DOOR PRIJSSTIJGINGEN EN DOLLAR Onderzoek naar Meinsma doet aanval p Code Commissie Slechte dagen voor beurswezen STAND HYPOTHEEKRENTE Universiteit Zo doet u het goed als afzender. bespaart op energie gevolgen lagere pensioenleeftijd gggg hoek van hólland harwich 1 in prijs omhoog beurs deze week Ver vangende” olie ALTIJD )ver rookadvertentie Cruijff &//J4 GttWWGM I CÖDEtAl bij zwaar of licht weer, op zondag en door de week A Chrysler 13 ECONOMIE ZATERDAG I 0 FEBRUARI 19 7 9 pttpost Motobécane. Fietsen op z'n Frans. GENEVE (ANP). De wereld handel is het afgelopen jaar met vijf procent toegenomen vergele ken met een groei van vier pro cent in 1977. De waarde (in dol lars) van de handel nam echter met veertien procent tot toe onge veer 1280 miljard dollar. Dit heeft het VN-secretariaat van de Alge mene Overeenkomst voor Tarie ven en Handel (GATT) gisteren meegedeeld. I SM GATT: Wereldhandel met vijf procent gegroeid (ADVERTENTIE) (Van onze redactie binnenland) Wall Street gaf zich deze week gewonnen MEINSMA (ADVERTENTIE) A 0 (Van onze redactie economie) Rentepercentages per 30 januari 1979. 'Jaam Bank: kmrobank Souwf. Ned. Gem. (ADVERTENTIE) Ned. Middenstandsbank Geldt voor alle levensverzekeringmaatschappijen die lid zijn van de N.V.B.L. 1 Sealink Gebruik'm goed. Centraal Beheer Hypotheken Ënnia Nationale Nederlanden Ned. Credietbank 1,25 1,25 1 tb.v. Nat. Puzzelactie „Het Gehandicapte Kind” &nnuïteitenhypotheek LB.N. Nutsspaarbank W.-Nederland te Haarlem Rabobank (adviesrente) Rijks Post Spaarbank Stad Amsterdam Westland Utrecht/standaard no risk budget Meinsma wijst erop dat deze bewinds- nan er bij elke presentatie van de in zijn pdracht gemeten teer- en nicotinegehal- es van sigaretten de aandacht op vestigt lat, als men meent te moeten roken, siga- etten met lage teer- en nicotinegehaltes te voorkeur verdienen. Hij vindt dit mi- dsteriële advies „enorm dom”. Want hoe reet die man dat nou?”, vraagt hij zich af. Maar Cruijff mag, met zijn kennis van aken, dit advies vertalen met „rook ver- ttandig”, want dat betekent de uitspraak 'an de minister in feite. Volgens Meinsma Rente vast gedurende: 5 jaar 1 jaar 5 jaar variabel 30 jaar 5 jaar 2 jaar 10 jaar 10 jaar 10/5 jaar 5 jaar 2 jaar 5 jaar 3 jaar 5/3 jaar variabel variabel jaar rekent de GATT op eenzelfde matige groei als het vorig jaar. De inflatie in de industrielanden maken een voorspelling voor 1979 erg moeilijk. De verwachte eco nomische teruggang in de Verenigde Sta ten zal misschien worden gecompenseerd door een opleving in West-Europa. Een wezenlijke verbetering van de in het afge lopen jaar bereikte groei wordt echter onwaarschijnlijk geacht. Vooral de handel met de communisti sche landen nam het afgelopen jaar sterk toe, na een vermindering in 1977. China nam de grootste bijdrage voor zijn reke ning met een groei van zijn invoer met zestig procent en een toeneming van zijn export met dertig procent. De invoer van dit land wordt in 1979 geraamd op onge veer zeven miljard dollar. Dit bedrag mag Cruijff zulke sigaretten dan ook nog bij zich dragen. De commissie ondermijnt nu met haar uitspraak het vertrouwen van Cruijff in de advisering van de minis ter en dus in de minister zelf. Dat vindt Meinsma bijzonder ernstig, want nu geeft de commissie voor het beter te weten dan de minister. Hij laat overi gens wel weten het niet eens te zijn met de bewindsman op dit punt. Conclusie van Meinsma: „Onder de gegeven omstandig heden zal het Niemeyer wel heel weinig moeite kosten de klacht van Konsumen- ten Kontakt alsnog door de commissie te laten afwijzen.” 1 2 2 2 1,5 1,5 1,5/2 1,5/2 1,5 1,5 1,5 Rentepct. met/zonder gemeentegar.: 9,0 9,0 9,0 9,0 9,0 9,4 9,0 9,25 9,0 9,25 9,0 9,3 8,9 8,7 9,0 8,9 8,9 9,25 9,0 8,9 8,7 9,0 9,0 9,0 9,0 9,2 9,6 9,0 9,25 9.0 9,05 9.0 9,3 8,9 8,7 9,0 8,9 8,9 9,25 9,0 8,9 8,7 maakt echter nauwelijks één procent uit van de totale exportwaarde van de wes terse landen, zo merkt de GATT op. Deze communistische landen zullen dit jaar mogelijk een pas op de plaats maken als gevolg van een groeiende ongerustheid bij sommige van hen over de tekorten op de handelsbalans. Het gezamenlijke te kort van de communistische landen in hun handel met het „westen” bedraagt vijf miljard dollar bij een exportwaarde van 125 miljard en een invoerwaarde van 130 miljard dollar. De landen met een zogenoemde vrije markteconomie (het „westen” nam in waarde met achttien procent toe en qua volume met ongeveer vijf procent. De handel van deze groep met de landen van het oostelijk blok nam weer toe, voor het eerst sinds 1975. De onderbreking van twee jaar ziet de GATT in het licht van een constante groei van de west-oost han del op lange termijn. Over de prijzen stelt de GATT in haar rapport vast dat de forse stijging geduren de het jongste verslagjaar vrijwel geheel voor rékening komt van half- en eindfa- brikaten. Dit in tegenstelling tot 1977, toen de prijsstijging zich ook bij grondstoffen voordeed. In het afgelopen jaar is de prijs van brandstoffen slechts met twee proent gestegen en die van andere primaire goe deren slechts drie procent. In 1977 stegen deze prijzen nog met tien procent. De grondstoffen die niet vgllen onder brandstoffen daalden gemiddeld vijf pro cent in prijs. Dit geldt vooral voor tropi sche voedingsmiddelen uit ontwikkelings landen als koffie, thee en cacao. De indu strielanden kregen veertien procent meer voor hun export van fabrikaten vergele ken met een prijsstijging van negen pro cent in 1977. Het VN-secretariaat heeft becijferd dat de economische groei van de niet-commu- nistische industrielanden het afgelopen jaar ongeveer 3,5 procent heeft bedragen, evenveel als in 1977. Een vertraging van de economische groei van de Verenigde Staten werd vrijwel gecompenseerd met een opleving in andere landen. Toch nam de industriële produktie van de VS nog met zes procent toe vergeleken met een groei van vijf procent in Japan en in Canada. De Westeuropese landen konden slechts een groei van twee procent be reiken. Ook ons land is met dit soort zaken rond de Iraanse kwestie geconfronteerd. Op de eerste plaats de olievoorziening, omdat de Koninklijke Shell jaarlijks een flinke por tie olie uit dat land betrekt. Maar voorts ook voor ondernemingen als Rijn-Schel- de-Verolme, die nu al bijna een jaar met Iran om een gigantische marine-opdracht aan het touwtrekken is. Helaas voor Rijn- Schelde-Verolme zijn nimmer enige speci fieke toezeggingen gedaan en blijft het bedrijf over de afloop in een pijnigende onzekerheid. TOKIO (Reuter). In Japanse rege ringskringen is gisteren vernomen dat Saoedi-Arabië heeft besloten tot een verhoging van de prijs van de olie die het extra levert om te voorzien in tekor ten die door het wegvallen van de Iraanse export ontstaan. Officieel heeft de Japanse regering daarvan nog geen bericht ontvangen, aldus de zegslieden. 5 jaar 5 jaar 5/10 jaar 5 jaar variabel Afsluitprov. in proc.: 1,5 1,5 1,5 1,5 GRONINGEN (ANP). De Rijksuni versiteit Groningen zal jaarlijks zo’n twee miljoen gulden op de energiekosten gaan besparen. In de afgelopen twee jaar zijn al aanzienlijke besparingen doorge voerd. Dat bleek mogelijk, doordat een speciaal voor dat doel aangetrokken energiemedewerker voorzieningen liet aanbrengen in tal van universitaire ge bouwen. DEN HAAG (ANP). De CAO-onder- handelingsdelegaties van de werkgevers en werknemers bij de metaalnijverheid hebben een commissie benoemd, die gaat studeren op de mogelijkheid de pensioen leeftijd verder te verlagen. Méér weten. Dienstregeling en Big Ben Tours programma van de Stoomvaart Maatschappij Zeeland liggen bij uw reisbureau of automobielclub Bij de ABN. de AMRO- of RABObank. Bij NS-inlichtingenkantoren Of bel rechtstreeks SMZ. tel. 01747-3944. ook voor inlichtingen over vrachtvervoer. De Japanse oliemaatschappij Nippon Oil heeft echter laten weten dat zij van Caltex Petroleum te horen heeft gekre gen dat Soedi-Arabië voor extra gelever de olie 14,5 procent meer vraagt dan de officiële prijs van de OPEC, sinds 1 januari 13,33 dollar per vat van 159 liter. Dat komt overeen met 17 a 20 dollarcent per vat. Nippon wijst erop dat 14,5 pro cent precies de verhoging is waartoe de OPEC voor geheel 1979 heeft besloten. Ook het Japanse persbureau Kyodo wist gisteren met zekerheid te melden dat het besluit tot prijsverhoging in Soe di-Arabië al genomen is. Het noemt eve neens 14,5 procent. Een woordvoerder van het Japanse ministerie van Interna tionale Handel en Industrie heeft meege- Wanneer die voorzieningen niet waren getroffen dan had de Groningse universi teit vorig jaar bijna tien miljoen moeten uitgeven aan brandstof, electriciteit en drinkwater. Nu is dat tot ruim zeven mil joen gulden beperkt. Een en ander blijkt uit een rapport van de afdeling bedrijfsvoering en onderhoud van de rijksuniversiteit. De investeringen die gedaan moesten worden om tot die besparingen te komen bleken betrekke lijk gering. De afdeling adviseert aan het college van bestuur van de universiteit, de ko mende vijf jaar ongeveer een miljoen gul den per jaar te investeren, zodat nog meer besparende voorzieningen getroffen kun nen worden. Het ligt in de bedoeling de komende tijd alle universitaire gebouwen aan een onderzoek te onderwerpen om na te gaan welke energiebesparende maatre gelen uitgevoerd kunnen worden. j DEN HAAG. Dr. L. Meinsma, de pionier van de anti-rookcampagnes, ieeft een aanval gedaan op de uitspraken tan de Reclame Code Commissie inzake ie rookadvertenties met Johan Cruijff. Hij vindt die uitspraken „goedkoop” en Ineent dat Konsumenten Kontakt er niet In zal slagen te bewijzen dat „roken het leveren van sportprestaties in de weg Itaat”, al heeft dan de commissie de in- iruk dat dit wel zo is. Maar op die indruk Hag zij van hem niet afgaan. Het verschil tussen de groei naar volu me en naar waarde gemeten is volgens de 3ATT ontstaan als gevolg van prijsstij gingen van diverse produkten en de coersschommeling van de dollar. Voor dit AMERSFOORT. In deze rubriek publiceren wij de rentepercentages voor eerste lypotheken op eigen woningen. Bij deze hypotheken wordt onderscheid gemaakt tussen leningen met en leningen onder gemeentegarantie. Tophypotheken blijven buiten beschouwing, omdat hierbij >ok de persoonlijke omstandigheden van de aanvrager en het aan te kopen pand een lelangrijke rol spelen. Tevens dient te worden opgemerkt dat het geldende rentepercen- age niet het enige criterium is voor de keuze van de juiste hypotheek. De gegevens voor lit overzicht zijn verschaft door de vereniging Eigen Huis in Amersfoort. Opmerkingen: De N.M.B. heeft haar tarieven verlaagd. De overige banken zijn gelijk gebleven. derland gepeperde rekeningen zullen pre senteren. Voor de Verenigde Staten is dit vooral een ongunstige ontwikkeling, ook al kan de regering van het land nu met meer zeggenschap op zuinig omspringen met energie aandringen. Maar een uit de hand lopende prijsontwikkeling voor import- olie komt de Amerikaanse betalingsba lans niet ten goede. Waar Wall Street echter nog het meest van schrok deze week, was het annuleren op grote schaal door de Iraanse regering van grote, ten tijde van de sjah verstrekte orders voor allerlei oorlogsmaterieel. Het gaat hierbij in totaal om een bedrag van zeker 7 mil jard dollar, en dat is ongetwijfeld een slag voor de betalingsbalans. De Amerikaanse regering heeft zich weliswaar gehaast met de opmerking dat diezelfde orders nu elders in de wereld kunnen worden geplaatst, of voor reke ning van de eigen defensie kunnen wor den overgenomen, maar de grote omvang van deze transacties heeft toch wel diepe indruk gemaakt. Gevreesd wordt dat de al geruime tijd voorspelde recessie, of iets van dien aard, voor ’79 hierdoor versneld zal optreden: Het zal niet gemakkelijk zijn alternatie ve bestemmingen te vinden voor de speci fieke bestellingen die het voormalige land van de sjah in de Verenigde Staten heeft geplaatst. deeld dat Japan overweegt een bijzonde re vertegenwoordiger naar het Midden oosten te sturen om te weten te komen hoe groot het aanbod van extra geprodu ceerde olie is. Ook Venezuela overweegt van de ver- krapping van het aanbod op de wereld markt gebruik te maken om zijn prijzen te verhogen, zo meldt het Westduitse persbureau DPA uit Caracas. De Vene zolaanse minister van Energie, Valentin Hernandez, zou er donderdag echter op hebben gewezen dat het land gebonden is aan langlopende leveringsverplichtin gen en daarom maar beperkt van de mogelijkheid tot prijsverhoging kan profiteren. Venezuela verkoopt ongeveer 65 pro cent van zijn olieproduktie aan de grote internationale oliemaatschappijen. Een onbekend deel van de resterende 35 pro cent dat niet naar traditionele afnemers gaat, wordt eveneens tegen voor lange tijd vastgestelde prijzen geleverd. De Venezolaanse regering heeft enige tijd geleden meegedeeld dat de produktie dit jaar niet meer dan 2,2 miljoen vaten per dag zou bedragen. Door de grootscheepse annuleringen van soortgelijke opdrachten aan het Ame rikaanse bedrijfsleven, liep de koers van Rijn-Schelde-Verolme terug tot 45, waarna echter een herstel optrad tot 50 door de deze week bekendgemaakte steunovereenkomst met de Nederlandse regering en het plaatsen van een flink aandelenpakket in staatsbezit. Ook aandelen Verenigde Machine Fa briek Stork konden zich, na een aanvan kelijke val van 40, tot 45 herstellen door het ontvangen van een grote achter gestelde steunlening van de regering. Maar voor het gros van de aandelen op het Damrak ging het niet zo fraai toe. Hier bleef de stemming gedrukt en overheer sten de weekverliezen. Daarbij was ook het rechtstreekse bedrijfsnieuws niet zo gunstig. KLM verloor 5 op een verliesge vend derde kwartaal. En Hagemeijer moest terug van 70 op 53 door een bijzonder tegengevallen ’78, terwijl Smit Internationale na de publikatie van het jaarverslag nog eens 5 afstond. Flinke verliezen van 5 tot 10 kwamen deze week bovendien nog voor bij ACF, Océ Van der Grinten, Schuitema, VNU, Volker Stevin, HBG, Elsevier, NDU en Ballast Nedam. Ook Koninklijke Petro leum had een minder goede week, met een daling van 5. Een goede uitzondering- was het Vastgoedfonds BOG, dat aantrok van 175 op 185. De Amerikaanse automobielfabriek Chrysler Corporation gaat met de Itali aanse ondernemingen Maserati en De To maso samenwerken op het gebied van ontwerp en ontwikkeling. Vorig jaar bereikten de partijen een akkoord over een regeling voor 63- en 64- jarigen (1.600 mensen). Nu zal de commis sie zich buigen over de gevolgen (met name de kosten) van een verlaging van de leeftijd tot respectievelijk 62, 61 en 60 jaar. Om hoeveel werknemers het gaat is nog niet duidelijk. Dit heeft Van Hardeveld, voorzitter van de onderhandelingsdelegatie van de werkgevers in de kleinmetaal (210.000 mensen) gisteren bevestigd. Hij zei dat de werkgevers zich tot een dergelijk overleg bereid hebben verklaard de afgelopen week. Naar hun mening is dit een zinvolle re zaak dan de door de bonden geëiste 35- urige werkweek, die de werkgevers conse quent afwijzen. De commissie, die op 15 maart bij de derde onderhandelingsronde rapport moet uitbrengen, zal verder de gevolgen van de per 1 januari van kracht geworden maatregel over vervroegd uittreden van 63- en 64-jarigen op een rijtje zetten. (Van onze redactie economie) AMSTERDAM. Een slechte week was het ditmaal voor het internationale beurswezen. Vooral Wall Street gaf zich geheel gewonnen aan de baisse-krachten en ging ertoe over vrijwel alle winsten in de januarimaand verkregen, weer af te staan. Toen was de index van Dow Jones voor de 30 industriële aandelen van 805 gestegen tot 860. Deze week werden aan de 20 punten verlies van de vorige week nog eens 25 punten toegevoegd, zodat de index maar amper boven het slot van ’78 sloot. Het is begrijpelijk dat bijvoorbeeld ook de Amsterdamse effectenbeurs, die in ja nuari duidelijk door de hausse van Wall Street was opgetrokken, nu ook flink ter rein afstond. Vooral de meer lokaal ge richte sectoren leden deze week over een breed front aan winstnemingen. De snelle koersdalingen deze week in Wall Street traden op ondanks de aanhou dende stroom van zeer gunstige winstcij fers over het vierde kwartaal van ’78 en het gehele afgelopen jaar. Ditmaal kregen de onoverzichtelijke strubbelingen in Iran, een van Amerika’s belangrijkste olieleveranciers en afnemer van allerlei kostbaar oorlogstuig, de overhand en wer den de gunstigë bedrijfsberichten over het algemeen voor kennisgeving aange nomen. Nu het duidelijk wordt dat Iran niet meer in de oude staat zal terugkeren, maar het roer, vooral wat het buitenland betreft, radicaal zal omgooien, zal ook het Westen, en vooral Amerika, de gewijzigde omstandigheden onder de ogen moeten zien. Zo is de pas voor het midden van de jaren '80 verwachte internationale olie- schaarste reeds in begin ’79 opgetreden. De internationale olie-, en vooral benzi- nemarkten, zijn dan ook gekenmerkt door hoogvliegende prijsbewegingen, die op korte termijn ook voor autorijdend Ne- Win zo'n prachtige lichtgewicht Motabécane fiets, t.w.v. 629,-. fyfrj I Het tabaksconcern is volgens Meinsma terecht in hoger beroep gegaan. De code- lommissie zal zelf wel niet waar kunnen naken dat „velen minder weerstand te len het roken bieden nu Johan Cruijff leer- en nicotinearme sigaretten rookt”. De commissie gaat bij dit soort goedkope uitspraken voorbij aan het feit dat Cruijff lijn advies „rook verstandig” aan nie- riand minder ontleent dan aan de minis ter van Volksgezondheid en Milieuhy giëne.

IJmuider Courant | 1979 | | pagina 13