Ere-ambassadeur VS s Ajax trekt naar België Badmintonspeelster blijft derde van Nederland u RESERVE k toto-locto Geen voetbal Slechts bescheiden rol voor Nederland „EEUWIGE” au M Geweldig Stilstand Brugfunctie 23 VRIJDAG 9 SPORT FEBRUARI t 19 7 9 I D - I (Van een speciale verslaggever) OSLO. Zesentwintig Russen die een trainerscursus volgen, ma ken een bijzondere studiereis naar Oslo om hem dit weekeinde gedurende zijn zevende jacht naar een wereldtitel scherp te observe ren. De stokoude Bislet-kuip zal voor het eerst sinds 1972 kreunen onder een immense belangstelling. Zowel zaterdag als zondag is het stadion met 26.500 toeschouwers al volledig uitverkocht. Tijdens een druk bezochte receptie in het vorstelijke onderkomen van de Ameri kaanse ambassadeur in Noorwegen viel hem gistermiddag de onder- 1 scheiding „Ere-ambassadeur van de Verenigde Staten” ten deel. Zie daar wat iemand die bezig is alle voorgaande schaatskampioenen in .:i de historie te overtreffen allemaal teweeg kan brengen. Maar Eric Heiden is dan ook een echt sportfenomeen. Obsessie voor Noorse ploeg 40.8 2.00.79 7.16.14 AZ oefent (4-1) Hanke de Kort lui en gemakzuchtig HANKE DE KORT: recreatie JAN PREENEN ERIC HEIDEN 2980! 645 Als speelster van de BC Haarlem be schouwt zij zich ook niet bepaald als een vedette. Ze omschrijft zichzelf als ge makzuchtig, lui en verre van fanatiek. „Ambitie? Die heb ik, geloof ik, hele maal niet. Badminton is een hobby, waarvoor ik eenvoudig niet alles aan de kant wil zetten. Ik wil best wat trainen, maar dat moet niet ten koste gaan van andere dingen. Zoals de cursus Grieks die ik volg, en uitgaan. Wil je je sport goed beoefenen, dan kan dat niet. Dan moet je iedere avond vroeg naar bed. Maar dat zie ik voor mezelf niet zitten. Ik speel badminton omdat het gezond is en omdat je door die sport met iedereen in contact kunt komen”. Intussen is wel gebleken dat de door Tenmann beraamde list niets uithaalt. Eric Heiden is zo geweldig sterk, dat hij bij wijze van spreken na het startschot nog rustig zijn veters kan vastmaken, zelfs dan zal de wereldtitel hem nauwe lijks kunnen ontgaan. Bovendien was Heiden snel op de hoogte van de strenge re houding van de starters. on met zijn tanden af te breken. Tenmann kreeg Storholt zo ver om als een bezetene zijn loodzware trainingsprogramma’s af te werken, want Eric Heiden is immers óók bikkelhard voor zichzelf. In het krijgsplan „Hoe pakken we die Amerikaan?” rijpte ook het plan om het twee jaar geleden genomen besluit van de ISU (Internationale Schaats Unie) de startwijze te verscherpen, nieuw leven in te blazen. De Noren belegden in december een congres voor starters, dat samenviel met de interland Noorwegen-Nederland in Larvik. De zogeheten „pikstart” moest worden uitgebannen, daar draaide het allemaal om. En juist Eric Heiden ver stond meer dan uitstekend de kunst in het schot te vallen. Johs Tenmann, die vroe ger ook listen verzon om Ard Schenk het leven zuur te maken, heeft werkelijk ge dacht zijn Amerikaanse kwelgeest hier mee een loer te kunnen draaien. „Onze Amerikaanse vriend zal vreemd opkijken als hij deze winter langs komt”, grijnsde hij twee maanden geleden met dichtge knepen ogen. Heiden: „Er waren ook twee Amerika nen in Larvik. Die zijn onmiddellijk naar me toe gekomen in Madison. Ze hebben me alles uitgelegd en ik wist wat me te wachten stond. Ik maak er geen probleem badminton voor m’n lol. Als ik zie dat anderen dat plezier niet hebben en al leen maar willen winnen, dan vraag ik me af waar ze mee bezig zijn”. Ondanks die benadering weet de in Amsterdam wonende en werkende Han ke de Kort tot nu toe vrij gemakkelijk haar derde positie op de nationale rang- „Dit keer moet ik het met de Engelse Palmer zien te doen, omdat Marja niet top, die wordt gevormd door Joke van Beusekom en Marjan Ridder, die samen jaar in jaar uit de finales spelen tijdens het Nederlands kampioenschap. „Wan die twee heb ik nog nooit kun nen winnen. Vooral van Marjan Ridder heb ik nogal wat keren verloren. Maar één keer bleef ik overeind. Dat was pas in de finale van het toernooi van Duin- wijck, en dat kun je eigenlijk moeilijk een overwinning voor me noemen. De eerste game had zij dik gewonnen maar in de tweede game toen ik met 8-4 voor stond gaf zij er plotseling de brui aan. Afgelopen zondag had ik echt van haar kunnen winnen in de competitiewed strijd van Haarlem tegen Duinwijck, maar ook toen was ik op de beslissende momenten niet fel genoeg”. Dat zij zoveel afstand neemt van haar sport, schrijft Hanke de Kort voor een belangrijk deel toe aan de ziekte van Pfeiffer, waarmee ze op haar 24e werd geconfronteerd. „Ik heb toen een jaar in bed gelegen. Toen het achter de rug was, ging ik door m’n enkel. Voordat ik al die moeilijkheden kreeg, draaide ik goed, al blijft het natuurlijk een feit dat ik nooit erg fanatiek ben geweest op de baan”. Storholt, klopte de toen 18-jarige Heiden in een meeslepend duel titelverdediger Piet Kleine. Zijn tijd (14.59,02) loog er evenmin om en aangezien hij sindsdien alleen nog maar is gegroeid, hoeven Stor holt en de Rus Martsjoek, de nummers twee en drie van dit moment, niet veel illusies te koesteren als het zondag onver hoopt op een beslissing op de slotafstand uitdraait. Eric Heiden is gewoon een uitzonderlij ke schaatser zonder kapsones. Aangekon- digd als „de ster van de show” onderging hij de receptie bij de Amerikaanse am bassadeur met een wat verlegen lachend gezicht. Vele tientallen personen werden aan hem voorgesteld, een grote groep kinderen bedelde om zijn handtekening, er was niemand die vergeefs om zijn aandacht vroeg. Heiden: „Zoiets hoort er gewoon bij. Ik vind al die belangstelling best leuk. Het gebeurt alleen als ik in Europa ben. De rest van het jaar kan ik ongestoord trai nen. Niemand valt me lastig. Dat zie ik wel als een voordeel”. Zijn bescheidenheid is zelfs zó groot, dat hij het komende toernooi als een lasti ge wedstrijd betitelt. „Storholt en Mar tsjoek zijn gevaarlijke tegenstanders. Ik ben te kort in Europa om precies te weten wat ze kunnen”. Daarom staat Bislet waarschijnlijk nog wel iets bijzonders te wachten als de om standigheden tenminste net zo voortreffe- JAPAN: Masayuki Kawahara Masahiko Yamamoto AUSTRALIË: Colin Coates NEDERLAND: Hilbert v.d. Duim Klaas Vriend Piet Kleine Yep Kramer ZWEDEN: Thomas Gustavsson Jan Junell NOORWEGEN: Jan E. Storholt Kai Stenshjemmet Amund Sjobrend Henning Kaarud AMERIKA: Eric Heiden Mike Woods Graig Kressler 500 m 38.05 40.2 39.8 39.5 40.5 41.2 40.1 39.97 39.67 39.81 39.95 40.3 40.3 40.1 40.2 38.9 39.2 38.3 41.4 1500 m 1.57.74 2.02.20 2.05.71 2.00.83 2.01.7 2.01.1 2.03.80 2.03.41 2.05.7 2.00.72 2.03.25 1.59.79 2.01.0 2.00.6 1.59.97 2.01.00 2.02.77 1.58.60 2.03.00 De CAO-besprekingen betaald voetbal die gisteren werden voortgezet, hebben geleid tot het instellen van een redactie commissie. Die commissie, bestaande uit twee leden van de werkgeversorganisatie FBO en twee leden van de spelersverte- genwoordigers, de WCS, zal binnen veer tien dagen de gemaakte afspraken vast leggen in een CAO. Eind maart moet deze dan op papier staan. 5000 m 7.14.47 7.24.72 7.35.71 7.06.03 7.15.58 7.17.51 7.25.07 7.30.55 7.32.45 7.23.17 7.28.34 7.17.56 7.10.78 7.17.12 7.22.93 10.000 m 15.48.03 15.55.31 16.37.11 15.19.01 15.29.07 15.28.80 15.46.02 15.15.30 15.18.07 15.14.23 15.36.21 15.43.94 15.32.45 15.05.34 15.08.03 16.05.31 15.33.13 Klass. 168.146 173.171 177.130 168.293 170.295 170.691 172.098 169.331 170.862 171.049 172.132 173.489 173.968 168.256 168.603 169.811 173.350 Lieuwe de Boer en Jan van de Roemer heb ben zich in Davos, naast de reeds geselecteerde Bert de Jong en Miel Govaert, geplaatst voor het wereldkampioenschap sprint dat op 17 en 18 februari in Inzell wordt gehouden. Bert de Jong werd winnaar van de sprintvierkamp die op de 400-meterbaan is gehouden voor Govaert. Lieuwe de Boer en Van den Roemer. DEN HAAG. De KNVB heeft alle wedstrijden voor de zaterdag- en zondag- amateurcompetltie afgelast. Ook hebben alle afdelingen de wedstrijden voor za terdag en zondag afgelast, terwijl de wedstrijden van de jeugdelftallen be taald voetbal eveneens geen doorgang zullen vinden. 7.17.89 7.18.91 7.17.7 7.19.54 akt 33, (Van onze sportredactie) HAARLEM. Hanke de Kort is de recreatiespeelster onder de damestop van het Nederlandse badminton. Ter wijl anderen de nodige tijd in hun sport steken, volstaat de 29-jarige Amster damse met twee trainingen van één uur per week. Op die manier toont vooral zij aan dat de doorstroming van de jeugd, waarover bondscoach Steen Soe rensen het nogal eens heeft, nog ver weg is. Hanke de Kort is immers al een paar jaar de nummer drie van Nederland en dat terwijl ze bepaald niet beschikt over de instelling waarmee een topspor ter gewoonlijk is uitgerust. RUSLAND: Sergei Martsjoek Viktor Ljeskin Vladimir Lobanov Dimitri Ogloblin Niettemin heeft zij de afgelopen jaren nog verscheidene malen aan de weg we ten te timmeren. Zo won zij onlangs het toernooi in Enschede (onder meer dank zij een zege op de nummer twee van Zweden, Agneta Lund) en reikte zij vo rig jaar tijdens internationale kampi oenschappen van Nederland in Bever wijk nog met Marja Ravelli tot de halve finales in het damesdubbelspel. Met name Johs Tenmann, de coach van de Noorse toprijders, piekerde zich suf over de vraag hoe Eric Heiden aangepakt kon worden. Dat Ard Schenk destijds ongrijpbaar was, heeft hem lange tijd gekweld; de overmacht van de jonge, nu 20-jarige Amerikaan is voor de bejaarde gymnastiekleraar uit Hamar een obsessie geworden. Zijn antwoord op de onverzadigbare trainingsijver van Eric Heiden, die tien jaar lang, dag in dag uit, heeft geploeterd om tot een superschaatser uit te groeien, heette in de eerste plaats Jan Egil Stor holt. Een Noor met een granieten mentali teit, die eventueel bereid is het Bisletstadi- van de partij kan zijn”. Van voorberei ding op de „Internationale” is nauwe lijks sprake geweest. „Dinsdag hebben we getraind met de Nederlandse ploeg, maar dat hield niet zoveel in. Het gaat trouwens ook allemaal zo merkwaardig. Vorig jaar kregen we een lijstje met de data van de centrale trainingen. Dit keer hoorde ik opeens dat ik naar de Duin- wijckhal moest komen. Er zit geen lijn in. In de clubs is die lijn helemaal ver te zoeken. Van goed opgezette training is vaak geen sprake. In Engeland zie je spelers en speelsters met sprongen voor uit gaan. Nog niet zo lang geleden kon ik van Jane Webster winnen. Nu heb ik geen kans meer tegen haar. Wij blijven hier stil staan. Dat geldt ook voor een Marjan Ridder, die eigenlijk net als Joke van Beusekom naar het buitenland zou moeten gaan als ze hogerop wil komen”. Wat dit door hem gevreesde tweetal echter kan uitrichten, zal nooit toereikend kunnen zijn voor een serieuze bedreiging. Met scherpe 500-metertijden en twee uit muntende prestaties op de 1500 meter (beide keren kwam Heiden in Scandinavië onder de 1.58) heeft hij iedereen tot een figurant gedegradeerd. Hierbij moet nog worden bedacht dat Heiden het afgelopen weekeinde in Zweden niet eens tot het uiterste ging. Met één hand op de rug gleed hij door de finish van de 1500 meter. Hanke de Kort vervult zo ongeveer een (Van onze sportredactie) LISSABON. Op een zandveld vol plassen heeft AZ’67 met gemak zijn derde en laatste tegenstander in Portugal overtroefd. De in de onderste helft van de hoogste divisie bivakkerende Lissabonse club Os Belenenses werd met 4-1 simpel en doeltref fend verslagen. De eerste 20 minuten boden de „Bele nenses” nog tegenstand. AZ zoch naar zijn vleugels, die in de gure wind moeite hadden over het veld uit te zwermen. Toen raakte echter de eerste kopbal van AZ de lat; het sein voor de definitieve door braak. Een vermeend buitenspel-doelpunt van Kist werd nog afgekeurd, maar dat mocht niet baten. Even later werd het 1-0 door een schot, hoog in de hoek van Res- sel. In een plasserige schermutseling met de keeper maakte Ressel er vervolgens 2-0 van. Met 3-0 werd vlak vóór rust door een verrassend schot van Kist de eerste helft afgesloten. Onmiddellijk werd verder gespeeld, waarbij vooral op effectief samenspel werd aangestuurd. Meer dan in de eerste helft werden nu alle AZ-spelers actief bij het spel betrokken. De gevaarlijke aanval len kwamen vooral van de linkervleugel die het meest doortastend was. Na enkele mislukte één-twee’s lukte het AZ een laat ste doelpunt te scoren. Een fout in de Lissabonse achterhoede werd afgestraft: 4-0. Even veerden de „Belenenses” op. Een kwartier voor het einde resulteerde dat in een tegendoelpunt. Ajax is donderdagavond teruggekeerd van een trainingskamp op Majorca. Er is zesmaal getraind, terwijl de Amsterdam mers ook een wedstrijd speelden tegen Palma, dat met een aantal gastspelers van het Oostenrijkse Lask uitkwam. Ajax won met 3-1 door doelpunten van Lerby, Clarke (penalty) en Meijer. Via een strafschop redde de Spaans-Oosten- rijkse formatie de eer. Als de gestroomlijnde Amerikaan op een ijsbaan verschijnt, is alleen nog de vraag wie er tweede wordt van belang. Toch heeft niet iedereen zich ontmoedigd bij zijn suprematie neergelegd. De Noren, fanatieker en chauvinistischer dan ieder ander schaatsvolk, weigerden de strijdbijl te begraven. Om die reden gaat zij waarschijnlijk ook op eigen gelegenheid naar de AH Engeland, de officieuze wereldkampi- met die twee houdt het ook op. Gaby oenschappen in Engeland, en naar niet al te sterk bezette toernooien in Frank rijk en Israel. „Vooral Israel lijkt me wel leuk. Het is weer eens wat anders. Voor mij is het meteen een soort vakantie. Ik ken m’n plaats. Internationaal stel ik niets voor, maar dat maakt niets uit. Ik brugfunctie tussen de jeugd en de échte van. Ik wacht gewoon tot het startschot gevallen is. Zo is nu de regel en ik houd me eraan”. Aan zelfbeheersing heeft het hem inder daad nooit ontbroken. Zijn bijnaam in de Amerikaanse ploeg is niet voor niets „Kid Cool”. De afgelopen weken veegde hij in Trondheim en Örebro de Noorse en Ne derlandse top van het ijs en de verscherp te startmethode bleek daarbij voor hem geen enkel beletsel. „Hoeveel valse starts ik heb veroorzaakt? Geen enkele, nul dus”, luidt het onbewogen antwoord op de door hem herhaalde vraag. Alleen als hij erin slaagt ongemerkt een wak in het Bisletijs te hakken voor de aanstormende Heiden, kan Tenmann mis schien een vervolg van de unieke succes story voorkomen. Of de Amerikaan zou door eigen toedoen al onderuit moeten gaan, wil het titeltoemooi al niet na drie afstanden beslist zijn. Er zijn wel eens vraagtekens geplaatst achter zijn mogelijkheden op de tien km, omdat Heiden op dit laatste onderdeel van de vierkamp niet tot het uiterste hoefde te gaan. Die twijfel nam Heiden eigenlijk al bij de verovering van zijn eerste wereldti tel weg, want in 1977 werd hij kampioen dankzij een sensationele 10-km-race. Ter wijl de Noren in de kleedkamer voorbarig de champagneflessen ontkurkten voor ü- ERIC HEIDEN: niemand die twijfelt aan prolongatie van zijn wereldtitel. (Van onze schaatsmedewerker) OSLO. Voor de 73ste maal wordt aanstaand weekeinde het wereldkampi oenschap schaatsen voor heren verre den. Plaats van handeling is het legen darische Bisletstadion in het centrum van Oslo. De Noorse hoofdstad is daar mee voor de 21ste maal het strijdtoneel van deze wereldkampioenschappen. Favoriet is uiteraard Eric Heiden, die en dat is nagenoeg zeker zijn derde wereldtitel op rij bij de allrounders in de wacht gaat slepen. Alleen een val kan de Amerikaan van een zekere titel afhou den. Heiden zou met dit kampioenschap de vierde schaatser in de geschiedenis worden die drie jaren achtereen de titel verovert. Eerder waren dat de Noren Oscar Mathisen en Hjalrhar Andersen en de Nederlander Ard Schenk. De meeste wereldtitels gingen naar Mathi sen (vijf), vóór de Noor Ivar Ballangrud en de Zweed Clas Thunberg die ieder viermaal op de hoogste trede van het erepodium stonden. Achter Eric Heiden zal een verwoed Geen mens die twijfelt aan de prolon gatie van zijn wereldtitel. Met dezelfde vanzelfsprekendheid waarmee zijn ver gelijkbare voorganger Ard Schenk in het begin van de jaren zeventig het ene kam pioenschap na het andere binnenhaalde en zijn tegenstanders deklasseerde, wordt nu Eric Heiden als de onaantastba re schaatsvorst tegemoet getreden. DEN HAAG. Uitslag lotto 5, 4 februari. Hierin vielen 26.068 prijzen. Inieg: 3.588.980.-. Prijzenbedrag: 1.733.439,97. le prijs: geen winnaars, van het bedrag van de eerste prijs gaat Vs deel naar de jackpot van lotto 6 van zondag a.s., het overige Vs deel wordt in gelijke delen verdeeld over de tweede t.m. de vijfde prijs. 2e prijs: 5 winnaars, elk bruto 59.109,-; 3e prijs: 191 winnaars, elk bruto 1.993,60; 4e prijs: 9.802 winnaars, elk 47,50; 5e prijs: 16.070 winnaars, elk 28,90; Jackpot voor lotto 6 van zondag 11 februari a.s. 125.068,48. Toto 5: Hierin vielen 25.802 prijzen. Inleg: 491.808,-. Prijzenbedrag: 233.608,80. Ie prijs: 125 winnaars, elk 747,50; 2e prijs: 4.036 winnaars, elk 14,40; 3e prijs: 21.641 win naars, elk 3,70. Aad Mansveld zal de rest van het sei zoen voor FC Den Haag spelen. Nadat aanvankelijk de eventuele overgang van de oud-international op financiële gron den leek af te springen, is gisteravond overeenstemming bereikt. De 34-jarige centrale verdediger is onmiddellijk speel gerechtigd. lijk zijn als gisteren. Het wereldrecord van Storholt (1.55.18) scheen alleen nog op de supersnelle baan in Alma Ata voor verbetering vatbaar, maar Heiden lijkt momenteel tot alles in staat. Tot en met de Olympische Winterspelen van 1980 zal het regime van Eric Heiden de schaatssport in zijn greep houden. „Daarna”, zegt hij, „doe ik het beslist een beetje rustiger aan. Dan krijgt mijn studie voorrang. Het duurt nog zeker een jaar of zes voordat ik klaar ben als sportarts. Na deze winter komt er helemaal niets van studeren, want ik wil me volledig op de Winterspelen voorbereiden. Die moeten voor mij het hoogtepunt worden”. Mocht er het komende weekeinde weer niet worden gespeeld, dan gaat Ajax be gin volgende week trainen en voetballen in België. De Amsterdammers zijn hier voor uitgenodigd door trainer Grijzen hout van Cercle Brugge. Het ligt in de bedoeling, dat Ajax dan woensdag a.s. tegen Oostende voetbalt. gevecht plaats vinden om de tweede plaats, waarvoor de Rus Sergei Marts joek en de Noor Jan E. Storholt de grootste kandidaten lijken en waarbij de Nederlanders slechts een bescheiden rol zullen kunnen spelen. Vooral Martsjoek lijkt teruggekeerd op het niveau van vorig jaar toen hij het Europees kampi oenschap naar zich toe haalde. De Rus realiseerde afgelopen weekeinde tijdens selektiewedstrijden voor het wereld kampioenschap in Oslo, die op de baan in Moskou werden gehouden, 15.05.34 op de 10.000 meter. Deze tijd is de snelste seizoentijd op deze afstand. In onderstaand overzicht, waarin de beste seizoentijden van de sterkste W.K.-deelnemers staan vermeld, staat de beste Nederlander in dit geval Hilbert v.d Duim op een vijfde plaats. Het geheel geeft een ietwat vertekend beeld omdat de Nederlanders en de Rus sen de tijden veelal gerealiseerd hebben op de banen van Inzell en Alma-Ata (Medeo). Desondanks voert Eric Heiden de lijst aan. „Ik ben lijst te behouden. De consequentie daar van is, dat zij (met uitzondering van de Europese kampioenschappen, vorig jaar in Preston, toen Marja Ravelli werd ge kozen) steeds als reserve wordt aange wezen voor de Nederlandse ploeg. „Eigenlijk zou het logisch zijn dat een jongere mijn plaats overneemt, maar wie zou daarvoor in aanmerking ko men? Zolang ik nog dik win van degenen die onder me staan, zou het vreemd zijn als ik word gepasseerd. Van de ene kant kun je zeggen dat ik training misschien niet zo nodig heb. Van de andere kant geloof ik dat de kwaliteit in Nederland niet zo geweldig is. Uitzonderingen zijn Paula Kloet en Maureen Oskam die ech ter een tijd niet heeft kunnen spelen vanwege een schouderblessure. Maar en Inge Blommaert, die zo’n belofte waren, zie je bijvoorbeeld niet meer”.

IJmuider Courant | 1979 | | pagina 23