Wel gesprek over arbeidsmarktbeleid Autogordel minder gedragen NIPO-enquete: 43 procent verdient meer Ondernemers slechter af door fiscus Afzet brouwerij Suriname gelijk Gasverkoop in Rotterdam sterk gestegen a De Ford Fiesta als hoofdprijs Hoger dividend Robeco Discussie platvloers” fnMCNV wil strak beleid vestiging tandartsen Goud op recordhoogte ‘5 Multi-vezelakkoord moet verlengd POTTERS^ UNIA Rttige piepkleine pilletjes. AK I 21 VRIJDAG 9 ECONOMIE FEBRUARI Haar- -adres ilefoon ischrij- s koop sn zijn nspec- Pur- hou- L 19 7 9 De Ford Fiesta L (met 957 cm3 motor) is één van de hoofdprijzen. Niet alleen in déze aktie, maar ook wanneer het gaat om de keuze van een betrouwbare, zuinige, kompakte gezinsauto. De Fiesta is een auto die veel biedt. O.m. gelaagde voorruit, automatisch oprolbare 3-punts veiligheidsgordels. voorwielaandrijving f.b.v. Nat Puzzelactie „Het Gehandicapte Kind" (Van onze redactie economie) DEN HAAG. Minister Albeda van Sociale Zaken zal niet ingrij pen in de impasse waarin het CAO-overleg in de metaal is terechtge komen. Met name zal hij zich niet bemoeien met de eis van de vakbonden voor de verkorting van de werktijd, „omdat alles nog in de overlegfase is”. Wel zullen op centraal niveau tegen het midden van deze maand regering, vakcentrales en werkgeversorganisaties weer om de tafel gaan zitten om met elkaar te praten over het arbeids marktbeleid. 4 Geen ingrijpen regering in overleg metaal-CAO daagt Kok uit HARM VAN DER MEULEN noteerd (Van onze redactie economie) (ADVERTENTIE) Iden- en n oplei- wordei ecteur. DO DO DO :-claim, aten. enkring tiegroe- van een uderen, pgeleid, van het sollici- DeFord Fiesta: altijd een geweldige hoofdprijs De directie heeft de indruk, dat na de flinke opleving in 1977, de bedrijvigheid in Suriname wat terugliep. Deze ontwikke ling en daarnaast de vermindering van de koopkracht door de steeds verdere waar dedaling van de Surinaamse gulden ten opzichte van de Europese en Japanse va luta’s, kwamen de afzetmogelijkheden van de brouwerij niet ten goede, zeker niet wanneer men daarbij de betrekkelijk nat te weersomstandigheden rekent. PARAMARIBO. De afzet van „Par- bo” bier van de Surinaamse Brouwerij, waarin Heineken een belang heeft, is in het op 30 september geëindigde boekjaar 1977-1978 met ruim 110.000 hectoliter vrijwel gelijk gebleven aan die van 1976- 1977, aldus het jaarverslag. In 1977 - toen de gordels verplicht werden - waren die percentages nog respectievelijk 61 en 87. op ernstig letsel met ruim dertig pro cent afneemt. WN zegt dat het wel degelijk zaak is om ook in de bebouwde kom een gor del te dragen. De klap die inzittenden van twee met een snelheid van vijftig kilometer op elkaar botsende auto’s moeten opvangen, is te vergelijken met de smak die iemand maakt als hij van een hoogte van tien meter valt. Ook bij De Rijksvoorlichtingsdienst vindt het opvallend dat velen zich nauwelijks reali seren wat energie is. Men draait aan de knop en „er is elektriciteit”. Je houdt een vlammetje bij de brander en „er is bran dend gas om te koken”. Hoe dat allemaal in z’n werk gaat en wat ervoor komt kijken, wordt vaak niet begrepen of be langwekkend gevonden. Het technisch inzicht is bijzonder klein, aldus het onderzoek. Dat lijkt vrij logisch. De energieverbruiker heeft de handen vol en kan zich niet gaan verdiepen in de vraag hoe het allemaal werkt. Dat iemand kan denken „hoe dikker het ijs in mijn koelkast, hoe kouder het vriesvak” is toch een veeg teken en bewijst dat wat meer voorlichting wel op haar plaats zou zijn. Merkwaardig is, dat de reclamecampag nes zich voor het grootste deel richten op het gezin. Uit de cijfers van het Centraal Bureau voor de Statistiek blijkt dat de industrie in 1977 bijna twee keer zoveel energie heeft gebruikt als het Nederland se huisgezin. De elektriciteitscentrales na men 20 procent voor hun rekening. De gezinnen gebruikten een derde van alle stroom. Harm van der Meulen zei op een kader- bijeenkomst van het CNV in Heerlen, dat dergelijke opmerkingen hem met stomme verbazing slaan. „Het CNV heeft niet de pretentie dat een christen alleen maar bij het CNV op zijn plaats zou zijn en het CNV houdt er in dit opzicht waarlijk geen arrogante suggesties op na”, zo zei Van der Meulen. Hij noemde de uitlating van Wim Kok een ernstige beschuldiging, die hij op uit de lucht gegrepen beweringen baseert. Nog kwalijker noemde Van der Meulen de uitlatingen van NKV-voorzitter Wim Spit. „Spit doet het voorkomen of het CNV zou menen dat de leden van het CNV betere christenen zijn dan de leden van de FNV. Het zou hoogst onbehoorlijk zijn wanneer het CNV zoiets ooit zou durven beweren”, aldus Van der Meulen, die het jammer vond dat het NKV een andere weg had gekozen dan het CNV. „Het getuigt niet van kracht als men zijn toevlucht neemt tot uit de lucht gegrepen beschuldigingen of smalende opmerkin gen maakt over mensen met wie men samen vroeger dezelfde idealen heeft ver dedigd. Zulke uitlatingen verlagen de dis cussie tot een platvloers vlak”, zei Van der Meulen. Positief beoordeelde argumenten voor het besparen op energie zijn „bezwaren voor later”, opdat ook anderen, kinderen bijvoorbeeld, straks nog wat hebben, en de vaderlandse economie. ,17 ,20e .00 fiskale misatie, e.d. et WN start daarom met een herha- lingscampagne waarbij de inzittenden van auto’s op het hart wordt gebonden overal en altijd de gordel op de juiste manier - dus zo strak mogelijk - om te doen. WN wijst erop dat bijvoorbeeld uit onderzoek van de Stichting Weten schappelijk Onderzoek Verkeersveilig heid (SWOV) is gebleken dat de kans op dodelijk letsel dankzij de gordel zestig procent kleiner wordt en de kans UTRECHT (ANP). De autogordel wordt momenteel minder gedragen dan in 1975. Binnen de bebouwde kom heeft slechts 52 procent de gordel om en buiten de bebouwde kom maar 71 procent, zo is volgens Veilig Verkeer Nederland (WN) uit onderzoeken ge bleken. ROTTERDAM (ANP). Het Gemeen telijk Energiebedrijf (GEB) in Rotterdam heeft in januari ruim veertig procent meer gas verkocht dan in de eerste maand van vorig jaar. 50 DO 50 12 50 70 70 00 80 00 30 10 80 00 50 20 80 10 00 50 50 50 70 00 30 30 )0e DO 20 10b 50 30 50 50 50 30 30 30 30 20 30 80 50 10 10 30 20 30 00 50 30 30 30 20 20 50 30 50 DO )0d 30 30 30 30 80 50 20 50 70 70 30 30 van vrijwillig vervroegd uittreden. Hij verwacht dit rapport omstreeks de helft van dit jaar. Wel is de minister het met Van der Doef eens, dat het systeem van vrijwillig ver vroegd uittreden het gevaar in zich bergt dat werkgevers oudere werknemers wil len vervangen door jongere. „De werkge vers zien het systeem als een middel tot verhoging van de produktie, de vakbon den als een middel tot het inschakelen van jongeren in het arbeidsproces”, aldus Albeda. De minister meent dat vrijwillig ver vroegd uittreden bij voorkeur toegepast moet worden in zwakke regio’s en in zwakke bedrijfstakken. Ook kan het sy steem volgens Albeda een instrument zijn voor de herverdeling van het beschikbare werk. Tegen het einde van dit jaar wil de minister bekijken hoe een en ander is verlopen, en waar het beleid moet worden bijgesteld. „Veel liever was het me geweest als CNV en NKV een algemeen christelijke organisatie hadden kunnen vormen om samen te werken aan een hervorming van de samenleving in christelijke geest”, zei Van der Meulen, die benadrukte dat het CNV op geen enkele wijze heeft gepro beerd van deze situatie gebruik te maken voor werfacties onder de leden van het NKV. >o )0 !5f 10 10. K 439,i MENTHOL Zolang de zuinigheidscampagne zich hoofdzakelijk beperkt tot de gezinnen, lijkt het effect gering. Een woordvoerder van de Samenwerkende Elektriciteits Producenten (SEP) in Arnhem, die de gegevens over het energieverbruik ver strekte, is van mening dat er in de bedrij ven nog heel wat kan worden bezuinigd. Actie energiebesparing heeft beperkt effect inische uten >ersen. ior dit en euvel is aan. (Van onze redactie economie) DEN HAAG. De campagnes van de overheid om het besparen van energie te bevorderen, hebben veel mensen aan het denken gezet. Adviezen als „de warmte binnenhouden”, „ramen en deuren niet onnodig laten openstaan” en „minder warm stoken” wil men best in overweging nemen. Maar zuinig zijn met licht en elektrische apparaten - ook in de keuken - vinden veel mensen een andere zaak. De rijksvoorlichtingsdienst heeft in op dracht van het ministerie van Economi sche Zaken een onderzoek ingesteld naar het succes van de campagnes die via dag bladadvertenties en tv-spots zijn gevoerd. Een officieel rapport hierover is nog niet verschenen. Het ministerie heeft wel en kele bijzonderheden over het onderzoek meegedeeld. Hieruit blijkt dat er sprake is van een beperkt succes met de brandende wereldbolkaars. In het groot gezien, is men in het alge meen overtuigd van de noodzaak wat be wuster om te springen met energie. Thuis blijken de goede voornemens al weer gauw te worden vergeten. Volgens het onderzoek verschuilt men zich gemakkelijker achter een onuitspre kelijk vertrouwen in de techniek. „Als het werkelijk ernst wordt, zullen we wel wat anders hebben gevonden”. Berichten over kernreactoren, zonne-energie en windmo lens op zee versterken dit denken. (Van onze redactie binnenland) HEERLEN. CNV-voorzitter Harm van der Meulen, heeft FNV-voorzitter Wim Kok, uitgedaagd waar te maken dat het CNV ooit zou hebben beweerd, „dat er nog maar één vakcentrale is waar een werknemer van christelijke huize echt op zijn plaats is, namelijk het CNV”. 'Hiermee wil men de tekorten aan tand artsen opheffen. Het CNV verzoekt de regering om met spoed maatregelen te nemen. Met name in Limburg en Fries land is de situatie nijpend, aldus de bond. Het CNV is van mening dat afwachten tot het aantal tandartsen zo groot is, dat de problemen vanzelf worden opgelost, geen uitzicht biedt. Daarvoor zijn twee redenen aan te wijzen: in de eerste plaats is er geen enkele zekerheid, dat tandart sen zich inderdaad in de noodgebieden zullen vestigen en in de tweede plaats zal de vraag naar tandheelkundige hulp al leen nog maar toenemen”. In de brief aan de staatssecretaris wijst het CNV erop, dat ook in het inschakelen van hulpkrachten als mondhygiënisten, kindertandverzorgenden, tandprothetici enz. noodzakelijk is en bovendien verlich ting in de situatie kan brengen. DEN HAAG (ANP). Van 666 onder- vraagden wist in de tweede week van januari 55 procent wat hun inkomen in dit jaar zal worden. Dat blijkt uit een NIPO-enquête. Albeda zegt dit in antwoord op vragen van het Tweede-Kamerlid Van der Doef (PvdA) over een rapport, waarin zou staan dat in de metaalbedrijven 37 pro cent van de vacatures, ontstaan door vrij willig vervroegd uittreden, niet is opge vuld. De minister deelde verder mee dat uit het hem eergisteren ter hand gestelde definitieve eerste rapport blijkt, dat slechts 20 procent van de opengevallen plaatsen niet is opgevuld. Hij meent dat dit komt door de slechte economische situatie in de bedrijven. Uit het rapport is de minister verder gebleken dat 73 procent van de door uit treding opengevallen plaatsen wel is opge vuld, maar veelal door opschuiving bin nen het bedrijf. Hoe groot het beroep op de arbeidsmarkt is geweest om deze vaca tures op te vullen, is niet bekend. Albeda wil aan dit alles nog geen be leidsconclusies verbinden. Daarvoor wil hij eerst het tweede rapport afwachten, dat moet gaan over de sociale aspecten een botsing met „stadssnelheid” lopen de inzittenden van een auto wel dege lijk kans gewond of gedood te worden als ze geen gordel om hebben. Op de vraag of het inkomen wat hoger 2$ of lager wordt dan vorig jaar of precies gelijk blijft geeft 43 procent het antwoord sf’® meer te zullen gaan verdienen, 36 procent 47,1» zegt dat het salaris gelijk blijft, zes pro- cent denkt wat minder te gaan verdienen en 15 procent weet het nog niet. 51,4 TT Van hen die meer gaan verdienen kan 82 procent vertellen dat zij weten hoeveel meer. De gemiddelde verhoging blijkt vol- gemiddeld opgegeven teruggang in inko- 374 men bedraagt 4 procent. Kok stelde op het onlangs gehouden FNV-congres daar tegenover, dat de FNV onder haar leden honderdduizenden ac tieve christenen telt, die „bij ons niet als tweederangs burgers” worden be schouwd en zich ook zo niet voelen. (Van onze redactie binnenland) 473,5 320,1 DEN HAAG. Het CNV heeft zich uitgesproken voor een strak vestigingsbeleid voor tandartsen. In een brief aan de staatssecretaris voor Volksgezondheid, Veder- Smit, stelt het vakverbond dat tandartsen op een verantwoorde wijze over het hele land moeten worden verspreid. LONDEN (ANP). De Europese tex tielindustrie wil dat er een duidelijke uitspraak wordt gedaan ten gunste van een verlenging van het Multi-vezelak koord voor de periode na 1981. Comitextil, de vereniging van Europese textielfabrikanten, heeft in Londen een verklaring gepubliceerd waarin staat dat de huidige regelingen van de internationa le handel in textiel voor de Europese indu strie slechts een korte adempauze inhou den, die verlengd zal moeten worden wil zij zich kunnen aanpassen aan de concur rentie van textielproducenten in landen met lage lonen. Behalve het Multi-vezelakkoord, dat in het kader van de Algemene Overeen komst inzake Tarieven en Handel (GATT) is gesloten, zijn ook bilaterale regelingen getroffen om de handel in textiel te be heersen. „Een regeling van de internatio nale textielhandel blijft noodzakelijk zo lang de concurrentieverhoudingen ver stoord zijn”, zegt Comitextil. Zelfs als het Multi-vezelakkoord wordt verlengd, is niet gewaarborgd dat de in ternationale handel in textiel voldoet aan de normen van gezonde concurrentiever houdingen. Nieuwe maatregelen, zoals de VS die hebben getroffenfom dumping en exportsubsidies te bestrijden, zijn geboden. ROTTERDAM. Robeco (Rotter- damsch Beleggingsconsortium NV) zal over 1978 een slotdividend voorstellen van 8 per aandeel van 50. Vergeleken met het over 1977 uitgekeerde contante dividend van 7,60, betekent dit volgens Robeco een aanzienlijke stijging, omdat de uitkering thans plaats vindt over een aandelenkapitaal dat sindsdien is ver groot met de uitkering van twee stockdi- videnden van elk drie eenderde procent. Eind 1978 bedroeg het vermogen (voor winstverdeling) 4,2 miljard tegen 4,13 miljard eind 1977. De waarde per aandeel was 163 tegen 172 en het aantal uit staande aandelen bedroeg bijna 25,9 mln. tegen 25,3 mln. De jaarveragdering is op 28 maart. WN neemt ook stelling tegen de redenering dat je de gordel beter kunt losmaken als je langs het water rijdt. De argumentatie is dan dat een gordel je belet snel uit de auto te ontsnappen als je in het water terecht bent geko men. De mensen die zo redeneren zien volgens WN echter één belangrijke zaak over het hoofd: de klap waarmee een auto het wateroppervlak raakt, is te vergelijken met een middelzware botsing. Zonder gordel om kunnen de inzittenden ten gevolge van de klap bewusteloos en/of ernstig gewond ra ken en dan is ontsnappen er helemaal niet meer bij. Als men echter door de gordel op zijn plaats wordt gehouden, dan is men veel eerder in staat onmid dellijk na de duik in het water de gordel los te maken en de auto te verlaten. (ADVERTENTIE) Van der Meulen ’«ff*'" V (Van onze redactie economie) DEN HAAG. Een aantal onderne mers in een gemeente waar onroerend goedbelasting wordt gemeten naar op- pervlakte-grondslag zijn er door correc ties op deze belasting een stuk slechter van af, zo blijkt uit een artikel uit het nieuwe blad van het Nederlands Chris- teijk Ondernemers Verbond, de Onder nemer. Staatssecretaris Koning van Financiën is van mening dat de voorstellen die een landelijke aanpassing van de onroerend- goedbelasting beogen naar de waarde die het object in het economisch verkeer heeft, voordelen biedt voor het midden- en kleinbedrijf. In 93 van de 772 Nederlandse gemeen ten wordt deze belasting nog geheven naar de oppervlakte van het bedrijf, waardoor soms grote verschillen ontston den met gemeenten waar de waarde- grondslag werd gehanteerd. Het NCOV geeft enkele voorbeelden waarbij een correctie van de oppervlakte- grondslag de ondernemers een verhoging opleverde van de belasting tot veertien maal het bedrag dat oorspronkelijk werd ibetaald. MBM Zo hebben twee Groningse zakenlieden het NCOV van hun ervaring deelgenoot gemaakt. De ene is voorzitter A. Boonstra van de Chr. Bond van Meubileringsbedrij- ven, die een heffing kreeg van 30.000. p Daarvan heeft hij 20.000 betaald, meer zal hij niet betalen. Zijn accountant heeft geprotesteerd. Voorheen betaalde Boon stra voor zijn pand tussen de ƒ450 en 1500 voor een oppervlakte van 2300 m2 winkel en 1800 m2 magazijn. 106,1 46,3 146.1 1,1 139,1 40.1 61 - «1,1 19,1 481 107,1 36.1 51,1 47,: 681 27) 53.1 1231 1001 85J 321 941 68, i 113,1 50) 36.1 36,1 60.1 75,i 4U 37) 626.1 44,3 55) 50.9 39,j 41.3 133.1 35,1 40,8 130.3 51,5 382 3,1 rn 137.1 61.3 93,3 163.3 512 53,8 116.03 42.0 61,0 9U 30, H F'’ 86.» 49,0 32,3 76,1 107,3 gens hen 3,7 procent te bedragen. De 473 38.4 290,0 571,0 190,0 143,8 305,0 7 De goudnotering vlak voor het middaguur in Londen: 254 dollar. Een recordnotering voor dit edelmetaal, dat in Amsterdam even een koers van 16.440 gulden per kilo bereikte. ■3 J 5» S 'L

IJmuider Courant | 1979 | | pagina 21