MILJARDENORDERS GEANNULEERD Ministers Hondenhandel in onderzoek SMIT INTERNATIONALE IN JAARVERSLAG: Zo doet u het goed als afzender. vragen advies over economie Havermout-of rijstepap halve liter tjjdelijk Vragen over „racistische” advertentie Grote kans op - bevriezing landbouwprijzen ap en sje orl Tel. I00 en ■K7WSM 30 31 ECONOMIE 1979 WOENSDAG 7 FEBRUARI aagd boden gd pttpost w ■Ui :;iab 2 o 5 leopend MINISTER VAN AARDENNE. Nederland schuld van er (ADVERTENTIE) (ADVERTENTIE) Bergers willen tankerhospitalen Alleen voor Melkunie-of' Meuken Landbouw produkten. Harde kern van zwartrijders groeit niet meer (Van onze redactie economie) (Van onze redactie economie) In de advertentie van het levensmidde- Gebruik'm goed. In de negen EG-landen werd het afgelo pen jaar ongeveer honderd miljard liter melk geproduceerd. Daarvan kwam ruim ketten- service. Chrysler-Groot-Brittannië heeft de vak bonden al op de hoogte gesteld van het komende ontslag van vijftienhonderd werknemers als gevolg van het niet door gaan van bestellingen uit Iran. De situatie is ook zorgwekkend in tal van Europese ondernemingen van kleiner formaat door het wegvallen van hun Iraanse afzetgebied. Maar het zijn zonder twijfel de bedrij ven welke met Iran contracten hadden voor de levering van wapens of het bou wen van kerncentrales die nog het meest de toekomst met zorg tegemoet zien. Over de voortzetting van het kernenergiepro gramma, dat voorziet in een capaciteit van 23.000 megawatt in twintig jaar, be staat grote onzekerheid. De vergevorder de stand van het werk aan de twee centra les van 1.200 mw van „Kraftwerk-Union”, BRUSSEL. De kans is groot dat de Europese landbouwprijzen worden be vroren en de heffing op de melkproduktie wordt verhoogd, zoals de Europese Com missie heeft voorgesteld. kosten tien miljard mark, laat waarschijn lijk niet toe dat het contract alsnog wordt geannuleerd. Maar dat geldt niet voor twee andere installaties, die nog op papier staan. Dit blijkt uit de eerste reacties van de landbouwministers van de Europese Ne gen op de prijsvoorstellen van landbouw commissaris Finn Olaf Gundelach. „Ze werden bepaald niet slecht ontvangen”, aldus minister Fons van der Stee (Land bouw). Archieffoto van de Griekse tanker An dros Patria. De melkproduktie is in Nederland de laatste jaren formidabel gestegen. Andere EG-landen zien met een scheel oog hoe Nederlandse boeren veehouders, maar ook beoefenaren van zogenaamde inten sieve veehouderij met varkens en kippen relatief goedkoop konden investeren tien procent, elf miljard liter, uit Neder land, waar zo’n 25.000 mensen werk vin den in de zuivelsector. De Nederlandse melkproduktie komt ongeveer overeen met het teveel dat jaarlijks in de EG wordt geproduceerd. Dit teveel vindt zijn weg in de vorm van de kostbare boter- en melk- poederbergen. NTJAS, 36. Tel. ir, zoekt al 035- 3 Tl, bj. rijs me el 023- DEN HAAG (ANP). Binnen twee maanden komt er een onderzoek naar bet juiste aantal hondenhandelaren in Ne derland. Dit heeft staatssecretaris Wallis de Vries van CRM gisteren bekendge maakt. ENSCHEDE. Het Eerste-Kamerlid Martha Vonk (PvdA) uit Neede heeft de staatssecretarissen Hazekamp van Eco nomische Zaken en Kraaijeveld-Wouters van Emancipatiezaken opmerkzaam ge maakt op een advertentie die eigenaar Kip van het Winterswijkse levensmidde- lenbedrijf ELKA in een huis-aan-huis- blad heeft geplaatst. jiW jeboden ouwjaar weg 23, jd AU- et scha- relefoon 4MV 4MP FORD otorisch in., evt. jot 504 '«XJV z. Telf. :r. Hals- Tel. 5n 02550- ie >i ióO 2. Q. oq’ N Ö5 Q a. 0O O C' CT 2 Bij de eerste bespreking van Gunde- lachs prijsvoorstellen in de Brusselse Landbouwraad tekende zich een tegen stelling af tussen de landen met sterke en die met zwakke punten. West-Duitsland en de Beneluxlanden lieten voorzichtig blijken dat zij niet afkerig zijn van een (geringe) verhoging van de Europese ga rantieprijzen. De landen met zwakke munten, Engeland voorop, verwelkomden de voorgestelde bevriezing van de prijzen op het huidige peil. 'ONING -42 jaar toie ka- uken en iL 877, ong stel ate KA- jik van per 1 /3. 02550- 500 L bj. LPG-in- 50. Tel. !21 TOYO- .uxe, 1’* 00, vas al. na 6 \APKA- br. van water; >nt. hui ven on- IJm. Gr. FLAT, C V. M. lalkwijk/ 3- Of 4- jn. Urn. 69. FIAT nieuw ma, m. cassette oltstraat (Van onze redactie economie) AMSTERDAM. Er moeten speciale „tankerhospitalen” komen waar tankers die in nood zijn geraakt, van hun lading kunnen worden verlost en eventueel kun nen worden gerepareerd. Daardoor kan worden voorkomen, dat de bergers van een lekke tanker, zoals in het geval van de Griekse supertanker Andros Patria, van de ene haven naar de andere moeten varen, omdat zij nergens binnen mogen. Boeing en vier torpedojagers op de tocht. Misschien dat het Amerikaanse ministerie van Defensie een gedeelte van de orders ovemeemt, waardoor de consequenties voor de Amerikaanse industrie wat wor den verzacht. Voordelig voor de handels- balans is dat natuurlijk niet. De Japanse industrie is er ook bij betrok ken. De Uitvoer van stalen buizen van Nippon Steel naar Iran is stopgezet en de bouw van een chemische fabriek en een fabriek voor motorolie ter waarde van 850 miljoen dollar gaat niet door. Tenslotte is de zeer belangrijke groep Mitsui, bouwer van de grootste scheeps werf van Iran, sinds het vertrek van de sjah in het nauw gekomen. De bouw van een petrochemisch project in Bandar Sjahpoer, al voor 85 procent voltooid, is stopgezet. Mitsui heeft in dit project al 1,5 miljard dollar geïnvesteerd. Van de grote landen die nauwe handels- betrekkingen met Iran hebben, schijnen Italië en West-Duitsland er nog het gun stigst van af te komen. Italië heeft zijn belangrijkste contracten nagenoeg af ge wikkeld en West-Duitsland heeft twee voorname troeven: een grootscheepse deelneming aan essëntiële infrastructure le projecten in Iran en Iraanse participa tie in het kapitaal van diverse bedrijven in dat land. Om het autorijdende publiek zo goed mogelijk in te lichten doet het bureau Motorrijtuigenbelasting veel aan voor lichting. Bij alle grote benzinestations lig gen folders met informatie, er komt weer een tv-spot en op de personenauto-RAI, die 8 februari begint, staat het bureau voor het eerst met een informatiestand. Het Centraal Bureau gelooft dat door zoveel mogelijk voorlichting te geven er toe bij te dragen, dat er minder boetes behoeven te worden opgelegd. Een groot deel van de 500.000 nahef fingsaanslagen met forse boete van het afgelopen jaar had wellicht nooit nodig geweest als de betrokkenen tijdig bij het bureau in Apeldoorn om informatie had den gevraagd. Het bureau heeft zich er nu op ingesteld telefonische inlichtingen te verstrekken. floeren, lag t.m. Dit schrijft de hoofddirektie van het zeesleepvaart- en bergingsbedrijf Smit In ternationale in het gisteren verschenen jaarverslag over 1977-78. In het verslag wordt verder gepleit voor het instellen van een centrale commando post die de bergings- en opruimingswerk zaamheden organiseert. Voorts moet er een meldingsplicht komen voor de gezag voerder in de allereerste fase van een scheepsongeval, terwijl bij de bouw van nieuwe schepen een eenvoudige sleepket- tingbevestiging moet worden aange bracht, waardoor het bij slecht weer beter mogelijk is een sleepboot vast te maken. In een toelichting op het jaarverslag wees de voorzitter van de hoofddirectie, P. Kleyn van Willigen, erop dat de „tank- hospitalen” langs de hele olieroute moe ten komen, zo mogelijk in beschutte baai en waar weinig mensen wonen en die gemakkelijk kunnen worden afgesloten. Smit Internationale onvervond onlangs nog hoe moeilijk het is, toestemming te krijgen om met een lekke tanker op sleep een haven binnen te lopen. Het bedrijf heeft vijf maanden met een lekke tanker heen en weer gevaren tussen de Perzische Golf, Japan en de Filippijnen. Ook de Spaanse en Portugese autoriteiten laten lekke ankers vaak niet toe. Het bergingsbedrijf heeft overigens de indruk, dat het weer wat beter gaat in de zeescheepvaart, al geldt dat niet voor alle sectoren. Het zoeken naar gas en olie (de zogeheten off-shore-industrie) biedt nog grote mogelijkheden, aldus Smit Interna tionale. Het bedrijf heeft in het boekjaar 1977-78 een netto-winst gemaakt van 16,1 miljoen. Het vorige boekjaar was dat 35,4 miljoen. Deze week hoopt het bergingsbedrijf het voorschip van de Franse ramptanker Betelgeuse los te trekken en naar een haven te slepen. De afgelopen dagen heb ben de bergers het voorschip, dat nog gedeeltelijk boven water stak, vol water gepompt. Het is de bedoeling dat het voor schip wordt af gezonken, zodat het los scheurt van de rest van de tanker. (Van onze redactie economie) DEN HAAG. Minister Van Aardenne van Economische Zaken heeft mede na mens de ministers van Financiën en Sociale Zaken de Sociaal-Economische Raad (SER) advies gevraagd over het sociaal-economisch beleid. Het betreft vooral de bevordering van een gelijktijdige verwezenlijking van het evenwicht op de betalingsbalans en van volledige werkgelegenheid. De ministers PARIJS (ANP). Een westerse ondernemingen stroppen lijden als gevolg van de gewij zigde situatie in Iran. Het annuleren van contracten, momenteel door geldgebrek en stakingen, maar in de toekomst wel licht door een totaal andere politieke en staatkundige constellatie, vormt voor een aantal van die bedrijven een ernstige bedreiging van hun werkgelegenheid en financiële situatie. flink aantal zal enorme dankzij de Wet op de Investeringsreke- ning (WIR), die voorlopig is goedgekeurd door de Europese Commissie. Het „dage lijks EG-bestuur” deed dat als hoedster van de vrije concurrentie in de EG. De Nederlandse boeren hebben ook het meest geprofiteerd van de Europese structuurpolitiek, luidt een ander verwijt, dat uit andere EG-landen komt. Degenen die het uiten, herinneren er tevens aan dat deze structuurmaatregelen (laatstelijk Lardinois, daarvóór Mansholt). De sterke gulden maakt tenslotte het veevoer goed koop, zodat de produktiekosten in Neder land veel langzamer zijn gestegen dan elders. R zoekt /Woon- i IJmui- ïven o merken in hun brief op, dat een terughou dend beleid ten aanzien van de binnen landse bestedingen op zichzelf een com plicerende factor is gebleken bij het berei ken van volledige werkgelegenheid. „De doelstelling met betrekking tot de werkloosheid is toch al moeilijker bereik baar, door dat vraag en aanbod op de arbeidsmarkt door een samenspel van factoren minder goed op elkaar blijken aan te sluiten”, aldus de ministers. De ministers vinden ook dat er in ver band met de betalingsbalanspositie alle reden is aandacht te besteden aan de Nederlandse concurrentiepositie, zowel op de buitenlandse markten als op de binnenlandse markt. De ministers willen een antwoord op de vraag of de steeds verslechterende concurrentiepositie als oorzaak heeft het hoge kostenpeil en/of een minder goede pakketsamenstelling. Het door Framatome geleide Franse consortium zou weleens het trieste privile ge kunnen hebben van alle westerse on dernemingen in Iran het grootste verlies te gaan lijden. Premier Baktiar van Iran heeft laten weten dat zijn regering van plan is de contracten te annuleren voor de reeds begonnen bouw van twee kerncen trales van 900 megawatt. Kosten tien mil jard franc. Ook de Westerse producenten en leven- ranciers van militair materieel zijn zwaar getroffen: voor zo’n negen miljard gulden aan orders in Groot-Brittannië, waaron der voor 1.350 pantserwagens, vier mari- nevaartuigen en enkele militaire com plexen. Twintigduizend arbeidsplaatsen en het voortbestaan van de wapenindus trie van Leeds worden direct bedreigd. Dezelfde bezorgdheid is er in de Vere nigde Staten. Naast de officiële annule ring van het project voor de assemblage van helikopters van Bell in Iran, staat voor een bedrag van 12 miljard dollar aan orders voor 160 F-16 gevechtsvliegtuigen, zeventig Toncats, zeven Awacs van ORDIJ- Swager- m 126, 69 DMEU- I, ronde elkleed ast. Pr. >56 na gedra- en mini. !5 pkg. allen na 109 ol De bewindsman heeft in november een advies ontvangen van de actiegroep „Voorkomen is beter dan afmaken”. Deze actiegroep oefent hierin scherpe kritiek uit op de handel in honden. Zo zou er in de internationale hondenhandel massaal worden gezwendeld. Vijftig percent van deze handel, vooral bedoeld voor de medische en cosmetische industrie in EG-verband, is volgens de actievoerders illegaal. Om enigszins zicht op de handel te krij gen heeft men uit eigen beweging alle gemeenten in de provincie Noord-Bra- bant om een opgave van hondenhandela ren gevraagd, zowel met als zonder ver gunning. DEN HAAG (ANP). Er is een „harde kern” van ruim een kwartmiljoen auto mobilisten in ons land die blijft proberen onder de motorrijtuigenbelasting uit te komen. Opvallend is dat deze groep niet meer groeit en dus door het groeiend aantal auto’s op de weg in verhouding steeds minder mensen zijn die deze belas ting niet betalen. Dit is medegedeeld door het hoofd van het Centraal Bureau Motorrijtuigenbelas ting te Apeldoorn, de heer Vermeulen, bij het bekendmaken van de cijfers over 1978. Volgens Vermeulen is er een groei end besef onder de automobilisten dat er een zeer grote kans is om gepakt te worden. De controle is zeer intensief: in 1978 hebben de controleurs van de belasting dienst ruim 5,8 miljoen foto’s gemaakt op de weg. Van de politie kwamen bovendien 700.000 en van de douane 500.000 opgaven binnen. Dit alles had tot resultaat dat in het afgelopen jaar een halfmiljoen keer werd geconstateerd, dat autorijders hun belas ting niet hadden betaald. In nagenoeg al deze gevallen werd een boete van honderd procent opgelegd. Bijna een kwart van de betrapten! 116.000) diende een bezwaar schrift in. De fiscus moest in 172.000 gevallen be lasting plus boete per dwangbevel invor deren en 2844 automobilisten gingen zo ver, dat zij bij de rechter in beroep gingen. Dat laatste levert ook al heel weinig baat op want slechts in vijf a zes gevallen gaf de rechter de autobezitter gelijk. De fiscus won in 99.8 procent van de gevallen. Vermoedelijk als gevolg van dit geringe resultaat loopt het aantal beroep schriften bij de rechter jaarlijks terug. ationcar i prima 10069 1 Dyane km.st f 3250,- IJmui- rt vrije zolder. ngeving 00 uur. KAMER gebruik edelijke 3218. >ekt zo iA/OON- am, IJ- I ng. Tel; DL5M, kl„ ML. b. Nieu- (B-keur. 1. oud, aagprijs 3162 na 203, IJ- Situatie in Iran strop voor westerse bedrijven overproduktie melk (Van onze redacteur in België, Jan Gerritsen) BRUSSEL. Nederland wordt steeds meer op aangekeken dat het de grootste schuld draagt aan de almaar toenemende (over)produktie van melk in de Europese Gemeenschap. Dat zei mi nister Fons van der Stee (Landbouw) na de eerste formele discussie met zijn colle ga’s in de andere EG-landen over de Eu ropese landbouwprijzen voor het komen de Europese landbouwjaar. lenbedrijf, die begint met een aanhef over sex, spreekt de Winterswijkse firma haar ongerustheid uit over de stagnerende be volkingsgroei. „In de dierenwereld wordt er van alles gedaan om alle rassen en soorten van rassen te beschermen en te behoeden, en ons zelf helpen we naar de haaien”, aldus de advertentie. De tekst eindigt met de opwekking „Dus pretti ge nacht”. Martha Vonk wil van beide staatssecre tarissen weten of hier gesproken kan wor den van misleidende reclame. Zijn de be windslieden van mening dat de inhoud van deze advertentie racistische tenden- zen bevat of ten minste de normen van het fatsoen overschrijdt, vraagt Martha Vonk. Zij wil verder weten of de beide be windslieden bereid zijn hun openlijke af keuring over de advertentie uit te spreken en of zij in de tekst aanleiding zien om tot vervolging van Kip over te gaan. owroom >are ge- w A Het kan X x rijn. Bij- derdag-

IJmuider Courant | 1979 | | pagina 31