling maakt eveneens duidelijk hoezeer men er zich in de afgelopen jaren om heeft bekommerd de motor zuiniger te maken. Een ontwikkeling die ertoe heeft geleid, dat vooral de diesel motor in de’belangstelling kwam. Een autotest uit het jaar 1971 liet ting tot de Europaboulevard (af slag voor de RAI) in gebruik voor het dagelijks verkeer. Het deel dat daarop aansluit is thans nog geslo ten totdat de overbrugging van de Amstel zal zijn voltooid. Op dit deel kunnen parkeerders hun auto kwijt. Zowel vanaf dit „parkeer terrein” als vanaf dat aan het Ijs baanpad (bij het Olympisch Stadi on, afslag Amstelveenseweg) rijdt gedurende de RAI-tentoonstelling een pendelbus van de gemeente Amsterdam. Evenals het parkeren Het is de ervaring van een Utrechtse Renault-rijdster, die een Franse landbouwer een lift American Motors Spirit Lift- back, uitgevoerd met een zonne dak dat van binnenuit met een extra dak gesloten kan worden. Al deze ontwikkelingen hadden als resultaat, dat de auto van van daag meer kilometers per liter brandstof aflegt, waarbij inspuit- systemen zorgen voor een nauw keuriger dosering van de brand stof. Het is nu mogelijk om zelfs bij een auto uit de middelzware klasse (met een motor van 2 a 2,5 liter slagvolume) een gemiddeld ver bruik van 10 liter op de 100 km te realiseren. De Europese auto die altijd al economischer werd sa mengesteld, is nu al zover, als Amerika in 1985 zou willen zijn. Het gemiddeld verbruik van de Europese typen, rekening hou dend met de aantallen, bedraagt ongeveer 1 liter per 11,5 kilometer. toshows in de RAI tegemoet kun nen zien. Zonder inspanning is het moge lijk het smerigste vuil en de vet- tigste olie van het motorblok en het hele motorcompartiment te verwijderen en blinkend schoon op te leveren. Zonodig met de Chiffonette met enig water wor den bevochtigd. Een ander schoonmaakmiddel, waarvan de auto niet de minste schade ondervindt, is de Chiffo nette, het blauw- of roodwitte weefsel voor de huishouding. Allemaal nieuwe auto’s, waar- ivan hier maar enkele zijn opge- Eomd. Want dit jaar is de rij wel bijzonder groot: van de luxe Chrysler New Yorker tot de Por sche 924 turbo en het dure para depaard van BMW, de MI. Met elkaar bewijzen ze, dat de auto niet meer valt weg te denken uit ons leven: in Nederland zijn alleen al zo’n 150.000 mensen voor hun werk direct afhankelijk van de au- toproduktie. En een enquête heeft geleerd, dat thans bijna de helft van het aantal werkenden (47 percent) de auto gebruikt in het woon-werk- verkeer. Met de zakenauto’s mee gerekend bezit Nederland nu zo’n fier miljoen wagens: of één auto op de 3,5 inwoners. Iltis heet Volkswagens Kübelwa- gen in vredestijd. Het voertuig is ontwikkeld voor de Bundes- wehr, maar in het voorjaar ver- Dat betekent niet, dat de benzi nemotor aan zijn eind is. Integen deel. Wie straks op de RAI rond kijkt moet eens aandacht besteden aan de besparende maatregelen die de huidige benzinemotor ken merken: elektronische ontsteking, het principe van gelaagde vulling, voorverwarming, toepassing van minder rijke mengsels, lichtere materialen. Zelfs noteert deze RAI de herge boorte van de rotatiemotor. Mazda is met een sportieve auto gekomen, de RX-7, uitgerust met een verder ontwikkelde rotatiemotor, die vrij wel trillingvrij loopt. Het Japanse merk is daarmee het enige auto merk ter wereld, dat nog gelooft in de motor, die ooit door de Duitser Felix Wankel werd ontwikkeld. De toegangsprijs is zeven gulden per persoon. Jeugdigen tot 14 jaar, houders van een Pas-65 en deelnemers van een aangemelde groep betalen 4,50 per persoon. De openingstijden (de toegangskaarten zijn geldig voor één openingstijd) zijn van 10 tot 17 uur. Op werkdagen bovendien ’s avonds van 19 tot 22 uur. nog minzaam weteiï, dat rijden met een diesel weliswaar aantrek kelijke kanten had, maar dat een dieselwagen toch meer een „voer tuig voor oude heren was”. Hoezeer is dit beeld veranderd. Naast de van oudsher bekende die- selmerken als Peugeot en Merce des, heeft vooral Volkswagen met zijn diesel-Golf hieraan bijgedra gen. Meer en meer zijn er diesels voor kleinere auto’s gekomen en zelfs Alfa dat Italiaanse merk dat zich traditioneel richt op acce leratie en snelheid heeft nu een diesel in zijn programma. De oor zaak is bekend: de oliecrisis van begin 1974 en de zorg, dat de olie toevoer wel eens opnieuw aan ban den kan worden gelegd. Inmiddels bestudeert de Nederlandse over heid de mogelijkheid om de diesel- toeslag af te schaffen, waarmee opnieuw een drempel voor het ge bruik van de diesel wordt geslecht. In zeker opzicht kan men deze RAI-tentoonstelling, dan ook de ,RAI van de diesel” noemen. Deze RAI-tentoonstelling zo schreven we onderstreept de dominerende positie van de auto. Dat is waar. Maar ook weten we, dat het gemiddeld gebruik van de auto, dat lange tijd 17.000 a 18.000 kilometer per jaar bedroeg, thans is gedaald tot ongeveer 15.000 kilo meter per jaar. Er is dus sprake van een minder gebruik van de gemiddelde auto, zoals er ook sprake is van een ander gebruik van de auto. De zogenoemde twee de auto in het gezin, wordt veelal buiten de spitsuren om gebruikt en dan ook nog op andere, dan direct doorgaande verbindingen. dens de RAI-tentoonstelling zal worden verkocht. „Black Sun” heet deze bijzondere uitvoering, omdat de auto zwart is en uitge voerd met een open dak. Deze zwarte zon is 475 gulden goedko per dan het type waarvan hij is afgeleid, de Charade Coupé XTE-5. (Rechts boven). ingeperkt, ook al gebruikt hij nog gevarieerde technieken. Maar wie heimwee voelt naar de, volgens onze huidige begrippen, Spartaan se auto uit de jaren vijftig, moet bedenken dat hij nu veiliger en zonder extra vermoeidheid grote afstanden kan afleggen. Het onderhoud aan de auto is dankzij onder meer de elektronica, aanzienlijk minder geworden. Vroeger nog doorsmeren en olie- verversen om de paar duizend ki lometer, thans hoeft dit bij sommi ge modellen nog maar eens in de 10.000 kilometer. had gegeven. De landbouwer was op het idee gekomen de ap pel te benutten. Aldus blijkt uit het januarinummer van Renault- revue, een uitgave van Renault- Nederland. Congrescentrum. Boven op en naast de parkeergarage is ook par keerruimte, waarvoor tijdens de tentoonstelling eveneens 2,50 per auto moet worden betaald RAI voor het eerst op een Neder landse autoshow getoond. Op de ze overzichtsafbeelding van het Porsche-programma staan de twee 924-modellen achteraan. schijnt een geciviliseerde versie. Alle vier wielen zijn aangedre ven, waarbij op de gewone weg de voorwielaandrijving kan wor den uitgeschakeld. Krachtbron is een watergekoelde viercilin- der lijnmotor met bovenliggende nokkenas en vijfmaal gelagerde krukas (normale benzine). Daihatsu Charade Coupé: een auto van f 13.500 die alleen tij- DEN HAAG. Een vettige aanslag op de voorruit, waarvan in weerwil van uitstekende reini gingsmiddelen in het sproeiwa- ter toch grijze strepen en vlekken achterblijven, blijkt zonder moeite doeltreffend verwijderd te kunnen worden met een dood gewoon appeltje. op vele plaatsen om meer parkeer- mogelijkheden. Maar juist de Inmiddels staat de 41ste RAI- tentoonstelling bol van al gevon den oplossingen. En het is zonder meer een goed idee geweest om dit te demonstreren aan de hand van een stand, waarop auto’s uit de jaren vijftig en auto's van vandaag bij elkaar staan opgesteld. In een kwart eeuw steeg de pro- duktie van auto’s in West-Europa van 1,5 miljoen tot ruim 11 mil joen. En het autopark in ons land nam van 200.000 auto’s in 1953 toe tot ruim vier miljoen thans. Die auto van nu ziet er anders uit; de carrosserie heeft vloeiende, ele gante lijnen gekregen, en is boven dien lager in gewicht. Interieur en kofferruimte namen in grootte toe en hogere motorvermogens laten hogere snelheden toe. De oude typen hadden in door snee een specifiek vermogen van 25 tot 46 pk; nu schommelen deze waarden tussen de 50 pk en 60 pk per liter. Schijfremmen met in wendige koelkanalen namen de plaats in van de oude trommelrem- men en wat de veiligheid betreft: het anti-blokkeersysteem is een belangrijke stap vooruit. Helaas is dit systeem nu nog zo duur, dat alleen grotere wagens ermee kun nen worden uitgerust. Het opmerkelijke bij dit alles is, dat de reële prijs van de auto afgezet tegen de geldontwaarding Het is bekend, dat dit niet alleen voordelen oplevert, maar ook na delen. En de RAI zou de RAI niet zijn, als ze niet van de gelegenheid gebruik maakte om vooral die na delen te kleineren. Als er maar meer wegen komen, dan is alles voor elkaar, zo meent men in Am sterdam. Maar zo simpel ligt de zaak natuurlijk niet. Ook al is het een gegeven, dat de behoefte aan mobiliteit groot is, dan betekent dit nog niet automatisch een onbe perkt uitbouwen van het wegen net. Gecombineerde oplossingen, zo als capaciteitsvergroting van de wegen met hulp van de elektroni ca, opheffen van knelpunten waar nodig en mogelijk, spreiding van werktijden, gevarieerd openbaar vervoer (waarvan de experimen ten m^t buurtbus en bustaxi al de aanzet vormen), herindeling van stadsgebieden, enz. zouden wel eens een verstandiger aanpak kun nen vormen. In Nederland werden verleden jaar 585.000 nieuwe auto’s ver kocht. En in de komende jaren zal dit aantal nog wel groeien, naar Verwachting tot meer dan 600.000 tlieuwe auto’s in de jaren tachtig. Dat is een realiteit. En Nederland Verkeert samen met andere sterk femotoriseerde landen in de fase, daarin men deze werkelijkheid in harmonie moet zien te brengen met de zaken van het algemeen belang op het gebied van welzijn en verstandig omgaan met de be- Dat ook de kleinere auto ruimer kon worden, dankt men onder meer aan Sir Alec Issigones, die in de jaren vijftig de Mini met dwars- geplaatste motor voorin, introdu ceerde; de belangrijkste verbete ring van de auto na de oorlog. Thans is deze motoropstelling ge woon, net zoals de deur achterin. Overigens bereidt British I/eyland een geheel nieuwe Mini voor, die over niet al te lange tijd wordt geïntroduceerd. Al die verbeteringen, deels on der dwang van de overheden, ko men erop neer dat de auto van vandaag meer een „eenheidsauto” is geworden. In deze tijd van stre ven naar veiligheid en zuinigheid, kan de auto-ontwerper zich geen karakteristieke afwijkingen in het autoconcept meer veroorloven. Zijn vrijheid is zoals gezegd NS verkoopt opnieuw zgn. TT- biljetten, waarbij één gereduceer de prijs wordt betaald voor de treinreis, het openbaar vervoer in Amsterdam en de toegang tot de RAI. In Amsterdam geeft het TT- biljet gedurende de hele dag vrij vervoer op alle lijnen van tram en bus. De metro is daarvan uitgezon derd. De RAI adviseert bezoekers van buiten Amsterdam TT-biljet- ten te kopen, wegens de gewoon lijk enorme toeloop. De personen op die twee plaatsen, is het vervoer met de bus gratis. Met het openbaar vervoer is de RAI te bereiken met tram 4 vanaf Centraal Station, bus 8 en 15 van af het Amstelstation en bus 8 van af het Muiderpoortstation. Parke ren op Schiphol met daarop aan sluitend een treinrit naar Amster- dam-Zuid en vervolgens een stads busrit naar de RAI (bus 15) is mijl jp zeven, niet in het minst wegens ie hoge parkeertarieven van Schiphol. Naar verhouding vraagt dit wel licht om minder infrastructuur en „parkeersector” biedt een goed handvat om het gebruik van de auto te regelen. Welke maatrege len men echter ook neemt, voorlo pig ziet het ernaar uit, dat de markt nog lang niet is verzadigd. CONGRES GARAGE KTAALD PARKEREN OP GRATIS PARKEREN OP Pt NIET GENUMMERDE PARKEERTERREINEN 7- ISI c @PAPKEERTERK/N x UGBAANKD

IJmuider Courant | 1979 | | pagina 19