ZIGEUNERFAMILIE DRAAIT DOL IN DE AMBTELIJKE MOLENS Speeltjes Overloop Buitenbeentjes ZUIDERBAD NOG NIET LEEGGEPOMPT AMVJ 1 exas ren )rt erk Alle «ettelijke mogelijkheden voor staanplaats ■M r A Vrienden en vriendinnen proberen het nat te houden I Vrijheid Opgejaagd Uitstappen maar rmM 11 19 7 9 FEBRUARI DONDERDAG 8 AMSTERDAM 10 T Li '■g- „Alle juridische wegen hebben wij nu bewandeld en men moet begrijpen, waar geen recht gege ven wordt ontstaat geweld. Ik geef deze hechte gemeenschap van mensen niet prijs, al moet ik daarvoor sterven.” De twaalf gezinnen tellende grootfamilie Petalo worstelt zich de vierde winter door op het voor tijdelijk toegewezen terreintje aan de Rode Kruisstraat in Amsterdam-Noord. De twee toiletwagens zijn bevroren, de ene waterpomp is kapotgegaan, zodat een deel van het terrein en het pad naar de weg één ijsvlakte zijn geworden, de toevoer van elektriciteit is gebrekkig, riolering ontbreekt en het terrein is veel te klein voor 53 personen, waaronder 30 kinderen. Tot overmaat van ramp zijn de meeste mensen ziek. onder redactie van Theo van der Kaaij N Koko Petalo ziek gemaakt’ ri- Tekening uit het ROM-bulletin van en voor zigeuners. I ■J— „Wat hier gebeurde is niet meer in het belang van de bevolking”, zegt de Een gloednieuwe stich ting „Vrienden en Vrien dinnen van het Zuider bad” probeert het antie ke zwembad naast het Rijksmuseum van de on herroepelijke ondergang te redden. Met 22 tegen 21 stemmen besloot de ge meenteraad vorige week tot definitieve sluiting van het bad. „Dat was een partijpolitiek spelle tje”, zeggen de voorstan ders van het Zuiderbad. Zij zagen hoe het gemeen tebestuur hun eigen voor stel om het Zuiderbad bij wijze van proef open te houden nauwelijks bij de raadsleden verdedigde. ger het recht heeft zich te vestigen in de plaats waar hij dat wil, wij hebben boven dien aantoonbare belangen om in Amster dam te wonen. Wij werken in Amsterdam voor de NDSM, het slijpen en verharden van metalen en voor de ziekenhuizen doen wij het vergouden en verzilveren. Verder hebben wij meer familie in Amsterdam wonen en maken gebruik van het onder wijs voor onze kinderen. Ik voel mij niet thuis in een andere gemeente. Al duurt de toewijzing van een staanplaats twintig jaar, ik blijf in Amsterdam.” In de zeven jaar dat Petalo een vaste staanplaats voor zijn familie van de ge meente Amsterdam probeert te krijgen zag hij pogingen voor een vestiging elders mislukken. Een staanplaats in de gemeen te Lekkerkerk ging op het laatste ogenblik niet door. Er werd een vergeefse reis naar Zweden gemaakt. Premier Olaf Palme leeggepompt, want de fer vente bezoekers steUen al les in het werk om de toe komst van het bad veilig ir Koko Petalo: „Er komt een machteloze woede over je, dat dit allemaal maar kan”. Petalo, uitstappen maar”, wordt er dan gezegd. De agenten fouilleren, doorzoe ken de auto en vinden natuurlijk nooit iets. Als Koko vraagt waarom ze dat als maar doen is het antwoord „Dan moet je hier maar niet komen” en ook wel „Als het je niet bevalt, emigreer je maar”. Op een dag is hij zeventien keer aangehouden. Ik vind dit wel zo schofterig. Laat de ge meente dan een bord voor de stad plaat sen „slegs vir blanke”. De gemeente Amsterdam wil Petalo niet. Hij zou fungeren als magneet voor andere groepen buitenlanders. Na vier jaar rekken is er een terrein beschikbaar aan de Buiksloterdijk, maar Petalo heeft geconstateerd dat het kleiner is dan de wettelijke normen voorschrijven. Boven dien is het ingesloten door een school, een sportzaal en een zanddepot. „Verschil in interpretatie”, zegt de gemeente Amster dam, „wij hanteren wel degelijk de nor men van CRM. Een eventueel nieuw aan te wijzen terrein? Dat zal volledig onder zocht moeten worden. De termijn voor de Nieuw voor Nederland is de politieke assistentie van wethouders. De Am sterdamse gemeenteraad is akkoord gegaan met de aanstelling van negen nieuwkomers op het stadhuis ten be drage van een half miljoen gulden per jaar. Het gaat om de wethouders-assis- tenten, niet ambtelijke buitenbeentjes in het gemeentelijk apparaat. Omdat deze figuren ook niet in dienst kunnen komen van de gemeente, werken zij vanuit een stichting. De functie van wethoudersassistent is in het leven ge roepen op initiatief van de PvdA, om dat de wethouders „in toenemende ma te behoefte hebben aan politiek ad vies”. Zij gaan toespraken schrijven, adviseren en bijeenkomsten bijwonen. Het is een experiment voor drie jaar, dat Provinciale Staten nog moeten goedkeuren. e vragen -1 568. Vroeg of laat zal er best een vaste plaats voor de familie Petalo komen. Een wijzi ging van de woonruimtewet laat de inrich ting van kleinere kampen bij steden en dorpen toe. De bekende AROB-procedure geeft omwonenden echter het recht de vestiging van zigeuners nog jaren op te houden. Het laatste nieuws. Gedeputeerde Sta ten hebben maandag in principe besloten als standplaats voor de Petalo’s aan te wijzen het terrein aan de Buiksloterdijk, „maar dan wel met een zodanige opper vlakte dat aan de verlangens van de fami lie Petalo wordt voldaan”. Het woord is nu weer aan Amsterdam. Petalo: „Ik wil deelnemen aan de maat schappij in Amsterdam, maar ik wil mijn cultuur niet prijsgeven. Een vaste staan plaats, maar de vrijheid van trekken moet blijven, anders kunnen de mensen elkaar niet meer ontmoeten en worden de huwe lijken tussen de compania’s onmogelijk gemaakt. Ik heb heel Europa bereisd en altijd om kunnen gaan met mensen zoals het hoort. Wij hebben nu geen andere mogelijkheid meer dan hier te blijven.” standplaats van de familie Petalo? Dat zou ik u niet kunnen zeggen.” Van Eeuwijk: „En dat is nog niet alles. Gedeputeerde Staten willen wel, maar Amsterdam niet. In deze beide groothe den voert de Partij van de Arbeid de boventoon. En die willen elkaar niet afval len. De nieuwe gedeputeerde Korver be gon ook al dadelijk over „een minnelijk overleg om tot een oplossing te komen”. En dan te bedenken dat Petalo en ik allebei lid van de PvdA zijn. Het allererg ste komt nog: ambtenaren gaan ertoe over vertekende informatie aan buurtbewo ners te geven. Er worden beschuldigingen geuit: de zigeuners zouden jatten en hun vrouwen tippelen. Het is te krankzinnig om waar te zijn. Wij hebben in drie wijk centra en drie buurthuizen recht moeten praten wat kromgepraat is. Petalo en Van Eeuwijk, wat een drammers, wordt er gezegd. Ja, maar zo ken ik er nog wel een paar! Koko heeft hoge bloeddruk van de procedure, maar ook van de ongelofelijke vuilspuiterij.” 'ot 9 uui ototheel luizen ir idag t/rr r. Maan, ags var r b.v. lie >1. (023) -287911 keuken •v. a d - rtman 8 akelaars cederen veg 167 >1550* sit. t.o.v as. Ind. Ie begla- bijkeuk jizen. 1d ruime' iapkam sdig leer aars o g Koko Petalo: „Sinds de oorlog worden wij voortdurend opgejaagd, maar onze familie komt al honderd jaar in Neder land. Een vaste staanplaats heeft mijn opa hier niet voor elkaar kunnen krijgen, hij was alleen wel een slimme jongen. Hij kreeg het Nederlands staatsburgerschap na goed gedrag en zeven jaar stempelen. Hij moest aardappels rooien en bieten rapen, voor een zigeuner niet zo’n best werk. Ik vind dat elke Nederlandse bur- begreep de reden van zijn komst niet. Nederland had toch een uitstekend net van sociale voorzieningen voor de Neder landers zelf en Zweden deed al moeite genoeg om de vele statenlozen binnen de landsgrenzen onder te brengen. Drie jaar vocht Petalo alleen tegen de gemeente Amsterdam, tot nieuwe vrienden het schandaal ontdekten. Paul van Eeuwijk: „De aanvragen van Petalo voor onthef fing van een staanplaats op een regionaal kamp verdwenen op het stadhuis in de prullebak. Vanaf die tijd hebben we alle wettelijke mogelijkheden uitgeprobeerd. Geen zigeuner heeft dit ooit gedaan, heeft dit ooit gekund. Gedeputeerde Laan heeft eigenlijk voorspeld wat er zou gebeuren. Hij zei destijds: Petalo, je kunt gelijk hebben, maar of je het krijgt is een tweede.” Koko Petalo: „Ze hebben ons ziek ge maakt.” Hij heeft er duidelijk moeite mee het lijden van zijn familie te schilderen. Legt uit waarom zij constant geweigerd Zigeunerkoning Koko Petalo heeft re gelmatig van zich doen horen in de zeven jaar dat hij met instanties in de slag is om een vaste staanplaats, voor hem en zijn compania in Amsterdam toegewezen te krijgen. Trouw wordt er verslag uitge bracht van de zoveelste hoorzitting, die brandbrief waar het gemeentebestuur maar niet op antwoordt, het schandaal van een aanbod voor een terrein dat te klein blijkt te zijn. Het zijn de momentop names van een lange strijd, waarbij Peta lo er nietaan ontkomt te worden afge- schilderd als operettekoning, „the royal gipsy of the world”, maar die glorietijd is al lang voorbij. De zigeunerfamilie draait dol in de amb telijke molens en dreigt slachtoffer te worden van een tweegevecht tussen on grijpbare giganten: de gemeente Amster dam en Gedeputeerde Staten van Noord- Holland. De affaire-Petalo kende vorige week een dramatisch hoogtepunt: met twaalf caravans blokkeerden de zigeu ners de toegang tot het provinciehuis in Haarlem. Petalo en de zijnen wensten niet eerder te wijken, voordat GS een zinnige uitspraak hadden gedaan over de toewij zing van een vaste staanplaats. Maar wie is Petalo? Waarin onderscheidt hij zich van andere zigeuners? Waarom wil hij per se in Amsterdam wonen op een apart terrein en niet in het regionale woonwa genkamp? Tijdens een gesprek hierover laat Koko Petalo zich vergezellen door Paul van Eeuwijk, student en medewerker van de stichting ROM, opgericht ter behartiging van de belangen van alle zigeuners in Europa. Sinds 1975 wijkt Van Eeuwijk niet van zijn zijde en staat Petalo bij in zijn strijd om het bestaan. Een strijd die ■voor de zigeunerkoning vernederend en ongelijk is, want hij kan nauwelijks lezen en schrijven. „Eigenlijk was ik opge lucht over de definitieve beslissing van de gemeen teraad”, zegt directeur Taytelbaum, „Er was ten minste een eind gekomen aan de voortdurende on zekerheid. Maar ik ben nu weer volledig aangesto ken door het enthousias me van de mensen die het bad toch open proberen te houden. Ze hebben mijn volledige medewer king gekregen. Wat er ook gaat gebeuren, ik ben ge bonden aan de veilig- hebben op een regionaal woonwagen kamp te gaan staan, waarom het voor hen een onmogelijke eis is. Zijn vader, zijn moeder en een oom hebben het concentra- tiekampsyndroom. De oorlog brachten zij door in het Durchgangslager Westerbork, de voorpoort van Auschwitz. Zij krijgen de WUV-uitkering voor vervolgingsslacht- offers. De kinderen van de families zijn abnormaal langdurig ziek. Koko’s vrouw heeft alle kwalen gehad die maar denk baar zijn en hijzelf heeft hoge bloeddruk en hartklachten. Paul van Eeuwijk: „De families hebben een ellendig leven door de onzekerheid wat er gaat gebeuren. Ze leven met de dreiging ondergebracht te worden in een woonwagenkamp met omheiningen, prik keldraad, een slagboom en een wachter. Dat kun je deze mensen die ontsnapt zijn aan Auschwitz niet aandoen.” Petalo: „Ik sta niet alleen. Zigeuners in het hele land hebben zich met ons solidair verklaard. Zij waren er ook bij toen wij het provin ciehuis blokkeerden. We hebben wel ge weten waar we aan zijn begonnen toen we een plaats weigerden in een regionaal kamp. Een derderangs burger ben je, ook in zo’n kamp. Het gebeurt toch nog steeds dat de politie zonder toestemming de kampen binnenkomt, ruiten van wagens inslaat, ’s morgens om zeven uur, kinde ren uit bed trekt en iedereen angst aan jaagt. Is dat geen schandelijke manier van optreden? Ik zal mij er ook zeer tegen verzetten dat, als wij nog eens een vaste staanplaats krijgen, de ruimte tussen de wagens tot openbare weg verklaard wordt zoals overal het geval is.” Gezeten in zijn forse witte limousine is Petalo een opvallende verschijning in de stad. De politie kan daarvan meepraten, maar doet dat niet openlijk. De zigeuner koning wordt het leven zuur gemaakt. Eigenlijk wordt hij door volwassen men sen gewoon gepest. Van Eeuwijk: „Ik woon oi heeft altijd problemen om met zijn auto naar mij toe te komen. Vaak zat ik naast hem wanneer hij werd aangehouden. ..Zo. Zeven jaar wachten op toewijzing „Reizen en trekken zit de zigeuners in het bloed”. Dit gezegde ligt elke gadgo (burger) voor in de mond, maar het is een fabeltje. Een gemakkelijke uitspraak, dat wel, bespaart bovendien een hoop denkwerk en is dè oplossing voor het kwijt raken van knagende schuldgevoelens. Al in het Romeinse rijk namen joden en zigeuners de beroepen op zich die voor christenen verboden waren. Toen al waren zij de kooplieden, handelaren, metaals- lijpers en koperslagers en namen het noodzakelijke reizen voor lief. De industriële revolutie was voor de zigeuners het begin van de belemmering in het reizen. Vandaag de dag zijn alle landen erin geslaagd precies vast te leggen hoe en waar gewoond mag worden. De bureaucratie kent geen nomaden of zwervers, met als gevolg dat in Europa 600.000 statenlozen opgejaagd worden van het ene land naar het andere. Ook Nederland stelde zijn regels op. Er moest een eind komen aan de menson- „Als Pa op zijn duim slaat, krijgt zoonlief een lel. Tientallen jaren is het al een chaos van jewelste in de stad en worden kinderen als vliegen platgere- den zonder dat iemand daar iets zin nigs aan doet. Pa kan in de hele stad dag en nacht alle stoepen opknarren, niemand die hem zijn speeltje afpakt. Nu de kinderen in die chaos ook met speeltjes beginnen rond te rijden, vlie gen de politieverordeningen plotseling als broodjes de pan uit en lopen de dienders weer als vanouds heel dapper achter de kinderen aan te rennen. Nu niet meer om hun bal, maar om hun schaatsplank af te pakken.” Dit schrijven zeven Amsterdamse or ganisaties in een brief aan de gemeen teraad. Komitee Klein Duimpje, Wijk centrum d’Oude Stadt, Amsterdam Autovrij, Amsterdam Fietst, E.N.W.B., Vereniging Milieudefensie A’dam en Aktiegroep Strohalm zijn van mening, dat de extra aandacht die de schaat splank nu krijgt meer zit in de ruimte- concurrentie op straat dan in de angst voor eventueel letsel. De brief: „Om diezelfde reden worden miljoenen uit getrokken voor fietsroutes om alzo stiekem de autowegen te kunnen ver breden.” De groeperingen stellen de gemeenteraad voor schaatsplanken op doorgaande wegen te verbieden, maar toe te staan in parken, doodlopende straten en trottoirs. ✓enstraa >rflat me en div 30.000 5179. AND t( ise vaart 60 m2 k.k. Tel i 9.00 to >0-28785 >p de kop van de Zeedijk en Koko ifti' ara De Algemene Maatschappij Voor Jongeren (AMVJ) heeft zijn bakermat op de Stadhouderskade verloren. Het gebouwencomplex, inclusief het Cen traal Hotel, is voor een onbekend be drag verkocht aan bedrijfsadviesbu- I reau Interfusion b.v. Wat dit bureau I met de markante bouwsels naast het Mariott-hotel gaat doen is niet bekend. Vast staat dat het hotel zal blijven bestaan. „We hebben het verkocht om dat er niet veel emplooi meer was voor onze activiteiten in de binnenstad”, zegt AMVJ-functionaris De Jong, „Het gebouw was te groot, en moeilijk han teerbaar. We wilden het ook kwijt om dat wij ons niet met onroerend goed gaan bezighouden.” De AMVJ be schikt ten gerieve van haar 1500 leden al langer over een buitensportcentrum in Amstelveen. Er wordt aan hockey gedaan, tennis, voetbal, softbal, hand bal en tafeltennis. De sociaal-culturele activiteiten van de vijftig jaar oude particuliere instelling werden al eerder afgestoten, omdat de concurrentie van club- en buurthuizen te groot was. zwaar teleurgestelde di recteur M. Taytelbaum van het Zuiderbad, „Als je dat ziet, merk je toch dat zo’n stad treurig be stuurd wordt.” De bouw van het nieu we De Mirandabad in Zuid met tropische ac commodatie voor vrijwel dezelfde toegangsprijs is een regelrechte bedrei ging geweest voor het Zuiderbad. De gemeente heeft dit ook nooit onder stoelen of banken gesto ken. Vlak voor de opening van het tropische eiland kwam toch voor ieder vol komen onverwacht de be slissing dat het Zuiderbad moest sluiten. Het bassin is nog niet voor de allerlaatste keer heidsvoorschriften. Het eventuele nieuwe perso neel zal ook moeten be schikken over diploma’s. De exploitatie van een zwembad is geen eenvou dige zaak.” Met spandoekteksten als „Een tropische ver rassing...het Zuiderbad dicht” hielden zo’n vijf tig zwemlustigen uit de binnenstad en de Pijp een demonstratieve fak keloptocht bij de opening van het De Mirandabad. Men wilde duidelijk la ten weten dat de opening van het 26 miljoen gulden kostende (gemeentelijke) zwembad ten koste ge gaan is van het Zuider bad, dat een duidelijke wijkfunctie vervulde. zich voorgenomen binnen veertien dagen met na men van sponsors te ko men, nieuwe zwemin- structeurs en technisch personeel. waardige leefomstandigheden van zigeuners, kamperend langs vuilnisbelten of andere smerige uithoeken van stad of dorp. In 1968 trad de woonwagenwet in werking. Regionale centra zouden er komen voor de mensen die werden onder scheiden in zigeuners van ras, reizigers zoals kermisexploitanten, wegenbouwers en tenslotte mensen die uit pure woningnood in wagens wonen. Al deze groepen mensen kwamen door elkaar op de 28 regionale woonwagencentra terecht. Het gevolg was verpaupering, want wat moeten veertig autoslopers en dertig scharens lijpers bij elkaar in de buurt? Ze beconcurreren elkaar op leven en dood. Er kunnen meer gegronde redenen zijn om als zigeuner te weigeren in een dergelijk kamp te wonen. Artikel 10 van de Woonwagenwet geeft hem het recht een andere standplaats te vragen. Zigeunerkoning Koko Petalo en zijn grootfamilie maakten daar gebruik van. Zij wachten al zeven jaar op de toewijzing van een definitieve standplaats in Amsterdam. Amsterdam moet de overloopge- dachte volledig gaan vergeten, hoewel dit de eerste tijd nog niet mogelijk zal zijn. Dit zei wethouder Jan Schaefer onlangs in een rede op de Vrije Univer- siteit, waar de komende maanden een studium generale gehouden wordt over „wonen, architectuur en ruimte”. Schaefer hield zijn gehoor voor dat er ook geen nieuwe huizen gebouwd moe ten worden tussen Hoofddorp en Haar lem. Als het echt niet anders kan en toch woningen voor Amsterdammers buiten de hoofdstad gebouwd moet worden, dan kan dat het beste tussen Amstelveen en Uithoorn en aan de I noordkant van Weesp. Volgens wet- I houder Schaefer moet het rijk maatre- I gelen nemen om de hoge huren van I huizen in de overloopgebieden Purme- I rend en Almere omlaag te brengen, I zoals ook de hoge huren van de nieuw- I bouw in stadsvernieuwingsgebieden I omlaag gebracht zijn. „Gebeurt dat niet”, aldus Schaefer, „dan kunnen we de sociale woningbouw buiten de stadsvernieuwingsgebieden in Amster dam wel vergeten en daarmee de stads vernieuwing zelf.” De wethouder noemde de stadsvernieuwing een op- bouwproces waarin de bewoners een grote rol spelen. De gemeentelijke or- I ganisatie zal zich hierbij moeten aan passen aan de wijze waarop de bewo ners in de buurten georganiseerd zijn. te stellen. Verenigd in de stichting „Vrienden en Vriendinnen van het Zuiderbad” hebben zij ,Ze hebben on

IJmuider Courant | 1979 | | pagina 11