Parkeerkelder van de RAI druppel op gloeiende plaat voor stikstofuitworp normen VERENIGING HAVEN IJMUIDEN burgerlijke stand Milieu-instanties eisen strenge hciven- berichten in de vishol I Aanvragen nieuwe K. MINISTER TUIJNMAN VERRICHTTE OPENING MEKOG GROTE VERVUILER PIN IJMONDGEBIED VELSEN Ammoniakopslag zich voor op jubileum VERENIGING HAVEN-IJMUIDEN Niettemin zijn wij bereid mee te denken in termen van de bescheidener plannen van het Open Beraad, ofschoon wij dit wel graag uitgebreid zouden zien met een kleine container terminal bij de Zuidpier. Binnenkort zal ook het Gemeentebestuur van Velsen een definitief standpunt moeten bepalen over eventuele uitbrei ding der haven-activiteiten. Velsen heeft een Voorhaven bij de Zuidpier afgewezen. Zij zal de Provinciale Overheid evenwel spoedig laten weten of zij wel haar goedkeuring kan hechten aan de aanleg van een overslagterrein bij de Noordpier en een roll on/roll off terminal in de Staatsvissershaven. De Vereniging Haven-IJmüiden opgericht in 1961 telt 44 bedrijven als lid, waarbij in totaal bijna 3000 medewerkers hun boterham verdienen. De Vereniging, welke zich speciaal met havengerichte-activiteiten bezig houdt, heeft samen met u als bewoners van Velsen de ontwikkelingen rond de uitbreiding van Hoogovens en de eventuele aanleg van een Voorhaven, nauwlettend gevolgd. De Vereniging acht, wegens de veelzijdiger mogelijkheden, een Voorhaven een meer verantwoorde investering. De gehele zaak is uiterst gecompliceerd. Vele deskundigen hebben zich jaren hierover gebogen en kostbare onderzoe ken zijn gepleegd. Onze leden hebben grote zorg om het behoud van de werkgelegenheid. Wanneer op verantwoorde wijze uitbreiding kan worden gegeven aan haven-activiteiten, dan zouden deze mogelijkheden uitputtend moeten worden onderzocht. Wij hopen namens u als inwoners der Gemeente Velsen te mogen spreken als wij het Gemeentebestuur veel sterkte en wijsheid toewensen bij het vaststellen van de juiste aanbeve ling aan Provinciale Staten. Deze zaken kunnen ook niet los van elkaar gezien worden omdat naast een goed leefklimaat er ook werk moet zijn voor de bewoners. Welzijn verschraalt zonder welvaart. Dat zij daarbij een serieuze afweging zal maken tussen leefbaarheid en economische belangen, ligt voor de hand. Stofoverlast Draad over rijbaan tijdig verwijderd „Wijkeroog” bereidt De Gemeente Velsen zal hierbij zeker condities stellen. 1 hinderwetvergunning ambulante vishandel L 1 IV 1^1^01 DONDERDAG 6 FEBRUARI 19 7 9 IJMOND 8 D Be vai me vei ra (Van een onzer verslaggevers) HAVENSTAD IJMUIDEN WAARHEEN! d, 0'. In het kader van de Wet op de Luchtver- -ontreiniging zijn door dit bedrijf nieuwe vergunningen aangevraagd voor de kal- Het CMN noemt een aantal mogelijkhe den om stofoverlast te beperken in en rond de kunstmestfabrieken. Afscher ming van transportbanden buiten en aan sluiting van startpunten op ontstoffings- apparatuur worden als aanvulling ge noemd voor maatregelen die voor de stof- bestrijding reeds worden toegepast bij dit bedrijf. 50 mg/m3 is nu al voor ronddwar relende stofdeeltjes het toegestane maxi mum voor gedeelten van de kalkammon- salpeterfabriek. Dit maximum zou vol gens het CMN-bezwaarschrift moeten gel den voor de gehele produktieafdeling van deze meststof. Eenzelfde maatregel wordt voor de MEKOG als geheel aanbevolen zonder daar echter een grenswaarde bij te noemen. Over het kwalijke van zijn handelwijze en de mogelijke consequenties ervan is de bewuste jongeman woensdagmiddag ern stig onderhouden op het Velsense hoofd- VELSEN. Drie visverkopers in de gemeente Velsen hebben voor vernieu wing van een hinderwetvergunning bij In alle drie gevallen heeft de vergunning aanvraag betrekking op verkoopwagens nu al aanwezig voor het Hoofdpostkan toor in IJmuiden (Lange Nieuwstraat), de hoek Velserduinweg/Zeeweg en het Zee- wijkplein, waarin ook vis wordt ge bakken. De aanvragers zijn de IJmuidenaren C. de Krou, G. de Vries en P. van der Zee. Op 21 februari om tien uur ’s ochtends wordt in het Velsense stadhuis gelegenheid ge boden tegen uitgifte van de gevraagde vergunningen mondeling bezwaar in te brengen. Alleen degenen die op de hoor zitting verschijnen kunnen dat tot 6 maart ook schriftelijk doen. AMSTERDAM. Minister Tuijnman van Verkeer en Waterstaat heeft woensdag middag de grootste parkeergarage van Nederland geopend, de ondergrondse parkeer garage van de RAI. De parkeerkelder kan 1500 auto’s bergen en heeft 30 miljoen gulden gekost. De opening geschiedde aan de vooravond van de grote personenauto tentoonstelling in de RAI, een evenement dat de omwonenden met angst en beven over zich laten komen. De buurt ondervond in het verleden steeds ernstige overlast van de autokijkers, die in hun haast om gauw het RAI-gebouw te kunnen betreden, niet de zelfbeheersing konden opbrengen om hun auto op een behoorlijke manier te parkeren. Na vijftien actieve jaren voor de vereni ging is hij met ingang van 1 januari opge stapt. Zonder dat overigens een plaatsver vanger aangewezen kon worden. Een noodzakelijk geachte contributieverho ging is het derde belangrijke agendapunt. Uitgangspunt voor de komende jubi leumviering is de oprichting van de turn- vereniging „Sparta” in oktober van het I jaar 1904 waar „Wijkeroog” na een sa menvoeging met de gymnastiekvereni ging IEV uit is ontstaan. VELSEN. De gymnastiekvereniging Wijkeroog bestaat komend najaar vijfen zeventig jaar. De viering van dit jubi leum is punt van bespreking tijdens de ledenvergadering die 16 februari ’s a- vonds om acht uur wordt gehouden in het Paviljoen Koningsveld op „Rooswijk”. Daar wordt ook aandacht gevraagd voor het afscheid van technisch leider P. Burghout. Fil vol De besommingen waren: UK 7 UK 159 f 16.200; UK 17 UK 18 /23.800; UK 78 VD 77 29.800; UK 218 UK 236 31.000; UK 142 UK 235 f 30.300; WR 98 400; VE 25 2900; IJM 19 12.000; één Deens vaar tuig de: RI 334 ƒ2100. ad ger de inti na; ja; al: m; kl« Tl Kc Th op As Vr op Ke on ral br; da ka: zie pk tel va: op inc be; me vai Pie ing alle Go bes Da fas bijl koi doe kor sch het wei Jav has ziel blo wee die toe: Brc stri dus hae sue wee ma zon (In Ea: „K die Sta ops ave gai eer mé klo ma Inc cai toe ter do BI „E Sli BL en bie Ja syi (ui 20. set ko: de Stc zie Ui1 mc Ma nee bu .En scè sla uit Te: in vei vre sla ser zijl vai ste laa jou eve ser op Fre voe zijl bu: Mc bei GEBOREN: L. van Kaam-Boontjes, z„ IJmuiden. H. M. C. Wagner-Zuidhoek, z„ Santpoort. J. W. Everts-Rijkeboer, z., Santpoort. OVERLEDEN: A. C. Rozemijer, 76 jaar, echtgenote van J. W. G. Gomes IJmuiden. C. Sietses, 78 jaar, weduwnaar van A. P. de Feber, IJmuiden. R. van Henten, 84 jaar, weduwe van J. Pronk, IJmuiden. P. C. J. M. Hoen derdos, oud 34 jaar, echtgenote van N. J. M. van Geldorp. Santpoort. R. J. Hauer, 51 jaar, echtgenoot van A. Verbeek, Drie huis. De omwonenden van de RAI vrezen, dat de nieuwe parkeergarage bij de oplossing van de parkeerproblemen slechts een druppel op een gloeiende plaat is. Naast de gisteren beschikbaar gekomen par keerruimte is er rondom het RAI-gebouw nog plaats van 2100 auto’s. Wat verderop, bij het Olympisch Stadion, is dan nog parkeerruimte voor 800 auto’s. Totaal zijn er dus 4400 parkeerplaatsen, wat bij een bezoek van 17000 te weinig is. Nog onlangs werd door de omwonenden van de auto- tempel geprotesteerd tegen een uitbrei ding van het RAI-complex, die in combi natie met de nieuwe parkeergarage naar men vreest, alleen nog maar meer auto- overlast zal aantrekken. Niettemin vond minister Tuijnman bij de opening van de parkeergarage dat „We het elkaar moeten gunnen, dat we van onze auto een verstan dig gebruik maken”. De bewindsman herhaalde zijn opinie, dat Nederland „er niet in mag berusten, dat de autosnelwagen op een aantal plaat sen Chronisch verstopt zitten”. „Aan die knelpunten moeten we extra aandacht schenken”, zo zei hij. De minister meende, dat in het stedelijk gebied leefbaarheid en bereikbaarheid per auto best kunnen sa mengaan. Een goed parkeerbeleid was daarbij van belang. Zoals bekend is een van de ergste vraagstukken bij de Am sterdamse stadsvernieuwing, dat de stad juist veel te krap is om alle auto’s te kunnen bergen. Geschillen over het al of niet bouwen van parkeergarages hebben al herhaaldelijk de georganiseerde buur ten en het stadsbestuur lijnrecht tegen over elkaar gebracht. De onmogelijke aanwezigheid van het grootschalige auto- systeem in de kleinschalige stad is ook in het streekplan voor het Amsterdam- Noordzeekanaalgebied onderkend. Wan neer op grote schaal ook de tweede auto zijn intrede zou doen, wordt de situatie in Amsterdam helemaal onhoudbaar, is uit gerekend. Toch mikken de auto-zakenlie- den van de RAI daar nog serieus op. De problemen van de auto-overlast rondom het RAI-complex zouden wellicht kunnen worden verzacht, wanneer het VELSEN-NOORD. Toevallige voor bijgangers konden woensdag rond het middaguur tijdig een stuk draad verwij deren dat door een I5-jarige inwoner van Velsen-Noord over de rijbaan van de Wij- kerstraatweg was gespannen. De jonge man verklaarde dit levensgevaarlijke „spelletje” met de opmerking „vrachtau to's” te willen tegenhouden. 569 kisten wijting; 38 kisten schol; 37 het gemeentebestuur een aanvraag lopen. gebied per spoor bereikbaar was. Minister Tuijnman wees er op, dat wordt bestu deerd of de Schiphollijn van Amsterdam- Zuid kan worden doorgetrokken naar de RAI. Ook bij de opening van de Schiphol lijn had hij al op die mogelijkheid gewe zen. De algemeen voorzitter van de RAI, de heer De Voogd, had daar ook wel oren naar. Hij wees op de noodzaak om de spoorlijn vervolgens snel door te verbin den met het Amstelstation. Zoals bekend ligt het tracé voor een metro-verbinding tussen Amsterdam-Amstel en het dijkli- chaam, waarover ook de Schiphollijn loopt, al gereed. Het onderzoek naar de mogelijkheid om de Schiphollijn naar het RAI-gebied door te trekken, maakt deel uit van de studie om de spoorweg een snelle verbinding te geven met het Cen- traal-Station via de Ringspoorbaan „om de west”. Prijzen in guldens. Kabeljauw één 96- 62; kabeljauw twee 122-66; kabeljauw drie 104-76; kabeljauw vier 90-78; kabeljauw vijf 88-71; schelvis drie 142-118; wijting drie 70-34; schar 104-76; schol één 82; schol twee 126-124; schol drie 136-114; schol vier 106-90; kuit 74-34; bot 28-24; steenbolk 45- 24. (Van een onzer vèrsalggevers) VELSEN. De overheid kan de stik- stofconcentraties in de lucht alleen bin nen de perken houden door voor emissies bij industriële bedrijven duidelijke maxima te stellen. De MEKOG komt met verreweg de grootste stikstofuitworp in het IJmondgebied als eerste voor zo’n beperking in aanmerking. Dit staat in het bezwaarschrift van de Vereniging Mi lieudefensie bij Gedeputeerde Staten van Noord-Holland ingediend naar aanlei ding van de nu lopende vergunningaan vraag van deze kunstmestindustrie. Door beide milieu-instanties wordt voorkeur uitgesproken voor ammoniak opslag in vloeibare vorm als alternatief voor de nu gevolgde methode (bewaring in ammoniakbollen onder druk). De Ver eniging Milieudefensie en het CMN mis sen bij de ammoniakproduktie en -opslag een beveiliging tegen incidenten van bui tenaf als het neerstorten van vliegtuigen (De MEKOG ligt in de route van opstijgen de toestellen vanaf Schiphol). Voor het binnenlopen van ammoniaktankers (in de Staalhaven nabij de fabriek) wordt om nauwkeurig na te volgen veiligheidspro cedures gevraagd. Aanbevelingen op te nemen in de voorschriften bij de gevraag de vergunning: Bij storingen van langere duur dan 24 uur dient de betrokken instal latie stilgelegd te worden. Het fakkelsy- steem, toegepast voor vernietiging van brandbare gassen, wordt hiervoor de enig juiste vernietigingsmethode genoemd. Gasafvoer buiten dit systeem om wordt uit veiligheidsoverwegingen afgeraden. Woensdag aangekomen: Nordbay, Ta- koradi; Edgerma, R’dam; Parkesgate, Ko penhagen, IJmuiden; Orange Ace, Yoko hama; Thoge, Rendsburg, Umuiden; Le on Sif, Bremen, B’wijk; Angarsk, Lenin grad; Ostediek, R’dam, IJmuiden; Hol- stensailer, Rostock;' Venus, Rotterdam, IJ muiden; Stirling Ash, Den Helder. Woensdag vertrokken: Karen Winther, Kopenhagen; Polyclipper, Golf v. Mexico; Tor Britannia, Gothenburg; May Mitchell, Gr. Yarmouth; Lachs, Thames; Contesse, Shoreham; Kenrix, Poole, IJmuiden; Sea Ems, Edam, Velsen; Contact, Gr. Yar mouth; Falkenstein 1, R’dam; Titan Servi ce, Cont. Plat, IJmuiden; Dyvi Kattegat. Bremerhaven; Steinbukk, Duinkerken; Star Radine, Antwerpen, Velsen, Sunny Isabelle, Bremerhaven; Lotte Dania, Ana- ba, Bwyk; Queenford, Colchester; Ron- nes, Noordzee, IJmuiden. Donderdag aangekomen: Canaba, Grangemouth; Cebo Moon, Safi; Pacific Shore, Cont plat, IJmuiden; Suedfjord, Sant Antioco; Gene Trefethen, Imming- ham; Hetty Mitchel, Montrose; Lis Daniel- sen, Immingham, IJmuiden; Universytet Wroclawski, Gdansk, IJmuiden. Donderdag vertrokken: Eco Tojo, Vlis- singen, Beverwijk; Bonous, Antwerpen; Edgerma. Emden. kammonsalpeterfabriek (inclusief voor zieningen voor opslag en verlading), de kalsalpeterfabriek, het bedrijfslaborato- rium Rooswijk en voorts de bedrijfsafde lingen voor salpeterzuur- en ammoniak- bereiding. Het Contact Milieubescherming Noord- Holland heeft als tweede een bezwaar schrift ingediend binnen de hiervoor ge stelde termijn. Van 8 januari tot 6 februari lag de vergunningaanvraag met de bijbe horende stukken ter inzage in het Velsen se stadhuis. Alleen het CMN voorzag de ingebrachte bezwaren van een mondelin ge toelichting tijdens de ambtelijke hoor zitting op 25 januari eveneens in het Vel sense stadhuis gehouden. Beide bezwaar schriften komen qua inhoud globaal met elkaar overeen. Stikstofverbindingen van uiteenlopende samenstelling worden in de bezwaarschriften aangeduid als NOx. Om concentraties hiervan in de lucht binnen de perken te houden wordt door beide milieu-instanties verwezen naar beper kende maatregelen in Japan en Australië waar lozing van deze stof gebonden is aan maxima die stukken lager liggen dan de NOx-concentraties die momenteel bij ME KOG uit de schoorsteen komen. Het be drijf zelf noemt het getal 3000 mg/m3 (milligram per kubieke meter) voor de stikstofconcentraties die momenteel uit gestoten worden door de lozingspijp van de salpeterzuurfabriek. Dit is een veel voud van de in Australië en Japan toege- I laten grenswaarde. Met name Japan (maximale Nox-norm 250 mg/m3) wordt hierbij als met Nederland vergelijkbaar land (grote bevolkingsdichtheid) ten voor beeld gesteld. Om de Nox-uitworp bij ME KOG op een economisch haalbare manier te drukken wordt verwezen naar elders ontwikkelde en reeds toegepaste metho den daarvoor. bureau van politie. Ook met zijn ouders is hot vnnrvnl nncrnnnrv-iAn rlrvz-vr V over het voorval contact opgenomen door de Velsense politie. (Van een medewerker) IJMUIDEN. Aan de woensdagmarkt I werd aangevoerd: 2315 kisten kabeljauw; I kisten schar; 9 kisten schelvis; 56 kisten diversen.

IJmuider Courant | 1979 | | pagina 6