UW LADA- ZASTAVA- SCALDIA DEALER VOOR VELSEN E.O. cfi» ren Vanaf het begin DOORBRAAK OP HET GEBIED VAn DE ACTIEVE VEILIGHEID IN AUTO’S Waarschuwing Voordelen Wat er gebeurt A1 jaren Andere wegen Een extra” AUTOMOBIELBEDRIJ F VAN EGMONDSTRAAT IJMUIDEN 25 1979 FEBRUARI AUTO-RAI poort ealer RIJF Er is reeds een Zastava v.a. 6625 Er is reeds een Lada v.a. 8999. (tussen Strandweg en Kromhoutstraat) Telefoon 02550-10244-13440 HILVERSUM. De doorbraak is er: het be trouwbare en uiterst bruik bare anti-blokkeerstysteem wordt in serie-fabricage aangemaakt en zal over een half jaar leverbaar zijn in de duurdere auto’s van BMW en Daimler Benz (Mercedes). Na tien jaar is het zover, een maximale bijdrage tot hogere veilig heid van het autorijden. Er was al eerder een anti-blok keersysteem, maar, eerlijk gezegd, de technieken van de ruimtevaart hebben Bosch kans gegeven om dit betrouwbare, gecompli ceerde en toch eenvoudige systeem aan te maken. Het zijn cijfers die de RAI via een enquête verzamelde, toen de vorige Personenauto-RAI in ’77 voor de deur stond. Na een stilstand rond de olicrisismaanden de 4,1 procent van de verkoop bleef evenwel gehandhaafd schommelt het aantal van automatische bakken voorziene nieuwe auto’s langzamerhand rond de tien procent. Het is onmiskenbaar, de automatische wisselbak in auto’s wint in ons land steeds meer terrein. Men ziet dat het beste aan de cijfers sinds 1970, waarbij alleen even een effect van de oliecrisis voelbaar is (men dacht dat de automaat te veel benzine slokte) geweest. In 1970 werden er ruim 7000 auto’s met een automaat verkocht; dat was 1,75 procent van de totale verkoop aan auto’s. DAF wordt hierbij buiten beschouwing gelaten. In drie jaar tijds zijn het er al 18.000 stuks die een automatische bak hebben, en dat betekende al meer dan vier procent van de verkopen. - QR| lilmlIlmmmhiiiM Illlllllllllllllllllllllllllllllll Anti-blokkeersysteem ZT 6’ >565 LAOA Vraag neemt toe naar automaat De pionier op het gebied van het ook in Nedérland aanvaarden van de automatische transmissie, is be slist DAF geweest, toen die met het type 600 uitkwam. Dat is precies tien jaar geleden. Men begon toen wel met te zeggen dat die DAF met die traploze overbrenging voor de „oudjes en de vrouwen” was be doeld, maar het ging anders. Ook de jongere en zakelijke automobi list zag wat de voordelen van die Wat is er nu bereikt? Wat je ziet, achterop de Wegenwachtwagent- Te zamen met Bosch hebben zowel Mercedes (Daimler Benz) als BMW een nieuw anti-blokkeer systeem voor personenauto’s ontwikkeld dat thans al in serie-produktie is genomen en binnen enkele maanden op de duurdere personenauto’s als extra bijgeleverd zal kunnen worden. Men moet het anti-blokkeersysteem (ABS) zien als aanvulling op het conventionele remsysteem, De automaat is geen vinding van de laatste jaren. Integendeel, men kan bijna zeggen dat zodra de auto is ontstaan, er meteen aan die au tomatisch schakelende bak is ge dacht. In 1932 kwam er een soort doorbraak, toen de transmissie in auto’s een enorme verbetering on derging. Het zgn. synchromesh (geen knarsen meer) maakte het schakelen veel en veel gemakkelij ker en geluidlozer. Aan General Motors komt de eer toe dat deze autobobielgigant de grote stoot heeft gegeven tot popularisering van de automatische bak, name- - lijk toe GM in 1939 de hydromatic jes of op WN-posters: „Pompend remmen” kan vergeten worden. variomatic waren en zelfs cou reurs behaalden er succes mee. de wiel wordt van de remdruk ontlast, de andere wielen gaan ge woon door met afremmen. Moeilijk is om uit te leggen hoe het werkt, maar eigenlijk wel een voudig is te omschrijven wat er gebeurt. Bij elk wiel (zoals BMW), of bij twee wielen en in het diffe- rentieelhuis, zoals bij Mercedes, zit een zogenaamde sensor, een aftas ter. Het zijn getande magneetk- nopjes die rakelings gemonteerd zijn ten opzichte van aan de wiel- naven aangebrachte schijfjes van De voordelen van dit hoog ge roemde ABS, waarvan de ver wachtingen hoogge-spannen zijn (zodra de gewone automobilist er mee rijdt), zijn: weekijzer (kent u nog wel van school bij de magneetproeven). Als die twee ten opzichte van elkaar in beweging blijven het wiel draait dus netjes rond dan is er niets aan de hand. Blijft het wiel „stokken”, het blokkeert dus bijna, dan laat die sensor via im pulsen aan het elektronisch rege- lorgaan weten dat wielblokkade voor de deur staat. Een informatie overigens die binnen enkele dui- zendsten van een seconde wordt doorgegeven. De auto is dan nau welijks een decimeter verder gere den, gemeten bij een snelheid van 110 km per uur. Het regelorgaan zet het hydraulisch systeem in werking: het bedreigde wiel wordt ontlast van remdruk. Doordat de wielen niet meer kunnen blokkeren, kan de wagen bij sterk remmen nimmer gaan slippen; Wat wellicht nóg belangrijker is: de wagen blijft, ook bij volle druk (en men moet altijd een krachtige pedaaldruk bij ABS uitoefenen) op het rempedaal, verder volko men bestuurbaar. Men kan in een bocht remmen, de wagen blijft die bocht volgen tenzij men te hard de bocht in viel, want natuurkun dige wetten worden door een ABS niet opgeheven. Men kan voorts voor een obstakel uitwijken, men kan er omheen rijden, allemaal met volle druk op het pedaal. Bij een paniekstap gleed men tot nog toe met geblokkeerde wielen (wat wel eens 6 mm slijtage op één punt van de dan waardeloos geworden band kan veroorzaken) vaak fron taal tegen een obstakel aan. mechanisme wordt overgebracht) zoekt en vindt. Voorts: de laatste jaren zijn de auto’s vrij regelmatig in prijs ge stegen, de automaat echter bleef zo’n beetje op zijn oude prijsnieau, mede omdat de omzet groter werd. De wielen kunnen niet meer blokkeren, ook niet op spiegelglad wegdek (ijzel) of ijs; Alfa Romeo komt op de RAI met een Alfasud Super 1.6. Citroen Visa is op de RAI voor het eerst in Nederland te zien. Daarnaast een van de Peugeot 104 afgeleide LNA, die een sterkere motor heeft dan de eerdere LN. Het ABS veroorzaakt als neve neffect aanzienlijk kortere remwe gen. De verbeteringen schomme len tussen 10 tot 15 procent op droog, en 25 tot 40 procent op nat wegdek. De computer remt steeds binnen het optimale gebied, van 10 tot 30 procent van de wielen. En deze optimale waarde wordt door geen enkele bestuurder bereikt. Bij een gematigde rijstijl merkt de man achter het stuur niet eens dat er een ABS in zijn wagen zit. peling werkt centrifugaal (middel puntvliedend). De kinderziekten van de auto maat zijn voorbij. Elke monteur is er nu vertrouwd mee. Dat was tien jaar geleden nog altijd een open vraag. JWMAN& Er zijn enkele redenen waarom men ook in Europa steeds meer overgaat tot aanschaf van een auto met automatische bak. Het idee dat schakelen met de hand sportie ver zou zijn, is een langzamerhand overwonnen idee. Niets is minder waar. Wie wil, kan met een auto maat even lustig met de pook spe len als met de handgeschakelde bak. En als het op accelereren aan komt, wint een „sportief” handge schakelde automobiel het nimmer van de automaat die altijd het meest effectieve koppel (de kracht die uit de krukas op het aandrijf- Zoals gezegd, men zoekt al jaren, en vooral de laatste tien jaar, naar een betrouwbaar anti-blokkeer systeem. Aanvankelijk bijvoor beeld werd er met Teldix een mooi systeempje uitgedacht (onder an dere ook Volvo deed daaraan mee), maar het had nare nukken; het kon door radiogolven of mag netische velden sterk worden ge stoord. Bosch nam Teldix over en men ging daar verder. Men was toen toe aan de „eerste”, generatie ABS’en. Tóen kwam er een tweede door braak in de geschiedenis van de automatische transmissie. Borg Warner, Daimler Benz en Renault gingen samenwerken aan meer verfijnde constructies voor lichte re auto’s, waarmee (voor de Euro peaan) het bezwaar van hoger ben zineverbruik en vermogensverlies van de tafel kon worden geveegd. DAF zit dus, zoals gezegd, niet in de cijfers opgesloten. Welnu, in 1970 zou het cijfer, met DAF mee gerekend, stukken hoger zijn ge weest en het percentage van het marktaandeel op ruim acht pro cent gebracht hebben. In 1974 no teerde men 9,5 procent met DAF mee. Die eerste generatie leverde nog geen betrouwbare systemen af; als leek zegt het je weinig, maar het ging erom dat het een elektronisch systeem was met „analoge” (vloei ende) informatieverwerking in een elektronisch-hydraulisch systeem. Dat werd ook te duur. En toen Een klein kunstje is het om te merken (voelen en horen) dat op een bepaald ogenblik het ABS in werking komt. Dat is bijvoorbeeld erg nuttig om te constateren dat een wegdek glad is. Dan ga je er naar rijden. In noodsituaties dus altijd flinke pedaaldruk, om zo alle wielen onder remcontrole te hou den. De Britse Borg Wamer-tran- missie-divisie werkt een vijfja renplan uit om te komen tot een ontwerp en de ontwikkeling van een nieuwe automatische versnellingsbak, speciaal voor kleine voorwiel-aangedreven auto’s. In deze plannen zijn zo’n tien miljoen pond gestoken. De auto-industrie ziet dus wel wat in die automatics. kwam Bosch met de tweede gene ratie, inplaats van de analoge kwam de moderne digitaal (traps- gewijze)-techniek, die in combina tie met de toepassing van geïnte greerde schakelingen volgens het integrated circuit procédé (IC) de gewenste betrouwbaarheid van het totale systeem mogelijk kon maken. Dit toch even opgemerkt voor wie wat meer van elektronika weet. Men reed bij Daimler-Benz 7 miljoen kilometer om dit apparaat te testen en goed te bevinden. Renault 5 „Le Car" uitgevoerd volgens de Amerikaanse eisen en bestemd voor de Ameri kaanse markt. Aan Nederland zullen er 750 worden geleverd van de 14.000 die Renault bin nen Europa wil houden. Een auto die in het even frivole als snobistische California met zijn 60 miljoen inwoners (en 12 miljoen huisdieren) best een kans van slagen heeft. In Ne derland kost „Le Car" f 15.395; in de VS ongeveer de prijs van een grote Buick. op de markt bracht. Toch duurde het nog tot de jaren ’50 dat in de States de automatic gemeengoed werd. In 1970 was meer dan 91 procent van de nieuw verkochte auto’s in de VS voorzien van een automatische bak, en drie jaar la ter bijvoorbeeld bleek er elk jaar één procent te zijn bijgekomen. Helemaal zonder handgeschakel de bakken zijn ook de VS niet. De allergoedkoopste standaardmo dellen hebben er nog een (drie- )versnellingsbak. Nu was het grote bezwaar tegen de GM-hydramatic, dat die vooral geschikt was voor zwaardere au to’s. Europa, toch al zuinig op ben zine en niet verkwistend met ver mogenverlies (twee aanvankelijke nadelen van de automaat), zag het in zijn kleinere autootjes niet zo zitten. Het Amerikaanse Borg Warner- concern ging toen bouwen in En geland en bleek sindsdien de markt van Europa tóch wel te pe netreren. Men aanvaardde de au tomaat als „extra” op duurdere en zwaardere wagens. Want dat pompend remmen overigens toch ook nog een kunst die velen nimmer zullen aanleren wordt automatisch gedaan door het ABS. Telkens immers, als het wiel geblokkeerd dreigt te worden, zorgt een elektronisch brein er voor dat het NIET gebeurt. De grip op de weg blijft altijd behouden, droog of nat wegdek, rechte weg of bocht. Het is al een heel moeilijke zaak om goed te remmen, dat wil zeggen doelmatig te remmen. Zodra im mers een wiel blokkeert, is het „schuiven” en geen remmen meer, en de kans om te slippen. Dus men moest, wilde men goed remmen, altijd slechts zo lang het pedaal ingedrukt houden totdat men voel de: hé, nou gaat dat wiel blokke ren. Liet je de rem dan even los, dan was het remmen van alle vier wielen opgeheven. Het ABS kan nog volmaakter „pompend rem- ,men”: alleen het bijna geblokkeer- Er zijn twee verschillende prin cipes om automatisch te schake len. Spreken over een „automati sche versnellingsbak” is technisch onjuist, dat even terzijde. De wis selbak, meestal met drie versnel lingen vooruit, blijft zoals die is, alleen het schakelen gaat zonder ingrepen van de automobilist. Dat gaat via elektronische of hydrauli sche besturing, waarbij ook de koppeling niet meer bediend hoeft te worden omdat de automaat een zgn. koppel-omvormer heeft. Dit is dan het ene principe. Het andere is die van de DAF de vario matic en thans bij Volvo de CVT (continu variabele transmissie) hetwelk een traploze overbrenging is via riemen dit tussen konische schijven lopen (tegenwoordig maar één zoals bij Volvo); de kop- Door een stukje voor de leek onbe grijpelijke techniek (vooral elek tronica) kan de chauffeur volstaan met alleen maar zijn versnelling te kiezen. Deze wordt niet eerder in geschakeld dan nadat de motors- nelheid is aangepast aan de wegs nelheid. Gasklep, versnellingskie- zer en koppeling worden door een mini-digitaalcomputer bestuurd. Vandaar. De versnellingsbak op zich wordt natuurlijk steeds meer ver beterd. Er is echter weinig tech nisch meer in te stoppen nadat de synchromesh het zijne had ge daan. Men gaat echter steeds ver der, zoals uit bovenstaande is ge bleken: men laat automatisch schakelen. Er zijn nog tussenwegen. Héél interessant bijvoorbeeld is de tech niek die Ford heeft toegepast bij de versnellingsbakken van bussen. Die hebben een door een computer bestuurd brein meegekregen (af gekeken uit de ruimtevaart, maar dat doet er niet toe). Deze nieuwe semi-automatische bak voor bus- sen beschermt de motor tegen slecht schakelen bij een verkeerde snelheid. De nieuwe bak is goedko per dan de conventionele automa tische en mechanisch efficiënter. met een „extra”, en men moet er dus ook extra voor betalen. Dat kan variëren van nog net onder de duizend bulden tot een dikke twee duizend. Gemiddeld zal de meer prijs rond de 1500 liggen. Dat de automaat dan eerder bijgeleverd wordt als er een duurdere auto wordt gekocht, ligt voor de hand: op de totaalprijs tikt die dikke duizend gulden dan minder aan. Kijk maar eens bij Mercedes en BMW: meer dijn de helft wordt geleverd met automaat. maar het is zéér belangrijke aanvulling die zonder meer een doorbraak op het gebied van een remsys teem genoemd mag worden. Het elektronische systeem de ABS voorkomt dat de wielen bij het remmen onder welke omstandigheden dan ook gaan blokkeren, zodat de Wagen ook onder zeer kritieke omstandigheden beter bestuurbaar blijft. Die ontwikkeling heeft ertoe ge leid dat er door General Motors in Straatsburg een speciale automa- tenfabriek werd gesticht die de voor Europa gewenste bakken kon leveren. Ford stichtte een fabriek in Bordeaux. Hier worden auto maten gebouwd voor uitsluitend dichtere) Europese auto’s. s De afgelopen tien jaar is het aan bod van geperfectioneerde auto maten sterk gestegen en men kan zelfs voor een auto met een motor van net één liter inhoud een auto maat krijgen. In ons land blijft het nog altijd: een auto met automaat is een auto

IJmuider Courant | 1979 | | pagina 25