m Wel kansen op faciliteitenin ad Haringhaven en >r ie Apparatuur laat ’t na twaalf jaar afweten rs Vrees voor té zelfstandige koers regionale gezondheidsdienst COLLEGE WIJST BELEIDSSTANDPUNT GEDEPUTEERDE STATEN AF I int Nieuwe commissaris bij Hoogovens Ruimtegebrek Vrachtverkeer Milieu wt Lichtstanden „VIA BEGROTING SLECHTS BIJSTURING MOGELIJK” 5 VRIJDAG 19 7 9 9 FEBRUARI 4 VELSEN-IJMUIDEN 5* iet (Van een onzer verslaggevers) VELSEN. „Wij zijn tot dit standpunt gekomen, na een zeer zorgvuldig afwegen van alle gege vens, ik heb het nog niet meege maakt dat wij ons als college zo intensief hebben beziggehouden met een bepaalde problematiek. Gedeputeerde Staten koppelt de uitbreiding van de Hoogovens-ca paciteit tot elf miljoen ton staal en het creeren van een overslag haven voor droog massagoed aan elkaar; wij beoordelen die zaken los van elkaar en zijn tot de con clusie gekomen dat deze zaken niet allebei gerealiseerd kunnen worden. De uitbreiding van de Hoogovens-capaciteit geniet de voorkeur, daar is ook al een prin cipebesluit over. Dan moet je ook niet de overslaghaven planolo gisch mogelijk maken door deze voorziening op te nemen in het ontwerp-streekplan. Komen er dan aanvragen van gegadigden dan moet je opnieuw gaan wegen, en onder die druk van het be drijfsleven kom je dan misschien tot een andere conclusie dan ei genlijk verantwoord is”. (Van een onzer verslaggeefsters) IJMUIDEN. „Tien jaar lang heeft de lichtregelapparatuur ons nooit in de steek gelaten, maar de laatste tijd begint-ie steeds meer mankementen te vertonen”. In de lichtcabine, hoog boven het podium van de Stadsschouwburg Velsen, wijst technicus Luc Snijder op enkele ontbrekende handfader-units in de imposante lichtkast. „Door het intensieve gebruik is het goudlaag je onder de schuif handles weggesleten. Daardoor krijg je een bibberende in plaats van een strakke lichtbaan. Sommige units hebben het helemaal af laten weten, en ook het toetsensysteem is niet meer wat het geweest is. Het stelwerk is op, compleet versleten en is ook gezien de technische ontwikkelin gen van de laatste jaren dringend aan vervanging toe”. llllllllllllllilllllllllllllllllllllllllllllliilllllllllllllllllllllllllllllll Opvoeren Hoogovens-capaciteit en overslaghaven onmogelijk inderen (Van een onzer verslaggevers) VELSEN. De commissie volksge- De arbeidsintensieve huidige regelapparatuur: Luc Snijder (links) en Carel Meyes d weten er alles van. 7,50 lerking laar de roorzit- gister- c uitge- eijer. ifddorp samen- 5. Voor e keer- straks ig naar fuseren chtiger i zullen n. Er is illen de arbeid rade te vallen. (oor in- [e men- - I uur uur Beiden uitten bedenkingen tegen die tekstgedeelten waarin de directe invloed vanuit de deelnemende gemeentebesturen op het beleid van de nieuwe dienst is geregeld. De mogelijkheid om de werk- naar IJmuiden, overigens met alle proble men die daaraan vastzitten zoals huisves ting dan wel pendel en de situatie op de arbeidsmarkt in de IJmond”, aldus het standpunt van het gemeemtebestuur. tegen onderdelen van de DGD-begroting kunnen de gemeenteraden enige invloed uitoefenen op de bestuurlijke gang van zaken. Van Gedeputeerde Staten hangt het af of zulke bezwaarschriften gevoegd bij de goed te keuren begroting uiteinde lijk ook serieus worden genomen. De libe raal Van Hoek vond de directe invloed vanuit de gemeentebesturen daarmee wat magertjes geregeld. „Correcties toepas sen op het bestuurlijke beleid kan niet. Alleen bijsturing is mogelijk op onderde- voor een goed gefundeerde politieke keu ze over het voor of tegen van een overslag haven. Bovendien vraagt het college zich af of door de opstelling van Gedeputeerde Staten een duidelijke publieke menings vorming nog wel mogelijk is, omdat deze aanpak een afweging tussen voor- en na delen door insprekers, gemeenten en sta ten uitsluit. Ook twijfelt het college aan het nut dat door Amsterdam aan de aan leg van een overslaghaven wordt toege dacht. „De voorhavenfaciliteiten zal onzes inziens de teruggang in werkgelegenheid in de havens van het Noordzeekanaal- gebied nauwelijks kunnen tegengaan. Hoogstens zal sprake kunnen zijn van een verplaatsing van werk van Amsterdam len van de begroting” stelde hij vast. De gemeenschappelijke regeling geeft de ge meenteraden de mogelijkheid uitbreiding van taken door het algemeen bestuur bijvoorbeeld met geestelijke gezondheids zorg en ambulancevervoer tegen te houden door het indienen van een be zwaarschrift namens een van de deelne mende gemeenten. Een soort vetorecht dus. J. ten Brink (D’66) zag hierin wel mogelijkheden voor directe invloed maar kon het in grote lijnen toch wel eens zijn Ook voor een container terminal ziet het gemeentebestuur geen mogelijkheden in de IJmond. Een dergelijke voorziening, eens dat Hoogovens maatregelen moet treffen om de vervuiling die zij teweeg brengt terug te brengen tot een lager niveau. Maar je kunt natuurlijk niet van ze verlangen dat ze dat zouden doen om op die manier ruimte te creëeren voor nieuwe verontreinigende activiteiten. Met dat standpunt zijn alle deelnemers in het Open Beraad het wel eens, maar officieel is het niet, het staat niet in de stukken”. In een nog wat globale financiële opzet zijn de bijdragen van de deelnemende gemeenten in de verwachte tekorten ge heel op een kostendekkend vergoedingen systeem gebaseerd. Bij dienstverlening aan derden, alleen mogelijk met nadruk- eist veel ruimte en die is er gewoon niet. Bovendien valt niet te verwachten dat die ruimte in de nabije toekomst zonder aan zienlijke problemen en binnen aanvaard bare grenzen geschapen kan worden. Het college ziet daarentegen wel mogelijkhe den voor havenfaciliteiten in de Haring- haven, waarbij in eerste instantie aan een roll-on/roll-of terminal gedacht wordt. B. en W. zetten bij deze - eveneens door Gedeputeerde Staten aangedragen ge dachte - wel de nodige vraagtekens omdat de verkeersafwikkeling over land daarbij grote problemen zal opleveren. met Van Hoek. „Het aangaan van deze regeling blijft een sprong in het duister. Er wordt een belangrijke gemeentelijke bevoegdheid prijsgegeven”, concludeerde ook hij. Witte: „Al het vrachtverkeer dat die voorziening met zich meebrengt zal de route gevaarlijke stoffen gaan volgen en dus onder meer door de Kerkstraat moe ten. De eerste prognoses luiden dat het vrachtverkeer met veertig a vijftig pro cent zal toenemen, terwijl de verkeersbe lasting in de Kerkstraat al de maximale grens heeft bereikt. Maar mogelijk zijn er nog andere bestemmingen voor dat ge bied te bedenken; zoals off-shore-activi- Regelapparatuur met een geheugen scheelt de lichttechnicus niet alleen een hoop werk, een moderne schouwburg kan ook haast niet meer zonder’ Peter van Warmerdam: „Vrijwel alle schouwbur gen hebben tegenwoordig zo’n ding, en bij de opbouw van hun voorstellingen gaan de theatergroepen dan ook van een computergestuurde belichtingssregeling uit. Voor ons, met onze handbediende apparatuur, is hun belichtingstempo niet op te brengen. Wij kunnen al die elkaar razendsnel opvolgende standen niet bij benen en het zal je dan ook niet verbazen, dat vooral door de technici van de thea- jewaar- ;lt door ms met wekblad ummer len”. dat als Tëtnanj den dat iet con- de Sov- lar een verdag. 4,80 2,60 6,50 7,70 0,50 0,75 ivigezeiscuappen sterk op vernieuwing van onze apparatuur is aangedrongen.” Behalve het langverbreide geheugen biedt de nieuwe apparatuur, waar de schouwburgploeg het oog op heeft laten vallen, méér technische mogelijkheden. Er kunnen bijvoorbeeld meer en zwaarde re schijnwerpers op worden aangesloten, terwijl mocht de computer het onver hoopt af laten weten ogenblikkelijk kan worden overgeschakeld op handbedie ning. Tenslotte is het apparaat aanzienlijk minder omvangrijk dan de (mechanische) lichtregelaar waarover men nu nog be schikt. Aan het eind van het seizoen hoopt men met het inbouwen van de nieuwe apparatuur te kunnen beginnen. Luc Snij der denkt voor de installatie twee a drie maanden nodig te hebben, zodat er vanaf september met de nieuwe verbeterde lichtapparatuur gewerkt kan worden. IJMUIDEN. Tot lid van de Raad van Commissarissen van Hoogovens IJmui den is benoemd drs. E. Heerma, wet houder in Amsterdam voor economische zaken de haven en luchthavenaangelegen heden. In de algemene vergadering van de aan deelhouders van de Koninklijke Neder landse Hoogovens en Staalfabrieken N.V., die in mei gehouden wordt, zal worden voorgesteld de heer Heerma, ook te be noemen tot lid van de Raad van Commis sarissen van KNHS NV. de heer Heerma volgt in beide colleges drs. W. H. Sinnige, eveneens wethouder in Amsterdam op. Carnavalsviering. In de KIC-kantine op het sportcomplex Rooswijk te Velsen- Noord kunnen zondagmiddag entreekaar- ten worden afgehaald voor het KIC-car- naval dat 23 februari in dezelfde kantine wordt gehouden. Bestelling is ook telefo nisch mogelijk (02550-17757). Een van de belangrijkste punten waar op het college van B. en W. zijn standpunt baseerde om een overslaghaven af te wij zen is het ontbreken van een maatschap pelijke kosten-baten analyse. Het college acht een dergelijke analyse onmisbaar Met deze verklaring verduidelijkte wethouder Th. C. Witte (CDA) van finan ciën het standpunt van het gemeentebe stuur, om de in het nader Beleidsstand punt Havenontwikkeling IJmond gefor muleerde gedachte van Gedeputeerde Staten de overslaghaven in het streek plan op te nemen niet te onderschrijven. Hij deed dit op een persconferentie die hij samen met zijn collega K. W. Bijl (CDA) van openbare werken namens het college gaf. Het standpunt, dat is vastge legd in een ontwerp-gemeenteblad, wordt woensdag behandeld in een ge combineerde vergadering van de com missies voor ruimtelijke ordening, volks huisvesting, economische zaken, verkeer en vervoer, milieuzaken en woonruimte verdeling. Donderdag 22 februari wordt dit standpunt in de gemeenteraad behan deld. Lang zal de technische bemanning van de Stadsschouwburg (toneelmeester Pe ter van Warmerdam, lichttechnicus Luc Snijder, decorbouwer Carel Meyes en kapman John Hulshof) waarschijnlijk niet meer op nieuwe apparatuur behoe ven te wachten; B. en W. van Velsen hebben de raad vorige week voorgesteld, voor de aanschaf van een nieuwe lichtre- gelaar en vierentwintig dimmers een be drag van ruim 100.000 beschikbaar te stellen. Gaat de raad met deze voor dracht akkoord, dan zal de nieuwe regei- kast nog deze zomer worden geïnstal leerd. Luc Snijder gaat dat karwei per soonlijk ter hand nemen, wat op de be groting toch al gauw zo’n 15.000 scheelt. Luc Snijder: „Ook de oude lichtregelaar is door eigen mensen ingebouwd. Die kast zit er sinds de opening van de Velser Schouwburg in ’65 in. Hij heeft altijd trouw z’n plicht gedaan, maar begint het nu zo langzamerhand te begeven. Daar naast voldoet de huidige apparatuur niet meer aan de moderne eisen van de tech niek. De lichtcapaciteit is ontoereikend en wat erger is, er zit geen geheugen op”. Illllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllin Een ander punt waarop het college zijn standpunt voor een belangrijk deel geba seerd heeft is de konsekwensie die de aanleg van een overslaghaven zou hebben op de luchtverontreiniging in de IJmond. Het is toch al moeilijk om de milieubelas ting - mede gezien de uitbreiding van Hoogovens - binnen aanvaardbare gren zen te brengen. Witte: „Wij zijn het erover Toneelmeester Peter van Warmerdam verduidelijkt wat het ontbreken van een geheugen in de theaterpraktijk betekent. „Op de huidige apparatuur kunnen hoog uit vier vóórinstellingen worden gemaakt. Geeft een gezelschap een voorstelling in onze schouwburg, dan neemt hun eigen technicus de verschillende belichtings- standen met onze technici door. Gemid deld kent een voorstelling zo’n honderd verschillende standen, die allemaal een nummer krijgen en op een paneellijst worden genoteerd. Tijdens de voorstelling geeft de technicus die via de intercom aan de mensen in de lichtcabine door. Roept hij „attentie’ dertien” dan leest Carel Me yes van de paneellijst gauw de bijbeho rende richting op, terwijl Luc als een razende de knoppen en de schuiven be dient. Meteen daarop volgt dan weer een andere stand, die ook weer direct moet worden ingeschakeld. En ga zo maar door. Heb je nu een lichtregelaar met een geheugen, dan programmeer je daarin tevoren alle belichtingsstanden. Tijdens de voorstelling hoef je dan alleen, nog maar uit het geheugen de verschillende standennummers op te roepen, en voor de bijbehorende lichtinstelling zorgt verder ’t apparaat”. kelijke toestemming van het dagelijks be stuur, kunnen deze uniforme tarieven wat worden opgeschroefd. D. Kuyper (Pro gressief Velsen) had aanvankelijk be zwaar tegen een zinsnede van die strek king in de ontwerptekst, maar maakte daar uiteindelijk geen halszaak van. Wel eist Kuyper voor het opstellen en vaststel len van een meerjarenplan (artikel 35 ge meenschappelijke regeling) door het DGD-bestuur een wat dwingender formu lering dan in de tekst zoals die donderdag ter tafel kwam. De tekst zal naar zijn wensen worden gewijzigd. Het streven is 1 juli van dit jaar met de nieuwe DGD van start te gaan. Na beoor deling in de commissies volksgezondheid van de deelnemende gemeenten komt de regeling in de vijf raden op de agenda. Van Gedeputeerde Staten is het fiat ver eist hoofdzakelijk om de financiële gevol gen die er voor de deelnemende gemeen ten aan vastzitten. Na goedkeuringen door de gemeenteraden, waarvoor 1 april streefdatum is, gaat de complete tekst naar het provinciebestuur en voor een nellere procédure gelijk ook naar de Pro vinciale Raad voor de Volksgezondheid. Ook deze instantie moet er namelijk haar oordeel over uitspreken. De nog onbebouwde grond aan de Haringhaven, grenzend aan de Dokweg en een deel van de Strandweg. Het totale oppervlak beslaat 6,3 hectare, eigenlijk te weinig om er voorhavenfaciliteiten te bouwen. Niettemin komt hier mogelijk een roll-on/roll-off terminal. teiten, een werkplaats voor onderhoud van- en kleine reparaties aan schepen zodat die daarvoor niet meer naar Am sterdam hoeven of een jachthaven voor de zeezeilvaart”. Dat laatste ziet directeur Oorebeek van het Staatsvissershavenbedrijf in het ge heel niet zitten. Oorebeek: „Wij zijn in dezen uiteraard ook partij, omdat alle grond rond de Haringhaven het rijk toe behoort. In principe willen wij niet onmo gelijk maken dat er kleinschalige voorha venfaciliteiten in een deel van de Haring- haven komen, zoals een roll-on/roll-off terminal. Maar een andere mogelijkheid dan dat zie ik in principe niet. Aan een jachthaven voor zeezeilers beginnen wij in geen geval, dat kost alleen maar geld en brengt niets op behalve een hoop moeilijk heden. Beroepsvissers en bezitters van luxe jachten kun je niet bij elkaar in één haven douwen, dat is onmogelijl”. Lichtregeling Stadsschouwburg dringend aan vernieuwing toe Een scheepswerf lijkt mij ook overbo dig, er zijn al genoeg noodlijdende werven dan moet je er niet nog een bijbouwen. Bovendien worden de kleinere schepen hier al gerepareerd op de werf voor de visserij schepen, en voor een werf voor grotere schepen is eenvoudig onvoldoen de ruimte. Dat is trouwens het kernpunt van de zaak, het tekort aan ruimte. Wij hebben bruto nog 6,3 hectare beschik baar, dat is netto - als er een kademuur en de nodige wegen zijn aangelegd - vijf hectare. Dat is onvoldoende voor zaken als container- of off-shore-activiteiten, ei genlijk is het al niet genoeg voor het roll- on/roll-off vervoer”. Gezien de laatste ontwikkelingen in de visserij is het nog maar de vraag of zelfs de roll-on/roll-of haven er wel komt. De toekomst ziet er weer wat zonniger uit, hetgeen wel blijkt uit de investeringsgolf die in deze bedrijfstak op gang is geko men. Zo zijn er op het ogenblik 19 nieuwe kotters in bestelling bij de diverse werven en worden er trawlers verlengd en ook nieuw gebouwd. De grond van de Haring haven, die in eerste instantie voor de vis serij is bedoeld, is tegen de tijd dat er uiteindelijk een beslissing valt wellicht al in gebruik bij industrie en in deze bedrijf stak. „Inderdaad”, beaamt Oorebeek, „mis schien praten wij wel over grond die op korte termijn helemaal niet meer beschik baar is. Als er aanvragen komen voor gronduitgifte van bedrijven die daar van nature thuishoren krijgen ze die grond. Dan ga ik niet vijf jaar zitten wachten tot er misschien eens een andere bestemming aan die terreinen gegeven wordt”. Illlllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll^ en een nen zal ng dan laten zondheid had donderdag slechts aanmer- Het „zenuwcen trum” van de lichtinstallatie wordt niet vervan gen, alleen uitge breid. De vernieu wing betreft voor namelijk het be dieningssysteem, dat in de lichtca bine boven het po dium staat opges teld. Wat er op het toneel gebeurt is van daaruit niet te zien. Mettertijd hoopt men de ap paratuur nog eens in een aparte licht- en geluids- cabine achter in de schouwburg zaal onder te kun nen brengen. kingen op ondergeschikte onderdelen van de gemeenschappelijke regeling, die voor een toekomstige districtsgenees- kundige dienst in de vijf IJmondgemeen- ten als onderhouw zal moeten dienen. Wethouder Th. J. Meijer kreeg de volle steun van de commissie voor de regeling in zijn totaliteit. De vijf deelnemende gemeenten, Velsen, Beverwijk, Heems kerk, Uitgeest en Castricum, dragen een aantal bevoegdheden op het terrein van de gezondheidszorg over aan de toekom stige DGD en juist dat werd in de com missie met enige huiver vastgesteld door de liberaal F. G. van Hoek en J. ten Brink oortbe- (D’66). rlandse gevaar jmende om de 90 gul- trale in zaamheden van de gemeenschappelijke dienst te blokkeren door afkeuring van jaarbegrotingen ontbreekt. Alleen door subisie het inbrengen van schriftelijke bezwaren sle ver- lezelfde odaties moeten kMi

IJmuider Courant | 1979 | | pagina 5