Bazel viert carnaval Volgende week opnieuw bijeen In Franse staal vervroegde Compromis in zicht pensionering EG-landbouwberaad it Den Haag en Parijs oneens over EG-parlement Vrijspraak voor zoon sekteleider Kwik in vis achtergrond Steden bezorgd over vertraging Rijnverdragen populariteit I' Labour-partij verliest Russisch voorstel over stoppen van maken kernwapens Geen mysterieuze ziekte in Napels Kinderartsen: s Middenweg Fakkeloptocht 300 Jaar Suppóost 1 I I M9MI BINNEN- EN BUITENLAND FEBRUARI WOENSDAG 7 19 7 9 (Van onze redactie buitenland) Celles rijzen linklijk KNLC) van de rdbaar. uwprij- mone- e varia te onze- >eft het adering end ge- volgens van de gage onder steeds hip had i, maar ang de rug ko- ar. Dat gelegd, en niet met de De be- lar per act 600 r roine het echter ome en voorzorgs maatregel, die erop is gericht de veiligheid van de 30.000 blanken in Zaire, onder wie ongeveer 25.000 Belgen, te beschermen. 3 BRUSSEL. België stuurt volgende week in totaal 250 para chutisten naar Zaire. Volgens een communiqué van het Belgische ministerie van Buitenlandse Za ken is tot het zenden van de para chutisten naar de basis Kitona, ten noordwesten van de zairese hoofdstad Kinsjasa, besloten om „gecombineerde oefeningen te houden met Zairese eenheden die in Kitona worden opgeleid.” Vol gens politieke waarnemers gaat - - II SIMONET (Van onze redacteur in België, Jan Gerritsen) (door Jan Gerritsen) /atting de toe- ng van lam en gen. en het niet in. Hoens- Binnen art voor ndische eze ver der dat gunning t nu een se Dok- 3 Haars ng heeft le Raad Ting nu e begin- les een Frankrijk heeft zich voUedig verkeken, zo is de taxatie van de deelnemers aan het Brusselse overleg van de landbouwminis ters. Het komt er nu op aan voor Parijs een bevredigend compromis te vinden nu duidelijk is geworden dat Duitsland geen extra prijs wil betalen voor de invoering van het EMS. Afbraak van MCB’s zoals Frankrijk wil, zou namelijk leiden tot inkomensvermindering bij de Duitse boe ren, en daarvan wil Bonn niets weten. De Russische onderhandelaar oefende kritiek uit op de afwezigheid van China bij de ontwapeningsbesprekingen. Hij noemde deze afwezigheid „niet in het be lang van de vrede en niet in het belang van China”. Hij verwelkomde het Franse be sluit zich bij de ontwapeningsconferentie aan te sluiten. De Nederlandse afgevaardigde, R. H. Fein, deed een beroep op de conferentie het werk te beginnen aan een ontwerpver drag dat chemische wapens verbiedt, pa rallel met de besprekingen die de Sovjet unie en de Verenigde Staten hierover al enige tijd houden. Duitsland en de Benelux hebben een compromis uitgewerkt dat voor zeven lan den aanvaardbaar is. Over de houding van Denemarken is nog geen zekerheid en de positie van Frankrijk zal volgende week duidelijk worden. Het compromis houdt in, dat nieuwe MCB’s die in de eerste twee jaar van het bestaan van het EMS ontstaan, zullen worden afgebroken, maar dat dit niet tot daling van landbouw prijzen in nationale valuta mag leiden. voorkomen, zo werd nog gezegd, dat de regeringsleiders van de Negen zich op hun komende topberaad in maart met de mo netair compenserende bedragen moeten bezighouden. „We zijn het erover eens dat de Europese Raad van regeringschefs geen beroepsinstantie moet worden”, al dus minister Van der Stee. stad Bazel. Dit gebeurt ieder jaar ter gelegenheid van het carnaval. De jongens hebben ook kostuums gemaakt om de feestdagen in door te brengen, maar die blijven nog geheim totdat het carnaval op Vijf jaar geleden was het nog 4 ppm. Het alarmerende kwikgehalte in de Adriati- sche vis werd vastgesteld door prof. S. Caracciolo, directeur van een proefsta tion in Pescara. sen parlement, ministerraad en Europe se Commissie, het dagelijks EG-bestuur, dat de begroting moet uitvoeren. De Franse ideeën komen echter neer op een beperking van de bevoegdheden van het parlement, aldus Nederlandse deskundigen in Brussel. Staatssecreta ris Van der Mei waarschuwde gisteren in de Brusselse ministerraad voor het risico van een conflict tussen de Negen en het Parlement. Duidelijk aan het ad res van de Fransen was zijn uitspraak dat Den Haag alleen wil meewerken aan een werkafspraak als de begroting 1979 „geen vraagpunt meer zal zijn”. De Negen zijn diep verdeeld over de vraag hoe de Gordiaanse knoop rond de begroting 1979 kan worden doorgehakt. Dit blijkt uit de manier waarop de Ne- (Van onze redactie buitenland) PARIJS. In een poging de algemene staking, die 16 februari moet ingaan, in de Franse staalindustrie in Lotharingen en in Noord-Frankrijk te bezweren, is minister van Arbeid Boulin gisteren ak koord gegaan met een eis van de vakbon den om de werknemers in de staalbedrij ven op hun 55-ste te pensioneren. Er is overeengekomen dat ieder geval van ontslag zal worden voorgelegd aan een speciale commissie van de bonden. Hoewel de stakingsparolen niet zijn inge trokken hebben de vakbonden en de rege ring afgesproken samen te zoeken naar een oplossing voor de dreigende werk loosheid in de staalindustrie. In de loop van 1979 en 1980 staan in Longwy (Lotharingen) 7.200 werknemers op de nominatie te worden ontslagen en in het Noordfranse Denain 5600. 5 maart op vier uur ’s morgens officieel begint. gen begin deze maand hun gebruikelijke aandeel in de EG-uitgaven hebben vol daan. Frankrijk, Engeland en Denemar ken drie landen die weinig ophebben met het europese parlement betaalden hun contributie op basis van de in de cember door de ministerraad goedge keurde begroting (die later door het par lement werd gewijzigd). Dit laatste stuit, ook bij Nederland, op ./aren omdat de Europese Raad geen instelling is die in de Europese verdra gen in het leven is geroepen. doen indeld r in te Liba- PvdA- m van GENÈVE (UPI). De Sovjet-Unie heeft gisteren in Genève voorgesteld dat dit jaar onderhandelingen beginnen over de beëindiging van de produktie van kernwapens. Wanneer de produktie een maal is beëindigd, aldus de Russische onderhandelaar Israelyan op de ontwa peningsconferentie die aldaar gehouden wordt, kan een geleidelijke en evenwich tige vermindering van de kernwapen- voorraden beginnen, die voortduurt tot dat alle wapens zijn vernietigd. Toegegeven, ik ben blij dat ik toen geen padvinder of christelijke jongeman was, maar tussen dit dietse gedoe en een totaal doodzwijgen moet toch een middenweg te vinden zijn! waarin ide eis im het lando’s alleen DS’70 tie die s hele- 1de al- PPR, oorstel laai af alleen (Van onze redactie buitenland) NAPELS. Vijftig kinderartsen, bij een in Napels, hebben verklaard dat er in de stad geen sprake is van een „myste rieuze ziekte” of een „onbekend virus”, dat de dood heeft veroorzaakt van zestig kinderen. Het gaat om verschillende gevallen, waarin sprake is van reeds bekende aan doeningen van de ademhalingswegen, al dus een communiqué van de kinderart sen. Ook is een aantal kinderen overleden aan reeds bekende virusziekten. De artsen vinden dat er geen aanleiding is te spreken van een epidemie, gezien het aantal kinderen dat in een jaar tijd is overleden. Wel wijzen zij op de slechte omstandigheden en slechte eetgewoonten van de wijk van Napels, waar zich de meeste sterfgevallen hebben voorgedaan. De kinderartsen eisen dat er op korte termijn hygiënische en sanitaire voorzie ningen komen. De angstpsychose ten gevolge van de „mysterieuze ziekte” breidt zich intussen ook buiten Napels uit, na het overlijden van twee baby’s in plaatsen honderd kilo meter ten zuiden van Napels en nadat in Trente zes kinderen ter observatie in het ziekenhuis zijn opgenomen. -■>. GEORGETOWN (Reuter). De negen tienjarige zoon Stephan van Jim Jones, leider van de sekte die vorig jaar massaal in Guyana zelfmoord pleegde, is gisteren door een rechtbank in dit land vrijgespro ken van de beschuldiging dat hij vier leden van de sekte de keel zou hebben afgesneden. Een medebeklaagde zal zich echter opnieuw moeten verantwoorden. (Van onze redactie buitenland) PESCARA. Een Italiaanse professor zegt dat in vis, gevangen voor de Adriati- sche kust, bijna tienmaal zoveel kwik is gevonden als internationaal aanvaard baar wordt geacht, namelijk 6,5 ppm in plaats van 0,7 ppm. trijfël door Nico Scheepmaker^pr slechterd. In grote delen van het land heerst hongersnood. Een cholera-epide- mie in het oosten van Zaire heeft al vele honderden slachtoffers gemaakt. Met na me in en rond de hoofdstad Kinsjassa zou de toestand slecht zijn. Vorig jaar leidde een opstand in Sjaba (het voormalige Katanga), waarbij een invasieleger van Zairese rebellen uit An gola een sleutelrol speelden, tot grote slachtingen onder de zwarte en blanke inwoners van deze rijke koperprovincie, in het zuiden van Zaire. Frankrijk en België stuurden toen parachutisten naar Sjaba om de opstand de lp in te drukken en de blanke bevolking te evacueren. De blanke bevolking van de kopermijnstad Kolwelsi werd naar Brussel overgevlogen. Samen willen zij een beroep doen op de verantwoordelijke ministers van Frank rijk, Duitsland, Zwitserland, Luxemburg en Nederland de in 1976 in Bonn gesloten Zoutovereenkomst en het Chemieverdrag snel uit te voeren. Tevens willen de steden maatregelen om het rivierwater veilig te stellen voor de drinkwatervoorziening. Op uitnodiging van de gemeentebestu ren van Amsterdam, Den Haag, Rotter dam en Düsseldorf komen vertegenwoor digers van 28 steden in Duitsland, negen in Nederland, zes in Zwitserland, zes in Frankrijk en van de stad Luxemburg van daag en morgen in Düsseldorf bij elkaar om de ernst van de situatie te bespreken. Met deze massale bijeenkomst willen de stadsbesturen druk uitoefenen op de mi nistersconferentie, die op 19 februari in Luxemburg wordt gehouden. Ierland en Italië zijn de grootste be langhebbenden bij het Regionale Fonds. Rome houdt keihard vast aan de door het parlement voorgestelde verhoging van dit fonds. Dit houdt mede verband met de Italiaanse regeringscrisis: zolang die niet is opgelost kan van Italië geen andere houding verwacht worden. Aan de andere kant verzet Frankrijk zich het hardst tegen de verhoging van het Regi onale Fonds. Op hun topconferentie van december 1977 stelden de regeringsleiders van de Negen de begroting van het Regionale Fonds voor 1979 vast. Parijs wil niet dat het Europese Parlement een besluit wij zigt dat mede is genomen door de Franse president. De werkafspraak die Parijs nu aan de andere acht heeft voorgesteld, voorziet dan ook in een legalisering van de bevoegdheid van de Europese Raad van regeringschefs om daadwerkelijke besluiten te nemen, waaraan niet meer kan worden getornd. Joost van den Vondel verdient niet dat zijn driehonderdste sterfdag zo onge merkt voorbij gaat. Juist met het oog op die herdenking had ik vorige maand in een antikwariaat het 294 pagina’s dikke gedenkboek „De Vondelherdenking 1937” aangeschaft. Men vierde in dat jaar zijn 350ste geboortedag. Toen kon men nog herdenken! Albert Verwey schreef in op dracht een lang gedicht „Amsterdam en Vondel”, er was een Vondelcomité met subcommissies en een bureau Vondelher denking, er werden eredoctoraten uitge reikt, er was een tentoonstelling, een kranslegging, een herdenking op de scho len, •feen declamatiewedstrijd, wethouder Boekman hield vier verschillende redes, er was een Vondelcongres, er werden vele lezingen gehouden, en een speciale Gys- breght van Aemstel-opvoering en een spe ciale Faëton-opvoering met muziek van Willem Pijper. De Amsterdamse schooljeugd kreeg een rijmprent aangeboden (‘Wiltzangk’), en er was een fakkeloptocht van jeugdvereni gingen: meer dan 2000 jongens en meisjes van het Amsterdamsch Speeltuinver- bond. Ons Huis, het Joodsche Ons Huis, de plaatselijke Jeugdraad, de Amster damsch Christelijke Jeugdcentrale, de Arbeiders-Jeugdcentrale, de R.K. Deke nale Jeugdraad, de Christelijke Jonge Mannen Vereeniging, de Gereformeerde Jeugdraad, het Nederlandsch Padvin- stersgilde en de Nederlandsche Padvin- dersbeweging „Duizenden waren samengestroomd om te kijken naar den optocht, die met haar kleurige vaandels, in het dansende licht der fakkels, een fantastischen aanblik op leverde en die zich reeds van verre aan- kondigde door het geroffel der trommen, het geschetter der trompetten en den schrillen klank der fluiten. Dertien kranten van maandag 5 februari 1979 heb ik er op nagevlooid. Twaalf er van vermeldden het droeve nieuws dat Barend Barendse met zijn populaire radioprogramma „Bij Barend” gaat stop pen. Alleen het NRC-Handelsblad miste dit bericht. Daar staat tegenover dat NRC-Handelsblad de enige krant van die dertien was, die er onder het kopje „Von dels vergeten sterfdag” aan herinnerde dat het 5 februari 1979 driehonderd jaar geleden was dat Joost van den Vondel overleed. Toneel, radio en televisie heten eveneens verstek gaan. Nu weet ik ook wel dat Van den Vondel geen Shakespea re was, maar hij was toch wel de Shakes peare van Nederland. Kunt u zich voor stellen dat Engelse kranten de driehon derdste sterfdag van William Shakespea re zouden veronachtzamen? bij .het zijn de irkoeten aan vo- in in het kan zijn n, maar De dode n. Zieke □reiding voorko- Centraal Dl) in >odsoor- ing van (Van onze redactie buitenland) DÜSSELDORF. De stadsbesturen van een vijftigtal plaatsen in het stroom gebied van de Rijn maken zich ernstig zorgen om de vertraging van het uitvoe ren van de Rijnverdragen. Frankrijk wil de beperkte bevoegdheden van het Europese parlement om mee te beslissen over de begroting van de Europese Gemeenschap inperken. Nederland wil daar niet aan meewerken. „De bevoegdheden van het parlement mogen niet aangetast worden”, zei staatssecretaris Van der Mei (Europese zaken) daarvan in de Europese ministerraad van de Negen. ...spoedig naar Zaire Belgische para-troepen toene- s. Deze in hoge gebrui kt giste- 'an de is vorig beslag Veel hangt af van de houding van Frankrijk, dat de invoering van het Euro pees Monetair Systeem (EMS) heeft ver hinderd, zolang er geen oplossing zou zijn voor de door Parijs geëiste afbraak van de zogenaamd monetair compenserende be dragen (MCB’s). Hieronder wordt het stel sel van heffingen en subsidies verstaan, die worden verleend bij de handel in land- bouwprodukten tussen EG-landen met sterke en zwakke munten. Van den Vondel was 91 jaar oud toen hij stierf. Vanaf 1670 tot aan zijn dood woon de hij in Amsterdam op de Singel, waar schijnlijk een meter of vier boven de hui dige tramrails waar deze in de Raadhuis straat de paleiszijde van de Singel krui sen. Vijf jaar lang deelde hij daar met zijn dochter Anna, die in 1675 overleed, één enkele kamer. Zijn vrouw, Maeyken de Wolff, ontviel hem in 1635 na een huwelijk van vijfentwintig jaar. Hij was 39 jaar toen zijn dochtertje Sara overleed („De Doot quam op de lippen, En ’t zieltje zelf ging glippen”), en 45 toen zijn zoontje Constantijn overleed („Constantijn t’ za- ligh kijntje, Cherubijntje, van om hoogh”). In 1656 ging zijn zoon Joost bankroet. Paps had zijn vermogen, ver diend met wat eufemistisch zijn „kousen winkel” wordt genoemd, in de zaken van zijn zoon gestoken, moest ook nog een 40.000 gulden bijpassen, dwong Joost naar Indië te gaan, maar onderweg daar naartoe overleed Joost Jr. in 1659 (,och d’ouders teelen ’t kint en maecken ’t groot met smart: Het kleene treet op ’t kleet; de groote treën op ’t hart”). Ik vermeld het maar even, omdat nog wel eens gedacht wordt dat het pad van een dichter altijd over rozen gaat. Van den Vondel bofte nog dat hij, als 71-jarige, een baantje als suppoost bij de bank van lening aangeboden kreeg. Tien jaar lang bekleedde hij déze functie, voor 650 gul den per jaar. Het belette hem niet in die tijd zeven bijbelse treurspelen te schrij ven, maar een neerlandica die zich in Van den Vondel gespecialiseerd heeft, vertelde me dat er erg weinig bekend is over de honoraria van schrijvers in die tijd. Roy alties over het aantal verkochte exempla ren bestonden in ieder geval niet. VA? Makosso, noemde het sturen van de para chutisten „steun aan het dictaroiale sys teem van onderdrukking van Moboetoe”, de president van Zaire. Volgens de Belgi sche minister van Buitenlandse Zaken, Henri Simonet, heeft Moboetoe niet om militaire interventie van België gevraagd. Wsl heeft de Zairese president bij een bezoek aan België, gevraagd, bij te dragen aan de verbetering an de kwaliteit van het Zairese leger. Het nieuws over het zenden van de parachutisten lekte gisteravond uit na een „vertrouwelijk gesprek” van Simonet met de hoofdredacteuren van Belgische kranten. De economische en sociale situatie in Zaire is de laatste maanden ernstig ver- Van Nederlandse kant werd de houding van Europees landbouwcommissaris Gundelach in het monetaire overleg ge laakt. Gundelach laat het compleet afwe ten, zo werd gezegd. Dit leidde er volgens dezelfde zegslieden toe dat Engeland en Italië zich buitengesloten voelden, omdat het onderlinge overleg vooral plaats had tussen Duitsland, de Benelux en Frank rijk. De landbouwministers willen kennelijk Duitsland, België en Luxemburg be taalden de contributie die hun was ge vraagd door de Europese Commissie, die op haar beurt uitging van de door het parlement goedgekeurde begroting. Maar deze drie landen maakten daarbij wel de aantekening dat dit hunnerzijds geen goedkeuring van de begroting in hield. Italië, Ierland en Nederland be taalden hun aandeel zonder begeleidend commentaar Als een eindelooze slang van vlamme tjes trok de stoet door het avondlijke Vondelpark, waar het door strijklicht be schenen standbeeld van den Dichtervorst uit het duister opdoemde. Bij het beeld hadden zich de leden van het Vondelcomi té opgesteld. Bij het trekken voorbij het monument neigden de vlaggen en vaan dels diep en elke groep jongeren bracht op hare wijze hulde aan Vondel, terwijl de magnesiumfakkels der fotografen en filmoperateurs, die ijverig opnamen maakten, telkens weer het beeld en de geheele omgeving daarvan in daghelde- ren schijn zetten”. Tussen parlement en de Negen bestaat al twee maanden lang verschil van me ning over de begroting voor 1979. Vol gens het parlement is de begroting wet telijk aangenomen, inclusief een door het parlement voorgestelde aanzienlijke verhoging van het budget van het regio nale fonds van de EG. De Negen bestrij den dat: het parlement heeft zich niet correct gehouden aan de ingewikkelde spelregels voor het mee-beslissen over de begroting, vinden de regeringen. Al wekenlang wordt vruchteloos overlegd om een uitweg te vinden. Frankrijk dat dit halfjaar het Europese voorzitterschap vervult, heeft voorge steld dat de Negen een nieuwe werkaf spraak maken over de begrotingsproce dure. Parijs wil een vereenvoudiging van de ingewikkelde samenspraak tus- BRUSSEL. Voor de agrarisch-monetaire problemen van de Europese Gemeen schap lijkt een aanvaardbaar compromis mogelijk. In deze verwachting hebben de landbouwministers van de Negen gisteren afgesproken volgende week opnieuw bijeen te komen. „Ik denk dat we er dan uitkomen”, zei de Nederlandse minister Van der Stee (Landbouw) na afloop van het beraad. (Van onze redactie buitenland) LONDEN. De Britse Labour-partij heeft door de voortdurende stakingen aan populariteit ingeboet. Volgens een opiniepeiling, waarvan de uitslag giste ren in de Daily Express werd gepubli ceerd, zou nog slechts 36 procent van de ondervraagden op Labour stemmen, ter wijl 55 procent aan de Conservatieve Partij zijn voorkeur geeft. Ondanks pogingen van de regering en de vakbondsleiding greep op de stakingen te krijgen gaan deze onverminderd door. Een van de vakbonden van overheidsper soneel sloeg gisteren een aanbod van een loonsverhoging van 15,8 procent voor de werknemers bij de riolering en waterwer ken af. Een andere bond van overheidsperso neel, NUPE, adviseerde zijn 693.000 leden gisteren op plaatselijk niveau met andere vakbonden te overleggen in de „belangrij ke strategische steden” en „deze voor een dag of twee volledig lam te leggen”. Het kabinet heeft aangekondigd zich tegen de looneisen te blijven verzetten. De secretaris van de schatkist, Barnett, zei gisteren tot bankiers in Bristol dat de regering „geen bankbiljetten zal drukken om grotere loonstijgingen te bekostigen en evenmin bereid is de overheidsuitga ven te beperken, aangezien dit een ver mindering zou betekenen van de voorzie ningen die wij als inwoners van een be schaafd land mogen verwachten”. De economische en sociale situatie in het voormalige Belgische' Congo is zo slecht, dat het elk moment tot uitbarstin gen van ontevredenheid met relletjes en plunderingen komen. Over het zenden van de parachutisten is vooraf overleg gepleegd met de VS, Frankrijk en Groot-Brittannië. De secretaris-generaal van de Organisa tie voor de Bevrijding van Congo, Mbeka Volgens het voorstel, dat wordt ge steund door de Oosteuropese landen die in de Russische invloedssfeer liggen, zou den alle kemmogendheden aan de onder handelingen moeten deelnemen, evenals „een bepaald aantal” niet-nucleaire landen. Jongens met pzccolos trommels trekken door de bossen rond de Zwitserse

IJmuider Courant | 1979 | | pagina 3