Minister Van Aardenne: Sombere situatie CDA moet vóór verkiezingen scheepsnieuwbouw Van der Klaauw in debat middelpunt kritiek Regeringspartijen gaan minder ver II Olie gevonden in Noordzee 8 miljoen naar natuurprojecten en dan dit noq F. Jachtpartijen erg populair 3 B Oppositie: bedrijven moeten boycoteisen verplicht melden coalitiepartner noemen 9 „Hier pak ’an” AR-voorzitter Hans de Boer: VVD-Kameriid wil vrije dag voor carnavalsviering Z( 01 I I Ui O VRIJDAG 9 FEBRUARI 2 19 7 9 BINNEN- EN BUITENLAND V E? - ..Ld zuil trot stui daa vrij Er vraa pen stuu ka c J voc len kw ger in woi ciëi in WO] nac 4? Declaraties Lesmateriaal Ambulanceposten Milieudelicten Olieleidingen J (Van onze redactie binnenland) DEN HAAG. De Nederland se regering zal het parlement raadplegen voordat met de URENCO-partners Groot-Brit- tannië en West-Duitsland defini tieve afspraken worden gemaakt over het exportbeleid voor ver rijkt uranium. Journalistenopleiding 1 1 3 Kamer geraadpleegd voor het \x/eer i. Hi WEERRAPPORTEN o 19 I Het CDA-standpunt heeft vooral cen traal gestaan bij de verkiezingen van mei 1977, toen het CDA door de PvdA dringend werd uitgenodigd een princi- pe-uitspraak vooraf (de „intentieverkla- ZATERDAG 10 FEBRCARI Zon- en maanstanden Zon op 08.06 uur, onder 17.43 13 11 0 0 0 0 0 0 0 0 o o o o o 10 o o 3 (Van onze redactie binnenland) ZEIST. Het Wereld Natuur Fonds Nederland heeft uit de inkomsten van 1977, het jaar waarin de actie Geef om de Natuur werd gehouden, ruim acht mil joen gulden beschikbaar gesteld voor na tionale en internationale natuurbescher mingsprojecten. De actie heeft ruim tienduizend nieuwe donateurs opgeleverd. Het natuurfonds heeft 50.000 donateurs en 14.000 jeugd leden. (Van onze Haagse redacteur Theo Klein) DEN HAAG. De oppositie in de Tweede Kamer wil een meldingsplicht voor Nederlandse bedrijven die gecon fronteerd worden met boycoteisen. En dat niet alleen ter bescherming van ons land tegen de Arabische boycot, maar ook tegen soortgelijke acties van andere landen in de toekomst. Ook het veelgebruikte argument dat men eerst de uitslag van de verkiezingen moet kennen voordat over de keuze wordt besloten, vindt De Boer niet lan ger gelden. „Dat argument heeft in 1977 veel van zijn waarde verloren. De tien zetels winst hebben de socialisten niet op het regeringspluche gebracht”. Hij meent dat de kiezer er recht op heeft vooraf te weten hoe zijn partij met andere zal gaan opereren. „Hij heeft er recht op te weten welke compromissen worden gesmeed .en welke niet”. Dat een keuze vooraf schadelijk zou zijn voor het CDA is volgens De Boer een stelling die ook wordt gelogenstraft door de praktijk van PvdA en VVD. Deze partijen plegen, in tegenstelling tot van negatieve goederenverklaringen, le galisering van boycotpapieren, de rol van de Kamer van Koophandel, de overheid en de Nederlandse Kredietverzekerings- maatschappij aan de orde komen”, aldus Harry van den Bergh, voorzitter van de bijzondere Kamercommissie voor de Ara bische boycot, maar in dit geval sprekend namens de PvdA-fractie in de Kamer. Van den Bergh noemde het een treurige en onverdraaglijke gedachte dat er zo kort na de oorlog op deze manier wordt gediscrimineerd en er in ons land zoveel op hypocriete wijze wordt getolereerd. De Kamer is unaniem van mening dat de regering op korte termijn moet laten weten wat ze van het rapport vindt. De parlementariërs willen dat het kabinet met voorstellen komt voor maatregelen, waarmee de bedrijven zich tegen de boy cot kunnen beschermen. Tot nu toe is de overheid sterk in gebreke gebleven bij het verzamelen van informatie over de gevol gen van de Arabische boycotpraktijken, aldus Van den Bergh. Het Kabinet weigerde vorig jaar zelfs de zaak te onderzoeken. De Kamer besloot stander, van sancties, zoals de olieboycot waarmee ons land in de Algemene Verga dering Van de Verenigde Naties zich ak koord heeft verklaard, in tegenstelling tot veel van zijn politieke geestverwanten. Een volledig isolement van Zuid-Afrika wees Van der Klaauw wel af. De bewindsman verklaarde in verband met het Middenoostenbeleid dat de Ne derlandse ambassadeur in de Libanese hoofdstad Beiroet, Croin, opdracht heeft gekregen zich voortaan van politieke uit spraken te onthouden. De diplomaat had gezegd dat het nood zakelijk was dat Israel zijn steun aan de christelijke milities in Libanon zou moe ten staken. Van der Klaauw benadrukte dat-informele contacten met de Palestijn se Bevrijdingsorganisatie PLO - onder meer tijdens onderhandelingen om de TROS-cameraman Will Rutten vrij te krij gen - niet betekenden dat de PLO ook officieel werd erkend. Een motie van de PSP’er Van der Spek waarin op erken ning van de PLO werd aangedrongen werd door Van der Klaauw afgewezen. De bewindsman kondigde aan over en kele weken, tijdens zijn bezoek aan Israel, „zijn ernstige bezwaren” uiteen te zetten tegen het Israëlische beleid ten aanzien van het vestigen van nederzettingen in bezet gebied. In het Kamerdebat zei Van der Klaauw dat ons land „de uiterste terughoudend heid” in acht zal nemen bij de levering van militair materieel aan China om te vermij den dat de Oost-Westbetrekkingen wor den geschaad. De minister deed dit nadat zowel PvdA-kamerlid Van der Stoel als de christen-democraat Mommersteeg duide lijk hadden gemaakt grote reserves te koesteren. Sü tig j DEN HAAG (ANP). De exploratie- put, die in de Nederlandse sector van de Noordzee is geboord, heeft olie opgele verd. Dat heeft het Amerikaanse bedrijf Union Oil Company of California giste ren bekendgemaakt. De houders van het blok waarin de boringen zijn gedaan zijn een dochter van het Amerikaanse bedrijf, de Union Oil Company of the Netherlands, die voor tachtig percent en de Koninklijke Ned- lloyd Groep nv, die voor twintig percent deelneemt. De put produceerde tijdens de proef 1032 vaten olie per dag. Hij ligt op een diepte van 75 meter, 23 mijl buiten de kust, ongeveer 50 mijl noordwest van Am sterdam. Volgende maand zal met de bo ringen worden doorgegaan. 9 5 -2 17 8 4 3 15 20 18 1 14 0 4 15 14 -2 3 7 26 29 5 5 4 3 5 4 5 -2 4 4 1 18 2 11 5 4 11 -4 11 -0 -5 5 -14 1 0 4 29 0.1 0.1 0.5 0 0 0 3 0 0 5 0 0 0.3 5 5 0 0 0 neer de Kamer zich zal uitspreken over de resultaten van het onderzoek naar de Ara bische boycot en Nederland. Dit gezien het intensieve handelsverkeer met het Midden-Oosten. jaar in de grond ligt, door roest is aange tast. Olielekkages door leidingbreuken volgen elkaar steeds sneller op. ono o b windst. o ono ono 0 ono o windst. windst. w zo o ono zo wzw windst. wnw w zzw zzo o o windst. nnw zzw o n w o zzo n w verand. nnw zzo windst. nw zo zzw beti uitv geh. bew. 1. bew. zw. bew. mist 1, bew. zw. bew. 1. bew. 1. bew. zw. bew. geh. bew. zw. bew. geh. bew. h. bew. geh. bew. zw. bew. zw. bew. motregen sneeuw geh. bew. geh. bew. zw. bew. onweer geh bew. sneeuw geh. bew h. bew. 1. bew. h. bew. zw. bew. zw. bew. onbew motregen geh. bew. zw. bew. h. bew. 1. bew. regen zw. bew. onbew. onbew. geh. bew. h. bew. tusst direc een d(in) >ren Eei ogen zijn bepa mooi met word luiste ming -8 14 2 2 -2 7 9 12 -3 8 -13 2 9 5 -14 -3 -0 14 -10 -2 -2 -8 0 -2 r e (Van onze redactie binnenland) DEN HAAG. Het WD-Tweéde-Ka- merlid Nijpels heeft het presidium van de Tweede Kamer voorgesteld dinsdag 27 februari, de slotdag van carnaval, niet te vergaderen. Kamervoorzitter Vondeling echter heeft via de KRO-radio al laten1 weten niets voor het voorstel van de WD’er te voelen. De uit Friesland afkomstige Vondeling verklaarde, dat de Kamer toch ook niet voor ieder particulier feestje een dag vrij af neemt. Nijpels noemt dat een onzinnig argu ment. „Op de eerste plaats gaat het om een volksfeest dat in heel Zuid-Nederland wordt gevierd. Op de tweede plaats zou het juist in een jaar waarin we de Unie van Utrecht herdenken, van tolerantie ge tuigen als de Noordelijke Nederlanden eindelijk eens respect weten op te brengen voor gebruiken in de voormalige Genera liteitslanden”, aldus een boze Nijpels' „Ik zal de dinsdag van carnaval op één plaats zijn en dat is Bergen op Zoom”, zo besloot het kamerlid. Amsterdam De Bilt Deelen Eelde Eindhoven Den Helder Rotterdam Twente Vlissingen Z.-Limburg Aberdeen Barcelona Berlijn Bordeaux Brussel Frankfort Genève Helsinki Innsbruck Klagenfurt Kopenhagen Lissabon Locarno Londen Luxemburg Madrid Malaga Mallorca München Nice Oslo Parijs Rome Split Stockholm Wenen Zürich Casablanca Las Palmas New York Tel Aviv Tunis (Van onze redactie binnenland) UTRÏCHT. Eén op de vijf Neder landse mannen zou graag willen meedoen aan een jachtpartij. Zes percent van de vrouwen zou wel eens een jachtgeweer willen hanteren. Dit blijkt uit een enquê te die op verzoek van de Koninklijke Nederlandse Jagers Vereniging (KNVJ) onder 850 mannen en vrouwen is ge houden. Opvallend is dat leden van natuur- en dierenbeschermingsorganisaties dezelfde antwoorden hebben gegeven als andere ondervraagden. De directeur van KNVJ, Th. Veen, toon de zich niet verheugd over de uitslag. Het baarde hem zorgen dat er ondanks de beperkte jachtmogelijkheden toch nog zo veel mensen willen jagen. Uit de enquête bleek ook dat een grote meerderheid van de ondervraagden het eens is met het afschieten van een overschot aan wild. Ongeveer 65 percent meent dat de jagers en hun organisaties de wildstand voldoende op peil houden. Tijdens het begrotingsdebat over Bui tenlandse Zaken werd minister Van der Klaauw gisteren geconfronteerd met een motie van PvdA-Kamerlid Ter Beek waarin werd gevraagd het parlement uit eindelijk beslissingsbevoegdheid te ge ven. De motie werd gesteund door CDA en D’66. Van der Klaauw ontraadde de motie: hij wil niet verder gaan dan overleg. Dinsdag vindt in de Kamer de stemming plaats. Van der Klaauw kreeg het gisteren zwaar te verduren. Een van de hoofdpun ten van de Kamerkritiek richtte zich op uitlatingen van de bewindsman dat door zijn beleid het internationaal vertrouwen in ons land weer is hersteld, nadat minis ter Van der Stoel uit het kabinet-Den Uyl had gefaald. Van der Klaauw gaf gisteren toe dat zijn uitlatingen, gedaan tijdens de vergade ring van de WD-partijraad in Zwolle, „te absoluut, te weinig genuanceerd” waren geweest. De minister kon geen voorbeelden noe men van schade aan de internationale positie van ons land, als gevolg van het optreden van het vorige kabinet. Ook be nadrukte Van der Klaauw dat hij geen persoonlijke aanval had willen lanceren op Van der Stoel. Laatstgenoemde sloot dit punt af met de opmerking: „Ik hoop Weer in binnen- en buitenland De Rotterdamse ziekenfondsen hebben ovér niet de mankracht een regelmatige con trole uit te voeren op de declaraties van He specialisten. Dat schrijft de Stichting Sa- 'van menwerking Rotterdamse Ziekenfondsen „ver in zijn jaarverslag. De stichting vindt het terecht dat de Ziekenfondsraad de contro le wil verscherpen, maar in Rotterdam is scha j hoof kind „in di nieu tere: ,apri de 1 (iwi Sith De PPR-kamerleden Jansen en me vrouw Beckers hebben de ministers van Onderwijs en van Economische Zaken schriftelijke vragen gesteld over lesmate riaal, dat door enkele instituten op basis scholen wordt verspreid en geheel gewijd is aan „energie in en om ons huis”. Vol gens beide Kamerleden komen in het ma teriaal nogal wat beweringen voor en wor den suggesties gewekt, die „op zijn zachtst gezegd omstreden zijn”. De Nederlandse Christelijke Bond van Overheidspersoneel (NCBO) meent, dat de centrale ambulanceposten Overheid sinstellingen moeten worden waar 24 uur -■ per dag minstens één verpleegkundige werkt onder leiding van een medicus. De NCBO heeft dit verklaard naar aanlei ding van de volledige inwerkingtreding van de Wet op ht Ambulancevervoer bp 1 juli, als in het hele land de centrale ambu lanceposten gaan functioneren. Hi interdepartementale commissie mee aldu den, i twee Een interdepartementale commissie meent, dat ook sommige milieudelicten in aanmerking moeten komen om door mid del van politietransactie te worden afge daan. In een rapport van de commissie daai wordt in dit verband verwezen naar olie- lozingen door stilliggende schepen in de havens van Rotterdam of Amsterdam. Afdoening door middel van een politie transactie is praktischer dan afdoening door middel van een dagvaarding, aldus het rapport. De Nederlandse Aardolie Maatschappij (NAM) gaat de komende twee jaar zestig miljoen gulden steken in vernieuwing van haar oliebuizennet in Schoonebeek. Zo’n 100 km oude olieleiding zal worden ver vangen door nieuwe. Vernieuwing is noodzakelijk omdat de oude buizen, waar van een belangrijk deel al meer dan 25 der j j-x i_-IV45rd dooi van Q, De D’66’er Engwirda ging gisteren tij dens de officiële presentatie van het Ka- merrapport over de Arabische boycot het verst door te stellen dat de regering steun moet gaan onthouden aan de Nederlandse ondernemingen die toch aan de discrimi nerende eisen van de Arabieren tegemoet willen komen. De oppositie gaat daarmee een stap verder dan de regeringspartijen, die wil len dat het kabinet „aandringt” bij onder nemingen om de boycotbepalingen te mel den. Engwirda zal voorts de fractie van D’66 voorstellen aan te dringenop een verbod van de „negatieve goederenver klaringen” en de „niet-joodverklaringen.’.’ De Partij van de Arbeid liet vanmorgen nog in het midden welke maatregelen verder precies moeten worden genomen. „Wij vinden dat onderzocht moet worden op welke manier hier op nationaal en internationaal niveau tegen opgetreden kan-worden. In ieder geval moet de afgifte Vooruitzichten voor zondag, opgesteld door het KNMI: Eerst kans op neerslag, later opklaringen, ’s Nachts overwegend lichte vorst, middagtem- peraturen iets boven het vriespunt. Weersvooruitzichten in cijfers gemiddeld over Nederland: Aantal uren zon 2 tot 9. Minimum temperatuur omstreeks -4 graden. Maximum temperatuur omstreeks 1 graad. Kans op een droge periode van minstens 12 uur 95 procent. Kans op een geheel droog etmaal 80 procent. dat de minister op internationale confe renties zorgvuldiger zal formuleren dan in Zwolle”. De WD-woordvoerders Berkhouwer en Bolkenstein spraken in afgewogen be woordingen hun steun uit aan het beleid van minister Van der Klaauw. Bolken stein sprak waardering uit voor het beleid van oud-bewindsman Van der Stoel en voor het „merendeel” van het beleid van de huidige minister van Buitenlandse Za ken, een nuancering die weinigen ontging. De tegenstelling tussen de (VVD)minis- ter en de meerderheid van de WD-fractie over de kwestie van economische sanctie- maatregelen tegen Zuid-Afrika bleef ook tijdens de voortzetting van het Kamerde bat overeind. Zoals gemeld zijn de meeste WD-Kamerleden het oneens met het be leid van Buitenlandse Zaken ten aanzien van Zuid-Afrika. Van der Klaauw is voor- .1 - uur Maan op 16.24 uur, onder 06.57 uur Waterstanden IJmuiden Laagwater 03.03 uur en 15.15 uur Hoogwater 11.00 uur en 23.18 uur beklaagdenbank hoort, dan is het deze regering en de vorige. Zij hebben een weinig principiële houding aangenomen, waardoor deze praktijken mogelijk wer den gemaakt”, aldus het D’66-Kamerlid Engwirda. Tot zover onze Haagse redacteur. Het ANP meldt verder: Een aantal Israëliti sche kerk en andere organisaties zegt in een gisteren uitgegeven verklaring met verbijstering kennis te hebben genomen van de uitkomst van het onderzoek van de bijzondere Tweede-Kamercommissie over de Arabische boycot. De organisaties spreken van discriminatie van Nederland se joden en vragen snelle maatregelen om deze discriminatie uit te bannen. De verklaring is gegeven namens het N ederlands-Israelitisch Kerkgenoot schap, het Portugees-Israelitisch kerkge nootschap, het Verbond van Liberaal Re ligieuze Joden in Nederland, de Neder landse Zionistenbond, de Bnai Brith en de WIZO Nederland (zionistische vrouwen organisatie in Nederland). De werkgeversorganisaties VNO en NCW vragen de Tweede Kamer een zorg- daarop het zelf maar te doen. 'Het is niet vuldige afweging van alle aspecten, wan de bedoeling van de bijzondere commissie T'r J*1 ‘"'t 1“~ geweest in deze fase bedrijven of instellin gen in het beklaagdenbankje te zetten. Daarom worden er in het rappört geen namen genoemd. „Als er iemand in de (Van onze redactie binnenland) DEN HAAG. ARP-voorzitter en CDA-Kamerlid Hans de Boer vindt dat het CDA voortaan bij Kamerverkiezin gen wel vooraf dient aan te geven met welke andere partijen men een kabinet wil vormen. Met een opvallend betoog in het gisteren verschenen AR-partij- blad Nederlandse Gedachten wijkt De Boer regelrecht af van het tot dusver gevolgde CDA-beleid. „Hier pak ’an” roept deze Amster damse marktkoop man, terwijl hij de burgemeester van Moskou, Leonid Deribin (in het mid den) een knot wol aanreikt. Deze be antwoordde dit ge baar met een krach tig „Njet”. Een an der lid van de Mos- kouse delegatie, staande naast een lachende Amster damse huisvrouw, denkt nog even na over deze „aanbie ding”. Een delega tie van de Moskouse gemeenteraad brengt deze week een bezoek aan Am sterdam. Di wac aan' een -sch« -scht soci loyei 'part heel Di als': het rela de rol. van cao. (Van onze Haagse redacteur Theo Klein) DEN HAAG. Minister Van Aardenne van Economische Zaken heeft de vaste Kamercommissie gisteren meegedeeld dat de situatie in de Nederlandse scheeps nieuwbouw slechter is dan vorig jaar werd verondersteld. Wat er moet worden gedaan kon hij echter nog niet zeggen, omdat het reorganisatierapport voor de Verolme-werf nog niet gereed is. De bewindsman bevestigt daarmee in feite de sombere voorspellingen van de heer Fibbe, waarnemend voorzitter van de Beleidscommissie Scheepsbouw, die in december vorig jaar al meedeelde dat de regering met nog meer geld over de brug moet komen wil men tenminste het le vensvatbare deel van de Nederlandse scheepsbouw redden. De regering trok» vorig jaar al honder den miljoenen guldens uit voor de her structurering van de scheepsnieuwbouw. Met dat bedrag zou de capaciteit van de werven in totaal tot 70 procent worden teruggebracht. Later werd er al gespro ken over een verdere reductie tot 50 pro cent. De minister en de Kamerleden, die gisteren over deze zaak spraken, kwamen tot de conclusie dat er niet meer over totale percentages zal worden gesproken omdat dat per sector een verkeerde voor stelling van zaken kan geven. Men wil nu alleen nog maar praten over de toekomst mogelijkheden per onderdeel (grote scheepsbouw, off-shore enz). Van Aardenne zal binnenkort laten we ten wat er moet gebeuren om de nieuwe problemen op te vangen. Dat kan door het verstrekken van nog meer geld, of het verder terugbrengen van de capaciteit. De knelpunten liggen volgens het PvdA-Ka- het merlid Van der Hek momenteel bij de VDSM (Verolme), waar grote schepen en off-shore-installaties zouden worden ge bouwd en de gebrekkige samenwerking tussen Gusto Engeneering en Rijn-Schel- de Verolme. Een rapport van het bureau Beeren- schot over de VDSM heeft volgens Van der Hek uitgewezen dat er in dat bedrijf uiterst inefficiënt wordt gewerkt. De gele verde prestaties zijn gering en dat hangt samen met scholing en interne organi satie. Wanneer men er niet in slaagt dat te verbeteren en meer orders aan te trekken, tot nu toe lukt dat onvoldoende, dan ziet het er somber uit. Die verdere teruggang zal ook zijn terugslag hebben op de nieuw bouw in Amssterdam. Daar is voor ten minste 250.000 manuren werk gegaran deerd. Het was echter de bedoeling secties te bouwen voor de VDSM. Wanneer dkofniet nodig is, zou het over enige tijd zo kunnen zijn dat de werknemers van de nieuw- 1 bouwwerf in Amsterdam hun gegaran- deerde salarissen uitbetaald krijgen, zon- der er voor te hoeven werken. •ft HANS DE BOER het CDA, voor de verkiezingen wél te kiezen, door’ elkaar uit te sluiten en een voorkeur uit te spreken voor het CDA, of althans voor een deel van het CDA. Dat heeft volgens De Boer nog nooit geleid tot het niet meer kunnen herken nen van dan wel de WD- of de PvdA- identiteit. Over het beleid van het CDA merkt De Boer dan nogal smalend op: „Alleen de begeerde bruid zweeg, aarzelend tussen twee aanbidders”. het nog niet gelukt om genoeg deskundi- jaarl gen aan te trekken die steekproeven ne men in de declaraties. De School voor de Journalistiek in Utrecht heeft drie nieuwe opleidingen aangevraagd: een part-time opleiding, een avondschool en een dagopleiding. De laat ste kan in Eindhoven komen. In afwach ting van de start van de school in Eindho ven, zo mogelijk in 1981, kan er de part- time-opleiding worden verzorgd, die uit drukkelijk als tijdelijk is bedoeld. ring”) te doen. De toenmalige lijsttrek ker Van Agt reageerde daarop met de befaamde woorden: „Wij buigen niet naar links en we buigen niet naar rechts”. De Boer - één van de loyalisten in de CDA-fractie - valt deze houding onver bloemd aan en vindt dat het CDA bij de volgende verkiezingen vooraf moet aan geven of men met de WD of met de PvdA wil gaan regeren. Dat een keuze j vooraf afstotend zou werken („Diegenen die de liberalen boven de socialisten verkiezen zouden wel eens van CDA- stemmer rechtstreeks WD-stemmer kunnen worden”) noemt De Boer een in toenemende mate naïeve veronderstel ling. IfF URENCO-beslissingen 00 c 0 tl 4 ft na en Ef -ren niet de mankracht een regelmatige con trole uit te voeren op de declaraties van specialisten. Dat schrijft de Stichting Sa- Ss,

IJmuider Courant | 1979 | | pagina 2