Van der Klink Arbeidszaken 1 Overleg over afgelastingen Verrassing Lex Coene 24 landen in eindronde WK-voetbal in Spanje in kwalificatietoernooi Indoortitel Meyfarth Didi Thurau blijft leider Hockeybeker gaat niet door 1 „IEDERE CENT IS HARD NODIG direkteur I I X1 ttes :rum 'den «1. I II Niet soepel Inleveren Commercie F p inülg» Ou. o I i_i ,AN: d. ma S® ÉS Vilé Kamer beseft gevolgen motie niet k JOOP VAN DER KLINK Ene Vilé: „Tweede Kamer schendt afspraak over shirtreclame”. Hoe is de relatie met Hogewoning? 3)0] 3)0 (Van onze sportredactie) Dus daarom moest hij weg? Recordtransfer Francis lem Heiden tweemaal in eerste rit ZEIST (ANP). Joop van der Klink is officieel benoemd tot directeur van de Stichting Arbeidszaken in het betaalde voetbal. Hij zal per 1 april in deze functie werkzaam zijn op het KNVB sportcen- L trum in Zeist. Op 31 maart neemt hij 1 afscheid van de eerste divisievereniging l De Graafschap uit Doetinchem, waar bij i. als manager in dienst was. (Van onze sportredactie) NOTTINGHAM. Voor één miljoen en 180.000 pond (4.725.000 gulden) heeft de Engelse landskampioen Nottingham Fo rest de 24-jarige Trevor Francis van Bir mingham City overgenomen. Het trans ferbedrag betekende een record. Vilé: „Maar dat mag ik toch. Ik mag toch wel zeggen dat ik die motie onaan vaardbaar en onverteerbaar vind. Trou wens, Wallis de Vries had het er zelf ook over: „Onjuist om deze motie nu aan te Dat is Eric Vilé. De man die gewend is te zeggen wat hij denkt, ook als je op je klompen kunt aanvoelen dat hij er moei lijkheden mee krijgt. Dat is ook het verschil met zijn voorganger, Jacques Hogewoning. Overeenkomsten zijn er ook. Beiden zijn jurist. Beiden onder houden een bijna niet te volgen spreek tempo. Beiden hebben er geen hekel aan in de schijnwerpers van de (sport )publi- citeit te staan. Maar het verschil is na een paar maan den onder het regime-Vilé al zeer duide lijk. De diplomaat Hogewonihg, bij wie je je vaak peinzend moest afvragen of hij nou ergens voor of tegen was, is weg. De zakenman Vilé, die opmerkelijk vaak het woord „onderhandelen” en opmer kelijk weinig het woord „overleg” ge bruikt, is ervoor in de plaats. De gevolgen zijn al zichtbaar? De sectie betaald voetbal ligt zo ongeveer met iedereen overhoop. Met CRM, met de trainers, met de gemeenten, met de sportpers. Vilé: „Daar ben ik het niet mee eens: Op de eerste plaats liggen we helemaal niet overhoop met staatssecretaris Wal lis de Vries. We wilden behalve subsidie ook nog inkomen uit shirtreclame krij gen, maar dat zit er kennelijk niet in. De staatssecretaris heeft in de Kamer ge zegd dat hij de motie, die shirtreclame afwijst, met klem ontraadt. Dat vinden wij ook. Wij zitten aardig op één lijn”. Ja, maar eerder heeft hij de subsidie kraan al dichtgedraaid. Dat is toch ook geen vriendschapsgebaar? Vilé: „Nee, dat was een keiharde poli tieke zet. Maar hij heeft ons steeds ge zegd dat hij het op prijs stelde dat we zo duidelijk waren. Dat we gewoon zeiden: we willen shirtreclame. Alleen dacht hij dat het politiek niet haalbaar zou zijn en daarom hebben we toen ons voorstel aangepast”. Toch haalde hij deze week nog wel even naar Vilé uit, toen hij in de Kamer zei dat de sectievoorzitter het gesprek tussen bewindsman en parlement niet moet doorkruisen. nemen”. Inmiddels heeft de staatssecre taris laten weten dat hij de motie tegen shirtreclame wel zal uitvoeren, al is het met tegenzin." Dan de verhouding met de trainers. Van der Leek zei laatst dat Vilé spuugt in de bron waar hij uit drinkt. Vilé: „Ik ben het ermee eens dat er enige nadelen aan die greep van de com mercie kunnen kleven. Daar zul je goede regelingen voor moeten treffen. Maar bij ons staat voorop dqt de financiële toe stand van de clubs zodanig is dat iedere cent die we kunnen krijgen heel hard nodig is. In het rapport „Gezonder Be taald Voetbal” waarmee de Tweede Ka mer akkoord is gegaan staat, dat er naar Vindt hijzelf shirtreclame dan zo’n zegen? Vindt hij niet dat een grotere greep van de commercie op de sport tot excessen kan leiden? Vilé „Hoor eens, dan had hij argumen ten moeten geven. Maar er viel niet te discussiëren. Hij heeft op die vergade ring geen enkele keer gezegd dat de externe geldgevers dit besluit niet zou- Maar hij heeft toch gelijk gekregen. Een voorzitter moet toch niet blijven zitten als de vergadering iets wil wat volgens hem niet deugt en wat achteraf ook niet bleek te deugen? Maar dent hij heus dat de bedrijven staan te springen om geld te pompen in een sport waar steeds minder mensen naar komen kijken? Trevor Francis van Birmingham naar Nottingham Forest. Wilden de clubs hem eigenlijk niet kwijt? den accepteren of zoiets. Helemaal niks, alleen dat hij zou opstappen. Dat vind ik van een voorzitter geen goede houding”. Als de motie door de kamer wordt aangenomen, is dat dan reden voor de KNVB om de hele overeenkomst met de overheid over de sanering op de helling te zetten? Vilé „We zullen af wachten hoe de andere geldgevers zich opstellen en dan precies uitrekenen wat het ons kost. En dan gaan we naar de vaste kamercom missie en dan zeggen we: heren, dit is het bedrag dat we nu mislopen door uw verbod. Dat zijn de kosten van uw prin cipes. Kijk, de Kamer beslist over ons en zonder ons, maar ze weten daar hele maal niet waar het op uitdraait”. Hij heeft gezegd dat de KNVB aan de overheid extra subsidie gaat vragen als compensatie voor het niet doorgaan van de shirtreclame. Gelooft hij werkelijk dat de overheid daarin trapt? In West-Berlijn was Holzapfel niet aan de start wegens een spierontsteking. De trainer van Brigitte Holzapfel, Harry Ren ter, verwacht dat zijn pupil over veertien dagen wanneer in Wenen de Europese •indoorkampioenschappen worden gehou den, weer fit zal zijn. Op de 50 meter horden werd Doris Baum kampioene met een nieuw West- duits indoorrecord van 7,02 seconden. Dieter Gebhardt veroverde de 50 meter sprinttitel in 6,60 seconden. at zien me ge- NNEP- rtuin op ankam toilet, toilet, 3 jas en >s kan aar LORCA (ANP). Didi Thurau heeft zijn eerste plaats in het algemeen klasse ment van de „de rit naar de zon” in Zuid- Spanje behouden. Tweede in het alge meen klassement is Daniel Willems, die voor dezelfde, Belgische, ploeg rijdt als Thurau. Vilé: „Ja, dat heb ik gelezen. Moet ik me daar druk over maken? Het is heus niet zo dat ik zeg: de trainers zijn het niet met me eens, nu kan ik niet meer verder leven. Bovendien, met de spelers en hun vertegenwoordiger in het bestuur is de verhouding prima”. Vilé: „Als het een reuzezwaai zou zijn vind ik het toch gek dat ik daarvoor steeds aansprakelijk wordt gesteld. Dan -is het toch een kwestie van het hele bestuur en van alle clubs. Ze hebben zich er unaniem achter gesteld. Maar wat ik veel moeilijker uit te leggen vind aan de doorsnee leek is: waarom mogen die jongens niet met reclame op hun buik lopen en die basketballers en vol leyballers wel. Die bonden krijgen ook overheidssubsidie. Kijk, dat kan ik nie mand uitleggen”. VRl man e nen t nr. 91 Afslanki tiding. Vilé: „We spreken elkaar nog regelma tig. Ik heb altijd gezegd dat Hogewoning helemaal niet weg had hoeven te gaan. Op die bewuste vergadering, waarop de clubs met het voorstel kwamen om te besluiten tot shirtreclame, had hij wat soepeler moeten zijn. Kijk, hij zwaaide lang tevoren al met zijn portefeuille. Dat deed hij al voor de zevende keer. En op een gegeven moment zeggen die clubs dan: zo is het genoeg. Die man is door ons gekozen en die moet dan ook uitvoe ren wat wij willen”. ,In de twee schorsingen, die die verga dering kende, is hij niet één keer naar ons toegekomen om eens te kijken of we eruit konden komen .Hij was niet soepel, hij wilde geen middenweg. Volgens ons waren we het eigenlijk wel over de zaak van de shirtreclame eens, maar niet over de manier waarop we die wilden invoe ren. Dat leek me niet voldoende grond om als voorzitter op te stappen. Maar hij deed het toch. Hij wilde dat kennelijk”. Trevor Francis, twaalfvoudig Engels- international, speelde vanaf zijn jeugd bij Birmingham City. In de zomermaanden voetbalde hij in de Verenigde Staten voor Detroit Express, waar Jimmy Hill, mana ger van Coventy City in de Zomer de scepter zaait. Ondanks het feit dat Francis bij Coven ty 800.000 gulden kon gaan verdienen wees hij een transfer naar die club van de hand. Door de overgang naar Nottingham wordt Francis, een van de produktiefste spitsen van Engeland, de best betaalde speler op de Britse eilanden. Vilé: „Ja, wij geloven dat het de clubs ongeveer tien procent van hun inkom sten zal opleveren. Dat hebben ze nu keihard nodig. De grote clubs zullen een^ paar ton kunnen beuren, de midden moot misschien ongeveer een ton én de eerste divisieclubs enkele tienduizenden guldens”. I (Van onze badmintonmedewerker) BEVERWIJK. Lex Coene heeft zich als enige Nederlandse deelnemer aan het kwalificatie-toernooi van de internatio nale badmintonkampioenschappen van Nederland geplaatst voor het hoofdtoer nooi. De wielerzesdaagse van Antwerpen is gewonnen door het Nederlands-West- duits-Belgische koppel Pijnen-Fritz-Vaar- ten. Betty Stöve plaatste zich voor de derde ronde van het damestoernooi in Seattle, - na een overwinning op Sue Barker (3-6, 6- 4, 6-4). WEST-BERLIJN (ANP). Op de eerste dag van de Westduitse indoor-atletiek- kampioenschappen in West-Berlijn heeft Ulrike Meyfarth het hoogspringen ge wonnen met 1,93 meter. De Olympische kampioene van München (1972) evenaar de het Westduitse indoorrecord, dat se dert enkele weken op naam staat van Brigitte Holzapfel. De derde etappe bestond uit een tijdrit bergop over 3600 meter en een rit over 172 kilometer van Almeria naar Lorca. .Win naar in de bergtijdrit werd de Spanjaard Belda in 5 minuten en 34 seconden.Thu rau gebruikte een seconde meer, Willems verspeelde zijn kansen op winst en op de leidersplaats in het klassement door een val waardoor hij kostbare seconden ver loor. De rit over 172 kilomter werd gewon nen door Mark Renier (Bel.), Guiseppe Saronni (Ita.) werd tweede in de eind sprint uit een kopgroep van dertien ren ners. Thurau werd vierde in de sprint. (Van onze sportrpdactie) Ergens, midden in het gesprek, gaat het over de betaalde voetballers. Willen ze nou shirtreclame of niet en willen ze er zelf ook een graantje van meepikken? Eric Vilé, de nieuwe voorzitter van de sectie betaald voetbal van de KNVB, antwoordt zoals altijd zeer snel en overduidelijk: „Ja, die jongens zullen hun handje wel ophouden. Maar goed, daar is over te praten, dat kun je altijd als club nog korten op hun salaris”. ZEIST. Jan Huijbregts, competitie- hfider van de KNVB zal donderdag 15 februari een bijeenkomst beleggen met vertegenwoordigers van de ere- en eerste divisie clubs, naar aanleiding van de voortdurende reeks afgelastingen van de Nederlandse voetbalvelden. In nauw overleg met de afgevaardigden hoopt Huijbregts een oplossing voor de voort zetting van het programma ook voor komend weekeinde werden de wedstrij den in het betaalde voetbal afgelast te vinden. Vilé: „Heb ik ook gelezen. Weinig ge lukkig, ja. Maar daar hebben we het tijdens de bestuursvergadering nog wel over.” De afgelopen week kwam het tot een frontale botsing tussen Vilé en de poli tiek. De Tweede Kamer behandelde de motie die shirtreclame verbiedt en Vilé liet via de media weten wat hij ervan dacht. Vilé: „Ik formuleer het nou een maal duidelijk. Misschien soms wel eens iets té duidelijk. Dat zal dan het verschil met Hogewoning wel wezen, maar we zullen allebei onze voors en tegens wel hebben”. urks mei oud) h( Santpa larlem. /VING v sl uw va 13. Maar het {s toch aan niemand uit te leggen waarom het oorspronkelijke voorstel van Hogewoning nu door jullie is overgenomen: Dat is toch een reuze zwaai, of niet soms? TIES in) lage v akket v. Tel. 02 nieuwe geldbronnen moet worden ge zocht. Daarbij wordt shirtreclame ge noemd, als zijnde bespreekbaar. En nu zegt de Tweede Kamer dat het niet be spreekbaar is, dat het gewoon niet mag. Nou, dat noem ik het schenden van een afspraak, die we met de overheid hadden”. „En over die nadelen: het is juist dat Ajax veel meer zal kunnen krijgen dan FC Vlaardingen en daarmee een veel betere speler zal kunnen kopert en dus nog sterker kan worden dan FC Vlaar dingen. Maar de clubs in de eerste divi sie vinden dat zelf geen punt: ze zeggen dat elke cent is meegenomen. En als ik dan de voor- en nadelen tegenover el kaar zet zeg ik: we moeten het gewoon doen. En zo snel mogelijk”. De Stichting Arbeidszaken regelt de ar beidsbemiddeling in het betaalde voetbal, als tegenhanger van Inter Football, dat op grond van wettelijke uitspraken geen ar beidsbemiddeling mag plegen. De stich ting wordt gesubsidieerd door de overheid en alle instanties binnen de be taalde afdeling'Van de KNVB. In de sporthal in Beverwijk won de Arnhemmer vrijdag achtereenvolgens van de Nieuwzeelander Peter Skelt, Jan van Rossum uit Wateringen en Martin Monfils uit Leeuwarden) In het hoofdtoer nooi begint Coene zaterdag met een bye. waarna hij zijn teamgenoot Richard Pal ontmoet. De winnaar van dat duel zal wereldkampioen Flemming Delfs, die Duncan Bridge ongetwijfeld gemakkelijk opzij zal zetten, tegenover zich vinden. Verder plaatsten zich voor het hoofdtoer nooi Georg Simon (WD), David Hunt (Eng.) en Rolf Heyer (WD). In het heren dubbelspel werd het duo Boudewijn en Paul Ridder door de Nieuwzeelanders Robson en,White aan de kant gezet. In het damesenkelspel werden Karin Duivestijn en Grace Kakisy (Zijderveld) uitgescha keld door respectievelijk Heywood (Eng.) tweede ronde zal een halve competitie worden gespeeld. Lijkt het schema voor de eindronde weinig moeilijkheden te zul len opleveren, de selectie van de 24 deelne mende landen lijkt een groter probleem. De Europese Voetbal Unie wil dertien vertegenwoordigers in de eindronde, waardoor de overblijvende elf plaatsen als volgt zouden moeten worden verdeeld: Spanje (organisator), Argentinië (wereld kampioen), vier landen uit Zuid-Amerika, twee uit Noord- en Midden-Amerika, een uit Afrika, een uit Azië/Oceanië en een plaats, na een beslissingswedstrijd voor een tweede vertegenwoordiger uit Afrika, Azië of Oceanië. OSLO. Titelhouder Eric Heiden zal vandaag het toernooi om het wereld kampioenschap schaatsenrijden in Oslo openen. De Amerikaan komt in de eerste rit van de 500 meter uit tegen Hilbert van der Duim, de Nederlandse kampioen. Niet alleen op de 500 meter zal Heiden als baken fungeren voor zijn tegenstan ders, ook op de 5000 meter gaat de Amerikaan als eerste van start. Op de vijf kilometer heeft Heiden de Noor Henning Kaarud als tegenstander. De loting, die gisteravond in Oslo werd verricht, had het volgende resultaat: le rit: Van der Duim (Ned) - Heiden (Vst). 2e rit: Kaarud (Noo) - Lobanov (Sov). 3e rit Ljoskin (Sov) - Woods (vst). 4e rit: Martsjoek (Sov) - Stenshjemmet (Noo). 5e rit: Cgloblin (Sov) - Storholt (Noo). 6e rit: Kleine (Ned) - Sjöbrand (Noo). 7e rit: Coates (Aus) - Kawahara (Jap). 8e rit: Salakka (Fin) - Gustafsson (Zwe). 9e rit: Vriend (Ned) - Webster (Can). 10e rit: Sauerteig (ODD - Schumacher (WD1). 11e rit: Yamamoto (Jap) Junell (Zwe). 12e rit: Gawenus (WD1) - Ehrig (OD1). 13e rit: Marchetto Ita) - Kramer (Ned) 14e rit: Belle (Fra) - Kressler (Vst). 15e rit: Greenshow (Gbr) - Erdelyi (Roe). 16e rit: Gomez (Spa) - Ekstrand (Zwe) 17e rit: Hali (Zkor) alleen 5000 meter.' le rit: Heiden-Kaarud. 2e rit: Martsjoek-Stenshjemmet. 3e rit: Woods-Sjöbrend. 4e rit: Ogloblin-Kleine. 5e rit: Lobanov-Storholt. 6e rit: Van der Duim-Ljoskin. 7e rit: Gustafsson- Yamamoto. 8e rit: Junell-Ehrig. 9e rit: Webster-Coates. 10e rit: Kawahara-Gawenus. 11e rit: Salakka-Schumacher. 12e rit: Sauerteig-Vriend. 13e rit: Kramer-Erdelyi 14e rit Belle-Hah 15e rit: Marchetto-Kressler. 16e rit: Gomez-Ekstrand. 17e rit: Greenshow alleen Vilé heeft het niet zo op de mensen die de anti-shirtreclamemotie steunden. „Van de PvdA kan ik het me nog wel voorstellen. Die partij heeft een maat schappijvisie waarin de combinatie commercie en overheidssteun nu een maal moeilijk past. Maar die meneer Worell van de PvdA heeft het daar niet over gehad. Hij zei alleen maar: we zijn tegen shirtreclame. En van het CDA-is me dat helemaal tegengevallen. Er is geen, enkel argument genoemd Alleen iets van: de lijn moet worden omgebo gen, tot hier en niet verder en shirtrecla me past niet in de soberheid die wij noodzakelijk vinden. Dat zijn toch geen argumenten: die hele motie is totaal niet onderbouwd.” en Readhead (Eng.). De tandem van Vel- sen, Inge Nijhof/Ellen Balk, overleefe twee ronden, maar moest tegen de Duitse dames Krickhaus/Schulta het onderspit delven in het damesdubbelspel. Het gemengd dubbelspel werd reeds tot en met de kwartfinales afgewerkt. Marjan en Rob Ridder treffen morgen in de halve finale Gillian Gilks en Derek Talbot, ter wijl de andere halve eindstrijd zal gaan tussen de Engelse combinatie B. Sutton/ D. Eddy en J. Flockhart en B. Gilliland uit Zweden. Het nationale elftal van de Sovjet-Unie heeft in de derde en laatste wedstrijd van de toernee door Noord en Midden-Ameri ka gelijk gespeeld tegen Mexico: 1-1. De Westduitse voetbalbond heeft twee oefenwedstrijden van het nationale elftal ingelast om de ergste financiële nood van de verenigingen te lenigen. West-Duits- land speelt op 19 februari tegen VFB Stuttgart en twee dagen later tegen Ein tracht Frankfurt. Wedstrijden waarvan een deel van de opbrengsten in een ge meenschappelijke pot terecht zullen komen. Het is zeker dat bij het wereldkampi oenschap van 1982 in Spanje 24 landen in de eindronde zullen uitkomen. De weg naar de finale zal echter voor de sterkste twee niet langer worden dan in 1974 of 1978, het hoogste aantal wedstrijden per ploeg blijft zeven. Tijdens zijn vergade ring im mei zal de FIFA het volgende voorstel voor de eindronde van 1982 be spreken: de 24 landen worden verdeeld in zes groepen van vier; de nummers 1 en 2 gaan over naar de tweede ronde en wor den verdeeld in vier groepen van drie; de winnaars van de vier groepen plaatsen zich voor de halve finales; de twee win naars van de halve finale spelen de eind strijd, de verliezers de wedstrijd om de derde plaats. Zowel in de eerste als in de ize zonn| Multi» Maar bestuurslid Witteveen (de FNV-man die de trainers vertegenwoor digt) zei laatst over zijn voorzitter dat die man er niet veel van begrijpt. Vilé: „Hoor eens, hij zat in een moeilij ke positie. Hij had een akkoord bereikt met de overheid en daarbij een subsidie in de wacht gesleept. Een bedrag van 13,1 miljoen voor de komende jaren, wat ik overigens nog niet eens zo vreselijk veel vind. In ruil daarvoor heeft hij een stuk van de vrijheid van de clubs ingele verd. En veel clubs vinden die subsidie prachtig, maar dat inleveren niet. Er was bij enige clubs het beeld dat Hoge woning te lief was geweest voor de overheid, dat hij het betaalde voetbal een beetje heeft verkocht aan de overheid. Kijk en daar komt dan opeens bovenop dat hij van de clubs vraagt dat er op de shirtreclame wordt gestudeerd, dat er weer een commissie komt, dat er weer op de lange baan gescho-ven wordt. Dat pikten de clubs niet. Die vonden dat ze genoeg gepikt hadden”. Vilé: „Ik denk dat .dat juridisch nét niet kan. Met de nadruk op „nét”. Het was geen kwestie van een toezegging, het ging erom dat shirtreclame be spreekbaar was”. i jr. k ween ir. Wei, VRIEND n 9346 actief, lelz.inz '?7 Zl1' liefst, >361 A/E zn din. Vo lallorca 55-75 L sch eio zoekt» een tij e bouwe o.e.r A n bea, 40. Vilé: „Dat heeft volgens mij wel meegespeeld, ja”. .n».. DEN HAAG. Het bestuur van de Nederlandse hockeybond (KNHB) heeft de bekercompetitie 1978/79 afgelast. De reden voor dit besluit ligt in de slechte gesteldheid van de terreinen, die de bond noodzaakte al drie ronden van de beker- competitie af te gelasten. Om niet in moeilijkheden te komen met betrekking tot de afwerking van de normale compe titie heeft het bestuur besloten tot deze stap over te gaan. huur o SOOT in 13-31552

IJmuider Courant | 1979 | | pagina 15