Film Foto boeken [zeepost J FC Nieuwendam op kop in rayoncompetitie Hooghoudt li Fotogroep IJmuiden puzzel van de week Agfa-pocket 1008 prijswinnaars J WAND- EN VLOERTEGELS OPEN HAARDEN BADKAMERS z Camera-periscoop Steunactie bisschop 2 Steunactie bisschop 3 Mgr. Gijsen 10 Mollen Steunactie bisschop 4 1 2 Efl3 |4 5 6 I7 R88 9 Vrijwilligers 3 Mgr. Gijsen 11 /n onze n/euwe SHOWROOM kunnen wij u een uitgebreide kollektie tonen van: SPECIALE AANBIEDING KOUDENHORN 60 SHOWROOMKEUKENS tegen zeer gereduceerde prijzen 13 VARIA FEBRUARI 19 7 9 VRIJDAG 9 Nuhbele^ raan jenevè£ ,.fl58 ■kt In de tweede ronde van de competitie voor fotografen uit het rayon Kennemerland BNAFV heeft fotoclub Nieu wendam met 204 punten de eer ste plaats behaald. Hierdoor is zij ook eerste geworden in het totaalklassement met 404 pun ten. Tweede is de Haarlemse AFV met 400 p. en derde foto club Castricum met 396 p. 3 Onder redactie van J.P. Bos 25 27 24 26 28 29 32 30 [37 36 33 34 40 39 38 42 41 [Ï8 44 43 51 53 54 55 50 56 49 57 63 61 60 70 67 68 69 65 64 73 71 72 R (ADVERTENTIE) D. WILGENBURG, Haarlem. S. F. HURKMANS, Haarlem. ADVERTENTIE) KEUR BOUWMARKT OPENINGSTIJDEN: di. t/m vr. zaterdags van 8.30-16.00 uur J. VAN GIESKE. Vijfhuizen. 8.00-12.30 uur 13.30-18.00 uur De inleveringsdatum voor de volgende ronde is 5 maart. Nu dan weet je direct in welk vaarwater je terecht bent gekomen. Wij, als rooms katholieken, die werkelijk trouw aan Ro me en het wereldepiscopaat willen blijven (en niet alleen met de mond), voelden ons hier als vreemden bij een nieuw gevormde sekte, die niets meer met de Rooms-Ka- tholieke Kerk te maken had Wederom een afsplitsing van onze Kerk, zoals er na de reformatie zo vele ontstonden en waar van er ook vele reeds na korte tijd als een nachtkaars uitgingen. Zo zal hét deze sek te in de toekomst ook wel weer vergaan. it Deze foto van J. van Vos (foto Johez) werd in de tweede competitieronde het hoogst gewaardeerd. KOUDENHORN 54-56 Tel. 023-321212-322368 s maandags gesloten donderdag s avoncs geopend tot 21.00 uur. ingenomen standpunt, wil ik mij in het bijzonder aansluiten bij hetgeen de heer Hooreman naar voren bracht. Zelf niet katholiek zijnde, wil ik toch in hoge mate mijn bewondering uitspreken voor bis- schop Gijsen, die tegen de stroom in durft te roeien. Zeker ten aanzien van het onge boren kind dat zich in de meest weerloze positie bevindt. Het is onbegrijpelijk dat het CDA, dat de C van christelijk zo hoog in zijn vaandel heeft staan, zijn beginselen op zulk een laag pitje heeft gezet. Het CDA is momenteel bezig het ongeboren kind als wisselgeld te gebruiken voor zijn partijpolitieke belangen. Als wij hier de euthanasie nog bij voegen en onlosmake lijk aan de abortus provocatus is verbon den, dan kan het oude spreekwoord „Wie een kuil graaft voor een ander, valt er zelf in” nog weleens in een reëel gebeuren worden omgezet. Hoeveel kinderen trokken er de laatste jaren niet weg uit de gezinnen vanwege het geloof en hoeveel tweedracht is er niet tussen de rooms-katholieken onderling? Een aantal bisschoppen zwijgt al jaren als het graf en als er één moedige bisschop Gijsen durft te spreken, wordt hij door het slijk gehaald. Paus Paulus VI zei inder tijd, dat Nederland blij moest zijn met mgr. Gijsen en eerlijke rooms-katholoie- ken kunnen het daar alleen maar mee eens zijn. Het is de hoogste tijd dat er in onze Nederlandse r.-k. kerk orde op zaken wordt gesteld. MEVR. J. M. BOURGONJE, Haarlem slist geen dure alpha-hulp kunnen beta len. Het is natuurlijk weleens ramen lap pen en wc schoonmaken, maar dat is pas echt vrijwilligerswerk. Dat geeft een ge weldige voldoening en ik zeg dit uit eigen ondervinding. Ik kan het niet beoordelen, maar ik heb zo het gevoel dat dit soort vrijwilligerswerk niet helemaal in de op leiding van mevrouw Breuer past. T. GROOT-VAN ES, IJmuiden. 25,-: Helma Bennet, Merensplein 14, Haarlem. 25,-: A. Bart, Noorderwijkweg 3a, Bever wijk. Oplossing puzzel nummer 5 Horizontaal: 1. sober, 4. gebrabbel, 8. menie, 9. haardos, 10. paars, 12. meekrap, 13. renet, 14. vorstelijk, 16. leverkaas, 17. mokka, 20. onlangs, 23. trens, 24. paneren, 25. feest, 26. schandaal, 27. lelie. Verticaal: 1. semilor, 2. benepen, 3. ree, 4. gruis, 5. agave, 6. bader, 7. lastpak, 9. Homerus, 11. aster, 14. Vaassen, 15. tom be, 16. looppas, 18. kasteel, 19. ambitie, 21. lunch, 22. Noren, 23. titel, 25. fel. Met de volgende schepen kan zeepost worden verzonden. De datum, waarop de correspondentie uiterlijk ter post moet zijn bezorgd, staan achter de naam van het schip vermeld. Oplossingen, uitsluitend per briefkaart, dienen uiterlijk woensdag a.s. in ons bezit te zijn. Indien per post wordt ingezonden als volgt adresseren: DAMIATE PERS B.V., POSTBUS 18, 1970 AA, IJMUIDEN. In het Goede Herdercentrum in het Haarlemse Schalkwijk werd vorige week zaterdag een steunactie voor bisschop Zwartkruis gehouden. Na de sprekers, de pastores Konijn, Al en Duyvis, te hebben aangehoord, bleek er evenwel geen spra ke te zijn van steun aan de bisschop, maar daarentegen van een degradatie van zijn ambt. De bijeenkomst had niets meer te maken met de Rooms-Katholieke Kerk, maar had meer weg van een duidelijke hetze tegen bisschop Gijsen, die aan Gods woord en gebod trouw blijft. Wat worden de mensen toch misleid door valse profe ten. Als het zo door gaat is het te hopen dat de paus maar in het bisdom Haarlem ingrijpt, omdat het voor bisschop Zwart kruis blijkbaar niet meer mogelijk is. J. DE BOER, Haarlem. Vorige week zaterdag was er een steun actie voor bisschop Zwartkruis in het Goede Herdercentrum in Haarlem. Spre kers waren de heren Konijn, Al en Duyvis, drie pastores die zich als valse profeten ontpopten in een hetze tegen bisschop Gijsen. Hier zijn mensen aan de gang die de kerk van Christus willen hervormen. Dat zal echter nooit lukken, want de Heer waakt immers over zijn kerk. TH. ROSENHART, Haarlem. Gezien de ingezonden brieven die vorige JONGE DUBBELE «J GRAANJENEVER die moet u proeven, die isgeweidig moest beoordelen, vond het jammer dat zo weinig fotografen bepaalde gedeeltes van hun foto’s hadden doorgedrukt. An ders zouden veel storende gedeeltes weg zijn gevallen, waardoor de foto’s boeien der zouden zijn geworden. Door de lange duur van de winter wordt er veel geschreven, ook in uw krant, over het wroeten van mollen. Of het nu hard of zacht vriest, mollen wroeten altijd. Mijn ervaring sinds de strenge winter van 1928- 1929 is dat de mol, als een strenge vorstpe riode op komst is, weken van tevoren voor een wintervoorraad wormen zorgt. Mijn laatste ontdekking aan het eind van vorig jaar was. dat ik in een nest een kluit van zo’n honderd wormen aantrof. Dat was de aanwijzing voor de strenge vorstperiode van nu. Wat moet die pastor Duyvis toch een enorme sombere man zijn, zeker als je hoorde wat hij zaterdag jl. zei op die bijeenkomst, waar men adhaesie betuigde aan het beleid van bisschop Zwartkruis. Wat kan men verder nog voor goeds ver wachten van een pastor die er op uit is polariserend te werken en het menings verschil tussen de bisschoppen zó op te blazen alsof de kerk op instorten staat. Een vraag: Waarom zou mgr. Zwartkruis een convict voor aanstaande priesterstu denten hebben gesticht? Het antwoord hierop is simpel. Ook hij is niet tevreden met de huidige begeleiding op theologi sche scholen, want anders had hij dat besluit niet genomen. Zo zijn er meer zaken die goed fout zijn en bepaalde pas tores maar zorgelijk doen, inmiddels de verwarring maar groter makend. TH. K. WITTE, Haarlem. Steunactie bisschop 5 Vorige week zaterdag werd in het Goe- 23 Met enige verbazing heb ik het ingezon den stukje van mevrouw Paula Breuer gelezen. Zij had kritiek op mevrouw Bronsveld-Schijffelen, die reeds eerder haar ongenoegen had geuit over een ad vertentie van het Elisabeth Gasthuis waarin vrijwilligsters werden gevraagd voor het intern transport van patiënten naar de röntgenafdeling. Nu schrijft me vrouw Breuer dat het verplegend perso neel alleen een verzorgende taak heeft en geen taxibedrijf is. Volgens mij behoort het vervoer van patiënten wel degelijk tot het werk van geschoold personeel, net zo goed als het voeren van patiënten die zelf niet in staat zijn te eten. Maar in de praktijk blijkt, dat het verplegend perso neel tijd te kort komt. Daarom krijgt mevrouw Bronsveld van mij gelijk en moet er in het Elisabeth Gasthuis ge schoold personeel worden aangenomen. Laten wij daarom met z’n allen aan onze regering een halt toeroepen, die de kraan steeds verder wil dichtdraaien; zulks eve neens voor de gezins- en bejaardenhulp. Ik begrijp van mevrouw Breuer dat ze graag haar mooie vrijwilligersbaan wil behouden, omdat het zoveel voldoening geeft. Maar is dat werkelijk zo? Als zij eens bedenkt, dat zeer veel meisjes tot hun achttiende of negentiende jaar op school hebben gezeten en na het behalen van hun diploma, bijvoorbeeld IN AS, nu werkloos zijn, dank zij het dichtdraaien van de kraan en ook door het werk dat zij ver richt. Waarom geeft mevrouw Breuer zich niet op als vrijwilligster bij de Algemene 66 Op de groepsavonden vinden o.a. de volgende activiteiten plaats: reet bekij ken van eikaars foto’s en dias; het be spreken van doka-problemer.; het in strueren van diverse technieken (zoals solariseren, gomdrukken, macrotech- niek); het instrueren van diverse kleu- renvergrotingsmethoden; hel houden van onderlinge wedstrijden; het houden van lezingen; het gezamenlijk inkopen van materialen en het uitlenen van lite ratuur. PUZZEL NUMMER 6 Horizontaal: 1. soort stof, 3. kneedbare massa, 8. rakelijzer, 11. grote deurnis, 13. voorzetsel, 15. soort onderwijs (afk), 16. anno (afk.), 18. uitroep, 19. edelsteen, 20. papegaai, 22. gebergte in Zuid-Amerika, 23. titel (afk.), 24. oponthoud, 27. heilige (afk.), 28. ter zake (afk.), 30. bevestiging, 31. per expresse (afk.), 32. deel van de bijbel (afk.), 34. deel van de mast, 36. godsdienst (afk.), 38. onbeschaafde, 39. boom, 40. voederbak, 41. nostro conto (afk.), 42. bestaat, 43. gewicht (afk.), 44. persoonlijk voornaamwoord, 46. meisjes naam, 47. tandarm zoogdier, 49. reeds, 50. godsdienstigheid, 55. zangnoot, 57. ver scheidenheid, 58. vogel, 59. duivel, 60. openbaar ministerie (afk.), 61. N.V. (Frans), 62. verbrandingsrest, 63. persoon lijk voornaamwoord, 65. burger, 71. zach te veertjes, 72. voedsel, 73. smalle opening. Verticaal: hevige wind, 2. duur van eb en vloed, 3. rivier in Italië, 4. slede, 5. vogel, 6. zoals de akten getuigen (Lat. afk.), 7. water in Brabant, 9. ons inziens (afk.), 10. citroendrank, 11. vaartuig, 12. vlam, 14. drank, 15. lange buigzame pop, 17. Engels telwoord, 18. plaats in Noord- Brabant, 20. oosterse titel, 21. vierhandig zoogdier, 25. plaats op Corsica, 26. deel van een servies, 29. afslaande weg, 32. ketting zonder einde, 33. omroepvereni ging (afk.), 35. verdelgingsmiddel (afk.), 37. kloostervoogd, 43. vochtig, 45. beroep, 46. uitroep, 48. hoofd van een moskee, 49. deel van een etmaal, 50. waterdier, 51. knolgewas, 52. ondergrondse spoorweg, 53. zijrivier van de Donau, 54. zoogdier, 56. ongerijmd, dwaas, 64. de onbekende (afk.), 66. rivier in Siberië, 67. goud (Frans), 68. meisjesnaam, 69. en dergelijke (afk.), 70. selenium (afk.). Na zijn succesvolle Eye love you meldt Ed van der Elsken zich met het kijk- boekje Hallo, een uitgave van Van Hol- kema Warendorf (Unieboek) in Bus- sum. De titelgroet komt uit de monden van de fotograaf en Soekamo, wier jovi ale treffen op de omslagpagina’s is afge- beeld. Van der Elsken heeft het nu gezocht in op effect berekende fotoparallellen, af gewisseld door opnamen die beide naast elkaar liggende pagina’s beslaan. Voor dit boekje heeft hij ook weer geput uit series, waarvan hij al foto’s voor Eye love you gebruikte, zoals van het Zand- voortse naaktstrand. In tegenstelling tot de door ons gekriti seerde ondertiteling in Eye love you laat de fotograaf de beelden voor zichzelf spreken, maar aan het eind van het boek geeft hij een verantwoording met be trekking tot onderwerp, plaats, tijdstip en technische gegevens. Ook hieruit blijkt dat Van der Elsken de aandacht vraagt met een bundeling van veelal oud werk. Maar de liefhebbers van zijn recht-voor-zijn-raap-fotografie hoeven zich hierdoor natuurlijk niet te laten weerhouden. Hulpdienst of gaat zij helpen bij zieke mensen, in vele gevallen de minst draag- krachtigen in onze samenleving, die be- 15,-: Th. v. d. Koekelt, Lorentzstraat 5, Zandvoort. 15,-: J. de Boer, Galvanistraat 3, IJ muiden. 10,-: Mw. Van Bladeren, Marsstraat 94, Haarlem. 10,-:M. C. Hoogendijk, Pythagorasstraat 22, IJmuiden. De fotogroep van het NIVON, afdeling Velsen-IJmuiden, heeft zich losgemaakt, omdat zij meent als zelfstandige groep meer ontplooiingsmogelijkheden te heb ben. Zij zal onder de naam Fotogroep IJmuiden gaan functioneren. De groep is aangesloten bij de BNAFV (Bond van Nederlandse Amateur Fotografen Vere nigingen). De groepsavonden zullen op de tweede en vierde dinsdag van de maanden sep tember tot en met mei worden gehouden in gebouw Velserduin aan het Velser- duinplein te IJmuiden, aanvang 20 uur. I I I X" I week vrijdag in uw krant werden gepubli- I ij I I |f^ |P“ I ceerd betreffende het door mgr. Gijsen Argentinië: ms „Cap San Lorenzo” 13 februari. Australië: ms „Kangourou” 16 februari. Canada: ms „C.P. Discoverer” 13 februari. Israel: ms „Thiassi” 13 febru ari. Japan: ms „Bremen Express” 9 febru ari. Kenya, Oeganda, Tanzanië: ms „Ta- gama” 13 februari. Ned. Antillen: ms „Hollandia” 9 februari. Ver. Staten van Amerika: ms. „Atlantic Conveyor” 13 fe bruari, ms „American Ace” 13 februari. Zuid-Afrika (Rep.): ms. „Hawk” 9 fe bruari. De 71-jarige Hagenaar Peter van So- meren heeft een camera-periscoop ont worpen. Hij kwam op het idee toen hij naar de tv zat te kijken naar het bezoek van Sadat aan Israel en hij een dringen de horde fotojournalisten met gestrekte armen plaatjes op goed geluk zag knippen. Zoals dat gewoonlijk gaat, stonden de grote sterke kerels vooraan en de zwak kere broeders werden naar achteren ge drongen. Met Van Somerens vinding kunnen de kleintjes nu ook aan hun foto’s komen. Geïnteresseerden stuurt hij graag de tekening van zijn ontwerp op. Zijn tele foonnummer is 070-295465. Als wij, oudere rooms-katholieken, met weemoed terugdenken aan ons rijke roomse leven en aan ons eendrachtig, dappere bisschopsteam tijdens de laatste oorlogsjaren, dan kunnen wij nu slechts zeggen: „Wat zijn wij, niettegenstaande onze grote welvaart, geestelijk toch enorm verarmd”. Hoeveel r.-k. huwelijken zijn er de afgelopen 10 a 15 jaar niet ontwricht? Bijdragen voor onze rubriek „Schrijvende lezers” dienen aan de volgende voorwaar den te voldoen: maximale lengte van 250 woorden. Inci denteel kan de redactie overschrijding van deze limiet toestaan, namelijk wan neer zij meent dat het onderwerp van een bepaald ingezonden stuk dit recht vaardigt. ondertekening met naam en woonplaats. Daarnaast moet aan de redactie het vol ledige adres bekend worden gemaakt anonieme brieven worden niet geplaatst geen persoonlijke aanvallen. De inhoud van brieven mag niet kwetsend, grievend of beledigend zijn. Lezers doen er goed aan hun telefoonnum mer aan de redactie op te geven, zodat deze snel contact kan opnemen, bijvoorbeeld over bekorting van de brief. Lezers zonder telefoon kunnen de redactie meedelen te gen bekorting geen bezwaar te hebben. Indien zij dat niet doen, wordt, in het alge meen gesproken, een te lange brief gere tourneerd 6 I Na de onlangs door ons aangekondig- de Agfamatic 508 pocket-camera wordt nu de 1008 gelanceerd, die het model 1008 S vervangt. De belangrijkste nieu wigheid, naast de Sensor-ontspanknop, is de Repitomatic (transport- en terug- wikkelsysteem). Het objectief is de drie- lenzer Color Agnar 1:9.5. Evenals bij de 508 zijn er twee sluitertijden: 1/100 voor daglicht en 1/50 voor flitslicht. Ook dit model heeft aansluiting voor topflash/ flipflash en automatische flitstijdinstel- ling. de Herdercentrum (Haarlem-Schalkwijk) een bijeenkomst gehouden, die bedoeld was als „steun aan het beleid van bisschop Zwartkruis”. Vanzelf heeft een bisschop, als zijn beleid inderdaad zo goed was, geen steun nodig. Uiteindelijk bleek deze bijeenkomst, zoals ik reeds verwachtte, één grote hetze tegen mgr. Gijsen en Ro me te zijn. Een van de sprekers nam ook het woord „SAVAK” in de mond en dan praat je over de Perzische geheime politie. Het bestuur van de fotogroep bestaat uit: voorzitter H. v. Geldorp, Eemstraat 8, 1972 VT IJmuiden, tel. 02550-12890; secretaris W. Sellen, Schiplaan 88, 1974 LB IJmuiden, tel. 02550-1716(x penning meester mevr. Kneppers, Rijnstraat 126, 1971 VJ IJmuiden, tel. 02550-18298. Het persoonlijk klassement wordt na de tweede ronde door J. Vos van foto club Johez aangevoerd; tweede is J. A. de Gier van de Haarlemse AFV en derde G. Alting van fotokring Heemskerk. Voorafgaande aan de bespreking door de juryleden Th. Kelderman, N. Schie- veen en P. IJsseldijk in het Johezhuis werd een minuut stilte in acht genomen ter nagedachtenis van G. J. L. Offer- haus, BMK, AFIAP, die op 5 januari overleed. Hij heeft als voorzitter van de fotogroep De Muggen veel stimulerend werk voor de rayoncompetitie gedaan. De jury, die 278 foto’s van 16 clubs 31 35 52

IJmuider Courant | 1979 | | pagina 13