voort op pionierswerk r n Bij bereiken pensioengerechtigde leeftijd Warm afscheid van cultureel hoofdambtenaar G. W. F. de Man K. A. van Meer bouwt van voorganger I Ik 302 KORTING tr If wtfi DIJKMAN KERK Vermoedelijke daders beroving in arrest I RIJKSBIJDRAGE MAAKT BOUWBEGROTING SLUITEND 5- DONDERDAG 8 FEBRUARI Beknibbeld GEUEZE BIER Nieuwe directeur van de onderwijsbegeleidingsdienst Karakteristiek Vragen Café „DE HALVE MAAN” V TENTEN TOT Problemen Verschuiving MIQMn 4 VELSEN-IJMUIDEN 19 79 I 11 in de zie de rubriek muziekinstrumenten LI f’ Hl (Van een onzer verslaggevers) De onderwijsbegeleidingsdienst OBD voor een regio voorziening waarover bij buitenstaanders - VOOR VROEGE BESLISSERS! OP ALLE CAMPINGSTAR VELSEN. intimi is massa’s misverstanden bestaan. In den beginne bij het onderwijs zelf trouwens ook, zij het dat deze misverstanden daar inmiddels uit de weg geruimd zijn. De OBD Midden-Kennemerland, die is gevestigd in een voormalige school aan de Planetenlaan in Beverwijk, draait alweer sinds 1974. Tot oktober vorig jaar stond de dienst onder leiding van J. Postema, sinds 1 februari zwaait zijn opvolger K. A. van Meer er de scepter. Zijn taak bestaat er nu uit de OBD verder te stroomlijnen, waarbij hij voort kan bouwen op het pionierswerk van zijn voorganger. - W 'i mogelijk zonder huurverhoging (ADVERTENTIES) jSS oib IS i'l s K. A. van Meer: kind bij alles centraal t de pre- eren our- arti- iris- i le- heb- jrde nen, zken orig we- iire. Van iere leze Den i de sgin VELSEN. Een speurtocht naar de daders van de dinsdag gepleegde beroving aan de Hagelingerweg in Santpoort, heeft gisteren geleid tot de aanhouding van twee inwoners van Haarlem (22 en 36 jaar) door de Velsense politie). De betrokken woningen staan aan de oostkant van de Brederoodseweg. Juist op Velsens gebied, een situatie die vanuit de toch op en top Bloemendaalse woning bouwvereniging nadere uitleg behoeft. „Bloemendaal-Noord” (opgericht in 1918) heeft zich van meet af aan sterk gemaakt voor betaalbare bouw speciaal ten behoe ve van de arbeidersklasse. De vereniging heeft momenteel 500 woningen in beheer. De 42 panden aan de Brederoodseweg, de eerste in eigen opdracht gebouwd, zijn het resultaat van taai doorzettingsvermogen van het eerste bestuur tegenover het Bloe mendaalse gemeentebestuur dat kort na Op verzoek van de heer De Man, die vanaf zijn in diensttreding in 1951 tot eind ’77 (toen zijn gezondheid het hem niet meer toestand zijn functie uit te oefenen) een belangrijke rol bij de opbouw van het culturele leven in Velsen heeft gespeeld, was de lijst van officiële sprekers beperkt gehouden. Het rijtje werd geopend door de wethouder van onderwijs en welzijnszaken Harry Scheeper, die z’n scheidende hoofdambtenaar culturele zaken karakteriseerde als een gedreven man, een meester in de taktiek, die precies wist wat -ie wilde en op die manier een uitstekend functionerend bureau en een prima relatie met het particulier initiatief wist op te bouwen. Namens het gemeente- Bouwwijze, indeling en afmetingen zijn karakteristiek voor wat rónd 1918 onder „Werkmanswoning” werd verstaan. Bij de komende verbeteringen staat voorop „aanpassing aan de moderne wooneisen”. Door het schrappen van toch wel wezen lijke onderdelen uit het verbouwingspro- Wereldoorlog I erg weinig voelde voor sociale bouw temidden van de Bloemen daalse bebouwing. Gesproken werd van aantasting van het dorpsschoon. De bouw een eindje over de gemeentegrens kon in de ogen van de vroede vaderen nog net wèl. Dat de bedoelde woningen wat buitenaf tenslotte toch gebouwd konden worden zal het verenigingsbestuur des tijds ongetwijfeld met trots vervuld heb ben. Een „eerste steen” in de woning Bre deroodseweg 10 legt daar nu nog getuige nis van af. erde ont- rati- lode tatie aak- ieke ist”, ikel, dat irle- der- ren. De begeleidingsdienst houdt zich in de dagelijkse praktijk zorgvuldig op de Menig geleerd bierminnaar heeft getracht de herkomst van de naam Geueze te achterhalen. Er zijn er zelfs die gingen ruiken aan de veld flessen van de Spaanse soldaten uit de geuzentijd. Dat waren dubbele flessen met in het ene deel water en in het andere wijn. Het daaruit vloeiende vocht noemden de Span jolen „el ambiguo”, oftewel half om half Hagelingerweg 36 - Santpoort ■nte- 43,8 xtra 1978 der- der- neel lar. Doel is simpel gezegd voorwaarden scheppen voor goed onderwijs bezien vanuit het kind dat bij het werk hele maal centraal staat. In de praktijk komt dat neer op een adviserende rol naar de leerkrachten toe als kinderen door welke oorzaak dan ook niet goed medekomen op school. Daarnaast gaat veel tijd zitten in een aantal inhoudelij ke en praktische veranderingen nood zakelijk bij de inwerkingtreding van de nieuwe Wet op het Basisonderwijs, vermoedelijk in 1983. De dienst loopt daar met informatie en aanbevelingen vast vooruit op de wet die voor kleuter en lagere scholen algehele samenvoe ging zal inhouden. Het verbeteringsplan komt in feite neer op achterstallig onderhoud. „Bloemen daal-Noord” heeft jaren achtereen alleen voor onderhoud aan het exterieur geld besteed. Een aantal noodzakelijke ver nieuwingen binnen bleef daardoor slof fen. Die achterstand wordt ingelopen door vernieuwing en herstel van houten constructiedelen aan ramen en deuren en verder reparaties en vernieuwingen aan de achterliggende schuren. Ook verbete ringen aan de rioolafvoeren maken deel Uit van het verbeteringsplan. Onder het plantsoen voor de woningen komt een rioolaftakking evenwijdig aan het hoofd riool onder de rijbaan. De panden, waar van nu een aantal gezamenlijk een afvoer naar het hoofd heeft, kunnen daarmee afzonderlijk op het hoofdriool worden aangesloten. Pianorecital. In de evangelische koffie.^,v bar aan de Santpoortse Hoofdstraat be-,., gint zaterdagavond half negen een kort pianorecital door de pianist Carel Heinsi- us. Hij geniet onder meer bekendheid als' winnaar van het Loosdrechts Jazzcon-ox cours. De toegang is vrij. Klaverjasdrive. In de KIC-kantine op - het sportpark Rooswijk, begint vrijdag-1 avond om acht uur een open klaver jasdri-s? ve. Inschrijving staat open voor leden em- buitenstaanders. -ul «O f VH De woningverbetering, waarmee in de loop van komende zomer begonnen wordt, heeft door directe inspraak van de bewoner nogal wat voeten in de aarde gehad. Op het oorspronkelijke plan, waar mee het bestuur van „Bloemendaal- Noord” op tafel kwam, is door een aantal van de bewoners flink beknibbeld in hoofdzaak om een dreigende huurvergun- ging na uitvoering te voorkomen. De meest drastische en kostbare onder delen van het oorspronkelijke plan (aan leg centrale verwarming en uitbreiding van de woningen met een keukenaan- bouw aan de achterzijde) zijn om genoem de reden geschrapt. Wat aan bouwkundi- ge veranderingen overblijft is zo weinig ingrijpend dat de betrokken woningen tijdens het werk rustig bewoond kunnen blijven. Van ontruiming en inrichting van zogenoemde wisselwoningen, bij uitvoe ring van het oude plan wél noodzakelijk, hoeft geen sprake te zijn. Herstel woningen Brederoodseweg (Van een onzer verslaggeefsters) VELSEN. „Laatst zei iemand tegen me: cultuur, dat is De Man. Nou denk ik ook wel, dat ik in de afgelopen kwart eeuw m’n stempel op het culturele leven in Velsen heb gedrukt, maar ik zou de definitie van cultuur toch graag wat ruimer willen zien. Cultuur, dat is voor mij de wijze van leven waarin we ons i welbevinden; cultuurbeleid is de politieke wil of keuze om die inspanningen tot stand te brengen die dat mogelijk maken. En met dat credo zou ik m’n loopbaan willen afsluiten, met dank aan het college van B. en W., m’n medewerkers en aan al die vrijwilligers die het mogelijk hebben gemaakt dat ik hier in Velsen vreugdevol heb kunnen werken”. Aldus een geëmotioneerde G. W. F. (Frits) de Man, hoofdamb tenaar culturele zaken van de gemeente Velsen, van wie gister middag wegens het bereiken van de pensioengerechtigde leef tijd afscheid werd genomen met een informele bijeenkomst in de kantine van het stadhuis. De Geuzen daarentegen verfoeiden de Spaanse wijn en vulden hun veldflessen met bier dat ten gevol ge van de lange marsen onder de brandende zon opnieuw begon te gisten en zo dus een tweede gisting op fles kreeg. X --- ^llllllllipf Het pand met de gevelsteen aan de Brederoodseweg. De zomer wordt afgewacht voor uitvoering van een verbeteringsplan aan dit perceel en andere woningen in hetzelfde rijtje. In 1958 studeerde hij af aan de Peda gogische Academie in Alkmaar. Als jong onderwijzer was een aanstelling op een lagere school in Amsterdam- West gelijk een sprong in het diepe. De Koppelstokschool, middenin een volksbuurt, met toen al een groot aan tal „probleemkinderen”. Daarop volg den acht jaren als schoolhoofd in Am- sterdam-Osdorp. Met een weggesa- neèrde schoolbevolking uit de binnen stad ook daar legio problemen, veelal terug te voeren tot de situatie thuis. Daarna was hij vier jaar als docent verbonden aan de Bibliotheek Acade mie in Amsterdam (leervakken psy chologie en onderwijskunde). Vijf gemeenten met tezamen 200 scholen (kleuter- en lager onderwijs) vormen het werkgebied voor de dienst. Aangesloten zijn Velsen, Be verwijk, Heemskerk, Uitgeest en Ca- stricum. De taak kan als adviserend en ondersteunend worden om schreven. De jongste van het tweetal voldeed volledig aan het signalement dat door ooggetuigen verstrekt kon worden van de dader. De tweede arrestant was vermoedelijk als handlanger be trokken bij de overval waarbij een geldcassette met circa negenduizend gulden werd buitgemaakt. De aan houding vond plaats in samenwer king met de politie Haarlem. Voor verhoor zijn de arrestanten ingeslo ten op het hoofdbureau van politie te Velsen. Dit pittig en rinzig bier van sponta ne gisting kunt u bekomen in Kleindochter Berry had voor haar opa ook een cadeautje meegebracht: een fraaie te kening, due tussen de bedrij ven door uitbundig door de heer en mevrouw De Man werd bewonderd. achtergrond. Wat doet die onderwijs begeleidingsdienst? Wat zijn de tastba re resultaten? Veel gehoorde vragen in oudercommissies en ook vanuit de sub sidiërende gemeentebesturen. Voor het antwoord wordt steevast naar de leerkrachten verwezen. „Tegenover de ouders kohnen wij zelf heel sporadisch aan het woord over doelstellingen en werkwijze. Deze terughoudendheid heeft praktische maar ook ideële kan ten. Een regionale dienst draagt al snel het stempeltje van „autoritair” en „staat in de staat” iets wat wij kost wat kost willen vermijden. Een zekere te rughoudendheid kan in dat opzicht al leen maar gunstig werken”. De nieuwe OBD-directeur beschouwt het eigen onderwijs verleden en uiteraard ook de praktijkjaren binnen het IJmondge- bied als solide pijlers bij zijn doorsto ten naar „de top”. bestuur overhandigde hij de heer De Man een workmate, en een statief en hoes voor diens camera. Voorzitter Ad van der Wijst van de Culturele Stichting De Velser Gemeenschap had niet zoveel meer toe te voegen aan wat hij in november al had gezegd toen ter gelegenheid van het zilveren bestaansjubileum.van de Stichting aan mede-oprichter De Man de legpenning van de Velser Gemeenschap werd uitge reikt. Wel onderstreepte hij nogmaals dat onder leiding van Frits de Man het bureau culturele zaken van de gemeente Velsen z’n functie volledig heeft waargemaakt: een brug slaan tussen gemeentelijke overheid en particulier initiatief. Met de overhan diging van een set dia’s van de jubileumviering van de Velser Gemeenschap wenste de heer Van der Wijst het echtpaar de Man een zonnige toekomst toe in het Zeeuwse Burgh, waar ze zich over niet al te lange tijd willen gaan vestigen. „We hebben het onder jouw leiding niet altijd even gemakke lijk gehad, maar we zijn je zeer dankbaar voor de wijze waarop je ons door de jaren heen hebt gestimuleerd”, zei Kees Kuiper, die Frits de Man als waarnemend hoofd van het bureau culturele zaken heeft opgevolgd. Om de waardering van alle medewerkers uit te drukken, had hij een fraaie bronsplastiek meegebracht. Frits de Man toonde zich er bijzonder blij mee. In zijn korte afscheidsspeech deelde hij mee, zijn loopbaan als een gelukkig mens te beëindigen: „Met alle ups en downs was het fijn om in Velsen te werken en ik ben bijzonder dankbaar voor de wijze, waarop m’n medewerkers de activiteiten hebben voortgezet”. Velen onder wie het voltallige college van B. en W., raadsle den. collega-ambtenaren en vertegenwoordigers van het vereni gingsleven maakten daarna van de gelegenheid gebruik, afscheid van het echtpaar De Man te nemen. gramma wordt daar nog maar zeer ten^ dele aan voldaan. „Alleen door besnoeien op het oorspronkelijke verbeteringenplan konden wij alle koppen in één zak krij gen”, aldus een woordvoerder van het- bestuur. Er wonen naar verhouding veet° bejaarden in de huizen aan de Brederood,- seweg en juist die groep vond huurverho ging een te hoge prijs voor welke woning- verbetering dan ook. (Van een onzer verslaggevers) VELSEN. De woningbouwvereni ging Bloemendaal-Noord gaat aan 42 wo ningen uit haar bezit aan de Brederoodse weg in Santpoort een aantal verbeterin gen aanbrengen zonder de bewoners op extra woonkosten te jagen. De maande lijkse huur, die voor deze uit 1921 date rende huizen tussen 150 en 200 ligt, wordt niet opgetrokken. Met de uitvoe ring van het verbeteringsplan, waarmee de betrokken huurders unaniem akkoord zijn gegaan, zal een bedrag van 4,8 ton gemoeid zijn. De directie van de Volks huisvesting in Noord-Holland is inmid dels met uitvoering van het verbeterings- programma akkoord gegaan. Voor een rijksbijdrage voor optredende tekorten is daarmee de weg vrij. Een aanvraag hier voor gaat binnenkort de deur uit. De heer Van Meer is nu 41 jaar. Zijn overstap naar het gebied IJmond (in 1975) hield in afstand nemen van de dagelijkse onderwijspraktijk. Zijn voorganger knapte daar min of meer op af. Maakte de stap weer terug (als docent bij een Groningse lerarenoplei ding). Van Meer spreekt voor zichzelf van een logische opeenvolging waar overigens niet doelgericht naar toe gewerkt is. „Ik heb afstand genomen maar ervaar dat beslist niet als een nadeel. De dagelijkse onderwijsprak tijk heb ik achter mij gelaten. Maar ik blijf er wel voortdurend mee bezig, praat erover. Ook dat heeft zijn charme”. „lx W sa Over de taak van de OBD zijn onder Postema duidelijke afspraken tot stand gekomen. De grote lijnen zijn uitgezet, het geraamte staat overeind”, zegt zijn opvolger. Nader toegelicht: door afspraken (mondeling en schrifte lijk) is naar de scholen toe en met alle denkbare onderwijsinstanties een werkbare situatie geschapen. Van Meer kan voortborduren op dit resul taat van de eerste vier OBD-jaren die met name naar Velsense kant niet ge heel zonder wrijving zijn verlopen. Als nieuwe directeur komt hij bij de dienst bepaald niet met de deur in huis vallen. Zijn aanstelling hield een inter ne verschuiving in. Als lid van het begeleidingsteam Castricum-Uitgeest van de OBD heeft hij sinds 1975 volop kunnen proeven van de dagelijkse praktijk. De aanstelling als directeur volgde op.een tijdrovende sollicitatie procedure. Uit vijf kandidaten kwam hij in een tweede sollicitaiteronde als „de beste” bovendrijven. r i

IJmuider Courant | 1979 | | pagina 5