I never promised you a Rose Garden over zestienjarig meisje I cimsterdom filmhuizen vlotte Franse komedie Algerijnse vrijheidsstrijd in La Question petri interieur hciarlem Rossellini’s Rome open Stad in IJmond-circuit Film personen auto rai Geluid bij Nederlandse film niet zo slecht „Geen vuiltje aan de lucht" DAMIATE I X T Dagje uit in Düsseldorf ,95 ■■MB Melkwoud draait La vie devant soi MM^B 17 VRIJDAG 9 FEBRUARI 19 7 9 FILM □□□□□□□□□□□□□□□□□□□□□□□□□arrancnannaaaac □□□□□□□□□□□□□□□□□□□□□□□□□□□a □□□□□pnaaac mm eerstvolgende datum: 3 maart 1979 Voor deelname aan deze reis is het noodzakelijk, dat u over een Inlichtingen bij al onze kantoren/ □□□□□□□□□□□□□not i ZIJLWEG 36-38 HAARLEM TEL. 023-316399 Terug om plm. 21.30 uur. Reissom: f 30,- per persoon 'busreis op elke eerste zaterdag van de maand 8tm18FEBR. BEHR STUDIO Ki De belangrijkste Nederlandse première is deze week te vinden in Kriterion en Leidseplein Theater, in Amsterdam, met de intrigerende titel I never promised you a Rose Garden, naar de roman van Hannah Green. Een romantische titel die de bezoeker, die het boek niet kent, er niet zo gauw op zou brengen dat het hier gaat om een film die zich in een zwakzinnigeninstituut afspeelt. Tenzij hij de krantenadvertentie goed heeft gelezen waarin een Amerikaanse criticus wordt geciteerd die in zijn recensie ook de film van Anthony Page schreef „De vrouwelijke versie van Cuckoo’s Nest, maar eerlijker”. a Charles Boost ■MMMMHMBI. I X ^□□□□□□□□□□□□□□□□□□□□□□□□□□□□□□□□□□□□□□□□□df -)□□□□□□□□□□□□□□□□□□□□□□□□□□□□□□□□□□□□□□□□□□□□; paspoort, dat maximaal vijf jaar verlopen mag zijn, of over een geldige toeristenkaart beschikt. U dient ook reeds in Nederland Duitse marken te kopen, aangezien aan de grens niet wordt gestopt. r' r ■M Ml van Cuckoo’s Nest (ADVERTENTIES) Siad van Roberto Rossellini, (filmhuis Velsen en In het Nederlands Filmmuseum, Von delpark 3, Amsterdam, wordt het boeien- Parkeren op Ijsbaanpad (Olympisch Stadion) gratis bus naar RAI. (opk tijdens avonduren) Vertrek om 8 uur uit Haarlem Vertrek om 7.30 uur uit IJmuiden Anna Magnani in Rome open filmhuis Heemskerk). zijn geïsoleerd laboratorium een reddend serum. De film houdt .zich dan verder bezig met de moeilijkheden van de geleer de om het geneesmiddel op de bestemde plaats te krijgen. En al wordt hij op het laatste ogenblik vermoord, de zekerheid dat de menshfeid zal blijven leven is toch duidelijk op het einde aanwezig. Een en ander wordt door regisseur Boris Segal met macabere effecten gekruid. Zondagmiddag om 14.30 Uur draait in DAC de Zweedse politiefilm De Vrouw in het Götakanaal, naar een van de thrillers van Sjöwall en Wahlöö. Charlègue, die in werkelijkheid Henri Al- leg heet, in een roman La Question bijeen gebracht zijn. Ook bij deze film werkt de wetenschap dat het er in werkelijkheid zo toegaat, buitengewoon deprimerend hoe wel het feit dat deze onmenselijkheden door een film aan miljoenen mensen kun nen worden bekendgemaakt een tegelijk troostend en hoopvol effect heeft. De bezoekers van de nachtvoorstellin- gen van Roxy vinden er een vlotte Franse klucht die oorspronkelijk Pas de Problè- me heet maar hier vertoond wordt als Geen vuiltje aan de lucht. De film is gemaakt door Georges Lautner, die nog al eens gangsterwerk, onder andere met Alain Delon, opknapte, maar nu op de vrolijke toer is gegaan. Al kan hij het niet laten zijn dwaze komedie te beginnen met een dodelijk getroffen man. die levenloos naar binnen valt, als op zijn bellen de deur geopend wordt door de verre van onberis pelijk levende Anita (Miou-Miou). Door dat lijk en de pogingen er zich van te ontdoen komen er dolle verwikkelingen op gang, waarbij bekende komische ac teurs als Bernard Menez en Jean Lefebvre nt gedragen Men zal zich het yerhaal van madame Rosa nog wel herinneren, een voormalige prostituée die in haar kleine woning kin deren opneemt van vrouwen uit hetzelfde vak en uit dit dienstbetoon een schamel bestaan opbouwt. Een bijzondere relatie ontstaat er tussen haar en het Arabische johgetje Momo, dat haar later verpleegt en haar helpt aan een „zachte” dood. i riktu s en wat >ard aan ’n geopend van 10-17 en 19-22 uur, zaterdag en zondag 10-17 uur, toegang f 7,- Trein-Toegang-biljetten bij NS-stations II d de overzicht van de Braziliaanse film voortgezet. Dinsdag, woensdag en don derdag kan men er films Zien die hun speciale attractie ontlenen aan het feit dat ze van oudere datum zijn. Men zal komen de week films kunnen zien die uit 1913, 1919, 1929 en 1952 dateren en dus een gevarieerd beeld geven van het ontwikke lingsproces van de Braziliaanse film. Aan vang voorstellingen 19.30 uur. gang naar de psychiatrische kliniek) als verraad beschouwen en haar bedreigen. Nu zal de roman van Hannah Green waarop de film berust wel een weten schappelijk fundament hebben, maar Page’s filmische interpretatie maakt het van de partij zijn. Op de matinees van Studio is nog alti; de vriendelijke Bambi aanwezig, terwi? de wat grotere jeugd 's avonds van Watef* schapsheuvel kan profiteren. Cinema Paf lace. heeft op de middagvoorstellingen voor Oom Ferdinand en de Toverdrank gekozen, een ingewikkeld verhaal over een spookvilla, een zolder met een levens groot schilderij van een mooie dame, eetj geheime spreuk om haar tot leven te wek ken, een toverdrank en de nodige avontu ren met een kleine speedboat op het w^g) ter. Voldoende ingrediënten voor een. amusant en geheimzinnig verhaal dit Karst van der Meulen, met Lex Goudsmtt en Willeke Alberti als sterren, onderhou dend en in fraaie kleurenbeelden vertelt. One flew over the Cuckoo’s Nest was, zoals iedere regelmatige bioscoopbezoe ker zich zal herinneren, de opzienbarende, onthullende en' tragi-komische film van Milos Forman die zich in een dergelijk instituut afspeelde. Toen was Jack Ni cholson de centrale figuur die om een straf in een werkkamp te ontlopen zich zo aanstelde dat hij in een psychiatrische inrichting werd opgesloten. In I never promised you.'.gelden meer serieuze redenen om het zestienjarige meisje Deborah op te laten nemen in een van de verre van ideale gestichten voor geestelijk gestoorden. Ze heeft een poging tot zelfmoord gedaan en zich verder afge sloten in een fantasiewereld van krijgs haftige indianen die iedere terugkeer van haar tot het normale leven' (dus ook haar Van de vorige week in Se. Haarlemse bioscopen overgebleven Een vrouw als Eva, de Nederlandse vrouwenfilm van Nouchka van Brakel, in Luxor, The Boys from Brazil in Roxy, de dramatische tekenfilm Waterschapsheuvel in Studio, Even en Oneven in Lido en Sergeant Pepper’s Lonely Hearts Club Band in Cinema Palace. Daarnaast dienen enkele niéuwe films als aanvulling. Zoals in Frans Hals waar de moordzuchtige Italiaanse film De Anti- Terreur Brigade op het programma is genomen. De filmhuizen in en om Haarlem hebben voor enige voortreffelijke films gezorgd die velen ongetwijfeld op hun lijstje van „gemiste kansen” hebben staan, een achterstand die ze nu kunnen inhalen. Zo vertoont Het Melkwoud, Zijlstraat 63, Haarlem, vanavond, zaterdag en zondag om 21 uur La Vie devant soi van Moshe Mizrahi, de veelbesproken film met een glansrol van Simone Signoret. S hoe en waarom van deze gewelddadige fantasiefiguren niet duidelijk. Of we moe ten hun bestaan afleiden uit het gedrag van Deborahs strikte vader die zijn doch ter ieder contact met mannen praktisch ónmogelijk maakte. Dan blijft nog altijd de vraag waarom een relatief „licht” geval als Deborah opgenomen moet worden in een veelsoortige kliniek waarin bijna uit sluitend oudere vrouwen met loshangen de haren en gehuld in bij elkaar gezochte lompen rondlopen, voortdurend in overvolle zalen ruzie maken en elkaar fysiek te lijf gaan. Het is een omgeving die in staat zou zijn normale mensen tot waanzin te brengen. Gezien de redelijke welvaart van Deborahs ouders kan men zich een kleinschaliger psychiatrische be handeling voorstellen die dan wat duur der zou zijn dan in een State Mental Hospital. Gelukkig voor Deborah krijgt ze con- Zwakke herhaling p* - Zowel de milieutekening - de film speelt in de Parijse volkswijk „la Goutte d’Or”, met zijn vele gastarbeiders - als het spel van Simone Signoret geven een grote authen ticiteit aan een onderwerp dat licht naar het sentimentele zou kunnen overhellen. Een andere uitzonderlijke film circu leert in het IJmond-circuit: „Rome open, Stad”, een aangrijpend verslag van de gebeurtenissen die zich tijdens de laatste dagen van de Duitse bezetting in Rome hebben afgespeeld. Regisseur was Rober to Rossellini, de eerste neo-realist in de Italiaanse film die met Rome, open Stad in de filmhistorie blijvend is opgenomen. Zoals La Vie devant soi gedomineerd wordt door Simone Signoret, zo wordt Rossellini’s film voor een aanzienlijk deel dramatisch bepaald door het spel van Anna Magnani, die een jonge oorlogswe- duwe in het verzet speelt. Dinsdag en woensdag om 20.30 uur in filmhuis Vel sen, Kanaalstraat 257 en volgende week vrijdag om 21 uur in filmhuis Heemskerk, Handelstraat 93. In filmhuis Heemskerk draait vanavond Violence et Passion van Luchino Visconti. Jongerencentrum DAC, Ripperdastraat 13a, Haarlem, zorgt vanavond om 20.45 uur voor spahnende ontspanning met de science-fictionfilm The Omega Man, waarin de mensheid ten gronde dreigt te gaan nadat tussen Amerika en de Sovjet unie een bacteriologische oorlog is uitge broken. Charlton Heston vindt echter in Henri Charlègue wordt, in La Questi on, door een para even opgefrist voor met de ondervra ging wordt doorge gaan. (Studio, Haarlem). De titel geeft de inhoud vrijwel exact weer. Terreur ii het thema dat de film van Massimo Dallamano beheerst. Als een be ruchte leider van een terreurbeweging door politie-inspecteur Vanni wordt ge dood, volgt onmiddellijk een represaille maatregel: Vanni’s vrouw wordt ver moord, een daad die weer nieuwe bloedi ge gevolgen heeft. De film is gruwelijk in zijn eentonige herhaling van moord en terreur, vooral omdat hiermee een bestaande realiteit angstig dicht benaderd wordt. Maar echte stof voor een film, waarvan men een con tinuerend verhaal, een voortschrijdende handeling verwacht levert dit gegeven na tuurlijk niet op. Met politieke terreur heeft ook de film te maken die Studio op maandagavond en in de nachtvoorstellingen vertoont: La Question. Alleen de omstandigheden zijn veranderd. Ditmaal is de plaats van han deling Algiers tijdens de vrijheidsstrijd tegen Frankrijk, zo omstreeks 1957. Hoofdpersoon is Henri Charlègue, hoofd redacteur van een communistisch blad in Algiers en dus verdacht bij alle rechtse elementen in het land. Als zijn krant ver boden wordt, duikt Charlègue onder met een vriend die later wordt doodgemarteld door Franse paratroepen. Ook Charlègue wordt gepakt en gemarteld maar hij weet zijn ervaringen, via een bevriende advo caat, in de buitenwereld te brengen. Later ontvlucht hij uit een ziekenhuis in Rennes en weet zich veilig te stellen voor het brute vreemdelingenleger. Het verhaal is geba seerd op authentieke gegevens die door amsterdarn^^^^^^^^^ tact met Bibi Andersson als een begrij pend staflid maar ook haar opwekkende tekst overtuigt me niet van haar bruik baarheid. Natuurlijk komen er aangrij pende beelden voor in een dergelijke psy chiatrische inrichting, het brute geweld van de verplegers, de angst van de patiën ten, een blik in de waanwerelden waarin deze vertoeven. Maar in zijn geheel was de film van Milos Forman, ook al omdat de hoofdpersoon buiten de wereld van de zwakzinnigen stond, cynischer en in zijn humor overtuigender. Overigens is het opmerkelijk dat in beide films Indianen een rol in het genezingsproces spelen. In One flew.doodt chief Bromden zijn kameraad Nicholson, een „mercy-killing” omdat Nicholson na een hersenoperatie de kracht verloren heeft zich tegen het systeem te verdedigen; in I noever promi sed you.worden Deborahs wilde fanta siefiguren overwonnen zodat zij zich kan aanpassen aan 'de gevestigde orde. Men kan beide films met vrucht analy seren om tot de conclusie te komen dat Formans film tot de jaren van de revolutie en Anthony Pages zwakke herhaling tot de jaren van het tot rust gekomen esta blishment behoren. In het nieuwste nummer van het filmmaandblad SKOOP, dat ditmaal volwassener vormen heeft aangenomen, wordt naast allerlei lezenswaardige en informatieve artikelen een oer-oud probleem aangesneden, dat van het geluid in de Nederlandse film. Men kent de algemene opmerkingen en bezwaren die in dit verband gemaakt worden en die er op neer komen dat globaal gerekend de helft van de gesproken tekst in onze filmproduktie onverstaanbaar overkomt. Is dat zo? Sandra van Beek en Rogier Proper zijn op onderzoek gegaan en hebben van hun bevindingen uitvoerig beeld: „Hoe die mensen dat doen! Spijker- vast. Amerikaanse en Engelse acteurs hebben een veel grotere discipline”. Nouchka van Brakel verschuift het pro bleem door erop te wijzen dat de Neder landse bioscoopbezoeker een buitenland- se film ziet met ondertiteling, je verstaart de tekst omdat je er de vertaling vati tegelijk kunt lezen. Rijk de Gooyer is voorstander van directe geluidsopname,-; het klinkt veel authentieker. Maar produ cent Matthijs van Heyningen vindt nage synchroniseerd geluid mooier dan direct, geluid. Samengevat zijn de omstandighe: den die kunnen leiden tot een „slecht’’:, geluid: gebrekkige stemtraining, geen filmgeluidservaring, de bonkige Neder/.', landse taal, het onnatuurlijke geluid in een studio bij nasynchronisatie. Maar dan komt een nieuwe handicap ter sprake: de geluidskwaliteit in de Neder landse bioscopen. Kees Linthorst stelt: in tachtig procent van de Nederlandse bio scopen klopt de projectie niet. Moet je in een groot theater als City in Amsterdam,." komen-dat is niet te geloven, als je onder het balkon zit, versta je niks. Zodat de onderzoekers tot de slotsom komen dat het geluid bij de Nederlandse speelfilm helemaal niet zo slecht is. Het klinkt alleeh maar beroerd. Soms door de geluidsweer gave, soms door overdreven toneelmatig^: dictie, soms door rare zinnen. De overkoe pelende conclusie van Kees Linthors^ „Bij een goede film hoor je' nooit slecht geluid!”. Telefonisch via nr. 31 31 50 (Hoyman Schuurman van 13.00 tot 17.00 uur) k 54- Het meisje Deborah (l.) in de psychiatrische inrichting in I never promised you a, Rose Garden (Kriterion en Leidseplein Theater, Amsterdam). verslag gedaan in SKOOP I, Jrg 15. Kees Linthorst, sinds 1970 geluidsman, luisterde mee. Gedrieën bekeken ze thuis de Neder landse speelfilm De Inbreker van het te am Du Mée en Frans Weisz uit 1972. Linthorst is zonder enige waardering. Hij vindt dat er bij De Inbreker sprake is van de allerslechtste vorm van nasynchronisa tie, wat betekent onverstaanbaar geluid. Hoofdrolspeler Rijk de Gooyer zit te brab belen, veel is onverstaanbaar door „off screen” teksten, dat wil zeggen teksten die er later in de nasynchronisatie bij zijn gemaakt. Linthorst is een voorstander van „direct” geluid, ter plekke opgeno men omdat hij dat honderd procent mooi er, sfeervoller en interessanter vindt. Het onderzoekingsteam maakt in Cine- tone een scène uit Een Vrouw als Eva mee waar Maria Schneider en Monique van de Ven haar tekst bij de film inspreken. De dialoog heeft plaats volgens beelden in het water maar daar er geen bijgeluiden, zo als bijvoorbeeld het kabbelen van water die later toegevoegd zullen worden aan wezig zijn, klinkt het gesprek onnatuur lijk. In het water zwemmend praat je nu eenmaal anders dan in een studio. Com mentaar van een van de aanwezigen, Pe ter Vink: „Je krijgt bij het nasynchronise ren natuurlijk gauw een verkramping. De acteur moet op het beeld letten en de mond synchroon met de mondbewegin gen op de film bewegen”. Gesproken wordt over buitenlandse beroepsmensen die met een grotere soepelheid, een tolera bele nonchalance een gesprek kunnen voeren zoals je dat in het dagelijks leven doet. De Engelse televi^ie-serie bijvoor- 0

IJmuider Courant | 1979 | | pagina 17