PvdA wil alsnog geld voor open school Onderzoek naar Zaak-Menten 20 maart voor Hoge Raad Internationale Alain Teister Brief kaderleden van Hoogovens Vice-premier China wil Vietnam straffen Veertien doden Weer duizenden FME verbaasd over brief bonden I VS-ambassade pleidooien voor Bhoetto bij ontploffing in meelfabriek meldt marteling van Arabieren vluchtelingen voor Hong Kong oorlogsmisdaden centraal geleid overleden Staatshoofd van Damiate Pers Chili prijst paus „ZONDER KWALITEIT AAN TE TASTEN” k 1 Damiate voordeel Umuider Courant ƒ10,- r b Hï Voor inval in Cambodja D OPERA CONCERT door HAARL. CHR. MANNENKOOR op woensdag 14 februari 1979 O l WOENSDAG 7 4 W aanvang 20 uur 1 1 BINNEN- EN BUITENLAND Reductiebon Damiate Pers Begeleiding: Algehele leiding: Toegangsprijs abonnees Toegangsprijs normaal 12,- op vertoon van deze reduktiebon een korting van 2,- op de toegangsprijs. Sopraan Tenor Bariton Bas Mezzo-sopraan Tenor Bas f V ■WH I, hel ger jaa vai gei Wi; gei zov dit dei om lijl sle pu: del we We spi da: me zej arl me ovi vei gel zal tij< bo CONCERTZAAL Lange Begijnestr. Haarlem Uitgevoerd wordt I PURITANI van Vincenzo Bellini B Medewerking operakoor „Maasstad” Rotterdam Solisten: Karin Ostar Peter Melis Frans Lambour Ton Thissen Kithy Huysmans Jacq Lutz Cees Berger Amsterdams Promenade Orkest Nico Ringels FEBRUARI 1979 PvdA: honderden miljoenen bezuinigen op defensie (Van onze parlements redactie) (ADVERTENTIE) de behandeling van zijn begroting. (Vervolg van voorpagina) (ADVERTENTIE) (Van onze redactie buitenland) (Van onze redactie binnenland) 147,50 De sjah erkent dat „ik niet aan de kri- De bijzondere strafkamer van de Haag se rechtbank verklaarde op 4 december 1978 de officier van justitie niet ontvanke lijk en stelde Menten, die sinds december 1976 in voorarrest zat, in vrijheid. De officier, mr. R. A. Schimmel, ging van het vonnis in cassatie. DEN HAAG (ANP). De zaak-Menten zal op dinsdag 20 maart voor de tweede keer in cassatie dienen voor de Hoge Raad in Den Haag. Deze keer komt alleen aan de orde de al of niet ontvankelijkheid van de officier van justitie om Menten te vervolgen voor oorlogsmisdrijven die hij in 1941 in Polen zou hebben begaan. De FME vindt het vreemd, dat de indu striebonden in de brief de FME vragen om „reële onderhandelingen” over de CAO- voorstellen van de bonden, terwijl zij zelf schorsing van de besprekingen hebben gevraagd. Volgens de PvdA-woordvoerder, ex-mi nister Stemerdink, kan in vijf jaar 50 miljoen gulden per jaar bespaard worden door enkele nucleaire taken af te stoten. Via verhoging van de ontslagleeftijd van militairen, vertraging van de bevorderin- DEN HAAG. De PvdA-fractie in de Tweede Kamer ziet mogelijkheden in de komende jaren enkele honderden miljoenen guldens per jaar te bezuinigen op de uitgaven van Defensie, zonder dat daarbij de kwaliteit van onze defensie geweld wordt aangedaan. De meeste van die bezuinigingen liggen in de personeelssfeer. Een en ander bleek gisteren in de Tweede Kamer bij de behandeling van de Defensiebegro ting voor 1979. (Van onze redactie buitenland) RAWALPINDI. Terwijl in verschil lende plaatsen in Pakistan aanhangers van oud-premier Bhoetto de straat opgin gen om te protesteren tegen de bekrachti ging van diens doodvonnis door het op perste gerechtshof, deden velen buiten Pakistan een beroep op president Zia UI Haq van Pakistan om het leven van Bhoetto te sparen. Onder hen waren: president Carter van de Verenigde Staten, de Britse premier Callaghan, de Turkse premier Ecevit en secretaris-generaal Waldheim van de Ver enigde Naties. De internationale commis sie van juristen in Genève motiveerde haar verzoek door te stellen dat gratie „in het belang van de nationale eenheid” is en dat er veel kritiek is geweest op het proces in Lahore, waar een rechtbank Bhoetto in eerste instantie ter dood veroordeelde. Een woordvoerder van het ministerie van Buitenlandse Zaken in Den Haag deelde mee dat Nederland om gratie zal verzoeken indien het doodvonnis dreigt te worden voltrokken. De 19-jarige zoon van de oud-premier, die in Londen woont, verklaarde dat de familie geen gratie zal vragen. „Wij zullen de wens van onze vader respecteren”, zo zei hij. Hij had overigens weinig hoop dat president Zia het leven van zijn vader zal sparen. „Hij is er de man niet naar te luisteren naar de internationale opinie”. „De kwestie Indo-Chiria is niet een bila terale kwestie tussen China en Vietnam”, zo hoorden Japanse functionarissen Deng zeggen. „Het is een kwestie waarvan de wereldvrede afhangt. Vietnam moet voor zijn acties worden gestraft”, zo zei hij. De vice-premier vergrootte daarmee de vrees dat Peking een aanval zal uitvoeren tegen zijn zuiderbuur. De nieuwe regering van Cambodja staat HONG KONG. Voor de haven van Hong Kong ligt opnieuw een schip met vluchtelingen uit Vietnam. Het is de on der Panamese vlag varende Sky Luck, een vrachtvaarder, met ruim drieduizend bootvluchtelingen. Het schip heeft geen toestemming ge kregen van de autoriteiten van de Britse kroonkolonie om de territoriale wateren binnen te varen. Twee politievaartuigen zijn langs het schip gemeerd en politie functionarissen zijn aan boord gegaan. De VVD-woordvoerder stond in zijn be toog ook uitvoerig stil bij de voorgenomen sluiting van het tehuis voor oud-militai- ren, Bronbeek nabij Arnhem. Ploeg dien de een motie in, waarin de regering wordt gevraagd het besluit in heroverweging te nemen. Hij wil eerst overleg met de vaste Kamercommissie van Defensie, om daar na pas tot een standpunt te komen. De socialistische oud-mïnister van On derwijs Van Kemenade meent, dat de aangekondigde beperking van de geld middelen voor de proefprojecten, be stemd voor volwassenen die weinig on derwijs hebben genoten, het experiment met de open scholen in gevaar brengt. Van Kemenade zal zijn opvolger volgen de week donderdag hierover ter verant woording roepen in de Tweede Kamer. Zoals bekend, is voorzitter Rengeling van de SPOS onlangs afgetreden omdat hij het niet eens is met de beslissing van de Tweede Kamer, het budget van de SPOS met één miljoen gulden in te krimpen. BREMEN (DPA/AP). Bij een ont ploffing in een meelfabriek bij de West- duitse stad Bremen zijn gisteravond laat vermoedelijk veertien mensen om het leven gekomen. Alle ruiten in een omtrek van een kilometer rond de fabriek zijn gesprongen. DIRECTIE: Damiate Pers b.v. Mr. H. C. van der Mije 1 uit ing gei vm de He Ve hei del D BUREAU: Redactie en administratie: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden postbus 18, 1970 AA IJmuiden tel. redactie: 02550-15389 na kantoortijd: 02208-3577 tel. adm.: 02550-15437 en 16450 postgiro: 273107 telex: 41866 HOOFDREDACTIE: Jos L. Lodewijks E. Koning g d v: n Z b V tek linj hor leic op kor ver wo: Kri art I de ter hoi ad' on mt zie Bij be: de soi de lin 2oi gei de: zoi on na UTRECHT. De opsporing en vervol ging van oorlogsmisdadigers zullen bin nenkort centraal worden geleid door een Amsterdamse officier van justitie. Wie dat zal worden is nog niet bekend. Wie meent inlichtingen over deze kwes tie te kunnen verschaffen kan nu al te recht bij een centraal punt. In de toekomst zal hiervoor een speciaal telefoonnummer beschikbaar komen. Minister De Ruiter van justitie heeft hiermee tegemoet willen komen aan de wens van de Tweede Kamer om het op sporingsbeleid te verbeteren. ^Kctusieue ‘Önie/ueuns ci?)infien/iu(s- ■^icliUeciuul lemendaafseiuecf 259 dal bei toe spi lan ble die kui au1 me wo en set nei AMSTERDAM (ANP). In zijn woon plaats Amsterdam is dinsdag op 47-jarige leeftijd de beeldend kunstenaar en schrij ver Jacques Boersma overleden aan een inwendige bloeding. Hij werd bekend on der het pseudoniem Alain Teister. Alain Teister werd op 12 januari 1932 geboren in Amsterdam. In zijn roman „De kosmonaut was een bisschop” (1970) re kende hij af met zijn katholieke verleden. Ander proza van hem is „Brief aan de eigenaar” (1966), „Kinderen van een dode keeper” (1972) en „Mijn pappie is enkel een foto” (1976). Ook schreef Teister di verse dichtbundels: „De huisgod spreekt” (1964), „De ziekte van Chopin” (1971) en „Zenuwen, dame” (1977). Teister was ook kunstcriticus, onder meer bij Vrij Neder land. Zijn schilderijen werden tijdens een uit gebreide museumtournee door Nederland in 1965-1966 tentoongesteld. Op het ogen blik is werk van Teister te zien in de Amsterdamse galerie „Petit”. Deze expo sitie duurt tot 17 februari. Dit schrijft het Amerikaanse dagblad Washington Post vandaag naar aanlei ding van het rapport van het ministerie over de mensenrechten in de wereld. In dit rapport, dat vandaag of morgen zal uitkomen, gebruikt het ministerie „krach tiger taal” over deze kwestie, aldus het dagblad. De bemanning van het ruim 3500 ton metende schip heeft beweerd dat het vaartuig vanuit Singapore was vertrok ken en dat de eerste aanloophaven Hong Kong zou zijn. Hierover konden echter geen documenten worden overlegd, aldus een officieel verslag. Gisteren zijn in Hong Kong 224 vluchte lingen aangekomen aan boord van een treiler. Ook zij hadden geen toestemming om Hong Kong binnen te komen en wor den nu door de immigratiedienst onder vraagd. De regering moet over hun lot beslissen. De leider van de tegenregering die van Iran een islamitische staat wil maken, Bazargan, verklaarde gisteren dat hij waarschijnlijk vrijdag zijn politieke pro gramma zal presenteren. Volgens de industriebonden wil de FME tot nu toe niet wezenlijk over de voorstel len van de vakbeweging praten. Als de FME niet tot reëel overleg bereid is, zal ernstige arbeidsonrust niet te vermijden zijn, aldus de Industriebonden NW en NKV. ZOETERMEER/UTRECHT. De Fe deratie Metaal- en Elektrotechnische Industrie (FME) is verbaasd over de brief waarmee de Industriebonden NVV en NKV zich tot de werkgevers in de me taalindustrie hebben gewend. Henk Crul, districtsbestuurder van de industriebond NW en belangrijkste on derhandelaar van de vakbonden voor de Hoogovens-cao, had de brief van de ka derleden nog niet ontvangen. Verbaasd was hij niet. „Overal in het land”, aldus Crul, „is verontrusting over dit punt”. De opmerking dat de industriebonden on zorgvuldig met de democratische spelre gels waren omgegaan verwees hij naar het rijk der fabelen. „Onze bondsraad, zo stelde hij, „het hoogste orgaan van de bond, heeft unaniem tot deze interpretatie van de cao-voorstellen gekozen. Het de mocratisch gehalte van de door ons geko zen weg is daarmee gegarandeerd. Trou wens, iedereen moet weten dat het ons als industriebond begonnen is om voor be houd van werkgelegenheid te vechten. Het naar voren schuiven van een looneis zou onderhandelingen daarover niet ge ring frustreren”. (Van onze redactie buitenland) LONDEN/TEHERAN. De sjah van Iran voelt zich nog „regerend vorst en bevelhebber van het leger”. Hij zegt dit in een interview met de Britse Daily Mail, dat gisteren is gepubliceerd. In het inter view veroordeelt de sjah „de diven, de bandieten, de begunstigden die misbruik hebben gemaakt van hun bevoegdheden en de wet belachelijk hebben gemaakt”. Dat zijn naar de mening van de sjah de mensen die Iran hebben geruïneerd. „Maar ze zullen zwaar worden gestraft”. De minister van Buitenlandse Zaken, Ahmed mir-Fendereski, kondigde giste ren een verandering van de buitenlandse politiek van Iran aan. Het land zal uit de CENTO treden, een organisatie waarin Groot-Brittannië, Turkije, Pakistan en Iran spraken over economische, politieke en militaire vraagstukken. Ook de Vere nigde Staten waren in die organisatie op de achtergrond sterk aanwezig. De minis ter zei dat Iran een onafhankelijke koers wil varen en zich niet speciaal op een bepaalde grote mogendheid wil richten. Kranten in Teheran maken inmiddels melding van gevallen waarin de „islamiti sche rechtspraak” wordt toegepast. een nauwe unie van de drie Indochinese landen (Laos, Cambodja en Vietnam) voor. De voorzitter van de Revolutionaire Volksraad van Cambodja, Heng Samrin, heeft dit gisteren gezegd tegen een Laoti- aanse delegatie. De raad is niet van plan een snelle terugkeer te bevorderen naar de door het vorige regime van premier Pol Pot ont volkte steden. De algemene omstandighe den in het land moeten dit eerst toestaan. In een radio-uitzending van het voorma lige Cambodjaanse regime werd gister avond gezegd dat de strijd tegen de Viet namese invallers voortduurt en dat er in recente gevechten langs grote verkeers wegen en in de buurt van provinciale hoofdstedén bijna 300 Vietnamese militai ren zijn gedood en 19 gevechtswagens vernietigd. De premier van Thailand, Kriangsak Chomanan, is gisteren door de Ameri kaanse president Carter ontvangen. Wa pens en hulp bij de opvang van Vietname se en Cambodjaanse vluchtelingen vor men het hoofdbestanddeel van de verlan gens van de premier. Carter heeft hem meegedeeld dat de Verenigde Staten groot belang stellen in het behoud van de vrijheid en onafhankelijkheid van Thai land. DEN HAAG. De Tweede-Kamerfractie van de PvdA vindt dat minister Pais van Onderwijs alsnog onmiddellijk één miljoen gulden ter beschikking moet stellen voor de Stichting Proefprojecten Open School (SPOS). TOKIO. De Chinese vice-premier Deng Xiaoping (Teng Hsiao-ping) heeft op de tweede dag van zijn driedaagse bezoek aan Japan aan premier Ohira gezegd dat Vietnam „moet worden gestraft” wegens de inval in Cambodja. ADVERTENTIES: telefoon 023 - 31 90 53 GROENTJES: gerubriceerde advertenties, uitsluitend telefoon 023 - 31 92 72 ABONNEMENTEN: - bij vooruitbetaling - per maand per kwartaal per post per jaar per post losse nummers buitenland per kwartaal BEZORGKLACHTEN: maandag t/m vrijdag van 18.30-19.00 uur zaterdags van 11.30-12.30 uur Uitsluitend telefoon: 02550-10519 voor Santpoort: 023 - 31 90 53 Oudeweg 12-14, Haarlem tel. 023 - 31 90 53 tiek ben ontkomen, dat lijdt geen twijfel- ,maar wie zou hebben geloofd dat ik 37 jaar lang en tien uur per dag heb gewerkt om mijn land te helpen, uitsluitend om het te zien terugvallen tot het punt waar ik begonnen ben”. Intussen is het gisteren, een dag na de benoeming van een tegenpremier door de ayatollah Khomeini in Iran vrij rustig gebleven. Voor vandaag staat echter een massale aanhankelijkheidsbetoging voor Khomeini en zijn premier Barzargan op het programma. Gevreesd wordt dat de onlusten opnieuw zullen oplaaien. Op het moment dat gisteren duizenden M cï$/oi ^etyaan 023-251728 meerde leden van de Stichting Rechtsherstel KNIL. Meerdere Tweede-Kamerleden bena drukten dat Defensie meer greep moet zien te krijgen op de prijzen van het defensiematerieel. De WD constateerde bij monde van woordvoerder Ploeg met voldoening dat dit kabinet Defensie „een wat ruimere marge” heeft verleend dan het vorige kabinet. Het budget van Defen sie zal tot 1983 ongeveer anderhalf miljard gulden groter worden, een stijging van 3 percent per jaar. SANTIAGO (AFP). Het Chileense staatshoofd, generaal Augusto Pinochet, meent dat het bezoek van paus Johannes Paulus de Tweede aan Latijns Amerika „heel wat zaken heeft duidelijk ge maakt”. De Chileense leider beklemtoonde giste ren in Santiago dat de woorden die de paus tijdens het bezoek gesproken heeft de missie van de katholieke kerk duidelijk omschrijven, vooral voor „bepaalde men sen die een politieke opvatting hebben” van deze apostolische missie. De Nederlandse Katholieke School raad (NKSR), heeft gisteren in de discus sienota Bouwen aan de relatief autono me school, gepleit voor meer zelfstandig heid van de> scholen. Door verbetering van schoolorganisatie, management, personeelsbeleid en schoolwerkplan, moet de school een democratische ge meenschap worden, waarin alle bij het onderwijs betrokken geledingen samen verantwoordelijk zijn voor de kwaliteit van het onderwijs. Maar de zo verkregen zelfstandigheid van de school is relatief, aldus de NKSR, omdat ook de overheid krachtens de Grondwet verantwoorde lijkheid voor het onderwijs heeft. WASHINGTON (AP). Amerikaans ambassadepersoneel in Israel heeft in telegrammen aan het ministerie van Bui tenlandse Zaken in Washington gemeld dat Israel Arabische gevangenen martelt. 14,80 42,60 f 56,50 167,70 220,50 0,75 gen en een efficiëntere regeling van de reiskosten voor defensiepersoneel, valt nog eens 80 miljoen gulden per jaar te bezuinigen, aldus de PvdA. Maatregelen ter beperking van de gratis geneeskundige verzorging, de pensioenre geling en de werving van nieuwe perso neel moeten dan nog een 100 miljoen gulden opleveren. Ook zijn er volgens Stemerdink nog enkele tientallen miljoe nen te verdienen door vermindering van de vredessterkte van de landmacht. De PvdA zal deze plannen binnenkort in een alternatieve Defensienota presenteren. Stemerdink had bijzonder veel kritiek op het beleid van Defensieminister Schol ten. Hij verweet hem „gebrek aan durf” en een te grote volgzaamheid. Steun voor zijn beleid kreeg de minister uit de hoek van de regeringspartijen CDA en WD. Frinking (CDA) liet echter wel blijken het niet eens te zijn met minister Scholten dat economische tegenvallers geen effect op de Defensie-begroting zouden mogen hebben. ■A- Bewoners van het met opheffing bedreigde militair bejaardenhuis Bronbeek bij Arnhem brachten gisteren een eresaluut op het Haagse Binnenhof nadat zij een petitie Volgens Ploeg, die bij zijn motie steun kreeg van de CDA’er Van Weezel, zouden de alternatieve oplossingen om Bronbeek te laten voortbestaan zowel als tehuis en als museum onvoldoende zijn bestudeerd. Een mogelijke oplossing voor Bronbeek kan zijn het toelaten van anderen dan oud-KNIL-ers, stelde staatssecretaris i Wallis de Vries van CRM gistermiddag bij de hehandelincr xmn „iin hoirrnfinrt en een pakket van ruim tienduizend handtekeningen hadden overhandigd aan de Tweede-Kamerleden Ploeg (WD) en De Vries (PvdA). Beiden zijn lid van de vaste Kamercommissie voor defensie. De Bronbeekers werden vergezeld door drie geünifor- Sjah: „Nog steeds regerend vorst mensen in Teheran alvast betoogden voor de tegenregering, liet de „echte” premier Baktiar in het parlement weten zo’n rege ring „alleen als een grap” te willen dulden. Hadden de betogingen in Teheran giste ren een vreedzaam karakter, in de Oost- iraanse stad Zahedan kwam het tot een treffen tussen voor- en tegenstanders van Khomeini. Dertig mensen zouden daarbij gewond zijn geraakt.

IJmuider Courant | 1979 | | pagina 4