Woningbezit in oude wijken stimuleren BONT& LAMS VACHT J. van Staaveren vanderpol I Wachten tie gravin MORRIS! Vijf-gulden-plan mag afgezwakt het woord is aan... Kamervragen over rol BVD bij sollicitatie Plan VVD-kamerlid: extra gasgebruik het weer Taalpartijen in België buiten kabinetsformatie Dure winter door VFRHIIITFM^ t vandaag: Wat Allah wil "Oi Staatssecretaris Veder-Smit: KUNST- EN ANTIEKVEILING Velser Schouwburg Wolkenvelden agenda poging 7 Zeggenschap airconditioning Haven Gasunie En verder before you buy VRIJDAG 9 FEBRUARI 1979 (ADVERTENTIE) Albert Einstein: r WAARIN OPGENOMEN DE KENNEMER COURANT EN HET DAGBLAD VOOR UMUIDEN 69ste jaargang no. 82 pagina's 2 2,3,4 (Van onze redactie binnenland) miinniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiittiiiiiiiiiitiiiiiiiiiiiiiiiimi (Van onze parlementsredactie) ■■0 L wuft j r Cederlaan 14 1161 JG Zwanenburg Tel. 02907-4757 4,5,6,7,9,11 15 19 21 20 .23,25 13 7 11 13 13 17 Voor inlichtingen: l veilinghuis „DE DAMIAATJES” DEN HAAG. De WD heeft gisteren de invoering van een nieuwe subsidieregeling voorge- I steld, die moet leiden tot een toe name van het eigen woningbezit in oude stadswijken. De fractie wil hiermee de stadsvernieuwing een krachtige impuls geven. Over de kosten van het plan kon de opsteller, het Tweede-Kamerlid Lauxsterman, niets zeggen, on der meer omdat niet precies be kend is om hoeveel mogelijke ge vallen het gaat. AMSTERDAM/WASHING- TON. Tegen de oud-directeur van de KLM, ir. Frits Besancon, wordt een gerechtelijk vooron derzoek ingesteld. Hij wordt er van verdacht dat hij in zijn fuctie van technisch-directeur van de KLM giften heeft aangenomen van de Amerikaanse vliegtuigfa briek Mc Donnell Douglas. Te vens wordt Besancon er door de Amsterdamse officier van justitie R. Behling van beschuldigd dat hij de omkooppeningen - naar schatting 200.000 dollar - niet heeft opgegeven bij zijn belastin gaangifte. Weerrapporten Binnen- en buitenland Plaatseijk nieuws Kunst Radio en televisie/Strips. Economie Beurs Sport Puzzel Medische diensten. Gastenhoek Foto/Film Schrijvende lezers Filmpagina Openingstijden: Iedere dag van 20.00-2.00 uur In ’t weekend tot 4.00 uur Ged. Oude Gracht46 Tel. 310294 Doe het gemakkelijk en goedkoop met onze hiervoor speciaal ingerichte „ZELFVERHUIZER’" Inhoud 50 m3 met o.a. plantentafel, 18 laden, hangkast, t.v.-kast, 25 pakdekens alsmede spec, steekwagens. Ook voor internationale zelfverhuizingen. Ft’ ggfggSHERRY BODEGA suède en nappa (ook grote maten) Haarlem: Barteljorisstraat 20 (bij de Grote Markt) teL (023) 3126 55 Amsterdam: Leidsestraat 9 (bij Koningsplein) teL (020) 223596 - ’>11 II LJ» IJmuider Courant Bar-Discotheek Onderzoek omkoopzaak oud-KLM-directeur tr VEDER-SMIT DC-10 McDonnell de beschikking heeft ge- van (Van onze redactie binnenland) KIJKDAGEN: Zie pagina 2 Zaterdag 10 en zondag 11 febr. 1979. Van 11.00 tot 17.00 uur VEILINGDAGENmaandag 12 febr. en volgende dagen telkens om 19.00 uur. Ook weer met steun van de bestaande regelingen moeten zij daarna geholpen worden de woning op te knappen. Via zijn rapport vraagt Lauxsterman tevens de minister een speciale regeling voor deze gevallen op touw te zetten. Het WD-Kamerlid heeft zijn plan aan geboden aan minister Beelaerts van Blok land. In zijn nota „Stadsvernieuwing door eigen woningbezit” stelt Lauxsterman dat vooral het verbeteren van oude, particu liere huurwoningen niet van de grond komt. Dit is onder meer een gevolg van versnippering van het eigendom, de huur- prijsontwikkeling, de speculatie en de voortdurende woningnood in de grote ste den. Het is volgens hem mogelijk een deel van de oorzaken weg te nemen, omdat eigen woningbezitters wel bereid blijken te zijn achterstallig onderhoud aan hun woningen te verbeteren. Gebaseerd op binnen- en buitenlandse ervaringen (zoals in Amsterdam en het Amerikaanse Baltimore) wil Lauxster man voorlopig de bestaande subsidierege lingen gebruiken om via de gemeenten vooral bewoners met lage inkomens in staat te stellen hun woningen te kopen. Ook valt te overwegen meer groepen vrij te stellen van het betalen van de eigen bijdrage. Nu geldt die vrijstelling alleen voor ongehuwden onder de achttien jaar, gehuwden boven de achttien zonder eigen inkomen en mensen die kinderbijslag krijgen. De woordvoerder van het minis terie zei dat dit nog maar „gedachten zijn van de staatssecretaris. Of en zo ja welke wijzigingen er zullen worden aangebracht in het vijf-gulden- besluit hangt af van het advies dat de Ziekenfondsraad nog deze maand over de technische uitvoerbaarheid ervan moet uitbrengen. De lichtregelapparatuur in de Velser Schouwburg is dringend aan vervan ging toe. Door slijtage begint het regel- Materie en geest zijn een en het zelfde verschijnsel. de plaatselijke pagina. Weersverwachting van het KNMI tot morgenavond: Wolkenvelden en vannacht ten zui den van de grote rivieren mogelijk re gen en ijzel. Minimumtemperaturen van ongeveer -8 graden in Groningen tot blo«m«ndaal*ew»g 275/ovarvaen tel (023 259491 schouder aan schouder in de haven van Hong Kong te wachten op de dingen die komen gaan. Voor de Vietnamezen is dat voorlopig alleen de verstrekking van voedsel én verzorging; aan land gaan is er niet bij. Spaarne 86, Haarlem Tel. 023-321730 (322008) zie ook advertentie elders in dit blad BRUSSEL. De Belgische kabinets formateur Martens probeert een regering samen te stellen van Vlaamse en Waalse socialisten en christen-democraten. De Brusselse taalpartij FDF is niet meer uitgenodigd voor het formatieberaad dat nu een maand duurt. nul graden in Zeeland. Middagtempera- turen enkele graden boven nul. Matige oostelijke wind, maar vannacht weinig j wind. Smit-Kroes kregen. Zij heeft deze gegevens overgedragen aan de offcier van justitie in Amsterdam, die overigens verwacht dat het vooronder zoek geruime tijd gaat duren. De affaire speelde toen de KLM in het begin van de jaren zeventig een keuze moest maken in verband met de aanschaf van nieuwe vliegtuigen. Een vand e kandi daten was toen de later door de KLM DEN HAAG. De Tweede-Kamerle- den Stoffelen (PvdA) en Van der Spek (PSP) hebben „met verbijstering” kennis genomen van het voornemen van minis ter Wiegel (Binnenlandse Zaken) om de Binnenlandse Veiligheidsdienst (BVD) een beslissende stem te geven bij sollici taties voor ongeveer 65.000 vertrouwens functies bij de overheid. Naar aanleiding van een publikatie in deze krant van dinsdag hebben beide Ka merleden zich met schriftelijke vragen tot de minister gewend. Volgens Stoffelen is Wiegel op deze manier bezig wijzigingen in het beleid ten aanzien van vertrouwens functies te overwegen of tot stand te bren gen,, waarvan hij weet dat die regelrecht ingaan tegen de opvattingen van de meer derheid van de Tweede Kamer”. Het ministerie van Binnenlandse Zaken heeft gisteren ontkend, dat de BVD een beslissende rol bij de vertrouwensfuncties gaat spelen. Volgens het ministerie be staat er geen geheime ministeriële be- Het ziekenhuis St. Joannes de Deo in Haarlem heeft vandaag een ambitieus beleidsplan gepubliceerd. Daarin staat, dat het ziekenhuis niet langer een on aantastbaar bolwerk wil zijn. In plaats daarvan moet de Deo een rader worden in de machine die gezondheidszorg heet. Zeer nauw gaat samengewerkt worden met huisartsen - die erkend worden als de centrale figuren in de gezondheidszorg - en andere zorgver leners. Intern wordt de zaak gereorga niseerd. De medewerkers krijgen meer zeggenschap en de kwaliteit van de zorg wordt beter in de gaten gehouden. Gepoogd wordt de patiënt bij de reali sering van het beleidsplan te betrekken. Het college van burgemeester en wethouders van Velsen heeft jp eerste instantie nee gezegd tegen een overslaghaven voor droog massagoed in de havenmond. Daarmee staat Vel sen lijnrecht tegenover Gedeputeerde Staten, die de overieghaven wel tot de mogelijkheden laat behoren. Waarom het gemeentebestuur nee zei leest u op Met allerlei leuke hoekjes en twee ruime bars. werk steeds meer mankementen te ver tonen. B. en W. van Velsen hebben de raad voorgesteld, voor een bedrag van ruim een ton nieuwe apparatuur te kopen. Dat wordt dan een regelkast met geheugen, en wat daar de voordelen van zijn leggen de technici van de schouwburg haarfijn uit. Haarlem aan het Spaarne, tussen Oude Gracht en Melkbrug Gravinnesteeg 9-11, tel 023-323590 privé 023-287502 Dagelijks geopend van 17-21 uur Vrijdag- en zaterdag van 17-03 uur Zondag van 16-21 uur ri- Aan boord van de in Panama geregi- schikking, die de BVD een dergelijke be- streerd staande vrachtboot „Skyluck” voegdheid geeft. staan tientallen bootvluchtelingen 1 O/»J>nrtnrt Onbrill/JnM inrt sirt ksiHmri I Het is een historisch bewijsbare uit spraak, dat revoluties altijd door enkele mensen worden bedacht, door velen wor den geëist en door een kleine groep uitge buit. Het treffende voorbeeld van de Franse Revolutie, die altijd nog als het pronkstuk van de overwinning op de ti rannie wordt herdacht, is niet de enige illustratie van die stelling. De Iraanse re volutie vormt geen uitzondering. De sjah heeft bij zijn streven naar modernisering der Iraanse samenleving grove fouten ge maakt, die waarschijnlijk een aanzienlij ke meerderheid in het land onverdrage lijk zijn geworden. Maar de bedenkers van de revolutie die nu is uitgeroepen, moeten worden gezocht in de selecte kring der Islamitische geestelijkheid, want zij is niet ge3nspireerd door de opstandige jon ge intellectuelen op de universiteiten en de politieke modernisten, die een model van democratische samenleving voor ogen hadden als de tirannie van de sjah eenniaal zou zijn gebroken. De revolutie van Iran is een straatrevo- lutie, die geen uitdrukking geeft aan een democratisch-politiek streven en waaraan door de Isalmitische clerus een geheel andere inhoud wordt toegeschreven dan zij in feite heeft. Premier Baktiar heeft dat bij de formulering van zijn aanbod tot samenwerking met de leiders der Islamiti sche omwenteling zeer duidelijk geanali- seerd: de kreten van het straatvolk bete kenen niets, bewijzen niets, hebben geen positieve bijdrage tot de nieuwe ordening van de Iraanse samenleving zonder de sjah geleverd. De kreten en de daden van Khomeini’s aanhangers moeten op het zelfde niveau worden gesteld als de moor dende tegenterreur van de sjah-militai- ren: het niveau van geweld, dat niets be wijst dan zichzelf. Intussen heeft premier Baktiar een con structieve gedachte ontwikkeld: de om wenteling moet worden gekanaliseerd in een bedding naar de stembus. Khomeini moet neerdalen uit zijn positie van half god naar het vlak waarop politieke voor mannen zich ordelijk met elkander kun nen meten, middels hun partijen, opdat de leiding des lands en de signatuur van het nieuwe Iran kunnen worden gebaseerd op de wens van de meerderheid en de ge rechtvaardigde inspraak van de minder heden. Er zijn vage tekenen die erop wijzen dat Khomeini zijn kans, om door overrompe ling de „Sjah van Allah” te worden als opvolger van de „Sjah van de Duivel”, heeft verspeeld. Voor een groot deel van de Iraanse samenleving, dat bespeurbaar is achter premier Baktiar, zou dat beteke nen dat Iran aan een groot gevaar is ontsnapt. Er zijn echter nog enkele belan grijke dingen nodig om de straatmassa’s ertoe te brengen, „Baktiar” te schreeuwen inplaats van „Khomeini”. Een deel schreeuwt nu al „Bazargan”, die toch al een tussenfiguur is. Als de meeste Perzen j tot het besef zouden komen dat Khomeini i misschien toch Allah verkeerd heeft ver staan - wat iedereen kan overkomen - vloeit er misschien minder bloed dan op zeker moment door iedereen werd ge vreesd. Illllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll Waarom heeft de Nederlandse Ga- i sunie een grote compressorhal nodig om de levering van Noordzeegas veilig i te stellen: In de hal kunnen 10 com- presseren geplaatst worden. De Gasu nie denkt in de nabije toekomst slechts 2 compressoren voor dat Noordzeegas nodig te hebben. Waar dient die extra grote hal nou voor, zo wilde de Bever- i wijkse gemeenteraad gisteravond van het college weten. De heren achter de bestuurstafel wisten het ook niet en gaan nu bij de Gasunie informatie trek ken. De raad dacht er het zijne van. Zie piaatselijke pagina’s De mogelijke vergrijpen van de oud- KLM-directeur kwamen in november van het vorig jaar aan het licht. Besangon ontkende toen iets met de McDonnell smeergelden te maken te hebben. Het onderzoek vindt nu toch plaats, op grond van gegevens naar aanleiding i van de klacht van het Amerikaanse ministerie van Justitie tegen McDonnell Douglas, over welke gegevens staatssecretaris APELDOORN (ANP). Nederlandse huishoudens moeten erop rekenen gemid deld tachtig gulden extra te moeten beta len aan extra gasgebruik door de strenge winter. Dit heeft de Vereniging van Ex ploitanten van Gasbedrijven in Neder land berekend. Volgens de exploitanten lopen de extra lasten uiteen van zestig gulden voor een flatwoning tot hondertwintig gulden voor een vrijstaand huis. In totaal heeft de koude winter Nederland tot nu toe ruim driehonderd miljoen gulden gekost om de woningen warm te houden. (ADVERTENTIES) 4»» J Het Nederlandse parlement wordt door de regering geraadpleegd voordat definitieve afspraken over export van verrijkt uranium worden gemaakt met de URENCO-partners Engeland en West-Duitsland. (Van onze redactie binnenland) DEN HAAG. Staatssecretaris Veder-Smit (Volksgezondheid) is bereid eventueel wijzigingen aan te brengen in het besluit van de regering om per 1 april voor ziekenfondsverzekerden een eigen bijdrage in te voeren van vijf gulden per verpleeg- dag. Dit heeft een woordvoerder van het ministerie gisteravond bevestigd. Zaterdagavond Power Six House o.l.v. trombonist Hans Herwarth. Vrijdagavond en zondagmiddag The Hot Peppers Ook voor recepties en partijen. alle bekende merken o.a. aangekocht Douglas. De beweerde betaling van 200.000 dollar aan smeergeld op een particuliere reke ning van Besangon in Zwitserland, zal .vermoedelijk buiten beschouweing blij ven bij de strafzaak in de VS tegen McDonnell Douglas. De Amerikaanse aanklagers zullen zich vooral richten op betalingen aan Japanners - de Nederland se zaak valt daarbij qua omvang in het niet. Zo zou de eigen bijdrage kunnen wor den beperkt tot zestien dagen (de gemid delde verpleegduur in een ziekenhuis) als de Ziekenfondsraad aantoont dat patiën ten in financiële moeilijkheden komen als ze meer dan tachtig gulden moeten betalen.

IJmuider Courant | 1979 | | pagina 1