De Koffieballade INBRENG BUITENWACHT EN MEDEWERKERS WORDT VEEL GROTER l Barre tijden J Mi 1 LAKI i y y )EN wij /a- M' en ing voor im ags ’92 3 3 9k- in ist- -33 le- :he en na an el. J HAARLEM. Met een ferme dreun heeft ziekenhuis St. Joan nes de Deo de ivoren toren waar in het jaren gezeten heeft omver gehaald. Uit een vandaag wereld kundig gemaakt beleidsplan geti teld „Samen in de zorg” blijkt, dat de Deo niet langer een onaan tastbaar bolwerk wil zijn, maar „slechts” een raadje in de inge wikkelde machine die gezond heidszorg heet. De komende ja ren zal de Deo pogen samen met alle andere zorgverleners een cir cuit van voorzieningen op te bou wen, dat inspeelt op de in de samenleving aanwezige behoef ten. De Deo wil in de sub-regio Haarlem-Noord en directe omge ving (80.000 inwoners) komen tot geïntegreerde gezondheidszorg. Dat de patiënt daarbij centraal blijft staan spreekt volgens direc teur E. B. M. Dillmann voor zich. Deo-ziekenhuis haalt ivoren toren met beleidsplan omver Intern wordt een decentralisatie door verstaan iets moois op tafel te brengen. iet; ap te „Dat dacht ik al” sprak toen die Arabier H. P PI e met; Zoals ge op school reeds geleerd hebt: de Grieken die waren vanaf hun geboorte Klassieken. Ze leefden harmonisch en schoon als de góden maar hoe Anders was het gesteld met hun doden! Want daalde hun levenslicht eenmaal ter kim dan werden ze niets dan een schaduw, een schim. Ja, zelfs een held zo beroemd als Achilles kwam terecht in dat oord waar het somber en stil is, en hij, voor wie dichters hun lofzangen schiepen kon daarginds niet veel anders dan lispelen en piepen. Kortom, als het zö met Achilles verging vraag dan niet naar een andere sterveling Zo ziet ge, heeft alles zijn voor en zijn tegen, wat heeft het voor zin ons de mantel te vegen? Met een Griek vergeleken lijkt alles gefemel, maar een Christen, die komt toch goddank in de hemel! Op een dag stond er eensklaps een Arabier, En Charon sprak: „Vriendje, wat zoek je hier? Of weet je misschien uit de weg niet meer wijs? Mohèmmed belooft u een paradijs, maar dit, zo je ziet,, is een doodse rivier, waar ieder aan mij zijn obole betaalt. Dus, toon je obool. Nee? dan ben je verdwaald!” Aan de schim van Joh. Seb. Bach die de Koffiecantate schreef. voor en die heb ik voor een deel gefactu reerd. Sommigen hebben er wel begrip voor dat ze moeten vergoeden, maar dan weer geen begrip voor de hoogte van het bedrag”, aldus Cremers. den moeizaam ingang of waren onduide lijk voor de mensen aan de basis, omdat ze niet aansloten bij de daar aanwezige feite lijke opvattingen en situaties. Het zieken huis werd daardoor steeds moeilijker be stuurbaar”. De overheid, geconfronteerd met een teruglopende economie, greep in en „de ziekenhuisdirecties dreigden als het ware gedelegeerde zetbazen van de overheid te worden”. De Deo heeft ingezien dat de vrijheid van handelen alleen gered kan worden door zelf in te grijpen. Gekozen is voor decentralisatie. In drie functieblok- ken (een blok kliniek, een blok polikliniek en esn blok steunende diensten) zal wor den uitgemaakt hoe het ziekenhuis moet reilen en zeilen. „De betrokken zorgverleners, medici, verpleegkundigen en paramedici kunnen En nu de moraal van mijn koffiecantate? Die hebt ge, ook zónder muziek, in de gaten: ten eerste: drink óók ’ns die toverdrank zwart, ’t is goed voor den geest en niet kwaad voor het hart; dan hebt ge haar geur en haar-kracht pas gepuurd. Hou tevens de melkboer tersluiks uit de buurt, want als er nog iets aan uw vreugde ontbrak giet dan bij haar geur nog een scheutje cognac! En kom je bij Charon, aan ’t eind van uw leven en heb je geen geld voor de doortocht te geven breng dan een baal koffie: ik sta u garant al stak je de helft van de wereld in brand al schaakte je vrouwen bij hele dozijnen, K al liet ge hun geld in üw zakken verdwijnen al was je een schurk, een hond en een rover: dan zét hij u koffie, dan zet hij u óver! y y OOK ANDERE COLLEGAE van hem steeg het water naar de lippen. De mees ten spreken zelfs over een verlies aan inkomsten van veertig percent. A r i S i- ir •uw net (tof 70 15386 luur y Een veerman, die Charon heet, voer met zijn boot daar over de Styx, de rivier van de dood, al duizendjaarduizenden heen en weer en zette de ziel aan de overkant neer en bleef op z’n post, alle dagen en nachten, maar wie geen obool had moest honderd jaar wachten. Zo bediende die veerman van oudsher zijn klanten. Enfin de rest kunt ge lezen in Dante. „want eerlijk gezegd, hit bevalt geen zier. Is dit het hiernamaals? Dan is het maar pover. In een veerhuis daar ze men toch koffie en over? Dat overtochtje dat laai ik nu maar. Maar waar is het bordje: „De koffie is klaar”? Doch Charon, de veerman, die had op m’n woord! nog nooit van „Hier zrt men koffie” gehoord. Toen heeft, om het korten bondig te zeggen, die Muzelman Charon ut moeten leggen wat koffie beduidt, nret de aanhef „Kijk hier ’s”, (en al was hij geen dicker, toen werd hij toch lyrisch) „in ons land, in die eeuvige zandwoestijn, waar de Schepper zich imper mee schijnt te bemoeien, waar geen druppeltje witer, gezwegen van wijn, de dorst van de drijver tot lafenis strekt die met z’n kameel door de wildernis trekt waar hitte en zand hemde voeten verschroeien, liet Allah o troost! ons de koffieboom groeien in Mokka, dat sedert, near iedereen weet, het hart van Gelukkig Zrabië heet. Want waar de koffiekan stoom staat te blazen daar is ’t voor ons allen op slag een oase. En regent het ooit, al zi;n het maar spetten, dan blazen wij luide op onze trompetten: De Heer schenkt weer vater om koffie te zetten! Maar geen Espresso of loffie Verkeerd, daardoor wordt die gavt van Allah onteerd. De ware kunst van de loffie die wik je gefilterd mijn waarde een tikje voor tikje. Wij drinken, door ’t level gestaald en gehard, de koffie van Allah het iefste maar zwart, gelijk in het Hooglied reds Salomo zei dat zij „zwart is maar lieflijk” zó denken ook wij! Hoewel uit de borsten der vrije natuur ook melk goed voor elk is, schenk ons het maar puur! Zo is ons de koffie door Allah gegeven, een vergif dat lang en dit lustig doet leven, dat de wolk des gemoeds van het voorhoofd verjaagt, dat de ziel weer op vleujels de hemel in draagt. Kortom: als ge iets in dé kunst wil presteren dan kunt ge bij mij de leginselen leren!” 1 i a k u s van De Oude Gdeerde Man in Bennebroek noemde de naand januari „catastrofaal” en zijn buu.’ J o h n B e e- r e n van de Bokkedoorn in Overveen sprak van „ronduit slecht’. Ook hij had te maken met een hoop annuleringen. En die kunnen tot een flhke financiële schadepost oplopen, voord wanneer de annulering kort tevoren wordt gemaakt en allerlei voorbereidingen zijn ge troffen. „DAAR STAAT DE CAST meestal niet bij stil”, zei me Giorge Cra mers van Kasteel vat Maurick in Vught. „Ik lig nog met emand in de clinch, een bankinstelling die beroept zich op overmacht. Dat ging om een. groep van veertig man. I; had ook een groep die zou met 80 mankomen en dat werden er 29. Die man lad er begrip gevoerd, die er toe zal leiden dat binnen het ziekenhuis drie functieblokken ont staan met een vrij grote autonomie. Mede werkers zullen worden aangesproken op hun deskundigheid en gezamenlijk met de directie het beleid gaan bepalen. Kern punt in het beleidsplan is ook, dat er naar gestreefd gaat worden de patiënt zo kort mogelijk in bed te houden. Enerzijds door zoveel mogelijk poliklinisch te doen; an derzijds door het zorgproces veel efficiën ter als nu het geval is te doen verlopen. Belangrijk is voorts, dat de Deo alles in het werk zal stellen om de functies geria trie (verpleging zieke bejaarden) en psy chiatrie erkend te krijgen. Als dat lukt verbouwt de Deo het leegstaande perso- neelsgebouw tot P.A.A.Z. (Psychiatrische Afdeling Algemeen Ziekenhuis) en een van de oudere vleugels tot geriatrische afdeling. Begin 1980 komt het poliklinisch medisch centrum gereed. Het huidige be- handelhuis wordt dan omgebouwd tot be ddenhuis. In 1990 zal de Deo nog plus minus 300 bedden tellen, 45 minder dan nu. De Deo wil een goede kwaliteit van de geboden zorg garanderen en roept daar om een aantal werkgroepen in het leven, die al het medisch en verpleegkundig han delen gaan toetsen. Een stuk zelfcontrole dus. Beslist noodzakelijk, stelt de heer Dillmann: „Het zou een schande zijn als de overheid ons ertoe moest verplichten”. De Deo hoopt de kwaliteit van de zorg ook te kunnen verbeteren als met het zieken fonds overeenstemming wordt bereikt over de financiering van de polikliniek, de toepassing van nieuwe technieken en het in toenemende mate verrichten van zeer grote ingrepen als operaties aan het va tenstelsel. In het beleidsplan wordt verder de wens uitgesproken, dat de Deo in het kader van het experiment met de proefre gio (Kennemerland is aangewezen om GENIETEND VAN DE EERSTE nog bleke, zonnestralen trof fotograaf Fred Steenman de 15-jarige Sanc- ta Marialeerlinge Rony L i n t je ns uit Heemstede gisteren op een bankje aan. Niet alleen Rony is blij dat de zon weer een poging doet de vorst te verja gen. Met haar zijn het heel wat bedrij ven, onder andere de Nederlandse res taurantbedrijven, die barre tijden heb ben gekend. Bart Brandt van De Twentse Hoeve in het Overijsselse En ter gooide zijn zaak zelfs een dag of wat dicht. Het had geen zin om open te blijven, er kwam geen kip”, zei hij me. tuur zijn zeer gecompliceerd geworden. De medische techniek heeft zich met reu zensprongen ontwikkeld; allerlei andere disciplines deden hun intrede. Het aantal verrichtingen steeg schrikbarend. En, het staat letterlijk zo in het beleidsplan, „daarbij bleef het aspect van de kostenbe heersing duidelijk achter, terwijl ook de afstemming van de wijze van zorgverle ning op de verlangens van de consumeht tengevolge van problemen van organisa torische aard achterwege bleef”. In populair Nederlands: de zaak liep uit de hand. De directie was niet bij plachte de bestedingen in de hand te houden, geeft men in het beleidsplan toe. Daar kwam bij dat „het overleg te veel aan de top plaatsvond, terwijl aan de basis juist de verstrekking van de zorg plaatsvindt en de kosten worden gemaakt. De meeste maatregelen, hoe goed ook bedoeld, von- De integratie zal gepaard gaan met een rigoureuze interne reorganisatie, waarbij directie en bestuur macht prijsgeven. Volgens het beleidsplan, dat in overleg is opgesteld en wordt onderschreven door vrijwel alle medewerkers van het zieken huis, kan de integratie het beste bereikt worden door met de andere zorgverleners (huisartsen, wijkverpleegkundigen, ge zinsverzorging, maatschappelijk wer kers, verpleeghuizen, enzovoorts) binden de afspraken te maken over ieders taak, door voortdurend met elkaar te commu niceren en informatie uit te wisselen. ZOALS IN MIJN VORIGE GASTENHOEK beloofd, kom ik met plezier nog even terug op het exquise maal dat zeven chefs aanrichtten om ex- Brinkmann chef kok Frederik Hendrik van Mekeren te tonen dat zij ook vandaag de dag nog de kunst proefondervindelijk vast te stellen hoe de gezondheidszorg geregionaliseerd kan worden; H.I.) extra faciliteiten krijgt aan geboden. Daarmee zou ook een bijdrage geleverd kunnen worden a»n de verbete ring van de kwaliteit van de zorg. Hoewel de Deo zijn fiat heeft gegeven aan het beleidsplan van de Stichting Sa menwerkende Kennemer Ziekenhuizen (onlangs in deze krant uitvoerig behan deld) en dus bereid is een stuk zelfstandig heid af te staan, wil het ziekenhuis blijven functioneren als autonoom algemeen zie kenhuis met een hele rits functies. Die worden vervuld op eigen houtje en in nauwe samenwerking met hst Zeewegzie- kenhuis in Velsen, het Marinehospitaal in Overveen en het centrumaiekenhuis in wording is één organisatie met drie gebouwen, te weten die van het Elisabeth Gasthuis, de Mariastichting ?n het Diaco nessenhuis). De Deo kent behalve aan de medische specialismen grote waarde !oe aan para medische functies, een goece geestelijke verzorging door een team van pastores, predikanten en humanistische raadslie den, de arbeid van de maatschappelijk werkers en ziekenhuispsyehologen, de vrijwilligers en de ziekenomroep Radio Parade. Al deze functies krijgen in het beleidsplan een eigen plaats toegewezen. Ook de verpleegkundige kr jgt alle aan dacht. De opleiding van leerlingen zal verbeterd worden. Gediplomeerden zul len de kans krijgen bijgesckoold te wor den. Ook blijft de Deo medewerking ver lenen aan de opleiding van co-assistenten en kunnen artsen zich in Int ziekenhuis specialiseren. Ziekenhuis St. Joannes de Deo is ge sticht in 1887. In de loop tan bijna een eeuw heeft het ziekenhuis en explosieve groei doorgemaakt. Organiatie en struc- Maar, zult ge nu vragen, wat deed toen de veerman? Ging hij gauw bij de Mohammedaan in de leer dan voor de kunst van dat wondere brouwsel? En óf ie! Hij zette wel óver, maar liever nog koffie! Hij liet zich een koffiemolen bestellen en haarfijn zich alles nog eenmaal vertellen; en weldra kwam, uit een kier van de deur van het veerhuis, een heerlijk aroma, een geur, dat de schimmen van de Trojaanse helden zich spoedig weer aan de overkant meldden, en smeekten: „Ach veerman kom over de brug, haal de boot van de ketting en roei ons terug! Wij willen met liefde daar honderd jaar wachten, desnoods onze schim aan de duivel verpachten, want nooit heeft zelfs Zeus zö iets zaligs gedronken als Allah die Arabier heeft geschonken. Dus kijken we niet op een maand of een jaar zolang daar dat bord hangt: De koffie is klaar!” deelnemen aan de afweging van prioritei ten en het tot ontwikkeling brengen van nieuwe initiatieven. Het management komt dan naast de zorgverleners te staan”, aldus het beleidsplan. Omdat iedereen straks bij het besturen van het ziekenhuis betrokken wordt en alle know how wordt aangeboord kan volgens het beleidsplan veel efficiënter gewerkt wor den. En dat betekent weer, dat de kosten beter in de hand gehouden kunnen worden. Het ziekenhuis St. Joannes de Deo wil de wijk in en dan is het noodzaak heel intensief te gaan samenwerken met de huisartsen. Intensiever dan nu gebeurt. De huisarts wordt, aldus directeur Dill mann, door de Deo erkent als de centrale figuur in de gezondheidszorg. Hij kent de patiënt en moet constant op de hoogte blijven van wat er met die patiënt in het ziekenhuis wordt gedaan. De huisarts zal meer en meer betrokken worden bij het medisch handelen, belooft het beleids plan. Ook met de andere zorgers in de zogeheten eerste lijn zullen nauwe banden worden aangeknoopt, terwijl tevens de samenwerking met de verpleeghuizen Janskliniek en Boerhaave wordt geïnten siveerd. Dat in de eerste lijn te weinig mensen werken (vacature- en subsidie- stops zijn daar debet aan) wordt in het beleidsplan een handicap genoemd. Dat de Deo de hand in eigen boezem heeft gestoken waar het het efficiënt werken aangaat blijkt ook uit het beleids plan. Concreet: de planning van het ge bruik van de operatiekamers wordt ver beterd, de informatieverwerking geauto matiseerd, er gaat gewerkt worden met een verpleegkundige status (een formulier waarop alles wordt genoteerd wat er met en rondom de patiënt gebeurt), het afspra ken maken wordt beter geregeld, het op name- en ontslagbeleid doeltreffender. Alles met in het achterhoofd de gedachte: de patiënt moet hier zo kort mogelijk blijven. Dillmann: „Het klinkt wel leuk, zo van we laten meneer A maar een paar dagen langer liggen, dan kan hij tot rust komen. In wezen is het niet humaan wat je dan doet. Een verblijf in een ziekenhuis blijft een noodzakelijk kwaad en ik zeg dan: hoe korter, hoe beter”. Wat de Deo doet is in deze regio nog niet vertoond. Met het beleidsplan luidt het ziekenhuis een nieuw tijdperk in, dat van de vermaatschappelijking van de ge zondheidszorg. Dillmann: „Ik hoop, dat de patiënt ook bereid is mee te werken aan de realisering van dit beleidsplan. We doen een beroep op zijn eigen verant woordelijkheid, met name bij het formu leren van de vraag naar zorg. We zullen het beleidsplan voortdurend moeten bij stellen, afhankelijk van de wensen, ver langens en mogelijkheden van de samen werkende partners en de patiënten”. De ivoren toren ligt plat. Het is nu zaak dat de Deo samen met alle betrokkenen de brokken puin opruimt. HANS INVERNIZZI ri- De verpleging en reactivering van bejaarde patiëten - in vaktermen geriatrie geheten - beschouwt ziekenhuis St. Joannes de Deo als een belangrijke taak. Door middel van therapieën wordt getracht de bejaarden zo zelfredzaam mogelijk te houden. Een van die therapiën is de bezigheidstherapie, waarbij bejaarden sjoelen, breien, puzzelen en dergelijke. het Domaine de Sancet van Alain F g e t in het piepkleine plaatsje St. Martin d’Armagnac, ergens tussen Bordeaux en Biarritz, applaudisseerde het kleine gezelschap fijnproevers enthousiast voor zijn voordracht. MIJN BELOFTE van vorige week handelde over de koffie, want toen die op tafel kwam vroeg mijn tafelheer de historicus en literator drs. Harry P r e n e n het woord en hield het gezelschap in zijn greep met een voortreffelijk vers dat hij „De koffieballade” doopte. En terwijl hij na afloop aan een oude Armagiac nipte, die W i m B e e 1 e n van Okhuysn ooit louter toevallig op zijn vakantie tegenkwam in

IJmuider Courant | 1979 | | pagina 11