Honderden doden bij overstromingen Arrestaties in Milaan door ONDERHANDELINGEN BAKTIAR-BAZARGAN? terreurpolitie betalen Geen Fransen Miljard zieken voor AWACS naar Zaire door slecht drinkwater Voor miljoenen aan boord schip Vietnamezen In W.-Duitsland 4000 spionnen Deel British Tindemans wil Leyland plat in EG-parlement Uitnodiging verkiezingen in Rhodesië NAVO: meer ,,NS-service aan minder validen VS beloven hulp bij bedreiging Thailand Groep in CDU tegen verjaring oorlogsmisdaden niet onvoldoende” w Slot Bamih BINNEN- EN BUITENLAND DONDERDAG FEBRUARI 8 19 7 9 loetto ractie in WD en Klaauw 'egering □ordeel- anitaire woord- Buiten- ïergiste- dse am- ngen op dreigde rkend ichool chade Tvoer Bazargan, zal mogelijk zaterdag zijn regeerprogram bekendmaken. De voorzitter van de Iraanse oppositiepartij het Nationale Front, Karim Sanjabi, verklaar de gisteren dat tussen Bazargan en de „echte” premier, Baktiar, onderhandeld wordt om te ko men tot een vreedzame oplossing van de problemen in het land. Dit contact wordt door de „om geving” van Khomeini ten stellig ste ontkend. (Van onze redactie buitenland) TEHERAN. Een groot aantal stakende Iraanse ambtenaren heeft gisteren steun toegezegd aan de tegenregering, welke door de ayatol lah Khomeini is ingesteld. De premier van Khomeini’s regering, Indonesië voert Iraanse ambtenaren steunen tegenpremier (Van onze redactie buitenland) I De afgezette regering van Cambodja heeft in een telegram een beroep gedaan. op de Verenigde Naties om Vietnam te dwingen zijn troepen uit het buurland terug te trekken. t Voor de kust van Vietnam is een kleine Russische marinevloot verschenen. Dit hebben Amerikaanse veiligheidsexperts bekend gemaakt, die de aanwezigheid van de schepen uitleggen als een steunbetoon aan de regering in Hanoi. Volgens het Amerikaanse dagblad Was hington Star moet de vloot tussenbeide komen in geval van schermutselingen tus sen Vietnam en China. Het blad haalt de Amerikaanse inlichtingendienst CIA aan als bron. Van onze redactie buitenland) WASHINGTON. De NAVO zal meer moeten betalen dan de overeengekomen 1,8 miljard dollar (ongeveer 3,6 miljard gulden) voor de achttien door het bondge nootschap bestelde AWACS-toestellen, de hoogst moderne vliegende radar die tot 800 kilometer in vijandelijk gebied kan „kijken”. Zowel dinsdag als gisteren zijn doden gevallen bij grensincidenten tussen Viet nam en China, zo meldde het Chinese persbureau Nieuw China gisteren. Reden is het intrekken van een order voor zeven van die toestellen van het type Boeing 707 door de Iraanse regering. Mi nister van Defensie Brown van de Ver enigde Staten zei nog geen exacte bereke ningen te hebben gemaakt, maar er zeker van te zijn dat de prijs aanzienlijk zal stijgen van de 18 toestellen voor de NAVO en de 34 voor de Amerikaanse luchtvloot. Maar ik vind, meneer Scheepmaker, dat ónze Semarangse Chinezen met hun ba- mih ook wel eens in de krant mogen. Wat vindt u?” Jefensie Kamer sbezwa- vastzit- ietache- tplichti- s vrijge- ingende burger- aanden. il de tijd [ebracht Proef- is ge- ninister happen de be- t in een gegeven 1 Zeist, werken belem- f en de is van e kans leer- ver. d en geen jaak land Op een persconferentie in het hoofd kwartier van Khomeini werd'diens resi dentie uitgeroepen tot de zetel van de voorlopige regering van Bazargan. Zodra Bazargan, die afgelopen maandag tot pre mier van de tegenregering werd benoemd, zijn ministers heeft aangesteld, zal de voorlopige regering aan het werk gaan. Het Nationale Front riep zijn aanhangers op de tegenregering te steunen. Aanhangers van Khomeini verklaarden gisteren dat de officiële regering van Bak- tiar snel uiteenvalt. Een groot aantal amb tenaren op het ministerie van Justitie is in staking gegaan uit protest tegen de weige ring van de premier af te treden. Aanhangers van Khomeini hebben de werkzaamheden op verschillende ministe- ties tot een stilstand gebracht en het kamp van de ayatollah liet weten van een aantal ministeries brieven te hebben ontvangen, waarin de ministeries hun steun betuigen aan de voorlopige regering. Buitenlandse diplomaten melden dat een „zit”-staking het werk op het ministerie van Buiten landse Zaken bijna helemaal stil heeft gelegd. Na het Lagerhuis, heeft gisteren ook de Senaat in Teheran het wetsontwerp voor de opheffing van de gehate geheime poli tie, de SAVAK, goedgekeurd. Ook hechtte I SALISBURY (AP). De Rhodesische regering heeft gisteren opnieuw de Ver enigde Staten en Engeland uitgenodigd aanwezig te zijn bij de in april te houden eerste algemene verkiezingen voor het vólk in dit land. LONDEN. Ongeveer 19.000 werkne mers bij de grootste van de 34 filialen van het automobielconcern British Leyland zijn in staking gegaan, omdat zij van mening zijn dat de directie zich niet ge houden heeft aan de belofte een bonus uit te betalen voor het bereiken van een tevoren vastgestelde produktienorm. (Van onze redactie buitenland) GENÈVE. In de ontwikkelingslan den lijden 400 miljoen mensen aan maag- en darmziekten als gevolg van besmet drinkwater. Ongeveer evenveel mensen hebben andere aandoeningen die met slecht, water te maken hebben, zo heeft de Wereld Gezondheidsorganisatie (WHO) bekend gemaakt. De staking kan Leyland op een achter stand van 900 auto’s per dag komen te staan. Het argument van de stakers is dat zij In de jaren ’80 gaan regeringen en inter nationale organisaties een campagne voor schoon water voeren. De kosten van dat project bedragen 280 miljard gulden. BONN. In West-Duitsland werken vermoedelijk ongeveer 4000 geheime agenten uit de Oostbloklanden, onder wie 3000 uit Oost-Duitsland. (Van onze redacteur in Groot-Brittannië, Henk Leffelaar) op een haar na de produktienorm hadden bereikt. Volgens een van de stakingslei ders in de fabriek in de buurt van Bir mingham scheelde dat drie auto’s voor het Allegro-model en 234 voor de Mini. Hij zei dat de directie te kwader trouw was door op toezeggingen terug te komen. MILAAN (UPI). Anti-terreureenhe- den van de Italiaanse politie hebben gis teren in Milaan twee mannen en twee vrouwen aangehouden, die ervan worden verdacht lid te zijn van de Rode Bri gades. De stakers bij deze fabriek zijn hiermee vooruitgelopen op een bijeenkomst die maandag belegd zou worden en waar door alle arbeiders van Leyland gestemd zou worden over al dan niet in staking gaan. De directie stelt zich tot nog toe op het standpunt dat deze staking de vorig jaar gemaakte afspraken over lonen door breekt afspraken die door 66 pet van de arbeiders in een geheime stemming werden goedgekeurd. Intussen wordt er nog steeds gestaakt door de vuilnisophaaldiensten, zieken huispersoneel, gemeenteambtenaren en onderwijzend personeel. Verder dreigen ernstige stakingen te ontstaan in de staal industrie en bij de mijnwerkers. (Van onze redactie buitenland) PARIJS/BRUSSSEL. De Franse re gering is niet van plan troepen naar Zaire te zenden, zo heeft een woordvoerder van president Giscard d’Estaing gisteren meegedeeld. President Moboetoe van Zaire heeft de Franse president laten weten, dat de toe stand in Zaire een dergelijk besluit niet rechtvaardigt, aldus de woordvoerder. Zoals bekend, heeft de Belgische rege ring besloten 250 parachutisten naar Zai re te sturen. Volgens de regering gaat het om routine-oefeningen, maar politieke waarnemers menen dat het zenden van de para’s een voorzorgsmaatregel is om de blanke inwoners van Zaire te beschermen bij mogelijke onlusten als gevolg van de slechte sociale en economische situatie in het land. Inmiddels is bekendgemaakt, dat maan dag het eerste groepje van de parachutis ten zal vertrekken. Volgens een woord voerder van het Belgische ministerie van Buitenlandse Zaken is het de bedoeling, dat de para-troepen twee tot drie weken in Zaire zullen blijven. Van socialistische kant in België is ge protesteerd tegen het zenden van de para chutisten. Het bestuur van de afdeling Aalst van de Belgische Socialistische Par tij (BSP) acht het onjuist, dat het demissi onaire Belgische kabinet de beslissing heeft genomen zonder eerst het parlement te raadplegen. DEN HAAG (ANP). Volgens minis ter Tuijnman van Verkeer en Waterstaat is de service die de Nederlandse Spoor wegen aan minder validen bieden niet onvoldoende. Waar mogelijk worden vol gens hem knelpunten in bet vervoer van minder validen opgeheven. Een onder zoek naar die knelpunten acht de minis ter niet noodzakelijk. Van de 340 NS-stations in Nederland zijn 82 stations voor minder validen moei lijk en 34 stations niet toegankelijk. Vol gens Tuijnman is het beleid erop gericht aanpassingen aan diverse stations te ver richten en bij nieuwbouw zoveel mogelijk met de belangen van mindervaliden reke ning te houden. (Van onze redactie buitenland) BRUSSEL. De voormalige christen democratische premier van België, Tin demans, zal „in de huidige Belgische poli tieke situatie” kandidaat zijn voor het Europese parlement, dat in juni recht streeks wordt verkozen. be- iwis- met een hele Vast eval soek oor- der- voor tsse- saan sssel eten t wil on- mde zijn. ame jnde n nu ?ties i be land t de ne- oeu- RIO DE JANEIRO (AFP/REUTER). Bij overstromingen in het oosten van Brazilië zijn tot nu toe al minstens 350 mensen om het leven gekomen. Gevreesd wordt dat er honderden doden meer zul len zijn. Honderdduizenden mensen zijn dakloos. de straten van Teheran. De strijdkrachten hebben ;em- llen van gen. crijFel '■'Mj door Nico Scheepmaker^ Het viertal wordt beschuldigd van een reeks aanslagen in noord-Italië. Met de arrestaties is het aantal leden dat deze week in Milaan is opgepakt en dat wordt verdacht van lidmaatschap van de Rode Brigades opgelopen tot negen. Aan alle mooie dingen komt een eind, ook aan de Zweedse wittebroodserie. Alle briefschrijvers wier verhaal niet aan de beurt is gekomen, óf omdat het parallel liep met een ander verhaal, óf omdat er nu maar eens een eind aan moet komen, bied ik nederig excuus aan. Ik bewaar alles. En in de verte zie ik de 5de mei al gloren! Als afsluiting van de serie, citeer ik nog twee brieven. Eentje van een bejaarde lezeres (verreweg de meeste briefschrij vers waren trouwens briefschrijfsters), en eentje van een lezeres, voor wie het „Zweedse wittebrood” uit bamih bestond. Mevrouw J. E. Gorter-Hogendoorn uit Hil versum was, toen het Zweedse wittebrood kwam, al weduwe, en ze had een zoon van 20 jaar en een dochter van 16 jaar. „We wisten al dat onze zoon en broer bij verzetswerk was gepakt, samen met een buurjongen, maar we hoopten dat ze nog thuis zouden komen, want het was al 20 april 1945. Ons Zweedse brood werd via winkeliers in de buurt verstrekt, en we stonden heel lang in de rij. We hebben dat ene broodje lang bewaard, maar toen we hoorden dat onze jongens waren gefusil leerd (al op 22 april 1945, hoorden we naderhand), hebben mijn dochter en ik het brood opgegeten, maar met erg lange tanden. Wij hadden het hem zo graag gegund”. Mevrouw M. H. Kuiper-Westra uit Hil versum vertelt dat zij haar bevrijdings- maal niet van de Zweden kreeg, maar van de Chinezen, die in dit verband ook wel eens met ere mogen worden genoemd. „Ik weet niet hoe het in de andere Jap penkampen op Java was, maar in het Halmaheira-kamp in Semarang wisten we pas na een week dat de oorlog was afgelo pen. De Japanse kampcommandant had het voorzichtigheidshalve maar verzwe gen. We voelden wel aan dat er iets gaande was, maar we waren te ondervoed en te apathisch om op onderzoek uit te gaan. Ten slotte verdwenen de commandant en zijn adjudant met stille trom. Er heerste grote onzekerheid. Was het veilig buiten de kamppoort? Was de oorlog werkelijk voorbij? Toen kwamen de Chinezen. Ik zie het nog voor me. Een hele rij karretjes (ik kan ze het best vergelijken met ijsco-karre- tjes), voortgekruid door Chinezen. Onder onze uitpuilende ogen reden ze hun vrachtjes over het appelterrein, kozen een plaatsje in de verschillende kampblokken en haalden een grote soepschep tevoor schijn. Vervolgens wachtten ze rustig af tot de eerste vrouwen, verward en verle gen, met een etensbakje kwamen. Er zaten enorme hoeveelheden bamih in die ijscokarretjes. Er werd gul van uitge deeld. We hebben excusez le mot zitten vréten. Het was voor ons niet goed, natuurlijk. Als je aan dysenterie lijdt of er tegenaan hangt (en dat deden we alle maal) is bamih niet het beste dieet. Maar éven dat zalige gevoel van een volle maag, voor je ingewanden weer hevig gingen opspelen, het was onvergetelijk. En bo vendien hadden we toen de zekerheid, dat de grootste ellende voorbij was. De volgende dag kwamen de „Aussies", de Australiërs. Ze liepen met uitpuilehde ogen door ons kamp en zeiden telkens vroom „Christ” en „Godawmighty”. Er was er een bij die foto’s maakte. Hij nam mijn moeder, die, uitgemergeld en in een versleten jurk, op haar hurken een vuur tje zat aan te blazen om wat heet water te maken. Toen zij hem stomverbaasd aan keek zij hij verontschuldigend iets als „Don’t mind me, sister, it’s for documen tation”. Nee, we hebben de Aussies niet jube lend binnengehaald. Daarvoor waren we te slap en ellendig. Maar ze brachten ons medicijnen en ik zie nog de twee kampart sen, die het laatste jaar zelfs geen aspi rientje van de Jap hadden kunnen lospra ten, met hun injectiespuiten door het kamp gaan. Het zal wel een paardemiddel zijn geweest, want het maakte meteen een hoop verschil. We kregen weer belangstel ling, zeker toen de Aussies de voedseltoe- voer weer op gang brachten. Na een paar dagen werden we ontluisd en naar betere onderkomens overgebracht. Maanden later werden we gerepatri eerd. We hadden niet het gevoel dat we welkom waren. Maar we luisterden met verschuldigde eerbied naar de vele stoere verhalen van de Hollanders, die blijkbaar allemaal op de een of andere manier in het verzet waren geweest. En we hoorden met vervoering praten over het „Zweedse wit tebrood”. Soldaten en aanhangers van de ayatollah Khomeini tegenover elkaar in meegedeeld, dat men de betogers niets in de weg zal leggen. De politie vermoedt, dat het goud de opbrengst is van de door syndicaten geor ganiseerde vluchtreizen uit Vietnam. Bij WASHINGTON/TOKIO (AP/Reuter/AFP). De Verenigde Staten zullen zeker niet lijdzaam toezien wanneer de gevechten in Cambodja de veiligheid van Thailand bedreigen. Dit heeft president Carter gezegd tegen de premier van Thailand, Chama- nand, tijdens zijn bezoek in Washington. Chamanand maakte dit gisteren tijdens een persconferentie in de Amerikaanse hoofdstad bekend. and een in moei- weg- en en bin- ifsluiten k te be let weg- itzonde- ifvoeren rkelijke naar de seizoen 1, aldus van de )0 werk- nden de >ersbon- •keer en Volgens de Ver der van Jtten te- punten, ivereen- moet de ekorten id voor Deze uitspraak deed gisteren een hoge functionaris van het Westduitse ministe rie van Binnenlandse Zaken. dienstplicht in (Van onze redacteur in Indonesië Bob Mantiri) JAKARTA. Indonesië gaat militaire dienstplicht invoeren voor jongeren vanaf achttien jaar. Een wetsontwerp van de minister van Defensie, generaal Joesoef, zal binnenkort ter goekeuring worden voorgelegd aan het parlement waarna president Soeharto het met een pennestreek tot wet zal verheffen. Men verwacht dat dit wetsontwerp in het parlement, waar de regeringspartij Golkar de meerderheid heeft samen met de militaire vertegenwoordigers, geen problemen zal opleveren. BONN (AP). Een groep christen-de- mocraten in het Westduitse parlement heeft gisteren een wetsvoorstel inge- diend dat beoogt te voorkomen dat oor- logsmisdaden na 31 december van dit zullen verjaren. De groep bestaat uit 27 leden van de oppositiepartij CDU. Het wetsvoorstel L werd ingediend nadat een lid van het centraal bureau voor de vervolging van oorlogsmisdaden in de Bondsrepubliek, Rückerl, de christendemocraten had ver- teld dat „nog zeer veel oorlogsmisdadi- - gers vrij rondlopen”. (Van onze redactie buitenland) HONG KONG/JAKARTA. De poli tie van Hong Kong heeft goudstaven ter waarde van twee miljoen gulden gevon den in de machinekamer van de Huey Fong, het schip met aan boord 3400 Viet namese vluchtelingen, dat twee weken geleden de haven van de Britse Kroonko lonie binnenliep. Minister Joesoef verklaarde dat „iedere Indonesiër in de leeftijd vanaf 18 jaar verplicht is de verantwoordelijkheid te delen voor de veiligheid en verdediging van de staat”. Generaal Joesoef heeft president Soe harto ook een plan overhandigd voor de stroomlijning van de strijdkrachten. Het Indonesische leger is 500.000 man sterk en bestaat voornamelijk uit beroepsmilitai ren. Als de dienstplicht wordt ingevoerd zou dat de sterkte verdubbelen. De land macht telt 300.000 militairen, de marine 70.000, de luchtmacht 40.000 en de politie 90.000. Generaal Joesoef wil ook het militair materieel moderniseren dan wel uitbrei den. De luchtmacht beschikt op het ogen blik over verouderde straaljagers van het type Sabre, Bronco en Hercules; de mari ne heeft slechts enkele fregatten en de landmacht verouderde Franse en Russi sche tanks. In de periode van wijlen president Soe- karno had het leger niet te klagen wat wapenuitrusting betreft. Er was toen een overvloed aan Russische tanks, schepen waaronder een kruiser, MIG-straaljagers en lange-afstandsbommenwerpers van het type Tupolef. Het grootste deel is onbruikbaar geworden door problemen met onderdelen die de Sovjet-Unie niet meer wenste te leveren na wat de (misluk te) „communistische staatsgreep van 1965” wordt genoemd. Details van het wetsontwerp zijn niet bekend gemaakt. Maar in parlementaire kringen wordt gezegd dat invoering van de dienstplicht vele werkloze afgestudeer de jongeren aan werk kan helpen. de Senaat zijn goedkeuring aan de wet waarbij de onschendbaarheid van oud- ministers en afgevaardigden wordt opge heven. In de Iraanse hoofdstad werd gistermid dag door enkele honderden aanhangers van Khomeini gedemonstreerd. De de monstraties verliepen rustig. De militaire autoriteiten van de stad hebben de avond klok met een uur bekort en de inwoners mogen nu tot ’s avonds twaalf uur (plaat selijke tijd) op straat blijven. De Sovjet-Unie verklaarde gisteren dat de officiële regering van Iran alleen dank zij de steun van de VS de eisen van de overgrote meerderheid van het volk naast zich neer kan leggen. Het officiële dag- j blad, Pravda, schreef dat je de tegenstan- ders van de sjah nauwelijks kunt om- I schrijven als oppositie. Zij vertegenwoor- digen een overweldigende meerderheid van het volk, zij vertegenwoordigen de verschillende lagen van het volk en bepa len in feite het dagelijkse leven. De Prav da herhaalde zijn kritiek op de VS. „On der het mom van buitenlandse hulp krijgt Iran wapens en adviseurs, er op gericht de volksbeweging te ondermijnen”. twee Vietnamese vluchtelingen vond de politie voorts goud ter waarde van ruim 600.000 gulden. De kapitein van de Huey Fong bevindt zich nog steeds in hechtenis. Hij wordt ervan beschuldigd, meer passagiers te hebben vervoerd dan is toegestaan. Voorts zou hij zonder toestemming de haven van Hong Kong zijn binnenge varen. Het vrachtschip Sky Luck, met aan boord ongeveer 3000 Vietnamese vluchte lingen, wordt streng bewaakt door de poli tie van Hong Kong. Het schip voer giste ren zonder toestemming de haven van Hong Kong binnen. Een medisch team dat aan boord van het schip is geweest, rap porteerde dat de omstandigheden op de Sky Luck in het algemeen bevredigend zijn. Voor de vluchtelingen op de Toeng An, die nog steeds voor de kust van de Filip pijnen ligt, is nog geen oplossing gevon den. Het schip heeft 600 Vietnamese vluchtelingen aan boord. Wanneer er geen aanbod komt van de westerse landen om deze Vietnamezen op te nemen, wordt het schip naar internationale wateren ge sleept, zo heeft de Filippijnse regering meegedeeld.

IJmuider Courant | 1979 | | pagina 3