Rijnsteden willen uitvoering verdrag v Massale botsing Betrekkingen tussen Portugal en China Sadat aanvaardt Leden Huis van Sneeuwstorm in W.-Duitsland In VS meer Verwijten aan militairen Brand verwoest Weens warenhuis Washington stopt hulp aan Somoza Japans protest bij Sovjet-Unie Chadli gekozen tot president van Algerije uitnodiging vredesoverleg Afgevaardigden tegen verjaring zelfmoorden onder jeugd -„Erkenning voor zwart Rhodesië” Voor verkiezingen in juni 1 r f P I ih Uitwisseling van ambassadeurs Sneuvelen Oplossing Vrijwilligers 3 BINNEN- EN BUITENLAND 9 FEBRUARI VRIJDAG 19 7 9 i aties door Nico Scheepmaker ngen lappij zestig ig van Zo’n n ver- ng is waar aan 25 iange- euken ding ek in lingen g, een e laat- wach- ndho- part- le uit- )sten (Van onze redacteur in Zuid-Afrika, Karl Breyer), JOHANNESBURG. Nog voor het einde van de maand zul len de eerste Britse troepen als kwartiermakers voor het VN-le- ger aankomen in Namibië, waar in juni algemene verkiezingen worden gehouden onder auspi ciën van de VN. Dit werd gisteren in Kaapstad bevestigd. Later worden eenheden uit Ghana, Ca nada, Roemenië, Scandinavië en het Midden-Oosten gestuurd. Er zullen zeker geen Nigeriaanse troepen naar Namibië worden ge stuurd, ondanks het verzoek daartoe van de Namibische be vrijdingsbeweging SWAPO. riaai n icten I trijfël Britse VN-troepen spoedig naar Namibië J van de Ik ben zelf twee jaar in dienst geweest. bijna geheel Malik kritiseert eigen regering beschuldigd zich niet aan de regels van de wet te houden. -- (Van onze redacteur in Indonesië, Bob Mantiri) JAKARTA. De Indonesische vice-president Adam Malik heeft zijn regering ervan vaste heeps- edaan e-werf van de morden jespro- >0 pro- en, die vamen r over jroken voor wil nu komst- (grote en we- üeuwe >or het of het eit. De lA-Ka- bij de jen en en ge- erking Schel dal te jkken. in ziet ggang lieuw- or ten garan ties te ofniet unnen lieuw- ?aran- i, zon- als' zijn spreekbuis in Portugal gezien. Bij het tot stand brengen van de diplomatieke relaties tussen Lissabon en Peking speel de het splinterpartijtje een belangrijke rol. Een ander obstakel vormde de positie van de Portugese enclave in China, Ma cao. Net als het Britse Hongkong is Macao - (Van onze redactie buitenland) SAN DIEGO. In de afgelopen twin tig jaar heeft het aantal zelfmoorden on der jeugdigen in de Verenigde Staten zich verdrievoudigd, niet in de laatste plaats doordat de leeftijd waarop kinderen zich van het leven beroven sterk is gedaald. Er bestaat nog meningsverschil over de vraag uit welk Scandinavisch land troe pen naar de vroegere Duitse kolonie ge stuurd moeten worden, hoewel Zuid-Afri- ka daarover niet kan beslissen, heeft de een vrijhandelscentrum, waar Chinese en westerse kooplieden grote zaken doen. Slechts frie procent van de bevolking van Macao is Portugees. Het merendeel van de inwoners bestaat uit Chinezen, die vaak een dubbele nationaliteit hebben. De nieu we premier Mota Pinto zou echter op het laatste momenten een stokje hebben ge stoken “inwilliging van de Chinese eis meer invloed te krijgen in het bestuur van Macao. Volgens de scheidende gouverneur van Macao, kolonel Garcia Leandro, hoeven de rijke Chinezen niet bang te zijn voor inlijving van hun gebied bij de Volksrepu bliek China. Leandro wordt genoemd als de nieuwe Portugese ambassadeur in Peking. In het gezamenlijke Chinees-Portugese communiqué erkent Portugal de Chinese aanspraken op Taiwan. De betrekkingen met Nationalistisch China heeft Portugal al in 1975 verbroken. TOKIO (UPI). Japan heeft bij de Sovjet-Unie geprotesteerd tegen de vor ming door de Russen van een gevarenzo ne in de wateren van de omstreden Koeri- leneilanden, zo heeft het ministerie van Buitenlandse Zaken in Tokio gisteren meegedeeld. (Van onze redactie buitenland) WENEN. Het grootste warenhuis van Wenen, Gerngross, is gisternacht door brand volledig verwoest. De schade be draagt honderden miljoenen guldens. (Van onze redactie buitenland) de laatste dag van het symposium in het West- duitse Dusseldorf. De aanleiding tot de beslissing is de weigering van president Somoza akkoord te gaan met de voorstellen van de bemid- delingscommissie om een oplossing te vin den voor de conflicten in Nicaragua. De onderhandelingscommissie, waarin de Verenigde Staten, de Dominicaanse Republiek en Guatemala vertegenwoor- bruari in Luxemburg ge houden zou worden. Het argument dat er op elkaar ingei speelde militairen naar toe moeten, klinkt alleen plausibel voor wie in voetbalter men denkt, of nooit in dienst is geweest. Op elkaar ingespeeld, laat me niet lachen! Ten eerste hebben die jongens helemaal niet voor een VN-taak geoefend, dus wat ze daar zullen moeten doen, zal in hoge mate verschillen van wat ze in Zuidlaren geoefend hebben. Bovendien: hoe inge speeld is een bataljon, als de ene helft balend, met grote tegenzin, en beducht voor zijn hachje er naar toe móet en de andere helft nieuwsgierig, met enthousi asme, en met de overtuiging er heen gaat dat de enkele doden die er zullen vallen niet hun naam en legernummer zullen dragen? Sinds er Nederlanders naar Libanon gaan, sneuvelen er opeens Unifil-soldaten, hebt u dat ook gemerkt? De correlatie zal wel zijn, dat we voorheen geen aandacht hadden voor hun gesneuvel, terwijl elke omgekomen VN-soldaat nu opeens een Teken aan de Wand is. De vier omgeko men Noorse Unifil-soldaten waren overi gens vrijwilligers: alle Unifil-soldaten uit westerse landen zijn vrijwilligers, behalve de 110 niet-vrij willigers die Nederland van plan is erheen te sturén. Is een dode vrijwilliger minder dood dan een dode onvrijwilliger? Huilden zijn ouders min der hard dan de ouders van de dienst plichtige die er tegen zijn zin naartoe werd gestuurd? Nee, dat niet. Maar het zou mij als minister toch iets makkelijker vallen mijn deelneming te betuigen aan de ver wanten van een gesneuvelde vrijwilliger, dan aan de verwanten van een gesneuvel de gedwongene. Een van de weinige vormen van samen werking die ik me kan herinneren was, dat de jongens op mijn kamer onder mijn dekens een slapende figuur nabouwden om de vluchtig inspecterende sergeant van de week de indruk te geven dat ik bezig was de nacht in de kazerne door te brengen. Ik van mijn kant bemoeide me op de kaartleesoefeningen, als we in groepjes van vier gesplitst werden, nooit met het kaartlezen, om verdwalen te voor komen. „Let niet op mij, ik ben alleen mee voor de gezelligheid!”, riep ik dan, altijd goedgehumeurd achter de anderen aan sjokkend. Meer vormen van samenwer king kan ik me niet zo gauw herinneren. De dood van een autocoureur heeft deze tevoren ingecalculeerd. Dat kun je niet zeggen van de voetganger die op het trot toir omver wordt gereden door een auto die uit de bocht is gevlogen. Of misschien kun je de dood van de onvrijwillige Unifil- soldaat beter vergelijken met de dood van de toeschouwer langs het circuit, die ge raakt wordt door de raceauto die uit de bocht vliegt. Als die toeschouwer geen enkel risico had willen lopen, had hij thuis moeten blijven, net als de dienstplichtige die dienstweigeraar had kunnen worden. Toch is er een essentieel verschil tussen de dood van de coureur en de dood van de toeschouwer. De eerste kon verwachten dat hij, vandaag of morgen, zou veronge lukken. De tweede hoefde daar geen reke ning mee te houden. Zo ongeveer verschilt ook de dood van de vrijwillige Unifil- soldaat met de dood van de onvrijwillige Unifil-soldaat. eeren- s Van jedrijf e gele- hangt irgani- Ik leefde trouwens in de veronderstel ling dat ons leger zo’n overschot aan zowel vrijwilligers als onwilligen gemakkelijk de baas kon, gezien mijn eigen ervaringen met de herdenking van het 25-jarige be staan van de 101 Midcie. Ik had meteen mijn tientje opgestuurd die de viering moest kosten, uit soldateske nostalgie. De zer dagen kreeg ik bericht dat de reacties zo overweldigend waren geweest, dat het ingeschatte aantal van 300 aanmeldingen was verdubbeld. Bij de planning van het reüniefeest in de Van Haeftenkazerne in Apeldoorn was rekening gehouden met: a. het parkeren van voertuigen op de kazer ne, b. het verfraaien van en het consump- tiegebruik in de recreatieruimten van de Van Haeftenkazerne, c. het verzorgend en bedienend personeel, d. de aanwezige sa nitaire faciliteiten, e. het bereiden en de kwaliteit van de maaltijd, en f. het gezellig samenzijn met dans e.d. abben con- ■s van ig Sa- ndsen dt het jntro- am is ;undi- ;n ne- WASHINGTON. Honderd leden van het Amerikaanse Huis van Afgevaardig den hebben een resolutie op tafel gelegd, waarin er bij West-Duitsland op wordt aangedrongen de verjaringstermijn voor oorlogsmisdaden uit te stellen of op te heffen. De verjaringstermijn in de Bondsrepu bliek voor de berechting van oorlogsmis dadigers wordt, zoals bekend, eind dit jaar van kracht. Na 31 december zullen oorlogsmisdadi gers dan niet meer kunnen worden ver volgd. Bonn stelde de verjaring van oor logsmisdaden al twee keer eerder uit, in 1965 en in 1969. De Westduitse regering staat ook nu weer onder druk van ver schillende kanten verjaring opnieuw uit te stellen. Zo heeft eergisteren een groep van 27 leden van de oppositiepartij CDU in het Westduitse parlement een wetsvoorstel in gediend om te voorkomen dat oorlogsmis daden verjaren. beschikken sinds hij de functie van minis ter van Buitenlandse Zaken verwisselde met zijn huidige ambt. Van Malik is be kend dat hij geen blad voor de mond neemt, vooral niet in aanwezigheid van journalisten, met wie hij het goed kan vinden. Over de Indonesische pers zei vice-pre sident Malik dat „de kranten nu wat meer durven te schrijven”. „Maar soms is onze pers beschamend”, zei Malik. Eén verslag gever beklaagde zich erover dat zijn hoofdredactie vaak telefoontjes krijgt van autoriteiten die haar aanmanen bepaald nieuws niet te publiceren. Malik ant woordde daarop dat journalisten het tele foontje niet moeten afwachten, maar het nieuws direct in de openbaarheid moeten brengen. Hij verklaarde verder dat de regering niet meer van plan is de pers te muilkor ven. Met man en macht (sic) was getracht in of rondom Apeldoorn een alternatieve recreatieruimte voor circa 700 personen te krijgen zonder dat dit tot een financieel debacle zou leiden, maar daar was men helaas niet in geslaagd, zodat men ge noodzaakt was de viering van het 25-jarig bestaan van de compagnie wegens overweldigend succes af te gelasten. Ge loof me, het leger heeft voor elk probleem een pasklare oplossing, die, zoals in dit geval, soms van een verblindende schoon heid kan zijn. L (Van onze redactie buitenland) CAIRO/WASHINGTON. President Sadat van Egypte heeft gisteren de uitno diging van de Amerikaanse president Carter aanvaard, om in de loop van deze maand het ministerieel vredesoverleg tussen Egypte, Israel en de VS over het Midden-Oosten te hervatten. De resolutie is verzon den aan de verantwoor delijke ministers van de Rijnstaten: Zwitserland, West-Duitsland, Frank rijk, Luxemburg, België en Nederland. Verschei dene bezoekers van het symposium hebben hun teleurstelling uitgespro ken over het niet door gaan van de minister conferentie die op 19 fe- Malik verklaarde tegenover journalis ten, na een onderhoud met president Soe- harto, dat men zich in Indonesië niet stoort aan wettelijke regels, want,, zo ver klaarde hij, „mensen worden zonder vorm van proces door militairen gearresteerd”. In hetonderhoud met de president is gesproken over het tot stand komen van een „zuivere regering” en het handhaven van de wet in Indonesië. „Elke leider heeft de mond vol van handhaving van de wet, maar dat is niet in overeenstemming met de realiteit, omdat de militairen met het grootste gemak men sen oppakken”, aldus een geëmotioneerde Malik. Hij verklaarde dat het geen zin heeft over handhaving van de wet te pra ten als men zich in de praktijk daar niet aan houdt. Malik, hoewel vice-president, schijnt echter niet meer over effectieve macht te WASHINGTON (AFP). De Verenig de Staten hebben besloten de economi sche en militaire hulp aan Nicaragua stop te zetten. Ook het aantal Amerika nen in het land zal verminderd worden. De woordvoerder van president Carter, Hodding Carter, maakte dit gisteren bekend. Dit is bekendgemaakt door de Ameri kaanse ambassadeur in Egypte, Hermann F. Eilts, na een bezoek aan president Sadat. Volgens Eilts zal de Egyptische delega tie worden geleid door de Egyptische pre mier Moestafa Chalil. De precieze datum en plaats van het overleg zullen later in Washington bekendgemaakt worden, al dus Eilts. Verwacht wordt, dat de Israëlische re gering zondag de instructies zal opstellen die minister van Buitenlandse Zaken Da- jan, de leider van de Israëlische delegatie, meekrijgt-. De commandant van de door Israel ge steunde christelijke militie in Zuid-Liba- non, majoor Sa’ad Haddan, heeft gisteren verklaard, dat 2000 Palestijnse guerrilla strijders de linies van de VN-vredesmacht in Zuid-Libanon hebben doorbroken. Hij kondigde aan, dat zijn troepen de Pales tijnse guerrillastrijders zullen aanvallen als deze in het gebied blijven infiltreren. In Washington is bekendgemaakt, dat de Amerikaanse minister van Defensie Harold Brown vandaag naar Saoedi-Ara- bië vertrekt. De missie is bedoeld om nogmaals de verplichtingen te bevestigen die de VS hebben tegenover de bondgeno ten in het gebied van de Perzische Golf. Behalve aan Saoedi-Arabië zal Brown op zijn negendaagse reis ook bezoeken bren gen aan Jordanië, Israel en Egypte. I socialistisi J I loyer dé k heeft. I J. De PCP (ML) wordt door China officieel me- rs van Zaken smate- basis- jewijd Vol et ma tt wor- :achtst HAMBURG. Hevige sneeuwstormen hebben gisteren het verkeer in het noord oostelijk deel van de Westduitse deel staat Sleeswijk-Holstein stilgelegd. Ongeveer 300 brandweerlieden zijn 15 uur bezig geweest met het blussen. Vier van hen raakten gewond. Honderden mensen in de omgeving van het branden de gebouw werden geëvacueerd. Het vuur ontstond toen werknemers met gasbranders bezig waren reparatie- werkzaamheden uit te voeren. Daarbij raakten rollen synthetisch materiaal in brand. id van it, dat irheid- 24 uur mdige us. De tanlei- reding ir op 1 ambu- I tieke gevangenen in kampën op te nemen. Volgens SWAPO bevinden zich zeker der tig- tot veertigduizend Namibiërs in de buurlanden. Zuid-Afrika daarentegen zegt dat dit getal heel wat kleiner is. In elk geval hebben de Verenigde Naties daar voor al een bedrag van rond 60 miljoen gulden ter beschikking gesteld. De kosten van de gehele VN-actie in Namibië wor den tot dusver geschat op meer dan 550 miljoen gulden. Ik begrijp niet waarom minister Schol ten van Oorlog en Vrede, en zijn staatsse cretaris Van Lent, zo hardnekkig vasthou den aan een deel onvrijwillige dienstplich tigen in het VN-bataljon. Het is hun zo gemakkelijk gemaakt om er uitsluitend vrijwilligen naar toe te sturen.' De Tweede Kamer wil het. De publieke opinie wil het. De militairen zelf willen hetDe vrijwilli gers hebben zich aangemeld. Alleen,- neem ik aan, de legerleiding verzet zich er tegen. Voor de Nederlandse afvaardigingen was het niet aanwezig zijn vertegenwoordigers van de kalimijnen in Franse Elzas, die grote hoeveelheden zout in de Rijn lozen, een teleur stelling. Het Tweede-Ka- merlid Konings van de PvdA heeft gezegd een uitspraak van zijn frac tie over deze zaak te wil len uitlokken. SALISBURY. Vijfentwintig landen „in de wereld hebben toegezegd, dat zij het „nieuwe bewind dat in Rhodesië zal resul teren uit de algemene verkiezingen van 1 april zullen erkennen, zo heeft een lid van de huidige overgangsregering naar een (zwart) meerderheidsbewind, dominee Sithole, gisteren verklaard. Huri enige voorwaarde was dat er een meerderheidsbewind in het land komt, De toenadering heeft lang op zich laten wachten. De Chinese Volksrepubliek leek aanvankelijk nogal huiverig te zijn voor een afglijden van Portugal naar de Russi. -sche invloedssfeer. Volgens de maoisti- -sche splinterpartij PCP (ML) waren de *-----':i:3che regeringen te tolerant tegen- Moskou-gezinde communistische 'partij, die 20 procent van de stemmen (Van onze redacteur in Portugal, Jan Halkes) LISSABON. Portugal en de. Volksrepubliek China hebben gisteren diplomatieke betrekkingen aangeknoopt. Binnen drie maanden zullen beide landen ambassadeurs uitwissëlen. w regering in Kaapstad toch laten blijken dat zij tegen Finse of Zweedse detache menten gekant is. Daarentegen heeft Zuid-Afrika geen bezwaren tegen Roe meense soldaten. Intussen treffen Canada, Engeland, Frankrijk, de VS en West-Duitsland voor bereidingen om een gemeenschappelijke diplomatieke missie op te richten in Wind hoek, de hoofdstad van Namibië, om zo doende van dichtbij de gebeurtenissen in Namibië te kunnen volgen. De taak van de Britse troepen zal op de eerste plaats zijn een communicatienet op te bouwen, waardoor men in staat zal zijn om zo spoedig mogelijk over gegevens over elke schending van de geldende wa penstilstand te beschikken. Naar alle waarschijnlijkheid zullen ook waarne mers van de Verenigde Naties in Zambia en Angola gestationeerd worden om zo doende de guerrillakampen aan de andere kant’van de grens te kunnen controleren. Tot nog toe blijkt de samenwerking tussen de vijf westelijke mogendheden, de Verenigde Naties en de Zuidafrikaanse autoriteiten tamelijk goed, afgezien van enkele kleinere meningsverschillen. In Namibië zelf worden intussen ook de laat ste voorbereidingen getroffen om terug kerende vluchtelingen en voormalige poli- rf- Ook in West-Duitsland heeft de ijzel voor grote ongemakken en veel ongeluk ken gezorgd. Op de Sauerland-route bij Ludenscheid botsten gisteren tientallen personen- en vrachtauto’s op elkaar. Vier mensen kwamen hierbij om het leven. De materiële schade loopt in de miljoenen guldens. Woordvoerder Hideo Kagami zei dat een protestnota van deze strekking op 3 februari door de Japanse ambassade in Moskou aan het Kremlin was overhan digd. Kagami zei dat de gevarenzone kon zijn ingesteld in verband meL^chietoefe- ningen.” Hij wilde niet zeggen., of dit het afvuren van raketten betrof. „Wij weten niet waar Russische schiet oefeningen plaatshebben,” aldus de woordvoerder. Hij zei dat aan de Russen was gevraagd de gevarenzone op te hef fen. Deze omvat een deel van het territori ale water rondom het eiland Eïorofoe, een van de vier noordelijke eilanden waar Japan aanspraken op laat gelden. Twee dagen nadat het eerste protest was overhandigd, ontbood het Japanse ministerie maandag de Russische ambas sadeur in Tokio, Polianskiy, om te eisen dat de Sovjet-Unie haar 5.000 soldaten en militaire bases van Koenasjirien Etorofoe terugtrekt. De ambassadeur verwierp het protest, zeggende dat de eilanden Russisch zijn. Wel wilde hij een en ander ter kennis van zijn regering brengen. Ef zijn gevallen bekend, waarbij kinde- -ren op zesjarige leeftijd tot zelfmoord ovérgaan. Het San Mateo Instituut ter voorkoming •van zelfmoord in Californië meent dat „vervreemding”, die de huidige maat schappij bij kinderen teweeg brengt, een hoofdoorzaak is. Op een conferentie over kinderrecht liet het instituut weten, dat jaarlijks bijna 5.000 mensen in de leeftijd tussen 15 en 24 jaar zelfmoord plegen, met directe aanleiding zoals het verlies van een ouder, scheiding, breuk met vrien den), verlies van gezondheid en vertrou wen of identiteitsproblemen. Een probleem dat voor een volwassene 'ogenschijnlijk futiel lijkt, kan zeer ernstig ‘zijn voor een opgroeiend mens. Er is geen 'bepaald type mens waarbij men zelf moord kan voorstellen. Wanneer iemand met zelfmoord dreigt, moet dit serieus Worden' genomen. Het belangrijkste is luisteren, aldus het instituut ter voorko ming van zelfmoord. slag te gaan als Somoza zijn standpunt was. Dit is officieel in Algiers meegedeeld. I versoepelt missie :ten in aldus Sithole, die de namen van de lan- r mid- den, 18 Afrikaanse, vijf in het westen en i afge- twee in het oosten, niet wilde noemen, missie daar hij dit te prematuur achtte, r olie- I”' in de rdam. >olitie- jening aldus een rijverbod wegen door ge- DUSSELDORF. Alle afvallozingen op de Rijn moeten zo snel mogelijk worden geregi streerd. Verder moet het Chenie- en Zoutverdrag zo snel mogelijk door al le Rijnstaten worden on dertekend en uitgevoerd. Dit zijn twee punten uit een resolutie die 29 steden in het stroomge bied van de Rijn gisteren hebben opgesteld tijdens In sommige delen werd afgekondigd, nadat de sneeuwbuien onbegaanbaar waren worden. Tientallen auto’s raakten vast in de sneeuw. Een aantal dorpen op het eiland Fehmarn, in de Oostzee, raakte afgesloten van de buitenwereld. ALGIERS (AFP). Als opvolger van de overleden Houari Boumedienne is gis- teren Chadli Bendjedid gekozen tot presi dent van Algerije. Ruim 94 percent van de j digd zijn, heeft het werk neergelegd. De 7.888.875 kiezers stemde voor Chadli, die I commissie is wel bereid om weer aan de de enige kandidaat van de regerende FLN F x

IJmuider Courant | 1979 | | pagina 3