Uitspraak Tweede Kamer: dit nog V ’n Ei hoort erbij en dan Nog weinig resultaat met energiebesparing Singer a naaimachine Strafvervolging werkgevers bij discriminatie Surinamers Kort geding VVDM tegen Staat PII0 m fk Soldatenvakbond: alleen vrijwilligers naar Libanon Pleidooi voor boetetarieven Ri I z - w M w u 7 V (V (N t.b.v. Nat. Puzzelactie „Het Gehandicapte Kind” Achterstallige gage 1- B vol; chu con mir ker chu ten hoe „ge hou in gen Ss? E u 13 12 Des Celles Turkse heroïne (Van onze Haagse redacteur, Theo Klein) DEN HAAG. Het rapport van de bijzondere Kamercommissie over de Arabische boycot is in de Tweede-Kamerfracties van de WD en het CDA hard aangekomen. De liberalen hebben de resultaten van het onderzoek als „schokkend” ervaren. In een eerste reactie noemde CDA-woordvoerder Aarts het rapport „onthullend”. De Partij van de Arbeid wilde nog geen commentaar geven op het rapport, dat gisteren in de openbaarheid werd gebracht. Men wil daarmee wachten tot na de officiële publikatie van morgen. Landbouwprijzen Vogelcholera SINGER Een nanaelsmeri/van The S>nge> Company sa arbeidsbureaus registratie handhaven. l Regeringspartijen geschokt door rapport Arabische boycot-actie voor een raam te (ADVERTENTIE) het weer over droog etmaal 70 procent. WEERRAPPORTEN (ADVERTENTIE) 1 2 De bulkcarrier Menkar, varend onder de vlag van dë Bermuda’s, ligt nog steeds in de haven van Rotterdam. Het schip had eergisteren al moeten vertrekken, maar de bemanning weigert werk, zolang de Griekse eigenaars niet over de brug ko men met vierhonderdduizend dollar. Dat is de claim die de bemanning heeft gelegd, omdat de rederij de 32 opvarenden niet heeft betaald volgens het contract met de internationale vervoersbond ITF. De be manning krijgt ongeveer 160 dollar per maand, terwijl dat volgens contract 600 dollar moet zijn. Minister Gardeniers van Cultuur, Recreatie en Maatschappelijk werk (CRM) verklaarde gisteren dat op hej ministerie van Sociale Zaken de laatste hand wordt, gelegd aan een circulaire waarin het de arbeidsbureaus wordt 20 20 1 -2 1 -2 1 2 3 14 21 13 11 13 7 16 0 0 0 0 0 0 0 0 3 0 0 18 0 0 8 2 0 7 0.2 2 0 0 7 4 9 1 1 0 0 0 0 0 5 0 0 0 0 0.3 0 0.6 0 0 0 Het CDA-Kamerlid gaat er vanuit dat de boycot negatieve invloed heeft op de handel met Israel. „Dat is 'nooit aantoon baar, maar de cijfers geven toch wel een duidelijke indicatie. De export naar Israel is slechts weinig gegroeid, terwijl de uit voer naar de Arabische landen sinds 1973 steeg van 1 naar 3,5 miljard gulden,” aldus Aarts, lid van de bijzondere Kamercom missie. Veel bedrijven zijn volgens hem bang door de handel met Israel hun Ara bische markt te verliezen. De CDA-fractie wil zonder meer maat regelen tegen discriminerende maatrege len. „Wij hebben geconstateerd dat er gediscrimineerd wordt op grond van ge loof en afkomst. Het is duidelijk gebleken dat er bedrijven op de zwarte lijst staan, alleen omdat zij joden in dienst hebben. Ook hebben we vastgesteld dat er gedis crimineerd wordt bij ondernemingen, die géén joodse werknemers uitzenden naar Arabische landen. Wij hebben daar geen woorden voor. De regering moet in ieder geval maatrégelen nemen om die persoon lijke discriminatie uit te bannen,” aldus Aarts. t maatregelen om discriminatie te voorko men. In de eerste plaats zou het onmoge lijk gemaakt moeten worden om „niet- joodverklaringen” uit te geven. Bedrijven zouden daarom verboden moeten worden zich in welke zin dan ook over de gods dienst van hun werknemers uit te laten. Daarnaast zou de overheid in het ver volg geen medewerking meer mogen ver lenen aan het legaliseren van zogenaamde negatieve goederenverklaringen. Ook zou de functie van de Nederlandse Krediet Verzekeringsmaatschappij in deze kwes tie opnieuw moeten worden overwogen en zou de overheid volgens de WD’ers de bedrijven kunnen aanraden melding te maken van boycotverklaringen waarmee zij worden geconfronteerd. Zowel het CDA als de VVD wijzen er in hun eerste voorlopige reactie op, dat deze kwestie in .internationaal verband moet worden besproken. CDA’er' Aarts bena drukte dat Nederland dat zeker binnen de Europese Gemeenschap zou moeten doen. Ons land is afhankelijk van het EG-han- delsbeleid. Wanneer de EG-landen één lijn zouden trekken tegenover de Arabieren, dan zou dat niet alleen een beter effect hebben, maar dan wordt daarmee boven dien voorkomen, aldus Aarts, dat andere landen voordeel gaan trekken uit een principiële houding van Nederland. Daarnaast zou volgens het CDA de han delwijze ten opzichte van de negatieve goederenverklaringen, de banken en de Nederlandse Krediet Verzekeringsmaat schappij onder de loep moeten worden genomen. wordt gehanteerd. Roethof: „Ondanks herhaald aandrin gen heb ik het rapport nog steeds niet gekregen. Er is in de fractie ook nog niet Met alleen de stemmen van GPV en SGP tegen steunde de Kamer een D’66 (Van onze redactie binnenland) DEN HAAG. De Vereniging van Dienstplichtige Militairen (VVDM) heeft vandaag een kort geding tegen de Staat aangespannen bij de president van de Haagse rechtbank. Dit geding zal volgen de week dienen. De VVDM wil ermee bereiken dat het ministerie van Defensie geen dienstplichtigen tegen hun zin naar Libanon mag sturen. over gesproken. Ik vrees daarom dat er morgen een fractiestandpunt zal worden verkondigd zonder dat de fractieleden het rapport waar het over gaat, hebben kun- kamer binnen. Door het sluiten van vitrage en binnen- zonwering in combinatie met korte gordij nen tot vlak boven de vensterbank ont staat een besparing die tot ongeveer 25 procent kan oplopen. Heeft men ook nog een brede vensterbank dan kan de bespa ring zo’n tien kubieke meter aardgas per vierkante meter gevel bedragen. echter dat dat niet de bedoeling van de WDM is. De soldatenvakbond wil alleen bereiken dat geen niet-vr ij willigen wor den uitgezonden en dat de daardoor ont stane vacatures worden opgevuld uit de vele vrijwilligers die zich hebben aange meld. De WDM zal deze eis zaterdag nog kracht bijzetten met een demonstratie in Groningen. De WDM organiseert deze demonstratie in samenwerking met het comité „Geen man onder dwang naar Libanon”, waarin diverse jongerenorga nisaties en politieke partijen zijn verte genwoordigd. Ook de Tweede Kamer wil dat minister Scholten van Defensie zijn uiterste best doet in de eerste plaats vrijwilligers aan te wijzen voor het VN-detachement dat naar Libanon gaat. De Tweede Kamer aan vaardde gisteren met algemene stemmen een daartoe strekkende motie van Ver- brugh (GPV) en Van Dis (SGP). Staatssecretaris Van Lent van Defensie (personeelszaken) deelde de Kamer mee dat Defensie al veel vrijwilligers werft. De eenheden die later dit jaar voor aflossing van het detachement gaan zorgen, zullen vrijwel uitsluitend vrijwilligers tellen. Verbrugh vond echter dat het beleid nu al De Kamer wilde niet de uitspraak doen dat de regering verkeerd heeft gehandeld door niet vooraf de Tweede Kamer in te lichten over het plan soldaten voor Liba non beschikbaar te stellen. Een PvdA- voorstel daarover kreeg alleen steun van de linkse partijen. Wel kreeg D’66 steun in haar opvatting dat de regering zulke besluiten in de toe komst pas mag nemen na raadpleging van de Kamer. Alleen de CDA’er Van Dam en Koekoek (Boerenpartij) stemden tegen. nen lezen. Ik vind dat een afkeurings- waardige gang van zaken. En ik ben in de fractie niet de enige die daar zo over denkt.” G1 heef dit j de ken maa ond pen wor tige vooi dat BI scha lanc bijei der D krit bij noe lanj Chi slui aan V var Gui laai ten dez Ital het tiisi rijk T -3 -3 -4 -3 -2 -3 -5 -0 -2 -5 11 11 12 V Fra pee hin< voo zog. dra sel die bou ster D Feii het dra rail Uni eni| 14 2 4 10 -15 3 6 2 15 16 3 0 16 23 22 3 15 -6 4 19 16 -10 4 2 27 15 22 -4 4 -20 -2 -6 -8 14 2 1 9 -12 2 6 3 -19 F zo i Brt ters een dui éxti van Fra ink* ren E con den van de wee hot een EM ma prii V* sten in d den han „eei lanc Juridisch PvdA-specialist Roethof heeft al vaker kenbaar gemaakt niet onver deeld gelukkig te zijn met de activiteiten van de bijzondere commissie Arabische boycot. Hij ergert zich bovendien aan de geheimzinnigheid, die ook tegenover Ka merleden die niet in de commissie zitten De Kamer verwierp voorstellen waarin de vrijwilligheid als een dwingende eis werd gesteld. Een PvdA-motie om het tekort aan vrijwilligers met commando’s of mariniers aan te vullen kreeg alleen steun van de linkse fracties en van DS’70 én de Boerenpartij. Een CPN-motie die het uitzenden van niet-vrijwilligers hele maal onmogelijk zou maken, haalde al leen de stemmen van CPN, PSP, PPR, SGP, GPV en Boerenpartij. Een voorstel van de PSP’er Van der Spek helemaal af te zien van de VN-operatie kreeg alleen zijn eigen steun. verboden nog langer dergelijke gege vens vast te leggen. De Kamer vindt dat de overheid medeplichtig is aan deze vorm van discriminatie als de De stichting „Nu of nooit” uit Hoens- broek is gisteren op het Haagse Binnen hof een handtekeningenactie gestart voor de in ons land ondergedoken Indische Nederlander Wim des Celles. Deze ver blijft sinds 1976 in ons land zonder dat hem tot op heden een verblijfsvergunning is verleend. De stichting meent, dat nu een Indonesische familie in het Friese Dok- kum onlangs van staatssecretaris Haars van Justitie een verblijfsvergunning heeft gekregen (tegen het advies van de Raad van State in) de Nedérlandse regering nu ook „moet tonen de hoge zedelijke begin selen voor te staan en Des Celles een verblijfsvergunning te verlenen.” voorstel een onderzoek in te stellen naar de eventuele oprichting van een „Anti-discriminatie-instituut”. Het in stituut zou klachten over discrimine- Knoll sprak gisteren in Utrecht tijdens de conferentie „Energiebesparing in de gebouwde omgeving”. De bijeenkomst werd georganiseerd door het Energie On derzoekcentrum Nederland, de Landelij ke Stuurgroep Energie Onderzoek en nog enige organisaties in de Domstad. Knoll vindt dat zware boetes moeten worden uitgedeeld aan energieverbrui kers die een vastgestelde norm overschrij ven. De opbrengst van het boetetarief zou volgens hem kunnen worden gebruikt voor subsidiëring van energiebesparende maatregelen. Energiebesparing kan al beginnen in de huiskamer. Als lange gordijnen zo wor den gesloten dat ze zich tussen bijvoor beeld centrale verwarming en gevel be vinden neemt het warmteverlies met twin tig procent af. Het warmteverlies neemt met ongeveer veertien procent af als bo ven de radiator een 20 centimeter brede vensterbank wordt aangebracht: de op stijgende warme lucht stroomt dan de geh. bew. geh. bew. geh. bew. 1. bew. geh. bew. zw. bew. geh. bew. 1. bew. ijzel geh. bew. onbew. zw. bew. h. bew geh. bew. regenbui regen zw. bew. regen sneeuw zw. bew. geh. bew. mist zw. bew. regen motregen ijzel geh. bew. zw. bew. 1. bew. geh. bew. zw. bew. mist geh. bew. zw. bew. onbew. geh. bew. onbew. regen mist regen 1. bew. zw. bew. zw. bew. 1. bew. Volgens de soldatenvakbond, die het geding aanspant samen met enkele solda ten uit de betrokken bataljons, ontbreekt voor deze onvrijwillige uitzending de rechtsgrond. In Libanon is volgens WDM-raadsman Th. De Roos sprake van „bijzondere om standigheden”. Als bewijs daarvoor noemt hij de gebeurtenissen van afgelo pen weekeinde, toen twee VN-soldaten bij een schietpartij en vier militairen een heli- kopterongeluk in Libanon omkwamen. Volgens De Roos is een speciaal Konink lijk Besluit nodig om in die situatie toch dienstplichtigen uit te mogen zenden. Dat besluit ontbreekt. Als de rechter de WDM-eis toewijst, kan dat een ersntige vertraging van de uitzending tot gevolg hebben. De Roos zei De politie in Arnhem vreest een toene mend gebruik van Turkse heroïne. Deze heroïne, die zich kenmerkt door een hoge* mate van zuiverheid, kan voor de gebrui-j ker levensgevaarlijk zijn, aldus het giste ren gepubliceerde jaarverslag van de Arnhemse politie. Turkse heroïne is vorig jaar voor het eerst in Arnhem in beslag genomen. Kans op een droge periode van minstens 12 uur 90 proeeht. Kans op een geheel Singer naaimachine type 377 ter waarde van f 499,- Stabiele portable zig zag naaimachine Semi lichtgewicht (Van onze redactie binnenland) ÜTRECHT/DEN HAAG. In de praktijk blijkt weinig terecht te komen van energiebesparing. Voorzitter W. H. Knoll van de Nederlandse Technische Vereniging voor Verwarming en Luchtbehandeling zei gisteren dat van voorlichting alleen weinig resultaat te verwachten is. Behalve met subsidies zal er daarom volgens hem moeten worden gewerkt met boetetarieven en dwingende voorschriften. Weer in binnen- en buitenland Het hoofdbestuur van het Koninklijk Nederlands Landbouwcomité (KNLC) vindt de landbouwprijsvoorstéllen van de Europese Commissie onaanvaardbaar. Het niet verhogen van de landbouwprij zen, de manier van afbraak van de mone tair compenserende bedragen en de varia bele melkheffing veroorzaken grote onze kerheid onder de boeren. Dit heeft het hoofdbestuur gisteren na een vergadering over het EG-landbouwbeleid bekend ge maakt. De voorstellen betekenen, volgens de KNLC een forse aantasting van de inkomens in de agrarische sector. j'Ê «i s Amsterdam De Bilt Deelen Eelde Eindhoven Den Helder Rotterdam Twente Vlissingen Z.-Limburg Aberdeen Athene Barcelona Berlijn Bordeaux Brussel Frankfort Genève Helsinki Innsbruck Klagenfurt Kopenhagen Lissabon Locarno Londen Luxemburg Madrid Malaga Mallorca München Nice Oslo Parijs Rome Split Stockholm Wenen Zürich Casablanca Istanboel Las Palmas New York Tel Aviv Tunis zo ozo ozo o ozo pzo ozo o o o nno -n w zzo wzw zzo ono windst. ozo windst. wnw z wzw zzo ono zo zw w wzw o nnw nnw ozo o nno z zzo windst. windst. nno n nw ozo wzw Op het recreatieterrein Zwaan bij het Utrechtse Kockengen (Utrecht) zijn de afgelopen dagen bijna 1000 meerkoeten en andere watervogels bezweken aan vo gelcholera. Ook op andere plaatsen in het land, is deze ziekte, die gevaarlijk kan zijn voor andere vogels en zoogdieren, maar niet voor mensen, geconstateerd. De dode vogels zijn op het terrein begraven. Zieke vogels worden afgemaakt om uitbreiding van de ziekte zoveel mogelijk te voorko men. Een onderzoek van het Centraal Diergeneeskundig Instituut (CDI) in Doorn heeft vogelcholera als doodsoor zaak aangetoond: van ondervoeding van de vogels was geen sprake. Intussen werd uit uitlatingen van PvdA- Kamerlid Roethof wel duidelijk dat er bij de socialisten niet eensluidend over de werkzaamheden van de bijzondere com missie wordt gedacht. „Ik vind dat we eerst moeten streven naar een oplossing van de oorzaken van de boycot. Ik vraag me in gemoede af of het nu wel het mo ment is om veel tamtam over de boycot te gaan maken, zonder de wortels van het conflict aan te pakken,” aldus Roethof, die de impasse in het gesprek met Egypte aan de starre houding van de Israëlische regering wijt. De in het rapport genoemde boycotbe- palingen hebben direct of indirect het effect van discriminatie tegen Nederlan ders van joodse afkomst. Dat stuit ons zeer tegen de borst, aldus een reactie uit WD-kringen. Bovendien, zo constateren de liberalen, is de boycot van nadelige invloed op de handelsbetrekkingen met Israel, een land waarmee Nederland vele vriendschappelijke banden heeft. Nadat de regering haar commentaar op het rapport heeft gegeven en. eventuele maatregelen tegen boycotbepalingen heeft aangekondigd, zal de Tweede Ka mer over deze kwestie debatteren. Maat regelen moeten volgens de WD worden genomen wanneer ze Israel baten, zonder Nederland te schaden. Nederland. Aantal uren zon 1 tot 6. Minimum tempe ratuur omstreeks -3 graden. Maximum temperatuur omstreeks +2 graden. Daarentegen moeten maatregelen wor den vermeden die Nederland schaden zonder Israel te helpen, aldus de WD. De Liberalen neigen naar ten minste twee Het verzoek van de Ramer de Stich ting TELEAC te vragen een cursus Nederlands te beginnen voor culturele minderheden speelde mevrouw Garde niers door naar TELEAC en de NOS. De organisaties beslissen volgens de minister zelfstandig over een dergelij ke cursus. De CDA VVD-motie die hier betrekking op had werd met uitzonde ring van de SGP door de gehele Kamer gesteund. rende behandelingen moeten onder zoeken. Volgens minister Gardeniers valt zo’n instituut onder verantwoorde lijkheid van minister Wiegel, die coör dinerend bewindsman is voor alle min derheden in ons land. (Van onze redactie binnenland) DEN HAAG. De Tweede Kamer wil dat werkgevers die weigeren Suri namers in dienst te nemen wegens discriminatie worden vervolgd. Met algemene stemmen werd gisteren een PvdA-motie van deze strekking aan genomen. Gewestelijke arbeidsbu reaus zullen bovendien geen registra tie meer mogen bijhouden van werk gevers die geen Surinamers als werk krachten in dienst willen nemen. met handgreep Tal van interessante extra's, zoals een liggend spoel- klosje voor de naald en exclusieve naaldhouder Als u met wint is er al een automatische Singer zig zag voor f 349,-. (Evt prijswijzigingen voorbehouden DONDERDAG 8 FEBRUARI Zon- en maanstanden Zon op 08.10 uur onder 17.40 uur Maan op 14.34 uur onder 05.35 uur Waterstanden IJmuiden Hoogwater 01.25 uur en 13.49 uur Laagwater 09.16 uur en 21.47 uur dient te worden bijgesteld. Gezien het antwoord van Van Lent zit dat er niet in. 4- Minister Beelaerts van Blokland (Volkshuisvesting) opende in Utrecht een energiecongres door een gordijn schuiven. Op raam, kort en lang gordijn staat aangegeven hoeveel energie men bespaart met het gebruik van gordijnen, dan wel met dubbele beglazing. Vooruitzichten voor vrijdag opgesteld door het KNMI: Overwegend droog, ’s Nachts meest lichte vorst. In de middag temperaturen enkele graden boven nul. Vooruitzichten in cijfers gemiddeld “3

IJmuider Courant | 1979 | | pagina 2