Emmaboot wacht op vaardige handen van groep vrijwilligers N Drs. Wagner, directeur Centraal Orgaan Ziekenhuistarieven: politienieuws Voorstel Ziekenhuisraad - twee miljard extra Programma voor koninginnedag g WIE HELPT ONS BOUWEN? wordt niet geaccepteerd” 3 99 i ihrwfvi Gift van 500,- voor Dierenbescherming over Jeugddienst in „De Opgang” Vrouwencafé Velsen „vrouw en werk Afzwemmers in Sportfonsenbad 8 BEVERWIJK-HEEMSKERK 19 7 9 DONDERDAG FEBRUARI 8 door Hans Invemizzi natie lnd KING ichte snde iuur. 190 299,- 140,- BEVERWIJK. De Beverwijkse haven heeft een goed jaar achter de rug. De opbrengst aan haven- en kadegelden steeg tot een record hoogte, 235.581,-. Voorts verstevigde Beverwijk de reeds vrij sterke positie als Neerlands belangrijkste overslaghaven voor aardappelen. Werden er in 1977 ruim 40.000 ton aardappelen aangevoerd en verscheept, vorig jaar bereikte de Beverwijkse haven een tonnage van 43.400 ton. UTRECHT. „Het is ondenkbaar, dat het voorstel van de Nationa- le--Ziekenhuis Raad zoals het er nu ligt wordt geaccepteerd. Als wij er een advies over geven moeten we dat wel kunnen verdedigen. En dan moet je niet aankomen met er is twee miljard meer nodig als er in Bestek ’81 staat, dat er op gezondheidszorg twee miljard moet worden bezuinigd. Als COZ kunnen we niet zomaar de Zwarte Piet naar Den Haag doorschuiven. Onze adviezen worden doorgaans wel overgeno men, maar dan zijn ze ook goed onderbouwd. Men krijgt daardoor het idee, dat we heel machtig zijn. Die machtpositie moet je relativeren. We kunnen nooit de kurken onder Bestek ’81 uit trekken”. I - -- AAD- in afgelopen jaar Havenmeester J. van der Reest. n idorf, 99 WW Gunstige ontwikkeling van Beverwijkse haven twerp-be lagen ligt ruren tei 'an de ge rlemmer Mishandeling Een 16-jarige scholier Uit Velsen-Noord deed bij de Beverwijkse politie aangifte van mishandeling. Een andere jongen had hem op de Hoflander- weg een gebroken neus geslagen. De poli tie verwacht de dader wel te kunnen ach terhalen. Postzegelalbums Een inwoonster van Heemskerk heeft bij de politie aangifte gedaan van diefstal van postzegelalbums uit haar woning ter waarde van zevendui zend gulden. Deze diefstal moet zijn ge pleegd in de periode van oktober tot 6 februari. Bus bleef steken Een NZH-bus bleef woensdagmorgen om kwart voor elf we gens de gladheid steken op de Grote Hout weg. Met bemiddeling van de politie is er een strooiwagen naar toe gedirigeerd. Alarmpistool Drie jongens meldden eerder deze week dat een automobilist het trottoir bij de Anna's Hoeve aan de Halve Maan was opgeschoten en daar enkele schoten had afgevuurd in de richting van de spoorbaan. De Beverwijkse politie heeft de man kunnen achterhalen. Het bleek een 23-jarige inwoner van Velsen te zijn, die bekende met een alarmpistool te hebben geschoten. Dat pistool is terugge vonden. De man had geen duidelijke ver klaring voor zijn vreemde gedrag. (Van een onzer correspondenten) BEVERWIJK. De nu bijna zeventig jarige Vereniging Konginnedag hield dinsdagavond haar jaarvergadering in de Wijkerherberg. Waarnemend voorzitter J. Schaap her dacht in zijn openingstoespraak de heer D. Koger die in het verslagjaar overleed. Hij was dertig jaren bestuurslid van de vereniging, die hij tien jaren als voorzit ter leidde. Havenmeester J. van der Reest is dan ook een tevreden man. Maar niet alleen de cijfers stemmen tot tevredenheid, vo rig jaar kreeg hij op het einde van de Pijpkade de beschikking over een semi permanent havenkantoor van waaruit hij het havengebeuren in de gaten houdt. In de maanden oktober tot en met fe bruari laten de aardappelexporteurs uit alle delen van Noord-Nederland en de Noordoostpolder tientallen vrachtwagens naar Beverwijk rijden. Vorig jaar ver trokken 47 coasters berstensvol met aard appelen naar het Middellandse zeegebied. Niet alleen het havenpersoneel en de scheepsbemanning zijn bij deze activiteit betrokken, maar ook de plantenziekte- kundige dienst. Deze dienst houdt toezicht op de kwaliteit van de aardappelen en zonder goedkeuring van de controleur van de dienst gaat er geen aardappel de haven uit. Sinds de positie van de Bever wijkse haven als overlaadstation voor aardappelen steeds sterker werd is dienst altijd in de haven aanwezig en sinds vorig jaar huist de controleur in een semi-per- manent gebouw. Havenmeester Van der Reest is uiterst tevreden over de bereikte resultaten van de haven in 1978. Er kwamen 117 kust vaartuigen en zeeschepen binnen, 1060 binnenvaartschepen en 90 jachten. De 42 houtschepen leverden 96.000 m3 hout af. Het college heeft gemeend ditmaal een bedrag van 500,- ter beschikking te moe ten stellen van de Werkgroep Heemskerk- Beverwijk van de Ned. Vereniging tot Bescherming van Dieren, die zo aktief is geweest en nog is met betrekking tot de wintervoedering van vogels. (Van een onzer verslaggeefsters) BEVERWIJK. In november 1978 hield de Emmaschool voor moeilijk le rende kinderen aan het Moensplein een open dag voor ouderders en belangstel lenden. Toen kon het ontwerp worden getoond van een negen meter lange en zeker vier meter hoge „speelboot”, ont worpen door de Haarlemse kunstenaar Jo Klingers. Inmiddels hebben B. en W. toestem ming verleend om deze zeer grote, in felle kleuren geschilderde boot te plaat sen op de speelplaats van de school. Aan de bezoekers werd gevraagd wie er mee wil werken aan het bouwen van die boot en spontaan meldden zich zo’n dertig vrijwilligers. Dat een aanpassing van de normen de problemen onmiddellijk als sneeuw voor de zon zou doen verdwijnen is, stelt Wag ner, ook niet waar. Er zouden dan eerst veel jongens en meisjes moeten worden opgeleid. Zijn er voldoende gegadigden; Wagner heeft er zijn twijfels over. Dat de volgens de actievoerders slechte kwaliteit van de opleidingen daar debet aan is ontkent Wagner. „De opleiding is sterk verbeterd. Er wordt meer aan begeleiding gedaan. Vroeger ging het allemaal veel amateuristischer. Het afvalpercentage is ook bij andere opleidingen groot, dat is niets unieks. Er zijn aparte normen voor de begeleiding gekomen. Die had je vroe ger niet. Toen ik studeerde moest je het allemaal zelf doen”. ren van de Emmaschool er in kunnen klimmen en kruipen, het als speelhol kunnen benutten, in de masten en tou wen kunnen klimmen, kortom de boot als schitterend speelobject kunnen ge bruiken. Er komt een kademuur bij van bielsen, die ook weer voor het spelen kan worden benut. De hoge boot kan worden bereikt via een loopplank. Dit alles in een artistieke vormgeving en van mate- Als je over gezondheidszorg praat stuit je altijd en eeuwig op geld. Ziekenhuizen schreeuwen moord en brand, dat ze in de rode cijfers komen als de financiering niet anders geregeld wordt. Anders regelen kan misschien wel. Daar is men op het ministerie druk mee doende. Maar Wag ner denkt niet, dat er de komende jaren meer geld voor gezondheidszorg loskomt. „De groeinorm was eerst 3 percent. Onder Duisenberg werd het 1 percent. Nu hebben we Bestek ’81. Een volgend kabi net zal nog scherper aangezet moeten beslissen: zoveel willen we voor gezond heidszorg uitgeven en geen cent meer. De laatste vijftien jaar is de economie al maar verbeterd. Nu komt de knak. Dat de kosten van de gezondheidszorg toch stij gen ligt niet aan het COZ. Wij stellen de prijzen vast. Maar de kosten worden be paald door de prijs te vermenigvuldigen met volume. Hoe groot dat volume is, wordt in Den Haag bepaald”. Toch zijn de ziekenhuizen allerminst te spreken over de bewaking door het COZ van de gezondheidszorg-pot. En over het financieringssysteem, waarbij het zo is geregeld, dat ziekenhuizen betaald krij gen voor elke dag dat een bed bezet is. Poogt men de verpleegduur te verkorten, dan wordt dat afgestraft met derving van inkomsten, zeggen de ziekenhuizen. Drs. D. J. WAGNER, directeur van het COZ. Heel wat minder dan tien jaar geleden toen er 158.000 m3 op de kades werd gelost. Die vermindering van het aanbod heeft alles te maken met de toch wel geringe diepgang van de Beverwijkse ha ven die al vele jaren op vijf meter wordt gehouden. Vele schepen die dieper dan vijf meter steken moeten noodgedwongen naar Zaandam uitwijken en Beverwijk krijgt dan de „restjes”. Maar misschien dat de nabije toekomst iets voor de haven in petto heeft want Openbare Werken is momenteel druk doende plannen te ont wikkelen voor het verlengen van de kades en het uitdiepen van de haven. „Die studie is nog lang niet afgerond”, aldus de heer Van der Reest, die hoopt dat hij in de twee jaar die hij nog „te gaan” heeft alvorens hij met pensioen zal gaan, die nieuwe ontwikkeling in „zijn” haven nog kan meemaken. „Er is genoeg aanbod van schepen. De haven heeft alles in zich om te groeien. Alleen die diepte van vijf meter, dat is het grote struikelblok”. kundigen beschikbaar, maar niet voor la te en nachtdiensten. „Een ziekenhuis is een continu-bedrijf. Dat kan niet alleen dagkrachten aannemen. Bij arbeidsbu- reau’s staan heel weinig dagmensen inge schreven. De ziekenhuizen zijn afhanke lijk van de uitzendbureau’s, daar zitten de verpleegkundigen, maar dat zijn niet de krachten waaraan het ziekenhuis behoef te heeft”. Wagner: „Zo simpel ligt het allemaal niet. Het proces is al jaren aan de gang en noemt u mij nu eens een ziekenhuis, dat eraan kapot is gegaan. De kreet „We wor den afgestraft” is voor mij tekenend voor de beleidsarmoede van degene die hem slaakt. Vergeet u niet, dat er in Haarlem teveel ziekenhuisbedden zijn. Het past in de politiek van je eigen positie zo sterk mogelijk maken. Niks saneert zich vrij willig”. Wagner vindt, dat iedereen goed in de gaten moet hebben, dat de gezondheids zorg te duur wordt. Als we dat met zijn allen willen, moeten we ook kiezen. „De dooddoener is dan: schaf defensie maar af. Maar dat schijnt het Nederlandse volk niet te willen. En laten we nu eerlijk wezen: de gezondheidszorg in Nederland staat op zeer hoog niveau. Er wordt wel geschreeuwd, dat dat niet zo is, maar vergeleken met de ontwikkelingslanden is het hier een paradijs”. En dat is ook een dooddoener. j Drs. D. J. Wagner, directeur van het bureau van het Centraal Orgaan Zieken huistarieven, wil best aannemen, dat er een tekort aan personeelsleden is in de Nederlandse ziekenhuizen. Over de sig nalen uit het veld neem de actie „COZ, we willen meer personeel rond het bed”, op gang gebracht door verpleegkundigen uit Kennemerland en Amsterdam zegt hij niet: daar heb ik niks mee te maken. Maar dat er 30.000 extra mensen bij moe ten komen, zoals de Nationale Zieken huis Raad (NZR, vertegenwoordiger van de ziekenhuisdirecties) beweert, betwij felt hij. En dat staatssecretaris Veder- Smit van Volksgezondheid er niets voor voelt twee miljard meer op tafel te leg gen staat voor hem vast. „Ze zou het zichzelf wel erg moeilijk maken. Ener zijds van mensen een eigen bijdrage vra gen omdat er bezuinigd moet worden en anderzijds twee miljard uitgeven voor meer personeel, dat kan natuurlijk niet”. Toen duidelijk werd, dat de economie zou gaan teruglopen, werd de belangstel ling voor de betaalbaarheid van de volks gezondheid groter. Er kwam een stringent, tarievenbeleid, bewaakt door het COZ. Irj zijn algemeenheid zou voor verhoging van de tarieven geen toestemming worden verleend door Den Haag. Er moest een beheerst beleid worden gevoerd. Toch heeft het COZ nog het een en ander voor elkaar gekregen. men. Er is werk bij gekomen, maar er valt ook weleens werk weg. Kijk, er zijn zie kenhuizen die het redden met onze nor men. We kijken heus wel naar de onder scheidene ziekenhuizen en er zijn normen voor specifieke functies als bijvoorbeeld intensive care. De vraag is: moet en kun je alles volgen”. Een COZ-norm is dat in ziekenhuizen het aantal leerlingen zich tot het aantal gediplomeerden dient te verhouden als 60 40. Dat leidt tot overbelasting van zowel leerlingen als gediplomeerden, zeg gen de verpleegkundigen. Wagner: „Die norm is er, maar als ziekenhuizen met hun geld uitkomen mogen ze ervan afwijken. Als wij de verhoudingen veranderen snij den we opleidingsmogelijkheden af. Want dan zouden ziekenhuizen minder leerlin gen aan kunnen trekken. Het is ook de vraag, of er in het ziekenhuis zelf of daar buiten moet worden opgeleid. Het veld heeft die vraag nog niet beantwoord. Maar zegt u nu eens eerlijk: kom je in ziekenhuizen nu stress-situaties tegen die onvergelijkbaar zijn met die in andere bedrijven? Ik heb er niets op tegen als er een redelijke verruiming van de norm komt, hoewel geld alleen niet gelukkig maakt. Weet u wie er wel bij zullen varen? De uitzendbureau’s”. Drs. Wagner doelt hiermee op de opmer kelijke spanning die er heerst in het ar- beidsgebeuren rond de gezondheidszorg. Hij vraagt zich in gemoede af, of zieken huizen als de norm 60 40 verruimd wordt de gediplomeerde verpleegkun digen die ze nodig hebben wel weten te krijgen. De kranten staan nu al vol adver tenties en dat lijkt niets op te lossen. Volgens Wagner zijn er genoeg verpleeg- i de Pro -Holland arlem; i de Pro -Holland 1 t (Van een onzer verslaggeefsters) BEVERWIJK. De organisator van de antiekbeurs in Beverwijk, de heer A. C. Kuilman, stelt elke keer uit de opbrengst van deze beurs een bedrag beschikbaar voor een door burgemeester en wet houders van Beverwijk aan te wijzen goed doel. In een terugblik op het afgelopen jaar werd vastgesteld, dat tijdens de vorige Velden met de revue „Blij dat u er bent”. Boer, Paul van Boven, Simone Conijn, Jurgen Deen, Sander Goossen, Dennis Gjaltema, Pieter Honout, Janine Hulse- bosch, Cathalina de Jong, Natasja Kabalt, Robert v. d. Kolk, Wendy van Loenen, Frank Maurice, Linda Ouwehand, Els van Son, Marjon Stengs, Ciska Schoo, Evalie- ne Stienstra, Maurice Ursem, Anoek Weertman, Jeroen Beentjes, Coenraad v. d. Bos, Anja Bos, Edwin Draaisma, Joost Duivenvoorde, Paul Greymans, Eddy Hoogland, Mirella van Hooff, Dorienne de Jonge, Fiona Koning, Tamara Kabalt, Kees Koster, Marja Lagrand. Patrick van Manen, Bettina Pirovano, Anita Smit, Ma rianne Schwan, Eric de Snaijer, Pieter- Nuijt Shngs, Frank Weel, Yvonne Welagen. Op de Pijpkade is het een komen en gaan van vrachtwagens die aardappelen uit alle delen van noord-Nederland aanvoeren. VELSEN. Het Vrouwencafé Velsen organiseert op vrijdag 16 februari een speciale ayond die gewijd is aan het the ma vrouw" en werk. Aan de orde komen onder meer de werkgelegenheid van de getrouwde vrouw, de gescheiden vrouw, de ongetrouwde vrouw, de ongetrouwde oudere vrouw en de: weduwe. Verder wordt er gepraat over sociale verzekerin gen, part-time werk en kinderopvang. Te vens is er aandacht voor de vraag wat de vakbond voor vrouwen doet. Een mede werkster van het FNV is bereid gevonden een en ander tóe te lichten. Het café is geopend om half negen, de inleiding en de discussie beginnen om negen uur. rialen die tegen ee stootje kunnen, ge schilderd in pittige kleuren die de kinde ren leuk zullen vinden. Er zullen stellig mensen te vinden zijn die het leuk vin den op de vrije zaterdagen te helpen bouwen aan deze boot. Laten zij even contact opnemen met de Emmaschool, dan kunnen de leerlingen van de Emma school deze zomer al in de boot worden genomen. HOOG 4N HEI D- 1NLAND, send, da i februari 30 dager :r inzagt rp gen» net bijla- m de Wet jpervlak wijziginj g van ge- d. 4 mei waarbi it het ii de Ring rlemmer i van het oolwater tie BEVERWIJK. In het Sportfondsen- bad zijn de volgende kinderen geslaagd voor het zwemexamen. Kleuterbrevet: Alvarito Auza-Velaz- quez, Brenda v. Bugnum, Angeline Doe- vendans, Robbie v. d. Giezen, Yolanda Houtkoop, Remon Laan, René Olsthoorn, Henk Punt, Iris Sondorp, Freddy Basti- aanse, Susan Brasser, Wendy Ellen, Es ther v.d. Heide, Marvin Koenroemé, Mar- tijn Mattu, Bianca v.d. Oever, Karei Spij ker, Erwin de Wit. Diploma A: Peter Alkemade, Mirjam de koningihnedagviering de fietsrally en de muzikale rondgang in de avonduren geen succes zijn geworden. Deze programma onderdelen komen derhalve op 30 april aanstaande te vervallen. De heer J. Schaap is tijdens de vergade ring tot voorzitter gekozen. Er is nog een vacature in het bestuur, die men graag zou zien opgevuld door iemand uit de onderwijskringen. Uitvoerig werd gepraat over het pro gramma voor 30 april. Vaste programma punten zijn weer de muzikale stertocht, de aubade, volksdansen, kindervoorstellin gen in „De Nieuwe Slof”, ruiterfeest, da mesvoetbal en zaalvoetbal. Nieuw wordt de kindermarkt op de Plantage op de Wijkerbaan. Voor de avondvoorstelling in de sporthal wordt het programma ver zorgd door het gezelschap Koos van der Wagner: „We constateerden knelpunten in de zwakzinnigenzorg. Toen zijn de richtlijnen wel verruimd. Dat kostte enke le honderden miljoenen. Daarom, we zijn niet alleen kille cijferaars, rekenmeesters. We zitten niet principieel op de nullijn” BEVERWIJK. In „De Opgang” wordt zondag 11 februari om tien uur een gecombineerde hervormd-gereformeerde jeugddienst gehouden. Voorganger is ds. H. W. Nusselder uit Castricum. De dienst zal in het teken staan van het werk dat dominee Nusselder als indu- striepredikant verricht. Het interkerkelijk jeugdkoor Independent uit Castricum verleent muzikale medewerking. Voor de jongste kinderen is er een crèche en voor de kinderen van vijf tot en met tien jaar wordt er een kindernevendienst ge houden. De actievoerende verpleegkundigen hakken in op de door het COZ bedachte normen. Als die maar verruimd worden, dan kan de nood worden gelenigd, is de stelling. Wagner geeft toe, dat de normen al heel oud zijn. Maar: „We hebben ze steeds structureel bijgesteld. U moet niet vergeten, dat er in de ziekenhuizen veel veranderd is. Er is een CAO gekomen, werktijdverkorting. Er werken in zieken huizen geen religieuzen meer, die vrijwil lig overwerk doen. Er is inspraak geko- De medewerkers die zich hebben aan gemeld komen nu op 19 februari voor het eerst bijeen om te bespreken hoe die boot op een aantal zaterdagen kan wor den gemaakt. We nemen aan, dat ieder een die mee wil helpen, maar die open dag niet aanwezig was, tijdens die bij eenkomst ook welkom is, want het wordt nog een heel karwei en vele handen maken licht werk. De leerlingen van de school gaan zelf ook mee helpen en deskundige leiding is beschikbaar. Het ontwerp van de boot is hierbij afgebeeld. De bedoeling is, dat de kinde- van he schap I, Bree :iden. mijn va; kunne; hriftelijk :n inge (raaf ei van hei ap vai aat 59 ti

IJmuider Courant | 1979 | | pagina 9